Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 342 [Φάντομ Ντακ - Εγκληματική Οργάνωση]


nikolas12

Πως σας φάνηκε το τεύχος;  

10 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

MIKYMAOUSE_0342.jpg

 

Το Μίκυ Μάους 342 κυκλοφορεί Πέμπτη 31/12 και περιέχει τις εξής ιστορίες:

 

ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ

ΜΙΝΝΙ ΜΑΟΥΣ Η ΤΑΡΤΑ ΤΗΣ ΟΡΓΗΣ

ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ ΔΙΠΛΟ ΟΝΕΙΡΟ

ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΝΤΑΚ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΦΑΝΑΡΤΖΗΣ

 

Η κριτική μου σύντομα που θα το διαβάσω :) 

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τι γαμάτο (ας μου επιτραπεί η λέξη) crossover έχουμε στην πρώτη ιστορία; Φάντομ και ΝΝ παρέα με Κατρίνα και Λύλα στο ίδιο τεύχος; Αν είναι όνειρο μη με ξυπνάτε!!! Από ένα πρώτο ξεφύλλισμα πού έκανα μιλάμε για καταπληκτική ιστορία!!!

:hop::hop::hop:

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το πήρα σήμερα και ξεκίνησα να διαβάζω την κεντρική ιστορία γιατί δεν μπορούσα να περιμένω. (Παρόλο που δεν έχω διαβάσει ακόμα το Στο Τέλος του Χρόνου και την Μαύρη Ακτίνα)

 

Πραγματικά πολύ δυνατή ιστορία. Άριστη μίξη επιστημονικής φαντασίας, υπερηρωικού και ντισνεϊκού, με άφθονη δράση και crossovers που ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα δεν περιμέναμε. Οι παλιοί φανς του κλασικού Φάντομ των 60s ίσως ξενερώσουν όπως ξενερώνουν γενικά με τo PKNA όπως έχω καταλάβει, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι είναι μια πολύ ευχάριστη ανανέωση που αφήνει ευχαριστημένους μικρούς και μεγάλους φαν των Disney comics. Ανυπομονώ για το 2ο μέρος.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

50 λεπτά πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Τι γαμάτο (ας μου επιτραπεί η λέξη) crossover έχουμε στην πρώτη ιστορία; Φάντομ και ΝΝ παρέα με Κατρίνα και Λύλα στο ίδιο τεύχος; Αν είναι όνειρο μη με ξυπνάτε!!! Από ένα πρώτο ξεφύλλισμα πού έκανα μιλάμε για καταπληκτική ιστορία!!!

:hop::hop::hop:

Είναι! Και έχει και ανατροπές, αναφορές κλπ Νομίζω θα σου αρέσει πολύ. :)

 

11 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Οι παλιοί φανς του κλασικού Φάντομ των 60s ίσως ξενερώσουν όπως ξενερώνουν γενικά με τo PKNA όπως έχω καταλάβει, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι είναι μια πολύ ευχάριστη ανανέωση που αφήνει ευχαριστημένους μικρούς και μεγάλους φαν των Disney comics. Ανυπομονώ για το 2ο μέρος.

Πάντως στο δεύτερο μπορεί να έχει κάτι που θα αρέσει και σε αυτούς ;)

 

Λοιπόν μιας και θέλω να το βάλω αυτό από το πρωί αλλά τώρα βρήκα λίγη ώρα... Ιταλική & Ελληνική έκδοση μαζί :D Πραγματικά τρομερό εξώφυλλο!!

IMG_20201231_190659.thumb.jpg.adbb29452cb85674e7d620c65bdd5f1c.jpg

 

Για το Comic Con  την χρονιά που βγήκε η ιστορία, ο Μοττούρα είχε φτιάξει αυτό το διαμαντάκι :)

https://i.pinimg.com/originals/97/fa/53/97fa5307510cf92d7a8bcb598aa791a8.jpg

 

Τέλος να πούμε ότι η ιστορία κυκλοφορεί ολόκληρη σε σκληρόδετη έκδοση στην Ιταλία και ο Μοττούρα έχει σχεδιάσει το παρακάτω εξώφυλλο :)

 

https://i.pinimg.com/736x/dd/e9/f5/dde9f5583be92e90b9826a399c8b012c.jpg

 

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 13
  • Respect 4
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ότι και να λέμς γκομεναρα η Κατρίνα και τρώει τη σκόνη της η παρδα-Λιλα (λιλά μοναδική μου αγάπη λιλά μοναδική μου αγάπη).

:lol:

  • Like 1
  • Αστείο 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

27 min ago , Tsaklas said:

Οι παλιοί φανς του κλασικού Φάντομ των 60s ίσως ξενερώσουν όπως ξενερώνουν γενικά με τo PKNA όπως έχω καταλάβει

Ο κλασσικός Φάντομ είναι αυτός. :)

  • Like 3
  • Respect 2
  • Αστείο 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Πριν από 1 ώρα, ΚΟΜΙΞ είπε:

 

Λοιπόν μιας και θέλω να το βάλω αυτό από το πρωί αλλά τώρα βρήκα λίγη ώρα... Ιταλική & Ελληνική έκδοση μαζί :D Πραγματικά τρομερό εξώφυλλο!!

 

 

Πάντως εμένα όσον αφορά το εξώφυλλο μου αρέσει περισσότερο η ελληνική έκδοση που δεν έχει τα γράμματα να το χαλάνε. Αλλά περίμενα μέσα να 'χουμε και κάνα αρθράκι, δυστυχώς μας πέταξαν την ιστοριά σκέτη! :moutra2:

 

Πριν από 1 ώρα, ΚΟΜΙΞ είπε:

 

https://i.pinimg.com/originals/97/fa/53/97fa5307510cf92d7a8bcb598aa791a8.jpg

https://i.pinimg.com/736x/dd/e9/f5/dde9f5583be92e90b9826a399c8b012c.jpg

 

 

 

 

Θα ήθελα να βλέπαμε ένα από τα δύο ως εξώφυλλο του επόμενου τεύχους, αντί για αυτό που θα βάλουν τώρα (το οποίο είναι και λίγο άσχετο καθώς αναφέρεται στην ιστορία Ισχύς και Εξουσία).

IMG_20201230_101946.jpg

 

 

Τώρα όσο για το πρώτο μέρος της "Εγκληματικής Οργάνωσης" μου άρεσε πολύ. Ένα μπράβο στον Artibani που έδεσε τόσο ωραία τα γεγονότα και μας χάρισε μια (έως τώρα) εξαίρετη και άκρως πρωτότυπη ιστορία. Το σχέδιο του Mottura επίσης άψογο. Περιμένω με αγωνία το επόμενο τευχάκι για τη συνέχεια και το τέλος.

 

Επίσης διάβασα και το "Διπλό Όνειρο" που από τα πρώτα καρέ μου είχε φανεί ενδιαφέρον. Και δεν διαψεύστηκα. Πολύ καλή ιστορία με τον Σκρουτζ με πολύ ωραία μηνύματα. Από τις καλύτερες συμπληρωματικές!! Το τέλος μας δίνει και μια πληροφορία για το παρελθόν του Παντάξιου. :)

 

Καλή Χρονιά! :beersanta:

 

  • Like 13
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #342 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους.

Εξώφυλλο (από τον πολύ καλό φίλο @nikolas12...)

tn_MIKYMAOUSE_0342.jpg

Εδώ Λιμνούπολη! (by Silvia Ziche) :yahoo:
Ιστορίες.

"Εγκληματική οργάνωση." (1ο μέρος.)


Ένας άγνωστος τύπος εισβάλει στο διαμέρισμα της Κατρίνας.

Spoiler

Δε καταφέρνει να πάρει αυτό που θέλει όμως. Διότι τον πιάνει εξ' απίνης η αντίδραση της Κατρίνας και τρέπεται σε φυγή προς την ταράτσα του κτηρίου. Εκεί έρχεται αντιμέτωπος με την Λύλα. Η Κατρίνα καταφτάνει και αυτή. Πιστεύοντας πως η Λύλα είναι συνεργός του την βγάζει εκτός μάχης ρίχνοντάς την από την ταράτσα πάνω σε ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο. Ο ύποπτος τύπος τρέπεται σε φυγή.

Στα εργαστήρια τώρα της μυστικής υπηρεσίας ο Κατσαβίδας έχει βάλει την Λύλα σε θάλαμο αναζωογόνησης. Πράγμα περιττό αφού έχει την ικανότητα να αυτοεπισκευάζεται. Παράλληλα η Λύλα είναι και στην τηλεόραση. Ξαφνικά χτυπάει συναγερμός και όλοι οι πράκτορες είναι υπ' ατμόν. Στον χώρο που κρατείται η Λύλα βρίσκεται ο Φάντομ για να την σώσει. Η Κατρίνα των αναγνωρίζει και ο πράκτορας ΝΝ μένει έκπληκτος. Μετά από λίγα καρέ μάχης μεταξύ τους οι υπόλοιποι πράκτορες πιστεύουν ότι ο Φάντομ απήγαγε τον ΝΝ.

Τα δύο παπιά ανακαλύπτουν ότι έχουν πολλά κοινά παρ' ότι είναι από διαφορετικές εποχές. Ο ΝΝ μαθαίνει ότι ο Φάντομ με την Λύλα κυνήγαν τον Τ32. Ένα ανδροειδές που κλέβει πολύτιμα αντικείενα και ιστορικά κειμήλια για να τα πουλήσει στην μαύρη αγορά. Ο ΝΝ καλείται από την υπηρεσία. Εκεί αυτός και η Κατρίνα μαθαίνουν ότι ο Φάντομ αντιμετωπίζεται από την οργάνωση ως κακούργος. Η Κατρίνα όμως ζητάει εξηγήσεις αργότερα. Διότι κατάλαβε ότι κάποια άλλη σχέση τον συνδέει με τον Φάντομ. Ο ΝΝ της λέει για το ανδροειδές που ταξιδεύει στον χρόνο.

Κατρίνα, ΝΝ και Φάντομ αποφασίζουν ότι πρωταρχική τους αποστολή είναι η απελευθέρωση της Λύλας, Ερευνούν το διαμέρισμα της Κατρίνας και και βρίσκουν ένα εξάρτημα από την συσκευή για τα ταξίδια στο χρόνο του Τ32. Παράλληλα ο... φυγάς βρίσκεται στο λιμάνι της Λιμνούπολης αναζητώντας βοήθεια. Μένει άπραγος όμως την ώρα που ο κύριος Σμουθ έχει καλέσει τα τσιράκια του για να τον  βγάλουν από την μέση. Εκείνος καταφέρνει να τους βγάλει εκτός μάχης. Ο Άξελ Άλφα κάνει την εμφάνισή του.

Ο παλιός εργαζόμενος στο κτήριο της οργάνωσης αποφασίζει να τον βοηθήσει. Κατά την μεταφορά της Λύλας με φορτηγό πράκτορες και υπερήρωας δε καταφένουν να την σώσουν. Φορτηγάκι κατεστραμμένο, οδηγός-συνοδηγός αναίσθητοι και Τ32, Άξελ Άλφα και κάψουλα άφαντοι. Ο Φάντομ βρίσκει το στίγμα της. Η ομάδα πρέπει να κάνει ένα ταξιδάκι στην Μπελγκράβια του Κίλμπουργκ.



"Η τάρτα της οργής."

Η Μίννι μπαίνει στον... ανελκυστήρα και ταξιδεύει στο 1807. Εκεί προτείνει σε μία ζαχαροπλάστισσα να προσθέσει κανέλα στην τάρτα με μύρτιλο. 

"Διπλό όνειρο."

Ο Σκρούτζ ανακαλύπτει πως η αξία της ζωής βρίσκεται στο ρίσκο και όχι στο προδιαγεγραμμένο αποτέλεσμα.

"Ο καινούργιος φαναρτζής."

Η Νταίζυ γρατζουνάει το αμάξι της και ο Ντόναλντ προσφέρεται να τη το πάει στο συνεργείο.

Μονοσέλιδη ιστορία.

Δύο ασυνήθιστοι φίλοι: "Αλλεργία στο χρήμα."


Αιτήσεις συνδρομής για Μίκυ Μάους, Ντόναλντ και ΚΟΜΙΞ.

Εν κατακλείδι.

Καταπληκτικό το πρώτο μέρος της νέας περιπέτειας του παπιού μας. Λέω του παπιού μας διότι μιλάμε για μία συνεργασία τόσο απίστευτα υπέροχη που σε καμιά περίπτωση δεν είχα φανταστεί ποτέ ότι μπορεί να συμβεί. Υπέροχο σενάριο, δυνατό σχέδιο και απόλαυση 100%!!!

Η Μίννι συμβάλει με τον τρόπο της στον εμπλουτισμό της συνταγής της υπέροχης ιστορίας εποχής που συμπρωταγωνιστούν ο Μίκυ με τον Γκούφυ. Το διπλό όνειρο του Σκρούτζ εκτός από μία καλαίσθητη ιστορία μας δίνει και ένα όμορφο δίδαγμα. Πως η αξία βρίσκεται στις πιθανότητες και όχι στις ασφαλείς επιλογές. Το τεύχος κλείνει με μία συμπαθητική ιστορίας όπου ο Φέθρυ χαροποιεί και εκνευρίζει τον ξάδελφό του.

Σειρά προτίμησης ιστοριών.

1. "Εγκληματική οργάνωση." (1ο μέρος.)
2. "Η τάρτα της οργής."
3. "Διπλό όνειρο."
4. "Ο καινούριος φαναρτζής."

9.3/10
!!! Υπερήρωες-διπλοί πράκτορες, φίλοι-αρραβωνιαστικιά, χρυσοθύρας-μπάτλερ και ξάδελφος "εναντίον" ξαδέλφου δίνουν ένα άψογο πρωτοχρονιάτικο τεύχος. :D

:hop::hop::hop:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

με μια ειδοποίηση το απογευματάκι ο @PhantomDuck

μόλις έβγαλε καινούργιο βιντεάκι ( ήταν ένα ποίημα από την ποιητική συλλογή η ποίηση σε μάρανε)

έχουμε story alert! κόσμε enjoy it 

 

 

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  143
  • Reputation:   527
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά, φοβερή η πρώτη ιστορία! Άραγε τι θα γίνει στο επόμενο τεύχος; Θα καταφέρνουν να πάρουν πίσω την Λίλα ή όποια άλλη είναι; Θα καταφέρουν να φτάσουν στο Κίλμπουργκ; Οτιδήποτε και αν συμβεί θα το μάθουμε στο έπομενο τεύχος!:mafia:

993E9C87-8CAA-4951-B8BF-A7993A880FEA.jpeg

57502F55-3BA9-419A-89EF-A8DB6995DA43.jpeg

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το πηρα. Πηρα Μικυ Μαους μετα απο πολυ καιρο. Το ξεφυλλισα, ειδα Μοττουρα, instantly αγορά. :love4:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

37 min ago , christs said:

Το πηρα. Πηρα Μικυ Μαους μετα απο πολυ καιρο. Το ξεφυλλισα, ειδα Μοττουρα, instantly αγορά. :love4:

Το ίδιο και εγώ. Δεν αγοράζω το περιοδικό σχεδόν ποτέ και δεν έχω διαβάσει τις προηγούμενες ιστορίες PKNΕ που δημοσιεύτηκαν στα προηγούμενα τεύχη, αλλά το σχέδιο του Mottura με έπεισε να το αγοράσω. Επίσης και οι υπόλοιπες ιστορίες του τεύχους, με εξαίρεση την τελευταία, έχουν ωραίο σχέδιο για ιταλικές.


Πάντως το Μίκυ Μάους λόγω των μικρότερων διαστάσεων του, φαίνεται πιο στιβαρό σαν έκδοση σε σχέση με το ΚΟΜΙΞ, παρότι το χαρτί που χρησιμοποιεί η Καθημερινή πρέπει να είναι το ίδιο σε όλα τα περιοδικά της.

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόν το διάβασα και πρέπει να πω ότι πρόκειται για εξαιρετικό τεύχος! Τόσο η κεντρική όσο και οι συνοδευτικές είναι πολύ ωραίες ιστορίες. Όσον αφορά το Timecrime, δεν έχω διαβάσει πολλές ιστορίες του PKNA ή του Πράκτορα Ντακ, παρ' όλα αυτά το crossover των δύο δια χειρός Artibany/Mottura μου φαινόταν εξαιρετική ιδέα και τέτοια αποδείχθηκε. Το σχέδιο είναι απίστευτο και παρ' ότι έχουμε να κάνουμε με ταξίδια στο χρόνο, δεν έχουμε plot holes, ενώ η ιστορία διαβάζεται και αυτόνομα, αλλά καλύτερα να έχεις διαβάσει τα προηγούμενα Μίκυ Μάους για περισσότερο context. Η αλληλεπίδραση και οι αστείοι διάλογοι μεταξύ Πράκτορα Ντακ και Φάντομ έχει αρκετό γέλιο και η δράση είναι λίγη, αλλά εντυπωσιακή. Περιμένω τη Λύλα να μπει πιο δυναμικά στο επόμενο μέρος και να έχουμε και συζητήσεις μεταξύ εκείνης και της Κατρίνα.

 

Στις υπόλοιπες ιστορίες, η δεύτερη αν και τράβηξε λίγες σελίδες παραπάνω είναι αρκετά αστεία με τα χρονικά παράδοξα που δημιουργεί όπως και με τις σκέψεις της Μίνι για το Μίκυ. Η τρίτη είναι σαν να την έχει γράψει ο Christopher Nolan και φυσικά γι' αυτό το λόγο μου άρεσε. Έχει αρκετές ανατροπές στο κομμάτι των ονείρων που βλέπει ο Σκρουτζ και αινιγματικό τέλος κάτι που την έκανε να μου αρέσει ακόμα περισσότερο. Τέλος κλείνουμε με τον φαναρτζή Φέθρυ, μια πολύ αστεία ιστορία για το λόγο του ότι περιμένεις ότι είναι η πρώτη φορά που ο πάπιος δε θα τα κάνει σαλάτα και φυσικά ακόμα μια φορά τα καταφέρνει και φυσικά την πληρώνει ο Ντόναλντ.

 

Συνολικά από τα καλύτερα Μίκυ Μάους που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό, πολύ δυνατές ιστορίες με την κεντρική να είναι φυσικά το highlight και να με κάνει να ανυπομονώ για τη συνέχεια!

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@nikolas12 οι πρώτες ιστορίες του πράκτορα Ντόναλντ που μπορείς να τις βρεις στα δυο τομακια του Τερζοπούλου από τα μεγάλα σήριαλ είναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει στο μοντέρνο ιταλικό Ντίσνεϋ. Βρες τα τομακια και διάβασε τα. Είναι υπέροχα.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ βάζω πολλά άλλα πάνω από τον Πράκτορα, αλλά σίγουρα είναι καλές ιστορίες στην πλειοψηφία τους.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 3/1/2021 στο 8:36 ΠΜ, Manitou είπε:

@nikolas12 οι πρώτες ιστορίες του πράκτορα Ντόναλντ που μπορείς να τις βρεις στα δυο τομακια του Τερζοπούλου από τα μεγάλα σήριαλ είναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει στο μοντέρνο ιταλικό Ντίσνεϋ. Βρες τα τομακια και διάβασε τα. Είναι υπέροχα.

 

Πάντως, ο τρόπος με τον οποίον ξεκινά η σειρά του Πράκτορα ΝΝ έχει πολλά κοινά με τις αρχικές ιστορίες των Νέων Περιπετειών του ΦΝ. Εφόσον η σειρά του Φάντομ ξεκίνησε το 1996 και η σειρά του Πράκτορα ΝΝ το 2008, πιστεύω ότι οι συντελεστές της δεύτερης είχαν στο μυαλό τους τη δημιουργία των νέων χαρακτήρων και το σύμπαν του Νέου Φάντομ όταν έφτιαχναν το νεοσύστατο σύμπαν του Πράκτορα ΝΝ. Οι νέοι απίθανοι χαρακτήρες, οι ηλεκτρονικοί σύμμαχοι, οι ξαφνικές ανατροπές, οι νέες στολές, ο εξοπλισμός, κλπ... όλα αυτά υπάρχουν και στις δύο σειρές (στις αρχικές τους ιστορίες τουλάχιστον). Ακόμα και μερικά σκηνικά θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και στις δύο σειρές χωρίς να αλλάξει η ταυτότητα τους.

 

Δεν είμαι σίγουρος ποια από τις δύο σειρές μου αρέσει περισσότερο (πάντα αναφερόμενος στις αρχικές ιστορίες της κάθε μιας που μου αρέσουν περισσότερο). Ίσως ο Πράκτορας ΝΝ? Ίσως και όχι... @Manitou αν δεν διάβασες τα πρώτα τεύχη των Νέων Περιπετειών του ΦΝ (αυτά που ξεκίνησε ο Τερζόπουλος και συνεχίστηκαν από την Καθημερινή), σου συστήνω να τα βρεις και να τα διαβάσεις με τη σειρά που κυκλοφόρησαν (τα περισσότερα από τα πρώτα τεύχη είναι σαν μια μεγάλη ιστορία σε συνέχειες, κάτι σαν το Μίκυ Μυστήριο Β', γι'αυτό πρέπει να διαβαστούν μαζί).

 

ΥΓ: κάποιοι από τους χειρότερους ιταλούς σχεδιαστές, παραθέτουν τα καλύτερα τους σχέδια στις ιστορίες των Νέων Περιπετειών του ΦΝ, βλέπε π.χ. Λαβορατόρι, Γκερίνι κλπ, και πραγματικά τα απολαμβάνεις.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

 

Πάντως, ο τρόπος με τον οποίον ξεκινά η σειρά του Πράκτορα ΝΝ έχει πολλά κοινά με τις αρχικές ιστορίες των Νέων Περιπετειών του ΦΝ. Εφόσον η σειρά του Φάντομ ξεκίνησε το 1996 και η σειρά του Πράκτορα ΝΝ το 2008, πιστεύω ότι οι συντελεστές της δεύτερης είχαν στο μυαλό τους τη δημιουργία των νέων χαρακτήρων και το σύμπαν του Νέου Φάντομ όταν έφτιαχναν το νεοσύστατο σύμπαν του Πράκτορα ΝΝ. Οι νέοι απίθανοι χαρακτήρες, οι ηλεκτρονικοί σύμμαχοι, οι ξαφνικές ανατροπές, οι νέες στολές, ο εξοπλισμός, κλπ... όλα αυτά υπάρχουν και στις δύο σειρές (στις αρχικές τους ιστορίες τουλάχιστον). Ακόμα και μερικά σκηνικά θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και στις δύο σειρές χωρίς να αλλάξει η ταυτότητα τους.

 

Δεν είμαι σίγουρος ποια από τις δύο σειρές μου αρέσει περισσότερο (πάντα αναφερόμενος στις αρχικές ιστορίες της κάθε μιας που μου αρέσουν περισσότερο). Ίσως ο Πράκτορας ΝΝ? Ίσως και όχι... @Manitou αν δεν διάβασες τα πρώτα τεύχη των Νέων Περιπετειών του ΦΝ (αυτά που ξεκίνησε ο Τερζόπουλος και συνεχίστηκαν από την Καθημερινή), σου συστήνω να τα βρεις και να τα διαβάσεις με τη σειρά που κυκλοφόρησαν (τα περισσότερα από τα πρώτα τεύχη είναι σαν μια μεγάλη ιστορία σε συνέχειες, κάτι σαν το Μίκυ Μυστήριο Β', γι'αυτό πρέπει να διαβαστούν μαζί).

 

ΥΓ: κάποιοι από τους χειρότερους ιταλούς σχεδιαστές, παραθέτουν τα καλύτερα τους σχέδια στις ιστορίες των Νέων Περιπετειών του ΦΝ, βλέπε π.χ. Λαβορατόρι, Γκερίνι κλπ, και πραγματικά τα απολαμβάνεις.

Τα έχω βρει στα αγγλικά και έχω σκοπό να το κάνω κάποια στιγμή!!! Καλή χρονιά φίλε μου!!:cheers3:

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 1/1/2021 στο 5:49 ΜΜ, nikolas1503 είπε:

με μια ειδοποίηση το απογευματάκι ο @PhantomDuck

μόλις έβγαλε καινούργιο βιντεάκι ( ήταν ένα ποίημα από την ποιητική συλλογή η ποίηση σε μάρανε)

έχουμε story alert! κόσμε enjoy it 

 

 

Στο οποίο έχω και εγώ ένα guest σε ένα-δυο σημεία ;)

@nikolas12 χαίρομαι πολύ που σου άρεσε!

 

Να μιλήσω και εγώ με την σειρά μου για το τεύχος :)
MIKYMAOUSE_0342.jpg


Εξώφυλλο

Τι αν πει κανείς για το εξώφυλλο; Εξωφυλλάρα!! Πραγματικά από τα καλύτερα εξώφυλλα του Μίκυ Μάους. Ο Μοττούρα για άλλη μια φορά δεν απογοητεύει. Βέβαια μου λείπει το λογότυπο που έχει η ιστορία και το Ιταλικό εξώφυλλο αλλά δεν πειράζει.

 

Κεντρική Ιστορία - Εγκληματική Οργάνωση

Το πρώτο μέρος ήταν υπέροχο! Καλύτερο από ότι το θυμόμουν από το scalation που το είχα διαβάσει πριν χρόνια. Το πολύ θετικό με το σενάριο του crossover (δηλαδή από την πλευρά του Αρτιμπάνι) είναι όντως όλα κυλούν πολύ σωστά και ομαλά. Οι ιστορίες με ταξίδια στο χρόνο πάντα κρύβουν κινδύνους σεναριακά αλλά ο Αρτιμπάνι εδώ χειρίστηκε το πράγμα άψογα και συνέδεσε πολλές ιστορίες μαζί και έβγαλε μια ροή. Ειδικά μου άρεσε πολύ το αστείο με τους τηλεφωνικούς θαλάμους αλλά και για τους πράκτορες ΠΑΠΙ. Δεν επισκιάζει ο Πράκτορας Ντακ τον Φάντομ και ούτε το αντίστροφο! Πολύ σωστή διαχείριση μεταξύ τους.
 

Όσον αφορά το σχέδιο τι να πρωτοπεί κανείς για τον υπερταλαντούχο Πάολο Μοττούρα. Φοβερές σκιάσεις, μοναδικό σχέδιο και χρωματισμός που σε κάνει να νομίζεις ότι αρκετά καρέ είναι πίνακας ζωγραφικής. Ειδικά η σελίδα 24 είναι ένα αριστούργημα. Το σχέδιο είναι υπέροχο και χωρίς χρώμα. Ότι και να πω για τον Μοττούρα είναι λίγο. Ίσως η καλύτερη ιστορία με τον Φάντομ που έχει σχεδιάσει.

 

Εννοείται 10/10.

 

Άλλες Ιστορίες

Οφείλω να ομολογήσω ότι εξεπλάγην πολύ ευχάριστα και με τις συμπληρωματικές ιστορίες. Όλες ήταν καλές.

 

2. Η Τάρτα της Οργής: Πολύ ωραία  ιστοριούλα με την χρονομηχανή με τους Μίκυ, Γκούφυ και Μίννι. Η άγνοια της Μίννι ήταν κάπως αστεία και μου άρεσε η ανατροπή που έκανε. Πολύ ωραίο και το σχέδιο του Μανγκιαντόρτι. 8/10

 

3. Διπλό Όνειρο: Άλλη μια ωραία ιστορία! Καλό το σχέδιο του Ντάλα Σάντα αλλά βρήκα πολύ όμορφο και κάπως πρωτότυπο το σενάριο. Όχι μόνο μας δίνει ωραία μηνύματα αλλά το τέλος ήταν όντως με ξάφνιασε και δεν το περίμενα. Μπράβο και όντως θυμίζει ταινία του Νόλαν :)8,5/10

 

4. Ο Καινούργιος Φαναρτζής: Η ιστορία που λέμε μπαίνει για να γεμίσει το τεύχος αλλά δεν είναι καθόλου κακή. Τον λυπήθηκα τον Ντόναλντ αλλά που πάει να μπλέξει με τον Φέθρυ αφού ξέρει τα αποτελέσματα :lol:6,5/10

 

Συνολικά

Πολύ δυνατό τεύχος. Ίσως το πιο πλήρες τεύχος από άποψη καλών ιστοριών του Μίκυ Μάους για το 2020. Δεν βρήκα τίποτα κακό. Και αυτό λέει πολλά. Αυτό σημαίνει βάζω καλές συμπληρωματικές και δεν βάζω ποσότητα όπως γίνεται στο ΚΟΜΙΞ και βγαίνει ένα μπάχαλο καταλήγοντας σε γελοιοποίηση ενός περιοδικού.

 

ΥΓ1 Το 2016 που είχα συναντήσει τον Μοττούρα κάποιο καιρό πριν το Κον συνομιλούσαμε και μου είχε στείλει κάποιες σελίδες ασπρόμαυρες από την συγκεκριμένη ιστορία. Εκτύπωσα 3 και τις έδωσα για υπογραφή :) Βάζω τις 2 από τις 3 γιατί είναι σπόιλερ. Κοιτάξτε πόσο όμορφο είναι το σχέδιο σε μεγάλο μέγεθος :)

 

IMG_20210103_210207.thumb.jpg.e8b253fb0ae692fb90cbf84ea440eb02.jpg

ΥΓ2 Βλέπετε τι ωραίες που φαίνονται στο μέγεθος του Α4; Έχω λατρέψει την ολόσωμη σελίδα. Η ιστορία θα ήταν τέλεια για το ΚΟΜΙΞ. Εγώ αυτό τεύχος είχα στο νου μου. Με υπέροχα άρθρα, όμορφο εξώφυλλο και τη συνέντευξη Μοττούρα και Αρτιμπάνι :D Τευχάρα! Αλλά τι να λέμε... Εδώ πιάσαμε και τα άσχετα εξώφυλλα του Ρόσα και τα βάζουμε ως clickbait για να πουλήσουν τα τεύχη :lol:

 

komixtimecrime.thumb.png.84368c206767da993e510c4bcde1a423.png

 

ΥΓ3 Ο τίτλος της Καθημερινής είναι για μένα σποιλερ και θα το καταλάβετε στο δεύτερο μέρος. Καλύτερο θα ήταν το "Έγκλημα στον Χρόνο" ή το "Χρονοέγκλημα".

  • Like 13
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Στο Disney Masters Κόμιξ που ονειρεύομαι ο Μοτουρα είναι από τους πιο βασικούς. Έχει σχέδιο για κόμιξ. Χαραμιζεται μικρό. Είναι φοβερός καλλιτέχνης. Ίσως ο καλύτερος σχεδιαστής αυτής της γενιάς και ένας από τους καλύτερους ever. Νομίζω ότι αν τον πάρεις και τον κρίνεις καθαρά για το σχέδιο του σε Καρτ ποσταλ (και όχι σε συνεχή ροή στην ιστορία) είναι ο καλύτερος ever. Στη συνεχή ροή είναι λίγο κουραστικός και έτσι χάνει κάποια σημεία. Γενικά πάντως αν χαζεψεις στο fb τα εξώφυλλα που έχει φτιάξει παθαίνεις σοκ.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15 ώρες πριν, Manitou είπε:

Στο Disney Masters Κόμιξ που ονειρεύομαι ο Μοτουρα είναι από τους πιο βασικούς. Έχει σχέδιο για κόμιξ. Χαραμιζεται μικρό. Είναι φοβερός καλλιτέχνης. Ίσως ο καλύτερος σχεδιαστής αυτής της γενιάς και ένας από τους καλύτερους ever. Νομίζω ότι αν τον πάρεις και τον κρίνεις καθαρά για το σχέδιο του σε Καρτ ποσταλ (και όχι σε συνεχή ροή στην ιστορία) είναι ο καλύτερος ever. Στη συνεχή ροή είναι λίγο κουραστικός και έτσι χάνει κάποια σημεία. Γενικά πάντως αν χαζεψεις στο fb τα εξώφυλλα που έχει φτιάξει παθαίνεις σοκ.

Θα συμφωνήσω :) Βάζω 2 πραγματάκια από το TimeCrime. Λατρεύω τον Πάολο Μοττούρα.

 

97fa5307510cf92d7a8bcb598aa791a8.jpgDLXLTo7XoAAbbFj.thumb.jpg.e5f9b97d6af523260e154a9f34122af3.jpg

 

Σίγουρα θα αγοράσω την Super Deluxe έκδοση του TimeCrime. Απίστευτη :)

 

 

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Και μερικά ακόμα σχέδια για το TimeCrime :)

 

it_tsde_05fc_001.jpg&normalsize=1it_tsde_05fd_001.jpg&normalsize=1it_tsde_05gb_001.jpg&normalsize=1it_tsde_05gc_001.jpg&normalsize=1

 

Όλα υπέροχα :hug2:

Επεξεργασία από Gong
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως ιστοριαρα το timecrime. Ο αγαπημένος μου διπλός πράκτορας δίνει ρέστα μαζί με την γκομεναρα την Κατρίνα. Ο ξενερωτος νέος ΦΝ στέκεται απλά δίπλα του μαζί με το νεροπλυμα την Λιλά - παρδα-Λιλα και χάνονται στη σκιά τους.:lol:

 

Χωρίς πλάκα ιστοριαρα. Φοβερή σύλληψη. Και χωρίς εξωγήινους άλλες διαστάσεις και λοιπές αηδιες.

 

Όλο το τεύχος γενικά ήταν φοβερό.

  • Like 10
  • Respect 1
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, Manitou είπε:

Πάντως ιστοριαρα το timecrime. Ο αγαπημένος μου διπλός πράκτορας δίνει ρέστα μαζί με την γκομεναρα την Κατρίνα. Ο ξενερωτος νέος ΦΝ στέκεται απλά δίπλα του μαζί με το νεροπλυμα την Λιλά - παρδα-Λιλα και χάνονται στη σκιά τους.:lol:

 

Χωρίς πλάκα ιστοριαρα. Φοβερή σύλληψη. Και χωρίς εξωγήινους άλλες διαστάσεις και λοιπές αηδιες.

 

Όλο το τεύχος γενικά ήταν φοβερό.

Και το πιο φοβερό είναι ότι συνδέει τα πράγματα μεταξύ τους. Όλα αποκτούν μια ροή :) Και αυτό δεν γίνεται βεβιασμένα.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ρε με πείσατε να αγοράσω έκδοση της Καθημερινής μετά από τέσσερα χρόνια! Αύριο πρωί το αγοράζω στάνταρ.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πάλι φάντομ ντακ;

 

 

Τι; Δεν το λέτε τώρα; Χαχαχα :lol:  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο ενθουσιασμός μου είναι τόσο μεγάλος, που αποφάσισα να παρακάμψω, προσωρινά, τις κριτικές μου για τα προηγούμενα τεύχη του Μίκυ Μάους που χρωστάω και να μιλήσω για τα τεύχη που φιλοξένησαν το θρυλικό "TimeCrime". :)

 

Η νέα χρονιά ξεπροβάλλει και το αγαπημένο μας περιοδικό, πιστό στην συνήθειά του να βάζει καλές κεντρικές ιστορίες, ανοίγει την αυλαία του 2021 με μία ιστορία που όλοι μας περιμέναμε με ανυπομονησία. Ο λόγος για την “Εγκληματική Οργάνωση”. Είναι νύχτα στην Λιμνούπολη και μία μυστήρια φιγούρα, ξεγλιστράει μέσα από τις σκιές και μπαίνει στο σπίτι της Κατρίνας. Εκείνη τον καταδιώκει και φτάνοντας στην ταράτσα του κτιρίου, τον χάνει από τα μάτια της, αλλά έρχεται αντιμέτωπη με την...Λύλα, η οποία (μετά από ένα ατύχημα) συλλαμβάνεται και κρατείται στην Υπηρεσία, όπου υπηρετεί κι ο Πράκτορας Ντακ. Κι ενώ ξεκινούν να  ερευνούν το ποιόν της, ένας εισβολέας θα κάνει την εμφάνισή του, ο οποίος δεν είναι άλλος από τον...Φάντομ Ντακ! :wow: Τα γεγονότα, λοιπόν, φαίνεται να παίρνουν μία άγρια ομορφιά και πρέπει να λυθούν πάμπολλες απορίες. Δεν θα μπορούσε να υπάρξει καλύτερος τρόπος για να ξεκινήσει η χρονιά, από την συγκεκριμένη ιστορία. Ο Francesco Artibani, κατέθεσε τρομερά ποσά φαντασίας και τόλμησε να ενώσει δύο διαφορετικά σύμπαντα στον κόσμο των Ντακ, δύο διαφορετικές μυστικές ταυτότητες του Ντόναλντ. Πραγματικά τεράστιο διακύβευμα, καθώς δεν μιλάμε για μία απλή ιστορία χρονομηχανής, που ο πρωταγωνιστής βλέπει τον εαυτό του, χωρίς να του μιλάει. Εδώ, όχι μόνο έχουμε την γνωριμία των δύο χαρακτήρων, αλλά προβλέπεται και μία αγαστή συνεργασία. Η πλοκή, εκτός την αρχική μας (κι άκρως ευχάριστη) έκπληξη, έχει δράση, ανατροπές, ενώ είναι άρτια και σκηνοθετικά. Το σενάριο θα μπορούσαμε άνετα να το χαρακτηρίσουμε “ενήλικο”, καθώς δημιουργεί ένα κλίμα άκρως σοβαρό και δυναμικό, με στοιχεία καθαρού Sci-Fi. Λες και βλέπουμε Χολιγουντιανή ταινία. :) Το πρώτο μέρος, λοιπόν, κλείνει με θετικό πρόσημο την ιστορία και σίγουρα θέλουμε να δούμε και την συναρπαστική συνέχεια. Αυτή η ιδιότυπη συνεργασία, λοιπόν, ανάμεσα στον Φάντομ Ντακ και τον Πράκτορα Ντακ, νομίζω ότι με ικανοποίησε στο έπακρο. :clap2: Το σχέδιο του Mottura είναι χαρακτηριστικό και ιδιαίτερο. Δεν μπορώ να πω ότι νιώθω εντελώς καλά με το φουτουριστικό κι “ανέμελο” στυλ του, αλλά σίγουρα δεν περνάει απαρατήρητο. ;)

 

Στην συνέχεια την σκυτάλη θα πάρει η Μίννι κι εκτός από τα σταφύλια, θα μάθουμε και για την “Τάρτα της οργής”. :P Ο Μίκυ και ο Γκούφυ πηγαίνουν σε ένα ανοιχτό θεματικό πάρκο του 17ου αιώνα, όπου έχει μεταφερθεί το εργαστήριο των καθηγητών Μάρλιν και Ζάποτεκ, οι οποίοι τους έχουν καλέσει για μία νέα αποστολή. Οι δύο διακεκριμένοι επιστήμονες έχουν μία διαφωνία για το αν θα πρέπει η θρυλική τάρτα μύρτιλλο να περιέχει κανέλα ή όχι! :damn: Έτσι, θα πρέπει να πάνε πίσω στο μακρινό 1807, να βρουν την ζαχαροπλάστισσα που πρώτη δημιούργησε την εν λόγω τάρτα και να πάρουν την πληροφορία. Την ίδια ώρα, στο πάρκο βρίσκεται και η Μίννι, η οποία έχει προσληφθεί σαν ηθοποιός εκεί. Τα γεγονότα θα πάρουν μία άγρια τροπή, όταν η φίλη μας θα μπει κατά λάθος στην χρονομηχανή και θα βρεθεί μαζί με τον Μίκυ και τον Γκούφυ, χωρίς όμως να ξέρει ότι βρίσκεται στο παρελθόν. Θα καταφέρουν εκείνη να ολοκληρώσουν την αποστολή τους χωρίς απρόοπτα κι εκείνη να επιστρέψει σώα στο παρόν? :thinking: Συμπαθητικό σενάριο, που έχει σαν θέμα του τις αποστολές που κάνουν οι πρωταγωνιστές με την χρονομηχανή. Εδώ, βέβαια, υπάρχει και η πρωτοτυπία, η οποία έγκειται στο γεγονός ότι η Μίννι συμμετέχει ενεργά στην υπόθεση και δεν είναι ένας απλός θεατής των τεκταινόμενων. Η πλοκή έχει έξυπνες εναλλαγές σκηνών, οι οποίες δημιουργούν καλής ποιότητας παρεξηγήσεις. Το πρόβλημα που εντόπισα, πάντως, είναι η ιδέα που στηρίχθηκε η ιστορία. Θεωρώ παιδική την σκέψη να πάνε οι φίλοι μας στο παρελθόν, επειδή οι δύο καθηγητές έχουν μία τόσο ευτελή διαμάχη. :antekale: Γενικά είναι μία ιστορία με λάθος υπόθεση, αλλά με καλή πλοκή. Σχεδιαστικά δεν ήταν άσχημη.

 

Στην τρίτη, κατά σειρά, ιστορία του τεύχους, ο θείος Σκρουτζ θα μπλεχτεί σε ένα “Διπλό όνειρο”. Ο πλουτοκράτης μεγιστάνας βρίσκεται καλεσμένος στο πλατό μίας τηλεοπτικής εκπομπής, στην οποία έχει παρευρεθεί για να δώσει μία συνέντευξη εφ’ όλης της ύλης. Θα αποκαλύψει το μυστικό της επιτυχίας του για κέρδη χωρίς μεγάλο ποσοστό ρίσκου, αλλά θα προβεί και σε μία ακόμα μεγάλη εξομολόγηση. Θα παραδεχτεί ότι δεν έχει δει ποτέ όνειρα. Αυτό το γεγονός, φαίνεται ότι του γυρίζει μπούμερανγκ, καθώς ο κίτρινος τύπος θεωρεί ότι ένας επιχειρηματίας που δεν περιέχει όραμα, δεν μπορεί να είναι αξιόπιστος. Και με τον Ρόμπαξ να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση, ο φίλος μας ξεκινάει έναν αγώνα δρόμου, πηγαίνοντας σε όλους τους ειδικούς (πρακτικούς και μη) με σκοπό να καταφέρει να βρει μία λύση στο πρόβλημά του. Θα τα καταφέρει? Γρήγορα-γρήγορα, λοιπόν, θα έρθει και η πρώτη ιστορία που θα αποσπάσει την αρνητική μου ψήφο. Το σενάριο, από την αρχή θεωρώ ότι χωλαίνει, αλλά όσο προχωράμε, μπλέκεται με την κακή έννοια του όρου. Η πλοκή είναι αλλοπρόσαλλη και δημιουργεί ανατροπές, επί ανατροπών, χωρίς όμως να βγαίνει κάποιο ιδιαίτερο νόημα. Σαν να διάβαζα ένα κακογραμμένο “Inception”. :lol: Ενδιαφέρουσα είναι η τοποθέτηση του Παντάξιου σε θέση που δεν τον είχαμε δει μέχρι σήμερα, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να διορθώσει τίποτα. Το φινάλε, ολοκληρώνει με μετριότητα την ιστορία. Γενικά, λοιπόν, θα προσπεράσω με γοργό βηματισμό. Το σχέδιο είναι αρκετά ζωντανό. Μου άρεσε.

 

Κι αφού θα παρεμβληθεί μία μονοσέλιδη ιστορία της σειράς “Δύο ασυνήθιστοι φίλοι”, που μας υπενθυμίζει ότι ο Ήτα - Βήτα έχει “Αλλεργία στο χρήμα” και η οποία μου άφησε ένα πλατύ χαμόγελο στα χείλη, θα περάσουμε στην τελευταία ιστορία αυτού του τεύχους, που φέρει τον τίτλο “Ο καινούργιος φαναρτζής”. Η Νταίζυ καταφέρνει να βρει μία πολυπόθητη θέση παρκαρίσματος στο κέντρο της πόλης και κατά την διάρκεια της μανούβρας, γρατζουνάει το αυτοκίνητό της σε μία κολόνα του ρεύματος. :shit: Την σκηνή την βλέπει ο Ντόναλντ, ο οποίος κάνει το ολέθριο λάθος να την αρχίσει στην καζούρα για τις οδηγικές της ικανότητες. :oops: Εκείνη γίνεται πυρ και μανία κι έτσι για να εξιλεωθεί για το ολίσθημά του, αποφασίζει να πάρει το αυτοκίνητό της και να επισκεφτεί τον φανοποιό του. Για κακή του τύχη, όμως, ο φανοποιός λείπει και την θέση του έχει πάρει ο...Φέθρυ! :shit2: Ο ψυχασθενής παράξενος ξάδελφος, πείθει τον Ντόναλντ ότι μπορεί να κάνει το αυτοκίνητο της Νταίζυ να μοιάζει σαν καινούργιο. Έτσι, ξεκινάει τις επιδιορθώσεις. Άραγε, ποια θα είναι τα αποτελέσματα? :thinking: Πρόκειται για ένα σενάριο κλασικής θεματολογίας, στην οποία ο Φέθρυ, με τον ανεύθυνο κι αφελή χαρακτήρα του, κάνει πυρ και μανία τον ευκολόπιστο κι άτυχο Ντόναλντ. Η πλοκή δεν έχει μεγάλες στιγμές, παρά ίσως κάποια σημεία πρωτοτυπίας (ο Φέθρυ στην αρχή φαίνεται καλός μάστορας), αλλά στο σύνολό της δεν ξεφεύγει από την πεπατημένη. Το μόνο που καταφέρνει (κάπως) είναι να ρίξει το βάρος της στο γελοιογραφικό στοιχείο κι αυτό (εν μέρει) το πετυχαίνει με τα χιουμοριστικά γκαγκ της. Γενικά, πάντως, την διάβασα ευχάριστα, αλλά δεν είχε κάτι φρέσκο να μου δώσει. Το σχέδιο έβγαζε μία κωμικότητα, αλλά σε γενικές γραμμές το βρήκα μέτριο. :)

 


:beer5:

Επεξεργασία από Indian
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.