Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN: LAST KNIGHT ON EARTH [ SCOTT SNYDER - GREG CAPULO ]


Tsaklas

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Διάβασα επιτέλους το Batman: The Last Knight on Earth.

 

Αποτέλεσμα εικόνας για batman the last knight on earth

 

Το περίμενα πώς και πώς το συγκεκριμένο, γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τις δουλειές του Snyder, πόσο μάλλον από την δουλειά του στον Μπάτμαν μαζί με τον Capullo, που έχει ένα χαρακτηριστικό σχέδιο που ταιριάζει. Όταν βγήκε θυμάμαι να διαβάζω κριτικές γεμάτες ενθουσιασμό αλλά και άλλες, πιο ξενερωμένες. Εγώ είμαι κάπου στην μέση. 

 

Λίγα λόγια για την υπόθεση:

Έχουμε λοιπόν μια ιστορία σε ένα εναλλακτικό μέλλον, την τελευταία ιστορία του Μπάτμαν, όπως θέλει να διαφημιστεί, όπου βρισκόμαστε σε έναν κόσμο post-apocalyptic. Το όλο εγχείρημα ξεκινάει με πολύ ενδιαφέρων τρόπο, αν και κλισέ σε θεωρίες μεταξύ φανς, η ιδέα ότι ο Μπρους Γουέιν ξυπνάει σε ένα ψυχιατρείο και τον ενημερώνουν ότι όλη η ιστορία του Μπάτμαν είναι αποκύημα της φαντασίας του, είναι άκρως ιντριγκαδόρικη. Όπως και η όλη υπόθεση με το τι συνέβη και ο κόσμος πήγε κατά διαόλου όλα αυτά τα χρόνια. Σιγά-σιγά ξεδιπλώνεται μια περιπέτεια, όπου ο Μπρους, κουβαλώντας το ομιλούν κεφάλι του Τζόκερ, συναντά φουτουριστικές εκδοχές των παλιών του γνώριμων και γενικά η ιστορία περιπλέκεται από σειρές ανατροπών. Δεν θα πω παραπάνω για να μην μπω σε σπόιλερ.

 

Μια δική μου αποτίμηση: 

Τι μου άρεσε:

- Το σχέδιο του Capullo προφανώς

- Αρκετές από τις ιδέες που διαπραγματεύεται, σαν εναλλακτικό μέλλον, έχουν πολύ ενδιαφέρον όπως είπα

- Η μελλοντική εξέλιξη κάποιων χαρακτήρων γενικότερα

- Το όλο μυστήριο που στήνεται και αποκαλύπτεται σιγά-σιγά

 

Τι δεν μου άρεσε:
- Ο Τζόκερ και οι διαρκείς φλυαρίες του δεν με ξετρέλαναν καθόλου. Ίσα ίσα βρήκα το γράψιμό του αρκετά ενοχλητικό.

- Από ένα σημείο και μετά ένιωσα ότι πέφτει στην γνωστή τακτική της DC, "να δείξουμε τώρα κάτι ακραίο/edgy για να γίνει ντόρος". Υπήρχαν αρκετα τέτοια σημεία που δεν μου ταίριαξαν τόσο.

- Σε κάποια σημεία μου φάνηκε λίγο μπερδεμένο κι ασαφές

 

Συνολικά πάντως ήταν ευχάριστο και ενδιαφέρον στην ανάγνωση. Δεν πέρασα άσχημα. Έχει κάποια πολύ καλά σημεία, ίσως όσο προχωράει να το χάνει πού και πού αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι κάποια απογοήτευση κιόλας. Ήταν αρκετά τίμιο και προτείνεται για τους απανταχού μπατ-φανς που έχουν όρεξη για κάτι διαφορετικό.

 

Λίγα λόγια για την ξένη έκδοση:

Προσωπικά, το διάβασα από την ξένη hardcover έκδοση, η οποία είναι πολύ περιποιημένη, με το συνηθισμένο κάλυμμα που έχουν οι ξένες σκληρόδετες εκδόσεις από πάνω, καθώς και γυαλιστερό χαρτί πολυτελείας και συλλογή εναλλακτικών εξώφυλλων στο τέλος.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.