Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό είναι το πιο σπάνιο κόμικς που έχετε στην κατοχή σας;


Popeyefun

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  168
  • Reputation:   946
  • Achievement Points:  212
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1137 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα σε όλους!

Σε αυτό το θέμα θα γράφουμε ή και θα στέλνουμε φωτο το πιο σπάνιο κομικ που κατεχετε.

:valt:

Επεξεργασία από Popeyefun
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Popeyefun changed the title to Ποιό είναι το πιο σπάνιο κόμικς που έχετε στην κατοχή σας;

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Action Comics   #1  (τευχος Ιουνιος 1938).  Δεν ειμαι ομως και τελειο (mint) γιατι εχει μεσα υπογραφες των Jerry Siegel και Joe Shuster που νομιζω σχεδιασαν μια ιστορια μεσα. Θα το χαρακτηριζα nearmint οποτε προς το παρον το χρησιμοποιω για σουβερ αναγκαστικα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

3 min ago , albertus magnus said:

Action Comics   #1  (τευχος Ιουνιος 1938).  Δεν ειμαι ομως και τελειο (mint) γιατι εχει μεσα υπογραφες των Jerry Siegel και Joe Shuster που νομιζω σχεδιασαν μια ιστορια μεσα. Θα το χαρακτηριζα nearmint οποτε προς το παρον το χρησιμοποιω για σουβερ αναγκαστικα.

 

Αν θέλεις το ανταλλάσω με μια ολόκληρη πεντάδα κανονικών σουβέρ, σκέψου το! :D

 

Έπισης, κάπου υπήρχε πολύ παλιά θυμάμαι ένα τέτοιο θέμα στο φόρουμ, αλλά μάλλον χρειάζονται ανασκαφές για να το βρούμε.

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

2 min ago , Lord Makro said:

Αν θέλεις το ανταλλάσω με μια ολόκληρη πεντάδα κανονικών σουβέρ, σκέψου το!

 

Χμμ με βαζεις σε σκεψεις τωρα.  Αλλα επειδη ειναι πιο μεγαλο απο σουβερ κανει και για Mousepad τωρα που το σκεφτομαι και θα βαλω εκει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

1 hour ago, Lord Makro said:

Έπισης, κάπου υπήρχε πολύ παλιά θυμάμαι ένα τέτοιο θέμα στο φόρουμ, αλλά μάλλον χρειάζονται ανασκαφές για να το βρούμε.

Υπήρχε ένα θέμα για το πιο σπάνιο κόμικ από τον @KILLMATH το μακρινό 2007 αλλά ήταν γενικό και όχι τι έχει ο καθένας. Επίσης ένα παρόμοιο θέμα ήταν το "Δείξτε τα διαμάντια της συλλογής σας" από το επίσης μακρινό 2008.

Θεωρώ ότι είναι μια χαρά θέμα να απαντήσουμε σοβαρά (άσχετα από την πλάκα μερικών :) )

 

Εγώ δεν έχω κανένα σπάνιο, όλα είναι της σειράς (άλλωστε είναι και πολύ λίγα)... η ΛΕΦΙΚ έχει μερικά (τίποτα ιδιαίτερο) αλλά δεν έχει λογαριασμό εδώ :P

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

1.Αντί να τα γράφουμε νομίζω ότι πιο εύκολο και λειτουργικο  είναι τα μελή να περάσουν τα κόμικ τους στην βάση.

2. Το σπανιο δεν σημαινει τιποτα αν δεν υπαρχει ζητηση και ενδιαφερον.(πχ κλεμμενο αυτο απο το ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΙ ΚΟΜΙΚΣ του Κασση ποιος ψαχνει καπεταν Δρακουλα) ή το διαβολικ 4 του 70 που νομιζω οτι ειναι φαντασμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συμφωνώ με τον Valtasar ότι το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και είναι κρίμα να αντιμετωπίζεται με έλλειψη σοβαρότητας.
Αν και καταλαβαίνω το λόγο :)
Ούτε εγώ θεωρώ ότι έχω κάποιο ιδιαίτερα σπάνιο κόμικ, άσχετα αν κάποια όταν τα πήρα θεωρούσα ότι είμαι ο πιο τυχερός άνθρωπος του κόσμου που τα βρήκα.
Τα πιο ας πούμε πολύτιμά μου, με την έννοια ότι θα δυσκολευτώ υπερβολικά να τα ξαναβρώ στην τιμή και την κατάσταση που τα πήρα, θεωρώ είναι τα αμερικάνικα Blueberry της Epic :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Εγώ έχω ένα ψυχικής αξίας αλλά δεν είναι ένα τεύχος αλλά τρία !!! Είναι τα εξής : ΚΟΜΙΞ 100 ( η χρυσή περικεφαλαία ) ο βίος κι πολιτεία , χαμένα επεισόδεια.

Από παπάυ έχω το τεύχος παπάυ το 1.020 !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ενδιαφέρουσα ερώτηση αλλά και λίγο υποκειμενική. Ειδικά στην Ελλάδα που δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία για σημαντικές πληροφορίες όπως το τιράζ κάθε τεύχους (πόσα τυπώθηκαν δηλαδή) και άλλα τέτοια, που κρίνουν την σπανιότητα. Και φυσικά, είναι ανάλογα και το τι θεωρεί ο καθένας σπάνιο. Εγώ πχ έχω τους τόμους 4-6 της Βιβλιοθήκης Κόμιξ που αυτή την στιγμή είναι δυσεύρετοι και πωλούνται σε αγγελίες για γελοία υψηλά ποσά. Αλλά αυτές οι εκδόσεις βγήκαν οριακά πριν 10 χρόνια στην Ελλάδα και θεωρώ μεγάλο μέρος του αγοραστικού κοινού και των φανς της Ντίσνευ, τις έχουν. Οπότε μπορούμε πράγματι να πούμε ότι είναι κάτι σπάνιο; Για μένα, μάλλον όχι. Αντίστοιχα, το Κόμιξ #1 που έχω, το είχα συναντήσει από εδώ κι από εκεί πολλές φορές, αλλά σε τιμές απλησίαστες. Είναι από αυτά τα τεύχη που μάλλον τους αναγνωρίζουν μια παραπάνω σπανιότητα απ'όση τους αναλογίζεται, απλά λόγω του αριθμού στο εξώφυλλο. Αντίθετα, τα #37 και #55 δεν τα 'χω πετύχει ποτέ και πρέπει να 'ναι εξίσου ή παραπάνω σπάνια.

 

Αντίστοιχα, η ΜΑΜΟΥΘ, έχει άπειρα εξαντλημένα τεύχη από κλασικές σειρές όπως Αστερίξ και Λούκυ Λουκ. Τώρα αυτά, θεωρούνται σπάνια; Για κάποιον ίσως ναι, αλλά συνολικά, δύσκολα. 

 

Γενικότερα, πιστεύω ο καθένας έχει κάτι που στο κεφάλι του θεωρούσε σπάνιο, και τέλος πάντων, το θεωρεί κατόρθωμα που το βρήκε, ενώ αργότερα έμαθε ότι δεν είναι και κάτι τρομερό. Ένα πιο ενδιαφέροον ερώτημα δηλαδή, ίσως ήταν "ποιο κόμικ δεν θεωρούσατε ποτέ ότι θα αποκτήσετε, κι όμως τα καταφέρατε;". Εκεί φαντάζομαι θα είχε ο καθένας αρκετές ιστορίες να διηγηθεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Ανακάλυψα ακόμα 2 σπάνια κόμικς είναι τι Μίλυ 215,217 

ΥΓ ο popeyful μου τα είπε αλλά για να σιγουρευτό θα ήθελα να σας ρωτίσω είναι σπάνια ;

Επεξεργασία από GeorgeMarkatatosworld01
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.