Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες κυκλοφορίες από την ΜΑΜΟΥΘ COMIX (2021)


budd

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

56 λεπτά πριν, nebuchadnessar είπε:

Πέστα Χρυσόστομε! Εγώ που μαζεύω αυτό τον καιρό τα Τεντέν, έχω κάνει αμά να διαβάσω το Ναό του Ήλιου.

 

Θοδωρή, μήπως μπορείς να μας πεις ποιες θα είναι αυτές;

Αρχικά, θα κυκλοφορούν ανά ενάμιση μήνα. Οπότε το επόμενο θα βγει αρχές Ιανουαρίου. Μού είπαν ότι σκοπεύουν να εκδώσουν τα βήματα στη Σελήνη κι έπειτα τον ναό του ήλιου. Οπότε, υπολόγιζε μέσα Φεβρουαρίου.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Laz33 Όχι με βοήθησες αρκετά και ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι έχω ένα μείγμα αυτή την στιγμή σαν συλλογή που τα περισσότερα από τα παλιά που έχω είναι σε σκληρόδετα (από εποχή έθνους και όχι μόνο) και τα πιο πρόσφατα αναγκαστικά στην γνωστή μορφή τους. Πρώτα για μένα είναι να διαβάσω κάτι, αλλά επειδή έχω δει πως είναι το σκληρόδετο σαν ποιότητα μου αρέσουν παραπάνω αν και είναι λίγο πιο ακριβά.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως βρήκε κανείς στα περίπτερα το ''Αστερίξ στους Βέλγους'' ?

Μετά απο μεγάλο τουρ σε περίπτερα στον Πειραιά και γύρω περιοχές δεν είδα ούτε Αστερίξ πουθενά ούτε ΤενΤεν.

Επεξεργασία από Guts
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Guts είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως βρήκε κανείς στα περίπτερα το ''Αστερίξ στους Βέλγους'' ?

Μετά απο μεγάλο τουρ σε περίπτερα στον Πειραιά και γύρω περιοχές δεν είδα ούτε Αστερίξ πουθενά ούτε ΤενΤεν.

Κι εγώ που έτυχε να περάσω από αρκετά περίπτερα δεν το βρήκα πουθενά. Από περίπτερα που φέρνουν και Αστερίξ κανονικά

Επεξεργασία από StefanosPap
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 17/9/2021 στο 11:57 ΠΜ, nikolas12 είπε:

ωστόσο όπως πέρυσι έβγαλαν την Τρελή της Σάκρε Κερ, έτσι και φέτος θα βγει μία έκδοση διαφορετική από τα συνηθισμένα, αλλά δε θα είναι BD ή Moebius. Απ' όσο μας είπαν θα είναι ιστορικό κόμικ και λογικά πάει για την περίοδο Νοέμβριος-Δεκέμβριος και θέλουν μία στο τόσο να δοκιμάζουν κάτι καινούριο.

 

Όπως μας είπε και ο @ nikolas12 μάλλον αυτό θα είναι το διαφορετικό κόμικ και από ότι φαίνεται θα είναι παραπάνω από ένας τόμος (με μια τιμούλα για τις σελίδες και το μέγεθος που αναφέρει, λίγο τσουχτερή;;;)

 

Viva l'anarchie!: La rencontre de Makhno et Durruti Vol. 1 (Viva l'anarchie !) (French Edition) by [Bruno Loth, Corentin Loth]

 

Μονογραφία: έντυπο (ISBN:978-960-321-583-7). SET. Viva αναρχία
Τίτλος : Viva αναρχία
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Αθήνα [GR] : Μαμούθ Comix ΙΚΕ
Έτος Έκδοσης: 2021
ISBN: 978-960-321-583-7
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης :

23/11/2021

 

Μονογραφία: έντυπο (ISBN:978-960-321-584-4). τομ. 1ος. Viva αναρχία / Bruno Loth

Τίτλος : Viva αναρχία : Ο Μάχνο ανταμώνει τον Ντουρούτι
Παράλ. Τίτλος/Τίτλος Πρωτοτ. : Viva l'anarchie!: La rencontre de Makhno et Durruti
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Συντελεστές: Bruno Loth, Συγγραφέας ; Corentin Loth, Συγγραφέας
Έκδοση:
Εκδότης: Αθήνα [GR] : Μαμούθ Comix ΙΚΕ
Έτος Έκδοσης: 2021
Σελιδοποίηση: 80
Μέγεθος: 17 * 24
ISBN: 978-960-321-584-4
Τιμή: 17,80
Γλώσσες : Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Γαλλική (fre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 23/11/2021

WWW:

http://www.mamouthcomix.gr

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  289
  • Reputation:   2321
  • Achievement Points:  351
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Καλησπέρα, σχετικά με τις επανεκδόσεις Αστεριξ και Τεντέν αυτή είναι απαντηση τους σε ερώτηση μου σχετικα με το πότε θα είναι διαθέσιμα στα περίπτερα:

Screenshot_20211124-141231_Facebook.jpg

  • Like 14
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 17/9/2021 στο 11:57 ΠΜ, nikolas12 είπε:

Από εκεί και μετά όντως το νέο Μπλέικ και Μόρτιμερ θα αργήσει λίγο, ωστόσο όπως πέρυσι έβγαλαν την Τρελή της Σάκρε Κερ, έτσι και φέτος θα βγει μία έκδοση διαφορετική από τα συνηθισμένα, αλλά δε θα είναι BD ή Moebius. Απ' όσο μας είπαν θα είναι ιστορικό κόμικ και λογικά πάει για την περίοδο Νοέμβριος-Δεκέμβριος και θέλουν μία στο τόσο να δοκιμάζουν κάτι καινούριο. Για καινούριο BD τύπου Moebius δε μας είπαν κάτι. Αυτά τα ολίγα, κάτι άλλο σημαντικό δε θυμάμαι τώρα.


Αυτό είναι.
Περίεργη επιλογή απ΄τη ΜΑΜΟΥΘ :thinking:
Γαλλοβελγικό πάντως είναι κι αυτό.
Ο @ nikolas12 είχε αναφέρει ότι δεν θα είναι BD.

Όντως είναι δύο τόμοι. Ο δεύτερος μάλιστα είναι πάνω από 100 σελίδες, άρα παίζει να κάνει πάνω από 20€ :confuse:


Δεν ξέρω αν θα το πάρω, αν είναι μάλιστα να περιμένω καιρό για τη συνέχεια.
Αν διαβάσω καλές κριτικές απ΄όσους το πήραν ή αν βγει αργότερα με γενναία έκπτωση ίσως και να το τσιμπήσω.
Κρίμα πάντως.
Τους είχα προτείνει να βγάλουν το Chninkel που είναι κομιξάρα και έχει βγει και ασπρόμαυρο, οπότε θα είχε πιο προσιτή τιμή.

Βγάζουν με το σταγονόμετρο καινούρια κόμικς, τουλάχιστον ας κάνουν καλές επιλογές.
To "Viva Aναρχία" θα περίμενα να το βγάλει ο Μικρός Ήρως με την Εφημερίδα των Συντακτών και όχι η ΜΑΜΟΥΘ :)

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34276
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  40
  • Reputation:   209
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ενα καινουριο βγαζουν ολοκληρη χρονια,εχουν ξεχασει αγαπημενες σειρες οπως θοργκαλ,μπλουμπερυ,το 2ο μερος απο μπλεικ-μορτιμερ,καινουριο αστεριξ,καινουριο λουκυ λουκ,ενα σωρο αυπεροχα ακυκλοφορητα bd και η επιλογη για αυτο το ενα...περιεργη επιλογη τουλαχιστον.μπορει να ειναι και καλο αλλα μαλλον θα κολλουσε ως 31η εκδοση νεου κομικ για το 21 και οχι 1η...απλως τη γνωμη μου λεω καλοπροαιρετα καθως εκτιμω τη μαμουθ...

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω το εξής.
Ένα καινούριο Αστερίξ ή Λούκυ Λουκ των περίπου 50 έγχρωμων σελίδων (διαστάσεων 21x28 cm) κάνει 5.30€.
Το Viva Αναρχία των 80 έγχρωμων σελίδων σε μικρότερες όμως διαστάσεις (17x24) πως είναι δυνατόν να κοστίζει 17.80€, πάνω από 3 φορές όσο ένα ΛΛ ή Αστερίξ :confuse:

Γύρω στα 10€ έπρεπε να κάνει. Θεωρώ υπερβολική την τιμή του :oops:

 

Και επίσημα πάντως αυτό είναι το 2ο και (κατά πάσα πιθανότητα) τελευταίο νέο κόμικ της ΜΑΜΟΥΘ για το 2021.
Αλλά και σε επανεκδόσεις λίγα πράματα. ΛΛ αν θυμάμαι καλά μόνο ένα είχαμε (το #80).
1 Ιζνογκούντ, 4 νομίζω Αστερίξ και 3 ΤενΤεν.
Κρίμα. Περίμενα περισσότερη δραστηριότητα μετά τα περσινά :(
 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελικά εχθές (Παρασκευή) βρήκα στο περίπτερο το ''Αστερίξ στους Βέλγους'', το οποίο  το διάβασα για πρώτη φορά και ήταν πραγματικά πολύ καλή ιστορία!

Πήρα και την επανέκδοση του Τεν Τεν ''Αποστολή στη σελήνη''.Έχω πάρα πολλά χρόνια να διαβάσω Τεν Τεν και τη συγκεκριμένη ιστορία δεν την είχα ποτέ σε κόμικ, μου γυάλισε και το ωραίο εξώφυλλο...Ελπίζω να είναι καλό.Βέβαια ξέρω οτι συνεχίζεται η ιστορία στο επόμενο τεύχος,αλλά φαντάζομαι κάπου θα υπάρχει για αγορά η έστω για online ανάγνωση.
Μακάρι η Μαμούθ να κυκλοφορήσει σύντομα και τη συνέχεια ''Βήματα στη Σελήνη''

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2048
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1824 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πήρα την επανέκδοση του Τεν Τεν καθώς δεν είχα την ιστορία. Προφανώς και σημασία έχουν οι ιστορίες , αλλά κάνουν που κάνουν την επανέκδοση , αλλάζουν ξανά το φορμάτ και καταλήγεις να έχεις ένα τόμο με αριθμός στο πλάι έναν πιο κοντό έναν με διαφορετικό χαρτί άλλον με σκληρό εξώφυλλο...ειδικά στον Τεν Τεν που είναι μόνο 23 ιστορίες θα μπορούσαν να έχουν μια συνέπεια ως προς την έκδοση και να έχουμε μια ομοιόμορφη συλλογή ... λεπτομέρειες, αλλά ζω για την ημέρα που θα βγάλουν μια συλλογή όπως το box set της egmont...πιστεύω θα το στηρίξει ο κόσμος ...

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Κι εγώ πήρα την επανέκδοση. Είναι απίστευτο τι γίνεται με τα ορθογραφικά λάθη στις ψηφιακές εκδόσεις.

 

Αλλά δεν περίμενα να δω τέτοιο οφθαλμοφανές λάθος στο σχεδιάγραμμα που πιάνει μία ολόκληρη σελίδα του περιοδικού:

 

IMG.thumb.jpg.39e3890b5fd92b3071a260683d3d6d08.jpg

 

Κάποιος όταν έγραφε τις λέξεις ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ δεν έσβησε τελείως τη λέξη ΠΥΡΑΥΛΟΣ που πρέπει να έγραφε πριν και έτσι αποκτήσαμε τη λέξη ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣΑΥΛΟΣ, (αν δεν είναι το γνωστό πλάσμα ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣΑΥΡΟΣ που κατοικεί στη σελήνη!) :)

 

Δυστυχώς διαπιστώνω ότι πλέον έχουμε φτάσει σε μια εποχή που τα ορθογραφικά λάθη (συνήθως στα μπαλονάκια) δεν λείπουν από καμιά έκδοση.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν τα διαβάζει κανένας πριν τα τυπώσουν; Σίγουρα θα τα διαβάζει.

 

Μα τότε είναι απρόσεκτος ή δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει. Γιατί δεν δικαιολογούνται να συναντάμε συνέχεια λάθη παντού.

 

Αν ακούνε οι εκδότες της Μαμούθ.... Δώστε τα να τα διαβάσει ένας άνθρωπος που ξέρει από κόμικς και που να έχει όρεξη να τα διαβάσει υπομονετικά με προσοχή. Χωρίς να κάνει αγγαρεία και στο ξεπέτα.

 

Εάν μάλιστα κρατάει και το ίδιο τεύχος από την πρώτη έκδοση και συγκρίνει τα μπαλονάκια μεταξύ των δύο εκδόσεων καρέ-καρέ, θα πιάσει το 100% των λαθών.

 

Δεν επιτρέπεται εν έτει 2021 να μην μπορούμε να βγάλουμε ένα τεύχος χωρίς ορθογραφικό λάθος. :(

 

Επεξεργασία από constantinople
  • Like 12
  • Αστείο 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 28/11/2021 στο 12:58 ΜΜ, constantinople είπε:

και έτσι αποκτήσαμε τη λέξη ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣΑΥΛΟΣ, (αν δεν είναι το γνωστό πλάσμα ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣΑΥΡΟΣ που κατοικεί στη σελήνη!) :)

Είναι ο νεαρός Πληρωματόσαυρος που δεν μπορεί ακόμα να πει το ρ

  • Like 4
  • Αστείο 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 11/24/2021 at 11:08 PM, Laz33 said:

Eγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω το εξής.
Ένα καινούριο Αστερίξ ή Λούκυ Λουκ των περίπου 50 έγχρωμων σελίδων (διαστάσεων 21x28 cm) κάνει 5.30€.
Το Viva Αναρχία των 80 έγχρωμων σελίδων σε μικρότερες όμως διαστάσεις (17x24) πως είναι δυνατόν να κοστίζει 17.80€, πάνω από 3 φορές όσο ένα ΛΛ ή Αστερίξ :confuse:

Γύρω στα 10€ έπρεπε να κάνει. Θεωρώ υπερβολική την τιμή του :oops:
 



To AnimalZ του Μπιλάλ, που βγήκε το 2010, έχει τιμή καταλόγου 18 ευρώ. 100 σελίδες, κανονικό μέγεθος BD. (θα υπάρχουν και πιο πρόσφατα, αλλα βαριέμαι να σκέφτομαι ποιο και γιατί :) )  Άρα για κάποιο λόγο, αυτά τα σχετικώς μπαμπάτσικα BD μπορούν να τους βγούνε πολύ παραπάνω από τα ΑστεριξοΛουκυΛουκ. 

Γιατί θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό? Μια προφανής απάντηση είναι το τιράζ. Φαντάζομαι πως είναι μεγάλη η διαφορά :) Μια άλλη μάλλον είναι τα έξοδα του μεταφραστή και του επιμελητή. Στις επανεκδόσεις δεν ξαναπληρώνονται αυτοί. Μια πιθανή ερώτηση για αυτό είναι το "μα, τα καινούργια κάνουν όσο οι επανεκδόσεις". Λογικά δεν θα θέλουν να υπάρχει διαφορά σε σχέση με τα άλλα και συν τοις άλλοις θα ποντάρουν σε μελλοντικές επανεκδόσεις. 

 

Η δικη μου τοποθέτηση λοιπόν δεν είναι ότι είναι αναπάντεχα ακριβό. Η έμφαση στο αναπάντεχα. Από εκεί και πέρα ότι δεν έχω εγώ διάθεση να δώσω τόσα για αυτό... Ισχύει :) Και δεν με αφορά η θεματολογία και δεν έχω όρεξη να δώσω τόσα :) Τα γούστα μου είναι κυρίως περιπέτειες, αστυνομικά και sci fi :) 

 

:cheers5: 

ΥΓ όσον αφορά το ποιος θα περίμενες ότι θα το εκδώσει. Δεν είναι τελείως εκτός σκεπτικού Μαμούθ. Να θυμίσω τα Δεύτερη Γενιά και Μπανταρισμένα Πόδια του 2014 :) 7 χρόνια πριν, αλλά απο τα τελευταία 20 (?) που έβγαλαν :lol: 

  • Like 13
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, germanicus είπε:



To AnimalZ του Μπιλάλ, που βγήκε το 2010, έχει τιμή καταλόγου 18 ευρώ. 100 σελίδες, κανονικό μέγεθος BD. (θα υπάρχουν και πιο πρόσφατα, αλλα βαριέμαι να σκέφτομαι ποιο και γιατί :) )  Άρα για κάποιο λόγο, αυτά τα σχετικώς μπαμπάτσικα BD μπορούν να τους βγούνε πολύ παραπάνω από τα ΑστεριξοΛουκυΛουκ. 

Γιατί θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό? Μια προφανής απάντηση είναι το τιράζ. Φαντάζομαι πως είναι μεγάλη η διαφορά :) Μια άλλη μάλλον είναι τα έξοδα του μεταφραστή και του επιμελητή. Στις επανεκδόσεις δεν ξαναπληρώνονται αυτοί. Μια πιθανή ερώτηση για αυτό είναι το "μα, τα καινούργια κάνουν όσο οι επανεκδόσεις". Λογικά δεν θα θέλουν να υπάρχει διαφορά σε σχέση με τα άλλα και συν τοις άλλοις θα ποντάρουν σε μελλοντικές επανεκδόσεις. 

 

Η δικη μου τοποθέτηση λοιπόν δεν είναι ότι είναι αναπάντεχα ακριβό. Η έμφαση στο αναπάντεχα. Από εκεί και πέρα ότι δεν έχω εγώ διάθεση να δώσω τόσα για αυτό... Ισχύει :) Και δεν με αφορά η θεματολογία και δεν έχω όρεξη να δώσω τόσα :) Τα γούστα μου είναι κυρίως περιπέτειες, αστυνομικά και sci fi :)

 

Δεν συγκρίνω με επανεκδόσεις. Εκεί έχεις δίκαιο. Δεν πληρώνουν εκ νέου μεταφραστή και επιμελητή, oπότε γλιτώνουν έξοδα :)

Ας πάρουμε όμως το νέο Μπλέικ & Μόρτιμερ.

60 σελίδες μεγάλων διαστάσεων (23x30 cm) κι έχει τιμή λιανικής 12.80€.

Πολύ φθηνότερο απ΄το "Viva Αναρχία", ακόμα και αναλογικά αν το πάρουμε.

60 σελίδες 23x30 είναι σχεδόν "το ίδιο" με 80 σελίδες 17x24 :)
Και θα μου πεις φταίει το τιράζ.
Θα σου απαντήσω ότι αφενός δεν ξέρουμε αν το τιράζ των Μ&Μ είναι μεγαλύτερο (μην ξεχνάμε τα Μ&Μ δεν κυκλοφορούν σε περίπτερα, άρα σίγουρα δεν έχουν το τιράζ των ΑστεριξοΛουκυλουκών), αφετέρου θα σου πω ότι δεν μου φαίνεται και τόσο λογικό τα δικαιώματα για μια ιστορική και δημοφιλή σειρά όπως τα Μπλέικ και Μόρτιμερ να κοστίζουν το ίδιο με τα δικαιώματα του Viva L'Anarchie που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του :)

Οπότε εξακολουθώ να θεωρώ παράλογα ακριβό το νέο κόμικ της ΜΑΜΟΥΘ :)

 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 27/11/2021 στο 9:31 ΜΜ, Guts είπε:

Τελικά εχθές (Παρασκευή) βρήκα στο περίπτερο το ''Αστερίξ στους Βέλγους'', το οποίο  το διάβασα για πρώτη φορά και ήταν πραγματικά πολύ καλή ιστορία!

Πήρα και την επανέκδοση του Τεν Τεν ''Αποστολή στη σελήνη''.Έχω πάρα πολλά χρόνια να διαβάσω Τεν Τεν και τη συγκεκριμένη ιστορία δεν την είχα ποτέ σε κόμικ, μου γυάλισε και το ωραίο εξώφυλλο...Ελπίζω να είναι καλό.Βέβαια ξέρω οτι συνεχίζεται η ιστορία στο επόμενο τεύχος,αλλά φαντάζομαι κάπου θα υπάρχει για αγορά η έστω για online ανάγνωση.
Μακάρι η Μαμούθ να κυκλοφορήσει σύντομα και τη συνέχεια ''Βήματα στη Σελήνη''

Το Αστερίξ στους Βέλγους αν δεν το ξέρεις είναι η τελευταία ιστορία του Goscinny. Πέθανε σε τεστ κοπώσεως λίγο πριν τελειώσει αυτή η ιστορία. Στο τέλος (τελευταίο καρέ) έχει ένα θλιμμένο λαγουδάκι που φεύγει από το τσιμπουσι. Είναι φόρος τιμής για αυτόν επειδή έτσι τον φώναζε η γυναίκα του. 

Η διλογια του Τεν Τεν στη σελήνη είναι η αγαπημένη μου ιστορία Τεν Τεν. Απίστευτα όμορφη και εκπληκτικά παραστατική για τόσο παλιά ιστορία. Κάπου εδώ μέσα έχουμε ένα εκτενές αφιέρωμα στις ιστορίες Τεν Τεν και μπορείς να βρεις απόψεις σχετικά με τις ιστορίες.

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Είναι ο νεαρός Πληρωματόσαυρος που δεν μπορεί ακόμα να πει το ρ

Άρα έκαναν και ορθογραφικό γιατί έχουν διατηρήσει ένα Ρ. Μιλάμε για τον πασίγνωστο ΠληΛωματοσαυλο.:lol:

  • Αστείο 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

6 hours ago, Laz33 said:

 

Δεν συγκρίνω με επανεκδόσεις. Εκεί έχεις δίκαιο. Δεν πληρώνουν εκ νέου μεταφραστή και επιμελητή, oπότε γλιτώνουν έξοδα :)

Ας πάρουμε όμως το νέο Μπλέικ & Μόρτιμερ.

60 σελίδες μεγάλων διαστάσεων (23x30 cm) κι έχει τιμή λιανικής 12.80€.

Πολύ φθηνότερο απ΄το "Viva Αναρχία", ακόμα και αναλογικά αν το πάρουμε.

60 σελίδες 23x30 είναι σχεδόν "το ίδιο" με 80 σελίδες 17x24 :)
Και θα μου πεις φταίει το τιράζ.
Θα σου απαντήσω ότι αφενός δεν ξέρουμε αν το τιράζ των Μ&Μ είναι μεγαλύτερο (μην ξεχνάμε τα Μ&Μ δεν κυκλοφορούν σε περίπτερα, άρα σίγουρα δεν έχουν το τιράζ των ΑστεριξοΛουκυλουκών), αφετέρου θα σου πω ότι δεν μου φαίνεται και τόσο λογικό τα δικαιώματα για μια ιστορική και δημοφιλή σειρά όπως τα Μπλέικ και Μόρτιμερ να κοστίζουν το ίδιο με τα δικαιώματα του Viva L'Anarchie που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του :)

Οπότε εξακολουθώ να θεωρώ παράλογα ακριβό το νέο κόμικ της ΜΑΜΟΥΘ :)

 



Άρα θεωρείς ότι η Μαμούθ επιζητεί κέρδος χ% στα Μπλέηκ και Μόρτιμερ και 2χ% στα L'Anarchie. Αυτό είναι ένα σενάριο στο οποίο δίνω πάντα ελάχιστες πιθανότητες. Πάγια εκτίμησή μου είναι πως όλοι οι βετεράνοι επαγγελματίες εκδότες (για να το ξεχωρίσω από τους φανζινάδες και ίσως από τους νεόκοπους που μπορεί να κάνουν λάθος εκτιμήσεις) ζητάνε ένα συγκεκριμένο ποσοστό κέρδους (λίγο πάνω, λίγο κάτω ο κάθε ένας) οπότε όταν κάτι έχει, ας πούμε, "αποκλίνουσα" τιμή, θα πρέπει να ψάχνουμε τις αιτίες στο κόστος και όχι στην κερδοσκοπία του εκδότη. :) 

:cheers5: 

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

5 hours ago, Manitou said:

Το Αστερίξ στους Βέλγους αν δεν το ξέρεις είναι η τελευταία ιστορία του Goscinny. Πέθανε σε τεστ κοπώσεως λίγο πριν τελειώσει αυτή η ιστορία. Στο τέλος (τελευταίο καρέ) έχει ένα θλιμμένο λαγουδάκι που φεύγει από το τσιμπουσι. Είναι φόρος τιμής για αυτόν επειδή έτσι τον φώναζε η γυναίκα του. 

 

Απ'ότι έχω διαβάσει, το λαγουδάκι είναι η κόρη του, Anne Goscinny, που έμεινε ορφανή.

  • Like 13
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Απ'ότι έχω διαβάσει, το λαγουδάκι είναι η κόρη του, Anne Goscinny, που έμεινε ορφανή.

 

Κάπου το έχω διαβάσει. Επίσης και για τον συννεφιασμένο καιρό που δείχνει σε όλο το κόμικ από ένα σημείο και κάτω έχω διαβάσει ότι είναι φόρος τιμής του Uderzo για τον φίλο και συνεργάτη του. 

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Όχι η γυναίκα του είναι. Το λαγουδάκι του. Υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία επ'αυτού στα γαλλικά.

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

9 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Όχι η γυναίκα του είναι. Το λαγουδάκι του. Υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία επ'αυτού στα γαλλικά.

Τώρα που το λες μάλλον αυτό είχα διαβάσει! Στενάχωρο όπως και να έχει αλλά ένα ενδιαφέρον στοιχείο για αυτή την ιστορία. Η οποία παρεμπιπτόντως συνδυάζεται υπέροχα με ένα πιάτο τηγανιτές πατάτες.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, germanicus είπε:



Άρα θεωρείς ότι η Μαμούθ επιζητεί κέρδος χ% στα Μπλέηκ και Μόρτιμερ και 2χ% στα L'Anarchie. Αυτό είναι ένα σενάριο στο οποίο δίνω πάντα ελάχιστες πιθανότητες. Πάγια εκτίμησή μου είναι πως όλοι οι βετεράνοι επαγγελματίες εκδότες (για να το ξεχωρίσω από τους φανζινάδες και ίσως από τους νεόκοπους που μπορεί να κάνουν λάθος εκτιμήσεις) ζητάνε ένα συγκεκριμένο ποσοστό κέρδους (λίγο πάνω, λίγο κάτω ο κάθε ένας) οπότε όταν κάτι έχει, ας πούμε, "αποκλίνουσα" τιμή, θα πρέπει να ψάχνουμε τις αιτίες στο κόστος και όχι στην κερδοσκοπία του εκδότη. :) 

:cheers5: 


Δεν είπα ότι το έκαναν για κερδοσκοπικούς λόγους. Δεν είναι τέτοια εταιρεία η ΜΑΜΟΥΘ.
Αλλά πραγματικά είμαι περίεργος να μάθω για ποιο λόγο το κοστολόγησαν τόσο :)

 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 hours ago, Manitou said:

Το Αστερίξ στους Βέλγους αν δεν το ξέρεις είναι η τελευταία ιστορία του Goscinny. Πέθανε σε τεστ κοπώσεως λίγο πριν τελειώσει αυτή η ιστορία. Στο τέλος (τελευταίο καρέ) έχει ένα θλιμμένο λαγουδάκι που φεύγει από το τσιμπουσι. Είναι φόρος τιμής για αυτόν επειδή έτσι τον φώναζε η γυναίκα του. 

Η διλογια του Τεν Τεν στη σελήνη είναι η αγαπημένη μου ιστορία Τεν Τεν. Απίστευτα όμορφη και εκπληκτικά παραστατική για τόσο παλιά ιστορία. Κάπου εδώ μέσα έχουμε ένα εκτενές αφιέρωμα στις ιστορίες Τεν Τεν και μπορείς να βρεις απόψεις σχετικά με τις ιστορίες.

 

Thanks για τις πληροφορίες! Ήξερα οτι είναι το τελευταίο του Goscinny αλλά χωρίς πολλές λεπτομέρειες. Μου λείπουν ακόμα 5-6 τεύχη απ'την εποχή του Goscinny και σιγά σιγά τα μαζεύω.
Το χιούμορ του και η έμπνευσή του στις ιστορίες του Αστερίξ κάνουν τη γραφή του μοναδική και αξεπέραστη!
 
Διάβασα το ΤενΤέν και μου άρεσε πολύ. Περιμένω πως και πως να βγάλει η Μαμουθ το επόμενο τεύχος (ελπίζω να είναι το ''Βήματα στη Σελήνη'')
Η ιστορία πραγματικά σε ''ταξιδεύει'' σε μια όμορφη - ρομαντική εποχή επιστημονικών αναζητήσεων, και σου αφήνει ένα ξεχωριστό feeling κατα την ανάγνωση.
 
Επεξεργασία από Guts
  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Guts και αν δεις την ημερομηνία κυκλοφορίας και την πίστη αναπαράσταση του ταξιδιού εντυπωσιάζεσαι ακόμα περισσότερο. Και η συνέχεια είναι ακόμα καλύτερη πίστεψε με.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Με δημοσίευση στο Facebook της εκδοτικής κοινοποιείται ότι αύριο κυκλοφορεί το Viva Αναρχία:

 

265198113_5491414884207062_1801065834020246766_n.jpg

 

Από αύριο 11/12 κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία το πρώτο μέρος της ιστορίας του Νέστορ Μαχνό και του Μπουεναβεντούρα Ντουρούτι.

 

''Στις 15 Ιουλίου 1927 έγινε κοντά στο Παρίσι μία αλησμόνητη συνάντηση ανάμεσα σε δύο αναρχικούς. Ο ένας ήταν Ουκρανός, ο άλλος Ισπανός. Ο πρώτος το 1917 ήταν επικεφαλής της ελευθεριακής επανάστασης στην Ουκρανία. Ο δεύτερος θα πολεμούσε σε όλη του τη ζωή ενάντια στις αδικίες την κυβερνώντων''

 

Καλό διάβασμα και καλές γιορτές, με υγεία και ευτυχία σε όλους!!!

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.