Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε ποιου Έλληνα σχεδιαστή το σχέδιο θα ταίριαζε αυτή η ιστορία;


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μόλις διάβασα μια υπέροχη ιστοριούλα στη Μηχανή του Χρόνου στο φβ

"11 Ιαν 1910. Γεννιέται ο ποιητής και συγγραφέας Νίκος Καββαδίας. Στα 29 του χρόνια απέκτησε δίπλωμα ασυρματιστή και από τότε δεν σταμάτησε να ταξιδεύει. Σ’ένα ταξίδι του στην Αργεντινή επισκέφτηκε έναν οίκο ανοχής, γνώρισε μια Ελληνίδα φοιτήτρια, κατάλαβε ότι είχε πέσει θύμα «τράφικινγκ» και κατάφερε να την «απαγάγει» και ουσιαστικά να την σώσει. Μετά από χρόνια, συναντήθηκαν στο σπίτι του Μ. Καραγάτση και εκείνη έκανε ότι δεν τον γνώριζε. Όπως λέγεται δεν ήθελε να αποκαλυφθεί το παρελθόν της. Ο Καββαδίας, σεβόμενος την επιθυμία της, δεν αποκάλυψε στον Καραγάτση την ιστορία της."138097240_2428566073956861_1119246118899056382_o.jpg

 

 

Ποιος Έλληνας σχεδιαστής θα μπορούσε να σχεδιάσει κάτι τέτοιο? 

Προσωπικά δεν την "βλέπω" από σχεδιαστές με "καρτουνίστικες" επιρροές (λχ Καμπάνταης, Σαλαμαλίκη, Κυριαζής κ.ο.κ.). Δεν την "βλέπω" από Ρουμπούλια, Μαλκ, Καραμπαλιο, Σταμπουλή. Ελάχιστα ίσως Λαγουβάρδος (πολύ ίσως). Γούσης φοβάμαι ότι θα έβγαινε πολύ "τεχνικό". Τα 2 ονόματα που έρχονται πρώτα-πρώτα για κάτι τέτοιο είναι ο Πέτρου (όπου όμως θα είχε πολύ αφαίρεση λεπτομερειών και καθόλου μελάνια) και κυρίως Σκλαβενίτης (όπου καραεγγυημένα θα είχε τα σπίτια σε Αθήνα και Αργεντινή, αλλά αναρωτιέμαι για τη θάλασσα του Καββαδία, το πλοίο, τον μαρκόνη). 

Απόψεις? :) (σίγουρα θα διαβάσω απόψεις με τις οποίες θα διαφωνήσω σε σημείο εκνευρισμού :lol: τι ρωτάω λοιπόν... μαζόχας! :D )  

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χωρίς πλάκα, με το που διάβασα την υπόθεση ενός τέτοιου έργου σκέφτηκα πως αυτή η ιστορία είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του Θανάση Πέτρου. Μετά θυμήθηκα το Τετράς η Ξακουστή που ξεφύλλισα πρόσφατα και πήγα να δω στην παρουσίαση ποιος είναι ο σχεδιαστής και βλέπω Σκλαβενίτης. Και ύστερα διαβάζω τις προτάσεις σου και μένω παγωτό. Για μένα μία τέτοια ιστορία όντως δε χρειάζεται καρτουνίστικο στυλ, συμφωνώ. Ούτε τα έντονα μελάνια του Γιώργου Γούση ή του Νικόλα Κούρτη θα μου ταίριαζαν προσωπικά. Θα επιμείνω λοιπόν στην αρχική μου επιλογή και θα πω ότι θεματικά και σχεδιαστικά με καλύπτει περισσότερο ο Θανάσης Πέτρου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

3 min ago , nikolas12 said:

Μετά θυμήθηκα το Τετράς η Ξακουστή που ξεφύλλισα πρόσφατα και πήγα να δω στην παρουσίαση ποιος είναι ο σχεδιαστής και βλέπω Σκλαβενίτης. 


Ο Σκλαβενίτης έχει κάνει μόνο το εξώφυλλο :) Μέσα είναι Δημήτρης Κερασίδης :) (βέβαια άνετα μπορεί να αναφέρεσαι ειδικά στο εξώφυλλο :) το σχέδιο του ειναι απίστευτο όσον αφορά νεοκλασσικά ή χωριατόσπιτα καθώς και αστούς είτε του μεσοπολέμου, είτε των 50ς-60ς :) ) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34602
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ θα έλεγα Γούσης ή Πέτρου. Αυτοί οι δύο μου έρχονται στο μυαλό. Και αυτοί οι δύο είναι και οι αγαπημένοι μου τον τελευταίο καιρό. Πάντως φοβερή ιστορία και θα έκανε εκπληκτικό graphic novel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94925
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καμιά φορά η ζωή φτιάχνει τις καλύτερες ιστορίες, τελικά! :P

 

Κι εγώ είμαι από εκείνους που επιλέγουν την πένα του Θανάση Πέτρου για την (υποθετική) μεταφορά της ιστορίας σε κόμικ. Προσδίδει μία ωριμότητα στο σχέδιό του κι έχει την απαιτούμενη εμπειρία σε τέτοιου είδους "σοβαρά" - λογοτεχνικά κόμικς. :)

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.