Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψυχαναγκαστικές συνήθειες πριν το διάβασμα κόμικς


Laz33

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To παρόν αυτονομήθηκε καθώς η συζήτηση ξεκίνησε από αυτό το ποστ του @O Φρατζάτος που παρατίθεται από κάτω. Σας ικετεύω να δώσετε σημασία στο thumbnail.

 

Παράθεση

Από εδώ και πέρα βγαίνω εκτός θέματος,μπορεί να αγνοηθεί.

~~~~~~

Και τώρα αφού έγραψα τα καλά.Θέλω να γράψω και τα άσχημα,μια ομολογία που σκεφτόμουν καιρό.

 

Αυτο το καιρό διαβάζω κόμικ,μου προσφέρουν χαρά και διασκέδαση αλλά και ένα πολύ μα πολύ μικρό άγχος.

Γιατί είναι φυσικά αντικείμενα,που μπορούν να πάθουν αυτό και εκείνο.

 

Όταν πάω να διαβάσω ένα κόμικ πρέπει να πλένω χέρια,να σιγουρευτώ πως έχω καθαρά δόντια/στόμα και να έχω πιει δύο ποτήρια νερό (για να καθαριστεί το στόμα).

Ακούγεται τρελό αλλά δοκιμάστε να έχετε ελαφρώς μπουκομένη τη μύτη με αποτέλεσμα να αναπνέετε από το στόμα (κρύωμα ή απλά να "τρέχει" η μύτη σας),να έχετε φάει κάτι και μετά να διαβάσετε φυσικό κόμικ.Και μην ξεχνάμε και την υγρασία,ένα λεπτο ανοίγουν το παράθυρο οι δικοί μου για να "αεριστεί ο χώρος και πάρε ένα κυματισμό που μετά θα μου πάρει μέρες να φύγει.Δώρο του καταστήματος.Καλά αυτό φτιάχνεται,δεν παθαίνει κάτι αλλά είναι ενοχλητικό και η απελευθεροτική λύση ακριβή.

 

Συν πως πρέπει να ζήσω με το γεγονός πως έχω κόμικ με λίγο σκισμένη σελίδα (που φαίνεται το άσπρο από μέσα) μπορεί κάποτε να τα αλλάξω.Αυτό είναι και "εργοστασιακό" πρόβλημα και από λάθος δικό μου.

 

Η προετοιμασία για να διαβάσεις κόμικ και η προσοχή που θέλουν,είναι ιεροτελεστία.

Αυτό είναι και η μεγαλύτερη σπόντα και το μεγαλύτερο κομπλιμέντο για τα κόμικ που μπορώ να δώσω.

 

 

Ή απλά είμαι ψυχαναγκαστικός και έχω πρόβλημα.Ναι,μάλλον έχω πρόβλημα.

 

Τα χέρια κι εγώ τα πλένω πριν διαβάσω τα κόμικς μου.
Αλλά να πλένει κάποιος και τα δόντια του, πρώτη φορά το ακούω.
Νόμιζα εγώ ήμουν τόσο ψυχαναγκαστικός.
Υπάρχουν και χειρότερα τελικά :lol:

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

6 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Τα χέρια κι εγώ τα πλένω πριν διαβάσω τα κόμικς μου.
Αλλά να πλένει κάποιος και τα δόντια του, πρώτη φορά το ακούω.
Νόμιζα εγώ ήμουν τόσο ψυχαναγκαστικός.
Υπάρχουν και χειρότερα τελικά :lol:

 

Ούτε εγώ το έκανα,μέχρι που το έπαθα και τώρα το κάνω.Αν έχω ήδη πλύνει τα δόντια μου (το μεσημέρι κυρίως) τότε πίνω νερό να καθαρίσω το στόμα μου.

 

Η περιγραφή περί μπουκομένης μύτης,αναπνοής από το στόμα και φαγητού ήταν η δική μου περίπτωση. :lol:  

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, O Φρατζάτος είπε:

Και τώρα αφού έγραψα τα καλά.Θέλω να γράψω και τα άσχημα,μια ομολογία που σκεφτόμουν καιρό.

 

Αυτο το καιρό διαβάζω κόμικ,μου προσφέρουν χαρά και διασκέδαση αλλά και ένα πολύ μα πολύ μικρό άγχος.

Γιατί είναι φυσικά αντικείμενα,που μπορούν να πάθουν αυτό και εκείνο.

 

Όταν πάω να διαβάσω ένα κόμικ πρέπει να πλένω χέρια,να σιγουρευτώ πως έχω καθαρά δόντια/στόμα και να έχω πιει δύο ποτήρια νερό (για να καθαριστεί το στόμα).

Ακούγεται τρελό αλλά δοκιμάστε να έχετε ελαφρώς μπουκομένη τη μύτη με αποτέλεσμα να αναπνέετε από το στόμα (κρύωμα ή απλά να "τρέχει" η μύτη σας),να έχετε φάει κάτι και μετά να διαβάσετε φυσικό κόμικ.Και μην ξεχνάμε και την υγρασία,ένα λεπτο ανοίγουν το παράθυρο οι δικοί μου για να "αεριστεί ο χώρος και πάρε ένα κυματισμό που μετά θα μου πάρει μέρες να φύγει.Δώρο του καταστήματος.Καλά αυτό φτιάχνεται,δεν παθαίνει κάτι αλλά είναι ενοχλητικό και η απελευθεροτική λύση ακριβή.

 

Συν πως πρέπει να ζήσω με το γεγονός πως έχω κόμικ με λίγο σκισμένη σελίδα (που φαίνεται το άσπρο) μπορεί κάποτε να τα αλλάξω.Αυτό είναι και "εργοστασιακό" πρόβλημα και από λάθος δικό μου.

 

Η προετοιμασία για να διαβάσεις κόμικ και η προσοχή που θέλουν,είναι ιεροτελεστία.

Αυτό είναι και η μεγαλύτερη σπόντα και το μεγαλύτερο κομπλιμέντο για τα κόμικ που μπορώ να δώσω.

 

 

Ή απλά είμαι ψυχαναγκαστικός και έχω πρόβλημα.Ναι,μάλλον έχω πρόβλημα.

Η λυση ειναι απλη φιλε.Ακολουθεις τους αμερικανους το καθε κομικ bag and boarded δηλαδη σε ειδικη ζελατικα και ειδικη χαρτονενια πλατη.Εφοσον εισαι ψειρας(οπως κ εγω :cheers5:) κανε το χομπυ σου με τον καλυτερο δυνατο τροπο.Επισης ολα τα τευχη σε ντουλαπια μην τα αφηνεις ποτε εξω,οι μαναδες δεν καταλαβαινουν απο αυτα.Εχει καταστραφει τευχος γτ δεν ειχε καπου να σημειωσει εναν αριθμο και που καλυτερα απο το εξωφυλλο του ΚΟΜΙΞ που αφησε ο γιος στο γραφειο του διπλα στο τηλεφωνο...Επισης μπορει να ερθει καποιος ακυρος επισκεψη σπιτι σου,εσυ να λειπεις και παροτι ολα στην εντελεια μπορει να βαλει χερι (βρεγμενο/λερωμενο) να ξεφυλλισει και μετα πως κανεις ετσι αγορι μου για ενα μικιμαου θα σου παρω εγω ενα αλλο απ το περιπτερο...Ξερω μπορει να ακουγονται σεναρια επιστημονικης φαντασιας για ορισμενους,αλλα οταν τα χεις ζησει προφυλασεσαι κ απ τη σκια σου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

39 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Η λυση ειναι απλη φιλε.Ακολουθεις τους αμερικανους το καθε κομικ bag and boarded δηλαδη σε ειδικη ζελατικα και ειδικη χαρτονενια πλατη.Εφοσον εισαι ψειρας(οπως κ εγω :cheers5:) κανε το χομπυ σου με τον καλυτερο δυνατο τροπο.Επισης ολα τα τευχη σε ντουλαπια μην τα αφηνεις ποτε εξω,οι μαναδες δεν καταλαβαινουν απο αυτα.Εχει καταστραφει τευχος γτ δεν ειχε καπου να σημειωσει εναν αριθμο και που καλυτερα απο το εξωφυλλο του ΚΟΜΙΞ που αφησε ο γιος στο γραφειο του διπλα στο τηλεφωνο...Επισης μπορει να ερθει καποιος ακυρος επισκεψη σπιτι σου,εσυ να λειπεις και παροτι ολα στην εντελεια μπορει να βαλει χερι (βρεγμενο/λερωμενο) να ξεφυλλισει και μετα πως κανεις ετσι αγορι μου για ενα μικιμαου θα σου παρω εγω ενα αλλο απ το περιπτερο...Ξερω μπορει να ακουγονται σεναρια επιστημονικης φαντασιας για ορισμενους,αλλα οταν τα χεις ζησει προφυλασεσαι κ απ τη σκια σου!

 

Έχω βάλει αφυγραντικά σακουλάκια σε επίμαχα μέρη.Οπότε είμαι καλυμένος.Κάποια μέρα θα περάσω στροτική σε κάθε τι που ακόμα κυματίζει αν το κάνει δηλαδή (δηλαδή βαρίδια από πάνω).Υπάρχει και ένα δωμάτιο που δεν έχει υγρασία και όλα φτιάχνουν εκεί.Ότι δεν έχω σε πλαστικο κουτί για την ώρα πάει εκεί,μιλώντας για πλαστικο κουτί πρέπει να πάρω ένα η δύο κάποια στιγμή.

 

Και το άλλο είναι πως οι δικοί μου ανοίγουν παράθυρα για να αεριστεί ο χώρος και λοιπά.Για αυτό  δεν μπορώ να κάνω κάτι.Τη μέθοδο αυτή που είπες πέρα από το ότι είναι ακριβή δεν χρειάζεται σε εμένα μιας και δεν έχω πολλά "τευχάκια".

 

Μπορεί να φροντίσω να βάλω ότι έχω εκτώς σε κουτί κάπου πριν πάω στρατό (γιατί τώρα έρχεται και αυτό).

 

Αλλιώς τα κόμικ μου είναι στο έλεός τους.  :lol:

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το να μην αερίζεις το σπίτι για να μην ανέβει η υγρασία δεν είναι λύση. Ούτε φυσικά το να πλένεις τα δόντια :lol:
Χρειάζεται αερισμός από πολλές απόψεις.

 

Εγώ πάντως πήρα αφυγραντήρα και τον έβαλα στο δωμάτιο που έχω τα κόμικς μου.
Οπότε όταν η υγρασία στο σπίτι περάσει το 55% (κάπου εκεί παρατήρησα ότι είναι το κρίσιμο σημείο στο οποίο αρχίζουν να κάνουν "κυματάκια" τα κόμικς) τον μπουμπουνάω και τη ρίχνω στο 50 ή και πιο κάτω.

Αν και είναι λίγο ασύμφωρο να προσπαθώ να τη ρίξω πιο κάτω. Ενώ 5 μονάδες πέφτει μπαμ μπαμ.

Πχ για να πάει από 55 σε 50% θέλει καμιά ωρίτσα όλη κι όλη, αν πω να τη ρίξω στο 45% θα χρειαστώ άλλες 2 με 3 ώρες.

Δεν συμφέρει να το κάνεις αυτό κάθε μέρα.

 

Πάντως για καλύτερη προστασία τα "πολύτιμα" κόμικς μου τα βάζω σε κούτες.
Εκεί πολύ δύσκολα ν΄ανέβει η υγρασία σε "επικίνδυνες" τιμές :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

24 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Τη μέθοδο αυτή που είπες πέρα από το ότι είναι ακριβή δεν χρειάζεται σε εμένα μιας και δεν έχω πολλά "τευχάκια".

 

Στα χομπυ δεν υπάρχει φτηνό η ακριβό.Το κάνεις γτ το γουστάρεις κ σου αρέσει. Σήμερα έχεις 30 τεύχη σε 5 χρόνια ίσως έχει 300...Γιαυτό είπα ντουλάπια διότι δεν περνάει η υγρασία. Και εννοείται μακρυά από υπόγεια παταριά ταράτσες κ τα σχετικά.Οι κουτες δεν εξασφαλίζουν απαραίτητα και ασφάλεια. Εφόσον θελει κάποιος να τα έχει όπως τα αγόρασε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

26 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Το να μην αερίζεις το σπίτι για να μην ανέβει η υγρασία δεν είναι λύση. Ούτε φυσικά το να πλένεις τα δόντια :lol:
Χρειάζεται αερισμός από πολλές απόψεις.

 

Εγώ πάντως πήρα αφυγραντήρα και τον έβαλα στο δωμάτιο που έχω τα κόμικς μου.
Οπότε όταν η υγρασία στο σπίτι περάσει το 55% (κάπου εκεί παρατήρησα ότι είναι το κρίσιμο σημείο στο οποίο αρχίζουν να κάνουν "κυματάκια" τα κόμικς) τον μπουμπουνάω και τη ρίχνω στο 50 ή και πιο κάτω.

Αν και είναι λίγο ασύμφωρο να προσπαθώ να τη ρίξω πιο κάτω. Ενώ 5 μονάδες πέφτει μπαμ μπαμ.

Πχ για να πάει από 55 σε 50% θέλει καμιά ωρίτσα όλη κι όλη, αν πω να τη ρίξω στο 45% θα χρειαστώ άλλες 2 με 3 ώρες.

Δεν συμφέρει να το κάνεις αυτό κάθε μέρα.

 

Πάντως για καλύτερη προστασία τα "πολύτιμα" κόμικς μου τα βάζω σε κούτες.
Εκεί πολύ δύσκολα ν΄ανέβει η υγρασία σε "επικίνδυνες" τιμές :)

 

Όλα είναι θέμα χρόνου μέχρι να τα βάλω σε κουτί αλλά μέχρι να τα βάλω,μάλλον θα πρέπσι να δω αν θελουν ισιώμα πρώτα.

 

Και όχι δεν πλένω τα δόντια κάθε φορά που διαβάζω κόμικ,απλά αν το μεσημέρι λέω να διαβάσω ένα κόμικ τότε πλένω τα δοντια μου πιο νωρίς από οτι θα τα έπλενα.Από την άλλη πίνω νερό και πλένω το στόμα μου (σαν μικρομπουκώματα αλλά δεν το συνηθίζω,πιο πολύ πίνω νερό) κάθε φορά που διαβάζω κόμικ.Η μία φορά που γίνεται το κακό σε πείθει να το κάνεις.

 

@ManaLeak13

 

Πλαστικό κουτί,αντοχή για εξωτερικούς χώρους και τον Χειμώνα.Και μπορώ να πω πως δουλεύει.

 

Και υπάρχει ακριβό ή φθηνό στα χόμπυ,κάτι το οποίο πρέπει να μπορείς να ισορροπήσεις για τις άλλες σου ανάγκες.Μου αρέσουν τα κόμικ που παίρνω όπως και τα βιντεοπαιχνίδια που έπαιρνα κάποτε,αλλά οι ανάγκες και το οικονομικό είναι ενα όριο,τουλάχιστον για λίγο καιρό,μέχρι τον επόμενο μισθό,χαρτζιλίκι κλπ.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Όλα είναι θέμα χρόνου μέχρι να τα βάλω σε κουτί αλλά μέχρι να τα βάλω,μάλλον θα πρέπσι να δω αν θελουν ισιώμα πρώτα.

 

Και όχι δεν πλένω τα δόντια κάθε φορά που διαβάζω κόμικ,απλά αν το μεσημέρι λέω να διαβάσω ένα κόμικ τότε πλένω τα δοντια μου πιο νωρίς από οτι θα τα έπλενα.Από την άλλη πίνω νερό και πλένω το στόμα μου (σαν μικρομπουκώματα αλλά δεν το συνηθίζω,πιο πολύ πίνω νερό) κάθε φορά που διαβάζω κόμικ.Η μία φορά που γίνεται το κακό σε πείθει να το κάνεις.

 

 

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποια λύση δίνει το να πλένεις τα δόντια και να πίνεις νερό πριν διαβάσεις κόμικς :thinking:

 

 

 

14 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Στα χομπυ δεν υπάρχει φτηνό η ακριβό.Το κάνεις γτ το γουστάρεις κ σου αρέσει. Σήμερα έχεις 30 τεύχη σε 5 χρόνια ίσως έχει 300...Γιαυτό είπα ντουλάπια διότι δεν περνάει η υγρασία. Και εννοείται μακρυά από υπόγεια παταριά ταράτσες κ τα σχετικά.Οι κουτες δεν εξασφαλίζουν απαραίτητα και ασφάλεια. Εφόσον θελει κάποιος να τα έχει όπως τα αγόρασε. 

 

Τίποτα δεν εξασφαλίζει απόλυτη ασφάλεια.
Ούτε τα ντουλάπια.
Και τελείως αεροστεγή να είναι (που δεν είναι) όλο και θα τ΄ανοίξεις και θα μπει υγρασία μέσα.

Η άποψή μου είναι ότι καλό είναι να παίρνεις κάποια μέτρα προστασίας, αλλά όχι υπερβολές.
Γιατί μετά θα σου γίνει έμμονη ιδέα και θα νομίζεις ότι το καθετί είναι δυνητικά βλαβερό για τα κόμικς σου. Είπαμε να έχουμε ένα χόμπυ, όχι να τρελαθούμε κιόλας :)

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

19 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποια λύση δίνει το να πλένεις τα δόντια και να πίνεις νερό πριν διαβάσεις κόμικς :thinking:

 

 

Για να μην στάξει φαγητό (ειδικά αν είναι λαδερό/υγρό πάνω στο κόμικ σου την ώρα που το διαβάζεις.Αν έχεις το στόμα σου ανοιχτό και βρόμικο θα πέσει πάνω στο κόμικ και θα το λερώσει (ειδικά αν είσαι μπουκωμένος και δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς).Πίνοντας νερό ή κάνοντας μπουκόματα και φυσικά πλένοντας τα δόντια σου τη διώχνεις αυτήν την πιθανότητα.Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ για 'μένα.

 

Κάνει καλό και στα νεφρά το νερό. :lol:  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

1 λεπτό πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Για να μην στάξει φαγητό (ειδικά αν είναι λαδερό/υγρό πάνω στο κόμικ σου την ώρα που το διαβάζεις.Αν έχεις το στόμα σου ανοιχτό και βρόμικο θα πέσει πάνω στο κόμικ (ειδικά αν είσαι μπουκωμένος και δεν μπορείς αλλιώς).Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ για 'μένα.

 

Το να πλένει κανείς τα δόντια πριν διαβάσει κόμικς πρώτη φορά το ακούω. :lol: Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ συνήθως διαβάζω με πλυμένα τα δόντια αλλά είναι τελείως συμπτωματικό αφού συνήθως διαβάζω πριν κοιμηθώ. Φυσικά και δεν θα πρότεινα να διαβάζεις με γεμάτο το στόμα αλλά το να πλένεις τα δόντια είναι το άλλο άκρο. Εγώ απλώς περιμένω να τελειώσω το φαγητό και διαβάζω μετά, δεν υπάρχει λόγος για βιασύνη. Βέβαια αν αυτό σε ικανοποιεί προσωπικά δεν μπορώ να σου πω και τίποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

11 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Το να πλένει κανείς τα δόντια πριν διαβάσει κόμικς πρώτη φορά το ακούω. :lol: Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ συνήθως διαβάζω με πλυμένα τα δόντια αλλά είναι τελείως συμπτωματικό αφού συνήθως διαβάζω πριν κοιμηθώ. Φυσικά και δεν θα πρότεινα να διαβάζεις με γεμάτο το στόμα αλλά το να πλένεις τα δόντια είναι το άλλο άκρο. Εγώ απλώς περιμένω να τελειώσω το φαγητό και διαβάζω μετά, δεν υπάρχει λόγος για βιασύνη. Βέβαια αν αυτό σε ικανοποιεί προσωπικά δεν μπορώ να σου πω και τίποτα.

 

Για μετά λέω,όχι εν ώρα φαγητού να διαβάζω και κόμικ.Είπαμε. :lol:

 

Απλά πριν διαβάσω κόμικ φροντίζω να έχω καθαρά χέρια και στόμα.Αν τα έχω ήδη βουρτζίσει τα δόντια πριν απλά πίνω λίγο νερό ή κάνω μπουκόματα για να φύγουν ότι απόμεινε από φαγητό,σνακ ή μη.

Για να είμαι καθαρός και στα δύο.

 

Γιατί φαίνεται τόσο παράξενο;

Το έπαθα σε κόμικ αυτό,ήμουν μπουκωμένος και μόλις είχα φάει φαγητό.Δεν θέλω να μου ξανασυμβεί,είτε γίνει είτε όχι.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

 

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποια λύση δίνει το να πλένεις τα δόντια και να πίνεις νερό πριν διαβάσεις κόμικς :thinking:

 

 

 

 

Τίποτα δεν εξασφαλίζει απόλυτη ασφάλεια.
Ούτε τα ντουλάπια.
Και τελείως αεροστεγή να είναι (που δεν είναι) όλο και θα τ΄ανοίξεις και θα μπει υγρασία μέσα.

Η άποψή μου είναι ότι καλό είναι να παίρνεις κάποια μέτρα προστασίας, αλλά όχι υπερβολές.
Γιατί μετά θα σου γίνει έμμονη ιδέα και θα νομίζεις ότι το καθετί είναι δυνητικά βλαβερό για τα κόμικς σου. Είπαμε να έχουμε ένα χόμπυ, όχι να τρελαθούμε κιόλας :)

 

 

25+ χρόνια οι συλλογές μου βρίσκονται σε 4 τέτοια ντουλαπια(οι ζελατίνες είναι σχετικά πρόσφατες 3ετια νομίζω). Δεν έχουν το παραμικρό ίχνος υγρασίας, δε χρειάζονται ούτε αερισμούς ούτε ξεσκόνισματα. Τεύχη εναλλάξ ανά 10 για ναι είναι κομπλέ οι ράχες, ούτε τεύχος με spine roll, οπότε είναι όλα σε κατάσταση near mint η όπως τα βρήκα κατά την αγορά τους. 

IMG_20201120_161554.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35181
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

αρχείο λήψης.jpg

 

Ένας ακόμα λόγος που αγαπώ αυτήν την κοινότητα :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94927
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ, πάντως, έβγαλα πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα από την συζήτηση!  :lol:

 

 

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35181
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 λεπτά πριν, Indian είπε:

Εγώ, πάντως, έβγαλα πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα από την συζήτηση!  :lol:

 

 

 

 

:beer5:

 

4tfywn.jpg

 

(άντε τώρα, βρες κουράγιο να αυτονομήσεις)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

αρχείο λήψης.jpg

 

Ένας ακόμα λόγος που αγαπώ αυτήν την κοινότητα :D 

Αμ δεν είσαι και ο μόνος το τι έχω διαβάσει και δει σήμερα δεν ξέρω τι να πω από το βούρτσισμα των δοντιών τον αφυγραντηρα για ένα χαλί ιπτάμενο που δεν ξέρω τι χρώμα είναι ήταν άραγε μπορδοροδοκοκκινο ροζμπονμπονκουφετι το πήραν από την Μοιραρακη για το που θα πάει επιτέλους ο Αστερίξ στην Κίνα στο Θιβέτ στον Γιάννη Γαλάτη στην Μύκονο η μήπως στο survivor που είναι μια Ανθή Σαλαπουδι μια Ελίζαμπεθ  και η barbie μαριποζα ασε δε που ζήλεψα αυτά που πήραν τα παιδιά ήταν τέλεια όλα!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

25+ χρόνια οι συλλογές μου βρίσκονται σε 4 τέτοια ντουλαπια(οι ζελατίνες είναι σχετικά πρόσφατες 3ετια νομίζω). Δεν έχουν το παραμικρό ίχνος υγρασίας, δε χρειάζονται ούτε αερισμούς ούτε ξεσκόνισματα. Τεύχη εναλλάξ ανά 10 για ναι είναι κομπλέ οι ράχες, ούτε τεύχος με spine roll, οπότε είναι όλα σε κατάσταση near mint η όπως τα βρήκα κατά την αγορά τους. 

IMG_20201120_161554.jpg

Μα ούτε τα δικά μου στην κούτα απέκτησαν υγρασία.
Απλά λέω ότι κανένας τρόπος αποθήκευσης δεν σου εγγυάται ότι τα κόμικς θα μείνουν για πάντα στην κατάσταση που είχαν όταν βγήκαν απ΄το τυπογραφείο.
Πχ τα δικά σου έτσι όπως τα βλέπω δεν αποκλείεται να έχουν ψιλοστραβώσει οι ράχες τους.

Αλλά δεν χάλασε ο κόσμος και να συνέβη αυτό. Νορμάλ είναι.


Τα κόμικς είναι για να τα διαβάζουμε και να μας γεμίζουν ευχαρίστηση και όχι να τα βάζουμε σε θυρίδες και να τα καμαρώνουμε από απόσταση.
Αν είναι να αγχωνόμαστε μην τυχόν ανοίξει η μαμά το παράθυρο και μπει υγρασία ή μην τυχόν το πιάσει ο αδερφός μας και το ξεφυλλίσει χωρίς να έχει πλύνει προηγουμένως τα χέρια του, τότε χάνεται η ευχαρίστηση και γεμίζουμε ανασφάλειες.

Ούτε βέβαια στο άλλο άκρο, να τρώμε πίτσα και ταυτόχρονα να διαβάζουμε το Αστερίξ μας.
Γι΄αυτό λέω, τα πάντα με μέτρο :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

14 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

τα δικά σου έτσι όπως τα βλέπω δεν αποκλείεται να έχουν ψιλοστραβώσει οι ράχες τους.

Δεν εχουν στο εγγυομαι ,τα βγαζω συχνα απο τη θεση τους,ελεγχω την τοποθετηση και αλλαζω την διαταξη τους.Η φωτο ισως να ειναι παραπλανητικη γτ τοτε που τραβηχθηκε ηταν βιαστικη και μολις τα χα επανατοποθετησει γτ προσθεσα καινουρια.Επισης το κατω ραφι το ειχα προσωρινα ανα 20 οχι ανα 10 οπως το πανω.

 

19 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Αλλά δεν χάλασε ο κόσμος και να συνέβη αυτό

Εχω αλλαξει τευχος γιαυτον τον λογο :lol:.Οπως επισης και για υγρασια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Laz33 changed the title to Ψυχαναγκαστικές συνήθειες πριν το διάβασμα κόμικς

  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δεύτερο νήμα που φτιάχτηκε εξαιτίας μου.Νοιώθω τιμημένος.

 

Ας βοηθήσω με το thumbnail:

 

1.

istockphoto-1217762209-170667a.thumb.jpg.5f5d929767e1fd21263766f6c8ae70ca.jpg

 

2.

W3QZIHU755ABVMWWJSTNQLMRZA.thumb.jpg.5e449ecded92ce712aa149487a8e5cbf.jpg

 

 

Edit:

Τώρα το είδα το thumbnail.Γ@μιώλης όποιος το ανέβασε.Έχω πεθάνε στα γέλια νυχτιάτικα,δάκρυσα...  :lol:

Τελικα εσύ ήσουν, @nikolas12

Είσαι σατανική ιδιοφυία.       

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34602
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ξεκίνησα να διαβάζω δειλά αυτό το thread μονολογοντας "μα γιατί?". Όμως στην πορεία άλλαξα γνώμη. Είναι ήδη το καλύτερο νήμα της χρονιας και ας είμαστε στον Ιανουάριο. Το post του Φρατζατου "βουρτσιζω τα δόντια πριν διαβάσω κόμικ " είναι απλά αξιολατρευτο. Αυτή τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές σκέφτομαι το κοτόπουλο που έχει ξεμείνει ανάμεσα στα δόντια μου και ονειρεύεται να προσγειωθεί στην φάτσα της Κατρινας Κασκαντέρ  στο δεύτερο μέρος του timecrime. Προτείνω όχι απλά να υιοθετήσουμε τη συνήθεια του αδερφού Φρατζατου αλλά να πάμε και στο επόμενo level ως εξής.

Αλλαγή κατηγοριοποίησης κόμικ που διαβάζουμε από το ξενερωτο πολύ καλό, καλό,μέτριο κλπ που έχουμε τώρα σε:

1. Βάζω μάσκα και γάντια για πάρτη του

2. Πλένω δόντια και χρησιμοποιώ και νήμα για πάρτη του.

3. Απλά πλένω βιαστικά τα δόντια μου για πάρτη του.

4. Ένα βρώμικο στόμα του αξίζει. 

5. Τρώω χαλβά, ψωμί με μέλι και κουραμπιέ καθώς το διαβάζω.

 

:lol:

Respect

@O Φρατζάτος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3473
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Πλύσιμο δοντιών πριν την ανάγνωση κόμικς ούτε γω το  είχα ξανακούσει. Αλλά βρήκα και εγώ τι θα κάνω για να διαβάζω τα κόμικς μου με απόλυτη ασφάλεια.  

 

Ιδού   :lol:

 

0005730_-tychem-tk-5711-071.thumb.jpeg.39083926aeb75ec68eaa19f4fc9049bf.jpeg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Στην αρχή διάβασα αυτό με το πλύσιμο δοντιών που έγραψε ο @O Φρατζάτος και πραγματικά απόρησα. Μετά θυμήθηκα ότι κι εγώ είμαι εξαιρετικά διστακτικός να διαβάσω κόμικ μετά το φαγητό, πάντα πλένω χέρια αλλά και την μούρη μου για τυχόν λάδια και πάλι νιώθω λίγο άβολα να πιάσω απευθείας τα κόμικς μου :lol: 

(Το αστείο για τους περισσότερους πιστεύω, βέβαια, ήταν ότι όπως το περιέγραψε στην αρχή, ήταν σαν να πρόκειται για κάποια ιεροτελεστία που κάνει κάθε φορά πριν το διάβασμα, άσχετα αν έχει φάει πριν :lol:)

 

Από την άλλη, σε τσαλακώματα, σκισίματα κλπ είμαι εξαιρετικά ανεκτικός. Προφανώς δυσανασχετώ αν συμβούν, αλλά προς το παρόν δεν έχω προβεί σε αντικατάσταση τεύχους, το θεωρώ κρίμα για κάτι ελάχιστο να ξαναπάρω κάτι που έχω, ενώ μπορώ να αγοράσω ένα καινούργιο κόμικ. Το μόνο που πραγματικά θα ήθελα να αντικαταστήσω στην συλλογή μου, είναι κάποια παλιά ΚΟΜΙΞ Τερζόπουλου εποχής 2007-2009, που πραγματικά δεν τα πρόσεχα καθόλου λόγω ηλικίας, και έχουν καταλήξει πατσαβουρόχαρτα (χώρια που όπως έχω ξαναπεί, είχα κόψει τις ιστορίες Μπαρκς από μέσα και τις είχα κολλήσει μόνος μου μεταξύ τους με σελοτέιπ, προσπαθώντας να φτιάξω μια Βιβλιοθήκη Μπαρκς, πριν ανακοινωθεί από την Νέα Ακτίνα και τελικά το μετάνιωσα και τις ξανακόλλησα μέσα στα τεύχη όπως-όπως :xm:, πραγματικά τραγική κατάσταση τευχών).

 

Όπως και να χει, όσο και να γελάμε μεταξύ μας, ο καθένας πιστεύω έχει τα κολλήματά του και καλό είναι να προσέχουμε όσο μπορούμε τα κόμικς μας, για να μην μετανιώσουμε στην πορεία και μας στεναχωρεί κατι που μπορούσαμε να αποτρέψουμε, όπως πχ τσαλακώματα, σκισίματα, λόγω πρόχειρης αποθήκευσης. Ταυτόχρονα βέβαια, να μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για ένα χόμπι που πρέπει να μας δίνει χαρά και όχι πρόσθετο άγχος. Βλέπω τον Φρατζάτο πριν από κάθε αγορά που αγχώνεται για το πώς θα του έρθουν, αν θα ναι σε καλή κατάσταση, αν θα χουν αυτοκόλλητα που θα πρέπει να ξεκολλήσει, αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχει σκεφτεί λες και πρόκειται να αγοράσει σπίτι ή αυτοκίνητο και όχι κόμικ και αγχώνομαι κι εγώ στο τέλος :lol:

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

22 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Στην αρχή διάβασα αυτό με το πλύσιμο δοντιών που έγραψε ο @O Φρατζάτος και πραγματικά απόρησα. Μετά θυμήθηκα ότι κι εγώ είμαι εξαιρετικά διστακτικός να διαβάσω κόμικ μετά το φαγητό, πάντα πλένω χέρια αλλά και την μούρη μου για τυχόν λάδια και πάλι νιώθω λίγο άβολα να πιάσω απευθείας τα κόμικς μου :lol: 

(Το αστείο για τους περισσότερους πιστεύω, βέβαια, ήταν ότι όπως το περιέγραψε στην αρχή, ήταν σαν να πρόκειται για κάποια ιεροτελεστία που κάνει κάθε φορά πριν το διάβασμα, άσχετα αν έχει φάει πριν :lol:)

 

Από την άλλη, σε τσαλακώματα, σκισίματα κλπ είμαι εξαιρετικά ανεκτικός. Προφανώς δυσανασχετώ αν συμβούν, αλλά προς το παρόν δεν έχω προβεί σε αντικατάσταση τεύχους, το θεωρώ κρίμα για κάτι ελάχιστο να ξαναπάρω κάτι που έχω, ενώ μπορώ να αγοράσω ένα καινούργιο κόμικ. Το μόνο που πραγματικά θα ήθελα να αντικαταστήσω στην συλλογή μου, είναι κάποια παλιά ΚΟΜΙΞ Τερζόπουλου εποχής 2007-2009, που πραγματικά δεν τα πρόσεχα καθόλου λόγω ηλικίας, και έχουν καταλήξει πατσαβουρόχαρτα (χώρια που όπως έχω ξαναπεί, είχα κόψει τις ιστορίες Μπαρκς από μέσα και τις είχα κολλήσει μόνος μου μεταξύ τους με σελοτέιπ, προσπαθώντας να φτιάξω μια Βιβλιοθήκη Μπαρκς, πριν ανακοινωθεί από την Νέα Ακτίνα και τελικά το μετάνιωσα και τις ξανακόλλησα μέσα στα τεύχη όπως-όπως :xm:, πραγματικά τραγική κατάσταση τευχών).

 

Όπως και να χει, όσο και να γελάμε μεταξύ μας, ο καθένας πιστεύω έχει τα κολλήματά του και καλό είναι να προσέχουμε όσο μπορούμε τα κόμικς μας, για να μην μετανιώσουμε στην πορεία και μας στεναχωρεί κατι που μπορούσαμε να αποτρέψουμε, όπως πχ τσαλακώματα, σκισίματα, λόγω πρόχειρης αποθήκευσης. Ταυτόχρονα βέβαια, να μην ψεχνάμε ότι πρόκειται για ένα χόμπι που πρέπει να μας δίνει χαρά και όχι πρόσθετο άγχος. Βλέπω τον Φρατζάτο πριν από κάθε αγορά που αγχώνεται για το πώς θα του έρθουν, αν θα ναι σε καλή κατάσταση, αν θα χουν αυτοκόλλητα που θα πρέπει να ξεκολλήσει, αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχει σκεφτεί λες και πρόκειται να αγοράσει σπίτι ή αυτοκίνητο και όχι κόμικ και αγχώνομαι κι εγώ στο τέλος :lol:

 

Σου έβρισα τη μάνα και μου ρίχνεις τέτοιες σπόντες;  :lol: 

 

Πάντως όταν λες λάδια,ελπίζω να εννοείς φαγητού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34602
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ παιδιά δεν είμαι ψυχαναγκαστικος με τα κομιξ. Δεν με ενδιαφέρουν μικροφθορες τύπου σκισιματα λαδωματα. Επίσης έχω τα κόμιξ του Τερζοπούλου από όταν πρωτοβγηκαν. Τα πρώτα 50 τα είχα κάνει δέσιμο σε έναν τόμο. Στη συνέχεια τα έλυσα βέβαια για να τα έχω κανονικά. Όμως το πρώτο και το τελευταίο είναι βεβηλωμενα με ταινία δέματος (ναι αυτή την καφέ) με την οποία τα είχα δέσει τότε. Το πρώτο ουσιαστικά έχει κατεστραμμένο εξώφυλλο και οπισθόφυλλο. Αν μου δώσετε ένα original πρώτο του κουτιού δεν θα σας δώσω το δικό μου το κατεστραμμένο. Γιατί είναι δικό μου. Το πήρα 9 χρόνων το αγάπησα πρωτοδιαβασα Μπαρκς από εκεί και ήταν το δικό μου τριαντάφυλλο. Τώρα το έχω βάλει σε ζελατίνα και το προσέχω. Αν θέλω να διαβάσω την ιστορία έχω τις επανεκδόσεις της. Η συναισθηματική αξία αυτών των βεβηλωμενων κόμιξ για εμένα ξεπερνάει την κανονική τους αξία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

53 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Η συναισθηματική αξία αυτών των βεβηλωμενων κόμιξ για εμένα ξεπερνάει την κανονική τους αξία.

Αυτό πες το στον Ροσα που του πήγα για υπογραφή το ξεχαρβαλωμενο αντίτυπο του Βιου και της Πολιτείας που έχω από 8 χρονών, γέλασε και μου είπε "you can always buy a new one" :lol:(που να του έδειχνα και τις προσφορές που κυκλοφορούν για νέο αντίτυπο του Βίου από το θέμα "μην πλησιάζετε", :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34602
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Αυτό πες το στον Ροσα που του πήγα για υπογραφή το ξεχαρβαλωμενο αντίτυπο του Βιου και της Πολιτείας που έχω από 8 χρονών, γέλασε και μου είπε "you can always buy a new one" :lol:(που να του έδειχνα και τις προσφορές που κυκλοφορούν για νέο αντίτυπο του Βίου από το θέμα "μην πλησιάζετε", :lol:

Ο Ρόσα (είναι ο αγαπημένος μου ξεκάθαρα) έχει γίνει πολύ έμπορας τα τελευταία χρόνια!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

46 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Αυτό πες το στον Ροσα που του πήγα για υπογραφή το ξεχαρβαλωμενο αντίτυπο του Βιου και της Πολιτείας που έχω από 8 χρονών, γέλασε και μου είπε "you can always buy a new one" :lol:(που να του έδειχνα και τις προσφορές που κυκλοφορούν για νέο αντίτυπο του Βίου από το θέμα "μην πλησιάζετε", :lol:

 

Του λες ότι έχεις και ένα αντίτυπο σε καλή κατάσταση, αλλά προσπαθείς να πουλήσεις το στραπατσαρισμένο, γι' αυτό θες να στο υπογράψει, για να ανέβει η τιμή του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1703 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μήπως για φέτος η ΛΕΦΙΚ να διανείμει οδοντόβουρτσες 2021 αντί για ημερολόγια 2021?Ήρεμα ρωτάω...

Ας δημιουργηθεί ψηφοφορία:nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Οι εννέα στους δέκα οδοντίατρους συνηστούν Ora-ΛΕΦΙΚ.  :lol:   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν ξέρω για πριν, αλλά μετά την ανάγνωση ακολουθεί η ιεροτελεστία: Καζανάκι, σκούπισμα, πλύσιμο :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.