Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από την εκδοτική "Μικρός Ήρως" (2021)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Έτσι και στο μεσαίωνα οποίους όριζαν μερικες ομαδες αιρετικούς τους καίγανε .

θα μιλήσω χωρίς παρωπίδες και προσβολές ώστε να μην υπάρχει παρεξήγηση . 
σιγουρα υπάρχει μια ομάδα 5-6 ανθρώπων εδώ μέσα που τρελένονται για λαρκο και το διαφημίζουν έντονα . Μια χαρά ως εδώ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι το θέλουν αυτό το κόμικ η εάν δεν το θέλουν είναι άσχετοι και άμπαλοι και ότι άλλο η δεν θέλουν να ποστάρουν τα θέλω τους  .όπως λέγαν και οι παλαιοι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα . Πρέπει να ανοίξουν παραπάνω το μυαλό τους και να δουν έξω από τα θέλω τους και τα πιστεύω τους και να σέβονται και τα θέλω των άλλων . Ιδανικά θα έπρεπε να υπάρχουν και αλλά 60 κομιξ για να καλύψουν όλα τα γούστα . Δεν παίζει αυτό . Όποτε οι μάγκες ρώτησαν το λαό τι θέλει και πήραν κάποιες απαντήσεις . Για να είμαι ξεκάθαρος εγώ ψήφισα dredd  και άλλους ήρωες  γιατί αυτά μου αρέσουν . Άρα μπαίνω στην κατηγορία των άσχετων από κομιξ και αμπάλων :cheers4:

  • Like 10
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η πρώτη σου πρόταση που κολλάει;

Ποιον πήγαμε να κάψουμε;


Όσον αφορά το Λάργκο δεν είμαστε μόνο 5-6 άτομα που μας αρέσει.
Κάνε μια δημοσκόπηση εδώ μέσα να δεις πόσοι είμαστε.
Και δεν είναι ο Λάργκο σαν Λάργκο.

Είναι ότι η αγορά, ειδικά αυτήν την περίοδο, έχει περισσότερη ανάγκη από γαλλοβελγικά κόμικς που βλέπει να βγαίνουν με το σταγονόμετρο.
Στορμ και Ντεντ έχουν βγει άπειρα, είτε σαν αυτόνομες εκδόσεις είτε σαν ένθετα σε περιοδικά.

 

Όσον αφορά την ποιότητα των ιστοριών δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση.
Δεν είναι δηλαδή υποκειμενικά καλύτερος ο Λάργκο απ΄τον Στορμ και τον Ντρεντ (ειδικά αυτές οι σύγχρονες ιστορίες). Είναι αντικειμενικά καλύτερος.
Είναι σαν να συγκρίνουμε μακαρόνια με κιμά και ρεβύθια για το ποιο είναι πιο νόστιμο.
Άσχετα αν εσένα σου αρέσουν περισσότερο τα ρεβύθια, τα μακαρόνια είναι πιο νόστιμα, πως να το κάνουμε.

 

Πάντως πάλι δεν πήρα απάντηση αν όσοι ψηφίσατε Στορμ και Ντρεντ είστε αναγνώστες του περιοδικού.
Και για να μην πήρα, εκλαμβάνω τη σιωπή ως απάντηση :)

 

Χαζά χαζά δεν είναι κακή ιδέα να κάνουμε μια δικιά μας δημοσκόπηση για το ποια σειρά του Non-Stop Comics μας αρέσει περισσότερο και θα θέλαμε να τη δούμε σε αυτόνομη έκδοση :)

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2177
  • Reputation:   21497
  • Achievement Points:  2216
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2324 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Νομίζω ότι έχει γίνει μια παρεξήγηση.

Έστω ότι εδώ στο φόρουμ υπάρχουν 100 άτομα που αγοράζουν τις εκδόσεις του "Μικρού Ήρωα".

Τα 20 σχολιάζουν, κάνουν αναρτήσεις, λένε τη γνώμη τους για αυτά τα κόμικς, πολύ ενεργά.

Από τα 20 τα 15 έχουν εκφράσει το ενδιαφέρον τους για το "Λάργκο" και τα 5 για το "Στορμ".

Από τα υπόλοιπα 80 που δεν έχουν τόσο ενεργή συμμετοχή, μπορεί (λέω μπορεί) τα 60 να θέλουν "Στορμ" και μόνο τα 20 "Λάργκο", άρα έχουμε 35 "Λάργκο" και 65 "Στορμ". Που σημαίνει ότι κερδίζει ο "Στορμ". Αν όμως δεν φαίνεται  εδώ μέσα αυτή η προτίμηση των όχι και τόσο ενεργών μελών, λογικό είναι να βγαίνουν λάθος συμπεράσματα και να να αναρωτιόμαστε πως γίνεται ενώ οι 15 στους 20 να θέλουν "Λάργκο" να κερδίζει ο "Στορμ" των 5 μόνο. Αυτό συμβαίνει γιατί οι άλλοι 80 δεν έχουν εκφράσει τη γνώμη τους.

   

  • Like 8
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ετοίμασα δημοσκόπηση.
Για να δούμε τι ισχύει τελικά :)

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

25 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Η πρώτη σου πρόταση που κολλάει;

Ποιον πήγαμε να κάψουμε;


Όσον αφορά το Λάργκο δεν είμαστε μόνο 5-6 άτομα που μας αρέσει.
Κάνε μια δημοσκόπηση εδώ μέσα να δεις πόσοι είμαστε.
Και δεν είναι ο Λάργκο σαν Λάργκο.

Είναι ότι η αγορά, ειδικά αυτήν την περίοδο, έχει περισσότερη ανάγκη από γαλλοβελγικά κόμικς που βλέπει να βγαίνουν με το σταγονόμετρο.
Στορμ και Ντεντ έχουν βγει άπειρα, είτε σαν αυτόνομες εκδόσεις είτε σαν ένθετα σε περιοδικά.

 

Όσον αφορά την ποιότητα των ιστοριών δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση.
Δεν είναι δηλαδή υποκειμενικά καλύτερος ο Λάργκο απ΄τον Στορμ και τον Ντρεντ (ειδικά αυτές οι σύγχρονες ιστορίες). Είναι αντικειμενικά καλύτερος.
Είναι σαν να συγκρίνουμε μακαρόνια με κιμά και ρεβύθια για το ποιο είναι πιο νόστιμο.
Άσχετα αν εσένα σου αρέσουν περισσότερο τα ρεβύθια, τα μακαρόνια είναι πιο νόστιμα, πως να το κάνουμε.

 

Πάντως πάλι δεν πήρα απάντηση αν όσοι ψηφίσατε Στορμ και Ντρεντ είστε αναγνώστες του περιοδικού.
Και για να μην πήρα, εκλαμβάνω τη σιωπή ως απάντηση :)

 

Χαζά χαζά δεν είναι κακή ιδέα να κάνουμε μια δικιά μας δημοσκόπηση για το ποια σειρά του Non-Stop Comics μας αρέσει περισσότερο και θα θέλαμε να τη δούμε σε αυτόνομη έκδοση :)

 


 

´αντικειμενικα ´  ποιος ορίζει το αντικειμενικό ο υποκειμενικός ? 
δηκαιωμα σου να μην καταλαβαίνεις η να κανείς ότι δεν καταλαβαίνεις 

 

, δημοσκοπηση ´ στο τοπικ για να αποδείξουμε ότι η άλλη δημοσκόπηση ήταν λάθος δηλαδή να φέρουμε την λογική  εκεί που θελουμε 

 

μαλιστα , τέλεια  άντε και καλά ψήφαλακια 

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μα τα Ρεβίθια είναι πιο νόστιμα...

  • Respect 4
  • Αστείο 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

24 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Μα τα Ρεβίθια είναι πιο νόστιμα...

Αληθινά νόστιμα είναι τα φασόλια μαυρομάτικα. Τα βράζεις με δάφνη κόκκινο και μαύρο πιπέρι μπόλικο αλάτι και λάδι. Μετά τα κάνεις σαλάτα ως εξής:

Σε μπολ τα πετάς με ντοματινια κρεμμυδάκι φρέσκο αγγούρι ψιλοκομμένο και λίγο αβοκάντο. Αν θες βάλε και βαλσαμικο. Εναλλακτικά αντί για αβοκάντο μπορείς να βάλεις και τόνο.:iron:

  • Like 3
  • Respect 2
  • Αστείο 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Παραμονές γιορτών και ανάψανε τα πνεύματα :lol:

νομιζω ότι πρέπει όλοι να το κλείσουμε εδώ δεν υπάρχει λόγος να πάει παρακάτω . 
μου θυμίζει καφενείο χωριού δεκαετία 90 με ψηφοφόρους κομμάτων 

εξάλλου οι γιάνκηδες λένε δεν τελειώνει το σόου εαν δεν τραγουδήσει η χοντρή κυρία (μικρός ήρως απόφαση το τι θα εκδώσει ). 
 

Όποτε ότι και να γίνει εγώ το κόμικ θα συνεχίσω να το αγοράζω άσχετα την προτίμηση μου στον I am the law punks .  Peace on earth 

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μιας που μιλάμε για τον Στορμ εγώ πραγματικά απόλαυσα τις ιστορίες που είχε το Μπλεκ μέχρι που τελείωσε το βασικό Saga. Μετά κουράστηκα και δεν μου άρεσε η διάδοχη κατάσταση. Θα ήθελα να δημοσίευαν τις πρώτες και δυσεύρετες ιστορίες του Στορμ. Από εκεί και πέρα Χριστούγεννα έρχονται. Ειρήνη Υμίν. 

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Μιας που μιλάμε για τον Στορμ εγώ πραγματικά απόλαυσα τις ιστορίες που είχε το Μπλεκ μέχρι που τελείωσε το βασικό Saga. Μετά κουράστηκα και δεν μου άρεσε η διάδοχη κατάσταση. Θα ήθελα να δημοσίευαν τις πρώτες και δυσεύρετες ιστορίες του Στορμ. Από εκεί και πέρα Χριστούγεννα έρχονται. Ειρήνη Υμίν. 

Για να μιλήσουμε για τον λόγο που μπήκα στο site, δηλαδή τα comics, κι εγώ θα προτιμούσα όσον αφορά τον Στορμ κάτι από την αρχή. Δεν είχα καθόλου επαφή με τον ήρωα, έβλεπα κάτι ενδιαφέρον, ωραίο σχέδιο, αλλά όταν στο πρώτο τεύχος του Non-Stop Comics έχει 4 αστερίσκους "Δες το τάδε τεύχος" δεν είναι και το πιο εύκολο να το ακολουθήσω.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

και γω στορμ και ντρεντ  ψηφησα

  • Like 3
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23551
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

1. Θεωρώ τα ρεβύθια κορυφαίο φαγητό, τα τσακίζω όπου τα βρω, αντιλαμβάνομαι όμως το γιατί τα περισσότερα εστιατόρια έχουν μακαρόνια με κιμά. ;) 

 

2. Το πρόβλημα με την εν λόγω δημοσκόπηση δεν είναι τα αποτελέσματα, αλλά είναι η αναξιοπιστία της. Γιατί όταν δίνεις δώρο Spider-Man είναι προφανές πως θα μπει ο κάθε περαστικός και θα πατήσει ότι του κατέβει. Είτε αυτό μας αρέσει είτε όχι. Και κακά τα ψέματα, ο Στορμ και ο Ντρεντ (περισσότερο) είναι πιο οικεία ονόματα στον περαστικό άρα τραβάνε κάποιες τυχαίες ψήφους παραπάνω. Χωρίς να υπονοώ ότι είναι κακές σειρές, αλλά ένας τακτικός αναγνώστης θα μπορούσε να παρατηρήσει ότι οι τωρινές ιστορίες του Στορμ πχ είναι past his prime που λέμε και στα Σάλωνα.

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

1. Θεωρώ τα ρεβύθια κορυφαίο φαγητό, τα τσακίζω όπου τα βρω, αντιλαμβάνομαι όμως το γιατί τα περισσότερα εστιατόρια έχουν μακαρόνια με κιμά. ;) 

 

2. Το πρόβλημα με την εν λόγω δημοσκόπηση δεν είναι τα αποτελέσματα, αλλά είναι η αναξιοπιστία της. Γιατί όταν δίνεις δώρο Spider-Man είναι προφανές πως θα μπει ο κάθε περαστικός και θα πατήσει ότι του κατέβει. Είτε αυτό μας αρέσει είτε όχι. Και κακά τα ψέματα, ο Στορμ και ο Ντρεντ (περισσότερο) είναι πιο οικεία ονόματα στον περαστικό άρα τραβάνε κάποιες τυχαίες ψήφους παραπάνω. Χωρίς να υπονοώ ότι είναι κακές σειρές, αλλά ένας τακτικός αναγνώστης θα μπορούσε να παρατηρήσει ότι οι τωρινές ιστορίες του Στορμ πχ είναι past his prime που λέμε και στα Σάλωνα.

Ωραία είναι η ρεβυθαδα. Σιγοψημενα 16 ώρες σε ξυλοφουρνο. Λουκούμι. Αλλά ποιο εστιατόριο θα κάνει 16 ώρες για ένα φαγητό? Και πόσα λεφτά θα βγάλει τελικά από αυτό? :chicken:

 

Στο 2 με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Βασικά και στο 1.

  • Like 4
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θεωρώ ότι για να ρωτά κάτι τέτοιο ο εκδότης, μάλλον δεν είναι ικανοποιημένος από τις πωλήσεις του περιοδικού. Άρα το βασικό ερώτημα της δημοσκόπησης είναι κατά την υποκειμενική μου γνώμη "Τι θέλετε για να το πάρετε;" οπότε αν και το αγοράζω, απάντησα σε αυτό το πνεύμα. Προσωπικά δεν με κέρδισε το Kill or be killed. Το βασικό του θέμα (νέος κάνει χαζομάρα και ο Σατανάς τον πιάνει από τα ...χαμηλά και τον βάζει να κάνει πράγματα που δεν θέλει, αλλά τελικά προσπαθεί να τους δώσει θετικό πρόσημο) δεν μου φαίνεται καθόλου πρωτότυπο (ο Μάρλοου έγραψε τον πρώτο Φάουστ την δεκαετία του 1590) και καθώς ανά τεύχη έχει λίγες σελίδες σε σχέση με τους Λάργκο και Στορμ, βολεύει μια χαρά η παραμονή του στο Non Stop Comics. Επιπλέον πιστεύω ότι μια αυτόνομη έκδοση του Στορμ θα πουλήσει πολύ περισσότερο από ό,τι μια αυτόνομη του Kill or be killed οπότε θεωρώ ότι η αυτονόμησή του θα ήταν επιθυμητή από όλους και όσους θέλουν να ανεξαρτητοποιηθεί και όσους απλά ενδιαφέρονται να φύγει από το Non Stop (άλλωστε υπάρχει και το ανάλογο παράδειγμα του Ερίκ Καστέλ) γι'αυτό το επέλεξα σαν μια από τις σειρές που θα προτιμούσα αυτόνομες. Το δεύτερο που θα ήθελα αυτόνομο είναι ο Λάργκο γιατί του αξίζει νομίζω αν και δεν ξέρω πώς θα κινηθεί εμπορικά.

 

Διαβάζουμε (κόμιξ, βιβλία, εφημερίδες), παρακολουθούμε (ταινίες, παραστάσεις, τηλεόραση), ακούμε (μουσική, ηχογραφήσεις, ραδιόφωνο) για την πλάκα μας και για να περνάμε όμορφα. Αν εμένα με κάνει να νιώσω απόλαυση μια τριτοκλασάτη ιστορία του Στορμ πραγματικά το τελευταίο που χρειάζομαι (ή που με ενδιαφέρει) είναι να ακούσω γιατί πρέπει να προτιμώ ένα δευτεροκλασάτο μεταφυσικό θριλεράκι.

 

Τέλος, αντικειμενικά αν υπήρχε έλλειψη από (ή ανάγκη για) γαλλοβελγικά κόμιξ στην αγορά, εμβληματικές και ποιοτικές σειρές όπως οι Θόργκαλ και Μπλούμπερυ (που εκδόθηκαν πριν από 15-25 χρόνια πριν) θα είχαν εξαντληθεί μετά από μια δεκαετία εκδοτικής χειμερίας νάρκης του είδους (sad but true).

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23551
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

To τελευταίο δεν ξέρω πόσο στέκει ως επιχείρημα. Για δύο λόγους: αφενός δύσκολα κάποιος θα πάρει κάτι που το είδε σε ένα ράφι ενώ δεν έχει ακούσει τίποτα γι'αυτό εν είδει promotion. Ενώ τον Σπάιντερμαν, τον Σούπερμαν, τον Αστερίξ, τον Ντρεντ τους ξέρει ή έστω τους έχει ακουστά, θα τους πάρει. Αφεδύο είναι κόμικς σε συνέχειες οπότε η περίπτωση να πάρει κάτι στη μέση της σειράς και να του αρέσει είναι αισθητά μικρότερη από το να πάρει κάτι ολοκληρωμένο ή κάτι που ακολουθεί. Εδώ ήρωες τεράστιας δημοφιλίας (οι προαναφερθέντες) και με τα story arc που έχουν επικρατήσει, είναι αδύνατο ή έστω αποτρεπτικό να πάρεις ένα ξεκάρφωτο τεύχος Μπάτμαν φερ'ειπείν και να περάσεις καλά.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Μην τα ξαναλέμε. Σας τα είπε και ο Σταύρος. Μπήκε ο κάθε άσχετος (ο Σταύρος ήταν "πολιτικά ορθός" και είπε περαστικός) να ψηφίσει επειδή έδιναν δώρο Spider-man. Και είχαμε τ'αποτελέσματα που είχαμε.

Στη δημοσκόπηση που έκανα φαίνεται τι ισχύει τελικά :)

Ενώ μια δημοσκόπηση που ψήφισαν 32 άτομα είναι ασφαλές αποτέλεσμα... Μπράβο βγήκε ότι έχεις δίκιο...

 

Μετά απορείτε γιατί δεν γίνονται πωλήσεις ή γιατί δεν ασχολείται περισσότερος κόσμος. Δεν είναι και η τρύπα του όζοντος σαν θέμα τα comics, ηρεμήστε. Τέτοιες συμπεριφορές διώχνουν τον "άσχετο" κόσμο.

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οι φίλοι του κινηματογράφου λατρεύουν τις ταινίες του Αγγελόπουλου. Πόσα εισιτήρια κόβει όμως; Αν είχατε σινεμά θα παίζατε τις ταινίες του ; Μήπως η μάζα θα προτιμούσε Ταμτάκο; Κάτι τέτοιο ισχύει και στα κόμικς. Θα μου ήταν έκπληξη κάποιο διαφορετικό αποτέλεσμα στην ψηφοφορία.  Πολλές φορές αυτό που πουλάει δεν είναι το ποιοτικό. 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βλέπω και απορώ πως ξεκίνησε τέτοια κόντρα! Η αποψάρα μου που δεν ενδιαφέρει κανέναν:

 

Α) Η ποιότητα δεν είναι ποτέ υποκειμενική. Πάντα θα είναι υψηλότερου επιπέδου ο Χατζηδάκης από την Πάολα ή τον Πασχαλίδη, άσχετα με το πόσο είναι το κοινό που ακούει τον καθένα.


Β) Το ζητούμενο για εμένα δεν είναι τι αρέσει, για να βάλουμε ταμπέλες, ποιος είναι ο λάτρης της ποιότητας και ποιος η "πλέμπα" που δεν ξέρει να "διαβάζει" αλλά να προσπαθήσουμε να στηρίξουμε τέτοιες προσπάθειες για να είναι όλοι ικανοποιημένοι!

 

Γ) Μακαρονάδα με κιμά... κρίμα τα μακαρόνια! Ποτέ δεν κατάλαβα τα άλλα παιδάκια που τρελαινόταν!

 

Δ) Ρεβίθια σιγοβρασμένα.... απόλαυση! Ειδικά τον Χειμώνα.

 

Ε) Κέρδισα στον διαγωνισμό του Non-Stop (όταν έρθει το κόμιξ θα το ανεβάσω φωτογραφία) και δεν θυμόμουν τί δώρο δίνουν...

  • Like 5
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παρόλο που συμφωνώ απόλυτα με τους δύο τελευταίους φίλους (ιδίως στο θέμα μακαρόνια με κιμά :lol: που ποτέ δεν κατάλαβα το φανατικό κοινό τους) έχω απλά να πω ότι οι τέσσερις ιστορίες του περιοδικού δεν έχουν τη σχέση Ταμτακου Αγγελοπούλο (αγαπημένες παλιές ταινίες Ταμτακου :xm:)  γιατί είναι σαφώς πιο κοντά. Εντάξει και εγώ προτιμώ σαφώς Λαργκο και Kill αλλά και οι άλλες δύο δεν είναι για πέταμα. Απλα είναι δεύτερες ιστορίες των συγκεκριμένων αρκετά δημοφιλών ηρώων.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34891
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

E να σας πω επειδή και εμένα δε μου αρέσει η κομιξοκόντρα που έχει ξεκινήσει, μη με αναγκάσετε να την κατευθύνω αλλού. ΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΡΚΟΥΔΕΗΔΕΣ, ΠΟΙΑ ΡΕΒΥΘΙΑ ΤΩΡΑ.

 

levemt.jpg

  • Like 1
  • Ουδέτερο 1
  • Αστείο 5
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Manitou εγώ απολαμβάνω και τις 4 ιστορίες, του κάθε τεύχους και το μόνο που με χαλάει είναι οι 2 μήνες αναμονή! Πολύ μεγάλο κενό :(

Καλά ρε Νικόλα @ nikolas12 σοβαρά τώρα, θα χαλάσεις τη μακαρονάδα το "τυρί" (φέτα), την κόκκινη σάλτα και το μπούκοβο με κιμά! Αν είναι δυνατόν... μα κιμά;

  • Like 3
  • Αστείο 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

@ Kurdy Malloy  έχεις δίκιο, αλλά αφενός και ο Λάργκο είναι ιστορίες σε σετ των δυο άλμπουμ (που σπάνε σε δύο τμήματα οπότε μιλάμε ότι για να δεις μια ολοκληρωμένη ιστορία πρέπει να περιμένεις τέσσερα Μπλεκ/Non stop) αλλά και οι ιστορίες συνολικά εξελίσσουν τον χαρακτήρα (όπως συμβαίνει και στους Θόργκαλ ή Μπλούμπερυ). Αφάλλου και σε σειρές με αυτόνομες ιστορίες πέρασαν δεκαετίες πριν εξαντληθεί το στοκ. Τέλος πάντων το επιχείρημα ήταν σαθρό μεν, εξακολουθώ να πιστεύω όμως ότι το κοινό που αποζητά γαλλοβελγικό κόμιξ είναι περιορισμένο.

 

@ nikolas12 Τα ρεβίθια είναι φαγητό. Τα μακαρόνια με κιμά είναι μια χαμένη ευκαιρία. Εκεί που θα μπορούσες να έχεις καρμπονάρα και κεφτέδες υποβαθμίζεις τόσο το μακαρόνι όσο και τον κιμά. Ειδικά μάλιστα εμάς την πλειοψηφία των συμπολιτών σου που λατρεύουμε τους κεφτέδες μας προσβάλει αυτό το ποστ και καλούμε την συντονιστική ομάδα να επέμβει να να διαγράψει κάθε ποστ με αναφορά σε μακαρόνια με κιμά. Όχι στα μακαρόνια με κιμά - Όχι στην πολιτική ορθότητα!!!

 

@ Grilos  Ποιοτικές διαβαθμίσεις υπάρχουν πάντα και οπωσδήποτε δεν μπορείς να συγκρίνεις τον Χατζιδάκι με την Πάολα ούτε τον Αγγελόπουλο με τον Ταμτάκο (του οποίου ο βασικός σεναριογράφος υπήρξε διευθυντής του κινηματογραφικού μουσείου) το θέμα όμως δυσκολεύει όταν έχεις να συγκρίνεις ανάλογες δουλειές. Τολστόι ή Ντοστογιέφκι; Χατζηδάκις ή Θεοδωράκης; Αστερίξ ή Λούκυ Λουκ; Εκεί το θέμα ποιότητας παίρνει μια υποκειμενική χροιά. Και από την δικιά μου οπτική ανάμεσα στις σειρές του Non Stop δεν είναι το χάσμα Αλέξης Μινωτής ή Μιχάλης Μόσιος; αλλά περισσότερο Καρέζη ή Βουγιουκλάκη;

 

Συμφωνώ με αρκετούς από δω ότι το αποτέλεσμα της φεισμπουκικής δημοσκόπησης είναι αναξιόπιστο (γιατί πολλοί ενδεχομένως πήραν μέρος μόνο και μόνο για το δώρο), αλλά και το εδώ γκάλοπ δεν έχει καμία αξιοπιστία λόγω του περιορισμένου αριθμού των εν δυνάμει συμμετεχόντων. Αν 50 άτομα (στην καλύτερη περίπτωση) ψηφίσουν την Χ σειρά δείχνει μεν μια τάση, αλλά κακά τα ψέμματα για να σταθεί μια έκδοση χρειάζεται πολύ περισσότερους από 50.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ thor77 Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο σε ότι λες! Σκέψου μόνο, ότι έχουμε 100% συμφωνία στα μακαρόνια και στους κεφτέδες! Μα κιμά στα μακαρόνια...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23551
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Τα μακαρόνια με κιμά είναι εξαιρετικά, τα προτιμώ από το παστίτσιο πχ που είναι φαΐ για παιδιά έως 4η δημοτικού, αλλά τα ρεβύθια είναι έπος. Πήγαμε πέρσι στο Βραδέτο (χωριό στο Ζαγόρι στα 1400μ υψόμετρο) και φάγαμε ρεβύθια στο ταψί σαν φασουλοταβάς. Ακόμα τα θυμάμαι και συγκινούμαι.

 

Having said that κάποιο καλό παιδί mod θα διώξει τη μαγειρική από το τόπικ σε λίγο γιατί αδικούμε τις εκδόσεις Μικρός Ήρως :) 

  • Like 3
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ρε πάτε καλά; έχω εκατοντάδες δουλειές που εκκρεμούν και εγώ θα κάθομαι να καθαρίζω θέματα από μακαρόνια με κιμά και ρεβύθια; 

Άσε που οι περισσότερες απαντήσεις έχουν και ένα σχόλιο για τη δημοσκόπηση οπότε δεν μπορώ να τις μεταφέρω :) 

Μου ανοίξατε και την όρεξη κιόλας....

 

Σχετικά με τη δημοσκόπηση, συμφωνώ με τον @ thor77  ότι το κοινό είναι περιορισμένο στη γαλλοβελγική σκηνή.

Σημαντικός παράγοντας ότι ενώ στα Ντίσνευ και Υπερηρωικά υπήρξε μια σοβαρή εκδοτική συνέχεια τις 5 τελευταίες δεκαετίες, στα γαλλοβελγικά δεν υπήρξε... είχαμε την Μαμούθ που έκανε στην αρχή μια συντονισμένη προσπάθεια και μετά λιγοστές αυτόνομες προσπάθειες από μικρούς εκδοτικούς. Προσθέστε και την έλλειψη μάρκετινγκ (ταινίες, σειρές, διαφήμιση) και βγάζετε συμπέρασμα.

Δυστυχώς το ευρύ κοινό δεν είναι "εκπαιδευμένο" στην Γαλλοβελγική σχολή, με εξαίρεση τους 3 mainstream τίτλους. Οπότε, λογικά, ο κάθε εκδότης θα προτιμήσει κάτι που πουλάει εύκολα από "άγνωστους" τίτλους. Ο Λάργκο μπορεί να είναι best seller στη Γαλλία αλλά εδώ τον ξέρουν 50-70  θαμώνες του GC. Το ίδιο για τον Λανφέστ, τον κωδικό 13 και πάει λέγοντας...

Όσο για την ποιότητα στην τέχνη, μπορείτε κάλλιστα να την συγκρίνετε με την ποιότητα ζωής που έχουμε, την ποιότητα δουλειάς, την ποιότητα συμπεριφοράς και πάει λέγοντας. Ποιοτικό για κάποιον μπορεί να είναι πολύ "βαρύ" για το πλήθος.

Δεν έχει καμία σχέση με την εμπορική διάθεση και οι εκδότες σκέφτονται 99% εμπορικά λόγω επιβίωσης.

 

Η Γαλλοβελγική σκηνή μπορεί να αποδώσει μακροπρόθεσμα αν κάποιος εκδοτικός ασχοληθεί(και ρισκάρει) σοβαρά σε βάθος χρόνου. Πολύ δύσκολο για τους καιρούς που ζούμε αλλά όχι ακατόρθωτο.

 

:cheers3:

  • Like 19
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 ώρες πριν, Valtasar είπε:

...με εξαίρεση τους 3 mainstream τίτλους...

Ο τρίτος mainstream τίτλος είναι ο Ραντανπλαν?? :)

  • Like 3
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Ο τεντεν λογικά. Εξ' άλλου, το έχει πει ο υιός Κουτρουλάρης, πως το ιδιαίτερο με αυτούς τους τρεις τίτλους, ήταν ότι τους αγόραζαν μέχρι κι άτομα που δεν ασχολούνταν με κόμικς.

4 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

Ο τρίτος mainstream τίτλος είναι ο Ραντανπλαν?? :)

 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

1 hour ago, apetoussis82 said:

Ο τρίτος mainstream τίτλος είναι ο Ραντανπλαν?? :)

 

Αστερίξ-Λούκυ Λουκ-ΤενΤεν

 

:cheers3:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 λεπτά πριν, Valtasar είπε:

 

Αστερίξ-Λούκυ Λουκ-ΤενΤεν

 

:cheers3:

Και Ιζνογκούντ σαν αποπαιδι ίσως. Πολύ σωστά τα λέει ο πρόεδρος γενικά.

Κατά τα άλλα για να κλείσουμε το φλέγον θεμα που μας απασχολεί να πω ότι όπως ολοσωστα λέει ο @ Kurdy Malloy  τα ρεβύθια καλομαγειρεμενα φτάνουν ακόμα και το 10. Εντάξει αβραστα ανάλατα και κλαστικα παίζουν στο 2 με 3. Αντίθετα τα τίμια μακαρόνια με κιμά παίζουν από 6 μέχρι 7.:choco:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

To τελευταίο δεν ξέρω πόσο στέκει ως επιχείρημα. Για δύο λόγους: αφενός δύσκολα κάποιος θα πάρει κάτι που το είδε σε ένα ράφι ενώ δεν έχει ακούσει τίποτα γι'αυτό εν είδει promotion. Ενώ τον Σπάιντερμαν, τον Σούπερμαν, τον Αστερίξ, τον Ντρεντ τους ξέρει ή έστω τους έχει ακουστά, θα τους πάρει. Αφεδύο είναι κόμικς σε συνέχειες οπότε η περίπτωση να πάρει κάτι στη μέση της σειράς και να του αρέσει είναι αισθητά μικρότερη από το να πάρει κάτι ολοκληρωμένο ή κάτι που ακολουθεί. Εδώ ήρωες τεράστιας δημοφιλίας (οι προαναφερθέντες) και με τα story arc που έχουν επικρατήσει, είναι αδύνατο ή έστω αποτρεπτικό να πάρεις ένα ξεκάρφωτο τεύχος Μπάτμαν φερ'ειπείν και να περάσεις καλά.

 

Τα "Οι Περιπέτειες των Μπλέικ και Μόρτιμερ" ξεκίνησαν να εκδίδονται το 1991 στην Ελλάδα και σήμερα, 30 χρόνια μετά, βρίσκουμε ακόμη τις πρώτες εκδόσεις. Το ίδιο ισχύει για τα "Αχιλλέας Ταλόν", "Θόργκαλ", "Κωδικός 13" που αναφέρθηκε τελευταία και υποψιάζομαι για πολύ περισσότερα (δεν έχω μπροστά μου να διασταυρώσω). Μάντεψε πόσες επανεκδόσεις "Αστερίξ", "Λούκυ Λουκ" & "Τεν Τεν" έχουμε μονάχα από την ίδια εκδοτική, από τότε (δε σε πάω πιο πίσω) κι έπειτα. Επομένως η απάντηση είναι μάλλον "άλλα κι άλλα Γαλλοβελγικά, ανεξάρτητα απ' την ποιότητά τους". Το κριτήριο υποθέτω πως έχει να κάνει και με την τελική τους αξία (άλλο να αγοράζεις ένα κόμικ στις 350 δρχ. και άλλο στις 1050 δρχ.) αν και πολλά πιστεύω ότι "τα έφαγε" η αποκλειστική τους διανομή σε "ενημερωμένα βιβλιοπωλεία" και όχι στα περίπτερα, καθώς τα κομικσάδικα εκείνα τα χρόνια ακόμη περιορίζονταν σε ένα "Solaris"... Τα μόνα υπερηρωικά που εγώ προσωπικά δεν είδα ποτέ σε περίπτερο απ' το 1985 που ξεκίνησα να τα διαβάζω, είναι τα δύο άλμπουμ "Batman" της "Ars Longa/Νέμο" τα οποία βρίσκεις ακόμη να αγοράσεις... Το τελευταίο τα λέει όλα. Συν τοις άλλοις έχουμε από τη μία να κάνουμε με εβδομαδιαίες εκδόσεις κι από την άλλη με άλμπουμς που κυκλοφορούσαν στη χάση και στη φέξη. Τα "Αστερίξ" με τις διαρκείς επανεκδόσεις & επαναδιανομές στα περίπτερα, πούλησαν και με το παραπάνω. Τα άλλα συνέχισαν να αραχνιάζουν στα βιβλιοπωλεία, διότι δεν ήταν τόσοι οι thor77 & οι Kurdy Malloy που θα τα αναζητούσαν εκεί. Ο περισσότερος κόσμος πήγαινε σε βιβλιοπωλείο για να ψωνίσει βιβλία και όχι κόμικς. Είναι και θέμα κουλτούρας.

 

Βρε σι, εδώ αγοράζαμε χρόνια πολυθεματικά που κάθε τεύχος μπορεί να είχε το 1/6 ή 1/8 μίας και μόνο ιστορίας! Θα μας χαλούσε ένα "Σπάιντερ-Μαν" που μάλιστα είχε τρεις ολοκληρωμένες; Αυτό που λες το βλέπεις σήμερα που ξέρεις περισσότερα για τα κόμικς, από ποιες σειρές αποτελούνταν, πόσα τεύχη έχει στη χώρα προέλευσής της συνολικά μια τέτοια σειρά κτλ. Όχι όταν ήσουν πιτσιρικάς και ήθελες απλώς να διαβάσεις μια ιστορία παραπάνω. Συχνότερη κυκλοφορία λοιπόν με διανομή σε περίπτερα και χαμηλότερη τιμή είναι ορισμένοι απ' τους λόγους που πουλούσε περισσότερο στην Ελλάδα το φουμέτι, το υπερηρωικό, τα Ντισνεϊκά και η Αγγλική σχολή. Η ποιότητα δεν αποτέλεσε κριτήριο σε κανένα αναγνώστη, ούτε η χώρα προέλευσης. Τα "Βαβέλ" & τα "Παρά Πέντε" γιατί πούλησαν; Λιγότερο ίσως λόγω τιμής και ενήλικου/σατιρικού περιεχομένου, αλλά απ' όσο γνωρίζω ούτε πολτοποιήθηκαν (όπως εκείνα του Καμπανά) και ούτε έγινε ποτέ τομοποίηση, επομένως εξαντλήθηκαν για να μην υπάρχουν σήμερα. Της "Μαμούθ Κόμιξ" όμως βρίσκονται! Που είναι της ίδιας εταιρείας τα "X-Men" και τα "Ο Άνθρωπος Αράχνη"; Ακόμη και οι τόμοι τους δεν υπάρχουν σε στοκ, εδώ και πολλά χρόνια, πολύ πριν έρθει το "MCU", οι ταινίες του Sam Raimi κτλ. Η οικογένεια Ανεμοδουρά έχει παράδοση με τα περίπτερα, γι' αυτό και βλέπουμε ακόμη και τις εκδόσεις βιβλιοπωλείου να διανέμονται εκεί μέσα και παρόλο που εκείνες είναι ακριβότερες, μοιραία κάποια θα πουληθούν! Ας ακολουθούσε και η "Μαμούθ Κόμιξ" το παράδειγμά τους.

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.