Μετάβαση στο περιεχόμενο

ASTERIX - Βρείτε από που είναι αυτό... [ Παιχνίδια για τους φανατικούς του Γαλάτη ήρωα. ]


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μπράβο στον dionik που βρήκε τόσο γρήγορα το άγαλμα της Αρτέμιδος... :clap2:

 

Δε νομίζω ότι το εξαντλήσατε. Είμαι σίγουρος ότι αυτό το Mana από κάτω είναι λογοπαίγνιο με το Diana. Δεν ξέρω όμως τι ακριβώς. Κάποιος γαλλόφωνος μήπως το πιάνει?

 

Επίσης σίγουρα είναι επιρροή και από κάτι ακόμα. Το έχει καβαλήσει (πλάγια όπως όλες οι γυναίκες με φούστα) αλλά όπως οι Ρωμαίοι είναι έκλυτοι από κάτω, έτσι έχει ξεφύγει και η κομψή Άρτεμις από πάνω. Θυμάμαι τη σκηνή από το What's Opera Doc όπου ο Bugs/Μπρουχίλδα είναι πάνω σε ένα τροφαντό άλογο και εκτιμώ ότι θα υπάρχει ένας σχετικός πίνακας/άγαλμα που παρωδείται και στις δύο σκηνές.....

 

Απλώς ιδέες. Δεν ξέρω απάντηση :)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δε νομίζω ότι το εξαντλήσατε. Είμαι σίγουρος ότι αυτό το Mana από κάτω είναι λογοπαίγνιο με το Diana. Δεν ξέρω όμως τι ακριβώς.

 

Μπας και είναι η Μάνα του Goscinny ή του Uderzo? :lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το άγαλμα,μοιάζει με την Βασίλισσα Ελισάβετ...Είναι και η ιστορία,ο Αστερίξ στους Βρετανούς... :thinking:

 

Edit:Της αρέσει και το κυνήγι,από ό,τι έχω καταλάβει...

Επεξεργασία από NickDeli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

H αλήθεια είναι ότι βιάστηκα καθώς με περιτριγύριζαν τα αφεντικά... όντως είναι μία παρωδία καθώς η ευτραφής πλέον Αρτέμιδα έχει καταπλακώσει τον καημένο το ελάφι... Πάντως δεν έχω πουθενά αναφορές σε παρουσία της μητέρας κάποιου από τους δύο σε κάποιο καρέ (άλλωστε στα Γαλλικά η μάνα είναι maman και στα Ιταλικά madre, εάν δεν κάνω λάθος). Οπότε εάν το περιστρέψουμε γύρω από την έννοια mana που παραδοσιακά έχει τις βάσεις του στην Πολυνησία και σημαίνει "δύναμη, ποιότητα, γόητρο" που υπάρχει είτε στα έμψυχα όντα είτε στα άψυχα αντικείμενα, ακόμα και στις κυβερνήσεις και κράτη και υποδηλώνει την προαναφερόμενη δύναμη που αυτομάτως προκαλεί τον σεβασμό των άλλων. Να υποθέσω λοιπόν ότι έμμεσα κάνει αναφορά στην δύναμη και το γόητρο της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας που έχει πληγεί από τα όργια, τα μεθύσια, τους επαναστατημένους λαούς (γαλάτες) κλπ και εξού α) οι μεθυσμένοι Ρωμαίοι (φθορά) β) η υπερτραφείς γυναικεία μορφή του αγάλματος (οκνηρία) και γ) το υποτιμητικό βλέμμα του Οβελίξ απέναντι στην μορφή αυτή. Άρα ενώ η λέξη mana και ο κάτοχος αυτής της δύναμης προκαλεί τον σεβασμό των άλλων, η πραγματικότητα που εμφαίνεται στις υπόλοιπες μορφές προκαλεί την έλλειψη του σεβασμού στην αυτοκρατορία την αρχή της παρακμής.

 

Το προηγούμενο περί Rolling Stones είναι αυτό που έψαχνα και φυσικά αναφορά του dionik περί γιεγιέδων ήταν το κερασάκι. Επίσης, το όλο στυλ και οι στάσεις αλλά και η απάντηση σε επόμενο καρέ δεν συνάδει με τους Beatles (που θα τους δούμε αργότερα) αλλά φυσικά με τους RS που κάνουν συνεχώς χρήση του Yeah Yeah συνεχώς.

 

post-5-1193916199_thumb.jpg

 

ΜΠΡΑΒΟ στον dionik για μία ακόμη φορά... :best:

 

Νέο παιχνίδι το απόγευμα γιατί πήζω... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διαφωνούμε...Δεν πιστεύω ότι οι συγγραφείς το "τράβηξαν" τόσο πολύ...Ειδικά για το Mana,τα RPG δεν ήταν και πολύ της μόδας τότε... :confuse:

Όλη η "μαγκιά" της καρικατούρας και του υπονοούμενου έγκειται στο να γίνουν εμφανή στο ευρύ κοινό(τουλάχιστον στο γαλλικό αναγνωστικό κοινό),αλλιώς δεν έχει νόημα να γεμίσεις τις σελίδες του πονήματος σου με αυτά...Το να φτιάξεις ένα συμβολισμό που ελάχιστοι θα κατανοήσουν,ή να κάνεις λογοπαίγνιο με μια λέξη που θα παραπέμπει σε μια διάλεκτο της Νιγηρίας,δεν πιστεύω να ήταν στα σχέδια των δημιουργών...Οπότε,άποψη μου ότι υπάρχει μια πιο trivial εξήγηση,έστω και αν δεν έχει βρεθεί ακόμα(ούτε από κάποιον άλλο "μελετητή")...Δεν απευθύνεται σε επιστήμονες το κόμικ...Ποιά Πολυνησία,και ποιό Mana?

 

Μια συμβουλή:Όταν κάτι δεν το γράφει καμια "πηγή",και καμια "εγκυκλοπαίδεια",το καλύτερο είναι να το ψάξεις ο ίδιος,έστω και αν θέλει χρόνο...Φιλικά,ένας μετεξεταστέος μαθητής,προς τον καθηγητή Yoshi... :yahoo:

Επεξεργασία από NickDeli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαφωνώ. :)

 

(α) Το Mana υπάρχει και στο ξενόγλωσσο. Δεν περιμένω λογοπαίγνιο από Ελλάδα. Περιμένω λογοπαίγνιο από τα γαλλικά ή έστω από τα λατινικά. Σα να λέμε αντί για Ντιάνα να έγραφε Φακλάνα :) λχ στα γαλλικά le manant σημαίνει άξεστος χωριάτης, βλάχος, χωριάτης, χωρικός σύμφωνα με ένα λεξικό που έχω πρόχειρο. Αλλά μη όντας γαλλομαθής δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι αυτό είναι το λογοπαίγνιο. Μπορεί να υπάρχει κάτι ποιό προφανές για κάποιον γαλλόφωνο (πχ "του Καράμπελα" και δε χρειάζεται να πούμε τι ακριβώς του Καράμπελα ;) ξέρουμε. Ή "πηδάει από κλαρί σε κλαρί και έχει προβοσκίδα = Μαϊμούθ")

 

(β) Από το ελληνικό κείμενο δε μου προκύπτει συσχετισμός με Rolling Stones. Το Yeah Yeah σήμα κατατεθέν των RS? :thinking: Ομολογώ ότι έχω ακούσει μόνο κανά δυό δίσκους τους ολόκληρους και άπειρα υπέροχα singles, οπότε ίσως να χάνω κάτι... Φυσικά με το γιεγιές συμφωνώ απόλυτα. Αυτά όμως είναι αναφορές που βασίζονται στην μετάφραση και δη στην αγγλική. Γιατί στο γαλλικό.... ;) (αυτά τουλάχιστον με τη μετάφραση του Ψαρόπουλου που έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή. Ίσως στη Μαμούθ να είναι αλλιώς τα πράγματα)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Άστα αυτά, άρχισες να νιώθεις την καυτή ανάσα του dionik στον σβέρκο σου για αυτό τα λες όλα αυτά, ειδικά για τους Rolling Stones... Τέσπα... και το αντίστοιχο με την Βασίλισσα Ελισάβετ ΙΙ έχει κάποιο νόημα... Τί να πω, στα 30 που έβαλα, βρίέθηκε και ένα υπό αμφισβήτηση. Μένουμε στο προφανές που είναι η Άρτεμις και προχωράμε στο επόμενο που θα είναι ακόμα πιο προφανές;

 

Ο Αστερίξ και η Κλεοπάτρα το εξώφυλλο...

 

post-5-1193925627_thumb.jpg

 

<{POST_SNAPBACK}> Επιστροφή στο πρώτο μήνυμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Από την αφίσα της ταινίας Cleopatra,με την Elizabeth Taylor... :thinking:

Edit:Η πρώτη αφίσα... :)

 

 

Και αφού έριξα μια ματιά και σε διάφορες αφίσες τις ταινίας,υποθέτω ότι αυτό το σχόλιο στο πράσινο φόντο,περί μεγαλύτερης ιστορίας που σχεδιάστηκε ποτέ,πρέπει να είναι υπονοούμενο για αντίστοιχο "ευλογώ-τα-γένια-μου",που υπήρχε σε κάποιες από τις αφίσες του "Κλεοπάτρα"...

 

Επεξεργασία από NickDeli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Με πρόλαβε ο Νίκος..... :crying:cleo_poster.jpg

Επεξεργασία από ngramm
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Άστα αυτά, άρχισες να νιώθεις την καυτή ανάσα του dionik στον σβέρκο σου για αυτό τα λες όλα αυτά, ειδικά για τους Rolling Stones...

 

ντσου! ούτε που ξέρω τι γίνεται στην πρώτη σελίδα. το είπα. πήγα σε άλλη παραλία και προσθέτω/σχολιάζω μόνο αν δω ότι η άποψη μου δεν καλύφθηκε (ή αν διαφωνώ με κάτι όπως εδώ). ;) στο γαλλικό πάντως εκεί που λέει Rolling Menhirs στα αγγλικά, λέει Le Monkix (The Monkees ;) )

 

Asterix__20__Asterix_and_the_Normans___03.jpg

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Που έχεις βρει το Γαλλικό Le Monkix, γιατί εγώ το αντίστοιχο που έχω βρει είναι το: "Elvix Preslix". Τελικά συσχέτισα το ελληνικό με το αγγλικό και τους Rollings Stones. Παράληψη από μέρους μου να βάλω το αντίστοιχο αγγλικό :thanks: αλλά ήταν μία "περίεργη" μέρα σήμερα, οπότε ήμουν λίγο πιο "πρόχειρος" από ότι συνήθως.

 

Από την άλλη, έχω τα μισά στο γραφείο - τα μισά στο σπίτι και μου λείπουν και τα Γαλλικά... Υπάρχουν αλήθεια κάπου να τα έχω ως "βάση" σύγκρισης; ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

πήγα σε άλλη παραλία και προσθέτω/σχολιάζω μόνο αν δω ότι η άποψη μου δεν καλύφθηκε (ή αν διαφωνώ με κάτι όπως εδώ). ;)

 

Την ίδια τακτική ακολουθώ και εγώ,απλά εγώ την εφαρμόζω σε ΟΛΟ το Forum... :lol:

Με κίνδυνο να παρεξηγηθεί και κανένας,αλλά it's a risk worth taking...Ή μήπως όχι? :thinking:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Που έχεις βρει το Γαλλικό Le Monkix

 

Le Monkix!!!!

 

yeah!

 

Untitled_1_copy.jpg

 

βολτάρουν τριγύρω σε pdf αν τα ισοχαντάρεις, σε κάτι καναδούς. ζητάει ρέτζιστρυ, αλλά τόσοι που το ζητούν, θα έρθεις στα ίσα σου γρήγορα φαντάζομαι.

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  75
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  102
  • Reputation:   194
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Διαφωνω:

 

1. Τι MANA και πρασινα αλογα και συνδυασμοι με το DIANA και αρλουμπες, ρε παιδια;;; Και

πρωτ' απ' ολα ποιος ειδε το MANA και που; Ελληνικο και Γαλλικο παντως, DIANA γραφουν

(κοιταξτε το καλυτερα!). DIANA ειναι στα αγγλικα η Αρτεμις, οποτε; Οποτε, δεν υπαρχει καν

κουιζ ... Κι αν υπαρχει τουλαχιστον μην τα τραβαμε απ τα μαλλια (οπως πολυ σωστα κατ'εμε

ειπε κι ο Νικντελι)

 

2. Οι Ρολλινγκ Στοουνς ειναι η απαντηση; Και επιβεβαιωνει κι ο YOSHIMITSU;;;;;;;;;

Δεν νομιζω πως ειναι αληθεια. Μονο το γιεγιε στεκει. Υπηρχε τοτε στην Γαλλια η γενια γιε-γιε

που κυριοι εκφραστες της ηταν ο Κλωντ φρανσουα, ο τζονι χαλιντευ, ο μισελ πολναρεφ και

αλλοι (το κομικ ειναι του 1966). Πηγη: η γαλλικη wikipedia.

Τωρα (παμε για ενα πραγματικα long shot) ο Γκουντεριξ (σημαινει "ορεξη για κινδυνο" απο

το "Γκου ντε ρισκ" σε αντιδιαστολη με το ποσο συχνα χεζει τα βρακια του) ειναι ενας τυπος

με τη (σκατο)φατσα του Κλωντ, με παντακαθαρο ντυσιμο του Χαλιντευ. Τα κοριτσια του

χωριου στα πρωτα καρεδακια μου φερνουν προς τις Κλωντετ, τις χορευτριες του κλωντ

αλλα ειναι λιγο παρατραβηγμενο. Παντως στην γαλλικη wikipedia που εχει παρα πολλες

προσωπικοτητες που εγιναν σκιτσα στον Αστεριξ ο Γκουντεριξ δεν αντιστοιχει σε κανεναν.

Κατι παραπανω θα ξερουν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Για το Diana, δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο γιατί και εγώ αρχικά αυτό νόμιζα ότι έγραφε, αλλά όταν το κοίταξα καλύτερα ο τρόπος γραφής και οι αποστάσεις των γραμμάτων μοιάζουν περισσότερο για ΜΑΝΑ. Ακόμα και έτσι όμως να το πάρουμε, όπως αναφέρεις και εσύ είναι παιχνίδι με την Άρτεμις, οπότε μένουμε στην αρχική απάντηση που έδωσε ο dionik, για τα υπόλοιπα απλά κάναμε όντως μία long shot συζήτηση όπως λες αλλά δεν "σταντάραμε" κάτι. Για το καρέ με τους Rolling Menhirs ή Le Monkix, βασίστηκα στο αγγλικό - ήδη ανέφερα ότι ήταν σφάλμα μου που δεν έβαλα την εικόνα που έδωσε ο germanicus, για τα ελληνικά πάτησα στα ΥΕΑ ΥΕΑ που κάνουν (υπάρχουν και τραγούδια τους που έχουν τμήμα των στοίχων αυτές τις εκφράσεις - google it) και στον τρόπο που παίζει κιθάρες. Οπότε και σε αυτό υπάρχει μία αναφορά - καρικατούρα σε κάποιο συγκρότημα είτε αυτό είναι οι Rolling Stones είτε οι The Monkeys. germanicus +1 για τους The Monkeys.

 

ΑΣΤΕΡΙΞ ΚΑΙ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ

 

Μπράβο στον NickDeli που βρήκε τους συσχετισμούς με την αντίστοιχη ταινία :best:

 

Ήταν λίγο στραβή η χθεσινή μέρα τελικά. ΟΚ, Ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα και με την κ.κ. Κλεοπάτρα. Είναι φυσικά μία αναφορά στην ταινία του 1963 και όπως είδαμε είναι παραλλαγή της αρχικής αφίσας της ταινίας. Επίσης, το σχόλιο: "Η πιο μεγάλη περιπέτεια που σχεδιάστηκε ποτέ" είναι όπως πάλι σωστά είπε ο ND αναφορά στο αντίστοιχο tagline που συνόδευε την ταινίας: "Η μεγαλύτερη περιπέτεια όλων των εποχών" ή "Η μεγαλύτερη παραγωγή όλων των εποχών" (το πρωτότυπο νομίζω ήταν: The motion picture the world has been waiting for!). Το τρίτο σκέλος με τις μπύρες, γραφομηχανές, χαρτιά, μελάνια, μολύβια κλπ, αφορά και πάλι τα σχόλια που συνόδευαν τις παρουσιάσεις της ταινίας του στυλ: "...τόσες χιλιάδες κομπάρσοι, τόσες χιλιάδες κουστούμια, τόσα άρματα, τόσα σκηνικά κλπ...". Η διασημότητά της οφείλεται στο υπέρογκο ποσό που κόστισε η δημιουργία της, που μεταφρασμένο στα σημερινά οικονομικά δεδομένα την κατατάσσει δεύτερη ακριβότερη ταινία που φτιάχτηκε ποτέ και μάλιστα έφερε την εταιρεία παραγωγής 20th Century Fox στο χείλος της πτώχευσης. Πρωταγωνιστούσαν οι Ελίζαμπεθ Τέιλορ (Κλεοπάτρα), Ρεξ Χάρισον (Καίσαρ) και Ρίτσαρντ Μπάρτον (Αντώνιος). Μέσα στην συγκεκριμένη ιστορία έχει πολλές αναφορές στην ταινία:

 

post-5-1193990249_thumb.jpg post-5-1193990177_thumb.jpg

 

post-5-1193990263_thumb.jpg post-5-1193990188_thumb.jpg

 

Αυτά... νέο παιχνιδάκι σε λίγο. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Νέο παιχνιδάκι...

 

Πανεύκολο... :D

 

post-5-1193998952_thumb.jpg post-5-1193998961_thumb.jpg

 

Από την ιστορία: "Το μεγάλο ταξίδι" (σελίδες 44 & 46)

 

 

 

<{POST_SNAPBACK}> Επιστροφή στο πρώτο μήνυμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ουιλιαμ Σαιξπηρ, Αμλετ. :D (Αν και δεν ειμαι σιγουρος για το πρωτο-πρωτο μπαλονακι αριστερα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

"Κάτι σάπιο υπάρχει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας" συγκεκριμένα, μια και Δανός! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

εεεεεπ. ένσταση!!!!!

 

απαιτώ (α) να αναφερθεί από ποιο act και ποιο scene είναι η κάθε ατάκα (β) που πρωτοπαίχτηκε (γ) ηθοποιούς/σκηνογράφους/κοστούμια/συντελεστές της πρώτης παράστασης και (δ) ως ερώτηση παγίδα σε τι γραφομηχανή το έγραψε ο συγγραφέας (και δεν αναφέρομαι στο Gosciny)

 

αυτά!

 

:takebread:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δεν το έγραψε σε γραφομηχανή!!! :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Lord Marko->Une Point(*)->One Point... :D

 

(*)Με προφορά... :rainbow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν το έγραψε σε γραφομηχανή!!! :lol: :lol: :lol:

 

είσαι σίγουρος? ;)

 

(δεν απάντησες στα άλλα 3 όμως.....)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το κέρδισε με την αξία του ο φίλος DJO :clap2:

 

Πολύ σωστά και τα 3 στοιχεία που δίνονται στις εικόνες είναι από τον Άμλετ του Σαίξπηρ (Hamlet, Prince of Denmark).

1. "Κάτι το σάπιο υπάρχει στο Βασίλειο μου" ("Something is rotten in the state of Denmark") Act 1, scene 4, 87?91

2. Το κρανίο που κρατάει στο χέρι του = Act V, Scene 1, 201

3. "Να ζει κανείς ή να μη ζει"... ιδού η απορία = Act III, scene 1.

 

Πάρτε άλλες δύο καρικατούρες για τον πιο γρήγορο... θέλω συγκρότημα και πιο παιχνίδι άθλημα είναι... ;)

 

Yoshimitsu_Asterix_STOYS_BRETANOYS_p19.jpg

 

Yoshimitsu_Asterix_STOYS_BRETANOYS_p38.jpg

 

Από: Ο Αστερίξ στους Βρετανούς

 

 

<{POST_SNAPBACK}> Επιστροφή στο πρώτο μήνυμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μπιτλς και ποδοσφαιρο βέβαια! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

δεν είναι Αμερικάνικο Football, είναι Rugby,το Rugby είναι παλιό Αγγλικό άθλημα(στο οποίο τα προστατευτικά είναι ελάχιστα,όπως και στο καρέ),από το οποίο δανίστικε την ιδέα το Αμερικάνικο Football

Επεξεργασία από Argailwall
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν κερδίζει ο Lord Makro ενώ θα δώσω και στον φίλο Argailwall βαθμό για την παρατήρηση του επάνω στο Rugby:clap2:

 

Λοιπόν είναι όντως οι Beatles (και ελπίζω να μην μου αρχίσετε τα ίδια με του Rolling Stones) και το Rugby φυσικά, το αυθεντικό όπως τόνισε και ο φίλος Argailwall που παίζεται ακόμα έτσι στην Αγγλία και την Αυστραλία και όχι το "αδελφίστικό" αμερικάνικο football. Ενώ τα ονόματα των δύο πόλεων που αναφέρονται είναι Camulodonum (το σύγχρονο Colchester) - πρέπει να είναι η πρώτη ρωμαϊκή κτήση επί Βρετανικού εδάφους (?) και Durovernum (το σύγχρονο Canterbury) το οποίο κατά την ρωμαϊκή κατοχή άκμασε κυρίως λόγω των στενών του σχέσεων με την Γαλατία (?).

 

και μιας και ζεσταθήκατε ας πετάξω και άλλο ένα και φεύγω...

 

Yoshimitsu_Asterix_OI_NORMANDOI_p05a.jpgYoshimitsu_Asterix_OI_NORMANDOI_p05b.jpg

 

Ο Αστερίξ και οι Νορμανδοί (σελίδα 5)

 

 

 

<{POST_SNAPBACK}> Επιστροφή στο πρώτο μήνυμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Φεράρι βέβαια!

Και από το Μιλάνο! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τελικά σήμερα αξιώθηκα και άνοιξα το τεύχος του Αστερίξ που έχω στην βιβλιοθήκη μου και είναι μάλλον σαφές ότι αυτό που φαινόταν ως ΜΑΝΑ σε όσα σκαναρισμένα - ηλεκτρονικά τεύχη είχα, στο χαρτί φαίνεται πιο καθαρά ως DIANA όπως και ανέφερε ο φίλος XIII. Αυτό προς αποκατάσταση της αλήθειας και να μάθω άλλη φορά να μην παρασύρομαι. Κάνα smilie με αυτομαστίγωμα έχουμε;

 

Στο προηγούμενο κέρδισε φυσικά ο ταχύτατος Lord Makro :best:

 

Το επόμενο είναι μία καρικατούρα από το τεύχος: Ο Αγώνας των Αρχηγών

 

Yoshimitsu_Asterix_AGWNAS_TWN_ARXHGWN_P05.jpg

 

 

 

<{POST_SNAPBACK}> Επιστροφή στο πρώτο μήνυμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Καρικατούρα του Δικτάτορα Μπενίτο Μουσολίνι νομίζω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Έτσι φαίνεται... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.