Μετάβαση στο περιεχόμενο

FRANK HERBERT'S DUNE: THE GRAPHIC NOVEL


Tsaklas

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
FRANK HERBERT'S DUNE: THE GRAPHIC NOVEL
Σενάριο/Kείμενα:
Frank Herbert, Brian Herbert, Kevin J. Anderson
Σχέδιο:
Raul Allen, Patricia Martin
Σχέδιο εξωφύλλου:
Bill Sienkiewicz
Hμερ. έκδοσης:
27-11-2020
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
176
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Ορέστης Μανούσος
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
Frank Herbert's Dune: The Graphic Novel
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-623-239-8
Ονομαστική τιμή:
21,90 €

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

DUNEGRAPHICNOVEL_0001.jpg  DUNEGRAPHICNOVEL_0002.jpg

 

Περιγραφή από το site της εκδοτικής:

 

"ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ. O ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΝΟΥ. O ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΠΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΕΞΟΝΤΩΣΗ. ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΚΑΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΟΥ…

 

Τo DUNE του Frank Herbert αποτελεί ένα από τα πιο αναγνωρίσιμα έργα επιστημονικής φαντασίας παγκοσμίως. Κυκλοφόρησε το 1965 και από τότε έχει μαγέψει γενιές και γενιές αναγνωστών. Δύο κορυφαίοι συγγραφείς, ο Brian Herbert, γιος του Frank Herbert, και ο Kevin J. Anderson αναλαμβάνουν τη μεταφορά του στο χώρο της ένατης τέχνης, μαζί με τους ταλαντούχους εικονογράφους Raul Allén και Patricia Martίn.
Το έργο μάς μεταφέρει στο μακρινό μέλλον, σε μια φεουδαρχική διαγαλαξιακή κοινωνία, η οποία εκτείνεται ως τα πέρατα του διαστήματος, ενώ οι διάφοροι οίκοι ανταγωνίζονται μεταξύ τους για να κερδίσουν την εύνοια του αυτοκράτορα και μεγαλύτερη δύναμη. Ανάμεσά τους είναι ο Οίκος των Ατρειδών, που θα αναλάβει τον έλεγχο του πλανήτη των ερήμων Αρράκις, τη μοναδική πηγή του πιο σημαντικού και πολύτιμου αγαθού σε ολόκληρο το γαλαξία, του μπαχαρικού μελάνζ.

Το Dune εξερευνά τις περίπλοκες και πολυεπίπεδες σχέσεις μεταξύ πολιτικής, θρησκείας, οικολογίας, τεχνολογίας και ανθρώπινων συναισθημάτων, καθώς οι δυνάμεις της Αυτοκρατορίας έρχονται αντιμέτωπες μεταξύ τους για τον έλεγχο του Αρράκις."

 

 

Το Dune έφτασε λοιπόν σε μορφή graphic novel και στην χώρα μας, ταυτόχρονα με το εξωτερικό (24/11 βγήκε στα αγγλικά από την Abrams Comic Arts και 27/11 κυκλοφόρησε στα ελληνικά από την Anubis). Προφανώς αφορμή στάθηκε η κινηματογραφική μεταφορά του Ντενί Βιλνέβ (Prisoners, Blade Runner 2049) που ήταν να βγει στους κινηματογράφους τον Δεκέμβρη του 2020, όμως τελικά αναβλήθηκε λόγω της όλης κατάστασης με τον COVID-19. Ομολογώ δεν έχω διαβάσει το ομώνυμο βιβλίο, αλλά έχω ακούσει εκπληκτικά λόγια από όλους και είμαι ενθουσιασμένος για την ταινία, οπότε δεν μπορούσα να μην το πάρω.

 

Ξεφυλλίζοντάς το έχω να παρατηρήσω ότι έχει πολύ όμορφο, λεπτομερές σχέδιο που συνδυάζει κλασική με μοντέρνα τεχνοτροπία. Ορίστε μερικές εικόνες:

 

DUNE_GRAPHIC-NOVEL_PREVIEW_page-0001.jpgDUNE_GRAPHIC-NOVEL_PREVIEW_page-0006.jpg

 

Όσον αφορά την έκδοση της Anubis, είναι περιποιημένη με χαρτονένιο εξώφυλλο με μικρές αναδιπλούμενες εσοχές που περιέχουν έξτρα πληροφορίες, τόσο στο εξώφυλλο όσο και στο οπισθόφυλλο. Στην αρχή περιέχει περιέχει επίσης ένα κείμενο με ευχαριστίες των σεναριογράφων αλλά και των σχεδιαστών, καθώς κι έναν αναλυτικό πρόλογο του Brian Herbert. Όλοι αναφέρουν ξεκάθαρα πως κύριο μέλημά τους κατά την δημιουργία του κόμικ ήταν η πιστή μεταφορά του βιβλίου.

 

Η ιστορία θα συνεχιστεί στο "Dune, The Graphic Novel: Βιβλίο Δεύτερο - Μουάντ'Ντιμπ" την Άνοιξη του 2022 όπως αναφέρει στο τέλος.

 

Σημείωση: Το δικό μου εξώφυλλο έχει ένα μικρό σκίσιμο κοντά στο γράμμα B, αν το έχει κάποιος και θέλει, ας στείλει να το αντκαταστήσουμε.

Επίσης μιας και είναι η πρώτη μου παρουσίαση, δεν ξέρω κατά πόσο δεν παρέλειψα κάτι. Ελπίζω ότι όλα είναι όπως πρέπει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to FRANK HERBERT'S DUNE: THE GRAPHIC NOVEL

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Επιτέλους έσπασε μια παρθενιά που έπρεπε καιρό να σπάσει, αυτή της πρώτης παρουσίασης του @Tsaklas. Ελπίζω να σε βοήθησα φίλε, γενικά δε σου έλειπε κάτι, ούτε σε θέμα εξωφύλλου, ούτε πληροφοριών οπότε σου έφτιαξα και το πινακάκι. Όσο για το Dune, φαίνεται ενδιαφέρον, το έχω στο νου μου για αγορά αν και δεν έχω ιδέα για το Dune γενικώς, θετικό που η Anubis βγάζει ξανά εκδόσεις up to date με το εξωτερικό και κυρίως κάτι διαφορετικό από Marvel-DC που μας έχει συνηθίσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ξέχασα να ευχαριστήσω και τον @nikolas12 για την πολύτιμη βοήθειά του με την παρουσίαση! :thanks:

 

Από εκεί και πέρα, αναμένουμε απόψεις από πιο έμπειρους πάνω στο σύμπαν του Dune, για το συγκεκριμένο κόμικ :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  27
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1241 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις το παρέλαβα και εγώ! Με ένα γρήγορο ξεφύλλισμα για να δω το artwork είμαι ενθουσιασμένος και ανυπομονώ για ΣΚ να το αρχίσω! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Διάβασα καλά ? Το δεύτερο τεύχος άνοιξη το 2022 ?  2 χρόνια μετά ? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  36734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  27
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1241 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΟΚ, μόλις το τελείωσα. απίστευτη δουλειά, διάλογοι και art! σίγουρα το προτείνω!!!!

 

Το μόνο κακό είναι ότι μέχρι άνοιξη 2022 που αναγράφει ότι θα βγει το επόμενο πονάει λίγο....

 

ίσως να περίμενα να πάρω και τα δυο μαζί αν το είχα δει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ειδα το Dune του 1984 αλλα αν και μου φανηκε καπως ενδιαφερουσα σαν υποθεση, δε μου αρεσε η σκηνοθεσια καθολου και πολλοι απο τους χαρακτηρες μου φανηκαν μονοδιαστατοι... γενικα, δεν ενθουσιαστηκα. Εχει διαφορες το βιβλιο με την ταινια?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το είχα διαβάσει στα αγγλικά σε ηλεκτρονική μορφή και πριν λίγο καιρό το αγόρασα κιόλας στα ελληνικά ώστε να το έχω και έντυπο και το ξαναδιάβασα μονορουφι. 

 

Νομίζω ότι είναι μια πολύ πολύ καλή μεταφορά σε κόμικ του βιβλίου τόσο σε σχέδιο όσο και σενάριο. Πάνε και μερικά χρόνια που το έχω διαβάσει βέβαια αλλά δεν βρήκα κάποιο σημείο που να μου χτυπήσει άσχημα ή να μου φανεί ότι ήταν άσχετο με το βιβλίο. Μια πολύ καλή δουλειά γενικά.

 

Τώρα αναμονή να βγει το 2ο μέρος και εγώ διατηρώ την ελπίδα μήπως συνεχίσουν την μεταφορά σε κόμικ και των επόμενων βιβλίων (του πατέρα Χέρμπερτ γιατί ξέρω ότι βγαίνει σε κόμικ και του γιου)

 

@Μπιατριξ Κιντο η ταινία του 1984 ήταν μια χαμένη ευκαιρία γιατί είχε σπουδαίο καστ και ωραία αισθητική αλλά δυστυχώς κάτι έφταιξε και ήταν λίγο μπερδεμένο το τελικό αποτέλεσμα. Εγώ έχω δει μια extended version που μου άρεσε αλλά είχα ήδη διαβάσει το βιβλίο οπότε καταλάβαινα τι γινόταν. Αν δεν ήμουν ήδη γνωστής του κόσμου μάλλον θα με μπερδευε αρκετά νομίζω. Έχε υπόψιν σου ότι υπάρχει και μια μίνι σειρά του 2000 που είναι πιο εύληπτη και κατανοητή (βοηθάει και η μεγαλύτερη διάρκεια). Και φυσικά περιμένουμε τη νέα ταινία που μας την καθυστέρησε ο κορωνοιος δυστυχώς. Πάντως σαν βιβλίο αν σου αρέσει η ε.φ. είναι πολύ καλό. Μην το κρίνεις δηλ από την ταινία  που πάντα οι μεταφορές αυτές δημιουργούν ένα θεμα. Το έχουμε παρουσιάσει και εδώ μέσα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το βιβλίο Dune είναι ένα από τα πλέον διάσημα βιβλία sci-fi. Από αυτό ξεπήδησε μια σειρά άλλων βιβλίων από τον ίδιο συγγραφέα που είναι όμως τραγικά κατώτερα του αρχικού.

 

O Lynch είναι ημίθεος :) Δεν ξέρω τι ακριβώς βρίσκει τόσο στραβό ο κόσμος με το κινηματογραφικό Dune του 84. Εγώ είχα περάσει μια χαρά :) Είχα όμως διαβάσει και το βιβλίο :) 

 

Για αυτό το κόμικ, τις 2 σελίδες που μπήκαν ως δείγμα, τις βρίσκω αφόρητα βαρετές :) Από την άλλη ο Kevin J. Anderson έχει συνεργαστεί με τον υιό Herbert στη συγγραφή βιβλίων του σύμπαντος. 6 έγραψε ο πατήρ Herbert, 13 έχουν γράψει αυτοί οι 2. Λογικά θα έχουν κάνει καλή δουλειά σε αυτό το σκέλος. (αν και άλλο η συγγραφή ενός βιβλίου και άλλο η συγγραφή σεναρίου για κόμικ :) )  

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

Έχε υπόψιν σου ότι υπάρχει και μια μίνι σειρά του 2000 που είναι πιο εύληπτη και κατανοητή (βοηθάει και η μεγαλύτερη διάρκεια). Και φυσικά περιμένουμε τη νέα ταινία που μας την καθυστέρησε ο κορωνοιος δυστυχώς. Πάντως σαν βιβλίο αν σου αρέσει η ε.φ. είναι πολύ καλό. Μην το κρίνεις δηλ από την ταινία  που πάντα οι μεταφορές αυτές δημιουργούν ένα θεμα. Το έχουμε παρουσιάσει και εδώ μέσα. 

 

Οι μίνι σειρές βασικά είναι δύο! Το "Ντιούν" ("Dune") (2000) και το "Πλανήτης Dune: Η Δεύτερη Γενιά" ("Children Of Dune") (2003) και ναι, χρειάζεται να δεις και εκείνες για να καταλάβεις περισσότερο τι παίζει με αυτόν τον κόσμο! Και να ψάξεις την extended έκδοση της ταινίας, φυσικά! Κι εμένα μου άρεσε πολύ η ταινία, αλλά εφόσον δεν είχα διαβάσει κανένα απ' τα βιβλία αισθανόμουν ότι "έχανα" απ' την ιστορία για να καταλάβω καλύτερα τον κόσμο. Σε γενικές γραμμές είναι φανταστική, βέβαια και καταπιάστηκε μ' αυτήν μία σκηνοθετάρα! Το μόνο σχετικό πράγμα που είχα πιάσει πριν την ταινία ήταν το βιντεοπαιχνίδι "Dune II: The Battle for Arrakis" ('92).

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 20/2/2021 στο 1:23 ΠΜ, albertus magnus είπε:

Πάντως σαν βιβλίο αν σου αρέσει η ε.φ. είναι πολύ καλό.

Δεν έχω διαβάσει μεγαλύτερο understatement :lol:

On 20/2/2021 στο 2:01 ΠΜ, germanicus είπε:

Δεν ξέρω τι ακριβώς βρίσκει τόσο στραβό ο κόσμος με το κινηματογραφικό Dune του 84.

 

To ότι έδειχνε άσχημες τις ομορφότερες και θελκτικότερες γυναίκες του γαλαξία φτάνει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

3 hours ago, Kurdy Malloy said:

Δεν έχω διαβάσει μεγαλύτερο understatement

 

Ε είπα να είμαι λίγο μαζεμένος και να μην αρχίσω τις διθυραμβικές κριτικές! Τα έχω πει εξάλλου πιο αναλυτικά στην παρουσίαση του βιβλίου, που συμπτωματικά ήταν και πολύ καλή παρουσίαση....!! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

To διάβασα κι εγώ μέσα στη βδομάδα, ενόψει της ταινίας που βγαίνει σύντομα (την οποία είδα χθες κιόλας, στις Νύχτες Πρεμιέρας και μ' άρεσε πολύ, θα γράψω λογικά και κάποιο κειμενάκι στα θέματα που συζητάμε για σινεμά).

 

Πολύ όμορφη δουλειά όντως. Χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο, φαίνεται πράγματι να είναι εξαιρετικά πιστό. Έχω δει δηλαδή τις 2 ταινίες του '84 και του 2021 πλέον, και σίγουρα έχει την περισσότερη ιστορία μέσα, και οι 2 έχουν παραλείψει υποπλοκές κλπ. Δίνει με σαφήνεια το νέο αυτό σύμπαν, τους χαρακτήρες του, την ιστορία γενικότερα και τα οπτικοποιεί πολύ ωραία. Το σχέδιο είναι κι αυτό εξαιρετικό, κάτι ανάμεσα σε BD και Αμερικάνικο θα έλεγα, χαιρόμουν να το βλέπω. Γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος και πιστεύω με βοήθησε να είμαι προετοιμασμένος τόσο για την θέαση της μέτριας ταινίας του '84 αλλά και για την φετινή. Πάλι καλα προνόησα και το διάβασα πριν τις δω.

 

Να σημειωθεί ότι αυτός ο πρώτος τόμος τελειώνει εκεί περίπου που κλείνει και η φετινή ταινία (λίγο πιο πριν), η οποία καλύπτει το μισό 1ο βιβλίο του Frank Herbert. Αναμένουμε την συνέχεια την Άνοιξη του ΄22.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21478
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εντελώς αθόρυβα η "Anubis" κυκλοφόρησε, μετά από δύο χρόνια,

τον 2ο τόμο του Dune The Graphic novel με τίτλο ΜΟΥΑΝΤ'ΝΤΙΜΠ

DUNEGRAPHICNOVEL_0002.jpg  DUNEGRAPHICNOVEL_0002z.jpg

 

Μεταφέρθηκε στην βάση.

 

 

Το τρίτο και τελευταίο βιβλίο με τίτλο ΠΡΟΦΗΤΗΣ υποτίθεται θα κυκλοφορήσει, όπως αναφέρει στο τέλος του τόμου, την Άνοιξη του 2024

(ας υπολογίσουμε καλύτερα το φθινόπωρο του 2024:))

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

3 λεπτά πριν, hudson είπε:

(ας υπολογίσουμε καλύτερα το φθινόπωρο του 2024:))

Αν υπολογίσουμε ότι εδώ έλεγε άνοιξη και τελικά κυκλοφόρησε Οκτώβριο, ε, καλά νομίζω το τοποθέτησες το φθινόπωρο του 2024. Πάντως, δε με καίει καθόλου να αγοράσω τη σειρά. Είδα και την ταινία και δεν ενθουσιάστηκα καθόλου. Θα ήθελα να διαβάσω το βιβλίο κάποια στιγμή, αλλά το κόμικ... μάλλον δε θα το πάρω ποτέ. Να κάνω όμως μια ερώτηση; Ποια η διαφορά αυτού από αυτό;:thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

11 min ago , Θοδωρής Καραπάνος said:

Να κάνω όμως μια ερώτηση; Ποια η διαφορά αυτού από αυτό

 

 

Ειναι βασισμενο σε αλλο βιβλιο.  το dune ατρειδες  ειναι prequel και γραμμενο απο αλλο συγγραφεα. καποιο παλικαρι εδω μεσα εχει κανει εξαιρετικη παρουσιαση σε ολα τα βιβλια DUNE. ψαξε στο φορουμ και θα τα βρεις να σου λυθουν οι αποριες.

 

 

@ hudson   που το βρηκες ρε φιλε? στο site τους δεν μου δειχνει κατι.

 

update το βρηκα και εγω σε αλλα μαγαζια αλλα ακομα οχι στο site της anubis.  το δινουν αλλου πρωτα ή βιαστηκαν να το βγαλουν τα αλλα site χωρις να ενημερωσουν την anubis?

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21478
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

23 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

@ hudson   που το βρηκες ρε φιλε? στο site τους δεν μου δειχνει κατι.

 

update το βρηκα και εγω σε αλλα μαγαζια αλλα ακομα οχι στο site της anubis.  το δινουν αλλου πρωτα ή βιαστηκαν να το βγαλουν τα αλλα site χωρις να ενημερωσουν την anubis?

Σε κομικσάδικο στο κέντρο κατά τύχη μαζί με το Brzrkr.

Το συγκεκριμένο, της Anubis τις εκδόσεις, τις φέρνει πολλές φορές νωρίτερα και από την κυκλοφορία τους, είναι δίπλα στο βιβλιοπωλείο της εκδοτικής και ίσως τα προμηθεύεται πολύ γρήγορα.

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ hudson καλα εκανες! και εγω θα το τσιμπησω (τον αλλο μηα αφου ξαναεισπραξουμε).  Παντως ρολαρει η anubis και βγαζει αρκετα.  Μακαρι να ακουσουμε καλα νεα και για το sandman συντομα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  217
  • Reputation:   2061
  • Achievement Points:  267
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δεύτερος τόμος Dune, δεύτερος τόμος  Brzrkr...μωρέ μπράβο στην Anubis ...αν βγάλει και τρίτο sandman με βλέπω να φεύγω από το AthensCon αφραγκος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Ξέρετε ποιο είναι το παράδοξο; Έβαλα το ISBN στην αναζήτηση εδώ και μου έβγαλε αυτό:

 

 
Τίτλος : Dune
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Κορωπί [GR] : Εκδόσεις Anubis / Compupress S.A.
Έτος Έκδοσης: 2020
ISBN: 978-960-623-238-1
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 20/10/2020
  Δηλαδή φίλε @ hudson , το βιβλίο που ανέβασες δεν έχει πάρει ακόμη καν ISBN( εκτός κι αν αυτό που γράφει SET καλύπτει και τους τρεις τόμους).
   
   
   
   
   
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21478
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

26 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Δηλαδή φίλε @ hudson , το βιβλίο που ανέβασες δεν έχει πάρει ακόμη καν ISBN( εκτός κι αν αυτό που γράφει SET καλύπτει και τους τρεις τόμους).

Και όμως έχει πάρει από το 2020, δες εδώ

Ακόμα έχει πάρει και ο3ος τόμος που υποτίθεται ότι θα κυκλοφορήσει το 2024 

Η Anubis τα καπάρωσε όλα από την αρχή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

αν δειτε στα δυο οπισσθοφυλλα στο Barcode απο πανω γραφει isbn set που ειναι το ιδιο και στα δυο τευχη. Και απο κατω απο το barcode εχει το isbn του καθενος που οντως ταυτιζονται με αυτα που εχει καπαρωσει η anubis. (και τα εβαλε στο Link o hudson)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  217
  • Reputation:   2061
  • Achievement Points:  267
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε και ο δεύτερος τόμος και μπορώ να πω ότι συνεχίζει δυνατά η ιστορία!

 

Γενικά αν και δεν είχα διαβάσει τα βιβλία , τα κόμιξ που βγήκαν σε βάζουν για τα καλά στο κόσμο του Dune και είναι αρκετά καλογραμμένα και από το λίγο που διαβαζω σε κριτικές, πρέπει να ακολουθούν πιστά την πλοκή του βιβλίου .

 

Το τρίτο και τελευταίο μέρος θα βγει την άνοιξη του 2024 , οπότε θα περιμένουμε αρκετά.

 

Σχετικά με την έκδοση το μόνο που έχω να παρατηρήσω, είναι ότι το χαρτόνι στο εξώφυλλο και οπισθόφυλλο έχει κοπεί σε λάθος σημείο με αποτέλεσμα οι εσωτερικές σελίδες να είναι μεγαλύτερες και να βγαίνουν έξω, κάτι που φαίνεται πολύ άσχημα και δεν προστατεύει και τις εσωτερικές σελίδες  . Αυτό το παρατήρησα σε όλα τα αντίτυπα που βρήκα και σε βιβλιοπωλεία και στο AthensCon . Δεν ξέρω αν κάποιος από εσάς έχει βρει σωστό αντίτυπο , αλλά μάλλον βγήκαν όλα έτσι ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.