Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 346 [Φάντομ Ντακ - Το χρονικό μιας επιστροφής 3]


doom

Πως σας φάνηκε το τεύχος;   

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

MM346-960x600-1-768x480.jpg

 

4 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ 
ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ ΓΚΟΛ & ΤΑΝΓΚΟ
ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ ΧΡΥΣΑΦΙ
ΣΚΡΟΥΤΖ & ΡΟΜΠΑΞ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 29/01 (Νο. 346)

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  189
  • Reputation:   1067
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ήρθα να κάνω την κλασική ερώτηση. Είμαι ο μόνος που 4 στα 4 τεύχη στο ψιλικατζίδικο που πάω είχαν σκισιμο στην σελ. 35; Πρώτη φορά μετά από καιρό.

 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήρθε, λοιπόν, στα χέρια μας το τρίτο μέρος της σειράς “Το χρονικό μιας επιστροφής”, στο οποίο έχουμε επιτέλους αυτό που περιμέναμε από την αρχή. Την επιστροφή, δηλαδή, της θρυλικής Ξαντούμ! :) Ο δριμύς χειμώνας εξακολουθεί να πλήττει την Λιμνούπολη, αλλά έξω από την ατμόσφαιρα, η κατάσταση έχει γίνει ιδιαίτερα θερμή, καθώς βλέπουμε τον Φάντομ να μονομαχεί στο πλευρό των Εβρονιανών! :NoNo: Όταν η μάχη καταλαγιάσει οι νέοι “σύμμαχοι” του φίλου μας θα του δώσουν (και κατά συνέπεια και στον αναγνώστη) πολλές πληροφορίες για την Ξαντούμ, το ποιόν των Έντομεκ, αλλά και τους λόγους που η Γη έχει μπει στην κατάψυξη. Ο Φάντομ εξακολουθεί να το παίζει σε διπλό ταμπλό, ενώ η Ξαντούμ ξυπνάει από τον λήθαργό της κι ενημερώνεται για την κατάσταση. Οι δύο τους θα πρέπει να συνεργαστούν προκειμένου να μην εξαλειφθεί ο πλανήτης μας, αλλά κι ο Ξάνταρ. Θα προλάβει να ανακτήσει πλήρως τις δυνάμεις της, πριν ξεκινήσει η τελική μάχη ή η καταστροφή θα είναι αναπόφευκτη? :wow: Θα το μάθουμε στο επόμενο μέρος. Σημαντικό μέρος του σεναρίου της σειράς, στο οποίο επιχειρούνται να δοθούν όλες οι απαραίτητες εξηγήσεις που προκαλούσαν απορίες στους αναγνώστες. Στην πλοκή η ένταση κλιμακώνεται και σιγά-σιγά στήνεται το σκηνικό για την τελική μονομαχία. Με την είσοδο της Ξαντούμ, μπορούμε να πούμε ότι η συγκεκριμένη ιστορία δημιουργεί άρρηκτους δεσμούς με την πρώτη φάση των Περιπετειών του Φάντομ, το θρυλικό PKNA. Κι αν παρατηρήσουμε ότι στο εξώφυλλο του επόμενου τεύχους έχουμε και τον Κόκορον στην παρέα μας, τότε μπορούμε να ελπίζουμε σε ένα εκρηκτικό φινάλε. :) Για τον εικαστικό τομέα, δεν έχω να προσθέσω κάτι διαφορετικό. Η αλήθεια είναι ότι απαιτείται λίγος χρόνος για να το συνηθίσει το μάτι. Περισσότερο, πάντως, με γοήτευσε ο χρωματισμός.

 

Στην συνέχεια θα μεταφερθούμε στην Αργεντινή του 1876, όπου θα δούμε “Γκολ & τανγκό”. Ο Μίκυ φτάνει από το Λονδίνο, με το ατμόπλοιο, στο λιμάνι του Μπουένος Άιρες. Εκεί τον υποδέχεται ο Λόρδος Ο’Χάρα, ο οποίος είναι ο Βρετανός Πρόξενος στην περιοχή. Θα τον καλέσει, λοιπόν, στην Λέσχη, όπου το απόγευμα θα παραθέσει μία μεγάλη δεξίωση. Ο φίλος μας δέχεται την πρόσκληση και γεμάτος περιέργεια για τον νέο τρόπο ζωής, πηγαίνει στην έπαυλη. Εκεί, μαζί με τις άλλες γνωριμίες που κάνει, θα συναντηθεί με τον Μαύρο Πητ, έναν παλιό του γνωστό, του οποίου η ποδοσφαιρική ομάδα του κολλεγίου, όπου φοιτούσε, είχε έρθει πολλές φορές αντίπαλη με την αντίστοιχη ομάδα του κολλεγίου του Μίκυ. Κουβέντα στην κουβέντα η κατάσταση ξεφεύγει και τα πνεύματα οξύνονται. Ο Πητ, τότε, θα ρίξει την ιδέα να διοργανωθεί ένας αγώνας ποδοσφαίρου, ανάμεσα στους δύο τους, με παίκτες που θα βρουν στην περιοχή και θα συμβολίζουν τις αντίστοιχες ομάδες των κολλεγίων τους. Ο Μίκυ θα σηκώσει το γάντι και θα ξεκινήσει να ψάχνει για εθελοντές που να ξέρουν να παίζουν ποδόσφαιρο. Θα καταφέρει να φτιάξει την κατάλληλη ομάδα, μέχρι την επόμενη ημέρα που θα διεξαχθεί το μεγάλο ντέρμπυ? :thinking: Χαριτωμένο σενάριο, που τοποθετεί την υπόθεση στο μακρινό παρελθόν κι έχει μία θεματολογία αθλητικής υφής. Η πλοκή δεν έχει να μας δείξει κάτι το εντυπωσιακό, αλλά παρ’όλα αυτά κατάφερε να με κρατήσει. Ο Μαύρος Πητ εννοείται ότι φέρει τον τίτλο του villain, αλλά εμφανίζεται περισσότερο διψασμένος για εκδίκηση, παρά ο κακός με την αρνητική έννοια του όρου. Μου άρεσε, επίσης, κι ο ρόλος που διαδραμάτισε ο Γκούφυ. Ενέπνεε μία αισιοδοξία. :) Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου, αλλά όλο το γεωγραφικό πλαίσιο της ιστορίας, καθώς και το ανέμελο κλίμα, μου έφερε στο μυαλό το αντίστοιχο του Μίστερ Νο. :P Το φινάλε το βρήκα έξυπνο. Σχεδιαστικά μού άρεσε.

 

Στην τρίτη ιστορία του τεύχους, έχουμε τον θείο Σκρουτζ να πουλάει “Εγγυημένο χρυσάφι”. Η Νταίζυ έχει σύρει τον αρραβωνιαστικό της σε έναν πολυσύχναστο εμπορικό δρόμο της Λιμνούπολης, όπου υπάρχουν όλα τα ακριβά καταστήματα. Έκπληκτοι, οι δύο τους, θα αντικρίσουν τον θείο Σκρουτζ, να κοιτάει γεμάτος δέος τις βιτρίνες. :wow: Αυτό είναι κάτι που δεν το βλέπουν συχνά (για να μην πω καθόλου) κι έτσι σπεύδουν να τον ρωτήσουν. Εκείνος τότε θα τους εξομολογηθεί ότι κάνει μία εμπεριστατωμένη έρευνα αγοράς για να δει τι κάνουν οι υπόλοιποι έμποροι για να πουλήσουν την πραμάτεια τους, καθώς εκείνος, μπορεί να έχει ποιοτικά προϊόντα, αλλά δεν έχει τις απαραίτητες πωλήσεις. Δυστυχώς, όμως, δεν καταφέρνει να πάρει τις απαραίτητες απαντήσεις κι έτσι την λύση θα του την δώσει η Νταίζυ, η οποία θα του εξηγήσει ότι για να πλασαριστεί σωστά ένα προϊόν στην αγορά θα πρέπει να διαφημιστεί από κάποιον διάσημο. Το μυαλό του Σκρουτζ, τότε, παίρνει στροφές κι αποφασίζει να λανσάρει το χρυσάφι του ο ίδιος. Άλλωστε, ποιος άλλος θα ήταν ο πλέον καταλληλότερος για να πουλήσει το ευγενές μέταλλο? ;) Όλα πάνε καλά, λοιπόν? Όχι ακριβώς, μιας και οι υπόλοιποι κροίσοι αποφασίζουν να πουλήσουν και το δικό τους χρυσάφι στην αγορά, αλλά υπάρχει κι ο Ρόμπαξ, που έχει καταστρώσει ένα σχέδιο για να πάρει κεφάλι στην επιχειρηματικότητα. Πρόκειται για μία ιστορία, η οποία δεν μπορώ να πω ότι μ’ ενθουσίασε. Ξεκινάει με το να εξάπτει την περιέργεια του αναγνώστη, στην συνέχεια εμπλέκονται κι άλλοι χαρακτήρες που δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο δυναμισμό (μιλάω για τους συναδέλφους του Σκρουτζ) και κάπου στα μισά έχουμε την κλασική διαμάχη του Σκρουτζ με τον Ρόμπαξ, που είναι και το κυριότερο κομμάτι, αν εξαιρέσουμε τις υπόλοιπες “σάλτσες” της πλοκής. Στο φινάλε έρχεται μία κλασική νίκη του Σκρουτζ, αλλά περισσότερο μία ήττα του Ρόμπαξ, που είναι υπερβολική, αν όχι περίεργη. Ο αντίπαλος του Σκρουτζ, δεν ήταν ανειλικρινής απέναντι στους πελάτες του, αλλά παρ’ όλα αυτά "καταδικάζεται" από το κοινό. :thinking: Anyway! Γενικά την βρήκα μία, μέτριας δυναμικής, ιστορία. Το σχέδιο του κυρίου Guerrini έχει το κλασικό ιδιαίτερο στυλ του. Ατσούμπαλοι χαρακτήρες, με όμορφα backgrounds. Συνηθίζεται γρήγορα, όμως. :)

 

Και θα ολοκληρώσουμε με ένα ιδιαίτερο κυνήγι, “Το κυνήγι της απόδειξης”. Ο Ρόμπαξ με τον Χάσκυ, βρίσκονται μεταμφιεσμένοι σε ένα σούπερ μάρκετ του Σκρουτζ και ψωνίζουν μανιωδώς ακριβά προϊόντα! :NoNo: Και το ακόμα πιο παράξενο είναι ότι, μόλις αναγνωρίζονται από τους υπαλλήλους, σπεύδουν να φύγουν και πηγαίνουν σε ένα άλλο μαγαζί του Σκρουτζ, που πουλάει ρούχα, αυτή την φορά. Όταν, κατά τύχη, γίνονται αντιληπτοί από τον Ντόναλντ, εκείνος σπεύδει στο θησαυροφυλάκιο για να πει στον θείο του τα νέα. Εκεί, η έκπληξή του θα συνεχιστεί, καθώς βλέπει τον Σκρουτζ να έχει αγοράσει, μαζί με τον Παντάξιο, χίλια-δύο πανάκριβα αντικείμενα, που δεν συγκαταλέγονται στις άμεσες ανάγκες του. Τότε, είναι που ο Σκρουτζ θα εξηγήσει στον ανιψιό του για ποιον λόγο έχει προβεί σε αυτές τις αγορές από τον αντίπαλό του, αλλά και τον λόγο που το κάνει κι ο Ρόμπαξ αυτό. Πρόκειται, λοιπόν, για ένα στοίχημα, το οποίο καλείται, ο καθένας για την δική του πλευρά, να το κερδίσει για να σώσει το γόητρο, αλλά και την θέση του στην διάσημη Λέσχη των εκατομμυριούχων. Τι να έχει συμβεί, άραγε, και οι δύο αντίπαλοι διασταυρώνουν ξανά τα ξίφη τους με αυτόν τον τρόπο? :thinking: Μιλάμε για ένα σενάριο, που χρησιμοποιεί την αιώνια διαμάχη ανάμεσα στους δύο βαθύπλουτους επιχειρηματίες της Λιμνούπολης, αλλά το κάνει με έναν πρωτότυπο τρόπο. Η πλοκή, όπως και στην προηγούμενη ιστορία, προκαλεί αισθήματα έκπληξης κι απορίας στο αναγνωστικό κοινό, αλλά πιστεύω ότι η εισαγωγή της κρατάει περισσότερο σε μάκρος, με αποτέλεσμα να με κάνει να βαρεθώ κάπως και να φλερτάρει με μία σαχλή εξέλιξη (βλέπε Ρόμπαξ και Χάσκυ ντυμένοι σαν αρχαίοι Ρωμαίοι). Από εκεί και πέρα, έχουμε μία εξήγηση ρεαλιστική κι έξυπνη, που σώζει την παρτίδα. Στο φινάλε έχουμε μία καίρια συμμετοχή του Ντόναλντ, και μία ανατροπή κυριολεκτικά τέσσερα καρέ πριν την λήξη. Σαν γκολ στο 90’! :P Γενικά, λοιπόν, είναι μία ιστορία που ξεκινά πρωτότυπα, συνεχίζει βαρετά, στην πορεία ανεβάζει στροφές και τελειώνει δυναμικά κι έξυπνα. Τα συμπεράσματα δικά σας. :)Το σχέδιο το βρήκα μέτριο.

 

5 λεπτά πριν, avalonlll είπε:

Είμαι ο μόνος που 4 στα 4 τεύχη στο ψιλικατζίδικο που πάω είχαν σκισιμο στην σελ. 35; Πρώτη φορά μετά από καιρό.

 

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα. :)

 


:beer5:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #346 τεύχους ου νέου Μίκυ Μάους.

Εξώφυλλο. (Από τον φίλτατο @nikolas12...)

tn_MIKYMAOUSE_0346.jpg

Εδώ Λιμνούπολη!!! (by Silvia Ziche) :yahoo:
Ιστορίες.

"Το χρονικό μιας επιστροφής. (3ο. μέρος.)


Η θερμοκρασία στην Λιμνούπολη συναγωνίζεται αυτή της Ανταρκτικής.

Spoiler

Τα ανιψάκια υπό τις οδηγίες του Χιγκς μοιράζουν θερμάστρες στους κατοίκους της πόλης. Το χιόνι έχει ξεπεράσει τα δέκα μέτρα. Κανείς δε ξέρει πότε θα στρώσει ο καιρός. Εμείς επιστρέφουμε στο πλανήτη-διαστημόπλοιο όπου ο Φάντομ "αντιμετωπίζει" τους Εντομέκ βάσει της συμφωνίας τους. Καταφτάνουν και οι Εβρονιάνοι. Μετά την αποχώρηση των Εντομέκ του δείχνουν που κρατιέται η Ξαντούμ. Είναι ακόμα αναίσθητη. Εν τω μεταξύ ο υπερήρωάς μας μαθαίνει τα δυσάρεστα. Δεν αποστραγγίζουν οι Εβρονιανοί τον ήλιο. Αλλά οι Εντομέκ. Το σβήσιμό του θα παρασύρει ολόκληρο το ηλιακό σύστημα.

Οι Εβρονιανοί ενημερώνουν τον Φάντομ για το πως βρήκαν την Ξαντούμ. Οι Εντομέκ την πέρασαν για ήλιο και αποφάσισαν να αποστραγγίσουν την ενέργειά της για λόγους επιβίωσης. Τα εβρονιανά σκάφη κατάφεραν να την σώσουν διότι ήταν ταχύτερα από τον αντιπάλων τους. Κατάφεραν να την μελητήσουν λίγο και να μετατρέψουν κατά τύχη τις σκέψεις της σε εικόνες. Σε κάποιες από αυτές αναγνώρισαν το ηλιακό μας σύστημα και έτσι έφτασαν ως εδώ. 

Ο Φάντομ ξεναγείται στον πλανήτη ενώ οι επιστήμονες προσπαθούν να ξυπνήσουν την Ξαντούμ. Μετά το πέρασμα από την τραπεζαρία ο Φάντομ απομονώνεται σε ένα γραφείο για να σκεφτεί. Εκεί τον εντοπίζει ένας Εντομέκ που αμφιβάλει για την πίστη του αφού δεν έχει καταφέρει να πείσει όλους τους Εβρονιανούς. Επίσης του λένε να μην ανησυχεί για το ηλιακό του σύστημα. Θα τον πάρουν μαζί τους. Εν τω μεταξύ οι Εβρονιανοί επιστήμονες κατάφεραν να αναστήστουν την Ξαντούμ. Ένας μένει πίσω και ένας πάει να ειδοποιήσει τον υπερήρωα.

Η εμφάνιση του Εβροονιανού γλυτώνει τον Φάντομ από βέβαιο πνιγμό. Ο Φάντομ επιστρέφει και η Ξαντούμ ξυπνάει. Φυσικά νευριάζει που βλέπει Εβρονιάνους. Αλλά δεν έχει τις δυνάμεις να τους αντιμετωπίσει. Οι Εβρονιανοί αποχωρούν ώστε Ξαντούμ και Φάντομ να μιλήσουν ιδιαιτέρως. Μεταφερόμαστε στην Γη γα λίγο. Ειδικοί αναλύουν το φαινόμενο της καοκαιρίας. Ο Δήμαρχος προσπαθεί να πάρει τα εύσημα αλλά η Λύλα αναφέρει και την μεγάλη συμβολή του Μέγαρου Δάρβιν. Παράλληλα ο Άνγκους λέει στους βοηθούς του ότι μόλις βγει ο ήλιος θα ασχοληθεί με το Μέγαρο Δάρβιν.

Επιστροφή στον Φάντομ και στην Ξαντούμ. Ο ήρωας αποδοκιμάζει την ατονία της Ξαντούμ και ζητάει αποδείξεις ότι είναι όντως εαυτή που λέει. Η Ξαντούμ τον ενημερώνει ότι μετά την τελευταία τους μάχη ενάντια στους Εβρονιανούς μετατράπηκε σε ήλιο για να φωτίσει τον λαό της. Οι Εντομέκ νομίζοντας πως είναι ήλιος μπερδεύτηκαν και πήγαν να την αποστραγγίσουν. Μένει μόνο να βρεθεί η κατάλληλη πηγή ενέργειας ώστε η Ξαντούμ να ξανανιώσει. Ο Φάντομ ξέρει που βρίσκεται αυτή. Η αγωνία των Εβρονιανών τελειώνει αφού οι δύο φίλοι και σύμμαχοι κάνουν την μεγάλη έξοδο.    



"Γκολ και τανγκό."

Ο Μίκυ αναζητεί παίκτες για μία ομάδα ποδοσφαίρου ώστε να αντιμετωπίσει την αντίστοιχη του Μαύρου Πητ.

"Εγγυημένο χρυσάφι."

Για άλλη μία φορά ο ανταγωνισμός μεταξύ Σκρούτζ και Ρόμπαξ φέρνει τα πάνω κάτω στην Λιμνούπολη.

"Το κυνήγι της απόδειξης."

Ο Τζον ψωνίζει από τα καταστήματα του Σκρούτζ. Ο Ντόναλντ το εντοπίζει και σπεύδει στο Θησαυροφυλάκιο. Αλλά  αυτό που βλέπει εκεί τον σοκάρει ακόμα περισσότερο.

Αιτήσεις συνδρομής για Μίκυ Μάους, Ντόναλντ και ΚΟΜΙΞ.

Εν κατακλείδι.

Το τρίτο μέρος όχι μόνο φαρμακερό δεν ήταν. Άλλα άκρως αποκαλυπτικό και απολαυστικό. Πανέμορφο σχέδιο και σενάριο. Το τέταρτο μέρος αναμένεται εξεραιτικά δυνατό αφού επιστρέφει και ο Κόκορον!!! 
 

Ακολουθεί μία πανέμορφη ιστορία εποχής όπου ο βασιλιάς των αθλημάτων συνδυάζεται άψογα με την υψηλή κοινωνία. Η αντιπαλότητα των δύο κροίσων στην προτελευταία ιστορία έχει αρκετό ενδιαφέρον και δίνει ένα όμορφο αποτέλεσμα. Επίσης πρώτη φορά βλέπω σε ιστορία τόσο μεγάλη συμμετοχή του ζωικού βασιλείου. Θα συμφωνήδω και με τον Ινδιάνο πάντως ότι η ειλικρίνεια του Ρόμπαξ βρήκε άδικη αντιμετώπιση. Το τεύχος θα κλείσει με μία πρωτότυπη κόντρα μεταξύ των Σκρούτζ και Ρόμπαξ. Εμπεριέχει ευτράπελες νότες και σενάριο που σε κρατάει προσηλωμένο. 


Σειρά προτίμησης ιστοριών.

1. "Το χρονικό μιας επιστροφής." (3ο. μέρος.)
2. "Γκολ & τανγκό."
3. "Το κυνήγι της απόδειξης."
4. "Εγγυημένο χρυσάφι."

9/10!!!
Κοριτσάρα (μου), αθλητικό πνεύμα και κόντραx2 δίνουν στο τελευταίο τεύχος του Γενάρη μία ξεχωριστή αίγλη. :D

:hop::hop::hop:

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

1 ώρα πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

επιστρέφει και ο Κόκορον!!!

Δεν νομίζω να επιστρέψει καθώς το εξώφυλλο του άλλους τεύχους αναφέρεται στην ιστορία Ισχύς και Εξουσία, ασχέτως αν το έβαλαν τώρα. :)

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31878
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  43
  • Reputation:   474
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

13 ώρες πριν, avalonlll είπε:

Ήρθα να κάνω την κλασική ερώτηση. Είμαι ο μόνος που 4 στα 4 τεύχη στο ψιλικατζίδικο που πάω είχαν σκισιμο στην σελ. 35; Πρώτη φορά μετά από καιρό.

 

Δεν είσαι ο μόνος.... Το πρόβλημα συνεχίζεται. Πήγα σε 4 περίπτερα - ψιλικατζίδικα για να βρω τεύχος χωρίς σκίσιμο. Το ίδιο και την προηγούμενη εβδομάδα που στο πρώτο περίπτερο που πήγα όλα είχαν (2-3 τεύχη)

Το μόνο που άλλαξε είναι το σκίσιμο..... παλιά ήταν ψηλά σχεδόν σε όλη τη σελίδα, τώρα είναι στη μισή σελίδα, κάτω από τη μέση προς τη ράχη (πιο δύσκολα το προσέχεις).

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Προσωπικά έχω πολύ καιρό να δω σκίσιμο σε σελίδα. Το δικό μου τεύχος ήταν επίσης άψογο...

:hop::hop::hop:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Ούτε και το δικό μου τεύχος είχε σκίσιμο. :cool:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Και το δικό μου έχει ένα πολύ  μικρό σκίσιμο στη σελίδα 35.  :sad1:

 

IMG_20210131_122036.thumb.jpg.2b94dcca398259d1893cfbb87e91ade7.jpg

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31878
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  43
  • Reputation:   474
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

40 λεπτά πριν, jimmy mcduck είπε:

Και το δικό μου έχει ένα πολύ  μικρό σκίσιμο στη σελίδα 35.  :sad1:

 

IMG_20210131_122036.thumb.jpg.2b94dcca398259d1893cfbb87e91ade7.jpg

Αυτό το σκίσιμο είχαν όλα όσα είδα. Και σε παλιότερα τεύχη, παρόμοιο σκίσιμο στο ίδιο σημείο. 

Κάθε Παρασκευή, πηγαίνω από περίπτερο σε περίπτερο και ξεφυλλίζω τα Μίκυ Μάους. Ο τρελός του χωριού. :lol:

Δυστυχώς έχω πάνω από 5 τεύχη που είναι σκισμένα. Τα 330 και 337 που δεν μπόρεσα να τα βρω χωρίς το σκίσιμο και κάποια παλιότερα μέχρι να αντιληφθώ ότι το πρόβλημα είναι γενικό στην συγκεκριμένη σελίδα. Στην αρχή νόμιζα ότι τα έσκισε κατά λάθος ο γιος μου που τα διάβαζε πρώτος.

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  189
  • Reputation:   1067
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μιας και πιάσαμε το σκισιμο, ας κάνω άλλη μια ερώτηση. Το βρήκε κανένας σε κατάσταση που το περιοδικό να ανοίγει χωρίς να τσακίζουν οι σελίδες; Τα τελευταία 5-6 τεύχη που έχω βρει, δεν ανοίγουν καλά και οι σελίδες τσακίζουν και δεν είναι ωραία αίσθηση. Το δε τελευταίο τεύχος του Ντόναλντ ήταν οριακά απαράδεκτο. Είχα στείλει στην καθημερινή και το ψιλοέφτιαξαν, αλλά μάλλον πρέπει να ξαναστείλω. Ωστόσο αυτό το "οι σελίδες ανοίγουν περίεργα και τσακίζουν" έχει κάποιον όρο για να το αναφέρω; Κακό κόλλημα της ράχης είναι ίσως αλλά δεν ξέρω σίγουρα. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πάμε στο τρίτο μέρος της ιστορίας του Φάντομ και πρέπει να πω πως ακόμα δε με έχει κερδίσει στο 100%. Εδώ έχουμε πιο λίγη δράση, αλλά γενικά μου φαίνεται κάπως αργή και χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο παρά το ότι ξεκίνησε καλά. Νομίζω πως από όσες ιστορίες Φάντομ έχω πάρει μέχρι τώρα, αυτή είναι η λιγότερο αγαπημένη μου όπως το πάει.

 

H δεύτερη ιστορία είναι ποδοσφαιρική και συνδυάζει τη Λατινική Αμερική μιας άλλης εποχής. Ωραίο σχέδιο, όμορφη ροή, συνολικά μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε πολύ. Το τεύχος κλείνει με δύο ιστορίες της αγαπημένης μου κόντρας Ρόμπαξ-Σκρουτζ, η δεύτερη αν και έχει την πλάκα της κάπου με κούρασε, η πρώτη μου άρεσε πολύ, ειδικά στο σημείο που συζητούσαν για οικονομία και ανέλυαν τα τρικ του marketing σχετικά με το brand του χρυσού που πωλούσαν οι δύο ήρωες.

 

Δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα με το συγκεκριμένο τεύχος, η ιστορία του Μίκυ ήταν συμπαθής, η κεντρική συνεχίζει να μη με ελκύει, γενικά είναι απλά συμπαθητικό σαν τεύχος.

  • Like 3
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.