Μετάβαση στο περιεχόμενο

TO GC ΨΗΦΙΖΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΜΙΚΣ ΤΟΥ 2019 Απολογισμός


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλή χρονιά σε όλους! Να έχετε υγεία, ευτυχία, χαρούμενες στιγμές και φυσικά να ενισχύσετε τη συλλογή σας με ακόμα περισσότερα κόμικς! Προς το τέλος της χρονιάς, αποφασίσαμε να λάβουν χώρα τα τέταρτα βραβεία του GreekComics, όχι για τις κυκλοφορίες του 2020, αλλά για του 2019, οι οποίες δεν είχαν γίνει. Η ανταπόκριση ήταν πολύ θετική και σας ευχαριστούμε γι' αυτό. Σε αντίθεση με τις προηγούμενες χρονιές, η ψηφοφορία κράτησε αρκετά λιγότερο παρ' όλα αυτά η συμμετοχή ήταν μεγάλη όπως πάντα. Πάμε λοιπόν να κάνουμε έναν απολογισμό σχετικά με τις ψήφους και να δούμε ποιοι είναι οι νικητές!

 

1. Ελληνικό άλμπουμ αυτοτελές ή όχι

 

Για ακόμα μία χρονιά μετά το 2018, οι Λήσταρχοι συνεχίζουν το σερί τους! Σε μια κατηγορία με πολλές υποψηφιότητες και αρκετό ενδιαφέρον, τα δύο κόμικ που κονταροχτυπήθηκαν μέχρι τελικής πτώσεως ήταν οι Λήσταρχοι των Βασίλη Χειλά-Παναγιώτη Τσαούση και το 1800 του Θανάση Καραμπάλιου. Με μια μικρή διαφορά, μόλις πέντε ψήφων οι Λήσταρχοι κερδίζουν και για το 2019 το βραβείο προτίμησης για τα μέλη του GreekComics. Στην τρίτη θέση ήρθε ο Υπεράνθρωπος του Θάνου Κόλλια από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως. Στο σχετικό θρεντ έχω ήδη αναφέρει τις ψήφους μου :) 

 

LISTARXOI_0002.jpg

 

XILIAOXTAKOSIA_0004.jpg  YPERANTHROPOSMIKROSIROS_0001.jpg

 

2. Αυτοτελείς μεταφρασμένες εκδόσεις

 

Κυρίες και κύριοι έχουμε την πρώτη μας ισοπαλία. Τα δύο κόμικ που ξέφυγαν από νωρίς εδώ ήταν τα δύο άλμπουμ του Λούκυ Λουκ (Ένας Κάουμποϋ στο Παρίσι και Επικίνδυνο Λάσο) και η Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας από Κόρτο Μαλτέζε. Η Μπαλάντα κρατούσε σταθερό προβάδισμα τις πρώτες ημέρες, τις τελευταίες ήταν μία ψήφο μπροστά και την τελευταία μέρα είχαμε την ισοφάριση! Απίστευτο κι όμως αληθινό. Στη δεύτερη θέση είχαμε πάλι ισοβαθμία με το Judge Dredd - Ολοκληρωμένες Υποθέσεις να έχει τον ίδιο αριθμό ψήφων με το Κόρτο Μαλτέζε - Η Μέρα της Ταροβεάν. Στην τρίτη θέση βρέθηκε το Ελρίκ. Όπως ανέφερα οι δικοί μου ψήφοι πήγαν σε Λευκό Ιππότη, Shazam και Μπαλάντα.

 

CORTOMALTESEBALANTA_0001.jpg  LLMamouth_0084.jpg

 

JUDGEDREDDS_0009.jpg  KORTOMALTEZETAROBEAN_0001.jpg

 

ELRIK2019_0001.jpg

 

3. Σειρές

 

Σίγουρα μια κατηγορία που είχε ένα απόλυτο φαβορί κι αυτό το φαβορί επικράτησε πολύ άνετα. Η Επίσημη Συλλογή Graphic Novels της Marvel είναι σύμφωνα με τα μέλη του GC η καλύτερη σειρά του 2019, ενώ πήρε και τις πιο πολλές ψήφους από κάθε άλλο νικητή. Στη δεύτερη θέση τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα, ενώ την τρίτη μοιράζονται το Μίκυ Μάους και ο Τεξ. Παρά το ότι η σειρά κόπηκε, άφησε για μια ψήφο πίσω τις ongoing σειρές του Μικρού Ήρωα, Mister No και Ζαγκόρ. Προσωπικά εννοείται ότι ψήφισα τη Συλλογή της Marvel και το Mister No που με ενθουσίασε πολύ θετικά.

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0001.jpg

 

SCARPAAPANTA_0019.jpg

 

MIKYMAOUSE_0238.jpg  TEXMIKROSHROS_0002.jpg

 

4. Limited Series

 

Πάμε να δούμε τι έγινε φέτος με τις limited σειρές. Η Οξύ είχε τη μερίδα του λέοντος στις κυκλοφορίες λόγω Έθνους και το Batman - O Θάνατος της Οικογένειας έκανε πολύ δυνατή αρχή και στη συνέχεια κονταροχτυπήθηκε με την Οικονομία του Σκρουτζ. Εν τέλει η σειρά της Καθημερινής επικράτησε με μόλις δύο ψήφους διαφορά. Την τριάδα κλείνει το Deadpool - Ο Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος. Εγώ εκτός του προαναφερθέντος Batman και της Οικονομίας του Σκρουτζ ψήφισα και το Batman - Endgame.

 

OIKONOMIASKROUTZ_0001.jpg

 

BATMANOUANATOSTHSOIKOGENEIAS_0001.jpg

 

5. Αυτοεκδόσεις

 

Τόσο οι αυτοεκδόσεις όσο και οι γελοιογραφίες δεν κέντρισαν το ενδιαφέρον όσο άλλες ψηφοφορίες. Την αυτοέκδοση της χρονιάς κέρδισε το Η ΛΕΦΙΚ Αφιερώνει, μια σειρά που ξεκίνησε με αφορμή τις επισκέψεις γνωστών δημιουργών στη Λέσχη Φίλων Κόμικς και περιέχει ανέκδοτες ιστορίες του κάθε δημιουργού. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Πόναν ο Μάρμαρος και στην τρίτη το Αγιαχουάσκα. Η δική μου ψήφος πήγε και στο νικητή της κατηγορίας.

 

LEFIKAFIERVNEI_0001.jpg

 

PONANMARMAROSTRIA_0001.jpg

 

6. Γελοιογραφία

 

Δεύτερη ισοπαλία και ο συνήθης ύποπτος Αρκάς παίρνει και φέτος βραβείο. Από τις πρώτες ημέρες είχαν ξεφύγει τα Παιδιά Χρόνια Ενός Πρωθυπουργού, αλλά τις τελευταίες μέρες έκανε ένα τρελό ντεμαράζ το άλμπουμ Ναπολέων και Ασημίνα - Αχώριστοι Εχθροί και εν τέλει ισοβάθμισαν στην πρώτη θέση. Στη δεύτερη θέση το Democrisis που απέσπασε και τη δική μου ψήφο.

 

ARKASAXORISTOEXTHROI_0001.jpg  PAIDIKAXRONIA_0001.jpg

 

7. Ανθολογία/Πολυθεματικό

 

Μόλις τέσσερις υποψήφιοι, αλλά είχαμε μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα μάχη κυρίως μεταξύ του ΜΠΛΕΚ και του Epifany. Το ΜΠΛΕΚ ξεκίνησε πολύ δυναμικά, αλλά το Epifany έκλεισε την ψαλίδα ως ένα βαθμό, αλλά δε στάθηκε αρκετό για την ανατροπή και έτσι το πολυθεματικό περιοδικό των Εκδόσεων Μικρός Ήρως κερδίζει ξανά την κατηγορία. Λόγω του ότι αυτή η κατηγορία είχε μόνο μία ψήφο, ψήφισα το ΜΠΛΕΚ. 

 

BLEK2018MIKROSHROS_0002.jpg

 

EPIFANYCOMICS_0001.jpg

 

Αντί επιλόγου...

 

Κατ' αρχάς οι ψηφοφορίες κλείσανε και κλειδωθήκανε, οπότε οποιοδήποτε σχόλιο θέλετε μπορείτε να το κάνετε εδώ. Νιώθω πολύ χαρούμενος για όλη τη φετινή διεξαγωγή των βραβείων. Ήταν μια όμορφη προσπάθεια που ήθελε αρκετή οργάνωση, λόγω του ότι ήταν ημιτελής και τίποτα δε θα είχε γίνει χωρίς την αμέριστη βοήθεια της Διοικητικής Ομάδας και ιδίως των @germanicus και @Kurdy Malloy που η δουλειά τους, οι προτάσεις τους και οι σκέψεις τους βοήθησαν πάρα πολύ για να βγει το τελικό αποτέλεσμα. Εννοείται ότι και οι δικές σας προτάσεις έχουν σημειωθεί και θα τις λάβω υπ' όψιν.

 

Φυσικά δε μένουμε εδώ. Το 2020 έφυγε μόλις πριν λίγες ώρες και παρ' ότι δεν ήταν ένα έτος πολύ δυνατό εκδοτικά, σίγουρα θα οργανώσουμε τις βραβεύσεις του μέσα στους επόμενους μήνες, αλλά μέχρι τότε υπομονή. Σίγουρα υπάρχουν τίτλοι που δεν έχουν παρουσιαστεί και μπορεί να ενσωματωθούν στη βάση μας μέχρι τότε. Να επαναλάβω φυσικά ότι τα βραβεία αφορούν μόνο τίτλους που έχουν παρουσιαστεί και έχουν περασμένα εξώφυλλα στη βάση, οπότε αν δεν έχετε βρει κάποιον τίτλο που έχετε στα χέρια σας, μπορείτε να τον παρουσιάσετε. Θα ενημερωθεί σύντομα ο κατάλογος των νικητών.

 

Ευχαριστούμε πολύ για τη συμμετοχή, τις ψήφους και τα σχόλια και θα τα ξαναπούμε σύντομα για τις κυκλοφορίες του 2020. Μέχρι τότε σας εύχομαι ξανά καλή χρονιά με υγεία και κατευθύνομαι προς τη βιβλιοθήκη μου για να δω με ποιο κόμικ θα ξεκινήσει το καινούριο έτος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:congrats: @nikolas12 για τη δουλειά που έριξες! :) Πολύ δυνατός! :) 

 

Οι δικές μου επιλογές ήταν

Ελληνικό: 1800 που τα σπάει, Κουραφέλκυθρα που μου έχουν γίνει λατρεία και είμαι ο ένας από τους 2 μερακλήδες που το ρίξαμε στο Metal Ring of Pain του ημίθεου Σταμπουλή :D 

Ξένο σόλο: Η επικούρα Ελρικ, το εξαιρετικό Τρεις και φυσικά το απόλυτο κλάσσικ Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας που θα έπαιρνε την ψήφο μου ακόμα και άμα κατέβαινε ως "ψηφίστε την αγαπημένη σας συνταγή για μουσακά" :lol: 

Ξένο σειρά: Έχει ξαναβγεί κάτι σαν τα Marvel Graphic Novels? Υπάρχει πιθανότητα να σταματήσω να το ψηφίζω όσο βγαίνει? (.... ναι... άμα αρχίσει και βάζει μάπες :lol: ελπίζω να αργήσει) 

Ξένο limited: Τίποτσι. (Υπάρχει και το τίποτσι παιδιά. Δεν χρειάζεται να πατάτε κάτι σώνει και καλά. ) (άκου η Οικονομία του Σκρουτζ....... :lol: ) 

Αυτοεκδόσεις: Η επικούρα 300 vs Cthulhu του μέγιστου Ρουμπούλια, Αγιαχουάσκα του Κεραμιτσόπουλου γιατί είμαι πουλημένος και γιατί καραγουστάρω τις δουλειές του, Πόναν ο Μάρμαρος του μέγιστου Ρουμπούλια (επαναλαμβάνομαι.... :lol: ) και Φιλντισένια Χρόνια γιατί γουστάρω Βυζάντιο και ήταν συμπαθητικότατη η δουλειά του συνωνόματου.

Γελοιογραφία: Κάποιο του Αρκά. :lol: 

Πολυθεματικά: Μπλεκ. Μου χώνει BD και θα πω όχι? Είναι δυνατόν? :D 

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33862
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μπράβο @nikolas12 για τις εξαιρετικές παρουσιάσεις. Να είσαι γερός και του χρόνου να ηγηθείς της προσπάθειας. Εγώ σχολιασα σε κάθε thread τις επιλογές μου. Δύο πράγματα θα πω εδώ. Το πρώτον είναι ότι η μεγάλη εγκυκλοπαίδεια της Marvel ήταν η έκδοση της χρονιάς πλέον και επίσημα. 

Το δεύτερον είναι ότι συμφωνοντας με τον :germ:πιο πάνω να αναφέρω ότι (αν και ντισνευκος) υπάρχει και το τίποτα ρε παιδιά. Άκου "Οικονομία του Σκρουτζ"...Που μας στέρησε χωρίς λόγο 6 εγκυκλοπαίδειες Σκάρπα. :sad1:

 

Καλή χρονιά σε όλους μας. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Συγχαρητήρια @nikolas12 και ευχαριστούμε για τον κόπο που έκανες.

 

Λίγο πολύ αναμενόμενα τα αποτελέσματα με μόνη έκπληξη για εμένα την παρουσία στην τρίτη θέση των ελληνικών άλμπουμ του Υπεράνθρωπου που ήταν κατά την γνώμη μου ο ιδανικός συνδυασμός ενός απαράδεκτου σεναρίου με ένα κακό σκίτσο. Υποθέτω ότι το τράβηξε προς τα πάνω η ευμενής διάθεση προς τον εκδότη. Ή ίσως το γούστο μου είναι κακό και δεν μπόρεσα να το εκτιμήσω. 

 

Ίσως θα ήταν ενδιαφέρον να έχουμε και αριθμό ψήφων επί συνόλου (στην Χ κατηγορία ψήφησαν συνολικά α άτομα από τα οποία τον πρώτο επέλεξαν β, τον δεύτερο γ και τον τρίτο ρ (πλοτ τουΐστ :P ). Ακόμα θεωρώ ότι όταν ισοψηφούν πχ δυο στην πρώτη θέση (όπως στην κατηγορία αυτοτελείς μεταφρασμένες εκδόσεις η Μπαλάντα με τον Λούκυ Λουκ) ο επόμενος  (εδώ ο Δικαστής Ντρεντ και ο Κόρτο Μαλτέζε) δεν είναι στην δεύτερη θέση αλλά στην τρίτη (αφού υπάρχουν δύο πάνω από αυτόν) οπότε ο Έλρικ δεν είναι τρίτος αλλά πέμπτος.

 

Σε κάθε περίπτωση είναι ένα ενδιαφέρον εγχείρημα που βοηθά την εξαγωγή συμπερασμάτων. Περιμένουμε την αντίστοιχη ψηφοφορία για το 2020!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Καλή χρονιά σε όλους από μένα, ευχαριστώ θερμά όσους επέλεξαν την δουλειά που συμμετέχω στην κατηγορία της, μου κάνει εντύπωση η ισχυρή συσπείρωση στα 2 ιστορικής θεματολογίας κόμικς για 2 συνεχόμενες χρονιές! Με τα μεγάλα ονόματα να είναι πολύ πιο πίσω σε ψήφους, φαίνεται ότι ο μέσος αναγνώστης (στο φόρουμ τουλάχιστον που είναι όμως μια αντιπροσωπευτική μικρογραφία) στην κατηγορία ελληνικό κόμικ περιμένει αν δει και ελληνικό θέμα. Επίσης να πω ότι εκτιμώ τον υποψήφιο που πήρε τη δεύτερη θέση στην κατηγορία, δηλαδή τον Καραμπάλιο που έδειξε τρομερή συνέπεια και παραγωγικότητα και μην ξεχνάμε ότι φτιάχνει και σενάριο και σχέδιο και χρώμα, κάνει σχεδόν τα πάντα μόνος του :respect:και αυτό είναι κάτι πολύ απαιτητικό και άξια έχει κερδίσει την αγάπη των αναγνωστών! Ένα μπράβο και στον @nikolas12 :cheers4:που απ΄΄ότι κατάλαβα έκανε την περισσότερη δουλειά γα να πραγματοποιηθεί ο διαγωνισμός, άλλα ευχαριστώ και όσους άλλους ασχολήθηκαν και είχαν την όρεξη να δώσουν από τον χρόνο τους ,στους δύσκολους καιρούς που ζούμε.

  Σχετικά με τις άλλες κατηγορίες ,βρίσκω σχετικά αναμενόμενα τα αποτελέσματα και ελπίζω μέσα στην χρονιά να μπορέσω να διαβάσω περισσότερους τίτλους από την προηγούμενη! :dadira:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δέξου και τα δικά μου θερμά συγχαρητήρια φίλε @nikolas12 για την σημαντική δουλειά που εκπόνησες, προκειμένου να γίνει πραγματικότητα η συγκεκριμένη ψηφοφορία. :congrats:  :respect:

 

Και του χρόνου να είμαστε καλά κι όλοι εδώ για να ψηφίσουμε ξανά. :)

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 11/1/2021 στο 7:46 ΜΜ, Indian είπε:

Και του χρόνου να είμαστε καλά κι όλοι εδώ για να ψηφίσουμε ξανά. :)

Φέτος δεν έχουμε βραβεία εε!:(

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.