Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλιά κόμικς που διάβαζαν οι οικογένειες μας !


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Έχετε αναρωτηθεί ποτέ τη κόμικς  διάβαζαν οι οικογένειες όλων μας ; :giati:εγώ ναι άρα τι κόμικς διάβαζαν οι οικογένειες σας ;;; :blob7: 

εμένα :

ο παππούς μου : ασταμάτητα Μπλέκ είχε κούτες ολόκληρες ! 

η μαμά μου : Παπάυ   αλλά με το που το διάβαζε το πετούσε τα πετούσε τι φάση ;;

ο μπαμπάς μου Μίκυ Μάους , Ντόναλτ , Κόμιξ   είχε κι αυτός κούτες ολόκληρες  ! [ κλασσικά πετάχτηκαν :(] όλα ! 

ο θείος μου έχει ακόμα 90 τεύχη από όλα !  Κι ο θείος της ξαδέρφης μου δουλεύει κάπου σχετικά με κόμικς κι της φέρνει 15 τεύχη κάθε δίμηνο βέβαια τα καημένα τα έχει φάει η σκόνη :moutra2:     κι μια φορά της έφεραν φ15 κούτες γεμάτες κόμικ κάθε εβδομάδα :crying: κι είχε το Μ.Μ 1 [Ά περιόδου , Β περιόδου κόμιξ 1,2,3,4 κι Ντόναλτ 1 αυτά ήταν τα πιο συλλεκτικά] :moutra2:   τέλος πάντων  ! Έσας  τι διάβαζαν ;;;; 

  

 

    

Επεξεργασία από GeorgeMarkatatosworld01
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 hour ago, GeorgeMarkatatosworld01 said:

ο παππούς μου : ασταμάτητα Μπλέκ είχε κούτες ολόκληρες !     


thank you thank you thank you thank you!!! :D  :D:D:D:D:D  :D:D:D:D:D:D:D:D:D 

 

ο πατέρας μου δεν διάβαζε κόμικ εξ'όσων γνωρίζω, διάβαζε όμως παραλογοτεχνικά όπως Μικρό Ήρωα και Μάσκα :) (δεκαετία του 50 γαρ)

ο παππούς μου τίποτα από αυτά αφού δεν υπήρχαν :D (δεκαετία 20 γαρ)

 

πάντως ναι. Το καταλαβαίνω απόλυτα ότι τα Μπλεκ είναι για τους υπερήλικες και τα Disney για τους μεσήλικες :D ω ναι :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Προσωπικά για τους παππούδες μου και τις γιαγιάδες μου δε γνωρίζω. Νομίζω δεν τους ενδιέφεραν. Οι γονείς μου επίσης δε νομίζω να διαβάζανε, δε μου έχουν πει πολλά, αλλά από τις συζητήσεις μας που έχουμε κάνει δεν ξέρουν σχεδόν τίποτα από κόμικ, ίσως να έχουν διαβάσει κάποια Αστερίξ και Λούκυ Λουκ. Πάντως το Οικονόμιξ που πήρα τις προάλλες δώρο στον αδερφό μου τώρα που θέλει να σπουδάσει οικονομικά, το γλυκοκοίταζε ο father, καθ' ότι είναι κι αυτός παιδί της ΑΣΟΕΕ όπως κι εγώ. Εκείνη που είχε χοντρό κόλλημα με μερικές εκδόσεις Μαμούθ και Ψαρόπουλου ήταν η θεία μου.

 

Έχει πλήρεις συλλογές Λούκυ Λουκ, Αστερίξ, Ιζνογκούντ που ήταν τα αγαπημένα της και τεύχη και από άλλες σειρές της Μαμούθ νομίζω Μπλέικ και Μόρτιμερ και Μαρσουπιλαμί. Επίσης είχε αρκετά Disney που τα άφησε σε μένα, χαρακτηριστικά το αγαπημένο Μίκυ Μάους 1500, ενώ δεν έχει χάσει ούτε μία κυκλοφορία του Αρκά, επίτομο ή άλμπουμ. Τώρα άλλους στην οικογένεια να διαβάζουν κόμικς πραγματικά δε θυμάμαι, σίγουρα πάντως στα 00s πάρα πολλοί συμμαθητές μου γουστάρανε Disney και Αστερίξ/Λούκυ Λουκ, είχα 1-2 κολλητούς που διαβάζανε λίγα υπερηρωικά και manga, αλλά δεν ξέρω πόσοι εξ αυτών το έχουν πάει παραπέρα να ψαχτούν περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο πατέρας Μάσκα, Μικρός Ήρως και Κλασσικά Εικονογραφημένα. Οι πρόγονοι του δεν ξέρω. Ίσως ο προπάππος μου να διάβαζε τον σούπερ αρματολό... :lol:

Δεν ήθελα να  γράψω όμως τόσο για την οικογένεια, αλλά για μια γειτόνισσα μεγάλης ηλικίας γεροντοκόρη η οποία έχει φύγει τώρα από την ζωή, η οποία ήταν φανατική οπαδός των κόμικς και ενέδρευε πίσω από τον φράκτη της όταν πήγαινα για το περίπτερο  και μου έδινε χρήματα για Ποπάυ, Βαβούρα, Κατερίνα, Μανίνα, Πάττυ κλπ (και Άρλεκιν που και που).  Ελπίζω να βρίσκεται τώρα εκεί που πάνε τα χαμένα αγαπημένα κόμικς. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Κι εγώ για παππούδες και γιαγιάδες δεν ξέρω καθόλου να διάβαζαν κόμικς. Από τους γονείς μου, σίγουρα διάβαζαν κάτι λίγα Disney μικροί, πχ ο πατέρας μου γνωρίζει χαρακτήρες όπως ο Κύρος Γρανάζης, αλλά μάλλον δεν τα αγόραζε σε τακτική βάση. Αυτά που μου έχει αναφέρει είναι Μπλεκ και Τιραμόλα. Μάλιστα πριν κάποιους μήνες είχα κάνει μια παραγγελία από τις Εκδόσεις Μικρός Ήρως, νομίζω κάποια από τα ξενόγλωσσα που είχαν διαθέσιμα και με ενδιέφεραν, και είχε δώρο τον "Θρυλικό Μπλεκ". Με το που το είδε ο πατέρας μου, ενθουσιάστηκε.

 

Η μητέρα μου δεν ξέρω τι διάβαζε σε μικρή ηλικία, αλλά σίγουρα γύρω στην ηλικία μου διάβαζε Πάρα Πέντε. Αδέλφια δεν έχω, τα ξαδέλφια μου που είμαστε περίπου συνομήλικοι, είχαν σε μικρή ηλικία κι αυτοί τρέλα με τα Disney, αλλά φτάνοντας σιγά σιγά σε ηλικία γυμνασίου, τα άφησαν και μάλιστα μου παραχώρησαν πολλά τεύχη της συλλογής τους, που δεν είχα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Για τους παππούδες δεν εχω ιδέα,ουτε οι γιαγιάδες νομίζω οτι διάβασαν ποτε τους κόμικς.

Ο πατέρας μου διάβαζε Περιπέτεια ,Μπλέκ,Μικρός Καουμπόυ,Μικρός Ηρως.

Ο πατερας μου τα εκανε και συλλογη.Αλλα τα πεταξε σχεδον ολα.:P

Η μαμα δεν ειχε καποια συλλογη απ'οτι ξερω.

Διαβαζε καποια δικα μου κομικς και περιοδικα που και που  οπως  Ποπαυ ( αυτο προτιμουσε περισσοτερο ),καμια Μανινα, κατι ψιλα απο Disney κανα Σεραφινο ξεμπαρκο. Επισης ειχε διαβασει  απο τα περιοδικα του πατερα Μικρο Καουμπου και Μικρο Ηρωα.

Αυταα..:)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36408
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  307
  • Reputation:   1633
  • Achievement Points:  312
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Να πω κι εγώ.

Παππούς και γιαγιά τίποτα. Ο μπαμπάς τώρα κάτι διάβαζε κάνα Όμπραξ, κάνα Μπλεκ και κάνα Ποπάυ που μου είχε πει ότι δεν  τα έπαιρνε ο ίδιος (ήτανε και στο χωριό) αλλά είχε μια βαλίτσα με κόμικς ο ξάδερφος του και τα έπαιρνε από ΄κει. Τώρα για την μαμά καμιά Κατερίνα και καμιά Μανίνα καθώς και οι 3 αδερφές της. Η άλλη θεία τίποτα.

Αυτά:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  168
  • Reputation:   946
  • Achievement Points:  212
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1137 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα ο Παππους μου διάβαζε μικρό ήρωα, μικρο σερίφη και μικρό καουμπόι.

Η Γιαγια μου από'σο ξέρω μόνο Κλασσικα Εικονογραφημένα.

Η μητέρα μου διάβαζε οτι έβρισκε στο περίπτερο, πιο πολυ μίκυ, ποπαυ, τιραμόλα, μανινα κ.τ.λ.

Τέλος ο μπαμπάς μου Μπλεκ, Όμπραξ, Ζαγκόρ πολεμικά και αλμανάκο.

Δυστηχώς εχουν επιβιώσει πολύ λιγα κόμικ απο όλα αυτα που διαβαζε η οικογένεια μου:sad1:

 

Επεξεργασία από Popeyefun
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

5 λεπτά πριν, Popeyefun είπε:

Εμένα ο Παππους μου διάβαζε μικρό ήρωα, μικρο σερίφη και μικρό καουμπόι.

Η Γιαγια μου από'σο ξέρω μόνο Κλασσικα Εικονογραφημένα.

Η μητέρα μου διάβαζε οτι έβρισκε στο περίπτερο, πιο πολυ μίκυ, ποπαυ, τιραμόλα, μανινα κ.τ.λ.

Τέλος ο μπαμπάς μου Μπλεκ, Όμπραξ, Ζαγκόρ πολεμικά και αλμανάκο.

Δυστηχώς εχουν επιβιώσει πολύ λιγα κόμικ απο όλα αυτα που διαβαζε η οικογένεια μου:sad1:

 

 Κι Εμένα σχεδόν 0

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν αναλογιστούμε ότι ο παππούς μου μας άφησε σε ηλικία 107 ετών, εύκολα εξάγουμε το συμπέρασμα ότι όταν ήταν μικρός, όχι μόνο δεν διάβαζε κόμικς, αλλά δεν είχε ακόμα ανακαλυφθεί το αλφάβητο! :lol: Ούτε για τους υπόλοιπους παππούδες μου έχω κάποια πληροφορία.

 

Όσον αφορά τους γονείς μου, κανείς από τους δύο δεν διατηρούσε κάποια συλλογή, γεγονός που με κάνει να λέω περήφανα ότι είμαι αυτοδημιούργητος στο αγαπημένο μου χόμπυ! :nek: 

 

Από τα λίγα που μου έχουν πει, είναι ότι ο πατέρας μου διάβαζε "Μάσκα", "Περιπέτεια", και μερικά γουέστερν, όπως "Μικρός Σερίφη" / "Καουμπόυ" / "Αρχηγό". Αλλά επειδή είχε κολλητό τον περιπτερά της γειτονιάς του, όταν έβγαιναν τα νέα τεύχη, τα έπαιρνε, τα διάβαζε και τα επέστρεφε. Μην βάλει το χέρι στην τσέπη! :lol:

 

Η μητέρα μου αρεσκόταν να διαβάζει "Ρομάντζο", "Θησαυρό" και γενικά τέτοιας θεματολογίας έντυπα. Από κόμικς μού είχε πει ότι διάβαζε την "Μικρή Λουλού". 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36582
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   171
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ο πατέρας μου διάβαζε Μικρό Σερίφη και Μικρό Καουμπόυ. Η μητέρα μου μικρή Λουλού, Τιραμόλα και λατρεύει ακόμη και σήμερα το Σεραφίνο.

Η αδερφή μου σπάνια διάβαζε κόμικς αν και είχε μερικά τεύχη της Μίννι. Ο αδερφός μου διάβαζε κυρίως από τα δικά μου αλλά μεγαλώνοντας τον κέρδισε

ο Κόρτο Μαλτέζε. Τα ξαδέρφια μου τρελαίνονταν για Ποπάυ και ευτυχώς μεγαλώνοντας μου έδωσαν αρκετά τεύχη. Κατά τα άλλα τολμώ να δηλώσω αμετανόητος

αναγνώστης και αυτοδημιούργητος ωσάν το φίλο Indian!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Ας δώσω λίγη ζωή στο θέμα. 

 

Παππούδες: Δεν διάβαζαν

Γιαγιάδες : Δεν διάβαζαν

Μαμά και θεία: Μανίνα, Κατερίνα, Αστερίξ, Λούκι Λουκ κι αργότερα Βαβέλ και Παρά Πέντε

Μπαμπάς και θείος: Αστερίξ, Λούκι Λουκ, Μίκυ Μάους, Κόμιξ(Disney γενικά), Ποπαϋ, Βαβούρα κι αργότερα Βαβέλ και Παρά Πέντε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.