Μετάβαση στο περιεχόμενο

Spider-Man: No Way Home (2021)


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, spiderman είπε:

απαράδεκτα(...ερμηνείες κάποιων που επανεμφανίστηκαν, ο νοών νοείτω).

 

Ποιες ερμηνείες δε σου άρεσαν ακριβώς; Γιατί εγώ πιστεύω ότι όσοι επανεμφανίστηκαν έπαιξαν στο 100%. Αν είναι βάλτο σε spoiler ή στείλε μου προσωπικό μήνυμά γιατί πραγματικά με ενδιαφέρει. 

 

Επίσης, δε μπορώ να πω ότι είχε και πολύ χιούμορ η ταινία. (συγκριτικά με τις άλλες μαρβελοταινίες πάντα, τύπου Thor Ragnarok) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

43 λεπτά πριν, spiderman είπε:

Στο Zavvi υπάρχει η Black Widow σε Blu-Ray, νομίζω υπήρχε προ καιρού και σε DVD, μήπως εννοείς η feelgood δεν θα φέρνει τις ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους?

Ναι αυτό εννοώ, δεν θα κυκλοφορούν με ελληνικό υπότιτλο. Αν αγοράζει ξένα bluray τότε όλα κανονικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κρίμα θέλω τις ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους δεν γνωρίζω καλά αγγλικά δυστυχώς :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13524
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν εχω δει την ταινια για το λογο οτι δεν μπορω να την ευχαριστηθω φορωντας 2 ωρες τη μασκα και απο πανω τα γυαλια μυοπιας ( + οτι εχουν κοψει πλεον τα διαλλειματα και δεν την παλευω χωρις κατουρημα  :lol::lol: )

Αυτο που παρατηρησα οσες φορες περασα απ εξω, ηταν τιγκα στην πιτσιρικαρια οποτε μαλλον σε τετοιου ειδους κοινο στοχευουν. Δεν ξερω ισως ειμαι μονο εγω,οταν γινεται κατι τοσο φουλ εμπορικο, χανω αυτοματως το ενδιαφερον μου.

Το τρειλερ ειδα δεν ενθουσιαστηκα καθολου, να πω ο ρε φιλε να τρεξω να το δω. Γενικα γινεται τρελος χαμος με το MCU , δικαιολογημενα ή οχι δεν γνωριζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πρέπει να κάνουμε κάποιο αίτημα στην feelgood να βγάλει τα υπερ-ηρωικά σε dvd και blu-ray, με ελληνικούς υπότιτλους, δεν μπορεί να μας το κάνει αυτό και να μείνει η συλλογή στην μέση! :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Νομιζω πως αν το target group ηταν οι πιτσιρικαρια δεν ηταν μια ταινια βασισμενη στην νοσταλγια.Απλα επειδη ειναι ταινια που εχει φτιαξει η Marvel  δεν θα χαλασει την συνταγη της (καλως ή κακως).

Εμενα τα χαζα αστεια δεν με ενοχλουν ακομα και οταν δεν μαρεσουν,αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι υπαρχουν φορες που τα βαζουν σε τερμα ακαταλληλες σκηνες,σκηνες που μπορει να ειναι σοβαρες σου πεταει ενα αστειο στο καπακι και σου χαλαει ολο το mood και ειναι διαφορετικο το να ριξεις ενα αστειο και να σπασεις λιγο μια βαρια φορτισμενη σκηνη και ειναι διαφορετικο πανω στην κορυφωση μιας κρισιμης σκηνης να πεταξεις αμεσως ενα αστειο και να μην αφησεις τον θεατη να νιωσει την κρισιμοτητα της σκηνης..

δεν ξερω καν αν βγαζει νοημα αυτο που γραφω..:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23549
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Για κάποιον λόγο δεν μπόρεσα να βάλω τα spoilers. Οπότε προχωράτε με δική σας ευθύνη.

 

Με μεγάλη καθυστέρηση πήγα χθες με το γιο αφού πρώτα είδαμε για ζέσταμα τα δύο Avengers και τον τελευταίο Spidey. 

 

 

 

Δεν συμμερίζομαι τις διθυραμβικές κριτικές χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε μου άρεσε. Απλά έχω αρκετές ενστάσεις σε θέματα φιλοσοφίας. Καταρχήν μου άρεσε η όλη φιλοσοφία και ο τρόπος εκτέλεσης της. Αγκάλιασε τα παλιά Spider-Man με πολύ ωραίο τρόπο. Ειδικά όταν ο Γκάρφιλντ έλεγε ότι είναι lame και του έλεγαν πολλές φορές ότι είναι Amazing (pun intended), με έκανε να χαμογελάω και στενοχωρέθηκα που ο γιος μου δεν μπορούσε να το πιάσει.

 

 

 

Τί δε μου άρεσε; 

 

Δε μου άρεσε ο τρόπος που ήρθε ο "σημαδιακός" θάνατος στην ζωή του. Ο θείος Μπεν σκοτώθηκε επειδή ο Πίτερ ήταν πολύ μαλάκας όχι γιατί ήταν υπερβολικά καλός και αφελής. Δεν στέκει. Δε σου δημιουργεί τις ίδιες τύψεις δεν προκαλεί το ίδιο βάρος στον χαρακτήρα ένας θάνατος επειδή έκανες το χατίρι του θύματος με τον θάνατο που προκάλεσες επειδή ήθελες να το παίξεις μάγκας. 

 

Επίσης δεν μου άρεσε τόσο η υπερβολική αντίδραση της κοινής γνώμης στο βίντεο του Μυστέριο. Δεν έχει φανεί από τις δύο πρώτες ταινίες ούτε τέτοιο μεγάλο impact ούτε τέτοια μεγάλη δημοφιλία του Spider-Man, για να δικαιολογηθεί ο αντίκτυπος. 

 

Τέλος μου φάνηκε ανακόλουθος ο τρόπος που παρουσιάστηκε το ξόρκι. Στην αρχή απλά όλοι θα ξεχνούσαν ότι ο Πίτερ ήταν ο Spider-Man, στο τέλος όλοι ξέχασαν τον Πίτερ σαν άνθρωπο. Αυτό δεν το κατάλαβα.

 

 

 

Στα σημαντικά τώρα. Τί μου άρεσε;

 

Βασικά μου άρεσε η παραδοχή της Disney και των Marvel studios ότι ήταν πάρα πολύ λάθος ο Spider-Man που βλέπαμε ως τώρα. Ο Νο1 ήρωας της Μάρβελ ως τώρα ήταν ένα comic relief, ένας γκαφατζής αφελής ήρωας που δεν ξέρει που πατάει και που βρίσκεται. Ουσιαστικά οι άλλοι δύο του είπαν πως έπρεπε να είναι. Και ελπίζω ότι έτσι θα είναι στο εξής. Είδαμε και τον daredevil και εκεί νομίζω πως φάνηκε ότι ο Spidey ανήκει στους Street level heroes και όχι στις επικές υπερομάδες. Θα μπορεί και εκεί καμμιά φορά. Αλλά είναι αυθύπαρκτος ήρωας δεν είναι ένα κατασκεύασμα του Σταρκ ούτε η ουρά των Avengers. Και μου άρεσε πάνω από όλα ότι αυτό φαίνεται να το κατάλαβαν όλοι.

 

Κατά τα άλλα μου άρεσε η Ζεντάγια, είναι υπέροχη η άτιμη, μου άρεσε η δικαίωση του Γκάρφιλντ στη σωτηρία της, ένας Spider-Man αρκετά αδικημένος όπως το κρίνω εκ των υστέρων. Μου άρεσε που είδα τον Spider-Man να ξαναπαίζει Spider-Man έστω και κάπως πιο ώριμο από ότι ήθελα και το παίξιμο του Μολίνα και του Ντεφόε. 

 

Τέλος μου άρεσε που η μάχη έσπασε την ηλίθια ασπίδα από το άγαλμα της Ελευθερίας.

 

 

 

Ελπίζω μετά την ταινία αυτή ότι ο Spider-Man 4 MCU να είναι πραγματικός Spider-Man και να πιάσει τόπο αυτό το soft reset.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Ελπίζω μετά την ταινία αυτή ότι ο Spider-Man 4 MCU να είναι πραγματικός Spider-Man και να πιάσει τόπο αυτό το soft reset.

 

Καλά, σορρυ κιόλας, MCU βλέπεις. Από την αρχή του οι χαρακτήρες δεν είναι οι "πραγματικοί" χαρακτήρες των comics. Το θέμα είναι να βλέπονται και αν είναι κοντά στο πρωτότυπο, ακόμα καλύτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23549
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν ξέρω ποιός άλλος χαρακτήρας έφαγε τόση υποβάθμιση από το MCU καθαρά για λόγους δικαιωμάτων. Το είδε η ίδια η εταιρία έκανε ολόκληρη ταινία να μας το πει και εμείς δεν το βλέπουμε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Δεν ξέρω ποιός άλλος χαρακτήρας έφαγε τόση υποβάθμιση από το MCU καθαρά για λόγους δικαιωμάτων. Το είδε η ίδια η εταιρία έκανε ολόκληρη ταινία να μας το πει και εμείς δεν το βλέπουμε;

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο Iron Man. Φοβερός ο RDJ, αλλά τον εαυτό του παίζει. Hulk πχ πέρα από comic relief δεν έχουμε πλέον. Μακάρι να αλλάξει. Ο Hawkeye έπρεπε να βγάλει σειρά για να γίνει χαρακτήρας και όχι αυτός που κοροϊδεύουμε από τους Avengers. Και πάει λέγοντας.

 

Αυτά δεν τα λέω για να πω ότι είναι κακό το MCU. Έχουν πάρει κάποιες αποφάσεις καλώς ή κακώς. Το αναφέρω γιατί δεν έγινε ξαφνικά τώρα με τον Spider-Man "λόγω δικαιωμάτων".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Επίσης, μια και είχε γίνει παλαιότερα αναφορά στο χιούμορ της Marvel. Οι ταινίες απευθύνονται σε ένα all-ages κοινό. Προφανώς και το χιούμορ θα είναι έτσι κατασκευασμένο ώστε να απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες, στις οποίες ανήκουν και οι μικρότερες. Επομένως, όταν βλέπετε ταινία της Marvel, δεν βλέπετε Τσουβέλα (που κάνει ενίοτε ενήλικο χιούμορ) ούτε θα δείτε χιούμορ-καφριλίκι τύπου Σκορσέζε Wolf of Wall Street ξέρωγω. Όταν πας να δεις Μarvel, ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις. 

 

Το ότι χαλάει ορισμένες φορές σοβαρές σκηνές για να σπάσει τον πάγο, ναι έχει συμβεί στο παρελθόν. Στο No Way Home ευτυχώς δεν ένιωσα κάτι τέτοιο. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34460
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   51
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Εντάξει ,κατανοω οτι ολοι θα το δουμε θα κανει ρεκορ κτλ ειτε λογω πανδημιας που δεν εχαμε δει κατι τοσο "μεγαλο" μετα το Engame ειτε λογω της πρωτοτυπης ιδεας που ειχαμε μαθει απο πριν ειτε απλα επειδη ειναι marvel και θα το δουμε οπως και να χει.. Ομως οσοι το συγκρινουν και λενε για καλυτερη ολων των ταινιων κτλ Πώς να υπαρξει συγκριση..

Spoiler

Σιγουρα στο endgame έγιναν πολύ μεγαλύτερα γεγονότα.. Eδω πέρα απτά δύο που επηρεάζουν κάπως την εξέλιξη (το ένα δεν αφορα καν βασικό χαρακτήρα, όσο συγκινητικο κι οσο συμπαθής να ήταν η θεια Μει) Άρα ένα ουσιαστικό γεγονός μόνο.(Εννοω οτι ΟΛΟΙ ξεχασαν ποιος ειναι ακομα κι ο ιδιος ο Dr Strange)  Όλη η άλλη φάση αν και ΝΑΙ πολύ πρωτότυπο σαν ιδέα ΝΑΙ όντως βγήκε ωραίο ΝΑΙ κι εγω χαρηκα που ξαναειδα τον αγαπημενο μου spidey ΝΑΙ εξεπλαγην ευχαριστα που ειδα τον Daredevil ΝΑΙ ειχε αναφορες και πετυχημενα αστεια αλλά όσο διασκεδαστικο κ να ήταν που είδαμε αυτούς που είδαμε στην ουσία είναι σαν η ολη ιστορια να μην έγινε!  * Άσε που δε μπορώ να χωνέψω πώς αυτός ο "χαζουλης" spidey "νίκησε" έστω και για πλάκα οκ, τον αγαπημένο μου Dr. Strange :NoNo:ούτε ιστό δε θα έπρεπε να προλάβει να βγάλει προτού διακτινιστει πέντε πόλεις παραπέρα :lol: 

Γενικα εννοειται οτι μου αρεσε και περασα ευχαριστα και οποιος με ρωταει θα πω να την δει αλλα οχι και καλυτερο ολων  :) 

Επεξεργασία από vasmpir
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 λεπτά πριν, vasmpir είπε:

Εντάξει ,κατανοω οτι ολοι θα το δουμε θα κανει ρεκορ κτλ ειτε λογω πανδημιας που δεν εχαμε δει κατι τοσο "μεγαλο" μετα το Engame ειτε λογω της πρωτοτυπης ιδεας που ειχαμε μαθει απο πριν ειτε απλα επειδη ειναι marvel και θα το δουμε οπως και να χει.. Ομως οσοι το συγκρινουν και λενε για καλυτερη ολων των ταινιων κτλ Πώς να υπαρξει συγκριση..

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Σιγουρα στο endgame έγιναν πολύ μεγαλύτερα γεγονότα.. Eδω πέρα απτά δύο που επηρεάζουν κάπως την εξέλιξη (το ένα δεν αφορα καν βασικό χαρακτήρα, όσο συγκινητικο κι οσο συμπαθής να ήταν η θεια Μει) Άρα ένα ουσιαστικό γεγονός μόνο.(Εννοω οτι ΟΛΟΙ ξεχασαν ποιος ειναι ακομα κι ο ιδιος ο Dr Strange)  Όλη η άλλη φάση αν και ΝΑΙ πολύ πρωτότυπο σαν ιδέα ΝΑΙ όντως βγήκε ωραίο ΝΑΙ κι εγω χαρηκα που ξαναειδα τον αγαπημενο μου spidey ΝΑΙ εξεπλαγην ευχαριστα που ειδα τον Daredevil ΝΑΙ ειχε αναφορες και πετυχημενα αστεια αλλά όσο διασκεδαστικο κ να ήταν που είδαμε αυτούς που είδαμε στην ουσία είναι σαν η ολη ιστορια να μην έγινε!  * Άσε που δε μπορώ να χωνέψω πώς αυτός ο "χαζουλης" spidey "νίκησε" έστω και για πλάκα οκ, τον αγαπημένο μου Dr. Strange :NoNo:ούτε ιστό δε θα έπρεπε να προλάβει να βγάλει προτού διακτινιστει πέντε πόλεις παραπέρα :lol: 

Γενικα εννοειται οτι μου αρεσε και περασα ευχαριστα και οποιος με ρωταει θα πω να την δει αλλα οχι και καλυτερο ολων  :) 

Καλύτερη, χειρότερη, έπος, αίσχος. Ο χρόνος θα δείξει. Επειδή αναφέρθηκε το Endgame θα μπορούσα να σχολιάσω σαν ταινία, αλλά δεν χρειάζεται. Ας μείνουμε στο ότι είναι μια καλή superhero εμπειρία και αυτή. Γιατί για το σχόλιο που έγινε στο spoiler section για το No way home και τι ήταν, θα μπορούσα να πω και για Endgame κάτι αντιστοίχο. Ότι για να γίνουν πράγματα και να έχουμε ιστορία χρειάστηκε να δειs 20 ταινίεs πριν. Αλλά είναι μεγάλη κουβέντα

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

31 λεπτά πριν, the comic guide είπε:

Επίσης, μια και είχε γίνει παλαιότερα αναφορά στο χιούμορ της Marvel. Οι ταινίες απευθύνονται σε ένα all-ages κοινό. Προφανώς και το χιούμορ θα είναι έτσι κατασκευασμένο ώστε να απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες, στις οποίες ανήκουν και οι μικρότερες. Επομένως, όταν βλέπετε ταινία της Marvel, δεν βλέπετε Τσουβέλα (που κάνει ενίοτε ενήλικο χιούμορ) ούτε θα δείτε χιούμορ-καφριλίκι τύπου Σκορσέζε Wolf of Wall Street ξέρωγω. Όταν πας να δεις Μarvel, ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις. 

 

Το ότι χαλάει ορισμένες φορές σοβαρές σκηνές για να σπάσει τον πάγο, ναι έχει συμβεί στο παρελθόν. Στο No Way Home ευτυχώς δεν ένιωσα κάτι τέτοιο. 

 

Ευτυχως που δεν βλεπουμε Τσουβελα... :antekale:

Νομιζω οτι αυτο που εγραψες ειναι στο τοπ 3 των λογων για το γιατι σε καποιους δεν αρεσουν αυτες οι ταινιες.πραγματικα το παρακανουν.

 

25 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

Καλύτερη, χειρότερη, έπος, αίσχος. Ο χρόνος θα δείξει. Επειδή αναφέρθηκε το Endgame θα μπορούσα να σχολιάσω σαν ταινία, αλλά δεν χρειάζεται. Ας μείνουμε στο ότι είναι μια καλή superhero εμπειρία και αυτή. Γιατί για το σχόλιο που έγινε στο spoiler section για το No way home και τι ήταν, θα μπορούσα να πω και για Endgame κάτι αντιστοίχο. Ότι για να γίνουν πράγματα και να έχουμε ιστορία χρειάστηκε να δειs 20 ταινίεs πριν. Αλλά είναι μεγάλη κουβέντα

Μονο που για το Endgame υπηρχε εξ αρχης πλανο και ηταν γνωστο,ασε που ειναι μιση ταινια γιατι στην ουσια μαζι με το Infinity War ειναι μια ταινια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ε, εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί. Και προφανώς, εφόσον αυτοί οι "κάποιοι" δεν απολαμβάνουν το χιούμορ της Marvel (το οποίο είναι δεκτό, βέβαια) και θεωρούν ότι αυτό είναι τόσο σημαντικό για να τους χαλάσει την όλη εμπειρία και δεν υπολογίζουν ταυτόχρονα άλλα στοιχεία, μπορούν απλά να σταματήσουν να βλέπουν τις ταινίες και να μείνουν στα κόμικς. 

 

Επιπλέον, τουλάχιστον σε "μεγάλες" ταινίες όπως είναι το Infinity War, το Endgame και το No Way Home το χιούμορ ήταν σε ιδανικές ποσότητες και δε χάλασαν κάποια σοβαρή σκηνή. 

Επεξεργασία από the comic guide
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

20 λεπτά πριν, Riddick είπε:

Μονο που για το Endgame υπηρχε εξ αρχης πλανο και ηταν γνωστο,ασε που ειναι μιση ταινια γιατι στην ουσια μαζι με το Infinity War ειναι μια ταινια

 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι το Endgame είναι κακή ταινία. Αλλά ότι έχεις πλάνο το Endgame να είναι η κατάληξη και ότι το Infinity War δεν έχει νόημα ύπαρξης αν δεν υπάρχει το Endgame δεν σημαίνει ότι είναι μια ταινία που θα την προτείνω κιόλας σε κάποιον να την δει μόνη της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

18 λεπτά πριν, the comic guide είπε:

Ε, εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί. Και προφανώς, εφόσον αυτοί οι "κάποιοι" δεν απολαμβάνουν το χιούμορ της Marvel (το οποίο είναι δεκτό, βέβαια) και θεωρούν ότι αυτό είναι τόσο σημαντικό για να τους χαλάσει την όλη εμπειρία και δεν υπολογίζουν ταυτόχρονα άλλα στοιχεία, μπορούν απλά να σταματήσουν να βλέπουν τις ταινίες και να μείνουν στα κόμικς. 

 

Επιπλέον, τουλάχιστον σε "μεγάλες" ταινίες όπως είναι το Infinity War, το Endgame και το No Way Home το χιούμορ ήταν σε ιδανικές ποσότητες και δε χάλασαν κάποια σοβαρή σκηνή. 

 

Αυτό με το χιούμορ βέβαια πέρα ότι είναι τελείως θέμα γούστου και πόσο αντέχεις (κι εμένα μου την σπάει σε άκυρες στιγμές αλλά στις περιπτώσεις που είπες στο τέλος είναι όσο όσο), ας αποφασίσουμε και σαν κοινό τι θέλουμε τελικά. Γιατί μας ενοχλεί το χιούμορ στις ταινίες του Holland, αλλά έπρεπε να έρθει το No Way Home για να εκτιμήσουμε τον Garfield που στις ταινίες του ήταν ίσως το πιο comic book accurate Spidey χιουμορ και πάει λέγοντας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 ώρες πριν, the comic guide είπε:

Ε, εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί. Και προφανώς, εφόσον αυτοί οι "κάποιοι" δεν απολαμβάνουν το χιούμορ της Marvel (το οποίο είναι δεκτό, βέβαια) και θεωρούν ότι αυτό είναι τόσο σημαντικό για να τους χαλάσει την όλη εμπειρία και δεν υπολογίζουν ταυτόχρονα άλλα στοιχεία, μπορούν απλά να σταματήσουν να βλέπουν τις ταινίες και να μείνουν στα κόμικς. 

 

Επιπλέον, τουλάχιστον σε "μεγάλες" ταινίες όπως είναι το Infinity War, το Endgame και το No Way Home το χιούμορ ήταν σε ιδανικές ποσότητες και δε χάλασαν κάποια σοβαρή σκηνή. 

Για να το κανω λιγο πιο ξεκαθαρο δεν μιλουσα για την ποιοτητα του χιουμορ που και μενα προσωπικα δεν με ενοχλει ,αλλα για τις στιγμες που στο πεταει μερικες φορες και πχ σου ακυρωνει την σοβαροτητα της στιγμης.οσο και αν  θελουν να το χρησιμοποιησουν για να αποκλιμακωσουν καποια βαρια στιγμη καποιες φορες το κανουν πολυ γρηγορα.

Οντως σε αυτες τις ταινιες δεν υπηρχε ιδιαιτερο θεμα.

 

2 ώρες πριν, StefanosPap είπε:

 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι το Endgame είναι κακή ταινία. Αλλά ότι έχεις πλάνο το Endgame να είναι η κατάληξη και ότι το Infinity War δεν έχει νόημα ύπαρξης αν δεν υπάρχει το Endgame δεν σημαίνει ότι είναι μια ταινία που θα την προτείνω κιόλας σε κάποιον να την δει μόνη της.

Κοιτα το Infinity War ειναι μια ταινια που βλεπεται και μονη της.Κερδισει ο κακος τελειωνει το παραμυθι.

Το Endgame μονο του δεν βλεπεται,δεν μπορει να σταθει,ακομα και αν καποιος δεν εχει δει καμια ταινια του MCU,το Infinity War πρεπει να το δει πριν το Endgame

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, Riddick είπε:

Κοιτα το Infinity War ειναι μια ταινια που βλεπεται και μονη της.Κερδισει ο κακος τελειωνει το παραμυθι.

Το Endgame μονο του δεν βλεπεται,δεν μπορει να σταθει,ακομα και αν καποιος δεν εχει δει καμια ταινια του MCU,το Infinity War πρεπει να το δει πριν το Endgame

 

Επίτρεψέ μου να διαφωνώ. Ειδικά από το πως ξεκινά το Infinity War, αν διαγράψω από την μνήμη το υπόλοιπο MCU, δεν καταλαβαίνω τι βλέπω. Ναι οκ εγώ που έχω μια ιδέα από τα comics θα καταλάβω, αλλά δεν είμαι εγώ το κοινό. Επίσης, τελειώνει με νίκη του Thanos. Σωστό. Γιατί πρέπει να ξέρω όμως ότι χαρακτήρας που πεθαίνει σε λίγους μήνες θα έχει ταινία; Υπάρχουν αρκετά θέματα με το Infinity War που δεν έχουν να κάνουν μόνο και μόνο σαν ταινία τι προσφέρει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

23 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

 

Επίτρεψέ μου να διαφωνώ. Ειδικά από το πως ξεκινά το Infinity War, αν διαγράψω από την μνήμη το υπόλοιπο MCU, δεν καταλαβαίνω τι βλέπω. Ναι οκ εγώ που έχω μια ιδέα από τα comics θα καταλάβω, αλλά δεν είμαι εγώ το κοινό. Επίσης, τελειώνει με νίκη του Thanos. Σωστό. Γιατί πρέπει να ξέρω όμως ότι χαρακτήρας που πεθαίνει σε λίγους μήνες θα έχει ταινία; Υπάρχουν αρκετά θέματα με το Infinity War που δεν έχουν να κάνουν μόνο και μόνο σαν ταινία τι προσφέρει.

Για μενα ακομα και χωρις τιποτα αλλο υπαρχει καθαρο context.Σου δειχνει απο την αρχη τον κακο,σου δειχνει την δυναμη του.Αμεσως μετα σου λεει μεσω του Banner αλλα και πιο μετα πως και τι ειναι τα stones και γενικα δεν σου αφηνει κενα.

Οσο για το τελευταιο που λες ναι εχεις ενα δικιο αλλα και παλι καποιος που θα τυχει να δει μονο αυτην την ταινια και δεν θα ασχοληθει αλλο δεν θα τον νοιαξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23549
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

6 ώρες πριν, StefanosPap είπε:

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο Iron Man. Φοβερός ο RDJ, αλλά τον εαυτό του παίζει. Hulk πχ πέρα από comic relief δεν έχουμε πλέον. Μακάρι να αλλάξει. Ο Hawkeye έπρεπε να βγάλει σειρά για να γίνει χαρακτήρας και όχι αυτός που κοροϊδεύουμε από τους Avengers. Και πάει λέγοντας.

 

Αυτά δεν τα λέω για να πω ότι είναι κακό το MCU. Έχουν πάρει κάποιες αποφάσεις καλώς ή κακώς. Το αναφέρω γιατί δεν έγινε ξαφνικά τώρα με τον Spider-Man "λόγω δικαιωμάτων".

Ο Iron Man αναβαθμίστηκε στον ακρογωνιαίο λίθο του Marvel universe. Μπορεί να έχει ανακολουθίες αλλά μιλάμε για αναβάθμιση.

 

Ο δε Hulk υποφέρει από την ίδια ακριβώς ασθένεια με τον Spider-Man. Τα Marvel studios δεν είχαν full rights. Για τον Hawkeye δε μιλάω, ιεροσυλία να συγκρίνουμε Spider-Man με Hawkeye

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Ο Iron Man αναβαθμίστηκε στον ακρογωνιαίο λίθο του Marvel universe. Μπορεί να έχει ανακολουθίες αλλά μιλάμε για αναβάθμιση.

 

Ο δε Hulk υποφέρει από την ίδια ακριβώς ασθένεια με τον Spider-Man. Τα Marvel studios δεν είχαν full rights. Για τον Hawkeye δε μιλάω, ιεροσυλία να συγκρίνουμε Spider-Man με Hawkeye

Από το τελευταίο να αρχίσω, δεν έκανα σύγκριση κάπου. Οπότε καλό είναι να μην λες πράγματα που δεν λέω. Τον ανέφερα μόνο σαν παράδειγμα. 2ον για τον Hulk, οκ ας το ρίξουμε στα δικαιώματα πάλι. Οσο για τον Iron Man... Για τον χαρακτήρα λέω εγώ, για τον ρόλο του στο MCU λες εσύ. Οκ... Ας μην το κουράζουμε, γιατί δεν είναι και MCU thread κιόλας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Βαθμολογία στις ταινίες Σπαίντερμαν απ'την καλύτερη στην χειρότερη(ως γνωστόν είμαι λάτρης του Σπαιντερμαν 3, και μέχρι πριν 2 χρόνια την θεωρούσα την κορυφαία- γούστα είναι αυτά- αλλά τώρα θα κάνω κάποιες αλλαγές)

 

1. Spiderman 2  (9.0/10)

2. Spiderman No Way Home (8.5/10)

3. Spiderman 3 (8.5/10)

4. Spiderman (8.5/10)

5. Spiderman Far From Home (8.0/10)

6. The Amazing Spiderman (7.5/10)

7. Spiderman Homecoming (7.5/10)

8. The Amazing Spiderman 2 (7.0/10)

''Κακή'' ταινία Σπαιντερμαν, με την έννοια της πραγματικά ''κακής'' δεν έχει βγεί, πχ ''κακές'' ταινίες θεωρώ το Σούπερμαν 4(με Κρίστοφερ Ρίβ) και το Κάπτεν Αμέρικα του 1990...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χα! Τον Αραχνάκια δεν τον πάω ως χαρακτήρα χρόνια τώρα. Η συνολική μου τοποθέτηση είναι ότι είναι φτιαγμένος για μαζόχες. Ορφανός, του σκοτώνουν τον θείο, του σκοτώνουν την πρώτη του αγάπη, γυρνάνε και λένε "τα προηγούμενα χ χρόνια ξεχάστε τα, ήταν κλώνος" και έχουμε και την υπέρτατη λαλακία "ζήλεψε ο διάολος την αγάπη του με την MJ, οπότε για να μην πεθάνει η θεία του, κάνουν ένα deal να διαγραφτεί ο γάμος του από τις μνήμες των ανθρώπων". Ρε συ φίλε, αυτός υπάρχει για να τον πατάει το σύμπαν όπου τον πετύχει και μετά να αφήνει πάνω του και τα περιττώματα το άλογο της άμαξας στην Κηφισιά. :) 

 

Βλέποντας τις διθυραμβικές κριτικές για αυτό εδώ, είπα να κάνω πέτρα την καρδιά μου και να δώσω μια ευκαιρία και στις 2 πρώτες αραχνοταινίες της MCU (είχα δει παλιάααα τις 2 πρώτες του Raimi, μου άρεσαν, δεν ασχολήθηκα όμως με τις υπόλοιπες). Πέρασα μια χαρά με εκείνες εκεί. Περίμενα λοιπόν ότι εδώ θα περάσω άψογα. Αμ δε. Ξεκίνησα να τον ψιλοβρίζω όταν πέταγε παραμέτρους με το αρχικό ξόρκι, τα πήρα στην κράνα όταν δεν άφησε τον Strange να τους διαολοστείλει να τελειώνουμε, σοκαρίστηκα με τον θάνατο και δεν σταμάτησα να τον βρίζω από εκείνο το σημείο και μετά :) Αυτά στις πολύ γενικές γραμμές. Υπήρχαν κι άλλα σημεία που με εκνεύρισαν (ώπα ρε γίγαντα. κάνεις στο χημείο ενός σχολείου πράγματα που δεν μπορούσαν να κάνουν άλλοι με διδακτορικά σε σοβαρά εργαστήρια? :) ), υπήρχαν σημεία που μου άρεσαν (όπως το πως έσωσε ο άλλος την MJ, πιάνωντάς την αγκαλιά αντί με τον ιστό (σε αντιπαραβολή με το κόμικ αυτό. δεν ξέρω πως έγινε στην ταινία του)), αλλά νταξ. Γενικά diem perdidi.τ

 

Οι Phase 4 ταινίες μέχρι στιγμής είναι όλες απογοήτευση. Ελπίζω ο Strange να συγκρατήσει την κατρακύλα :) 

 

:cheers5: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23549
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

2 ώρες πριν, germanicus είπε:

κάνεις στο χημείο ενός σχολείου πράγματα που δεν μπορούσαν να κάνουν άλλοι με διδακτορικά σε σοβαρά εργαστήρια?

Καλά μη νομίζεις, υπερεκτιμημένα τα διδακτορικά :SmokingDevil:True story :lol: :cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

10 hours ago, Kurdy Malloy said:

Καλά μη νομίζεις, υπερεκτιμημένα τα διδακτορικά :SmokingDevil:True story :lol: :cheers4:


Ανάλογα που τα παίρνεις, τι δουλειά κάνεις όταν τα υποβάλεις και άμα δουλεύει το λογισμικό λογοκλοπής ή άμα έτυχε εκείνη τη μέρα να το έχουν πάει στο συνεργείο για σέρβις :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  37226
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για όποιον ενδιαφέρεται το blu-rayshop.gr έχει DVD & Blu-Ray της ταινίας με ελληνικούς υπότιτλους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 26/12/2021 στο 2:18 ΜΜ, spiderman είπε:

Πρέπει να κάνουμε κάποιο αίτημα στην feelgood να βγάλει τα υπερ-ηρωικά σε dvd και blu-ray, με ελληνικούς υπότιτλους, δεν μπορεί να μας το κάνει αυτό και να μείνει η συλλογή στην μέση! :crying:

Τελικά βρήκα κάποιες ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους όπως το Spiderman No Way Home με τιμή 25€ το dvd στο Videorama, τα φέρνει μάλλον από Ιταλία. Γνήσια 100%

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.