Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σήμερα θα πάμε στην ιστορία των disney κομικς


GeorgeMarkatatosworld01

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   991
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1123 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Κόμικς disney

 

Τα disney κόμικς κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά από τον Τερζόπουλο !Ο Τερζόπουλος έκλεισε το 2013!!! Κι το πήρε η Καθημερινή.

Αλλά σήμερα θα μηλίσουμε γενικά για disney κόμικς!!!!

 

disney κόμικς

πρώτη στάση

ΙΣΤΟΡΙΑ

 

Το Μίκυ Μάους της Νέας Ακτίνας (Α΄ Περίοδος)

 

 

 

Πληροφορίες

Όνομα

Μίκυ Μάους

Χώρα

Ελλάδα

Έκδοση

Εκδότης

Νέα Ακτίνα (1966 - 2013 )
Καθημερινές Εκδόσεις (2014 - σήμερα)

Πρώτο Τεύχος

Ιούλιος 1966 (Α΄ Περίοδος)
Ιούνιος 2014 (Β΄ Περίοδος)

Τελευταίο Τεύχος

Σεπτέμβριος 2013 (Α΄ Περίοδος)
- (Β΄ Περίοδος)

Ειδικές Πληροφορίες

Συχνότητα

Εβδομαδιαίο (κάθε Παρασκευή)

Σελίδες

100 (τα τελευταία χρόνια) (Α΄ Περίοδος)
132 (Β΄ Περίοδος)

Τιμή

1,50 € (Α΄ Περίοδος)
1,90 € (Β΄ Περίοδος)

Το ιστορικό Πρώτο Τεύχος

Στην Ελλάδα η έκδοση κόμικς Ντίσνεϋ έχει μεγάλη ιστορία, που ξεκινά σχεδόν πριν από έναν αιώνα. Αρχικά εκδίδονταν από τον οίκο Πεχλιβανίδη στο περιοδικό Γέλιο και Χαρά. Ωστόσο αυτό το περιοδικό δεν δημοσίευε μόνο ιστορίες του Ντίσνεϋ και στην Ελλάδα δεν υπήρχε καμία πραγματική έκδοση για Ντίσνεϋ ιστορίες. Ο τότε αντιπρόσωπος της Ντίσνεύ στην Ελλάδα Αλκαίος Αγγελόπουλος πρότεινε στον εκδότη Ευάγγελο Τερζόπουλο, ιδιοκτήτη των εκδόσεων Τερζόπουλου (στη συνέχεια "Γενική Εκδοτική Αττικής Ε.Π.Ε." και "Νέα Ακτίνα Ε.Π.Ε."), να εκδώσει τις ιστορίες αυτές στην Ελλάδα. Ο εκδότης δέχτηκε, μόνο που επειδή δεν μπορούσε να τα βγάλει πέρα μόνος του, την ηγεσία ανέλαβε ο νεαρός του γιος Χρήστος Τερζόπουλος και έτσι την 1η Ιουλίου 1966 η Ελλάδα γνωρίζει το πρώτο τεύχος του περιοδικού Μίκυ Μάους.

Στο πρώτο αυτό τεύχος δημοσιεύτηκε η ιστορία Στις Πηγές των Μογγόλων του Ρομάνο Σκάρπα, αλλά και μια δεκασέλιδη ιστορία του Καρλ Μπαρκς με τίτλο Ο Κηπουρός. Το τεύχος είχε 52 σελίδες και κόστιζε μόλις 3 δραχμές.

 

Το γιγαντιαίο τεύχος #2000 του Μίκυ Μάους.

Η συνέχεια

Το Μίκυ Μάους συνεχίστηκε για πάνω από μισό αιώνα. Το λογότυπό του άλλαξε, οι σελίδες του έγιναν πλέον 100, κόστιζε 1,50 € και φιλοξενούσε ιστορίες διαφόρων δημιουργών με ήρωες και από τον κόσμο του Μίκυ Μάους, αλλά και από τον κόσμο του Ντόναλντ Ντακ. Αριστερά, βλέπετε τρία τεύχη από διαφορετικές περιόδους

 2η στάση

Το τελευταίο τεύχος του Μίκυ Μάους (Α΄ Περίοδος).

Επετειακές Εκδόσεις

Ο εορτασμός των 2000 τευχών του Μίκυ Μάους το 2004 γιορτάστηκε πανηγυρικά με πολλές εκδηλώσεις, όπως η επίσκεψη του Ντον Ρόσα στην Αθήνα. Το τεύχος 2000 του Μίκυ Μάους ήταν ενα γιγάντιο περιοδικό με 516 σελίδες που κυκλοφόρησε τον Νοέμβριο του 2004.

Με την ευκαιρία συμπλήρωσης 40 ετών, τον Ιούνιο του 2006, εκδόθηκε άλλο ένα επετειακό γιγάντιο τεύχος με 548 σελίδες.

Το Τελευταίο Τεύχος [3η στάση]

Η οικονομική κρίση ανάγκασε την εκδοτική Νέα Ακτίνα να κλείσει το 2013. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να σταματήσουν να εκδίδονται όλοι οι τίτλοι κόμιξ. Το τελευταίο διπλό τεύχος της Α΄ Περιόδου του Μίκυ Μάους, με τον αριθμό 2461 και 164 σελίδες κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο του 2013.

Το Μίκυ Μάους της Καθημερινής (Β΄ Περίοδος) [4η στάση]

 

[ 5η στάση ] Η επανακυκλοφορία

Το 2014 η εφημερίδα Η Καθημερινή αγόρασε τα δικαιώματα των περιοδικών Ντίσνεϋ. Όλοι οι γνωστοί τίτλοι επέστρεψαν, ανάμεσά τους και το Μίκυ Μάους. Το ιστορικό πρώτο τεύχος της Β΄ Περιόδου του Μίκυ Μάους κυκλοφόρησε την Παρασκευή 20 Ιουνίου 2014, καθώς η εκδοτική προτίμησε να ξεκινήσει την αρίθμηση από τον αριθμό ένα, και όχι να συνεχίσει από εκεί που είχε σταματήσει η Νέα Ακτίνα.

Αλλαγές

Το λογότυπο άλλαξε, οι σελίδες έγιναν 132, ενώ η τιμή ανέβηκε στα 1,90 €. Το εξώφυλλο είναι γυαλιστερό και οι διαστάσεις του έγιναν αρκετά μεγαλύτερες. Στο νέο περιοδικό δημοσιεύτηκαν νέες μόνο ιστορίες με καλό χρωματισμό, από το εβδομαδιαίο Topolino, που αποτελεί την πηγή των ιστοριών του Μίκυ Μάους. Όσον αφορά την δομή, το τεύχος έχει μόνο ιστορίες, χωρίς κάποιο συνοδευτικό άρθρο ή παιχνίδι, όπως τα τεύχη της προηγούμενης εκδοτικής.

 

ευχαριστώ πολλή το ΚΟΜΙΞwiki !!!! Για τις πληροφορίες!!!!!!

th?id=OIP.r_ZAMNYYHwilLyguGJOSfwHaLq&pid=Api&P=0&w=300&h=300     th?id=OIP.EnvtPUSDjC6kro78UNmFewAAAA&pid=Api&P=0&w=300&h=300        th?id=OIP.r6HdaehkAPyuTtN9J144-AAAAA&pid=Api&P=0&w=300&h=300     th?id=OIP.Mf1d3gL2YvT60xVznv4NWgHaJ4&pid=Api&P=0&w=300&h=300      th?id=OIP.wImTruSJoGN1rxSFDXf4DQHaKC&pid=Api&P=0&w=300&h=300

ελπίζω να σας αρέσει γιατί έκανα κόπο κι το έφτιαχνα 2 ώρες... 

 

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   991
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1123 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

 1]πείτε  μου καλό ήταν?

2] σας άρεσε 

3] άξιζε τον κόπο?

4] να συνεχίσω να κάνω αφιερώματα κι ιστορία των disney κόμικς???????????????????????????

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36274
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  8
  • Reputation:   78
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Φίλε GeorgeMarkatatosworld01 πολύ καλή η παρουσίαση που έκανες, μου άρεσε πολύ:clap2:!!! Αν και πιστεύω πως οι παραπάνω ντισνεάκηδες εδώ μέσα δεν έχουν κάποια νέα πληροφορία να πάρουν από την παρουσίαση, σίγουρα θα βοηθήσει νέα και παλιά μέλη που δεν έχουν ασχοληθεί με την ιστορία των περιοδικών αλλά θα ήθελαν να μάθουν.:dadira:

Αν μου επιτρέπεις όμως θέλω να σου επισημάνω δύο λαθάκια (που δεν έχουν πολλή σημασία βέβαια) που εντόπισα προς το τέλος του κειμένου, αν μπορείς να τα διορθώσεις για να γίνει καλύτερη η παρουσίαση: πρώτον, εκεί όπου ευχαριστείς την ΚΟΜΙΞwiki το πολλή πρέπει να διορθωθεί σε πολύ και δεύτερον εκεί όπου λες "γιατί έκανα κόπο" να γίνει "γιατί το έκανα με κόπο".:D

Κατά τ' άλλα χίλια μπράβο είναι πολύ όμορφο τα μέλη του forum να έχουν όρεξη και μεράκι και να το εμπλουτίζουν με καινούργια θέματα!!!:respect::div:

Για τις μελλοντικές σου παρουσιάσεις θα σου πρότεινα(αν δεν το κάνεις ήδη) πρώτα να τσεκάρεις αν υπάρχει ήδη παρουσίαση από άλλο μέλος του forum(καθώς το forum έχει πληθώρα παρουσιάσεων για ότι μπορείς να φανταστείς), για να μη χαραμίσεις τον χρόνο και τον κόπο σου άδικα.

Αυτά από εμένα, ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο με το σχόλιό μου!:beer5:

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   991
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1123 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε μου!!!!!! 1.000 Σηγνώμη για τα λάθη μου πως μπορώ να τα διορθώσω?

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   991
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1123 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Παιδία δεν μπορούσα να δω καλά [μου έβαλαν έναν ορό για τα μάτια !!!!αλλά δεν πειράζει [ ξέρετε αυτόν του οφθαλμίατρου] !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Spoiler

τώρα μετά από έναν μήνα λέω πως είπα μια δικαιολογία βέβαια είναι όντως αλήθεια:)

 

Επεξεργασία από GeorgeMarkatatosworld01
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   991
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1123 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

ενοώ για τα ορθογραφικά λάθη!!!!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36274
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  8
  • Reputation:   78
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Δεν είναι ανάγκη να ζητάς συγγνώμη φίλε λάθη κάνουμε όλοι μας. Τώρα πώς μπορείς να κάνεις edit το κείμενο, δυστυχώς ούτε εγώ ξέρω.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94903
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

5 λεπτά πριν, Chrm είπε:

Τώρα πώς μπορείς να κάνεις edit το κείμενο, δυστυχώς ούτε εγώ ξέρω

 

Πηγαίνεις στο ποστ που θέλεις να επεξεργαστείς κι επάνω δεξιά θα βρεις τρεις τελείες. Πατάς επάνω τους και η τελευταία επιλογή είναι η "Επεξεργασία". Αν την επιλέξεις θα μπορείς να κάνεις τις αλλαγές που θέλεις στο ποστ σου κι όταν τελειώσεις πατάς "Αποθήκευση". :) 

 

 

:beer5:

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   991
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1123 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

σε ευχαριστώ !!!!!!!!!!:dimis:

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.