Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλύτερη ταινία όλων των εποχών σύμφωνα με εσάς?


Μπιατριξ Κιντο

Καλύτερη ταινία όλων των εποχών σύμφωνα με εσάς?  

39 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Λοιπόν? Για μενα, αντικειμενικα το 12 Ένορκοι, τωρα υποκειμενικα, το Αλιεν, το Φαιτ Κλαμπ, ο Πολεμος των Αστρων και ο Αρχοντας ειναι μερικα απο τα αγαπημενα μου..

Επεξεργασία από Μπιατριξ Κιντο
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δεν βλέπω στις επιλογές το Usual Suspects.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Once Upon a Time in the West

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η "Κλασική Περίπτωση Βλάβης" πού είναι να την ψηφίσω;  :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πολίτη Κέιν ξέρω, Citizen Kane ξέρω, Πολίτη Kein δεν ξέρω....

 

Αν και η πρόταση του Ραμίρεζ παραπάνω είναι δελεαστική εγώ θα αντιπροτείνω το Ο Ταμτάκος ο Μαραντόνα της Αγ. Βαρβάρας (1987). Μια ταινία καταγγελίας του Γιώργου Μυλωνά (σενάριο-σκηνοθεσία) όπου βλέπουμε τον Μιχάλη Μόσιο όχι να ερμηνεύει αλλά να είναι ο ομώνυμος ήρωας σε μια ταινία μεστή νοημάτων που καταγγέλει τα κακώς κείμενα στον χώρο του (ημιεπαγγελματικού ουσιαστικά) ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου των μικρών κατηγοριών στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του 1980.

 

Είναι μια ταινία που δεν θα αφήσει ασυγκίνητο κανέναν λάτρη της τέχνης του ποιοτικού κινηματογράφου και της Βίνας Ασίκη καθώς η ταινία βρύθει από την ερμηνεία της. Ενώ παρά τον κοινωνικό καταγγελιτικό χαρακτήρα του σεναρίου, αυτό είναι διανθισμένο ολούθε από νιφάδες λεπτού λυκειακού επιπέδου χιούμορ (μην ξεχνάμε ότι ο δημιουργός πέρα από πολιτευτής με μεγάλο ελληνικό κόμμα είχε υπάρξει και πρόεδρος του Κινηματογραφικού Μουσείου Θεσσαλονίκης το διάστημα 2005-2010). 

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

21 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Πολίτη Κέιν ξέρω, Citizen Kane ξέρω, Πολίτη Kein δεν ξέρω....

 

Αν και η πρόταση του Ραμίρεζ παραπάνω είναι δελεαστική εγώ θα αντιπροτείνω το Ο Ταμτάκος ο Μαραντόνα της Αγ. Βαρβάρας (1987). Μια ταινία καταγγελίας του Γιώργου Μυλωνά (σενάριο-σκηνοθεσία) όπου βλέπουμε τον Μιχάλη Μόσιο όχι να ερμηνεύει αλλά να είναι ο ομώνυμος ήρωας σε μια ταινία μεστή νοημάτων που καταγγέλει τα κακώς κείμενα στον χώρο του (ημιεπαγγελματικού ουσιαστικά) ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου των μικρών κατηγοριών στο δεύτερο μισό της δεκαετία του 1980.

 

Είναι μια ταινία που δεν θα αφήσει ασυγκίνητο κανέναν λάτρη της τέχνης του ποιοτικού κινηματογράφου και της Βίνας Ασίκη καθώς η ταινία βρύθει από την ερμηνεία της. Ενώ παρά τον κοινωνικό καταγγελιτικό χαρακτήρα του σεναρίου, αυτό είναι διανθισμένο ολούθε από νιφάδες λεπτού λυκειακού επιπέδου χιούμορ (μην ξεχνάμε ότι ο δημιουργός πέρα από πολιτευτής με μεγάλο ελληνικό κόμμα είχε υπάρξει και πρόεδρος του Κινηματογραφικού Μουσείου Θεσσαλονίκης του διάστημα 2005-2010). 

 

Υπερβολές. Παντελώς άστοχη επιλογή ταινίας. Ντροπή.

:lol:

Η σωστή επιλογή ταινίας Ταμτάκου είναι αυτή που ήταν σκουπιδιάρης. Εκεί καταστηλιτεύεται η βρώμα του πολιτικού συστήματος διανθισμένη από σωστής ποιότητας χαρτί υγείας. :lol:

Και όσο για τη Βίνα Ασίκη....:gnews:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δύο ταινίες με τον απόλυτο Έλληνα πράκτορα Θου Βου, δεν αναφέρθηκαν καν!    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

15 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 

Υπερβολές. Παντελώς άστοχη επιλογή ταινίας. Ντροπή.

:lol:

Η σωστή επιλογή ταινίας Ταμτάκου είναι αυτή που ήταν σκουπιδιάρης. Εκεί καταστηλιτεύεται η βρώμα του πολιτικού συστήματος διανθισμένη από σωστής ποιότητας χαρτί υγείας. :lol:

Και όσο για τη Βίνα Ασίκη....:gnews:

 

 

Μάλλον αναφέρεσαι στο Ταμτάκο προχώρα ξεβρόμισε την χώρα με την Γκέλυ Γαβριήλ σαν συμπρωταγωνίστρια. Και μόνο από τον τίτλο είναι εμφανής η λαϊκίστικη προσέγγιση το θέματος. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μα δε μιλαμε εδω για καλτ η ελληνικες ταινιες, εδω μιλαμε για τις καλυτερες συμφωνα με το imdb.. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τότε ρωτα το imdb ;p 

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

 

Εντυπωση μου κανει που δεν εχει μονο μια επιλογη η δημοσκοπηση δηλ το Kill Bill!!!

 

Απο εκει και περα μην τρολαρετε βρε σεις με σαπιες βιντεοκασσετες των 80ς. Γραψτε αν θελετε κατι εκτος λιστας αλλα να ειναι σοβαρο. Οπως πχ μια ταινια που δειχνει την μαστιγα των ναρκωτικων αλλα και την αδελφοσυνη αναμεσα στους συμπολεμιστες....

 

https://www.imdb.com/title/tt7289304/

 

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

58 λεπτά πριν, Μπιατριξ Κιντο είπε:

Μα δε μιλαμε εδω για καλτ η ελληνικες ταινιες, εδω μιλαμε για τις καλυτερες συμφωνα με το imdb.. 

Εντάξει σόρρυ αλλά οι καλτ ελληνικές ταινίες είναι πάντα ένα πολύ καλό θέμα για να βγει γέλιο. 

 

Εδώ παρόλα αυτά μας ρώτησες για την καλύτερη ταινία για εμάς όχι σύμφωνα με το imdb. Παντως αν θες να γίνει καλύτερη η ψηφοφορία σου βάλε και επιλογή να βάζει ο καθένας άλλη ταινία που θέλει. Δεν θα οδηγήσει βέβαια κάπου γιατί είναι αχανεστατο το θέμα. Από αυτές που έβαλες για μένα είναι το lord of the rings η αγαπημένη μου. Παρόλα αυτά δεν τη θεωρώ καλύτερη.

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οι γνώσεις που έχετε κάποιοι αναφορικά με τον Ελληνικό Κινηματογράφο από τα 80ς και μετά, με τρομάζουν :D

 

:cheers5: 

 

υγ πάντως ναι. Χρειαζόταν και η επιλογή "κάποια άλλη" :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

51 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

 

Εντυπωση μου κανει που δεν εχει μονο μια επιλογη η δημοσκοπηση δηλ το Kill Bill!!!

 

Απο εκει και περα μην τρολαρετε βρε σεις με σαπιες βιντεοκασσετες των 80ς. Γραψτε αν θελετε κατι εκτος λιστας αλλα να ειναι σοβαρο. Οπως πχ μια ταινια που δειχνει την μαστιγα των ναρκωτικων αλλα και την αδελφοσυνη αναμεσα στους συμπολεμιστες....

 

https://www.imdb.com/title/tt7289304/

 

 

Ήμουν 99% σίγουρος ότι θα έβαζες αυτήν: https://www.imdb.com/title/tt0231747/ Πάντως και κάτι από Κρις Σφέτα δε θα με χάλαγε, μιλάμε για βιντεοταινίες με σκηνοθεσία επιπέδου Σκορσέζε, απλά δεν είχαν το μπάτζετ :lol:

 

Τώρα πέρα από την πλάκα καταλαβαίνω απόλυτα ότι το ερώτημα της @Μπιατριξ Κιντοβασίζεται στη λίστα και τη βαθμολογία του imdb οπότε με βάση αυτό θα απαντήσω. Τις έχω δει σχεδόν όλες, τις λατρεύω τις περισσότερες, αλλά στο κομμάτι των ταινιών ποτέ δε μπορούσα να ξεχωρίσω κάποια ως την αντικειμενικά καλύτερη. Έχω δει ταινίες που εκθειάζονται από πολλούς και δε μου άρεσαν, άλλες κλασικές τις λατρεύω αλλά υπάρχει κόσμος ας πούμε που δεν του αρέσει. Συνεπώς ψήφισα μια ταινία που δε θεωρώ ότι είναι η αντικειμενικά καλύτερη, αλλά είναι η προσωπική μου αγαπημένη, είχα αρκετές επιλογές διαθέσιμες (Pulp Fiction, Inception, Silence of the Lambs, Vertigo, Star Wars, Lord of the Rings), αλλά η αγαπημένη μου είναι το The Dark Knight :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

2 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

την αδελφοσυνη αναμεσα στους συμπολεμιστες....

 

Και επανέρχομαι πάλι στην σχέση Θου Βου και Μαπ 32. :lol:

Για να σοβαρευτώ ... Αγαπημένη μου ταινία City Lights τού Τσάπλιν!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Mα το Κιλ Μπιλ δεν θεωρειται απο τις καλυτερες ταινιες ever, δεν εχει και πολυ υψηλο βαθμο στην imdb παρα μονο ενα ταπεινο 8ρακι αλλιως θα εβαζα και matrix, avengers, fargo, forrest gump, the princess bride, reservoir dogs, deadpool, κλπ.

Επεξεργασία από Μπιατριξ Κιντο
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 ώρες πριν, Μπιατριξ Κιντο είπε:

Mα το Κιλ Μπιλ δεν θεωρειται απο τις καλυτερες ταινιες ever, δεν εχει και πολυ υψηλο βαθμο στην imdb παρα μονο ενα ταπεινο 8ρακι αλλιως θα εβαζα και matrix, avengers, fargo, forrest gump, the princess bride, reservoir dogs, deadpool, κλπ.

 

Η λίστα που έχεις βάλει από το imdb περιέχει πράγματι κάποιες από τις κορυφαίες ταινίες όλων των εποχών. Όμως ταυτόχρονα είναι και δημοφιλείς. Θέλω να πω ότι το City Lights του Τσάπλιν που αναφέρθηκε πιο πάνω θεωρείται από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών αλλά προφανώς δεν είναι τόσο δημοφιλής καθώς είναι σχεδόν 90 χρόνων. Είχα δει κάποτε μια λίστα του περιοδικού σινεμά με τις 100 καλύτερες ταινίες όλων των εποχών. Ζήτημα αν είχα ξανακούσει τις μισές. Οι κινηματογραφόφιλοι έχουν μια πιο καλλιτεχνική σκέψη για όλα αυτά. Και νομίζω ότι δεν θεωρούν το imdb κάτι που θα τους οδηγήσει στις καλύτερες ταινίες. To A Shawshank Redeption θεωρείται η καλύτερη ταινία όλων των εποχών στο imdb. Είναι? Δε νομίζω. Προσωπικά την είχα απολαύσει αλλά δεν είναι η καλύτερη ταινία όλων των εποχών.  Βέβαια όλα αυτά είναι παντελώς υποκειμενικά. Βάλε την επιλογή "άλλη" ώστε να βρούμε κανένα διαμαντάκι. Αν και μετά θα αρχίζουμε να γράφουμε το "The κοπανοι" και τον "Ερωτόγυφτος με το Ντάτσουν".

:beer5:

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως ο forrest Gump έχει πολύ πιο υψηλή θέση από άλλες ταινίες που έχεις βάλει όπως το Psycho. 

Η πρώτη και η τέταρτη ταινία του imdb πάντως μου κάνουν γκελ μη αντικειμενικότητας. Το batman returs 4η καλύτερη ταινία όλων των εποχών??? :Gantzos:

https://www.imdb.com/chart/top/

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

[imdb=tt0078788]

 

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αυτό σηκώνει πολύ συζήτηση, αλλά ναι θεωρώ ότι ο Σκοτεινός Ιππότης (κι όχι το Batman returnes) είναι μια κορυφαία ταινία. Ίσως όχι η τέταρτη κορυφαιότερη, αλλά άνετα θα την έβαζα στην λίστα των 100 καλύτερων ταινιών που έχω δει (ενώ πιθανότατα όχι το Τελευταία έξοδος, Ρίτα Χέιγουορθ). Η λίστα βέβαια τιτλοφορείται Top Rated Movies κι όχι The Best Movies και είναι μια ένδειξη για το πώς βαθμολογούν οι χρήστες της IMDb τις ταινίες ή ποιες ταινίες άγγιξαν το κοινό της κι όχι μια αντικειμενική αποτύπωση καλού κινηματογράφου. Το γεγονός ότι η Τελευταία έξοδος, κάπου 25 χρόνια μετά από την κυκλοφορία της (η οποία δεν ήταν και ιδιαίτερα επιτυχημένη εμπορικά) εξακολουθεί να σκοράρει πάνω από 9 δείχνει την δυναμική της.

 

Θυμάμαι στο γύρισμα του αιώνα (κάπου στα 1999-2000) το περιοδικό σινεμά είχε κάνει μια (επιστολική νομίζω) ψηφοφορία για την κορυφαία ταινία του 20ου αιώνα. Πρώτη είχε βγει ο Τιτανικός 2-3 χρόνια μετά την προβολή του, που είχε σαρώσει τα ταμεία. 20 χρόνια μετά χτυπάει ένα αξιοπρεπές 7,8, απέχει όμως πολύ από την δημοφιλία του τότε.

 

Έχει γίνει πολλή συζήτηση για το αν υπάρχει αντικειμενικά καλό και κακό στην τέχνη. Προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχει διάκριση και (σχεδόν) οποισδήποτε μπορεί να διακρίνει ότι το Για μια χούφτα τούβλα είναι λιγότερο καλό από το Για μια χούφτα δολάρια, όμως συχνά παίζουν ρόλο και παράγοντες άσχετα με το έργο αυτό καθεαυτό, όπως το προσωπικό γούστο (μου αρέσει το x είδος ταινιών, αλλά όχι το y) η εξοικείωση με το αντικείμενο διαφορετικά θα κρίνει μια ταινία για έναν γάμο σε κρίση κάποιος παντρεμένος πενηντάρης και διαφορετικά ένας ανύπαντρος εικοσάρης) αλλά και η ψυχική κατάσταση του θεατή όταν βλέπει την ταινία ή η συγκυρία (μια ταινία με τον Χαϊκάλη ή τον Φιλιππίδη σήμερα θα βαθμολογηθεί μάλλον χαμηλότερα από ότι πριν από δυο μήνες, ενώ αν βαθμολογηθεί μετά από δυο χρόνια ενδεχομένως να ξαναβαθμολογηθεί πιο επιεικώς απ' ό,τι σήμερα).

 

Για να επιστρέψουμε στην Τελευταία έξοδο, βλέπουμε ότι έχει βαθμολογηθεί από σχεδόν 2.350.000 χρήστες, με το 55% να έχει δώσει 10.  Όμως υπάρχει και ένα καθόλου ευκαταφρόνητο πλήθος 50.000 ατόμων που βαθμολογούν κάτω από την βάση. 

 

image.thumb.png.f2579fbdf936512dd2726de4c41ef3e0.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

38 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Αυτό σηκώνει πολύ συζήτηση, αλλά ναι θεωρώ ότι ο Σκοτεινός Ιππότης (κι όχι το Batman returnes) είναι μια κορυφαία ταινία. Ίσως όχι η τέταρτη κορυφαιότερη, αλλά άνετα θα την έβαζα στην λίστα των 100 καλύτερων ταινιών που έχω δει (ενώ πιθανότατα όχι το Τελευταία έξοδος, Ρίτα Χέιγουορθ). Η λίστα βέβαια τιτλοφορείται Top Rated Movies κι όχι The Best Movies και είναι μια ένδειξη για το πώς βαθμολογούν οι χρήστες της IMDb τις ταινίες ή ποιες ταινίες άγγιξαν το κοινό της κι όχι μια αντικειμενική αποτύπωση καλού κινηματογράφου. Το γεγονός ότι η Τελευταία έξοδος, κάπου 25 χρόνια μετά από την κυκλοφορία της (η οποία δεν ήταν και ιδιαίτερα επιτυχημένη εμπορικά) εξακολουθεί να σκοράρει πάνω από 9 δείχνει την δυναμική της.

 

Θυμάμαι στο γύρισμα του αιώνα (κάπου στα 1999-2000) το περιοδικό σινεμά είχε κάνει μια (επιστολική νομίζω) ψηφοφορία για την κορυφαία ταινία του 20ου αιώνα. Πρώτη είχε βγει ο Τιτανικός 2-3 χρόνια μετά την προβολή του, που είχε σαρώσει τα ταμεία. 20 χρόνια μετά χτυπάει ένα αξιοπρεπές 7,8, απέχει όμως πολύ από την δημοφιλία του τότε.

 

Έχει γίνει πολλή συζήτηση για το αν υπάρχει αντικειμενικά καλό και κακό στην τέχνη. Προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχει διάκριση και (σχεδόν) οποισδήποτε μπορεί να διακρίνει ότι το Για μια χούφτα τούβλα είναι λιγότερο καλό από το Για μια χούφτα δολάρια, όμως συχνά παίζουν ρόλο και παράγοντες άσχετα με το έργο αυτό καθεαυτό, όπως το προσωπικό γούστο (μου αρέσει το x είδος ταινιών, αλλά όχι το y) η εξοικείωση με το αντικείμενο διαφορετικά θα κρίνει μια ταινία για έναν γάμο σε κρίση κάποιος παντρεμένος πενηντάρης και διαφορετικά ένας ανύπαντρος εικοσάρης) αλλά και η ψυχική κατάσταση του θεατή όταν βλέπει την ταινία ή η συγκυρία (μια ταινία με τον Χαϊκάλη ή τον Φιλιππίδη σήμερα θα βαθμολογηθεί μάλλον χαμηλότερα από ότι πριν από δυο μήνες, ενώ αν βαθμολογηθεί μετά από δυο χρόνια ενδεχομένως να ξαναβαθμολογηθεί πιο επιεικώς απ' ό,τι σήμερα).

 

Για να επιστρέψουμε στην Τελευταία έξοδο, βλέπουμε ότι έχει βαθμολογηθεί από σχεδόν 2.350.000 χρήστες, με το 55% να έχει δώσει 10.  Όμως υπάρχει και ένα καθόλου ευκαταφρόνητο πλήθος 50.000 ατόμων που βαθμολογούν κάτω από την βάση. 

 

image.thumb.png.f2579fbdf936512dd2726de4c41ef3e0.png

 

Εξαιρετική ανάλυση. Δεν έχω να πω πολλά πέραν τριών:

 

α) Αυτοί που βάζουν 1 στην Τελευταία έξοδο είναι προφανώς αυτοί που θέλουν να την ρίξουν από την κορυφή. Οι γνωστοί άγνωστοι haters των ημερών μας που χωρίς κανένα λόγο τρώνε τη ψυχή τους για πανηλίθια θέματα όπως αν ο Ronaldo είναι καλύτερος από τον Messi ή η τελευταία έξοδος καλύτερη από τον Πεταλούδα (απευθείας σύγκριση εδώ :lol:)

 

β) Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει καμία μα καμία αντικειμενικότητα σε διάφορες τέτοιες λίστες. Για αυτό και έχει τρομερό ενδιαφέρον σε μια συζήτηση η φράση "πες μου τις πέντε αγαπημένες σου ταινίες με θέμα..."

 

γ) Last but not least. ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΘΕΟΦΟΒΕ ΟΤΙ " (σχεδόν) οποισδήποτε μπορεί να διακρίνει ότι το Για μια χούφτα τούβλα είναι λιγότερο καλό από το Για μια χούφτα δολάρια".

:out::pesta:

Ευτυχώς που έβαλες το σχεδόν και δεν σε παίρνει η μπάλα. Γιατί θεωρώ ότι δεν ανήκεις σε αυτούς τους ποταπούς που συγκρίνουν το διαμάντι του Τσάκωνα (:omg:) με την άλλη την ταινιούλα που ούτε το όνομα της δεν μπορώ να γράψω.:magic:

 

Η ταινία που ξεβρακώνεται η Βέρα Γκούμα (:takethis:) στον αγαπημένο μας κ. Δημούτρη (με τατουάζ στο μπράτσο) είναι εξ ορισμού αριστούργημα. 

Συγχίστηκα και πάω για επανάληψη :popcorn::

 

:lol:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Η σκηνη που ξεβρακωνεται η κοπελα ειναι αριστουργημα; εγω το βρισκω σεξιστικο και χυδαιο το λιγοτερο.. αλλα για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα μας, εχετε δικιο για το imdb και τις βαθμολογιες του....

Επεξεργασία από Μπιατριξ Κιντο
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

17 ώρες πριν, Μπιατριξ Κιντο είπε:

Η σκηνη που ξεβρακωνεται η κοπελα ειναι αριστουργημα; εγω το βρισκω σεξιστικο και χυδαιο το λιγοτερο.. αλλα για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα μας, εχετε δικιο για το imdb και τις βαθμολογιες του....

 

Καλά δεν κατάλαβες ότι κοροϊδεύουμε αυτές τις ταινίες. Είναι cult. Προφανώς είναι σεξιστικές προσβλητικές χυδαιες και όλα αυτά τα ωραία της εποχής που αντιπροσώπευαν. Μιλάμε για την εποχή της βιντεοκασέτας της δεκαετίας του 80. Η μισογυμνη πρωταγωνίστρια ήταν βασικό συστατικό της ταινίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλύτερη ταινία όλων των εποχών της δεκαετίας 80? Είμαι πολύ μεινστριμ και θα πω το "Καμικάζι αγάπη μου" με τον καλύτερο ηθοποιό όλων των εποχών Στάθη Ψάλτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aπ΄τις συγκεκριμένες (έχω δει περίπου τις μισές) μ΄αρέσει περισσότερο ο Άρχοντας των Δακτυλιδιών.
Αλλά δεν θεωρώ ότι είναι η καλύτερη ταινία όλων των εποχών, ούτε μπορώ να πω ποια είναι η καλύτερη ταινία όλων των εποχών.
Και φυσικά δεν σημαίνει ότι αυτές που έχει το imdb στις top είναι πράγματι οι top.
Πχ που είναι το Πράσινο Μίλι ή το Φόρεστ Γκαμπ; Που είναι ο Πιανίστας (για μένα καλύτερος απ΄τη Λίστα του Σίντλερ).

Το imdb είναι ό,τι και το goodreads για τα βιβλία και κόμικς. Δεν μπορείς να το εμπιστεύεσαι απόλυτα. Υπάρχουν βαθμολογίες με τις οποίες διαφωνώ κάργα.
Έχω δει τον τελευταίο καιρό πολλές ταινίες που είχαν στο imdb βαθμούς πάνω από 7, και για μένα ούτε 5άρι άξιζαν..

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Συμφωνω Λαζ, ενας τυπος σε ενα αλλο σαιτ που αφορουσε ταινιες ειχε την αντιληψη οτι το imdb ειναι κατι σαν "ιερο βιβλιο" και οτι ειναι φουλ αντικειμενικο.. δε ξερω, εγω δε συμφωνησα μαζι του, το εξεφρασα και αρχισε να γινεται απαξιωτικος και προσβλητικος επειδη ειπα μια αποψη που θεωρω οτι ειναι και η σωστη.. τωρα θα μου πειτε τι μας νοιαζει, τι μας το λες κλπ.. απλα επειδη μιλαμε περι imdb βαθμολογιων και "αντικειμενικοτητας" το αναφερω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το τοπ x σε σάιτ όπως η imdb προκύπτει από δεκάδες χιλιάδες (και σε περιπτώσεις εκατομμύρια) βαθμολογήσεις χρηστών, Αναμφίβολα λοιπόν δίνει κάποιες πληροφορίες για το τι θεωρεί το κοινό καλή και κακή ταινία οι οποίες όμως δεν μπορεί να θεωρηθούν αντικειμενικές ή απόλυτες αφού όπως και να το κάνουμε α) Δεν μας λέει τίποτα για τον τρόπο που προκύπτει η βαθμολογία (ποια είναι τα κριτήριά μου για να δώσω το 1 ή το 10), β) Η βαθμολόγηση μπορεί να είναι αποτέλεσμα παραγόντων άσχετων με την ταινία (από την πολιτική θέση του δημιουργού, την συμπάθειά μας προς τον πρωταγωνιστή, το ότι ήταν η αγαπημένη ταινία της μαμάς μας κτλ), γ) Η σύνθεση των "ψηφοφόρων" δεν είναι ανάλογη με αυτήν του γενικού πληθυσμού (άτομα από δυτικές χώρες, ανώτερης μόρφωσης, που ανήκουν στο άνω μισό της εισοδηματικά μεσαίας τάξης και στο κάτω μισό του ηλικιακού τόξου αποτελούν μεγαλύτερο ποσοστό των ψηφοφόρων από το ποσοστό του γενικού πληθυσμού που αντιπροσωπεύουν). δ) Σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να υπάρξουν δικλείδες ασφαλείας που να διασφαλίζουν ότι ο βαθμολογητής έχει όντως δει την ταινία ε) Ακόμα κι αν υποθέταμε ότι η ταινία με την καλύτερη βαθμολογία είναι η αντικειμενικά καλύτερη μπορεί να μην συμπλέει με το το προσωπικό μας γούστο. Ούτε η ταινία έχει πρόβλημα, ούτε το γούστο μας απλά δεν μας ταιριάζει 

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Καποιος ανεφερε οτι ο Σταθης Ψαλτης ειναι ο καλυτερος ηθοποιος ολων των εποχων; κλαίω.. 

Που καλος μεν αλλα οχι ολων των εποχων... το θεωρω υπερβολη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όντως είναι καλός μόνο για το καλοκαίρι, άντε και για την αρχή του φθινοπώρου. Σίγουρα όχι για όλες τις εποχές 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.