Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστρέφει ο Μαύρος Ιππότης!


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επιστρέφει ο Μαύρος Ιππότης

Νέα ιστορία από τον Μάρκο Ρότα

Από ότι μάθαμε μέσα από μια εικόνα που ανέβηκε στην ομάδα των φαν του Ντον Ρόσα στο facebook στο επόμενο τεύχος του Kalle Anka & Co επιστρέφει ο Αρπέν Λουσέν! Η νέα ιστορία μάλλον θα είναι σχεδιασμένη από τον Μάρκο Ρότα και παρακάτω μπορείτε να δείτε το εξώφυλλο της. Δεν έχουμε κάποια πληροφορία για τους σεναριογράφους όμως…

151166123_1372995269702485_3760739078546

Παραπάνω το preview για το τεύχος με την ιστορία!

Όπως φαίνεται στην εικόνα ο Αρπέν Λουσέν εμφανίζεται ως ο Μαύρος Διαρρήκτης και αναπολεί ένα σημαντικό καρέ που δείχνει τι συνέβη την τελευταία φορά που είδαμε την πανοπλία του. Συγκεκριμένα λέει (απαντώντας τον τίτλο που του δίνουν ως ο Θρυλικός Αρπέν Λουσέν):

Παράθεση

Ο ίδιος κύριε Anka! Ο Μαύρος Ιππότης περιμένει ακόμα να απελευθερωθεί από τα δεσμά του για να πέσει στο έδαφος…

Πότε είδαμε για τελευταία φορά τον Αρπέν Λουσέν;

Τον συγκεκριμένο χαρακτήρα τον είδαμε για τελευταία φορά στην ιστορία Ο Μαύρος Ιππότης Ξαναχτυπά! όπου είχε κάνει την επιστροφή του και ως ο Μαύρος Διαρρήκτης που είναι ένας πολύ επικίνδυνος κλέφτης αλλά και τελικά επανήλθε ως Μαύρος Ιππότης. Παρόλα αυτά και πάλι στο τέλος της ιστορίας όχι μόνο έχασε πάλι την επικίνδυνη πανοπλία του αλλά και μας άφηνε και υπονοούμενα για μια νέα επιστροφή.

Ένα αναμενόμενο σίκουελ

Μια συνέχεια της ιστορίας του Μαύρο Ιππότη είναι κάτι που αναμένω προσωπικά από το 2006/2007 που είχα διαβάσει το διπλό ΚΟΜΙΞ #222! Οπότε αναμένω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον την ιστορία του Μάρκο Ρότα και να δω τι έχουν σκεφτεί για τον χαρακτήρα. Ήδη μου αρέσει πολύ το εξώφυλλο καθώς προσδίδει φόβο και ο Αρπέν Λουσέν είναι ένας χαρακτήρας που έχει δημιουργήσει ο ίδιος ο Ρόσα και ένας από τους πιο δύσκολους εχθρούς του Σκρουτζ. Στην ΚΟΜΙΞ Wiki είχαμε γράψει προς το τέλους του άρθρου ότι μπορεί κάποια μέρα να επιστρέψει ο χαρακτήρας. Να που θα γίνει τελικά!

 

Το άρθρο και στο DisneyComicsPress

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ΚΟΜΙΞ Εγώ, πάντως, με το που διάβασα τον τίτλο, νόμιζα ότι θα επανακυκλοφορήσει η ιστορία στο ΚΟΜΙΞ!

 

Και γιατί όχι, παρακαλώ? Πολύ λογικό θα ήταν! :lol:

 

Πέρα από την πλάκα, σίγουρα θα ήθελα να διαβάσω την νέα ιστορία. Μου αρέσει πολύ το στυλ του Αρπέν Λουσέν. Κι ας ελπίσουμε ότι ο σεναριογράφος να έχει αντάξια πένα με του Rosa. :) Όσον αφορά το σχέδιο του Rota, είναι χαρακτηριστικό και ξεχωρίζει. Δεν είναι Rosa σε καμία περίπτωση, αλλά μου αρέσει. Μακάρι να υιοθετήσει το σχεδιαστικό χιούμορ που υπήρχε στις προηγούμενες ιστορίες. :pray:

 

 

:beer5:

  • Like 11
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   983
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1674 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

9 hours ago, Indian said:

@ΚΟΜΙΞ Εγώ, πάντως, με το που διάβασα τον τίτλο, νόμιζα ότι θα επανακυκλοφορήσει η ιστορία στο ΚΟΜΙΞ!

 

Μια από τα ίδια  :lol:

 

Ως λάτρης όμως του Αρπέν Λουσέν, εύχομαι να δούμε σύντομα την ιστορία και στην Ελλάδα :pray:

 

 

  • Like 7
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ πάλι είμαι επιφυλακτικός. Για μένα Αρπέν Λουσέν = Ντον Ρόσα. Ελπίζω να διαψευστώ ευχάριστα!

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3473
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Και εγώ εύχομαι να δούμε την ιστορία στην Ελλάδα όσο πιο σύντομα γίνεται αλλά  είμαι το ίδιο επιφυλακτικός  με τον φίλο @Manitou . :pray:

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

mm_05_2021.png

 

Κάποιες επιπλέον πληροφορίες για την υπόθεση, από τη διαφήμιση για το γερμανικό Micky Maus 05/2021:

 

Spoiler

Τι κάνεις όταν ένας πονηρός αρχικλέφτης θέλει να μείνει μαζί σου; Ο Σκρουτζ Μακ Ντακ έχει την απάντηση σ' αυτό το ερώτημα όταν ο Μαύρος Ιππότης εμφανίζεται στο νέο του ξενοδοχείο πολυτελείας. Υποτίθεται ότι ο διάσημος κλέφτης κοσμημάτων θέλει μονάχα να ξεκουραστεί λιγάκι. Αλλά ο Σκρουτζ Μακ Ντακ δεν θα ήταν ο πλουσιότερος πάπιος τού κόσμου αν δεν υποπτευόταν αμέσως ότι ο Μαύρος Ιππότης σχεδιάζει κάτι εντελώς διαφορετικό. Όμως ο κλέφτης είναι έξυπνος και δεν είναι τόσο εύκολο να τον κάνεις να πέσει στην παγίδα. Με τη βοήθεια του Ντόναλντ, θα καταφέρει παρ' όλα αυτά ο Σκρουτζ να διώξει τον Μαύρο Ιππότη από το ξενοδοχείο του και να τον στείλει στα σίδερα της φυλακής;

 

Η ιστορία είναι δεκασέλιδη και έχει κωδικό D-2020-091, αλλά δεν έχει περαστεί ακόμα στο I.N.D.U.C.K.S., για να δούμε τους συντελεστές της. (Παρ' όλα αυτά, έβαλα σύνδεσμο, να τον έχουμε εύκαιρο, για όταν περαστεί.) 

 

 

 

 

Επεξεργασία από Kriton
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   848
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μακάρι να τη δούμε κάποτε στην Ελλάδα! Πολύ θα ήθελα να το δω, αλλά είμαι το ίδιο επιφυλακτικός :). Βέβαια, αυτήν που θα μπορούσαν να την βάλουν σαν κεντρική στο κόμιξ, λόγω της επιστροφής του ήρωα και μόνο αυτό, μάλλον δεν θα την βάλουν, τουλάχιστον σύντομα. Αναρωτιέμαι τι τους απωθεί από τις καλές ιστορίες :thinking:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 ώρες πριν, Indian είπε:

@ΚΟΜΙΞ Εγώ, πάντως, με το που διάβασα τον τίτλο, νόμιζα ότι θα επανακυκλοφορήσει η ιστορία στο ΚΟΜΙΞ!

 

Και γιατί όχι, παρακαλώ? Πολύ λογικό θα ήταν!

Αφού έχει γίνει ήδη ρε παιδιά :lol: Ειδικά εγώ πιστεύετε ότι θα το έβαζα ως είδηση; :P

 

7 ώρες πριν, Manitou είπε:

Εγώ πάλι είμαι επιφυλακτικός. Για μένα Αρπέν Λουσέν = Ντον Ρόσα. Ελπίζω να διαψευστώ ευχάριστα!

Και για μένα πχ Ντόναλντ Ντακ = Μπαρκς αλλά νομίζω ότι το σημαντικό είναι χρησιμοποιηθεί ωραία ο χαρακτήρας δίχως να αλλοιωθεί ;)

 

4 ώρες πριν, Kriton είπε:

mm_05_2021.png

 

Κάποιες επιπλέον πληροφορίες για την υπόθεση, από τη διαφήμιση για το γερμανικό Micky Maus 05/2021:

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τι κάνεις όταν ένας πονηρός αρχικλέφτης θέλει να μείνει μαζί σου; Ο Σκρουτζ Μακ Ντακ έχει την απάντηση σ' αυτό το ερώτημα όταν ο Μαύρος Ιππότης εμφανίζεται στο νέο του ξενοδοχείο πολυτελείας. Υποτίθεται ότι ο διάσημος κλέφτης κοσμημάτων θέλει μονάχα να ξεκουραστεί λιγάκι. Αλλά ο Σκρουτζ Μακ Ντακ δεν θα ήταν ο πλουσιότερος πάπιος τού κόσμου αν δεν υποπτευόταν αμέσως ότι ο Μαύρος Ιππότης σχεδιάζει κάτι εντελώς διαφορετικό. Όμως ο κλέφτης είναι έξυπνος και δεν είναι τόσο εύκολο να τον κάνεις να πέσει στην παγίδα. Με τη βοήθεια του Ντόναλντ, θα καταφέρει παρ' όλα αυτά ο Σκρουτζ να διώξει τον Μαύρο Ιππότη από το ξενοδοχείο του και να τον στείλει στα σίδερα της φυλακής;

 

Η ιστορία είναι δεκασέλιδη και έχει κωδικό D-2020-091, αλλά δεν έχει περαστεί ακόμα στο I.N.D.U.C.K.S., για να δούμε τους συντελεστές της. (Παρ' όλα αυτά, έβαλα σύνδεσμο, να τον έχουμε εύκαιρο, για όταν περαστεί.)

Ενδιαφέρον και δεν το είχα δει το συγκεκριμένο ενώ έψαχνα παραπάνω στοιχεία χθες... Ελπίζω να είναι μια καλή δεκασέλιδη (το περίμενα και ήλπιζα για παραπάνω...) και να δούμε και άλλες στο μέλλον :)

 

2 ώρες πριν, Scrooge Mc Poor είπε:

Μακάρι να τη δούμε κάποτε στην Ελλάδα! Πολύ θα ήθελα να το δω, αλλά είμαι το ίδιο επιφυλακτικός :). Βέβαια, αυτήν που θα μπορούσαν να την βάλουν σαν κεντρική στο κόμιξ, λόγω της επιστροφής του ήρωα και μόνο αυτό, μάλλον δεν θα την βάλουν, τουλάχιστον σύντομα. Αναρωτιέμαι τι τους απωθεί από τις καλές ιστορίες :thinking:

Έχουν πάθει αλλεργία και βγάζουν σπυράκια :P

 

Δεν ξέρω πότε θα την δούμε στην χώρα αλλά νομίζω θα αργήσει να γίνει αυτό.

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.