Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΤΡΕΛΗ ΤΗΣ ΣΑΚΡΕ-ΚΕΡ


Tsaklas

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΤΡΕΛΗ ΤΗΣ ΣΑΚΡΕ-ΚΕΡ (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Alejandro Jodorowsky
Σχέδιο:
Moebius
Εκδοτική:
ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
01-12-2020
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
16.0 x 23.0
Σελίδες:
192
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Πρωτότυπος τίτλος:
Folle du Sacré Coeur Vol. 1-3
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-960-321-578-3
Ονομαστική τιμή:
14,80€

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

HTRELHTHSSAKREKER_0001.jpg  HTRELHTHSSAKREKER_0001z.jpg

 

Πληροφορίες από την σελίδα της εκδοτικής:

 

"Ο Αλαίν Μανζέλ, ένας επιτυχημένος καθηγητής φιλοσοφίας της Σορβόννης, βρίσκεται ξαφνικά από το ζενίθ στο ναδίρ, καθώς η γυναίκα του τον εγκαταλείπει και οι «προχωρημένες» παραδόσεις του στο Πανεπιστήμιο αμφισβητούνται έντονα από τους φοιτητές του. Μέσα στην αβεβαιότητα εμφανίζεται η Ελιζαμπέτ, μια αλαφροΐσκιωτη φοιτήτρια που βλέπει οράματα και θα παρασύρει τον ώριμο Αλαίν σε έναν παροξυσμό περιπέτειας, ανεξήγητων ανατροπών και αδιάκοπης ενδοσκόπησης με επίκεντρο τη βιβλική ιστορία του Αγίου Ιωάννη του Πρόδρομου. O Alejandro Jodorowsky και ο Moebius συνεργάζονται σε ένα κόμικ που κανείς δεν ξέρει αν εξελίσσεται χάρη σε τυχαία γεγονότα ή σε κάποια διαρκή μεταφυσική παρέμβαση.

 

Αυστηρά για ενήλικες!"

 

Σχολιασμός έκδοσης:

 

Η Μαμούθ μας εξέπληξε για τα καλά φέτος όταν ξαφνικά μετά από το νέο Λούκυ Λουκ, ανακοίνωσε ότι θα εκδόσει ολοκαίνουργιο BD που δεν σχετίζεται με τους 2 δημοφιλέστερους χαρακτήρες τη εκδοτικής. "Η Τρελή της Σακρέ-Κερ" λοιπόν, από Moebius και Χοδορόφσκι. Οι γνώστες απ'όσο έχω διαβάσει, δεν το θεωρούν κι από τα κορυφαία τους, αλλά σίγουρα ότι έχουμε άλλη μια συνεργασία τους στα ελληνικά είναι κάτι απόλυτα θετικό. Μάλιστα η έκδοση περιέχει και τα 3 τεύχη που βγήκαν, σε έναν ενιαίο τόμο.

 

Το μέγεθος είναι μικρότερο από το συνηθισμένο BD, πρέπει να 'ναι περίπου ίδιες διαστάσεις με το "Μπλάκσαντ" του Μικρού Ήρωα, ενώ οι σελίδες είναι ασπρόμαυρες. Το σχέδιο του Moebius είναι πολύ όμορφο ακόμα κι έτσι, αν και πάντα προτιμώ το έγχρωμο. Η έκδοση είναι εξαιρετική, πολύ σκληρό χαρτονένιο εξώφυλλο και γυαλιστερό χαρτί στο εσωτερικό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3594
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1660 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θα ορκιζόμουν πως ο Moebius ήταν χαρακτήρας της Marvel,Έλληνας βρικόλακας ή κάτι τέτοιο και όχι σεναριογράφος ή σκιτσογράφος.Φαίνεται πως έκανα λάθος.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

13 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Θα ορκιζόμουν πως ο Moebius ήταν χαρακτήρας της Marvel,Έλληνας βρικόλακας ή κάτι τέτοιο και όχι σεναριογράφος ή σκιτσογράφος.Φαίνεται πως έκανα λάθος.

Αυτός είναι ο Morbius. :lol: Δεν τον είδα πουθενά να σχεδιάζει στο τρέιλερ της ταινίας του με τον Jared Leto. :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12959
  • Reputation:   94843
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4643 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 19/12/2020 στο 1:33 ΜΜ, O Φρατζάτος είπε:

Θα ορκιζόμουν πως ο Moebius ήταν χαρακτήρας της Marvel,Έλληνας βρικόλακας ή κάτι τέτοιο και όχι σεναριογράφος ή σκιτσογράφος.Φαίνεται πως έκανα λάθος.

 

Είναι πρώτος του ξάδελφος, αλλά δεν μιλάνε. Έχουν τσακωθεί! :lol:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2611
  • Reputation:   16012
  • Achievement Points:  2661
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εδω και καμια εβδομαδα βρηκα χρονο οποτε ξεκινησα επιτελους τα αδιαβαστα μου που περιμενουν καρτερικα να τα δοιαβασω. Ξεκινησα με αυτο.  Εξαιρετικο το σχεδιο του Μοεμπιους στη συνηθη του τρελα ο Χοδοροφσκι. Ξεκινησε δυνατα αλλα ομολογω οτι καπου απο την μεση και μετα και ειδικα το τελος δεν μου αρεσε και τοσο.   Βεβαια ξερω τα θεματα που ασχολειται ο Χοδοροφσκι και δεν μου εκανε εντυπωση που το πηγε.  Εν κατακλειδι μετριο το αποτελεσμα και σιγουρα εχουν βγαλει και πολυ καλυτερες δουλειες. Η εκδοση παντως πολυ καλη δεν εχω παραπονο

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3872
  • Reputation:   35159
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το διάβασα λίγο πριν τις διακοπές μου και σε γενικές γραμμές μου άρεσε, αλλά πρέπει να πω ότι μπαίνει εξαρχής στην κατηγορία του κόμικ που λέμε ότι "Δεν είναι για κάθε μέρα". Δεν είναι Μίκυ Μάους να το πάρεις ένα απόγευμα να γελάσεις ή ένα υπερηρωικό κόμικ που θα κάτσεις να περάσεις καλά. Είναι λίγο βαρύ, έχει αρκετά νοήματα, έχει πάρα πολλή τρέλα και κυρίως αρκετές hardcore σκηνές για άτομα άνω των 18. Ο τόμος αποτελείται από τρία άλμπουμ και διάβαζα από ένα κάθε μέρα και όταν τελείωνα το κάθε ένα δεν ήθελα να προχωρήσω κατευθείαν. Δεν είναι μόνο το ότι θέλει σεναριακά προσοχή, αλλά και το σχέδιο του Moebius είναι λεπτομερές και έχει πάρα πολλά καρέ ανά σελίδα, άρα με το μικρό μέγεθος είναι κουραστικό στο μάτι και δε μπορεί να διαβαστεί μονορούφι.

 

Ουσιαστικά αφηγείται την τρελή ιστορία ενός ταπεινού Καθηγητή που μπλέκει σε απίθανες σεξουαλικές και μη περιπέτειες με μία φοιτήτρια του, αλλά και με άλλους περίεργους τύπους, ενώ ταυτόχρονα τον κυνηγά και τον βασανίζει ο παλιός του εαυτός, για τον οποίο δεν είναι καθόλου περήφανος. Δεν έχω ξαναδιαβάσει Jodorowsky, αλλά το σενάριο είναι ωραίο, αρκετά ακραίο και με μπόλικες δόσεις τρέλας και σουρρεαλισμού. Από την άλλη πλευρά το σχέδιο του Moebius είναι καταπληκτικό, ειδικά όσον αφορά κτήρια και τοπία, ενώ ταιριάζει τέλεια με τα όσα θέλει να περάσει ο συγγραφέας.

 

Το μικρό μέγεθος της έκδοσης της Μαμούθ δε βοηθάει πολύ το σχέδιο, όπως είπα είναι κουραστικό όταν τελειώνεις το κάθε άλμπουμ, ενώ και το χάρτινο εξώφυλλο δε βοηθάει γιατί στο διάβασμα διπλώνει κάπως και καταστρέφεται και γενικά είμαι πολύ προσεκτικός με τα κόμικ μου. Σίγουρα μία διαφορετική έκδοση από όσα έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα και καλή επιλογή για τη Μαμούθ που επέλεξε να τη φέρει και να διευρύνει κάπως τουλάχιστον σε εμάς που δε διαβάζουμε πολλά BD τους κομιξορίζοντες μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1120
  • Reputation:   7063
  • Achievement Points:  1185
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

On 19/12/2020 στο 1:33 ΜΜ, O Φρατζάτος είπε:

Θα ορκιζόμουν πως ο Moebius ήταν χαρακτήρας της Marvel,Έλληνας βρικόλακας ή κάτι τέτοιο και όχι σεναριογράφος ή σκιτσογράφος.Φαίνεται πως έκανα λάθος.

Ξέχασες τον Moebius για την γνωστή "ταινία του Moebius" που δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος...:lol:

Υ.Γ. Επειδή σπουδάζω μαθηματικός την γνωρίζω κι εγώ...:lol: Δεν ξέρω αν τη γνωρίζουν κι οι φυσικοί....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10067
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το απέκτησα σχετικά πρόσφατα και το διάβασα πριν από καμιά βδομάδα. Με λίγα λόγια για μένα είναι μια μέτρια δουλειά δυο διασήμων δημιουργών. Το σενάριο του Χοδορόφσκι καρκινοβατεί μεταξύ φιλοσοφίας (με ροπή προς την μυστικιστική αμπελοφιλοσοφία) και την ηθελημένη πρόκληση, ενώ το σκίτσο του Μοέμπιους είναι αυτό που σώζει το σύνολο, όμως στο τρίτο και τελευταίο  άλμπουμ του τόμου αυτό γίνεται πολύ βιαστικό (δεν ξέρω αν αυτό γίνεται λόγω κόπωσης του δημιουργού -το τρίτο άλμπουμ εκδόθηκε και υποθέτω δημιουργήθηκε 5-6 χρόνια μετά από τα δύο πρώτα), ενώ κρίνοντας από εικόνες που έχω δει στο ίντερνετ, το ασπρόμαυρο της έκδοσης και το μικρό σχήμα υποβαθμίζουν το εικαστικό κομμάτι.

 

Στα θετικά είναι ότι γνωρίζουμε άλλη μια δουλειά, από δύο σημαντικούς δημιουργούς, σε προσιτή σχετικά τιμή και επίτομη έκδοση (ιδιαίτερα σημαντικό γεγονός σε μια εποχή που η Μαμούθ Κόμιξ είναι γνωστή για την ανυπαρξία χρονοδιαγράμματος). Το αρνητικό είναι ότι μιλάμε για μια σειρά που προορίζεται να αρέσει μόνο στους ήδη ένθερμους θαυμαστές των δημιουργών της.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.