Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγγελία από Βρετανία


Bilis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Βρήκα μια μπλούζα που ήθελα σε έκπτωση σε Βρετανικό κατάστημα. Επειδή δεν έχω παραγγείλει ξανά από Βρετανία, μπορεί να με πληροφορήσει κάποιος σχετικά με το τι ισχύει για πρόσθετους φόρους, όπως π.χ. φόρους τελωνείου ή φόρους μετατροπής των ευρώ σε λίρες; Σκέφτηκα να απευθυνθώ εδώ επειδή έχω δει σε άλλα θέματα παιδιά να αναφέρονται σε παραγγελίες από Βρετανικές ιστοσελίδες αλλά μιας και το θέμα μου δεν είναι σχετικό με τα κόμικς, μπορείτε να το διαγράψετε αύριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Συμπτωματικά πριν λίγο είχα αυτήν την κουβέντα ενδοεταιρικά, γιατί αυτές τις μέρες προσπαθούμε να ξεδιαλύνουμε το γρίφο σχετικά με εισαγωγές και εξαγωγές από Μεγάλη Βρετανία. Δεν έχουν αλλάξει πολλά από αυτό που έγραψα εδώ, ακόμα παίρνουμε πληροφορίες αντικρουόμενες και δεν υπάρχει κοινό πλαίσιο. Αυτό που έχω σαν ενημέρωση είναι ότι μπορείς να παραγγείλεις αυτό που θες και να μπει χωρίς τελωνείο/δασμό αν η παραγγελία είναι μέχρι 22 ευρώ. Δηλαδή αν κάτι κάνει 15 λίρες, άρα με την τρέχουσα ισοτιμία 17,33 ευρώ, πληρώνεις ας πούμε με κάρτα σε ευρώ και αυτή η αξία θα υπάρχει στην απόδειξη. Το μεταφορικό είναι έξτρα κόστος, αλλά δεν προστίθεται στην αξία του εμπορεύματος, πχ αν αυτό που πλήρωσες 17,33 έχει 10 ευρώ μεταφορικό, δε θα ζητηθεί πληρωμή δασμών γιατί συνολικά πλήρωσες 27,33, καθώς η αξία εμπορεύματος παραμένει 17,33. Από την άλλη αυτό είναι καθαρά θεωρητικό, γιατί δεν έχω κάνει έως τώρα κάποια παραγγελία, οπότε αν έχει δοκιμάσει κάποιος, ας μας πει :) (αν είναι από Amazon, μπορώ να σου πω τρόπο να το βρεις σε ευρωπαϊκή αποθήκη χωρίς μεγάλη επιβάρυνση :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

@nikolas12 Αν η παραγγελία μου είναι 35 ευρώ θα πληρώσω φόρο τελωνείου. Αυτός ο φόρος υπολογίζεται με ποσοστό από την παραγγελία ή είναι σταθερός;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, Bilis είπε:

@nikolas12 Αν η παραγγελία μου είναι 35 ευρώ θα πληρώσω φόρο τελωνείου. Αυτός ο φόρος υπολογίζεται με ποσοστό από την παραγγελία ή είναι σταθερός;

 

https://www.gov.uk/goods-sent-from-abroad/tax-and-duty

 

Για δες εδώ αναλυτικά. Στο λινκ βλέπω ότι δεν πληρώνεις τελωνείο για οτιδήποτε κάτω των 135 λιρών. Γενικά οι δασμοί και τα τελωνεία είναι περίεργη ιστορία, πχ για εισαγωγή μια αποστολής της Αγγλίας το κόστος είναι σταθερό ποσό 18 ευρώ, αλλά στη σελίδα πιο πάνω δείχνει πως υπάρχουν duties αξίας του 2,5% από ένα ποσό και πάνω. Επίσης βάσει αυτού πιο πάνω ο ΦΠΑ δεν καταβάλλεται ξεχωριστά, αλλά στην τιμή λιανικής, ξεχωριστά μόνο για μεγάλης αξίας. προϊόντα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.