Μετάβαση στο περιεχόμενο

ALL-STAR BATMAN VOL. 1: MY OWN WORST ENEMY - Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΜΟΥ


tsironick

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ALL-STAR BATMAN VOL. 1: MY OWN WORST ENEMY - Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΜΟΥ
Σενάριο/Kείμενα:
Scott Snyder
Σχέδιο:
John Romita Jr.
Σχέδιο εξωφύλλου:
John Romita Jr., Danny Miki, Dean White
Hμερ. έκδοσης:
02-03-2021
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
176
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Ηλίας Τσιάρας
Lettering:
Steve Wands
Χρωματισμός:
Dean White
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
All-Star Batman Vol. 1: My Own Worst Enemy #1-5
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-623-252-7
Ονομαστική τιμή:
18,80€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4754 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ALLSTARBATMAN_0001.jpg  ALLSTARBATMAN_0001z.jpg

 

Σύνοψη βιβλίου:

Αγώνας ενάντια στο χρόνο

Είναι ο σιωπηλός φύλακας του Γκόθαμ. Ο Σκοτεινός Ιππότης που το προστατεύει. Αλλά δε βρίσκεται πια στο Γκόθαμ. Τα σκοτεινά σχέδια του Διπρόσωπου έχουν αναγκάσει τον Μπάτμαν να αφήσει το Γκόθαμ και να περιπλανηθεί στις χαμένες λεωφόρους στις κεντρικές ΗΠΑ. Αλλά δεν είναι μόνος του. Μια λεγεώνα από δολοφόνους τον αναζητά με σκοπό να κερδίσει τα χρήματα της επικήρυξης για το κεφάλι του. Στο μεταξύ, μια συμμαχία ανάμεσα στον Μεγάλο Λευκό, τον Μπλακ Μασκ και τον Πιγκουίνο πίσω στο Γκόθαμ είναι έτοιμη να πλουτίσει μετά το θάνατο του Σκοτεινού Ιππότη. Ακόμα και η αστυνομία του Γκόθαμ βρίσκεται στα ίχνη του Μπάτμαν.
Ο Μπάτμαν έχει μόνο δύο συμμάχους σε αυτό το επικίνδυνο ταξίδι: τον Ντιουκ Τόμας, τον νέο του προστατευόμενο, και… τον Χάρβεϊ Ντεντ, το καλόκαρδο μισό της διχασμένης προσωπικότητας του Διπρόσωπου.
Θα καταφέρει ο Μπάτμαν να επιβιώσει και να γυρίσει στο Γκόθαμ;
Ή ο Διπρόσωπος θα εκπληρώσει το σχέδιό του να εξοντώσει το Σκοτεινό Ιππότη;
Ο βραβευμένος σεναριογράφος του Batman Scott Snyder ενώνει τις δυνάμεις του με το θρυλικό εικονογράφο John Romita Jr. για μια επική ιστορία του Σκοτεινού Ιππότη!

 

Σχολιασμός:
Πρόκειται για τη συγκεντρωτική έκδοση των τευχών All-Star Batman #1-5 (2016), καθώς και ο πρώτος από τους τρεις τόμους της σειράς. Πρόκειται για μία πραγματικά υπέροχη έκδοση που κυκλοφόρησε στα ελληνικά από τις εκδόσεις Anubis. Η ιστορία είναι μέρος του DC Universe Rebirth. Σε αυτή βλέπουμε μέσα από ένα έξυπνο σενάριο, μια ιστορία με βασικούς χαρακτήρες τον Μπάτμαν, τον Διπρόσωπο και τον Ντιουκ Τόμας. Και κακούς. Πολλούς κακούς που εμφανίζονται, αλλά όσο-τόσο ώστε να μην κουράζουν αυτοί που δεν είναι και πρωταγωνιστές. Μου άρεσε που σε πολλά σημεία η ιστορία μας πήγαινε στο παρελθόν ή στο κοντινό μέλλον, μιας και δημιουργούσε το αίσθημα της αγωνίας και συμπλήρωνε κάποια κενά. Το ιδιαίτερο σχέδιο του John Romita Jr. δένει καταπληκτικά με το σενάριο του Scott Snyder. Στο τέλος της κεντρικής ιστορίας, υπάρχει και η ιστορία Ο Καταραμένος Τροχός (The Cursed Wheel), επίσης του Scott Snyder. Η συγκεκριμένη δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ιδιαίτερα, αλλά είναι λίγες σχετικά σελίδες οπότε διαβάζεται γρήγορα. Στο τέλος της έκδοσης έχει κάποια εναλλακτικά σχέδια εξωφύλλων. Μια όμορφη έκδοση από τις εκδόσεις Anubis, στα γνωστά ποιοτικά της στάνταρ που αξίζει να διαβάσετε!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το διάβασα και εγώ και μπορώ να πω μου άρεσε αρκετά.

Μια ιστορία που δεν περιέχει εξωγήινους, μαύρες τρύπες, παράλληλους κόσμου κτλ.

Είναι ένας αγώνας δρόμου του Batman, που μέχρι να φτάσει στον προορισμό του αντιμετωπίζει διάφορους κακούς.

Ο Snyder δίνει ένα ίσως ανατρεπτικό τέλος...

 

Η δεύτερη ιστορία δεν με ενθουσίασε και τόσο.

Έχω μια απορία. Η δεύτερη ιστορία χωρίζεται σε 5 μέρη. Κάθε μέρος ήταν η δευτερεύουσα ιστορία σε κάθε τεύχος της πρώτης ιστορίας;

Και εδώ απλώς τη βάλανε συγκεντρωμένη στο τέλος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

17 λεπτά πριν, hudson είπε:

Το διάβασα και εγώ και μπορώ να πω μου άρεσε αρκετά.

Μια ιστορία που δεν περιέχει εξωγήινους, μαύρες τρύπες, παράλληλους κόσμου κτλ.

Είναι ένας αγώνας δρόμου του Batman, που μέχρι να φτάσει στον προορισμό του αντιμετωπίζει διάφορους κακούς.

Ο Snyder δίνει ένα ίσως ανατρεπτικό τέλος...

 

Η δεύτερη ιστορία δεν με ενθουσίασε και τόσο.

Έχω μια απορία. Η δεύτερη ιστορία χωρίζεται σε 5 μέρη. Κάθε μέρος ήταν η δευτερεύουσα ιστορία σε κάθε τεύχος της πρώτης ιστορίας;

Και εδώ απλώς τη βάλανε συγκεντρωμένη στο τέλος;

 

Είναι όντως μια πιο street ιστορία η συγκεκριμένη. Προσωπικά τα έχω πει και στο τόπικ της Anubis, αν και Scott Snyder fanboy δε με ικανοποίησε τόσο σαν σειρά, θέλω να την ξαναδιαβάσω ολόκληρη κάποια στιγμή και συνεχόμενα, γιατί τα είχα διαβάσει σπαστά. Πάντως πέραν του Romita Jr. που εδώ είναι καλός, το All Star Batman πιο μετά έχει και συνεργασίες με φοβερούς σχεδιαστές όπως τον Jock που μαζί με Snyder έχουν κάνει το Batman: Black Mirror και τον Rafael Albuquerque που έχουν φτιάξει το American Vampire στο παρελθόν και σήμερα γράφουν το American Vampire 1976 για το Black Label της DC. Είναι γενικότερα ένας ωραίος πειραματισμός το κόμικ αυτό απλά δεν είναι στο επίπεδο του Metal, του New 52 Batman ή του Justice League.

 

@tsironick Νίκο αν μπορείς ξαναβάλε τις εικόνες σε ποιότητα άνω των 2000 px όπως έκανες με το Doomsday Clock για να φτιάξω πινακάκι όταν έχω χρόνο :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4754 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Είναι όντως μια πιο street ιστορία η συγκεκριμένη. Προσωπικά τα έχω πει και στο τόπικ της Anubis, αν και Scott Snyder fanboy δε με ικανοποίησε τόσο σαν σειρά, θέλω να την ξαναδιαβάσω ολόκληρη κάποια στιγμή και συνεχόμενα, γιατί τα είχα διαβάσει σπαστά. Πάντως πέραν του Romita Jr. που εδώ είναι καλός, το All Star Batman πιο μετά έχει και συνεργασίες με φοβερούς σχεδιαστές όπως τον Jock που μαζί με Snyder έχουν κάνει το Batman: Black Mirror και τον Rafael Albuquerque που έχουν φτιάξει το American Vampire στο παρελθόν και σήμερα γράφουν το American Vampire 1976 για το Black Label της DC. Είναι γενικότερα ένας ωραίος πειραματισμός το κόμικ αυτό απλά δεν είναι στο επίπεδο του Metal, του New 52 Batman ή του Justice League.

 

@tsironick Νίκο αν μπορείς ξαναβάλε τις εικόνες σε ποιότητα άνω των 2000 px όπως έκανες με το Doomsday Clock για να φτιάξω πινακάκι όταν έχω χρόνο :D 

Τις ανέβασα σε μεγαλύτερη ανάλυση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2154
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 13/4/2021 στο 1:01 ΜΜ, nikolas12 είπε:

 

Είναι όντως μια πιο street ιστορία η συγκεκριμένη. Προσωπικά τα έχω πει και στο τόπικ της Anubis, αν και Scott Snyder fanboy δε με ικανοποίησε τόσο σαν σειρά, θέλω να την ξαναδιαβάσω ολόκληρη κάποια στιγμή και συνεχόμενα, γιατί τα είχα διαβάσει σπαστά. Πάντως πέραν του Romita Jr. που εδώ είναι καλός, το All Star Batman πιο μετά έχει και συνεργασίες με φοβερούς σχεδιαστές όπως τον Jock που μαζί με Snyder έχουν κάνει το Batman: Black Mirror και τον Rafael Albuquerque που έχουν φτιάξει το American Vampire στο παρελθόν και σήμερα γράφουν το American Vampire 1976 για το Black Label της DC. Είναι γενικότερα ένας ωραίος πειραματισμός το κόμικ αυτό απλά δεν είναι στο επίπεδο του Metal, του New 52 Batman ή του Justice League.

 

@tsironick Νίκο αν μπορείς ξαναβάλε τις εικόνες σε ποιότητα άνω των 2000 px όπως έκανες με το Doomsday Clock για να φτιάξω πινακάκι όταν έχω χρόνο :D 

Για τον Jock κάτι μπορούμε να κάνουμε... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

38 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Για τον Jock κάτι μπορούμε να κάνουμε... :D

 

Ώπα αυτά είναι... Λογικά θα έχουμε συνέχεια του All Star Batman, αλλά αν έπαιζε Black Mirror (δύσκολο γιατί είναι παλιό) ή κυρίως το πρόσφατο The Batman Who Laughs παρέα με Scott Snyder, πιστεύω θα πανηγύριζα τρελά να ξέρεις :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν και Μαρβελάκιας (DC προσπαθώ να παίρνω ότι βγαίνει στα ελληνικά), σε Romita Jr. δεν μπορώ να αντισταθώ! Πάρα πολύ ωραία ιστορία που σε κάνει να θέλεις να τη ξεζουμίσεις! Το σχέδιο στα καλύτερά του κατ' εμέ! Πάρα πολύ καλή έκδοση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Στο site της "Anubis" από σήμερα και η συνέχεια, το "All Star Batman vol.2 Στα Πέρατα της Γης"

image.thumb.jpeg.8234b898d79fd2f8fbb13c2bfca2d7e6.jpeg

https://anubis.gr/product/all-star-batman-vol-2-sta-perata-tis-gis/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  50

 

Εξώφυλλο-οπισθοφυλλο τομου 2

Scan_20211103.jpg

Scan_20211103 (2).jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to ALL-STAR BATMAN VOL. 1: MY OWN WORST ENEMY - Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΜΟΥ
  • 1 month later...

  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ερώτηση για κάποιον που ξέρει. Η αγγλική έκδοση έχει 192 σελίδες, αντί για 176 που είναι η ελληνική. Έχει κάτι έξτρα ή είναι λόγω χαρτιού;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9667
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

59 min ago , StefanosPap said:

Ερώτηση για κάποιον που ξέρει. Η αγγλική έκδοση έχει 192 σελίδες, αντί για 176 που είναι η ελληνική. Έχει κάτι έξτρα ή είναι λόγω χαρτιού;

Στα αμερικάνικα τευχάκια είχε παράλληλα τρεις επιπλέον μικρές ιστορίες στο τέλος που μπήκαν η καθεμία σε έναν από τους τρεις τόμους. Επίσης οι τόμοι έχουν και καμιά 10 σελίδες με όλα τα εξώφυλλα στο τέλος.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.