Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από την εκδοτική "Μικρός Ήρως" (2021)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

5 hours ago, Laz33 said:


Tα φρέσκα δεν σημαίνει ότι είναι και καλύτερα.
Ίσα ίσα, συνήθως το αντίθετο συμβαίνει.
Καλές σειρές να βλέπουμε είναι το θέμα. Και να μην κοιτάμε πότε βγήκαν.
Εδώ ακόμα διαβάζουμε κόμικς δεκαετίας ΄50 και ΄60 και γουστάρουμε.
Και θα μας χαλάσει ο Λάργκο των '90s;

 

Εγώ θέλω Λάργκο σε αυτόνομα άλμπουμς και στο νέο περιοδικό κάτι πιο ρετρό, όπως το Barbe-Rouge του Charlier. Το Durango επίσης δεν θα με χαλούσε. Ή έστω κανένα Michel Valliant (τα παλιά του Graton) :)

 


Τι να μη κοιτάζω πότε βγήκαν? Επειδή λχ καραγουστάρω τον John Wayne σταματάει να κάνει μπαμ ότι οι ταινίες του βρωμάνε παλιατζούρα? :D Άλλο το ότι εγώ γουστάρω :) 

 

Στα 10 καλά φρέσκα, τα 9 είναι καλύτερα από τα 9 των 10 καλών παλιών :) Και μόνο που έχουν ελαχιστοποιήσει τα αφηγηματικά παραλληλόγραμμα ή τα μπαλονάκια με τους τεράστιους διαλόγους και αφήνουν την εικόνα και το ντεκουπάζ να πει μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας, είναι τεράστια αλλαγή. (εσύ βέβαια τα γουστάρεις αυτά τα θηρία :) εσύ όμως :) )  

 

:cheers5: 
 

 

  • Like 6
  • Διαφωνώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

Στα 10 καλά φρέσκα, τα 9 είναι καλύτερα από τα 9 των 10 καλών παλιών

 

Πες μου 10 καλά φρέσκα που να είναι καλύτερα απ΄τα 9 στα 10 καλά παλιά.
Βασικά τι 10.

5 πες μου.

Άκυρο. Ούτε 5.
Πες μου ένα σύγχρονο χιουμοριστικό που να είναι καλύτερο από Αστερίξ ή Λούκυ Λουκ, ένα σύγχρονο western καλύτερο από Μπλούμπερυ και, μιας και ξέρω την αδυναμία σου, μια σύγχρονη ναυτική περιπέτεια καλύτερη από Κόρτο Μαλτέζε.


Mη συγκρίνουμε με ταινίες. Στις ταινίες παίζουν μεγάλο ρόλο και τα εφέ. Οπότε λογικό μια παλιά ταινία να φαίνεται περίεργη και ξεπερασμένη τώρα.
Στα κόμικς οι βασικές τεχνικές σχεδιασμού και τα μέσα που χρησιμοποιούν οι σχεδιαστές δεν έχουν αλλάξει ιδιαίτερα στο πέρασμα των χρόνων :)

 

Για τα μπαλονάκια και το κείμενο μ΄έχεις παρεξηγήσει.
Δεν σημαίνει ότι μ΄αρέσουν για παράδειγμα τα Μπλέικ και Μόρτιμερ επειδή έχουν πολύ κείμενο.
Ή γενικά ότι μ΄αρέσει ένα κόμικ επειδή είναι πυκνογραμμένο.
Αν αυτά που λέει είναι μπούρδες, θα με κουράσει και θα το πετάξω απ΄το παράθυρο (πχ κάποια Ταλόν που οι ιστορίες δεν πολυέλεγαν, έτοιμος ήμουν να τα σουτάρω απ΄τα νεύρα μου).
Αλλά αν αυτά που λέει αξίζουν, τότε γουστάρω, γιατί μέσα σε 44-46 σελίδες θα διαβάσω μια ιστορία που οι σύγχρονοι συγγραφείς θα χρειάζονταν 100 σελίδες τουλάχιστον για να τη διηγηθούν. Και συνήθως δεν έχουν τόσες διαθέσιμες.
Α, δεν σημαίνει επίσης ότι όλα τα παλιά κόμικς είναι πυκνογραμμένα και όλα τα σύγχρονα αραιογραμμένα :)

 

  • Like 9
  • Διαφωνώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

O Goscinny και ο Pratt είναι ιερά τέρατα και μεγάλες μου αγάπες :) Όπως και μερικοί ακόμα. Γι'αυτό και δεν είπα ότι και τα 10 καλά καινούργια θα είναι καλύτερα από οιαδήποτε 10 καλά παλιά. :) Πλην όμως τα καλά αυτών έχουν ήδη μεταφραστεί. Ο Ιωάννης Πιστολέ λχ έχει δείξει ότι δεν χάναμε και κάτι φοβερό που δεν τον είχαμε :) 

Τα 2 τελευταία Μπλούμπερυ είναι στις ντάνες με τα αδιάβαστα. Σε αντίθεση με τα Undertaker :) Και γενικώς οτιδήποτε πέφτει στα χεράκια μου που είναι σε σενάριο είτε του Fabien Nury, είτε του Xavier Dorisson, τα οποία τα τσακίζω :) Στα κινηματογραφικά western τα εφέ είναι ελάχιστα. Η παλιατζούρα σε αυτά έρχεται κυρίως από το σενάριο. Μια ηλίθια 20χρονη μέλλουσα νοικοκυρά τύπου Shirley Temple στα "γεράματα", έναν πιτσιρικά crooney τύπου Ricky Nelson που θα σαγηνεύσει την ηλίθια 20χρονη με τα τραγούδια του ενόσω ένας νεαρός θα αγκαλιάζει την καλή του στο σινεμά ξεκινώντας το φλερτάρισμα, τυποποιημένους ινδιάνους της πλάκας και κάτι τόνους ακόμα πραγμάτων που μυρίζουν μούχλα :D (αλλά δεν χαλάνε εμένα :) )  


Όσον αφορά το σχέδιο, σαφέστατα και έχουμε αλλαγές. Κατά κύριο λόγο καλύτερο χαρτί, ώστε να μη "διαχέεται" το μελάνι και να μένει η γραμμή crisp and clear. Και στο σκέλος της δημιουργίας και στο σκέλος της εκτύπωσης.

10 φρέσκα BD που θα εκτύπωνα εγώ? Tyler Cross, Son of the Sun/Fils du Soleil, Long John Silver, Undertaker, Universal War (αν και είναι πλέον 20ετιας), Reconquetes, Silas Corey, Cap Horn, Aster of Pan και το Complainte des landes perdues κυρίως για να δω τον δεύτερο κύκλο και το σχέδιο του Delaby :D (μετά θα έβγαζα και τα άλλα των Nury+Dorisson :D )  

 

Το χιούμορ είναι τρομερά δύσκολη υπόθεση. Κατ'αρχάς πρέπει να μεταφραστεί. Και κάπως έτσι ο Τιτέφ έχει πάει άκλαυτος εδώ και ας έχει βγει και ξαναβγεί. (ενώ στη Γαλλία κάνει θραύση)

 

:cheers5: 

edit και το παραγ*μήσαμε λίγο το θέμα :) Είπα ότι θα ήθελα πιο φρέσκα πράγματα, είπες ότι είσαι ικανοποιημένος με αυτά, γιατί ματαξαναζαλίζουμε τον κόσμο με πράγματα που έχουμε ματαξαναπει κάτι χιλιάδες φορές εδώ μέσα? :) 

edit2 α ναι. Και τώρα που μου φλάσαρε. Αφού η Καθημερινή σφυρίζει αδιάφορα (λέω ευγενικά το she is playing him :D ), θα κοίταζα αν μπορώ να τσιμπήσω τα Disney του Keramidas :D:D :D 

  • Like 8
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, germanicus είπε:

O Goscinny και ο Pratt είναι ιερά τέρατα και μεγάλες μου αγάπες :) Όπως και μερικοί ακόμα. Γι'αυτό και δεν είπα ότι και τα 10 καλά καινούργια θα είναι καλύτερα από οιαδήποτε 10 καλά παλιά. :) Πλην όμως τα καλά αυτών έχουν ήδη μεταφραστεί. Ο Ιωάννης Πιστολέ λχ έχει δείξει ότι δεν χάναμε και κάτι φοβερό που δεν τον είχαμε :) 

Τα 2 τελευταία Μπλούμπερυ είναι στις ντάνες με τα αδιάβαστα. Σε αντίθεση με τα Undertaker :) Και γενικώς οτιδήποτε πέφτει στα χεράκια μου που είναι σε σενάριο είτε του Fabien Nury, είτε του Xavier Dorisson, τα οποία τα τσακίζω :) Στα κινηματογραφικά western τα εφέ είναι ελάχιστα. Η παλιατζούρα σε αυτά έρχεται κυρίως από το σενάριο. Μια ηλίθια 20χρονη μέλλουσα νοικοκυρά τύπου Shirley Temple στα "γεράματα", έναν πιτσιρικά crooney τύπου Ricky Nelson που θα σαγηνεύσει την ηλίθια 20χρονη με τα τραγούδια του ενόσω ένας νεαρός θα αγκαλιάζει την καλή του στο σινεμά ξεκινώντας το φλερτάρισμα, τυποποιημένους ινδιάνους της πλάκας και κάτι τόνους ακόμα πραγμάτων που μυρίζουν μούχλα :D (αλλά δεν χαλάνε εμένα :) )  


Όσον αφορά το σχέδιο, σαφέστατα και έχουμε αλλαγές. Κατά κύριο λόγο καλύτερο χαρτί, ώστε να μη "διαχέεται" το μελάνι και να μένει η γραμμή crisp and clear. Και στο σκέλος της δημιουργίας και στο σκέλος της εκτύπωσης.

10 φρέσκα BD που θα εκτύπωνα εγώ? Tyler Cross, Son of the Sun/Fils du Soleil, Long John Silver, Undertaker, Universal War (αν και είναι πλέον 20ετιας), Reconquetes, Silas Corey, Cap Horn, Aster of Pan και το Complainte des landes perdues κυρίως για να δω τον δεύτερο κύκλο και το σχέδιο του Delaby :D (μετά θα έβγαζα και τα άλλα των Nury+Dorisson :D )  

 

Το χιούμορ είναι τρομερά δύσκολη υπόθεση. Κατ'αρχάς πρέπει να μεταφραστεί. Και κάπως έτσι ο Τιτέφ έχει πάει άκλαυτος εδώ και ας έχει βγει και ξαναβγεί. (ενώ στη Γαλλία κάνει θραύση)

 

:cheers5: 

edit και το παραγ*μήσαμε λίγο το θέμα :) Είπα ότι θα ήθελα πιο φρέσκα πράγματα, είπες ότι είσαι ικανοποιημένος με αυτά, γιατί ματαξαναζαλίζουμε τον κόσμο με πράγματα που έχουμε ματαξαναπει κάτι χιλιάδες φορές εδώ μέσα? :) 

edit2 α ναι. Και τώρα που μου φλάσαρε. Αφού η Καθημερινή σφυρίζει αδιάφορα (λέω ευγενικά το she is playing him :D ), θα κοίταζα αν μπορώ να τσιμπήσω τα Disney του Keramidas :D:D :D 

Πόσα είναι τα disney του Keramidas? Το ρώτησα και αλλού αυτό. Εκτός από τα δύο της Idw που έχουμε δει και εδώ υπάρχει κάτι άλλο ενδιαφέρον?

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

5 ώρες πριν, germanicus είπε:

O Goscinny και ο Pratt είναι ιερά τέρατα και μεγάλες μου αγάπες :) Όπως και μερικοί ακόμα. Γι'αυτό και δεν είπα ότι και τα 10 καλά καινούργια θα είναι καλύτερα από οιαδήποτε 10 καλά παλιά. :) Πλην όμως τα καλά αυτών έχουν ήδη μεταφραστεί. Ο Ιωάννης Πιστολέ λχ έχει δείξει ότι δεν χάναμε και κάτι φοβερό που δεν τον είχαμε :) 

Τα 2 τελευταία Μπλούμπερυ είναι στις ντάνες με τα αδιάβαστα. Σε αντίθεση με τα Undertaker :) Και γενικώς οτιδήποτε πέφτει στα χεράκια μου που είναι σε σενάριο είτε του Fabien Nury, είτε του Xavier Dorisson, τα οποία τα τσακίζω :) Στα κινηματογραφικά western τα εφέ είναι ελάχιστα. Η παλιατζούρα σε αυτά έρχεται κυρίως από το σενάριο. Μια ηλίθια 20χρονη μέλλουσα νοικοκυρά τύπου Shirley Temple στα "γεράματα", έναν πιτσιρικά crooney τύπου Ricky Nelson που θα σαγηνεύσει την ηλίθια 20χρονη με τα τραγούδια του ενόσω ένας νεαρός θα αγκαλιάζει την καλή του στο σινεμά ξεκινώντας το φλερτάρισμα, τυποποιημένους ινδιάνους της πλάκας και κάτι τόνους ακόμα πραγμάτων που μυρίζουν μούχλα :D (αλλά δεν χαλάνε εμένα :) )  


Όσον αφορά το σχέδιο, σαφέστατα και έχουμε αλλαγές. Κατά κύριο λόγο καλύτερο χαρτί, ώστε να μη "διαχέεται" το μελάνι και να μένει η γραμμή crisp and clear. Και στο σκέλος της δημιουργίας και στο σκέλος της εκτύπωσης.

10 φρέσκα BD που θα εκτύπωνα εγώ? Tyler Cross, Son of the Sun/Fils du Sole, Long John Silver, Undertaker, Universal War (αν και είναι πλέον 20ετιας), Reconquetes, Silas Corey, Cap Horn, Aster of Pan και το Complainte des landes perdues κυρίως για να δω τον δεύτερο κύκλο και το σχέδιο του Delaby :D (μετά θα έβγαζα και τα άλλα των Nury+Dorisson :D )  

 

Το χιούμορ είναι τρομερά δύσκολη υπόθεση. Κατ'αρχάς πρέπει να μεταφραστεί. Και κάπως έτσι ο Τιτέφ έχει πάει άκλαυτος εδώ και ας έχει βγει και ξαναβγεί. (ενώ στη Γαλλία κάνει θραύση)

 

:cheers5: 

edit και το παραγ*μήσαμε λίγο το θέμα :) Είπα ότι θα ήθελα πιο φρέσκα πράγματα, είπες ότι είσαι ικανοποιημένος με αυτά, γιατί ματαξαναζαλίζουμε τον κόσμο με πράγματα που έχουμε ματαξαναπει κάτι χιλιάδες φορές εδώ μέσα? :) 

edit2 α ναι. Και τώρα που μου φλάσαρε. Αφού η Καθημερινή σφυρίζει αδιάφορα (λέω ευγενικά το she is playing him :D ), θα κοίταζα αν μπορώ να τσιμπήσω τα Disney του Keramidas :D:D :D 

 

Δεν μου έγραψες καλύτερο χιουμοριστικό από Asterix/Lucky Luke, ούτε καλύτερη ναυτική περιπέτεια από Corto Maltese.
Ούτε το ότι έχεις αδιάβαστο το νέο Blueberry σημαίνει ότι είναι υποδεέστερο απ΄το Undertaker.
Το οποίο Undertaker μια χαρά είναι βεβαίως (το έχω ξαναγράψει ότι μαζί με Bouncer είναι τα καλύτερα σύγχρονα western).
Αλλά δεν συγκρίνεται με Blueberry. Ούτε σεναριακά ούτε σχεδιαστικά :)
Ένα σύγχρονο BD το οποίο θεωρείται (άσχετα αν διαφωνώ) καλύτερο απ΄τα περισσότερα καλά παλιά, είναι το Blacksad. Δεν υπάρχει κάποιο άλλο.
Άρα εξακολουθώ να θεωρώ άστοχη την άποψή σου ότι τα 10 καλά καινούρια είναι καλύτερα απ΄τα 9 στα 10 καλά παλιά :)

Ούτε συμφωνώ ότι έχουμε δει όλα τα καλά παλιά.
Τα περισσότερα ναι, τα έχουμε δει.
Αλλά έχει κι άλλες κορυφαίες σειρές που θα μπορούσαν να μπουν σ΄ένα περιοδικό όπως το Μπλεκ (Barbe-Rouge, Durango, Lefranc, Buck Danny, Le prince de la Nuit κτλ).


Για τα 10 φρέσκα BD που έγραψες ότι θες να δεις εκτυπωμένα, μαζί σου.
Κι εγώ θα ήθελα να τα δω. Κι άλλα 10 μπορώ να σου γράψω.
Αλλά όχι ότι αυτά είναι καλύτερα απ΄τα παλιά :)


Α, επίσης τώρα που το είδα.
Το Complainte des landes perdues (πολύ καλό btw, τουλάχιστον ο 1oς κύκλος που διάβασα) για ποιο λόγο το θεωρείς φρέσκο και δεν θεωρείς φρέσκο το Largo;
Δεκαετίας ΄90-΄00 είναι και τα δύο.

Πρέπει να προσδιορίσουμε από ποια δεκαετία και πριν θεωρείται παλιό ένα κόμικ.
Για μένα πάντως το Largo Winch δεν μπορεί να θεωρηθεί ρετρό ή κλασικό.
Ούτε το XIII, ίσως ούτε το Thorgal που είναι δεκαετίας ΄80 τα πρώτα τεύχη.

Όχι ακόμα τουλάχιστον.
Σε 10 χρόνια βλέπουμε :)

 

Πάντως αν συμφωνήσουμε να θεωρούμε παλιά και τα κόμικς δεκαετίας ΄90, δηλαδή θεωρήσουμε τα Thorgal κλασική σειρά και τον Van Hamme κλασικό συγγραφέα, τότε έληξε.
Κατηγορηματικά, παλιά κόμικς >>> καινούρια :)

 

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Νομίζω ότι ο τζερμ μιλάει για τίτλους που δεν έχουμε δει ακόμα. Και ναι θα συμφωνήσω. Λίγα παλιά θα ήταν καλύτερες επιλογές ΕΑΝ η τιμή απόκτησής τους είναι η ίδια. Αλλιώς έχουμε μία ειδοποιό διαφορά που αλλάζει τα πάντα.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34276
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  40
  • Reputation:   209
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

undertaker,murena,3hd testament,xiii,largo winch,conquistador,requiem, μερικες προτασεις...τωρα λουκυ λουκ,αστεριξ,κορτο νομιζω δε θα βγουν ποτε απο την καρδια μου ουτε θα αντικατασταθουν απο κατι αλλο(και κατα δευτερον θοργκαλ,τεν τεν,μπλεικ και μορτιμερ,μπλουμπερι,για μενα οχι σαν τα πρωτα αλλα αξιολογοτατα και δυσκολο να ξεπεραστουν)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21483
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πασχαλινή Προσφορά 2021!

19/04 2021 Πασχαλινή Προσφορά 2021!
 

 Το φετινό Πάσχα πλησιάζει και οι Εκδόσεις Μικρός Ήρως, πάντα πιστές στο ραντεβού τους με το αναγνωστικό κοινό, ανακοινώνουν τις πασχαλινές προσφορές τους. Μπορεί για δεύτερο συνεχόμενο Πάσχα να είμαστε περιορισμένοι αλλά κρατάμε ψηλά το κεφάλι και οραματιζόμαστε τις μελλοντικές όμορφες στιγμές. Ελπίζουμε πως τα κόμικς μας θα σας συντροφεύσουν και αυτές τις ημέρες. Και οι φετινές προσφορές μας λοιπόν περιέχουν εκπτώσεις αλλά και δώρα έκπληξη! Αναλυτικότερα: 

- Mε αγορές 30 ευρώ και άνω λαμβάνετε ως δώρο το Θρυλικός Μπλεκ #2!

-Έκπτωση 30% στα παρακάτω:

  • Κόμικς: Συλλεκτικός Μπλεκ, Τόμος Μικρός Ήρωας (έκδοση '85), Εικονογραφημένος Μικρός Ήρωας, Τόμοι Ερίκ Καστέλ, Ερίκ Καστέλ, Μικρός Ήρωας Ειδική Έκδοση, Μίστερ No Eιδική Έκδοση, Νέος Μικρός Ήρωας, Λοχαγός Μαρκ, Μπλεκ - Ειδική Έκδοση, Ρόυ Ρέης, Ρόυ Ρέης - Συλλεκτική Έκδοση, Συλλεκτικά Μικρός Ήρωας, Συλλεκτικά Μικρός Ήρωας (τεύχος), Ταρζάν, Ζαγκόρ Ειδική Έκδοση, Ο Τετρακοσάρης, Ιταλικός Μπλεκ, Μικρός Σερίφης, Έξτρα Μπλεκ, Βιογραφίες Ποδοσφαιριστών.
  • Σταυρόλεξα και Εφηβικά Έντυπα

-Έκπτωση 25% σε όλα τα υπόλοιπα έντυπα μας (Εξαιρούνται οι Νέες μας Εκδόσεις, οι Εκδόσεις Άλλων, οι Προσφορές και οι Συνδρομές).

-Με κάθε αγορά δώρο 2 αφίσες-έκπληξη ενώ με αγορές 25 ευρώ και άνω έχετε δωρεάν έξοδα αποστολής!

 

Καλό Πάσχα σε όλες-ους με υγεία, αλληλεγγύη και δύναμη!

 

https://www.mikrosiros.gr/blog/pasxalini-prosfora-2021

 

Στη φωτογραφία φαίνεται μάλλον και το εξώφυλλο του επόμενου "ΜΠΛΕΚ" Νο16;

Όπως και το εξώφυλλο του "Ο Θρυλικός Μπλεκ" Νο2.

 

  • Like 15
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όπου με αρκετό κόπο μπορούμε να δούμε ότι συνεχίζονται οι ίδιες ιστορίες με το προηγούμενο τεύχος!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Σήμερα στο πάντα αξιόπιστο ψιλικατζιδικο μου έφερε πολλά κόμικ του μικρού ήρωα που είχαν δωθεί με την εφ.συν. σε πακετακια τυλιγμένα ανά σετ με καλες τιμές. Φρανκενστάιν 9,50 ευρώ, Ροβινσώνας 9,50, μύθοι Αισώπου 6,90, μπαλάντα Αλμυρής 11,90 , Σαμαρκάνδη 9,50 καθώς και άλλα Κόρτο Μαλτέζε. 

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

173416057_3927872390585101_7386439722180132412_n.jpg

 

Νέο ΜΠΛΕΚ στις 11 Μαΐου που θα περιέχει ιστορίες Μπλεκ, Λάργκο Γουίντς, Ελ Ζαμπάτο, Στορμ, Ντρεντ, Τα Μαγικά Παπούτσια του Μπίλυ και το Παιδί Πάνθηρα. Μπορεί να είναι το τελευταίο πριν το λανσάρισμα του νέου περιοδικού; Ακολουθούν εικόνες από το ποστ της εκδοτικής στο Facebook:

 

173597075_3927872613918412_1565107577329972447_n.jpg  173668907_3927872710585069_3996734812372705917_n.jpg  173786806_3927872560585084_7217269468780502530_n.jpg  173602521_3927872610585079_6844776499961249136_n.jpg

  • Like 21
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

178645972_3961747813864225_6495635318440819092_n.jpg

 

Να μια ενδιαφέρουσα κυκλοφορία που δεν πήρα χαμπάρι χθες από το ποστ των εκδόσεων του Μικρού Ήρωα, αλλά από μια αναδημοσίευση του Κώστα Φραγκιαδάκη στο γκρουπ της ΛΕΦΙΚ. Εννιά εικονογραφημένα τραγούδια λέγεται αυτό το κόμικ και συμμετέχουν ο Θανάσης Καραμπάλιος, η Αρινέλα Κότσικο, ο Περικλής Κουλιφέτης, ο Νικόλας Κούρτης, ο Νίκος Κούτσης, ο Σταύρος Κουτσιούκης, η Αγγελική Σαλαμαλίκη, ο Κωνσταντίνος Σκλαβενίτης, ο Νικόλας Στεφαδούρος και ο Κώστας Φραγκιαδάκης.

 

Το εξώφυλλο είναι του Νίκου Κούτση, ενώ την έκδοση προλογίζει ο Θοδωρής Μανίκας και θα υπάρχει και μία συνέντευξη του Νίκου Πορτοκάλογλου. Πραγματικά ωραία ιδέα και οι σχεδιαστές που έχουν επιλεγεί είναι εξαιρετικοί, καθένας με διαφορετικό στυλ και προσωπικότητα και το αποτέλεσμα αναμένεται ενδιαφέρον. 

  • Like 18
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και εκτος απο τα bd που εγραψα πιο πανω εχει βγει και σε πακετακι με 9,90  τα 4 ποπαυ που ειχε δωσει πιο παλια. Επισης πετυχα και πακετακια Ντισνευ (1 φαντομ και 3 μικυ μαους) αλλα αυτο πρεπει να το γραψω σε αλλο θεμα

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ακολουθούν λίγες παραπάνω πληροφορίες για το επόμενο τεύχος από το σάιτ της εκδοτικής:

 

slider-mplek16-1280x380h.jpg

 

Έχοντας φτάσει τα 16 τεύχη και αισίως κάτι παραπάνω από 2,5 χρόνια κυκλοφορίας, το Μπλεκ μπαίνει για μια ακόμα φορά σε νέα τροχιά! Η αρχική ιδέα αυτού του περιοδικού ήταν να συγκεράσουμε το παλιό με το νέο, τους αναγνώστες παλαιότερων δεκαετιών, με νεότερους αναγνώστες αλλά και γενικότερα λάτρεις των κόμικς. Το αποτέλεσμα θεωρούμε ότι μας δικαίωσε, όμως, όσο προχωράμε, θεωρούμε ότι θα πρέπει να απευθυνθούμε πια στοχευμένα στους αναγνώστες μας και να δώσουμε στο κάθε κοινό αυτό που πραγματικά επιθυμεί. Έτσι λοιπόν, το συγκεκριμένο περιοδικό θα σπάσει σε 3 (!). Ναι, σωστά διαβάσατε… Το ένα από αυτά είναι μια δική μας, πρωτότυπη ιδέα και (αρχικά τουλάχιστον) θα είναι ετήσιο! Τι αποφασίσαμε λοιπόν;

 

 Το περιοδικό που κρατάτε στα χέρια σας θα συνεχίσει με την ίδια περιοδικότητα στις 96 σελίδες και στο ίδιο σχήμα (το #17 κυκλοφορεί μέσα Ιουλίου), με τους ήρωες Μπλεκ, Ελ Ζαμπάτο, Παιδί Πάνθηρας και Τα Μαγικά Παπούτσια του Μπίλυ! Τις ιστορίες θα συνοδεύουν η στήλη Νούμερο 1 του Νίκου Δημ. Νικολαΐδη και η κλασική γελοιογραφία του Βαγγέλη Σαΐτη. Περιεχόμενα του Μπλεκ #16: 

- Μπλεκ - Το Στίγμα Του Προδότη (Γ' Μέρος) των Maurizio Tauri & Carlo Cedroni

- Λάργκο Γουίντς - Ο Άνθρωπος Από Την Ολλανδία των Jean Van Hamme & Phillipe Francq

- Ελ Ζαμπάτο - Ο Μυστηριώδης Ύφαλος (Β' Μέρος) των Victor Mora & Francisco Darnis

- Στορμ - Η Πηγή Του Μάρντουκ των Martin Lodewijk, Romano Molenaar, Jorg De Vos

- Δικαστής Ντρεντ - Κακοποιός Υψηλής Κλάσης (Β' Μέρος) των Rory McConville & Leonardo Manco

- Τα Μαγικά Παπούτσια Του Μπίλυ των Fred Baker & Bill Lacey

- Το Παιδί Πάνθηρας των T. Tully & M. Western, E. Bradbury

 

Και ακόμη:

 

- Mα τα χίλια... του Βαγγέλη Σαΐτη

- Κόμικς Νέα του Γαβριήλ Τομπαλίδη

- Συνέντευξη: Θανάσης Καραμπάλιος στον Γαβριήλ Τομπαλίδη

- Στήλη Νούμερο 1: Μπάκς Μπάννυ του Νίκου Δημ. Νικολαΐδη

- The Pop Corner του Μάνου Νομικού

Μπορείτε να το προπαραγγείλετε από το site μας και οι αποστολές θα ξεκινήσουν την Τρίτη 4 Μάϊου.

 

Μία ερώτηση προς @Kurdy Malloy, @Laz33, @thor77 ή όποιον άλλον παίζει να ξέρει, το συγκεκριμένο Λάργκο είναι μικρή ιστορία και δε λέει Α Μέρος; Απ' όσο καταλαβαίνω πρόκειται για την ιστορία Dutch Connection που όπως βλέπω στα γαλλικά είναι το 6ο άλμπουμ (το 5ο είναι το H που είδαμε στα προηγούμενα δύο τεύχη), ενώ στα αγγλικά είναι το τρίτο όπου το H συμπεριλαμβάνεται. Παίζει δηλαδή το Dutch Connection να το δούμε αυτόνομο ή είναι μικρό και χωράει σε ένα τεύχος;

  • Like 13
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

46 σελίδες είναι όλα τα άλμπουμ του Λάργκο.
Λογικά σ΄αυτό το Μπλεκ (#16) θα έχει το 1ο μισό μέρος απ΄το 6ο άλμπουμ της σειράς ("Dutch Connection").
Το επόμενο μισό μέρος φαντάζομαι θα το βάλει στο νέο περιοδικό που ετοιμάζουν (αυτό με το μεγαλύτερο μέγεθος που σχολιάζαμε τις προάλλες).
Δεν είναι αυτόνομο.
Όπως έχουμε ξαναπεί τα Λάργκο Γουίντς αποτελούνται από story arcs των 2 τευχών.
Το Dutch Connection είναι η συνέχεια της ιστορίας που ξεκίνησε στο 5ο άλμπουμ ("Η").
Η cinebook τα 4 πρώτα arcs (τα 8 πρώτα άλμπουμ δηλαδή) τα έβγαζε σε διπλούς τόμους.
Μετά τα έβγαζε αυτόνομα.

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

15 ώρες πριν, Laz33 είπε:

46 σελίδες είναι όλα τα άλμπουμ του Λάργκο.
Λογικά σ΄αυτό το Μπλεκ (#16) θα έχει το 1ο μισό μέρος απ΄το 6ο άλμπουμ της σειράς ("Dutch Connection").
Το επόμενο μισό μέρος φαντάζομαι θα το βάλει στο νέο περιοδικό που ετοιμάζουν (αυτό με το μεγαλύτερο μέγεθος που σχολιάζαμε τις προάλλες).
Δεν είναι αυτόνομο.
Όπως έχουμε ξαναπεί τα Λάργκο Γουίντς αποτελούνται από story arcs των 2 τευχών.
Το Dutch Connection είναι η συνέχεια της ιστορίας που ξεκίνησε στο 5ο άλμπουμ ("Η").
Η cinebook τα 4 πρώτα arcs (τα 8 πρώτα άλμπουμ δηλαδή) τα έβγαζε σε διπλούς τόμους.
Μετά τα έβγαζε αυτόνομα.

 

 

Τελικά λύθηκε η απορία μας γρηγορότερα από το αναμενόμενο, γιατί βρήκα σήμερα το 16ο ΜΠΛΕΚ. To Dutch Connection περιλαμβάνεται ολόκληρο στο τεύχος (παραθέτω και φωτογραφίες με τα περιεχόμενα όπου δείχνει ότι η ιστορία ξεκινάει στη σελίδα 41 και τελειώνει στην 86, ενώ στην τελευταία σελίδα γράφει Τέλος). Πρώτη ιστορία Largo που μπαίνει ολόκληρη σε τεύχος. Πρέπει να είναι η τελευταία του ΜΠΛΕΚ, καθώς λογικά στο νέο περιοδικό θα ξεκινήσει το Fort Makiling, το έβδομο άλμπουμ της σειράς.

 

IMG_20210430_182911.jpg  IMG_20210430_182933.jpg

  • Like 14
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Μα βρε παιδιά σήμερα πήγα να πάρω τα κόμικς της καθημερινής κι βρήκα κάποια ωραία έκπληξη το Νέο Μπλεκ (  τίτλος τα καλύτερα κόμικς ΜΠΛΕΚ )  το Νέο περιοδικό ( the king)  κι όταν πήγα να  δω το the king ... ήταν πανάκριβο (20 ευρώ) κι εγώ κρατούσα μόνο 5 Ευρώ. λυπήθηκα ρε φίλε :crying: το άλλο δεν το κοίταξα καν πήρα το Miky  Maous μου κι το ΚΟΜΙΞ κι έφυγα στεναχωρημένος τι κρίμα !!!!:crying:.   κι επίσης δεν έπρεπε καν να το γράψω αλλά κάπου πρεπε να το πώ μπας κι δεν θέλει να με ακούει κανείς ( όταν μιλάω για κόμικς )

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 19/4/2021 στο 1:50 ΜΜ, albertus magnus είπε:

Σήμερα στο πάντα αξιόπιστο ψιλικατζιδικο μου έφερε πολλά κόμικ του μικρού ήρωα που είχαν δωθεί με την εφ.συν. σε πακετακια τυλιγμένα ανά σετ με καλες τιμές. Φρανκενστάιν 9,50 ευρώ, Ροβινσώνας 9,50, μύθοι Αισώπου 6,90, μπαλάντα Αλμυρής 11,90 , Σαμαρκάνδη 9,50 καθώς και άλλα Κόρτο Μαλτέζε. 

 

Και εκτος απο τα bd που εγραψα πιο πανω εχει βγει και σε πακετακι με 9,90  τα 4 ποπαυ που ειχε δωσει πιο παλια. Επισης πετυχα και πακετακια Ντισνευ (1 φαντομ και 3 μικυ μαους) αλλα αυτο πρεπει να το γραψω σε αλλο θεμα

 

 

 

Στα περισσότερα περίπτερα κυκλοφορούν οι παραπάνω προσφορές, οι οποίες με "ανάγκασαν" να τσιμπήσω αρκετές. Να διορθώσω πάντως ότι οι Μύθοι του Αισώπου είναι στα 9,50 €, ο Ροβινσώνας στα 9,90 € (έχουν και εκτυπωμένο αυτοκόλλητο της εκδοτικής πάνω, άρα δύσκολο να διαφέρει η τιμή από περίπτερο σε περίπτερο).

 

Προτού πάντως βιαστείτε και τα αγοράσετε όπως έκανα εγώ με τα 4 τεύχη Popeye και τα 3 τεύχη Μύθοι του Αισώπου (συνολικής αξίας 19,40 €), να αναφέρω ότι παρατήρησα στο site της Εκδοτικής, προσφορά τα 4 τεύχη του Popeye στα 7,90 € με δώρο τους Μύθους του Αισώπου :collapse::moutra2::hit:

 

  • Like 12
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το κλασικό editorial του Λεωκράτη στο ΜΠΛΕΚ #16 μας δίνει λίγες έξτρα πληροφορίες πάνω στο κομμάτι των περιοδικών που συζητούσαμε πιο πάνω. Συνοπτικά όσα αναφέρονται:

 

1) Το ΜΠΛΕΚ θα συνεχίσει με 96 σελίδες και όχι τις 160+ που είχε. Θα παραμείνουν ο Μπλεκ, ο Ελ Ζαμπάτο, το Παιδί Πάνθηρας και τα Μαγικά Παπούτσια και από στήλες το Νο. 1 του Νίκου Νικολαΐδη και η γελοιογραφία του Βαγγέλη Σαΐτη. Επόμενο τεύχος τον Ιούλιο.

 

2) Το νέο περιοδικό μεγάλου σχήματος θα βγει τον Αύγουστο (3 μήνες χωρίς Λάργκο :( )και θα είναι κι αυτό διμηνιαίο με Στορμ, Λάργκο, Ντρεντ και μια νέα σειρά όπως μας είχαν πει. Τα Κόμικς Νέα και το Pop Corner μεταφέρονται από το ΜΠΛΕΚ σε αυτό το περιοδικό, ενώ θα υπάρχουν νέες στήλες, αλλά και συνεντεύξεις με ξένους καλλιτέχνες.

 

3) Τα εννιά εικονογραφημένα τραγούδια που είδαμε πιο πάνω θα είναι κι αυτό περιοδικό, γι' αυτό πάνω δεξιά γράφει Μουσικά Καρέ #1. Θα είναι ετήσιας κυκλοφορίας και η λογική θα είναι να υπάρχουν ιστορίες Ελλήνων καλλιτεχνών με κοινή θεματολογία, άρα η μουσική θα είναι το πρώτο θέμα και μάλλον θα υπάρχει άλλο θέμα για το δεύτερο τεύχος.

 

4) Εντός Ιουλίου θα βγει μια μεταφορά του έργου του Ιούλιου Βερν Το Αιγαίο στις Φλόγες σε διασκευασμένο σενάριο Γιώργου Βλάχου και σε σχέδιο (κρατηθείτε) Θανάση Καραμπάλιου που φιλοξενείται σε αυτό το τεύχος!

 

Αν και δεν είναι πολλές, είναι ενδιαφέρουσες πληροφορίες, ενώ ήθελα πολύ να δω το Θανάση Καραμπάλιο σε κάτι καινούριο.

  • Like 19
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ποιος τα απαυτώνει τα Μπλεκ ρε? Εδώ είναι η αρρώστια. Από το επερχόμενο Μουσικά Καρέ μέρος της συμμετοχής της Σαλαμαλίκη

 

179972968_3970823312956675_7824166503348180350_n.jpg

 

 

αρρώστια λέμε

 

:cheers5: 

 

εδιτ 15 λεπτά τώρα το βλέπω και το ξαναβλέπω και ακούω συνέχεια το τραγούδι. Είναι απίστευτο το σχέδιο. Τα μάτια, τα χτίρια, τα πρόσωπα, τα σώματα. Εξαιρετικότατος ο χρωματισμός. Αυτές οι πινελιές του κόκκινου όπου υπάρχουν και τα άσπρα που δίνουν ζωντάνια και στυλ στα μαλλιά. Εκπληκτικό το ντεκουπάζ και ο ρυθμός. Αρρώστια λέμε! 

  • Like 16
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

19 ώρες πριν, germanicus είπε:

ποιος τα απαυτώνει τα Μπλεκ ρε? Εδώ είναι η αρρώστια. Από το επερχόμενο Μουσικά Καρέ μέρος της συμμετοχής της Σαλαμαλίκη

 

179972968_3970823312956675_7824166503348180350_n.jpg

 

Πράγματι υπέροχο. Εντωμεταξύ νόμιζα θα ασχοληθούν μόνο με ελληνικά, αλλά ανέβηκε ότι ο Κιουτσιούκης θα σχεδιάσει το Are You Gonna Be My Girl? των Jet (οι οποίοι για τους γνώστες σε εκείνο το πρώτο άλμπουμ είχαν κι άλλα διαμαντάκια, απλά αυτό είναι πασίγνωστο):

 

180303335_3970825059623167_2850035839396855501_n.jpg

 

Και η μεγάλη έκπληξη είναι το I Am the Fire από Halestorm (καλή μπάντα, έχω να την ακούσω από το δίσκο που είχε βγάλει το 2012) σε σχέδιο του Νικόλα Κούρτη που φαίνεται υπέροχο ως συνήθως. Νομίζω θα είναι τόσο ετερόκλητο και με τέτοιο πλήθος επιρροών που το κάνει must buy.

 

180142910_3970831436289196_7627108533051002461_n.jpg

  • Like 14
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από τη στιγμή που είναι ανθολογία σχεδίων, ξέρω ότι ως σύνολο δεν θα μου αρέσει. Πάντα μου αφήνουν ανακατεμένο το στομάχι αυτά τα πράγματα. Σαν τη μια να ακούς Led Zep, μετά να μπαίνει DJ Tiesto, μετά Δελιάς, μετά Depeche Mode και να καταλήγεις με Χατζιδάκι. Μια χαρά το κάθε τι χωριστά, αλλά back-to-back στο έτσι, έχω φύγει :)  Από εκεί και πέρα όμως τα σχέδια από τουλάχιστον 2 ιστορίες με έχουν κάνει να κόβω φλέβες, 2 από τους δημιουργούς δεν μου αρέσουν και από τους υπόλοιπους αγοράζω σχεδόν ο,τι βγάζουν. Άρα θα περάσω εξαιρετικά επί μέρους :) 

 

Πάντως θα το αγόραζα και μόνο για να δω το υπόλοιπο της Σαλαμαλίκη. Έχω πάθει ψιλοσοκ :) 

 

μπορεί και χοντροσοκ :) 

 

:cheers5: 

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ερωτηση μου σημερα σχετικά με τις επερχομενες κυκλοφοριες του "Κορτο Μαλτεζε" ή καποιο αλλο εργο του Hugo Pratt..

"Για τις 2 τελευταίες ιστορίες του Κόρτο Μαλτέζε, αναμένουμε από την Εφημερίδα των Συντακτών πότε θα δώσει το οκ για φιλοξενία στην εφημερίδα. Ευελπιστούμε ότι μέσα στο καλοκαίρι θα κυκλοφορήσει.

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει σκέψη για έκδοση άλλης ιστορίας του Πρατ. Προηγούνται πολλά άλλα κόμικς.

Είμαστε πάντα στη διάθεσή σου,

Με εκτίμηση,

Mikros Iros Team"

  • Like 16
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21483
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έγινε η παρακάτω καταχώριση στην εθν. βιβλιοθήκη

Τι μπορεί να σημαίνει;

Μήπως είναι κάτι σαν το "Θρυλικός Μπλεκ";:thinking:

 

Περιοδική έκδοση: έντυπο(ISSN:2732-8295). Zαγκόρ - Το Πνεύμα Με Το Τσεκούρι
[περιοδικό] 
Τίτλος : Zαγκόρ - Το Πνεύμα Με Το Τσεκούρι
Κύριος Τίτλος : Zαγκόρ - Το Πνεύμα Με Το Τσεκούρι
Συντμ. Τίτλος : zαγκορ πνευμα τσεκουρι
Τύπος Μέσου: Εντυπο
Συχνότητα Εκδ. Ακαθόριστη Συχνότητα
Εκδότης: Παλλήνη [GR] : Εκδόσεις Μικρός Ήρως Ε.Ε.
Έτος Έκδοσης: 2021
ISSN: 2732-8295
Γλώσσες : Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Ιταλική (ita)
Ημ/νία Παραχώρησης : 14/05/2021
  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μονογραφία: έντυπο(ISBN:978-618-206-041-4). Τρία Δάχτυλα / Rich Koslowski

Τίτλος : Τρία Δάχτυλα
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Συντελεστές: Rich Koslowski, Συγγραφέας ; Γαβριήλ Τομπαλίδης, Μεταφραστής ; Τίνα Χελιώτη, Σχεδιαστής βιβλίου
Εκδότης: Παλλήνη [GR] : Εκδόσεις Μικρός Ήρως Ε.Ε.
Έτος Έκδοσης: 2021
Σελιδοποίηση: 148
Μέγεθος: 21 Χ 19
ISBN: 978-618-206-041-4
Γλώσσες : Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Αγγλική (eng)
Ημ/νία Παραχώρησης : 20/05/2021
WWW: http://www.mikrosiros.gr
  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν το έχω διαβάσει αλλά με εξιτάρει το εξώφυλλο!

 

image.thumb.png.3b259fc1a42d4004c53af253bc55c012.png

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21483
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

"NON-STOP COMICS" η ονομασία του νέου διμηνιαίου κόμικ με "Λάργκο" κτλ; :thinking:
 
Περιοδική έκδοση: έντυπο(ISSN:2732-818X). Non-Stop Comics
[περιοδικό] 
Τίτλος : Non-Stop Comics
Κύριος Τίτλος : Non-Stop Comics
Συντμ. Τίτλος : non stop comics
Τύπος Μέσου: Εντυπο
Συχνότητα Εκδ. Διμηνιαίο
Εκδότης: Παλλήνη [GR] : Εκδόσεις Μικρός Ήρως Ε.Ε.
Έτος Έκδοσης: 2021
ISSN: 2732-818X
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 10/05/2021
 
"Το Αιγαίο στις Φλόγες" Ιούλιος Βερν
 
minus.gifΜονογραφία: έντυπο(ISBN:978-618-206-042-1). SET. Το Αιγαίο Στις Φλόγες
Τίτλος : Το Αιγαίο Στις Φλόγες
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Παλλήνη [GR] : Εκδόσεις Μικρός Ήρως Ε.Ε.
Έτος Έκδοσης: 2021
ISBN: 978-618-206-042-1
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 20/05/2021
no-image.png
minus.gifΜονογραφία: έντυπο(ISBN:978-618-206-043-8). τ. A. Το Αιγαίο Στις Φλόγες / Ιούλιος Βερν
Τίτλος : Το Αιγαίο Στις Φλόγες
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Συντελεστές: Ιούλιος Βερν, Συγγραφέας ; Γεώργιος Βλάχος, Συγγραφέας ; Θανάσης Καραμπάλιος, Εικονογράφος ; Τίνα Χελιώτη, Σχεδιαστής βιβλίου
Εκδότης: Παλλήνη [GR] : Εκδόσεις Μικρός Ήρως Ε.Ε.
Έτος Έκδοσης: 2021
Σελιδοποίηση: 52
Μέγεθος: 21 Χ 28
ISBN: 978-618-206-043-8
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 20/05/2021
no-image.png
minus.gifΜονογραφία: έντυπο(ISBN:978-618-206-044-5). SET. Το Αιγαίο στις φλόγες
Τίτλος : Το Αιγαίο στις φλόγες
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Παλλήνη [GR] : Εκδόσεις Μικρός Ήρως Ε.Ε.
Έτος Έκδοσης: 2021
ISBN: 978-618-206-044-5
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 21/05/2021
  • Like 16
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όλα δείχνουν πως λογικά αυτό θα είναι το όνομα του νέου περιοδικού αν κρίνω και από τα στοιχεία. Εμπνευσμένος από το τελευταίο ποστ του @Manitou θα έλεγα να μετονομαστεί σε Λάργκο με δώρο μια αλοιφή για τη μέση, γιατί αυτός θα κουβαλάει στις πλάτες του κι αυτό το περιοδικό :lol: Για το Αιγαίο στις Φλόγες είμαι ενθουσιασμένος λόγω Καραμπάλιου! 

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Τον Rich Koslowski δεν τον ηξερα αλλα μετα που διαβασα το King τον αγαπησα οποτε περιμενω με καλη διαθεση το "τρια δαχτυλα". 

 

"το αγαιο στις φλογες" θα το περιμενα με τρελλη αγωνια μονο και μονο που ειναι μεταφορα βιβλιου του Βερν. Τωρα οταν εμπλεκεται και ο Καραμπαλιος μεσα  ε η προσμονη διπλασιαζεται! Με το καλο να βγουν ολα και μακαρι να ειναι καλα!

  • Like 8
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

«Νησοπεριπέτειες» κυκλοφορεί στις 8 Ιουνίου!

 

slider-nisoperipeteies-1280x380h.thumb.jpg.52d1dc1346dffe7786217de2a3d72ae4.jpg

 

Στο άγνωστο από τους ανθρώπους, μικροσκοπικό, απλά μαγευτικό νησί του ήλιου, ζουν πολλά και διαφορετικά όντα. Κάποια δημιουργήθηκαν στη θάλασσα και άλλα στη στεριά. Ο Κουκουβάος, η σοφή κουκουβάγια του νησιού, έφτιαξε εκεί ένα παραθεριστικό οικισμό για να ζουν όλοι μαζί αρμονικά, διασκεδάζοντας στην ίδια παραλία. Ο Αστέριος όμως, ένας ανθρωπόμορφος αστερίας που είναι γεμάτος ιδέες και λατρεύει τις κατασκευές, άθελα του θα μπλέξει τη γλυκιά Κοχυλένια και το μικρό Τσίκι Φύκι σε μια διασκεδαστική περιπέτεια. Σε ένα από τα νησιά της θάλασσας τους, στο μακρινό Οστρακονήσι. Εκεί οπού διοργανώνονται οι θρυλικοί Αγώνες Της Άμμου.

 

Άραγε θα καταφέρουν οι φίλοι μας να επιστρέψουν σπίτι τους;

 

Κυκλοφορεί την Τρίτη 8 Ιουνίου!

 

 

:beer:

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.