Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΤΑΝΓΚΟ
Σενάριο/Kείμενα:
Hugo Pratt
Σχέδιο:
Hugo Pratt
Hμερ. έκδοσης:
02-01-2021
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
64
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Χρωματισμός:
Patrizia Zanotti
Επιμέλεια:
Λεωκρατης Ανεμοδουράς
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
978-618-5362-96-6
Ονομαστική τιμή:
5,90€ / 3,90€ με την εφημερίδα
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

CORTOMALTESETANGO_0001z.jpgCORTOMALTESETANGO_0001.jpg  

 

23 χρόνια μετά την πρωτη κυκλοφορία της Μπαλάντας στην χωρά μας, από την ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ το 1998,
το έργο του Ιταλού δημιουργού Hugo Pratt,
"Τανγκό",  με πρωταγωνιστή τον ονειροπόλο, ρομαντικό
και τυχοδιώκτη ναυτικό, Κόρτο Μαλτέζε, έρχεται ξανά στο προσκήνιο.

 
Αυτή την φορά η εκδοτική Μικρός Ηρώς του Λεωκράτη Ανεμοδούρα, σε συνεργασία με την "Εφημερίδα των Συντακτών",

προσφέρει από αυτό το πρωτο Σάββατο της νεας χρονιας (02.01.21) το αριστουργηματικό έργο του Pratt, στο αναγνωστικό κοινό των κόμικς,

 

Η έκδοση είναι ίδιας ποιότητας με τα υψηλα στανταρ που εχει θεσει η εκδοτική,

με illustration εξώφυλλο, καλό χαρτί και έγχρωμη.(Χρώμα:Patrizia Zanotti).
Στις πληροφοριες της σχετικης εκδοσης βλεπουμε πως η εκδοση ειχε τυπωθει ήδη απο τον Οκτωμβριο του 2020 και προφανως λογω
του κορονοϊου καθυστερησε καποιους μηνες.

 

O συνοδευτικος 5σελιδος πρόλογος ειναι του: Juan Antonio de Blas & του ίδιου του Hugo Pratt.

Ομολογω πως τοσο η εγχρωμη εκδοχη -που μολις καποιες ωρες εχω στην κατοχη μου-οσο και αυτη της Μαμουθ-Α/Μ- μου αφηνουν αριστες εντυπωσεις..
Οσοι τυχον δεν προλαβατε την σχετικη προσφορα με την Εφημεριδα των Συντακτων που εχει 3.90 θα επιβαρυνθειται με 2 ευρω επιπλεον (5,90)
ως μεμονομενο εντυπο.

 

Σελίδα δείγμα.

CORTOMALTESETANGO_ins.thumb.jpg.0df14bf5dbbb614b7bbf68634d6a32f8.jpg

 

Παρουσίαση της έκδοσης του 1998 :

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/7191-κορτο-μαλτεζε-τανγκο/

Επεξεργασία από albert
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΤΑΝΓΚΟ

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

2 ώρες πριν, albert είπε:

το οποίο  και θα ολοκληρωθεί σε 4  μέρη

Μια παρατήρηση μόνο στην ωραία σου παρουσίαση φίλε Albert.

Εχω την εντύπωση (το πήρα κι εγώ σημερα) οτι είναι αυτοτελές και δεν θα έχει συνέχειες .:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, φλοκ είπε:

Μια παρατήρηση μόνο στην ωραία σου παρουσίαση φίλε Albert.

Εχω την εντύπωση (το πήρα κι εγώ σημερα) οτι είναι αυτοτελές και δεν θα έχει συνέχειες .:cheers3:

Ο δαιμων του τυπογραφειου ξαναχτυπησε.. :) Σε ευχαριστω για την παρατηρηση σου αυτη φιλε Δημοσθενη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τρίτη επαφή με τον Κόρτο Μαλτέζε του Ούγκο Πρατ, μετά το καταπληκτικό "Η μπαλάντα της αλμυρής θάλασσας" και το καλούτσικο "Τα νεανικά χρόνια" (έχω διαβάσει επίσης τα τρία κόμικς Κόρτο Μαλτέζε των Κανάλες/Πεγεχέρο). Ξέρω, χρονολογικά προηγούνται άλλες ιστορίες, αλλά αποφάσισα να διαβάσω τη συγκεκριμένη, που μόλις πριν λίγες μέρες κυκλοφόρησε για πρώτη φορά έγχρωμη στα ελληνικά. Πρόκειται για ένα πολύ ωραίο, ενδιαφέρον και άκρως καλογραμμένο κόμικ, που πραγματικά με ενθουσίασε. Εδώ ο Πρατ κάνει κάτι διαφορετικό, δεν γράφει μια περιπέτεια σε κάποιο εξωτικό τοπίο, αλλά μια μάλλον σκληροτράχηλη νουάρ ιστορία α λα Ντάσιελ Χάμετ, στο Μπουένος Άιρες της δεκαετίας του '20. Ο Κόρτο Μαλτέζε είναι λίγο πιο προσγειωμένος στην πραγματικότητα, και πιο κυνικός, στον τόμο αυτό μπλέκεται σε μια περίεργη ιστορία εγκλήματος και βίας, και έρχεται σε επαφή ή αντιμέτωπος με ανθρώπους του Αργεντίνικου υποκόσμου. Η πλοκή είναι πολύ καλογραμμένη και προσεγμένη, με τις απαραίτητες δόσεις μυστηρίου, βίας και κυνισμού, ενώ το σχέδιο είναι πραγματικά πολύ ωραίο και εξαιρετικά καλοδουλεμένο, σίγουρα ο Ούγκο Πρατ κατάφερε να με μεταφέρει με περισσή ευκολία στο Μπουένος Άιρες του 1923, ανάμεσα στους ανθρώπους του υποκόσμου. 

 

9/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  46
  • Reputation:   227
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

ειναι πανεμορφο κομικ, και δινω συγχαρητηρια και στην ΕΦΣΥΝ και στις εκδοσεις ''μικρος ηρως'' για αυτην την τελεια επανεκδοση των κομικ του κορτο μαλτεζε...

μερικες ερωτησεις: ξερουμε αν θα βαλουν και αλλα κομικ του κορτο μαλτεζε στις επομενες εφημεριδες της ΕΦΣΥΝ?

και τελος, θα εκδοσει αραγε η εκδοτικη ''μικρος ηρως'' το κομικ ''ΜΟΥ'' του κορτο μαλτεζε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, chris dude είπε:

ειναι πανεμορφο κομικ, και δινω συγχαρητηρια και στην ΕΦΣΥΝ και στις εκδοσεις ''μικρος ηρως'' για αυτην την τελεια επανεκδοση των κομικ του κορτο μαλτεζε...

μερικες ερωτησεις: ξερουμε αν θα βαλουν και αλλα κομικ του κορτο μαλτεζε στις επομενες εφημεριδες της ΕΦΣΥΝ?

και τελος, θα εκδοσει αραγε η εκδοτικη ''μικρος ηρως'' το κομικ ''ΜΟΥ'' του κορτο μαλτεζε?

Συμφωνα με προσφατη αναρτηση στην εθνικη βιβλιοθηκη θα κυκλοφορησουν συντομα σε 2 part "Τα Ελβετικα" αρχικα και προφανως αμεσως μετα το "Μου".

Συμφωνα με δηλωσεις της εκδοτικης η σειρα θα συμπληρωθει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εάν συνέχιζαν με Hugo Pratt πάντως, δε θα με χαλούσε καθόλου να δω και το εξαντλημένο πλέον "Έρνι Πάικ: Ιστορίες του Πολέμου" στο οποίο είχε συνεργαστεί με τον Hector Oesterheld! Αν και δεν πρέπει να 'χει βγει σε έγχρωμο αυτό... Υπάρχει όμως σκληρόδετο, αν δεν απατώμαι και θα ήταν μια ωραία έκδοση εκτός εφημερίδας! https://www.greekcomics.gr/forums/uploads/monthly_2017_11/yes.gif.2c406642584c3df32711d35178ba3a1d.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πω τελικά θα βγάλουν και τα ελβετικά και το Μου. Εντάξει respect γιατί πλέον θα έχουν εκδώσει όλο τον Κορτο Μαλτέζε ακόμα και αυτά τα λιγότερο δημοφιλή. Τρέμω πάντως το σχόλιο κανενος εδώ μέσα "είπα να ξεκινήσω να διαβάσω Κορτο Μαλτέζε και πήρα τα Ελβετικά. Δεν μου άρεσε και απορώ τι του βρίσκετε".:lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εμένα μου άρεσαν τα Ελβετικά και η Μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 ώρες πριν, thor77 είπε:

Εμένα μου άρεσαν τα Ελβετικά και η Μου.

Παίζει να είσαι από τους λίγους.

Εμένα μου φάνηκαν σουρεαλ παντελώς. Σε μια δεύτερη ευκαιρία που τους έδωσα το Μου ήταν κάπως καλύτερο αλλά τα Ελβετικά δεν με κέρδισαν ούτε για λίγο.

Παρόλα αυτά αντικατοπτρίζουν τα τελευταία μίλια του Πρατ οπότε έτσι εξηγείται το περίεργο της γραφής. Φυσικά όμως θα τα πάρω έγχρωμα για να τους δώσω ίσως και μια τρίτη έγχρωμη ευκαιρία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οι Ιταλοί νομίζω ότι μετράνε σε μέτρα :P

 

Το είδα ότι σε αρκετούς δεν άρεσαν (και ομολογώ ότι μου έκανε εντύπωση αλλά οκ γούστα είναι αυτά). Προσωπικά δεν με ενοχλεί ο (μετρημένος) σουρεαλισμός. Τώρα για τα σουρεαλιστικά/ονειρικά στοιχεία των 2 αυτών άλμπουμ δεν νομίζω ότι φταίει τόσο το προχωρημένο της ηλικίας του Πρατ ή το επιβαρυμένο της υγείας του καθώς αφενός στοιχεία σουρεαλισμού με την μορφή ενός ονειρικού ρομαντισμού υπάρχουν ήδη από τις πρώτες περιπέτειες του Κόρτο (θυμήσου πχ το Όνειρο χειμωνιάτικου πρωινού ή το Τα κεφάλια των μανιταριών) ενώ (αν θυμάμαι καλά) δεν υπάρχουν ανάλογα στοιχεία στο Μόργκαν που αποτελεί την τελευταία του δημιουργία. Σίγουρα όμως η ενασχόλησή του με τον μασονισμό έχει αφήσει την σφραγίδα της τόσο στα δυο αυτά άλμπουμ, όσο και στο Βενετσιάνικο παραμύθι που γράφτηκε μια δεκαετία νωρίτερα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

28 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Οι Ιταλοί νομίζω ότι μετράνε σε μέτρα :P

 

Το είδα ότι σε αρκετούς δεν άρεσαν (και ομολογώ ότι μου έκανε εντύπωση αλλά οκ γούστα είναι αυτά). Προσωπικά δεν με ενοχλεί ο (μετρημένος) σουρεαλισμός. Τώρα για τα σουρεαλιστικά/ονειρικά στοιχεία των 2 αυτών άλμπουμ δεν νομίζω ότι φταίει τόσο το προχωρημένο της ηλικίας του Πρατ ή το επιβαρυμένο της υγείας του καθώς αφενός στοιχεία σουρεαλισμού με την μορφή ενός ονειρικού ρομαντισμού υπάρχουν ήδη από τις πρώτες περιπέτειες του Κόρτο (θυμήσου πχ το Όνειρο χειμωνιάτικου πρωινού ή το Τα κεφάλια των μανιταριών) ενώ (αν θυμάμαι καλά) δεν υπάρχουν ανάλογα στοιχεία στο Μόργκαν που αποτελεί την τελευταία του δημιουργία. Σίγουρα όμως η ενασχόλησή του με τον μασονισμό έχει αφήσει την σφραγίδα της τόσο στα δυο αυτά άλμπουμ, όσο και στο Βενετσιάνικο παραμύθι που γράφτηκε μια δεκαετία νωρίτερα 

 

Έχω μια ώρα τώρα που αναρωτιέμαι γιατί μου ήρθε έτσι αβίαστα η έκφραση "τελευταία μίλια". Πόσο πλύση εγκεφάλου αυτό το νετφλιξ και οι αμερικανικές σειρές πιααααα...:lol:

Σχετικά με τον σουρεαλισμό που λες και εμένα μου αρέσει ο μετρημένος σουρεαλισμός. Αυτό μάλλον δεν ήταν του γούστου μου και του "μέτρου" μου. Σχετικά με τα υπολοιπα που αναφέρεις είναι όντως ενδιαφέροντα και σωστά.:beer5:

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 16/1/2021 στο 7:29 ΜΜ, thor77 είπε:

Οι Ιταλοί νομίζω ότι μετράνε σε μέτρα :P

Οι ναυτικοί σε όλο τον κόσμο μετράνε σε (ναυτικά) μίλια :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35611
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1534 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Είμαι ο μόνος εδώ που νιώθει ψιλοξενέρα με τον τρόπο που γίνεται η επανέκδοση της σειράς?

Οτι ρε παιδί μου αναλαμβάνει κανείς την επανέκδοση ενός κλασικού ήρωα με περιπέτειες που υποτίθεται ότι είναι στις τοπ100 των εποχών (βλ. Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας) και το κάνει ψιλομίζερα, γιατί ναι μεν έχει γίνει καλή δουλειά στον χρωματισμό και το χαρτί είναι ιλουστρασιόν, αλλά γενικά φαίνεται σε αρκετά τεύχη ότι η ποιότητα του χαρτιού δεν είναι τόσο καλή και φυσικά οι μεγάλες περιπέτειες είναι σπασμένες σε μέρη. Το πρώτο θα μπορούσα εύκολα να το προσπεράσω αν δεν υπήρχε το δεύτερο. Ποιοτικά υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο Εκουατόρια, το πρώτο που βγήκε και εκτός εφημερίδας, με τα επόμενα. Ή με την πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει για τον Blacksad. Τα σπασμένα τεύχη αν τα βάλεις μαζί στην τιμή των άλμπουμ της ΜΑΜΟΥΘ καταλήγεις πάνω-κάτω. Οπότε δεν είναι ότι η λιγότερο καλή ποιότητα εξισορροπείται από φτηνότερα τεύχη. 

Κάνε τη δουλειά τούμπανη, διάλεξε ωραία εξώφυλλα (μερικά είναι, μερικά όχι), αυτοτελή άλμπουμ, βάλε ένα ενδιαφέρον αφιέρωμα για το ιστορικό background της ιστορίας, ειδικά σε περιπέτειες που παίζει ρόλο το ιστορικό στην καλή παρακολούθηση της ιστορίας είναι παραπάνω από χρήσιμο, και μη μου το κολλάς στην πίσω πλευρά των εξωφύλλων. Κι ας πάει η τιμή και μερικά ευρώ παραπάνω. Αλλά να το πιάσω στα χέρια μου και να πω ναι, αυτό αξίζει για Κόρτο που έλειπε τόσα χρόνια από την ελληνική αγορά των κόμικς. Δεν ξέρω, ίσως υπερβάλλω; Μπορεί. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, chaotic stephan είπε:

Είμαι ο μόνος εδώ που νιώθει ψιλοξενέρα με τον τρόπο που γίνεται η επανέκδοση της σειράς?

Οτι ρε παιδί μου αναλαμβάνει κανείς την επανέκδοση ενός κλασικού ήρωα με περιπέτειες που υποτίθεται ότι είναι στις τοπ100 των εποχών (βλ. Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας) και το κάνει ψιλομίζερα, γιατί ναι μεν έχει γίνει καλή δουλειά στον χρωματισμό και το χαρτί είναι ιλουστρασιόν, αλλά γενικά φαίνεται σε αρκετά τεύχη ότι η ποιότητα του χαρτιού δεν είναι τόσο καλή και φυσικά οι μεγάλες περιπέτειες είναι σπασμένες σε μέρη. Το πρώτο θα μπορούσα εύκολα να το προσπεράσω αν δεν υπήρχε το δεύτερο. Ποιοτικά υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο Εκουατόρια, το πρώτο που βγήκε και εκτός εφημερίδας, με τα επόμενα. Ή με την πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει για τον Blacksad. Τα σπασμένα τεύχη αν τα βάλεις μαζί στην τιμή των άλμπουμ της ΜΑΜΟΥΘ καταλήγεις πάνω-κάτω. Οπότε δεν είναι ότι η λιγότερο καλή ποιότητα εξισορροπείται από φτηνότερα τεύχη. 

Κάνε τη δουλειά τούμπανη, διάλεξε ωραία εξώφυλλα (μερικά είναι, μερικά όχι), αυτοτελή άλμπουμ, βάλε ένα ενδιαφέρον αφιέρωμα για το ιστορικό background της ιστορίας, ειδικά σε περιπέτειες που παίζει ρόλο το ιστορικό στην καλή παρακολούθηση της ιστορίας είναι παραπάνω από χρήσιμο, και μη μου το κολλάς στην πίσω πλευρά των εξωφύλλων. Κι ας πάει η τιμή και μερικά ευρώ παραπάνω. Αλλά να το πιάσω στα χέρια μου και να πω ναι, αυτό αξίζει για Κόρτο που έλειπε τόσα χρόνια από την ελληνική αγορά των κόμικς. Δεν ξέρω, ίσως υπερβάλλω; Μπορεί. 

 

Αρκετοί ξενερώσαμε που οι ιστορίες του Κόρτο βγήκαν σπασμένες σε μέρη.
Προσωπικά ξενέρωσα και με το Μπλάκσαντ που βγήκε σε μικρό μέγεθος.
Αν δεν είχαμε ξαναδεί αυτές τις σειρές στην Ελλάδα θα έλεγα οκ, μια χαρά είναι κι έτσι. Ας μην είμαι αχάριστος.
Αλλά απ΄τη στιγμή που τόσο τα Κόρτο όσο και τα Μπλάκσαντ έχουν ξανακυκλοφορήσει στην Ελλάδα στο παρελθόν από άλλες εταιρείες, θα περίμενα μια πιο τούμπανο έκδοση απ΄τη Μικρός Ήρως ώστε να πω ότι αξίζει.
Το Μπλάκσαντ θεωρώ το έβγαλαν σε μικρό μέγεθος για να μην ξεφύγει στην τιμή, ενώ τα Κόρτο τα έσπασαν σε μέρη και έριξαν την ποιότητα στο χαρτί ώστε να τα πουλάνε με την εφημερίδα.
Δεν γίνεται να δίνεις 4€ για μια εφημερίδα και να έχει δώρο ένα κόμικ 150 σελίδων με χοντρό ιλουστρασιόν χαρτί.
Δεν θα τους συνέφερε.
Καλώς ή κακώς η εκδοτική σκέφτεται και το κέρδος, οπότε κάποιες εκπτώσεις στην ποιότητα είναι αναπόφευκτες.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35611
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1534 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

14 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Αρκετοί ξενερώσαμε που οι ιστορίες του Κόρτο βγήκαν σπασμένες σε μέρη.
Προσωπικά ξενέρωσα και με το Μπλάκσαντ που βγήκε σε μικρό μέγεθος.
Αν δεν είχαμε ξαναδεί αυτές τις σειρές στην Ελλάδα θα έλεγα οκ, μια χαρά είναι κι έτσι. Ας μην είμαι αχάριστος.
Αλλά απ΄τη στιγμή που τόσο τα Κόρτο όσο και τα Μπλάκσαντ έχουν ξανακυκλοφορήσει στην Ελλάδα στο παρελθόν από άλλες εταιρείες, θα περίμενα μια πιο τούμπανο έκδοση απ΄τη Μικρός Ήρως ώστε να πω ότι αξίζει.
Το Μπλάκσαντ θεωρώ το έβγαλαν σε μικρό μέγεθος για να μην ξεφύγει στην τιμή, ενώ τα Κόρτο τα έσπασαν σε μέρη και έριξαν την ποιότητα στο χαρτί ώστε να τα πουλάνε με την εφημερίδα.
Δεν γίνεται να δίνεις 4€ για μια εφημερίδα και να έχει δώρο ένα κόμικ 150 σελίδων με χοντρό ιλουστρασιόν χαρτί.
Δεν θα τους συνέφερε.
Καλώς ή κακώς η εκδοτική σκέφτεται και το κέρδος, οπότε κάποιες εκπτώσεις στην ποιότητα είναι αναπόφευκτες.

 

Κατανοητό για την ποιότητα του χαρτιού, είναι κάτι που προσπερνιέται. Αλλά πιθανότατα θα σκεφτόμουν να βγάλω μέσω της εφημερίδας μόνο τα τεύχη των μικρών ιστοριών και όσες μεγάλες περιπέτειες ολοκληρώνονται σε ένα μόνο τεύχος (άντε 2 το πολύ), όπως το Βενετσιάνικο ή το Τάνγκο. Θα άφηνα τις πιο ξεχωριστές περιπέτειες που έχουν και την μεγαλύτερη φήμη για πολυτελή άλμπουμ διάθεσης από τον εκδοτικό κατευθείαν. Ετσι κι αλλιώς τα υπόλοιπα θα έκαναν τη διαφήμισή τους και την ενημέρωση ότι παίζει επανέκδοση σειράς. Δηλαδή Η Μπαλάντα και το Χρυσό Σπίτι (μάλλον και το Μου που δεν το έχω, πρέπει να είναι εξίσου μεγάλο) θα έβγαιναν ως έπρεπε. Τα υπόλοιπα ως πιο μικρά, οκ και για την εφημερίδα.

Αυτό που μάλλον αγνοώ και ομολογώ ότι μου κάνει εντύπωση είναι το κέρδος μέσω της εφημερίδας είναι τόσο σημαντικά πιο μεγάλο; Γιατί όποιος δεν ενδιαφέρεται, μπορεί να πάρει την έκδοση που δεν έχει μέσα το κόμικ και του βγαίνει πιο φτηνά. Θα έλεγα ότι λογικά μάλλον το αντίστροφο γίνεται, δηλ ο κόσμος που θέλει το κόμικ παίρνει αναγκαστικά την εφημερίδα. Και πιο λογικό θα μου φαινόταν η εφημερίδα να βγαίνει κερδισμένη από το ντιλ γιατί γενικότερα σήμερα βρίσκονται σε κρίση. Κάτι θα υπάρχει στην εξίσωση που αγνοώ ή κάνω λάθος εκτίμηση. Anyway, τουλάχιστον βγαίνουν και τα διαβάζουμε και όσοι δεν είχαμε προλάβει τις παλιές εκδόσεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Επιμένουμε με Κόρτο και αυτή τη φορά έπιασα Το Τανγκο για να το διαβάσω επιτέλους. Αρχικά να πω ότι ο τόμος είναι πάρα πολύ καλός και πέραν της μεγάλης ιστορίας, τα αφιερώματα είναι πολύ καλά μελετημένα και σε βάζουν στο κλίμα της ιστορίας. Από εκεί και πέρα αλλάζουμε κλίμα από την πολεμική Ευρώπη και μεταφερόμαστε στην Αργεντινή όπου ο Κόρτο θα προσπαθήσει να βοηθήσει μια παλιά φίλη του και την κόρη της, αλλά αργά και σταθερά ανακατεύεται σε περισσότερες περιπέτειες όπως η μαφιόζικη οργάνωση Βαρσοβία. Από εκεί και πέρα έχουμε κλασικό Κόρτο  να σκαλίζει το παρελθόν του και να μπλέκεται με απίθανα υπαρκτά, αλλά και ανύπαρκτα πρόσωπα, παλιούς φίλους και θα βρει μπροστά του υποθέσεις που τον απασχολούν από την προηγούμενη φορά που ήταν στην Αργεντινή.

 

Για μένα είναι ανώτερο από το Χρυσό Σπίτι της Σαμαρκάνδης και ένα πραγματικά πολύ καλό Κόρτο. Επίσης το σχέδιο του Pratt είναι πραγματικά στο peak του, ούτε πόσες φορές θυμάμαι ότι είπα "Α το τάδε καρέ είναι πολύ γνωστό καρέ Κόρτο, το έχω ξαναδεί σε εξώφυλλα ή ράντομ φωτογραφίες" και γενικότερα το Τανγκο ενδείκνυται ως ένα από τα πιο ενδιαφέροντα άλμπουμ του ήρωα (απ' όσα έχω διαβάσει εγώ τουλάχιστον :lol: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  217
  • Reputation:   2055
  • Achievement Points:  267
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

5 hours ago, nikolas12 said:

Επιμένουμε με Κόρτο και αυτή τη φορά έπιασα Το Τανγκο για να το διαβάσω επιτέλους. Αρχικά να πω ότι ο τόμος είναι πάρα πολύ καλός και πέραν της μεγάλης ιστορίας, τα αφιερώματα είναι πολύ καλά μελετημένα και σε βάζουν στο κλίμα της ιστορίας. Από εκεί και πέρα αλλάζουμε κλίμα από την πολεμική Ευρώπη και μεταφερόμαστε στην Αργεντινή όπου ο Κόρτο θα προσπαθήσει να βοηθήσει μια παλιά φίλη του και την κόρη της, αλλά αργά και σταθερά ανακατεύεται σε περισσότερες περιπέτειες όπως η μαφιόζικη οργάνωση Βαρσοβία. Από εκεί και πέρα έχουμε κλασικό Κόρτο  να σκαλίζει το παρελθόν του και να μπλέκεται με απίθανα υπαρκτά, αλλά και ανύπαρκτα πρόσωπα, παλιούς φίλους και θα βρει μπροστά του υποθέσεις που τον απασχολούν από την προηγούμενη φορά που ήταν στην Αργεντινή.

 

Για μένα είναι ανώτερο από το Χρυσό Σπίτι της Σαμαρκάνδης και ένα πραγματικά πολύ καλό Κόρτο. Επίσης το σχέδιο του Pratt είναι πραγματικά στο peak του, ούτε πόσες φορές θυμάμαι ότι είπα "Α το τάδε καρέ είναι πολύ γνωστό καρέ Κόρτο, το έχω ξαναδεί σε εξώφυλλα ή ράντομ φωτογραφίες" και γενικότερα το Τανγκο ενδείκνυται ως ένα από τα πιο ενδιαφέροντα άλμπουμ του ήρωα (απ' όσα έχω διαβάσει εγώ τουλάχιστον :lol: )

 

Έχω ξεκινήσει εδώ και κάνα μήνα όλα τα corto και το διαβασα και εγώ χτες το βράδυ .. θεωρώ, από τις μεγάλες ιστορίες, ίσως να είναι το καλύτερο, αλλά παρόλα αυτά έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι σαν τις μικρές ιστορίες δεν έχει...

 

Τώρα μένει να διαβάσω Ελβετικά και Μου, που από τα σχόλια των περισσότερων είμαι περίεργος να δω τις ιστορίες, καθώς λένε ότι είναι ακαταλαβιστικες ...

 

Στο AthensCon σκέφτομαι να πάρω και τα μη Prat και έτσι να τα διαβάσω όλα ...

 

Σε γενικές γραμμές πάντως φοβερό κόμιξ , από τις πιο ωραίες σειρές...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.