Μετάβαση στο περιεχόμενο

Iron Man - Συναρμολόγηση της Μυθικής Πανοπλίας του Tony Stark από την DeAgostini!


Dio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

8 ώρες πριν, Manitou είπε:

 

Προς το παρόν το συντακτικο νιώθει το φόβο. :lol:

 

Και επειδή τρολαρω εσένα κάτσε να τρολαρω και εμένα να πατσισουμε. Εγώ όταν πήγαινα γυμνάσιο τεχνολογία θεωρούσαμε την ενοικίαση βιντεοκασέτας. Μοντελισμός ήταν το πειρατικό καράβι των Playmobil. :lol:

(Διάβασε τον λόγο επεξεργασίας)

 

Μου αρέσει που το κοίταγα κανά πεντάλεπτο για να δω αν το έγραψα σωστά.  :lol:

 

Στη δεκαετία του '90 μπορεί αυτό το μάθημα να μην υπήρχε καν.Εγώ που το είχα,εννοώ κατασκευές,σχεδίαση,ξυλογλυπτική,χρήση του πιστολιού κόλλας σιλικόνης κλπ.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μπορεί να είναι εικόνα παιχνίδι

 

Πέτυχα στο φβ αυτό, από κάποιον που προφανώς έχει μέσο στην εκδοτική. Έτσι για να δούμε λίγο και πώς μοιάζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

2 hours ago, O Φρατζάτος said:

Στη δεκαετία του '90 μπορεί αυτό το μάθημα να μην υπήρχε καν.

 

Υπήρχε. Έπρεπε να φτιάξουμε ένα μοντέλο κάποιου αντικειμένου (οχήματα, εργαλεία, οτιδηποτε) και επίσης να γράψουμε μια εργασία και να το παρουσιάσουμε. Εγώ είχα φτιάξει ένα αερόπλοιο με χαρτόνι κυρίως και φυσικά εργασία από εγκυκλοπαίδεια κτλ ίντερνετ τότε με μόντεμ 33,600 δεν βόλευε για πληροφορίες.

 

Την επόμενη χρονιά κάναμε ομάδες και φτιάξαμε τη μακετα ενός εργοστασιου (αρκετά λεπτομερή, όλα τα κτίρια, δεντράκια, φράχτες κτλ) και φυσικά πολύ μεγάλη εργασία με τρόπο λειτουργίας κτλ. Είχαμε επισκεφτεί κιόλας το συγκεκριμένο εργοστάσιο να το δούμε και από μέσα. 

 

Και για να μπω και λίγο στο θέμα εγώ να πω ότι παρόλο που φαίνεται εντυπωσιακό το μοντέλο του αιρονμαν δεν θα ασχοληθώ και λόγω χρήματος αλλά και επειδή δεν έχω τόση σχέση με τα υπερηρωικα. Αλλά και να χα παλι πολλά θα μου φαινόταν. Εδώ που είμαι τρεκι, μέχρι 40-45 ευρώ είχα πληρώσει για δυο μοντέλα του enterprise. Όχι να φτάσει 900+ που υπολογίζετε εσείς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

13 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Μπορεί να είναι εικόνα παιχνίδι

 

Πέτυχα στο φβ αυτό, από κάποιον που προφανώς έχει μέσο στην εκδοτική. Έτσι για να δούμε λίγο και πώς μοιάζει.

Μακάρι μερικοί να το αγοράσουν σήμερα και να το σκανάρουν να έχουμε περισσότερες πληροφορίες!:pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από post σε group στο facebook:

 

"Από σήμερα κυκλοφορεί το 1ο τεύχος της συλλογής Iron-Man Mark III της Deagostini.
Η συλλογή αποτελείται από 100 τεύχη.
Τα πρώτα 10 τεύχη βγαίνουν κάθε 2η Τρίτη και τα επόμενα 90 κάθε βδομάδα.
Το 1ο τεύχος με το κράνος κοστίζει 1,99€ και όλα τα επόμενα 9,99€. Σύνολο βγαίνει περίπου 1000€
Η φιγούρα είναι συλλεκτική, ύψους 60εκ. (1/3) από πλαστικό και χυτό αλουμίνιο.
Το 1ο τεύχος περιέχει τα κομμάτια της μάσκας, 1 μπαταρία λιθίου 3V, 1 μαγνητικό κατσαβίδι, το περιοδικό με τις οδηγίες συναρμολόγησης και μια μίνι περίληψη της ιστορίας του IronMan και μια αφίσα.
Η φιγούρα είναι μια παραλλαγή της Hot Toys Mark III, λίγα εκατοστά μεγαλύτερη, αλλά από το ίδιο υλικό.
Αξίζει τα λεφτά της και τα 2μιση χρόνια συλλογής κομμάτι-κομματι; Για μένα προσωπικά όχι, κυρίως όταν μπορείς να βρεις το Hot Toys version στα 600€. Προτείνω Μόνο αν είσαι φανατικός των συναρμολογουμενων."

152391954_3688925614522538_1082743993252278947_o.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

(Θα μιλήσω και ως μοντελιστής) 

Πολύ ωραία και εντυπωσιακή η φιγούρα. Δείχνει, απ'όσο τουλάχιστον μπόρεσα να διακρίνω στο διαφημιστικό σποτάκι, καλής ποιότητας, από καλά υλικά (πλαστικό ABS & μέταλλο - αλουμίνιο) με  προσεγμένο φινίρισμα, εντυπωσιακό και χορταστικότατο φυσικά μέγεθος και ακόμα πιο εντυπωσιακό (και πιασάρικο) φωτισμό.  Συνολικά, είναι κομμάτι που αξίζει να το έχει κάποιος να κοσμεί το χώρο του, αλλά ...

 

Από την άλλη τα 1000€  σίγουρα είναι μεγάλο όσο και απαγορευτικό ποσό.  Μπορεί φυσικά να σπάει σε βάθος χρόνου, αλλά δεν παύει να είναι ένα κόστος που για να το αναλάβεις πρέπει να είσαι αρκετά άνετος οικονομικά και φυσικά ΠΟΛΥ ΒΑΡΕΜΕΝΟΣ με τον IRON MAN.

Spoiler

 

(Αν κι εγώ προσωπικά ακόμα και ως βαρεμένος με τα αυτοκινητιστικά - και κυρίως Ιταλικά - δεν το σκέφτηκα καν να πάρω ούτε την Lancia D HF, αλλά ούτε και τον Σκαραβαίο της VW.  .... Αν λέω τώρα, αν έβγαινε σε αυτό το μέγεθος ο Eddie των IRON MAIDEN από το Somewhere in Time ...

 

Αποτέλεσμα εικόνας για eddie somewhere in time

 

... μπορεί και να το σκεφτόμουν.  Οπότε περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα :D)

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

3 ώρες πριν, papous26 είπε:

Από post σε group στο facebook:

 

"Από σήμερα κυκλοφορεί το 1ο τεύχος της συλλογής Iron-Man Mark III της Deagostini.
Η συλλογή αποτελείται από 100 τεύχη.
Τα πρώτα 10 τεύχη βγαίνουν κάθε 2η Τρίτη και τα επόμενα 90 κάθε βδομάδα.
Το 1ο τεύχος με το κράνος κοστίζει 1,99€ και όλα τα επόμενα 9,99€. Σύνολο βγαίνει περίπου 1000€
Η φιγούρα είναι συλλεκτική, ύψους 60εκ. (1/3) από πλαστικό και χυτό αλουμίνιο.
Το 1ο τεύχος περιέχει τα κομμάτια της μάσκας, 1 μπαταρία λιθίου 3V, 1 μαγνητικό κατσαβίδι, το περιοδικό με τις οδηγίες συναρμολόγησης και μια μίνι περίληψη της ιστορίας του IronMan και μια αφίσα.
Η φιγούρα είναι μια παραλλαγή της Hot Toys Mark III, λίγα εκατοστά μεγαλύτερη, αλλά από το ίδιο υλικό.
Αξίζει τα λεφτά της και τα 2μιση χρόνια συλλογής κομμάτι-κομματι; Για μένα προσωπικά όχι, κυρίως όταν μπορείς να βρεις το Hot Toys version στα 600€. Προτείνω Μόνο αν είσαι φανατικός των συναρμολογουμενων."

152391954_3688925614522538_1082743993252278947_o.jpg

Έχουμε το site της συλλογής για να δούμε περισσότερες λεπτομέρειες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

8 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Έχουμε το site της συλλογής για να δούμε περισσότερες λεπτομέρειες;

Δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω κάτι σε ελληνικό site και το πιθανότερο, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, να έρχεται από κάποια θυγατρική της De Agostini στην Ελλάδα.

Παρά μόνο το ιταλικό site: https://www2.deagostini.com/it/prodotti/ironman-marvel-da-costruire/9X5837000000

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Και λεφτά να είχα, και πορωμένος με τον Iron Man να ήμουν, πάλι δεν θα το έπαιρνα.
Για τον απλούστατο λόγο ότι θα είχα το άγχος μην σταματήσει απότομα η συλλογή και μείνω με την... περικεφαλαία του Tόνι Σταρκ στο χέρι :lol:
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

5 ώρες πριν, papous26 είπε:
Η συλλογή αποτελείται από 100 τεύχη.
Τα πρώτα 10 τεύχη βγαίνουν κάθε 2η Τρίτη και τα επόμενα 90 κάθε βδομάδα.

Καλά τα πρώτα δέκα μετά όμως το γκαζωνουν για τα καλά. Κάθε βδομάδα να σκας δεκαδικό στην περιπτερου? Για δύο χρόνια? Άσε ρε. Εχουμε και μια Μάρβελ συλλογή με κόμικς να στηρίξουμε. Για εμένα αν τόσο θέλετε ένα κουκλάκι ιρον μαν σε καλή ποιότητα hot toys. Οι υπόλοιποι με κόλλημα με το μοντελισμο από Τρίτη στα περίπτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, Γουλβι είπε:

Καλά τα πρώτα δέκα μετά όμως το γκαζωνουν για τα καλά. Κάθε βδομάδα να σκας δεκαδικό στην περιπτερου? Για δύο χρόνια? Άσε ρε. Εχουμε και μια Μάρβελ συλλογή με κόμικς να στηρίξουμε. Για εμένα αν τόσο θέλετε ένα κουκλάκι ιρον μαν σε καλή ποιότητα hot toys. Οι υπόλοιποι με κόλλημα με το μοντελισμο από Τρίτη στα περίπτερα.

Εγώ δεν θα το έπαιρνα για το "κουκλάκι",όπως αναφέρεις,αλλά για τα τευχάκια!Αν φυσικά μου κινήσουν το ενδιαφέρον!Αλλά αυτό που θα είναι μετά τα 10 τεύχη ένα κάθε εβδομάδα είναι μεγάλο μειονέκτημα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είναι η φιγούρα "die-cast";

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

48 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Εγώ δεν θα το έπαιρνα για το "κουκλάκι",όπως αναφέρεις,αλλά για τα τευχάκια!

Τι να τα κάνεις τα τευχακια? Οδηγίες συναρμολόγησης εχουν, λίγα πραγματα για την ιστορία του ήρωα και τις μάχες και λίγα για τις ταινίες, τα μαθαίνεις αυτά από τη συλλογή με τα κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

1 ώρα πριν, Γουλβι είπε:

Τι να τα κάνεις τα τευχακια? Οδηγίες συναρμολόγησης εχουν, λίγα πραγματα για την ιστορία του ήρωα και τις μάχες και λίγα για τις ταινίες, τα μαθαίνεις αυτά από τη συλλογή με τα κόμικς.

Δεν μπορεί τα 100 τευχάκια που λένε για την ιστορία του ήρωα,τις μάχες και τις ταινίες να συνοψίζονται όλα σε 2-3 τόμους της συλλογής με τα κόμιξ στα εξτραδάκια που ανάφέρονται στον Tony Stark και τον Iron man!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

13 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Δεν μπορεί

 Αν δεν το πιστεύεις ο μόνος τρόπος να μάθεις  είναι να τα ταγοράσεις όλα  και είσαι καλυμμένος. Που ξέρεις μπορεί να έχουν και οδηγίες πώς να φτιάξεις μια αληθινή στολή σαν τον iron man όχι τόσο καλή όσο η αυθεντική απο την την stark industries αλλά deacostini ΑΕ δηλαδή μπορεί να πετάει αλλά να μην ρίχνει λέιζερ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

2 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Είναι η φιγούρα "die-cast";

Ναι είναι λέει Ντάι καστ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το πηρα. Εις διπλουν. Δε ξερω γιατι. Μαλλον απο υπερβολικο ενθουσιασμο. :love4:

153241268_284561343237981_5266650959530690069_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα πριν λίγο την διαφήμιση στη τηλεόραση! Σίγουρα θα πάρω το πρώτο τεύχος και αναλόγως θα δω για τα επόμενα. Ωραία κίνηση πάντως να εκδοθεί στην Ελλάδα! Μακάρι βέβαια να ήταν ο Spider-Man!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  20

1 ώρα πριν, olyssesmoore είπε:

Δεν μπορεί τα 100 τευχάκια που λένε για την ιστορία του ήρωα,τις μάχες και τις ταινίες να συνοψίζονται όλα σε 2-3 τόμους της συλλογής με τα κόμιξ στα εξτραδάκια που ανάφέρονται στον Tony Stark και τον Iron man!

Δεν αξίζει να πάρεις την συλλογή μόνο για τα ένθετα. Απ' ότι είδα σε μερικά βίντεο από τους Ιταλούς, το καθένα έχει περίπου 10 σελίδες και όπως είπε ο @Γουλβι κυρίως περιέχουν τις οδηγίες συναρμολόγησης. Για 3-5 σελίδες με πληροφορίες για την ιστορία του ήρωα σίγουρα δεν αξίζει το δεκάευρο. Μπορείς με τα ίδια λεφτά να αγοράσεις ολόκληρα Omnibus του Iron Man.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, christs είπε:

Το πηρα. Εις διπλουν. Δε ξερω γιατι. Μαλλον απο υπερβολικο ενθουσιασμο. :love4:

153241268_284561343237981_5266650959530690069_n.jpg

 

Φτιάξε το ένα και για μένα και όταν κατέβεις Αθήνα να πιούμε καφέ φέρτο μου :lol: Πέρα από την πλάκα βλέπω και τη συναρμολόγηση του @Indian και μου φαίνεται πανέμορφο για να μην πάρω τουλάχιστον το πρώτο. Από την άλλη με μοντελισμό δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και τα χέρια μου δεν πιάνουν. Όταν πήγαινα προσκόπους, είχαν πει στον πατέρα μου στο τέλος μιας δράσης ότι κάναμε κατασκευές και ρώτησε πόσα δάχτυλα έχασα :lol: Πάντως και μόνο το κεφάλι να έχω σε μια καλή τιμή δε με χαλάει καθόλου. Αν τα μάζευα όλο, με την ατσουμπαλίαση μου θα κατέληγα έτσι:

 

tenor.png

 

1 ώρα πριν, tsironick είπε:

Είδα πριν λίγο την διαφήμιση στη τηλεόραση! Σίγουρα θα πάρω το πρώτο τεύχος και αναλόγως θα δω για τα επόμενα. Ωραία κίνηση πάντως να εκδοθεί στην Ελλάδα! Μακάρι βέβαια να ήταν ο Spider-Man!

 

Αν ήταν Spider-Man θα το έπαιρνα κι εγώ! Κι ας γινόμουν όπως ο πιο πάνω :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37183
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1129 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια σας παιδιά.

Το αγόρασα το τεύχος και το συναρμολόγησα πριν από λίγο.

Μου πήρε καμιά ώρα η συναρμολόηγηση. Η μάσκα είναι πολύ όμορφη και έχει κάποιο βάρος θα έλεγα.

Βλέποντας στο site της deagostini, 2ο τεύχος είναι χέρι (παλάμι), 3ο τεύχος πόδι (αστράγαλο και κάτω) στα 5.99 σύμφωνα με το site και 4ο τεύχος θα είναι η πηγή ενέργειας στο στήθος, δεν θυμάμαι πως ονομάζεται. Αυτό θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

 

Από εκεί και πέρα, όντως θα είναι 100 τεύχη, τα 1-10 θα βγαίνουν Τρίτη παρά Τρίτη και τα επόμενα, 11-100 κάθε τρίτη.

Θα βγει όντως γύρω στο 1000αρικο όπως ανέφεραν προηγουμένως, δυστυχώς απλησίαστη τιμή. Θα ήθελα να έχω ολοκληρωμένη τη φιγούρα, μ αρέσει ο μοντελισμός, μου αρέσει ο Iron Man αλλά για εμένα είναι τρελό ποσό.

 

Επίσης δεν γνωρίζω κατά πόσο θα συνεχιστεί η κυκλοφορία. Αν κάποιος που ασχολείται με αυτά που κυκλοφορούν κατά καιρούς από εταιρίες τύπου deagostini ας πάρει θέση. Πάντως πριν πολλά χρόνια που αγόραζα Άρχοντα των Δαχτυλιδών με κάτι φιγούρες και περιοδικά σαν επιτραπέζιο, απλά χάθηκε. Θα είναι πολύ κακό κάποιος να αρχίσει να αγοράζει και να μην ολοκληρώσει λόγω διακοπής κυκλοφορίας.

153654707_3725430110904430_2590619935259135264_o.jpg

153114012_3725582887555819_2002021890425648020_o.jpg

Επεξεργασία από stamattack
Προσθήκη φωτογραφιών
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21480
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πολλά τα λεφτά Άρη!!

 

Από το δεύτερο τεύχος πάει στο 10ευρω ή από το τρίτο;

 

Είναι ρίσκο πάντως.

Η συλλογή της Marvel και να κοπεί πριν τα 60 τεύχη, δεν έγινε και τίποτα, θα έχουμε καμιά 50αριά ιστορίες κόμικς παρά πάνω στην βιβλιοθήκη μας (το πολύ πολύ να έχουμε έναν μισό Spider-Man σε εικόνα).

Εδώ να κοπεί πάνω στο χρόνο, την έβαψες. Θα έχεις έναν κουτσό και κουλό Iron Man και θα έχεις δώσει και 500 ευρώ. Άσε που δεν μπορείς να κάνεις επιλογή, πχ μια εβδομάδα θα πεις: "δεν θα πάρω γιατί δεν μου αρέσει το δεξί νύχι" και κάποια άλλη "δεν μου αρέσει το αριστερό δάχτυλο". Αν το ξεκινήσεις πρέπει και να το τελειώσεις.

 

10 ευρώ το τεύχος! Καλύτερα να βγάζανε τη συλλογή της DC ή κάποιο άλλο κόμικ, ποιο φθηνά θα μας έρχονταν.

 

Από περιέργεια πάντως θα παρθεί το πρώτο τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37183
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1129 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

24 λεπτά πριν, hudson είπε:

Πολλά τα λεφτά Άρη!!

 

Από το δεύτερο τεύχος πάει στο 10ευρω ή από το τρίτο;

 

Είναι ρίσκο πάντως.

Η συλλογή της Marvel και να κοπεί πριν τα 60 τεύχη, δεν έγινε και τίποτα, θα έχουμε καμιά 50αριά ιστορίες κόμικς παρά πάνω στην βιβλιοθήκη μας (το πολύ πολύ να έχουμε έναν μισό Spider-Man σε εικόνα).

Εδώ να κοπεί πάνω στο χρόνο, την έβαψες. Θα έχεις έναν κουτσό και κουλό Iron Man και θα έχεις δώσει και 500 ευρώ. Άσε που δεν μπορείς να κάνεις επιλογή, πχ μια εβδομάδα θα πεις: "δεν θα πάρω γιατί δεν μου αρέσει το δεξί νύχι" και κάποια άλλη "δεν μου αρέσει το αριστερό δάχτυλο". Αν το ξεκινήσεις πρέπει και να το τελειώσεις.

 

10 ευρώ το τεύχος! Καλύτερα να βγάζανε τη συλλογή της DC ή κάποιο άλλο κόμικ, ποιο φθηνά θα μας έρχονταν.

 

Από περιέργεια πάντως θα παρθεί το πρώτο τεύχος.

Από το 3ο αλλά μικρή συμμασία έχει. Το ζουμί είναι το συνολικό κόστος.

Είδα στο youtube κινέζο που ανέβασε μέχρι το 92 κομμάτι. Θα έλεγα πως το κεφάλι είναι το μεγαλύτερο και το πιο επιβλητικό, ίσως σαν "τυράκι" για να ενθουσιαστείς και να συνεχίσεις να αγοράζεις. Τα υπόλοιπα κομμάτια είναι μικρότερα και είναι τύπου βραχίωνας πχ, δλδ  κυριολεκτίκα τεύχος και κομματάκι. 

 

Για να πω και μια αλήθεια πάντως, φαίνεται πως ο φωτισμός θα είναι σε ολόκληρη τη στολή, αφού από ότι είδα, πολλά κομμάτια έχουν καλώδια όπως το κεφάλι.

Για όποιον ενδιαφέρται αυτά έχουν τα πρώτα 4 τεύχη.

Καταγραφή.PNG

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πες πως παίρνεις το πρώτο τεύχος γιατί είναι πιο προσβάσιμο σε τιμή και σε κομμάτι που σου δίνει,το κράνος.Συν αφίσα κλίμακας που στην Οξύ τουλάχιστον θα είχε πέντε ευρώ.

 

Το δεύτερο (αν είναι το χέρι,και τα δάχτυλα λυγίζουν) αν και πιο ακριβό είναι για τους λίγο πιο πορωμένους.

(Ή αν είναι πόδι,αν και εμένα προσωπικά δεν θα με ενθουσίαζε)

 

Το τρίτο και μετά είναι για τους καμμένους,στους οποίους εύχομαι καλή διασκέδαση.

 

...........

Μετά βάζεις το κράνος και το χέρι/πόδι (ή όλη την φιγούρα καθώς την φτιάχνεις) δίπλα στους τόμους Iron Man Extremis και Iron Man Δαίμωνας στο Μπουκάλι της Επίσημης Συλλογής GN της Marvel που έχεις,μόστρα.

 

Μετά εύχεσαι να βγει και άλλο ένα τεύχος του Iron Man στην παραπάνω συλλογή ώστε να φαίνεται πιο ωραίο σε τριάδα,αν θες τα βάζεις και σε στερεοτικά/bookstands.Βάζεις και στον τοίχο πιο πάνω την αφίσα και βουαλά ο προσωπικός σου βωμός Iron Man.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37185
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  5
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1129 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η εναλλαγή συναισθημάτων από ενθουσιασμό σε ξενέρωμα, έγινε αστραπιαία :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δυστυχώς όσο γαμάτο κι αν ακούγεται στην αρχή τόσο ξενέρωτο γίνεται μετά, για μένα πάντα. Η κλίμακα αν και επιτρέπει λεπτομέρειες ανεβάζει απαγορευτικά το κόστος. Χώρια που από μόνη της θέλει άλλο χώρο, γιατί αν έχεις κι άλλες φιγούρες 1:18 θα φαίνονται νανάκια δίπλα της. Ναι, υπάρχουν και τέτοιοι περίεργοι που κάνουν τέτοιες σκέψεις! Το μόνο που θα με έκανε να αγοράσω μια τέτοια συλλογή και το οποίο κυκλοφορεί στο εξωτερικό είναι το Millennium Falcon, εκεί η κουβέντα γίνεται πραγματικά σοβαρή. 

:thinking: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το ποσό που απαιτείται είναι πολύ μεγάλο. Θυμάμαι την γκρίνια κάποιων όταν ξεκίνησε η συλλογή της Hachette και τότε ήταν 20€/μήνα. Εδώ μιλάμε για 40€/μήνα και δεν διαλέγεις αν θες να πάρεις κάποιο ή αν το έχεις ήδη. Ή όλα ή τίποτα. Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Άσε που θα έχεις τόσα πολλά διάσπαρτα κομμάτια μέχρι να τα βάλεις στο κυρίως σώμα, έτσι και χάσεις κάποιο πάει.

Το κόστος μοντελισμού το καταλαβαίνω αλλά για 2+ χρόνια αναμονή δεν αξίζει πιστεύω.

Προσωπικά δε νομίζω να σταματήσει καθώς τα κομμάτια δεν θα παράγονται ειδικά για την Ελλάδα,

Τέλος το πρώτο τεύχος ίσως το πάρω και το κεφάλι να το κάνω μπρελόκ :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

13 λεπτά πριν, Pilgrim είπε:

Τέλος το πρώτο τεύχος ίσως το πάρω και το κεφάλι να το κάνω μπρελόκ :thinking:

Καλή ιδέα, και να χρησιμοποιούμε τα led μάτια για φακούς το βράδυ. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

16 ώρες πριν, Bilis είπε:

Μπορείς με τα ίδια λεφτά να αγοράσεις ολόκληρα Omnibus του Iron Man.

Πολύ σωστός ο καλύτερος τρόπος να μάθεις για έναν ήρωα κόμιξ  είναι να διαβασεις τα κόμιξ του. 1000€ =12 ομνις.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Για 2€ αξίζει το αγόρασα αλλά δεν εντυπωσιάστηκα οι βίδες που έχει είναι απλές βίδες για σταυροκατσαβιδο δεν τις λές τις καλύτερες βίδες αν κάνεις λάθη, δεν είναι ολόκληρο σιδερένιο η βάση του κρανους και τα στρογγυλά αυτιά στο πλάι είναι πλαστικά τα μάτια εντάξει δεν με πείραξε που ήταν πλαστικό, η μπογιά καλά απλωμένη και γυαλιστερή  αλλά έχει μικροατελειες σε κάποια σημεία μπορεί να βρεις κομπάκια μπογιάς λογικά δεν θα είναι ετσι σε όλα τα τεύχη και η μπογιά δεν έχει και την καλύτερη αντοχή ένα άγγιγμα με το κατσαβίδι η μια λαθος κίνηση ενός κομματιού πάνω στο άλλο στην συναρμολόγηση και φεύγουν μικρά κομματάκια μπογιάς. Μου άρεσε η αφίσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.