Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η άποψη μου για τα comics


Bouyio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37295
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Hi, είμαι καινούργιος στο forum, επαισα κυριολεκτικά τυχαία πάνω σε αυτό και σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο να γράψω κάποιες σκέψεις που με βασανίζουν.Εχω ακούσει άπειρες φορές τον όρο συλλέκτης κόμικς, είτε από κάποιον που απλά  θέλει να διακοσμήσει την κατάσταση φαιρνοντας ως παράδειγμα την κλασική καρικατούρα του 30αρη με χιλιάδες τεύχη σε άριστη κατάσταση σε σακουλάκια , είτε από κάποιο άτομο που συνάντησα σε ένα event και ήταν ενθουσιασμένος για το θέμα αυτό. Εγώ προσωπικά είμαι ένα άτομο που γεννήθηκα την εποχή που ο Τερζόπουλος ήταν στα τέλη του αλλά δεν επερνα εβδομαδιαία τεύχη του, γουστάρα περισσότερο το λούκι Λουκ η αλήθεια είναι. Όταν με το καλό πήρε τα κόμιξ της Disney η Καθημερινή άρχισα να τα παίρνω και γενικά όσο και αν έχω κάποια κόμικς και γουστάρω να διαβάζω ιστορίες δεν θα με πείραζε αν δεν είχα πάρει ένα τεύχος ή τσαλακονοταν ένα κόμικ πάντα τα θεωρούσα διασκέδαση  και ακόμα και τώρα συνεχίζω να παίρνω τα κόμικς σε ταξίδια ή στην παραλία ενώ ξέρω ότι υπάρχει κίνδυνος να σκηστουν, βραχούν,τσαλακοθουν. Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να συντηρήσω μακροχρόνια ένα κόμικ έτσι ώστε να μην κατάληξη με πιεσμενες άκρες όπως η τόμοι του Μπαρκς από την καθημερινή ή με "φουσκομενη" ράχη όπως κάποιοι τόμοι της marvel από την οξύ πού έχω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  143
  • Reputation:   527
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλημέρα πρώτα από όλα και καλωσόρισες!

Ελπίζω να περάσεις ευχάριστα τον χρόνο σου στο Greek Comics και να σε βοηθήσει να μάθεις περισσότερα σχετικά με τα κόμικς που σου αρέσουν. Σχετικά με τον φόβο της παραλίας, το παθαίνω και εγώ αυτό, όποτε συνήθως παίρνω μαζί μου κανένα άσχημα μεταχειρισμένο από αυτά που κατέχω. Επίσης, σχετικά με τις πιεσμένες άκρες στους τόμους, το έχω προσέξει και εγώ αλλά δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι. Μπορεί να σου πουν και οι άλλοι λίγο πιο μετά.

:aria:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36809
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  34
  • Reputation:   320
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Bouyio είπε:

Hi, είμαι καινούργιος στο forum, επαισα κυριολεκτικά τυχαία πάνω σε αυτό και σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο να γράψω κάποιες σκέψεις που με βασανίζουν.Εχω ακούσει άπειρες φορές τον όρο συλλέκτης κόμικς, είτε από κάποιον που απλά  θέλει να διακοσμήσει την κατάσταση φαιρνοντας ως παράδειγμα την κλασική καρικατούρα του 30αρη με χιλιάδες τεύχη σε άριστη κατάσταση σε σακουλάκια , είτε από κάποιο άτομο που συνάντησα σε ένα event και ήταν ενθουσιασμένος για το θέμα αυτό. Εγώ προσωπικά είμαι ένα άτομο που γεννήθηκα την εποχή που ο Τερζόπουλος ήταν στα τέλη του αλλά δεν επερνα εβδομαδιαία τεύχη του, γουστάρα περισσότερο το λούκι Λουκ η αλήθεια είναι. Όταν με το καλό πήρε τα κόμιξ της Disney η Καθημερινή άρχισα να τα παίρνω και γενικά όσο και αν έχω κάποια κόμικς και γουστάρω να διαβάζω ιστορίες δεν θα με πείραζε αν δεν είχα πάρει ένα τεύχος ή τσαλακονοταν ένα κόμικ πάντα τα θεωρούσα διασκέδαση  και ακόμα και τώρα συνεχίζω να παίρνω τα κόμικς σε ταξίδια ή στην παραλία ενώ ξέρω ότι υπάρχει κίνδυνος να σκηστουν, βραχούν,τσαλακοθουν. Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να συντηρήσω μακροχρόνια ένα κόμικ έτσι ώστε να μην κατάληξη με πιεσμενες άκρες όπως η τόμοι του Μπαρκς από την καθημερινή ή με "φουσκομενη" ράχη όπως κάποιοι τόμοι της marvel από την οξύ πού έχω;

Καλημέρα και καλωσόρισες στο Greek Comics! 

Σχετικά με τα τεύχη με την "φουσκωμένη" ράχη δεν ξέρω εάν μπορείς να κάνεις κάτι γιατί έτσι είναι η βιβλιοδεσία τους, όμως εάν θέλεις να τα συντηρήσεις απλώς χρειάζεται λίγη προσοχή και έναν καλό χώρο για αποθήκευση! :) Στα ταξίδια μπορείς να τα βάλεις τα κόμικς που θες στο σακίδιο σου και μακριά από το νερό γιατί σε αυτήν την περίπτωση γίνονται γάτες! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

6 λεπτά πριν, Draw a comic είπε:

Σχετικά με τα τεύχη με την "φουσκωμένη" ράχη δεν ξέρω εάν μπορείς να κάνεις κάτι γιατί έτσι είναι η βιβλιοδεσία τους, όμως εάν θέλεις να τα συντηρήσεις απλώς χρειάζεται λίγη προσοχή και έναν καλό χώρο ια αποθήκευσ

Λοιπόν από μένα Καλημέρα:beer5:

 

Επειδή έχω τρέλα με τα κόμικς και τα παλιά τα προστατεύω σε σακουλάκια θα σου πρότεινα να μην παίρνεις κόμικς στην παραλία διότι εκτός από κάποιο ατύχημα μπορεί και αν υπάρχει υγρασία να τα βλάψει....

 

 

Η τέλεια αποσκευών είναι ένα σακίδιο στο οποίο θα έχει μια ειδική θήκη για αυτά.

 

ΥΠ: Θα σου πρότεινα να παίρνεις τα κόμικς τα οποία είναι πιο καταστρέμμενα από τα άλλα

:bye:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Την καλημέρα μου και από εμένα!:sun3:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Η παραλία, το νερό και η υγρασία γενικά είναι ίσως οι μεγαλύτεροι "εχθροί" ενός κόμικ. Τα καλοκαίρια συνήθως παίρνω κι εγώ τα χειρότερα κομμάτια της συλλογής μου τα οποία δεν με πολυενδιαφέρει αν υπάρξει κάποια μικροφθορά. Είχα σκεφτεί ως λύση να χρησιμοποιήσω την ηλεκτρονική μορφή των περιοδικών από το readpoint, αλλά στο τέλος η πλατφόρμα μάς αποχαιρέτησε και δεν πρόλαβα να κάνω κάτι.  

 

Οπότε εξαρτάται από τον καθένα μας και το πόσο τα θέλει μαζί του στην παραλία. Η δική μου πρόταση είναι να παίρνεις σταδιακά λίγα τεύχη μαζί σου για να είναι και ευκολότερη η συντήρησή τους. :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  168
  • Reputation:   946
  • Achievement Points:  212
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1138 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλωσήρθες!:welcome3:

Θα ελεγα να μην παιρνεις κομικ στην παραλια, ειδικα αν ειναι παλια.

Επισης λεω να βαζεις και σακουλακια στα κομικ σου για να διατιρούνται.

 

Επεξεργασία από Popeyefun
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Α και μια σκέψη της τελευταίας στιγμής. Θυμάμαι ότι πριν από λίγες μέρες είχα βρει μεγάλο υλικό σκαναρισμένων disney κόμικ (Μίκυ Μάους, ΚΟΜΙΞ κλπ) που έχει ανεβάσει ένας χρήστης στο issuu. Θα βάλω τον σύνδεσμο για αν θες να ρίξεις μια ματιά. Μου φάνηκε αρκετά χρήσιμο γιατί είχε τεύχη που δεν γνώριζα καν την ύπαρξή τους.

 

 

https://issuu.com/gmail429

 

Καλό διάβασμα!:blob7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37295
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταλαβαίνω τί λες αλλά νομίζω ότι απλά πιάσατε την παραλία που είπα σαν το κύριο θέμα και όχι σαν παράδειγμα το οποίο είναι, αυτό που ήθελα να πω με την παραλία είναι ότι πρώτου γνωρίσω κάποια άτομα από το community ήμουν της άποψης ότι τα κόμιξ δεν τα έχω για την συλλογή (κάτι που ακόμα πιστεύω ότι είναι σωστό) τα είχα για ψυχαγωγία οπότε όσο διαβαζόταν δεν με ένοιαζε η κατάσταση τους τώρα όμως που βλέπω ότι έχω κόμικς από τα τέλη του Τερζόπουλου έως και τα τωρινά της καθημερινής νιώθω λίγο άσχημα στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου που δεν τα κρατούσα σε "καλή" κατάσταση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

2 min ago , Bouyio said:

Καταλαβαίνω τί λες αλλά νομίζω ότι απλά πιάσατε την παραλία που είπα σαν το κύριο θέμα και όχι σαν παράδειγμα το οποίο είναι, αυτό που ήθελα να πω με την παραλία είναι ότι πρώτου γνωρίσω κάποια άτομα από το community ήμουν της άποψης ότι τα κόμιξ δεν τα έχω για την συλλογή (κάτι που ακόμα πιστεύω ότι είναι σωστό) τα είχα για ψυχαγωγία οπότε όσο διαβαζόταν δεν με ένοιαζε η κατάσταση τους τώρα όμως που βλέπω ότι έχω κόμικς από τα τέλη του Τερζόπουλου έως και τα τωρινά της καθημερινής νιώθω λίγο άσχημα στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου που δεν τα κρατούσα σε "καλή" κατάσταση

Ακριβώς το ίδιο έχω πάθει και εγώ!!! Δεν τα πρόσεχα καθόλου και τώρα είμαι με περίπου 100 τεύχη του Τερζόπουλου όπου τα μισά είναι σε άθλια κατάσταση. Πήρα το μάθημά μου και με την Καθημερινή τα προσέχω σαν τα μάτια μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  53
  • Reputation:   397
  • Achievement Points:  108
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1137 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

8 ώρες πριν, Bouyio είπε:

Hi, είμαι καινούργιος στο forum, επαισα κυριολεκτικά τυχαία πάνω σε αυτό και σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο να γράψω κάποιες σκέψεις που με βασανίζουν.Εχω ακούσει άπειρες φορές τον όρο συλλέκτης κόμικς, είτε από κάποιον που απλά  θέλει να διακοσμήσει την κατάσταση φαιρνοντας ως παράδειγμα την κλασική καρικατούρα του 30αρη με χιλιάδες τεύχη σε άριστη κατάσταση σε σακουλάκια , είτε από κάποιο άτομο που συνάντησα σε ένα event και ήταν ενθουσιασμένος για το θέμα αυτό. Εγώ προσωπικά είμαι ένα άτομο που γεννήθηκα την εποχή που ο Τερζόπουλος ήταν στα τέλη του αλλά δεν επερνα εβδομαδιαία τεύχη του, γουστάρα περισσότερο το λούκι Λουκ η αλήθεια είναι. Όταν με το καλό πήρε τα κόμιξ της Disney η Καθημερινή άρχισα να τα παίρνω και γενικά όσο και αν έχω κάποια κόμικς και γουστάρω να διαβάζω ιστορίες δεν θα με πείραζε αν δεν είχα πάρει ένα τεύχος ή τσαλακονοταν ένα κόμικ πάντα τα θεωρούσα διασκέδαση  και ακόμα και τώρα συνεχίζω να παίρνω τα κόμικς σε ταξίδια ή στην παραλία ενώ ξέρω ότι υπάρχει κίνδυνος να σκηστουν, βραχούν,τσαλακοθουν. Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να συντηρήσω μακροχρόνια ένα κόμικ έτσι ώστε να μην κατάληξη με πιεσμενες άκρες όπως η τόμοι του Μπαρκς από την καθημερινή ή με "φουσκωμένη" ράχη όπως κάποιοι τόμοι της marvel από την οξύ πού έχω;

Πρώτα απ' όλα .καλωσόρισες. Σχετικά με τα τεύχη με την "φουσκωμένη" ράχη δεν ξέρω εάν μπορείς να κάνεις κάτι γιατί έτσι είναι η βιβλιοδεσία τους, όμως εάν θέλεις να τα συντηρήσεις απλώς χρειάζεται λίγη προσοχή και έναν καλό χώρο για αποθήκευση! Θα σου πρότεινα στη θάλασσα να παίρνεις κάποια άχρηστα κόμικς

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

13 ώρες πριν, Bouyio είπε:

ακόμα και τώρα συνεχίζω να παίρνω τα κόμικς σε ταξίδια ή στην παραλία ενώ ξέρω ότι υπάρχει κίνδυνος να σκηστουν, βραχούν,τσαλακοθουν. 

Η φθορά είναι φυσικά διαδικασία απ' την οποία περνάμε κι εμείς οι ίδιοι. Και η ατέλεια είναι φυσιολογική, δηλαδή η έλλειψη της ολοκλήρωσης στη ζωή μας και στα σχέδια που κάνουμε, που τη βλέπουν πολλοί ως ελάττωμα. Όταν είσαι νέος τα εκτιμάς πολύ αυτά τα αφύσικα πράγματα. Το ατσαλάκωτο, το αυτοκίνητο χωρίς γρατσουνιά, το πρόσωπο χωρίς ρυτίδα, και τα μακροχρόνια σχέδια που υποτίθεται ότι θα ολοκληρώσεις. Αργότερα καταλαβαίνεις ότι δεν έχουν νόημα και ότι είναι μακριά απ' την πραγματικότητα. Η φθορά και το ανολοκλήρωτο είναι στη ζωή και τη φύση κι έχουν την ομορφιά τους.

 

Δεν είναι καλό μονοπάτι να μεταθέτουμε το ανέφικτο της φυσικής ζωής σε υλικά πράγματα που μπορούν θεωρητικά να το υποκαταστήσουν. Δε διαφέρει απ' το να νιώθουμε άσχημα απ' την παραμικρή ασυμμετρία στο περιβάλλον μας επειδή εσωτερικά νιώθουμε απειλή απ' την αβεβαιότητα της ζωής και των καταστάσεών της. 

 

Η συλλογή αντικειμένων πρέπει να γίνεται για την τέχνη του αντικειμένου, δηλαδή για την ευχαρίστηση που δίνει μέσα απ' το συναίσθημα που παράγει και τα αισθήματα με τα οποία το πετυχαίνει, και την προσφορά αυτής της ευχαρίστησης και σε άλλους ιδανικά. Το όνειρο του πραγματικού λάτρη μιας τέχνης δεν είναι η συλλογή, αλλά η απόλαυση της συλλογής. Ο συλλέκτης με τα σφραγισμένα τεύχη και τις τέλειες σειρές έχει χάσει την ουσία της τέχνης που υποτίθεται ότι εκτιμά.

Επεξεργασία από Otis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Bouyio Καλώς όρισες στην όμορφη παρέα του Greek Comics! :welcome3:

 

Εύχομαι καλές περιηγήσεις και να σε βλέπουμε όσο πιο συχνά γίνεται. Για οποιαδήποτε απορία σου δημιουργηθεί, μην διστάσεις να ρωτήσεις. 

 

Όσον αφορά το ζήτημα που αναφέρεις και γενικά την συντήρηση-διατήρηση των κόμικς, νομίζω ότι θα βρεις αρκετές κι ενδιαφέρουσες ιδέες και προτάσεις σε ΑΥΤΟ το τμήμα του φόρουμ. Πιστεύω ότι αξίζει να του ρίξεις μία ματιά. ;) 

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.