Μετάβαση στο περιεχόμενο

Action Figures, Statues, Figurines, PVC, ΕΔΩ!!!


terlachjohn

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καντε κρατει.. Θελω να ανοιξω επισημα το θεμα στις "Γενικες συζητησεις" και μπορουμε εκει να ποσταρουμε τα κομματια μας και να παρουσιαζουμε ενδιαφερουσες φιγουρες που κυκλοφορουν στην αγορα.

 

Απλα τωρα ειμαι busy και ετοιμαζω και καποια αλλα θεματα που θελω να ποσταρω τις προσεχεις μερες...

 

Φυσικα, αν θελει καποιος απο εσας μπορει να ανοιξει τωρα το τοπικ και θα κανω catch up αργοτερα :best:

 

 

Ωωωωωωωω, μεσιε, πολυ ενδιαφερον αυτο που ακουω!!! :D

 

Ετσι κι αλλιως πλεον παω εγω απο βδομαδα οποτε θα περιμενω...... ;)

 

Αληθεια, πως να το κανουμε για να μη γινει χαος το τοπικ? Να εχει ο καθενας απο ενα ποστ και να το κανει update με εικονες? :thinking:

 

Phantom, τι εχεις απο DeAgostini? Εγω εχω μολυβενια στρατιωτακια! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προφανός έχει την Ντίσνει παρέλαση που έχει κάνει παρουσίαση ο ftsgr (και έχει σχέση και με το φόρουμ...:P ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πολύ ωραίες!

έχω τόσες μέρες που άνοιγα το ποστ και δεν έβλεπα τις εικόνες, έπρεπε να καθαρίσω κασέ και τα μπισκοτάκια για να τις δώ επιτέλους.

Αν έρθω να σου συναρμολογήσω την καινούρια βιτρίνα θα με πληρώσεις σε φιγούρες?

:D :D

 

Thanks! Η αλήθεια ειναι, οτι μιας και παράτησα τα action figures και παίρνω μόνο statues & mini busts, μου έχουν μείνει κάμποσα action σε κούτες στο πατάρι. Η πρότασή σου είναι καλή και θα την σκεφτώ σοβαρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι αλλα turbo δυο turbo-χερακια τι να σου κανουνε με τοσα action figures, οποτε αμα θες βοηθεια......... :LeftRight:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εγώ δεν έχω σπουδαία πράγματα από φιγούρες, λίγα Star Wars μόνο...

Αλήθεια, πού τις τοποθετείτε, ειδικά όσοι έχετε πολλές; Σε ράφια βιβλιοθήκης;

Ξεσκονίζονται και δύσκολα οι άτιμες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Φιγούρες; Μόνο την Minas Tirith έχω στην βιβλιοθήκη μου που πήρα μαζί με τα DVDs του Άρχοντα... άντε και πολλά μου είναι... :D

 

466974238_7d55e03cae_o.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εγώ δεν έχω σπουδαία πράγματα από φιγούρες, λίγα Star Wars μόνο...

Αλήθεια, πού τις τοποθετείτε, ειδικά όσοι έχετε πολλές; Σε ράφια βιβλιοθήκης;

Ξεσκονίζονται και δύσκολα οι άτιμες...

 

Μέσα σε βιτρίνες με πορτα. Και τέλος η σκόνη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μέσα σε βιτρίνες με πορτα. Και τέλος η σκόνη.

 

Ώπα, γιατί αυτό με ενδιαφέρει!!

Τι είδους βιτρίνες; Ενδιαφέρομαι για να κλείσω σε τζάμι τα μοντέλα που κατασκευάζω (δείτε ΕΔΩ), λογικά πρέπει να τα κατασκευάσω έξω, δεν νομίζω να υπάρχουν έτοιμες βιτρίνες με τζάμι σε όλες τις πλευρές, σωστά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και 'ομως υπάρχουν!!!!!!! ΙΚΕΑ, τζάμι σε όλες τις πλευρές(με λεπτάεσωτερικά σίδερα που ούτε που τα παρατηρείς), πορτα, με δυνατότητα να βάλεις φωτάκι μέσα, 1.80 περίπου ύψος και κοστίζουν περίπου 45 Ευρώ η μία.

 

ΥΓ . Πολύ καλή η δουλειά σου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Παντρεμένος είσαι; Γυναίκα με γυαλικά που να θέλει βιτρίνα δεν έχεις πουλάκι μου; Φυσικά και υπάρχουν έτοιμες βιτρίνες με τζάμι από κάτω μέχρι πάνω στις 3 ή και στις 4 πλευρές. Το ποιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι να κάνεις μία βόλτα από επιπλάδικα και να τους ζητήσεις βιτρίνες, αλλιώς την φτιάχνεις σε μαραγκό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Και 'ομως υπάρχουν!!!!!!! ΙΚΕΑ, τζάμι σε όλες τις πλευρές(με λεπτάεσωτερικά σίδερα που ούτε που τα παρατηρείς), πορτα, με δυνατότητα να βάλεις φωτάκι μέσα, 1.80 περίπου ύψος και κοστίζουν περίπου 45 Ευρώ η μία.

 

ΥΓ . Πολύ καλή η δουλειά σου!

 

Ωωωω thanks, δεν ήξερα ότι υπήρχαν έτοιμες που να είναι σε όλες τις πλευρές τζάμι!

 

YOSHI, δεν έχω δει ποτέ σε σπίτι τέτοια βιτρίνα με γυαλικά που να είναι σε όλες τις πλευρές τζάμι, φυσικά ξέρω ότι μπορώ να φτιάξω, απλά είναι μεγαλύτερη ευκολία οι έτοιμες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Υποθέτω ότι από ΙΚΕΑ εννοείτε τα παρακάτω (νέος κατάλογος 2008). Βεβαίως έχει και πλέον του καταλόγου πράγματα στην έκθεση καμιά φορά. Τώρα από ποιότητα κλπ εντυπώσεις, μόνο εάν τις δεις από κοντά θα ξέρεις με ακρίβεια, κάποια είναι τέλεια και σαν τιμή και σαν ποιότητα αξίζουν (π.χ.: Billy Βιβλιοθήκες γενικώς) κάποια άλλα είναι άστα να πάνε. Για τα συγκεκριμένα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, καθώς δεν τους έχω δώσει καμία σημασία μέχρι σήμερα.

 

post-5-1191102312_thumb.jpg

 

Στο Αγρίνιο φυσικά ΙΚΕΑ δεν έχει, όμως μπορείς να δοκιμάσεις και στην NEOSET που έχει κατάστημα στην πόλη σου, παλιά είχε βιτρίνες όλο τζάμι τώρα δεν ξέρω. Πάντως και βιβλιοθήκες με πόρτες μόνο εμπρός είναι πολύ όμορφες και λειτουργικές (και λιγότερα τζάμια να καθαρίζεις).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ωραία, θα κοιτάξω και στη NEOSET (σκοπεύω να πάω έτσι κι αλλιώς να δω και βιβλιοθήκες).

Πριν λίγες μέρες είχα πάει και SATO ΕΝΤΟΣ αλλά δεν είδα κάτι τέτοιο.

 

Βασικά για τα μοντέλα μου θέλω να είναι όλες οι πλευρές από τζάμι για να φαίνονται από παντού. Τώρα που το σκέφτομαι, το ιδανικό θα ήταν ίσως ένας πιο χαμηλός χώρος (σαν τραπεζάκι) που δεν θα βρίσκεται στην άκρη του δωματίου να ακουμπά σε τοίχο αλλά να έχει όλες τις πλευρές ελεύθερες...

 

Τελοσπάντων, ξεφύγαμε από το θέμα μας και το ρίξαμε στη διακόσμιση εσωτερικού χώρου! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Υποθέτω ότι από ΙΚΕΑ εννοείτε τα παρακάτω (νέος κατάλογος 2008). Βεβαίως έχει και πλέον του καταλόγου πράγματα στην έκθεση καμιά φορά. Τώρα από ποιότητα κλπ εντυπώσεις, μόνο εάν τις δεις από κοντά θα ξέρεις με ακρίβεια, κάποια είναι τέλεια και σαν τιμή και σαν ποιότητα αξίζουν (π.χ.: Billy Βιβλιοθήκες γενικώς) κάποια άλλα είναι άστα να πάνε. Για τα συγκεκριμένα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, καθώς δεν τους έχω δώσει καμία σημασία μέχρι σήμερα.

 

post-5-1191102312_thumb.jpg

 

Στο Αγρίνιο φυσικά ΙΚΕΑ δεν έχει, όμως μπορείς να δοκιμάσεις και στην NEOSET που έχει κατάστημα στην πόλη σου, παλιά είχε βιτρίνες όλο τζάμι τώρα δεν ξέρω. Πάντως και βιβλιοθήκες με πόρτες μόνο εμπρός είναι πολύ όμορφες και λειτουργικές (και λιγότερα τζάμια να καθαρίζεις).

 

 

Το τελευταίο μοντέλο, κάτω δεξιά. Ειναι πάρα πολυ καλό για φιγούρες.

Επεξεργασία από AndreasD
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Φιγούρες; Μόνο την Minas Tirith έχω στην βιβλιοθήκη μου που πήρα μαζί με τα DVDs του Άρχοντα... άντε και πολλά μου είναι... :D

 

466974238_7d55e03cae_o.jpg

Εγώ έχω και το Γκόλουμ! Precious, MIIIINE, κχιιιιιιιι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   691
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το τελευταίο μοντέλο, κάτω δεξιά. Ειναι πάρα πολυ καλό για φιγούρες.

 

Συμφωνω κι εγω, ειναι τελειο για φιγουρες. Εχω παρει τρια τετοια και σε πρωτη ευκαιρια θα παρω και τεταρτο!!! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

Το τελευταίο μοντέλο, κάτω δεξιά. Ειναι πάρα πολυ καλό για φιγούρες.

 

Ναι αλλά δεν χωράει τις 18", βάζεις το πολύ 3 φιγούρες και τίγκαρε και αν θυμάμαι καλά δεν χωρούν αν έχουν κανα σηκωμένο χέρι ή ραβδί (Γκάνταλφ). Είχα αγοράσει μερικές αλλά επειδή μου αρέσουν οι μεγάλες και αυτές θέλουν χώρο (μάλλον) σταμάτησα το άθλημα.

Η βιτρίνα, για μικρότερες φιγούρες όμως, είναι καλή αλλά θα μείνει αρκετός χώρος ανεκμετάλλευτος και δυστυχώς δεν παίρνει εύκολα πατέντα για περισσότερα ράφια. Πριν αγοραστεί προτείνω επίσκεψη στο ΙΚΕΑ με φιγούρα υπό μάλης.

 

Πάντως για την συλλογή της συζύγου, μινιατούρες αρώματα , είναι τέλεια.

 

Θα ανεβάσω φωτό σύντομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Γεγονός. Μπορείς βέβαια, να μην βγάλεις καποιο ράφι, αλλά μετά δεν σου φτανουν τα ράφια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

τουλάχιστον να ήταν κάποιες ιδιαίτερες που κάποιος θέλει πολύ να το καταλάβω..αλλά τώρα ολόκληρη συλλογή;

δεν ξερω...απλά να...δεν καταλαβαίνω απόλυτα τον λόγο γιατί να κάνει κάποιος μια τέτοιου τύπου συλλογή..

 

Γιατί κάποιος μαζεύει γραμματόσημα, τηλεκάρτες, ,νομίσματα, χτυπημένα εισιτήρια λεωφορείων, κόμικς? :thinking:

Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα!! :rainbow:

Και είναι και κάτι το ωραίο εμφανισιακά. Τουλάχιστον για εμένα, αφού μάζεψα όλες τις φιγούρες Disney της DeAgostini, τις έβαλα μέσα σε βιτρίνα με φωτισμό(από αυτό το topic πήρα την ιδέα) και το αποτέλεσμα είναι τόσο ωραίο, που μπορεί άνετα να μπει και στο σαλόνι!

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί κάποιος μαζεύει γραμματόσημα, τηλεκάρτες, ,νομίσματα, χτυπημένα εισιτήρια λεωφορείων, κόμικς? :thinking:

Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα!! :rainbow:

Και είναι και κάτι το ωραίο εμφανισιακά. Τουλάχιστον για εμένα, αφού μάζεψα όλες τις φιγούρες Disney της DeAgostini, τις έβαλα μέσα σε βιτρίνα με φωτισμό(από αυτό το topic πήρα την ιδέα) και το αποτέλεσμα είναι τόσο ωραίο, που μπορεί άνετα να μπει και στο σαλόνι!

 

:beer: :beer:

 

Ρουχα, βιβλια, γκομενες ( :P ), πουρα, μινιατουρες απο πλοια, μακετες μαχης, μολυβενια στρατιωτακια, συλλεκτικα αυτοκολλητα και αποκομματα εφημεριδων ειναι καποιες συλλογες που εχω δει.........

 

Βασικα, συλλεγει=μαζευει αυτο που του αρεσει περισσοτερο!

 

:cheers:

 

υγ.ΚΡΑ-ΚΡΑ-ΚΡΑΑΑΑΑ!!!!! :lol:

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είμαστε πλούσιοι ρε! :)

 

καλά. μερικοί είμασταν. και μετά μας έχωσε ο Valt εδώ και δεν έμεινε ούτε για τσίχλες με γεύση σολωμό/βούτυρο, ούτε για ένα σιελολαχανοκίτρινο CK πουκαμισάκι, ούτε για ένα μακαντάμια στα μπουζούκια ρε παιδί μου. (να κρατάμε και χαμηλό προφίλ μη βρεθεί κανένας να ζητάει τα μαλλιά του Τζόλε για ένα Ντυράγκο)

 

:takebread:

 

σε επίπεδο βιτρίνας κλπ, είχα δει σε ένα φιλικό σπίτι να έχουν φτιάξει κάποιες τελείως κλειστές προθήκες κρεμασμένες στον τοίχο, με πλέξιγκλας (εάν δεν απατόμαι) και υδροχλωρικό οξύ (για να "κολλήσουν") (πάλι εάν δεν απατόμαι). Μέσα είχε βάλει φιγούρες από Kinder έκπληξη κλπ και το αποτέλεσμα ήταν πολύ χαριτωμένο. Τέτοια προθήκη από το ΙΚΕΑ (αυτή που ανοίγει και από πάνω) την έχω για "μπαρ" (από πάνω το αλκοόλ και από κάτω διάφορα ποτήρια μπύρας)

 

Εγώ που δεν έχω φιγούρες παρά μόνο κάτι παίχτες που είχε το περιοδικό του Ολυμπιακού τω καιρώ εκείνω, να ανεβάσω φώτο ή το κλουμπ είναι κλειστό?

 

καλά. έχω και κάτι από Μπομπ Σφουγγαράκη μέσα από Kinder έκπληξη.

 

χμμμμμ μπορεί και να είμαι εκτός θέματος ελαφρώς. Σαν πεταλούδα σε χύτρα ταχύτητος με κοκκινιστό.

 

:cheers:

 

ΥΓ Βίτσια είναι αυτά. Άλλος "πειράζει" το αμάξι του, άλλος έχει υγραντήρα και πούρα, άλλος έτσι, άλλος γιουβέτσι :) Όπως έλεγε και στο Αστερίξ στην Ελβετία, το παν είναι να έχεις καλό γούστο :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε st3phane θα σου πω αυτό που έχω πει και σε άλλους κατά καιρούς:

 

Το να ξοδέψει κάποιος (ή συνήθως κάποια) ένα μεγάλο ποσό, πες 850 ευρώ, για να πάρει ένα βάζο με κρύσταλλα Zvarowski ή έναν πίνακα ή κάτι διακοσμητικό για το σαλόνι/καθιστικό γιατί το κάνει; Δε θα μπορούσε με αυτά τα χρήματα να πάρει κάτι άλλο; Το κάνει όμως γιατί ομορφαίνει το χώρο του, του αρέσει να έχει κάτι να στολίζει το σπίτι του.

 

Με τις φιγούρες μπορείς να το δεις κάπως αντίστοιχα. Πχ εγώ, απ' το να είχα στο σπίτι μου μια βιτρίνα με κρύσταλλα, βάζα, ποτήρια κλπ θα προτιμούσα πολύ περισσότερο μια βιτρίνα με φιγούρες (άντε βρες γυναίκα να το δεχτεί βέβαια). Προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο και το θεωρώ σαν στολίδι. Άσε που όποτε κοιτάζω μια φιγούρα μου θυμίζει αυτό που αναπαριστάει. Σου θυμίζει εκείνη τη στιγμή σε μια ταινία ή σε ένα κόμικ. Μπορείς να το φανταστείς και σαν μια αφίσα σε 3 διαστάσεις. Αν κρεμάσεις πχ μια αφίσα από την αγαπημένη σου ταινία στο δωμάτιο σου δε θα το θεωρήσει κανείς κακό/παράξενο. Γιατί όμως να θεωρείται το να βάλεις μία φιγούρα που μπορεί να είναι πχ από την ίδια ταινία; Λίγο πολύ ότι σκοπό εξυπηρετεί μια αφίσα σε έναν τοίχο, τον ίδιο εξυπηρετεί και μία φιγούρα σε ένα ράφι/βιτρίνα...

 

Στην τελική: Μας αρέσει να τις χαζεύουμε :D

 

Cheers :beer: και :welcome: στην παρέα μας! Και μην αγχώνεσαι, μια χαρά νορμάλ απορία ήταν αυτή που έκανες! Περιμένουμε και τις υπόλοιπες! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και εδώ να πω ότι θυμάμαι χρόνια πριν μια συνέντευξη του Ντον Ρόζα που έλεγε ότι το θέμα είναι να χαίρεσαι τα κόμιξ όπως και κάθε αντικείμενο σαν χρήση..και όχι σαν άψυχη συλλογή..

 

Και μια και το έφερε η κουβέντα για τον Ρόσα, πληροφοριακά, έχει από τις μεγαλύτερες (και ακριβότερες) συλλογές, όχι μόνο κόμικς, αλλά και φιγούρων Disney! :cool::respect::respect:

 

dr1.jpg dr3.jpg figurin.jpg

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι να πω,φέτος είμαι άνεργος γιατί θέλω να τελειώνω με την σχολή και δεν μπορώ να σκέφτομαι για ακριβές φιγούρες!!!

 

Ακριβες φιγουρες....... Τι μου θυμιζει, τι μου θυμιζει.... :thinking:

 

Α, ναι, οταν βλεπω κατι ομορφα "αγαλματακια" φιγουρες (οχι busts) και λεω ω, τι ομορφο που ειναι και παω να δω απο περιεργεια την τιμη η οποια εχει 3 ψηφια και 4 εκει κατι παθαινω, αρρυθμια, συγκοπη, λιγοθυμια και την κανω....

 

Ποτε μου δεν εχω δωσει (και ουτε προκειται) να δωσω τριψηφιο ποσο για φιγουρα! Δε πα να'ναι o Optimus Life-Size! Καλα, βεβαια που θα χωρεσει, αλλα λεμε τωρα........ :P

 

Germ, με το που ανοιξει το τοπικακι ο Kanata βαλε τες να τις δουμε! Τωρα για αυτες απο Kinder εγω δεν εχω προβλημα, αλλα αμα κανω κι εγω το ιδιο με 2 συρταρακι Kinder και βαλε δε θα ξερω τι να πρωτοβγαλω φωτογραφια........ :thinking:

 

Μπορουμε ομως παντα να φτιαξουμε και ενα συμπληρωματικο τοπικ με μικρες προσωπικες πλακατζιδικες συλλογουλες, δε ειν κακο...... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φίλε Στεφανε, η κάθε συλλογή (όποια κι αν είναι αυτή) προσφέρει στον κάτοχό της, ψυχική ευφορία. Ικανοποίηση. Το "συλλέγειν" είναι μικρόβιο. Άπαξ και το κόλλησες, το κόλλησες. Για κάποιους μπορει να είναι πεταμένα λεφτά, αλλα περι ορέξεως.... Έτσι και αλλιώς ο καθένας με ότι χρήματα του περισσεύουν, κάνει ότι του αρέσει. Τώρα τρόποι για να μην δίνει κάποιος τριψήφια νούμερα, για να αγοράσει "φιγούρες" υπάρχουν. Το Ebay είναι ένας απο αυτους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6031 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και μια και το έφερε η κουβέντα για τον Ρόσα, πληροφοριακά, έχει από τις μεγαλύτερες (και ακριβότερες) συλλογές, όχι μόνο κόμικς, αλλά και φιγούρων Disney! :cool::respect::respect:

 

post-2393-1192632313_thumb.jpg post-2393-1192632320_thumb.jpg post-2393-1192632331_thumb.jpg

 

:beer::beer:

 

Ο τυπος εχει τον πινακα του Barks "Till Death Do Us Part" πανω απο το γραφειο του!!! Τον ιδιο τον πινακα, οχι απλα λιθογραφια του!!! :respect::respect:

 

Θα μου πεις ο Don Rosa ειναι, τι περιμενες? :surender:

 

Λοιπον, εγω παντα πιστευα οτι "Το συλλέγειν εστι φιλοσοφειν"

 

Οσο πιο σπανια και καλοφτιαγμενη ειναι μια φιγουρα, τοσο πιο πολυ την θεεελω!!! :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Κόφτε το κάπνισμα για να μην έχετε περιττά έξοδα και αρχίστε τις συλλογές. :D

 

Τί έλεγα; Μόνο την Minas Tirith έχω στην βιβλιοθήκη μου; Χα!!! Είμαι παντρεμένος βρε και ξέχασα ότι η δεξιά απέναντι γωνία είναι δικιά μου και φιλοξενεί την 32" ΤιΒι με το Home Cinema με όλα τα DVDs που έχω μαζέψει κατά καιρούς αλλά και κονσολίτσες για διασκέδαση. Όμως το υπόλοιπο σαλόνι έχει βιτρίνες για γυαλικά, πιατικά, ασημικά και φυσικά την συλλογή από πορσελάνινες κούκλες της συζυγάτας (θέλετε φωτογραφίες και από αυτά;) :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6031 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χαιρετω την κοινοτητα. Το παρον thread εχει σαν σκοπο να συγκεντρωσει:

 

- Αφιερωματα σε αγαλματακια και φιγουρες απο συγκεκριμενες σειρες

- Τα αγαλματακια και τις φιγουρες της συλλογης σας!

- Καινουργιες κυκλοφοριες

- Καινουργια αποκτηματα απο τα μελη μας!

 

Με λιγα λογια, οτι εχει να κανει με φιγουρες, ΕΔΩ!!! :lol::lol::lol:

 

Θα κανω την αρχη με μια σειρα που εχει βγαλει φιγουρες που εχει κανει τους φανατικους των ανιμε να πουλανε τα οργανα τους να τις αποκτησουν!

 

Μιλαω φυσικα για το SUZUMIYA HARUHI NO YUUTSU (The Melancholy of Haruhi Suzumiya)

 

Wikipedia - Haruhi

 

Ειναι ενα ανιμε το οποιο οχι μονο απλα αφησε εποχη, αλλα οι θαυμαστες του ειναι οι πιο φανατικοι και αννισοροποι του χωρου. Το ανιμε ειναι εξυπνο και καλογυρισμενο, αλλα αυτο που το κανει να ξεχωριζει ειναι οι πρωταγωνιστες του, με πρωτη και καλυτερη την πρωταγωνιστρια!

 

Και αυτο ειναι το μυστικο! Για να ειναι ποθητη μια φιγουρα, πρεπει να ειναι βασισμενη σε εξισου αγαπητο και μοναδικο χαρακτηρα. Και απο χαρακτηρες, η Haruhi εχει ενα απο τους μοναδικους.

 

Οι φιγουρες της σειρας ειναι: καλοφτιαγμενες, ακριβες, δυσευρετες (πολλες ειναι sold out)

 

Φιγουρες απο την πρωταγωνιστρια: Haruhi Suzumiya

 

2000336098509268639_rs.jpg

 

2000355853298254785_rs.jpg

 

 

Φιγουρες απο την Mikuru Asahina

 

2000351437774879290_rs.jpg

 

2000362746405762383_rs.jpg

 

2000302385310823268_rs.jpg

 

2000355811449165181_rs.jpg

 

2000343080192626884_rs.jpg

 

Φιγουρα απο την: Yuki Nagato

 

2000396177058285204_rs.jpg

 

Ολες αυτες οι φιγουρες απεικονιζουν στασεις και κουστουμια απο χαρακτηριστικα επεισοδεια.

Φυσικα πρεπει να εχεις δει την σειρα για να καταλαβεις την σημασια αυτων των φιγουρων.

 

Για το τελος αφηνω την πιο σημαντικη φιγουρα στην ιστορια αυτου του ανιμε...

Μια φιγουρα θρυλος που η προτοτυπη της αξιζει χιλιαδες δολλαρια. Και που τα λιγοστα αντιγραφα της, ειναι και αυτα ακριβα και δυσευρετα.

 

Μια φιγουρα εμπνευσμενη απο αυτη τη σκηνη στο 12ο επεισοδειο.

 

Ειναι high resolution για να απολαυσετε την τελειοτητα αυτης της φιγουρας!

 

post-3829-1192703870_thumb.jpg

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

(θέλετε φωτογραφίες και από αυτά;) :lol:

 

 

Δ'εν'κακό...καθόλου κακό..έχει και σβαρόφσκι;; :thinking::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6031 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδια, το ξεκινησα το thread για τις φιγουρες στη γενικη συζητηση.

 

Action figures thread

 

Να συνεχισουμε εκει αμα ειναι, και να κανουμε merge τα threads!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.