Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από την εκδοτική "Μικρός Ήρως" (2021)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 λεπτά πριν, christs είπε:

Bασικα το προβλημα ειναι για εμας που θελαμε εξ αρχης να εχουμε τη δευτερη εκδοση, παρ ολα αυτα στηριξαμε την εκδοτικη στη λαθος επιλογη της και αγορασαμε την πρωτη εκδοση (και σε μια τιμη οχι φθηνη θα ελεγα), και εν τελει μενουμε με την κακη εκδοση στο χερι, την οποια πρεπει τωρα να ξεφορτωθουμε για να παρουμε τη "Σωστη" διορθωμενη εκδοση που επρεπε εξ αρχης να ειχαν βγαλει. Sorry που δε συμμεριζομαι τον ενθουσιασμο σας, λίγο ξενέρωσα με την κατάσταση.

 

Έχεις δίκιο σε αυτό. Και εγώ το σκέφτομαι αλλά συνήθως αποφεύγω να γκρινιάζω. Αλλά το λάθος δεν το διορθώνεις με λάθος. Καλώς ή κακώς έκαναν λάθος στο format της πρώτης έκδοσης και τώρα επανορθώνουν. Δεν θα ήταν καλύτερα να έβγαζαν τη δεύτερη έκδοση σε μικρό φορμάτ.  

Θα διεκδικήσουμε απόσυρση!!:lol:

Επεξεργασία από Manitou
  • Like 7
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@ christs  @ Tsaklas  Εγώ αυτό που γράφετε, δεν το εκλαμβάνω σαν γκρίνια, 100% δίκιο έχετε σε όλα, καθώς όντως για να πάρεις την έκδοση που αξίζει πρέπει να δώσεις (σε τιμές καταλόγου) 25 ευρώ για την πρώτη και 29 για τη δεύτερη, συνολικά 54 ευρώ, διόλου ευκαταφρόνητο ποσό. Καλώς ή κακώς ήταν λάθος του Μικρού Ήρωα το μικρό μέγεθος στην Α έκδοση και κερδίζει με την επανέκδοση σε μεγάλο μέγεθος, καθώς εκτός των αγοραστών που το ήθελαν ήδη, θα το ξαναγοράσουμε και εμείς οι πορωμένοι που θέλουμε να το ξαναδιαβάσουμε σε μεγάλο μέγεθος. Γι' αυτό και η φωτό με το πορτοφόλι. Το ευτυχές είναι πως ίσως σε επόμενες κυκλοφορίες να μη γίνει το ίδιο λάθος και να έχουμε εξ αρχής την έκδοση που πρέπει στο ποιοτικό κομμάτι :) 

  • Like 11
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Κάποιοι από μας έχουν και τα 3 πρώτα τεύχη που τα ξαναγοράσαμε σε μικρό μέγεθος και η αιμορραγία είναι ακόμα χειρότερη. Δεν πειράζει θα έχουμε τα επόμενα μεγάλα.

 

Και που'στε. Αφού τα παλιά κόμικς του 9 πουλάνε, υπάρχει και η Αρμάδα, η Χρυσή Πόλη, Αρπακτικά, Travis, Sky doll και πολλά ακόμα που δεν έγιναν άλμπουμ του μήνα. Ε; Ε; ΕΕΕΕΕΕΕΕ;

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πρόταση προς την "Μικρός Ήρως"

Γενναία έκπτωση στην Β' έκδοση σε όσους έχουν αγοράσει την Α' έκδοση :).

 

Πάντως πιστεύω ότι η Α' έκδοση βγήκε σε μικρό μέγεθος ίσως γιατί πίστευαν ότι δεν θα είχε τόση μεγάλη ανταπόκριση.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το είχα γράψει κάπου αρκετά παλιότερα, αλλά δεν είναι κακό να το γράψω πάλι. Οι εποχές που στήριζα τις εκδοτικές, ότι και να βγάζανε, τελείωσαν. Εδώ και αρκετό καιρό, αν κάτι δεν με ικανοποιεί, πολύ απλά δεν το αγοράζω, ότι και αν είναι αυτό. Δεν πήρα την Α' έκδοση λόγω μεγέθους και χαίρομαι γι αυτό. Όπως χαίρομαι που θα πάρω τώρα την Β' έκδοση και όποια άλλη έκδοση με ικανοποιεί.

 

:Paingiver:

  • Like 14
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

3 λεπτά πριν, hudson είπε:

Πάντως πιστεύω ότι η Α' έκδοση βγήκε σε μικρό μέγεθος ίσως γιατί πίστευαν ότι δεν θα είχε τόση μεγάλη ανταπόκριση.

Χαίρω πολύ. Κι εγώ αν πίστευα ότι θα έχει ανταπόκριση δε θα βιαζόμουν να πάρω το μικρό μόλις έπεσε στα 20.

  • Like 6
  • Λύπη 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Η πλάκα θα ήταν κάποιος που έχει πάρει την πρώτη έκδοση και να γκρινιάζει για την δεύτερη έκδοση. Να παίρνει την δεύτερη έκδοση και να γκρινιάζει που θα έχει βγει και τρίτη έκδοση με σκληρό εξώφυλλο... Και στην 4η έκδοση προσθέτουν και τα επιπλέον τεύχη του blacksad...:lol::sad1: Το βλέπω να γίνεται χαμός με αυτόν τον blacksad...:lmao:

  • Like 2
  • Αστείο 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ πάντως θα κάνω δώρο την πρώτη έκδοση σε κάποιον φίλο και έτσι θα πάρω τη Δεύτερη έκδοση και θα κάνω και ένα υπέροχο δώρο σε κάποιον!

  • Like 11
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπράβο για άλλη μια φορά στην εκδοτική που ακούει τους αναγνώστες :)
 

19 λεπτά πριν, Dr Paingiver είπε:

Το είχα γράψει κάπου αρκετά παλιότερα, αλλά δεν είναι κακό να το γράψω πάλι. Οι εποχές που στήριζα τις εκδοτικές, ότι και να βγάζανε, τελείωσαν. Εδώ και αρκετό καιρό, αν κάτι δεν με ικανοποιεί, πολύ απλά δεν το αγοράζω, ότι και αν είναι αυτό. Δεν πήρα την Α' έκδοση λόγω μεγέθους και χαίρομαι γι αυτό. Όπως χαίρομαι που θα πάρω τώρα την Β' έκδοση και όποια άλλη έκδοση με ικανοποιεί.

Θα συμφωνήσω απόλυτα! Σκέφτομαι και εγώ τώρα να αγοράσω την νέα έκδοση.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  124
  • Reputation:   863
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, hudson είπε:

Πρόταση προς την "Μικρός Ήρως"

Γενναία έκπτωση στην Β' έκδοση σε όσους έχουν αγοράσει την Α' έκδοση :).

 

Πάντως πιστεύω ότι η Α' έκδοση βγήκε σε μικρό μέγεθος ίσως γιατί πίστευαν ότι δεν θα είχε τόση μεγάλη ανταπόκριση.

...ή να κυκλοφορήσει alternate έκδοση των νέων τευχών σε 17x24 ώστε να μη χρειαστεί να πληρώσει ο ψυχαναγκαστικός συλλέκτης για τα δικά τους λάθη. Πραγματικά, αυτό το φάουλ της εκδοτικής επισκιάζει τον ενθουσιασμό για την αναγγελία κυκλοφορίας των νέων άλμπουμ!

  • Like 2
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες που ξενέρωσαν.
Εγώ ευτυχώς δεν είμαι τόσο πορωμένος με τον Blacksad, οπότε δεν θα μπω στη διαδικασία να πάρω την επανέκδοση απ΄τη στιγμή που πήρα την 1η έκδοση.
Αλλά αν συνέβαινε αυτό σε κόμικ που καραγούσταρα, θα είχα εκνευριστεί τώρα.
Πχ αν η Μαμούθ αποφασίσει να επανεκδόσει τα τελευταία Μπλούμπερυ σε έγχρωμο φορμάτ, θα σπαστώ.

Αφού πάντως η Μικρός Ήρως ακούει τους αναγνώστες γιατί δεν βγάζει αυτόνομο Λάργκο (σε μεγάλο μέγεθος) να γουστάρουμε;

 

Συμφωνώ και με Dr Paingiver ότι δεν είναι ανάγκη ν΄αγοράζουμε ό,τι βγαίνει απλά για να στηρίξουμε την εκδοτική.

Λάθος επιλογές δεν πρέπει να τις στηρίζουμε.

Γι΄αυτό και δεν πήρα τα Μπλεκ παρότι γουστάρω τρελά τον Λάργκο Γουίντς (πήρα μόνο το #6 που είχε το 1ο μέρος να δω πως είναι).
Δεν αξίζει να δίνω 5€ για να διαβάζω τις 20-25 απ΄τις 164 σελίδες του περιοδικού (περίπου το 1/8 της ύλης).
Κι αυτές σε μικρές διαστάσεις μάλιστα.
Το Non-Stop Comics, παρότι δεν είναι κι αυτό ακριβώς αυτό που ήθελα, με καλύπτει κάπως γιατί αφενός είναι στις σωστές διαστάσεις αφετέρου έχει και το Kill or be Killed, που προς το παρόν μου αρέσει και θέλω να το διαβάσω. Άρα μ΄ενδιαφέρουν οι περίπου 50 απ΄τις 80 σελίδες, πάνω απ΄τη μισή ύλη του περιοδικού.
Προς το παρόν λέω να συνεχίσω να το παίρνω.
 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 9
  • Respect 1
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  189
  • Reputation:   1067
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1781 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Να ρωτήσω κάτι εγώ που δεν κατάλαβα; Στο μέιλ που μου ήρθε λέει για προπαραγγελια, στην ιστοσελίδα λέει άμεσα διαθέσιμο. Τελικά τι ισχύει; Βγήκε; 

Χάρηκα που όλο άφηνα για αργότερα την αγορά του μπλακσαντ, θα πάρω μια και καλή τη μεγάλη έκδοση. Ας ελπίσουμε η εκδοτική να μην ξανακάνει το ίδιο λάθος σε επόμενους τόμους. 

 

Edit: 30 Σεπτέμβρη. Το γράφει στο φβ στο εξώφυλλο της σελίδας της εκδοτικής.

Επεξεργασία από avalonlll
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δεν φτάνει που υπάρχει μια σοβαρή εκδοτική,  θα τα ακούσει και από πάνω. Βγάλτε τα παλιά σε πώληση και τέλος. 

  • Like 3
  • Respect 3
  • Αστείο 2
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

45 λεπτά πριν, Comichunter είπε:

Δεν φτάνει που υπάρχει μια σοβαρή εκδοτική,  θα τα ακούσει και από πάνω. Βγάλτε τα παλιά σε πώληση και τέλος. 

Ευχαριστούμε για τη χρηματοοικονομική συμβουλή σου, δεν την χρειαζόμαστε όμως, ούτε στη ζητήσαμε.

  • Like 4
  • Διαφωνώ 1
  • Αστείο 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

11 ώρες πριν, christs είπε:

Ευχαριστούμε για τη χρηματοοικονομική συμβουλή σου, δεν την χρειαζόμαστε όμως, ούτε στη ζητήσαμε.

Η γκρίνια είναι άσχημο πράγμα ειδικά σε μια '' παρεα''-ομάδα που μιλάνε μόνο για χόμπι =διασκέδαση. Όσοι είστε '' αρρωστοι ''  με τα εκατοστά του σχεδίου να γράψετε αλλού τα παράπονα σας. 

  • Like 1
  • Διαφωνώ 1
  • Respect 3
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από τις συζητήσεις που γυρίζουν διαρκώς, ποια (έκδοση) το έχει πιο μεγάλο! Κάποιοι βολεύονται και με μικρότερα, πως κάνετε έτσι; :D  Όπως λέει και ο Comichunter παραπάνω, πουλήστε την παλιά έκδοση και πάρτε τη νεότερη! Γιατί σκάτε; Εάν ήταν πιο ακριβή σε μεγαλύτερο μέγεθος, δε θα δίνατε περισσότερα (υποθέτω πως θα στοιχίζει παραπάνω); Κι ο Laz33 έδωσε μια πολύ καλή ιδέα, να τη χαρίσετε κάπου! Εγώ έχω ήδη σκεφτεί 2-3 άτομα.

  • Like 4
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Ναι βρε παιδιά, αλλά σκεφτείτε και εμάς που δεν αγοράσαμε την πρώτη έκδοση και τώρα δεν μπορούμε να την βρούμε πουθενά. Προφανώς, λόγω της μεγάλης ζήτησης αποφάσισαν να τό ανατυπώσουν και - ευτυχώς- σκέφτηκαν να τό βγάλουν σε καλύτερη έκδοση. Κι εγώ θα πάθαινα εγκεφαλικό αν είχα πληρώσει 25€ για μια  έκδοση, η οποία μετά από ενάμισι χρόνο επανακυκλοφόρησε σε ανώτερη ποιότητα . Όμως, δεν παύει να είναι μια καλή ευκαιρία να αποκτήσουν περισσότερα άτομα το έργο. Φυσικά και η εκδοτική θα έπρεπε να τό είχε εκδώσει εξ αρχής σε μεγάλο μέγεθος και να τελειώνει η υπόθεση. Αλλά ας μπούμε λίγο στην θέση τους. Θα ήταν μεγάλο ρίσκο να τυπώσουν έναν σχετικά άγνωστο τίτλο και να τόν πουλάνε για τριάντα ευρώ. Μετά είδαν ότι πουλάει και ενώ έχει μεγάλη ζήτηση, είναι εξαντλημένο οπότε αποφάσισαν ότι πρέπει να επανεκδοθεί. Και για καλή μας τύχη, το εξέδωσαν σε μεγαλύτερο μέγεθος. Ας απολαύσουμε λοιπόν το προνόμιο να διαβάσουμε ένα από τους κορυφαίους σύγχρονους τίτλους κόμικς σε μία περιποιημένη  έκδοση κι ας αφήσουμε τις διαφωνίες και όποιες αρνητικές σκέψεις.

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

1 ώρα πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Ναι βρε παιδιά, αλλά σκεφτείτε και εμάς που δεν αγοράσαμε την πρώτη έκδοση και τώρα δεν μπορούμε να την βρούμε πουθενά. Προφανώς, λόγω της μεγάλης ζήτησης αποφάσισαν να τό ανατυπώσουν και - ευτυχώς- σκέφτηκαν να τό βγάλουν σε καλύτερη έκδοση. Κι εγώ θα πάθαινα εγκεφαλικό αν είχα πληρώσει 25€ για μια μέτρια έκδοση και μετά από ενάμιση χρόνο, έβγαινε ξανά με ανώτερη ποιότητα στην ίδια περίπου τιμή. Όμως, δεν παύει να είναι μια καλή ευκαιρία να αποκτήσουν περισσότερα άτομα το έργο. Φυσικά και η εκδοτική θα έπρεπε να τό είχε εκδώσει εξ αρχής σε μεγάλο μέγεθος και να τελειώνει η υπόθεση. Αλλά ας μπούμε λίγο στην θέση τους. Θα ήταν μεγάλο ρίσκο να τυπώσουν έναν σχετικά άγνωστο τίτλο και να τόν πουλάνε για τριάντα ευρώ. Μετά είδαν ότι πουλάει και ενώ έχει μεγάλη ζήτηση, είναι εξαντλημένο οπότε αποφάσισαν ότι πρέπει να επανεκδοθεί. Και για καλή μας τύχη, το εξέδωσαν σε μεγαλύτερο μέγεθος. Ας απολαύσουμε λοιπόν το προνόμιο να διαβάσουμε ένα από τους κορυφαίους σύγχρονους τίτλους κόμικς σε μία περιποιημένη  έκδοση κι ας αφήσουμε τις διαφωνίες και όποιες αρνητικές σκέψεις.

Πάντως πέρα από το. Μέγεθος,  η πρώτη έκδοση δεν ήταν μέτρια,  ήταν υψηλού επιπέδου. 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, Mandrake είπε:

ς,Κι ο Laz33 έδωσε μια πολύ καλή ιδέα, να τη χαρίσετε κάπου! Εγώ έχω ήδη σκεφτεί 2-3 άτομα.

Εγώ το είπα μη μου κλέβεις τη δόξα.:lol:

Ναι ρε είναι η καλύτερη λύση αν φυσικά δεν έχεις οικονομικό θέμα να δώσεις τα ουκ ολίγα 20 ευρώ. Εγώ ήδη τον βρήκα τον κάτοχο του παλιου μου blacksad.  Θα το καταχαρει. 

  • Like 9
  • Respect 1
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

«Μόμπι Ντικ» με την ΕΦΣΥΝ!

22/09 2021 «Μόμπι Ντικ» με την ΕΦΣΥΝ!
 

Το βιβλίο ανήκει στη λεγόμενη Αμερικανική Αναγέννηση και έχει ταξινομηθεί από τον όψιμο ρομαντισμό μέχρι τον πρώιμο συμβολισμό. Όταν δημοσιεύθηκε έλαβε ανάμεικτες κριτικές και ήταν εμπορική αποτυχία. Όταν πέθανε ο συγγραφές του το 1891 δεν τυπωνόταν. Η φήμη του ως σπουδαίο αμερικανικό μυθιστόρημα άρχισε να εξαπλώνεται στις αρχές του 20ού αιώνα, με την εκατονταετηρίδα της γέννησης του Χέρμαν Μέλβιλ. Ο Ουίλιαμ Φώκνερ είπε ότι ευχόταν να το είχε γράψει ο ίδιος και ο Ντ. Χ. Λώρενς το αποκάλεσε «ένα από τα πιο περίεργα και υπέροχα βιβλία στον κόσμο» και «το σπουδαιότερο βιβλίο που έχει γραφτεί για τη θάλασσα». Η εναρκτήρια πρόταση «Λέγε με Ισμαήλ» είναι ανάμεσα στις πιο διάσημες της παγκόσμιας λογοτεχνίας. Το κλασσικό αυτό έργο κυκλοφορεί τώρα σε κόμικς!

"Λέγε με Ισμαήλ. Πριν από μερικά χρόνια -δεν έχει σημασία πόσο ακριβώς- έχοντας λίγα ή καθόλου χρήματα στο πουγκί μου και τίποτα ιδιαίτερο που να με ενδιαφέρει στη στεριά, σκέφτηκα να ταξιδέψω λίγο στη θάλασσα και να δω το υδάτινο μέρος του κόσμου. Είναι ένας τρόπος που έχω να διώχνω το σπλήνιασμα και να ρυθμίζω το κυκλοφοριακό. Όταν πιάνω τον εαυτό μου να στραβώνει το στόμα όταν μες στην ψυχή μου είναι Νοέμβρης υγρός, που ψιλοβρέχει όταν πιάνω τον εαυτό μου να σταματάει άθελα μπρος σε φερετροπωλεία και να γίνεται ουραγός κάθε κηδείας που συναντώ και ειδικά όταν οι υποχονδρίες μου με κυβερνούν τόσο."

Κυκλοφορεί σε τρία τεύχη με την Εφημερίδα Των Συντακτών. Το πρώτο μέρος κυκλοφορεί το Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου, το δεύτερο τεύχος κυκλοφορεί το Σάββατο 2 Οκτωβρίου ενώ το τρίτο μέρος το Σάββατο 9 Οκτωβρίου!

  • Like 13
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτός ο μομπυ Ντικ πρέπει να είναι ετεροαναφορα σε δεκάδες κόμικ παγκοσμίως. Πρόχειρα μου έρχονται τρεις ιστορίες Ντίσνεϋ, το Bone και ένα φανζιν.

Θα το πάρω σίγουρα!

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω όλη τη συλλογή απο το Εννέα επομένως είμαι χορτάτος από το μέγεθος.  Αγόρασα με το που κυκλοφόρησε και την έκδοση του μικρου ήρωα χωρίς δεύτερη σκέψη προφανώς όμως στενοχωρημένος που ήταν μικρό μέγεθος.  Την εποχή που βγήκε υπήρχε η γκρίνια ότι δε βρίσκεται όλη η σειρά εύκολα κ μάλιστα ήταν κ ακριβή να τη μαζέψει κανείς. Οπότε κάναν πολύ καλό στον χώρο με αυτή την επανέκδοση. Τώρα έρχονται 2η φορά αφού ακούσαν το κοινό για τις διαστάσεις και διορθώνουν και το κομμάτι του μεγέθους..

Θα ξαναπάρω και τρίτη φορά τη νεα έκδοση για να στηρίξω επειδή ακούν τους αναγνώστες και προφανώς επειδή είναι κομιξάρα.
Καταλαβαίνω πλήρως το ξενέρωμα να έχει πληρώσει κανείς κάτι και να βγαίνει σε καλύτερη μορφή αλλά όταν κάτι γίνεται καλύτερο, προσωπικά δε μπορώ να είμαι γκρινιάρης επειδή δεν το χω εγώ και να παραβλέπω όλα τα άλλα



 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, hudson είπε:

«Μόμπι Ντικ» με την ΕΦΣΥΝ!

22/09 2021 «Μόμπι Ντικ» με την ΕΦΣΥΝ!
 

Το βιβλίο ανήκει στη λεγόμενη Αμερικανική Αναγέννηση και έχει ταξινομηθεί από τον όψιμο ρομαντισμό μέχρι τον πρώιμο συμβολισμό. Όταν δημοσιεύθηκε έλαβε ανάμεικτες κριτικές και ήταν εμπορική αποτυχία. Όταν πέθανε ο συγγραφές του το 1891 δεν τυπωνόταν. Η φήμη του ως σπουδαίο αμερικανικό μυθιστόρημα άρχισε να εξαπλώνεται στις αρχές του 20ού αιώνα, με την εκατονταετηρίδα της γέννησης του Χέρμαν Μέλβιλ. Ο Ουίλιαμ Φώκνερ είπε ότι ευχόταν να το είχε γράψει ο ίδιος και ο Ντ. Χ. Λώρενς το αποκάλεσε «ένα από τα πιο περίεργα και υπέροχα βιβλία στον κόσμο» και «το σπουδαιότερο βιβλίο που έχει γραφτεί για τη θάλασσα». Η εναρκτήρια πρόταση «Λέγε με Ισμαήλ» είναι ανάμεσα στις πιο διάσημες της παγκόσμιας λογοτεχνίας. Το κλασσικό αυτό έργο κυκλοφορεί τώρα σε κόμικς!

"Λέγε με Ισμαήλ. Πριν από μερικά χρόνια -δεν έχει σημασία πόσο ακριβώς- έχοντας λίγα ή καθόλου χρήματα στο πουγκί μου και τίποτα ιδιαίτερο που να με ενδιαφέρει στη στεριά, σκέφτηκα να ταξιδέψω λίγο στη θάλασσα και να δω το υδάτινο μέρος του κόσμου. Είναι ένας τρόπος που έχω να διώχνω το σπλήνιασμα και να ρυθμίζω το κυκλοφοριακό. Όταν πιάνω τον εαυτό μου να στραβώνει το στόμα όταν μες στην ψυχή μου είναι Νοέμβρης υγρός, που ψιλοβρέχει όταν πιάνω τον εαυτό μου να σταματάει άθελα μπρος σε φερετροπωλεία και να γίνεται ουραγός κάθε κηδείας που συναντώ και ειδικά όταν οι υποχονδρίες μου με κυβερνούν τόσο."

Κυκλοφορεί σε τρία τεύχη με την Εφημερίδα Των Συντακτών. Το πρώτο μέρος κυκλοφορεί το Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου, το δεύτερο τεύχος κυκλοφορεί το Σάββατο 2 Οκτωβρίου ενώ το τρίτο μέρος το Σάββατο 9 Οκτωβρίου!


Εγώ πάντως αυτό το Μόμπυ Ντικ ξέρω :lol:

10458877_300374866810934_620780378058174

Και το λατρεύω :love4:Σκέφτομαι να πάρω την έκδοση του μικρού ήρωα. Βλέπω ότι έχει 124 σελίδες και ωραίο σχέδιο. Βέβαια, θα προτιμούσα να ήταν ένας τόμος σκληρόδετος :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Σε ερώτηση που έκανα σχετικά με την κυκλοφορία του Κόρτο Μαλτεζε "Μου"..

"Ακριβής ημερομηνία δεν έχουμε αλλά υπάρχει η πρόθεση να κυκλοφορήσει το "Μου" μέχρι το τέλος του χρόνου σε συνεργασία με την "εφημερίδα των συντακτών".

  • Like 16
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  189
  • Reputation:   1067
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1781 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μόλις είδα αυτό στην ιστοσελίδα τους:

https://www.mikrosiros.gr/blacksad-meros-ekto?search=blacksad&description=true

Είναι το Blacksad #6, και έχει ημερομηνία κυκλοφορίας τον Νοέμβριο. 

 

image.thumb.png.23fb346f4080c8b788a5fa0372f80729.png

  • Like 15
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Screenshot_2021-10-02-09-18-51-727_com.google.android.apps.photos.jpg

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 1/10/2021 στο 12:15 ΠΜ, avalonlll είπε:

Μόλις είδα αυτό στην ιστοσελίδα τους:

https://www.mikrosiros.gr/blacksad-meros-ekto?search=blacksad&description=true

Είναι το Blacksad #6, και έχει ημερομηνία κυκλοφορίας τον Νοέμβριο. 

 

image.thumb.png.23fb346f4080c8b788a5fa0372f80729.png

Δεν υπάρχει πλέον στη σελίδα τους 

  • Like 8
  • Λύπη 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ το έκανα μια παραγγελία αλλά μετά έπεσε το σύστημα και δεν υπήρχε για να ολοκληρώσω την παραγγελία.

  • Like 7
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

«Non-Stop Comics #2» κυκλοφορεί 12 Οκτωβρίου!

01/10 2021 «Non-Stop Comics #2» κυκλοφορεί 12 Οκτωβρίου!
 
          Η πρώτη επαφή μας με το κοινό μετά από περίπου ενάμισι χρόνο παύσης έγινε τον περασμένο Ιούλιο στο Comic N’ Beer Festival και μας επανάφερε σε μια ατμόσφαιρα που είχαμε λίγο-πολύ όλοι ξεχάσει… Ήταν ένα κομιξοφεστιβάλ με τα όλα του: συζητήσεις γύρω από παλιά και νέα κόμικς, ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις και ομιλίες και κυρίως πολλά χαμόγελα από καλλιτέχνες, εκδότες και άτομα του χώρου!

Έστω και αν κρύβονταν πίσω από τις υποχρεωτικές μάσκες! Εκεί ήταν που το αναγνωστικό μας κοινό ήρθε για πρώτη φορά σε επαφή με το περιοδικό που κρατάτε στα χέρια σας και η ανταπόκριση ήταν κάτι παραπάνω από θετική! Ακολούθησαν άλλα 2 φεστιβάλ (Φεστιβάλ Ζαππείου και Comicdom) —τα οποία πια ακολουθούμε μανιωδώς— στα οποία η ανταπόκριση υπήρξε ακόμη θερμότερη! Από τα σχόλια όλων φαίνεται ότι ο διαχωρισμός των 2 περιοδικών (που προήλθαν από το σπάσιμο του Μπλεκ) είχε λογική βάση και κυρίως ότι το Non-Stop Comics είναι η φρέσκια πρόταση που φέρνει κάτι καινούργιο στον χώρο των κόμικς!

                                                                                        Περιεχόμενα:

- Kill Or Be Killed (B' Μέρος) των Ed Brubaker & Sean Phillips

- Λάργκο Γουίντς - Οχυρό Μακίλιγνκ (Β' Μέρος) των Philippe Francq & Jean Van Hamme

- Στόρμ - Στα Ίχνη Των Φίλων (Β' Μέρος) των Martin Lodewijk, Romano Molenaar & Jorg De Vos

- Δικαστής Ντρέντ - Συμπολεμιστές (B' Μέρος) των Jοhn Wagner & Dan Cornwell

Και ακόμη:

- Κόμικς Νέα του Γαβριήλ Τομπαλίδη

- Συνέντευξη των Juan Díaz Canales στον Γαβριήλ Τομπαλίδη

- The Pop Corner του Μάνου Νομικού

- Ο Καλός, Ο Κακός και ο Παπιός των Ίωνα Αγγελή, Γιάννη Παπαδόπουλου & Phantom Duck 

Το Non-Stop Comics ήρθε για να αναταράξει τα νερά στον χώρο των κόμικς!

Kυκλοφορεί τη Τρίτη 12 Οκτωβρίου!

 

https://www.mikrosiros.gr/non-stop-comics/non-stop-comics-2

  • Like 14
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ξέρουμε για ποιο λόγο απέσυραν τη διαφήμιση για την κυκλοφορία του Blacksad #6 και πότε τελικά θα κυκλοφορήσει; :thinking:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.