Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από την εκδοτική "Μικρός Ήρως" (2021)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

9 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Τα "Οι Περιπέτειες των Μπλέικ και Μόρτιμερ" ξεκίνησαν να εκδίδονται το 1991 στην Ελλάδα και σήμερα, 30 χρόνια μετά, βρίσκουμε ακόμη τις πρώτες εκδόσεις. Το ίδιο ισχύει για τα "Αχιλλέας Ταλόν", "Θόργκαλ", "Κωδικός 13" που αναφέρθηκε τελευταία και υποψιάζομαι για πολύ περισσότερα (δεν έχω μπροστά μου να διασταυρώσω). Μάντεψε πόσες επανεκδόσεις "Αστερίξ", "Λούκυ Λουκ" & "Τεν Τεν" έχουμε μονάχα από την ίδια εκδοτική, από τότε (δε σε πάω πιο πίσω) κι έπειτα. Επομένως η απάντηση είναι μάλλον "άλλα κι άλλα Γαλλοβελγικά, ανεξάρτητα απ' την ποιότητά τους". Το κριτήριο υποθέτω πως έχει να κάνει και με την τελική τους αξία (άλλο να αγοράζεις ένα κόμικ στις 350 δρχ. και άλλο στις 1050 δρχ.) αν και πολλά πιστεύω ότι "τα έφαγε" η αποκλειστική τους διανομή σε "ενημερωμένα βιβλιοπωλεία" και όχι στα περίπτερα, καθώς τα κομικσάδικα εκείνα τα χρόνια ακόμη περιορίζονταν σε ένα "Solaris"... Τα μόνα υπερηρωικά που εγώ προσωπικά δεν είδα ποτέ σε περίπτερο απ' το 1985 που ξεκίνησα να τα διαβάζω, είναι τα δύο άλμπουμ "Batman" της "Ars Longa/Νέμο" τα οποία βρίσκεις ακόμη να αγοράσεις... Το τελευταίο τα λέει όλα. Συν τοις άλλοις έχουμε από τη μία να κάνουμε με εβδομαδιαίες εκδόσεις κι από την άλλη με άλμπουμς που κυκλοφορούσαν στη χάση και στη φέξη. Τα "Αστερίξ" με τις διαρκείς επανεκδόσεις & επαναδιανομές στα περίπτερα, πούλησαν και με το παραπάνω. Τα άλλα συνέχισαν να αραχνιάζουν στα βιβλιοπωλεία, διότι δεν ήταν τόσοι οι thor77 & οι Kurdy Malloy που θα τα αναζητούσαν εκεί. Ο περισσότερος κόσμος πήγαινε σε βιβλιοπωλείο για να ψωνίσει βιβλία και όχι κόμικς. Είναι και θέμα κουλτούρας.

 

Βρε σι, εδώ αγοράζαμε χρόνια πολυθεματικά που κάθε τεύχος μπορεί να είχε το 1/6 ή 1/8 μίας και μόνο ιστορίας! Θα μας χαλούσε ένα "Σπάιντερ-Μαν" που μάλιστα είχε τρεις ολοκληρωμένες; Αυτό που λες το βλέπεις σήμερα που ξέρεις περισσότερα για τα κόμικς, από ποιες σειρές αποτελούνταν, πόσα τεύχη έχει στη χώρα προέλευσής της συνολικά μια τέτοια σειρά κτλ. Όχι όταν ήσουν πιτσιρικάς και ήθελες απλώς να διαβάσεις μια ιστορία παραπάνω. Συχνότερη κυκλοφορία λοιπόν με διανομή σε περίπτερα και χαμηλότερη τιμή είναι ορισμένοι απ' τους λόγους που πουλούσε περισσότερο στην Ελλάδα το φουμέτι, το υπερηρωικό, τα Ντισνεϊκά και η Αγγλική σχολή. Η ποιότητα δεν αποτέλεσε κριτήριο σε κανένα αναγνώστη, ούτε η χώρα προέλευσης. Τα "Βαβέλ" & τα "Παρά Πέντε" γιατί πούλησαν; Λιγότερο ίσως λόγω τιμής και ενήλικου/σατιρικού περιεχομένου, αλλά απ' όσο γνωρίζω ούτε πολτοποιήθηκαν (όπως εκείνα του Καμπανά) και ούτε έγινε ποτέ τομοποίηση, επομένως εξαντλήθηκαν για να μην υπάρχουν σήμερα. Της "Μαμούθ Κόμιξ" όμως βρίσκονται! Που είναι της ίδιας εταιρείας τα "X-Men" και τα "Ο Άνθρωπος Αράχνη"; Ακόμη και οι τόμοι τους δεν υπάρχουν σε στοκ, εδώ και πολλά χρόνια, πολύ πριν έρθει το "MCU", οι ταινίες του Sam Raimi κτλ. Η οικογένεια Ανεμοδουρά έχει παράδοση με τα περίπτερα, γι' αυτό και βλέπουμε ακόμη και τις εκδόσεις βιβλιοπωλείου να διανέμονται εκεί μέσα και παρόλο που εκείνες είναι ακριβότερες, μοιραία κάποια θα πουληθούν! Ας ακολουθούσε και η "Μαμούθ Κόμιξ" το παράδειγμά τους.

Εγώ μεγάλωσα στην Κέρκυρα και μετά ήρθα Ξάνθη που ζω ακόμα. Η αλήθεια είναι ότι μικρός στα περίπτερα είχε πολλά Ντίσνεϋ κάποια φουμετι κάποια λίγα υπερηρωικα Μπλεκ Βαβούρες Περιπέτειες. Δυστυχώς Γαλλοβελγικα (που μου αρέσουν πολύ) ούτε για δείγμα. Τα γνώρισα στα 9 μου από ένα ξαδερφο μου που έμενε Αθήνα. Τα πιο πολλά αναγνωσματα εκτός Ντίσνεϋ μας τα έδινε το υπέροχο Μπλεκ. Εντάξει αφήνω τα υπερηρωικα απ έξω γιατί δεν διάβαζα και δεν έχω άποψη. Τα Μαμούθ ήταν είδος πολυτελείας. Τα έβρισκες δύσκολα και ήταν ακριβά. Και μιλάμε για Λούκυ Λουκ και Αστερίξ. Για τα υπόλοιπα ούτε δείγμα. Οπότε στην επαρχία, που κάποτε έμενε παραπάνω από τη μισή χώρα, η εικόνα ήταν αυτή. Συμφωνώ απόλυτα ότι το περίπτερο είναι βασικό βασικότατο για την διάδοση των κόμικ. Εκεί είναι η φυσική θέση τους νομίζω.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Η Μαμούθ στα 90ς τα έβγαζε όλα σε περίπτερα, αλλά ίσως στις μη δημοφιλείς σειρές της να είχε πιο προβληματική διανομή. Θυμάμαι ότι πήρα από σημείο διανομής τύπου στις Μοίρες το πρώτο μου Μπλέικ και Μόρτιμερ (περίπου το 1996) από το ίδιο σημείο είχα πάρει τα πρώτα μου Κόρτο Μαλτέζε* της Μαμούθ 1-2 χρόνια νωρίτερα (1994-1995) από αντίστοιχο σημείο στο Ηράκλειο το πρώτο μου Θόργκαλ και ήδη από το καλοκαίρι του 1995 στο "μαγαζί που πουλούσε εφημερίδες" στο χωριό μου βρήκα τα πρώτα μου Αχιλλέας Ταλόν και Λεονάρντο (πιθανώς από αναδιανομή). Απλά στις άλλες σειρές (πέρα από Λούκυ Λουκ και Αστερίξ) δεν έφερναν όλα τα σημεία όλα τα τεύχη (πχ το πρώτο Θόργκαλ που βρήκα και πήρα ήταν το 2ο άλμπουμ. Όταν κυκλοφόρησε το 3ο μετά από 4 μήνες έφαγα το Ηράκλειο ήταν άφαντο. Το 4ο το βρήκα κανονικά. Μετά ανέβηκα για σπουδές στην Αθήνα που ούτως ή άλλως κυκλοφορούσαν τα τεύχη 1-2 μήνες πριν από την υπόλοιπη Ελλάδα οπότε δεν τα έψαχνα στην Κρήτη πια) το ίδιο όμως συνέβαινε και με πιο γνωστές σειρές όπως ο Ιζνογκούντ ή ο Τεντεν (αν και όταν ανέβηκα Αθήνα είχα συμπληρώσει ήδη τον Τεντεν, τα τελευταία 2 άλμπουμ τα αγόρασα από το Καρφούρ)

 

Επειδή τα πρώτα Κόρτο της Μαμούθ που πήρα ήταν τα δυο πρώτα μέρη από το Χρυσό Σπίτι της Σαμαρκάνδης (είχα ήδη την Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας από την Ars Longa/Παρά Πέντε) είχα ρωτήσει σε 1-2 βιβλιοπωλεία στη Ηράκλειο αν είχαν κόμιξ με τον Κόρτο Μαλτέζε και οι υπεύθυνοι με κοιτούσαν σαν εξωγήινο λέγοντας μου ότι είχαν κάτι τομάκια του Αρκά αν ήθελα) 

Επεξεργασία από thor77
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

@ Mandrake  νομίζω ότι δεν είναι ακριβή αυτά που αναφέρεις. Καινούργια τα πρώτα Μπλέικ & Μόρτιμερ δεν υπάρχουν, αν υπάρχουν κάπου ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ παρακαλώ να μου πεις πού να πάρω 2-3 να τα έχω κάβα.  Το τί συμβαίνει στη δευτερογενή αγορά είναι άσχετο με την κουβέντα. Παρομοίως τα ΧΙΙΙ, αρκετά Θόργκαλ και Αχιλλέας Ταλόν για να περιοριστώ σε αυτά που ανάφερες. Επίσης ανακριβές ήταν αυτό για τη διανομή καθώς έχω πλήρεις αυτές τις σειρές σχετικά αποκλειστικά αγοράζοντάς τα από τα περίπτερα. 

 

Επίσης όταν βλέπεις Αχιλλέας Ταλόν τόμος 16, ασχέτως τί νομίζουμε εμείς, εγώ συμπεραίνω ότι τουλάχιστον τα 12-13 πρώτα πούλησαν.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτό το XIII που το βρίσκουμε ρε παίδες?

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μετά το 12.

 

Χωρίς πλάκα πρέπει να είναι αρκετά δυσεύρετο (προσωπικά δεν το είχα πάρει είδηση όταν είχε βγει, και δεν έχω δει ποτέ από κοντά αντίτυπο)

  • Αστείο 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καλά, είστε σοβαροί;

Να δεχτώ ότι μακαρόνια με κιμά δεν είναι το υπέρτατο φαγητό.

Αλλά να μου λέτε μακαρόνια με κεφτέδες; Έλεος.

Το μακαρόνια με σάλτσα και τυράκι το δέχομαι. Κι εμένα περισσότερο μ'αρέσουν απ'τα μακαρόνια με κιμά.

Μην κολλατε στη συγκεκριμένη σύγκριση. Το έγραψα αλλά μάλλον σβήστηκε το σχόλιο. Αντί για ρεβίθια βάλτε μπάμιες και αντί για μακαρόνια με κιμά βάλτε πίτσα.

Τώρα αν κι εδώ προτιμάτε τις μπάμιες απ'την πίτσα τι να πω; Δικαιολογημένα τότε να σας αρέσει περισσότερο ο Στορμ απ'τον Λάργκο :lol:

 

Πάντως η δημοσκόπηση που έγινε εδώ μέσα επιβεβαιώσε ότι τ'αποτελέσματα της δημοσκόπησης που έκανε η εκδοτική είναι όντως αναξιόπιστα ή έστω αμφισβητήσιμα :)

Όσον αφορά τον εκδότη, που ξέρω ότι μας διαβάζει, θα τον παρότρυνα να λάβει υπόψη του και τη δικιά μας ψηφοφορία πριν πάρει οποιεσδήποτε αποφάσεις :)

 

  • Like 1
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλοι thor77 & Kurdy Malloy, τα "Αχιλλέας Ταλόν", "Λεονάρντο" & "Θόργκαλ" τα θυμάμαι και εγώ στα περίπτερα, όπως και "Αντιρίξ & Συμφωνίξ" φυσικά κατά κόρον κ.α. Δε θυμάμαι όμως "Αλίξ", δε θυμάμαι "Μπλούμπερυ", δε θυμάμαι "Μακ Κόυ", ούτε "Μπερνάρ Πρινς", "Τζόναθαν Κάρτλαντ", "Κόρτο Μαλτέζε", δε θυμάμαι τίποτα από Enki Bilal, ακόμη και τα "XIII" που αναφέρεις Γιάννη, τη δεκαετία του '90 που σάρωνα όλα τα περίπτερα του Ηρακλείου είχα δει 2 άλμπουμς το πολύ σε ένα-δυο περίπτερα το πολύ να τα έχουν από μια φορά και σε άθλια κατάσταση, τσακισμένα, με μαύρες μουτζούρες, με λίγα λόγια δεν τα αγόραζες. Το χωριό μου θεωρείται τουριστικό, εγώ κατέβαινα τα καλοκαίρια όπου είχα μείνει μέχρι και μήνα με παπουδογιαγιάδες & αγόραζα κόμικς από μπόμπιρας. Δε θυμάμαι να είδα Γαλλοβελγικό πέρα από κανένα "Τεν Τεν" ή το πολύ πολύ "Αστερίξ". Ξεστοκάρισμα υπήρχε αβέρτα με αμέτρητα Ντισνεϊκά & "Σεραφίνο" ή "Τιραμόλα", υπήρχαν "Ποπάυ" και σε κούτες κατάχαμα, όχι μόνο στα ράφια διότι δε χωρούσαν και το χωριό διέθετε άλλο ένα κατάστημα όπου πουλούσε ξένα κόμικς και τότε είχα αγοράσει από περιέργεια κάτι Αμερικανικά, Ιταλικά & Γερμανικά υπερηρωικά και τρόμου, χωρίς να γνωρίζω τις γλώσσες. Γαλλοβελγικά ελληνικά δεν... Απ' τη σειρά "Το Ινκάλ" είναι ζήτημα να είχα βρει ένα άλμπουμ, κανένα "Τζίπσυ" αργότερα, σπανίως κανένα "Χανς", αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να μη βρεις ΟΛΑ τα υπερηρωικά με καρφίτσα σε κάθε περίπτερο που πήγαινες ΚΑΙ τους τόμους τους αργότερα, όπως επίσης και μικρές σειρές ολοκληρωμένες όπως το "300" και παιδικά φυσικά όπως "Τρελό-Τσουλήθρες", "Τρελο-Παρέα" κ.α. Τα μόνα από τεύχη με καρφίτσα που πραγματικά δεν είδα ποτέ και πρέπει να μας ήρθαν οι τόμοι κι αυτοί αμφιβάλλω αν ήρθαν όλοι (τους συμπλήρωσα παραγγέλνοντάς τους απ' το "Solaris" τότε, που ακόμη τότε δεν υπήρχαν ούτε εκεί τα τεύχη!), είναι τα "Μάρτιν Μυστέρι" και τα "Ντύλαν Ντογκ".

 

Αυτά σε ότι αφορά τη "Μαμούθ Κόμιξ" και το Ηράκλειο που είναι μεγάλο αστικό κέντρο και συγκρίνετε τώρα με αυτά που φέρνει η "Μικρός Ήρως". Από τα πιο μικρά αλμπουμάκια έως τα ογκωδέστερα graphic novels! "Sin City" που βγήκαν και μετέπειτα απ' τη "Μαμούθ Comix", στα περίπτερα ούτε γι' αστείο! Έπειτα φίλε Kurdy Malloy έβαλα και τον παράγοντα "τιμή". Στα περίπτερα θα πάνε και ενήλικες για τσιγάρα, θα πάρουν και κάνα πιο ακριβό κόμικ για το παιδί τους (που μπορεί να το διαβάσουν κι αυτοί στα "κλεφτά"). Στα βιβλιοπωλεία πως ακριβώς θα γίνει αυτό; Όταν λοιπόν το "Σπάιντερ Μαν" έκανε 120 δρχ. και είχε τρεις ιστορίες, τα "Αστερίξ" που ήταν απ' τα φθηνότερα Γαλλοβελγικά είχαν μία και κόστιζαν 350 δρχ. και τα "Οι Περιπέτειες του Μπλέικ και Μόρτιμερ" 1.050 δρχ. Εγώ με το χαρτζιλίκι μου (πες ότι δεν έχω ξαναπιάσει κόμικ στα χέρια μου και δεν υπάρχει η προτίμηση στα υπερηρωικά) τι θα επιλέξω να αγοράσω; Αυτά που πουλούσαν, ρίσκαραν οι εκδότες και τα έβγαζαν λοιπόν με μεγαλύτερο τιράζ, με αποτέλεσμα να μένουν και να γίνονται τόμοι ή να πολτοποιούνται για ν' αδειάσουν οι αποθήκες τους και να βγάλουν κάτι απ' τη χασούρα. Όταν λες τα "πρώτα Μπλέικ και Μόρτιμερ" τι εννοείς; Τα 5-7 τα πήρα καινούργια απ' το "Public" πριν από λίγες μέρες. Το "Υπόθεση Περιδέραιο" που έχω μπροστά μου είναι του 1995 έκδοση, δεν έχουν περάσει σχεδόν 26-27 χρόνια από την κυκλοφορία του και υπάρχουν ακόμη αντίτυπα; Ποια αναζητάς να δω μήπως τα πετύχω, παρεμπιπτόντως; Ποτέ δε ξέρεις! Έπειτα αυτό ακριβώς ήταν το θέμα μας. Τα πρώτα 4 εάν πράγματι δεν υπάρχουν πουθενά, δε σημαίνει ότι εξαντλήθηκαν τη δεκαετία του '90! Μπορεί να εξαφανίστηκαν πριν 6-7 χρόνια! Και πάλι έχουμε τουλάχιστον 20 χρόνια από τότε που κυκλοφόρησαν (απ' το 1994 στη χειρότερη μέχρι το 2015)! Αλλά και σε 15 χρόνια να εξαντλούνταν, γιατί να πάει ο εκδότης σε επανέκδοση; Για να του μείνει στοκ άλλα τόσα; Εσύ θα το έκανες; Τα "Αστερίξ" όμως εξακολουθούν να φεύγουν σαν ζεστά ψωμάκια! Δε ξέρω..ίσως σήμερα έχουν τη δυνατότητα να τυπώνουν λιγότερα κομμάτια και στο παρελθόν δεν την είχαν (όπως συνέβαινε & συμβαίνει στα βινύλια για παράδειγμα), οπότε τίποτα δεν αποκλείεται. Τα 4 πρώτα είναι που αναζητάς καινούργια;

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αλιξ, Μπλουμπερυ κοκ τα αγόραζα συνήθως απο περίπτερο μεν, στην Αθήνα δε, οποτε δεν εχω εικόνα απο το Ηράκλειο. Κορτο Μαλτέζε (Η τρίτη περίοδος οι επανεκδόσεις της πρώτης) και Sin City έχεις δίκιο δεν πρέπει να πηγαν καθόλου σε περίπτερο 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 ώρες πριν, Manitou είπε:

Αυτό το XIII που το βρίσκουμε ρε παίδες?

 

Βασικά στα Ελληνικά κυκλοφόρησε ως "Κωδικός 13". Σε αυτά αναφερόμαστε, τα οποία έβγαλε η "Delta Comics" και όχι η "Μαμούθ Comix". Μιλώντας γενικότερα για Γαλλοβελγικά... Υπήρξε βέβαια από τις εκδόσεις "Zegetron" και το "XIII: Η Μέρα του Μαύρου Ήλιου"! Ρίξε μια ματιά στο 1ο άλμπουμ του "Κωδικός 13" στο Αναγνωστήριο.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως Ηράκλειο κόμβος των κόμικ έτσι, απολα είχατε. Εμείς Κερκυρα τα βασικά!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.