Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή των παιδιών στον κόσμο των κόμικ στα σχολεία


Θεόδωρος

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 4/12/2020 στο 8:54 ΜΜ, Indian είπε:

Πολλές φορές έχω ακούσει φίλους μου να λένε στα παιδιά τους να αφήσουν τα "μικυμάου" και να πιάσουν κάποιο βιβλίο (όταν, φυσικά, ξεκολλάνε από το tablet!). 

 

 

Indian μη δώσεις σημασία,αυτό είναι μη επιθετικό ξέσπασμα σε μια κατάσταση που είχα......

 

Αυτό το κομμάτι λίίίίγο με νευρίασε.Μου θύμησε μια περίσταση που είχα με συγγενικό πρόσωπο προχθες και ακόμα με νευριάζει.

Συμφωνώ πως πρέπει να υπάρχει μέτρο σε ότι κάνουμε,ασχολίες κλπ.

 

Αλλά επειδή το έχω ζήσει και λίγο το ζω ακόμα,επίθεση στις ασχολίες σου δηλαδή.Ξέρω πως είναι.....

 

Γιατί ότι και να κάνεις,όποια και να είναι η ασχολία σου,πολλοί θα σου πουν να την κόψεις ή να την ελατώσεις.

 

Πχ εγώ μεγάλωσα με playstation 2/3,μου έλεγαν σταμάτα να χαζεύεις με το χαζοκούτι και βγεις έξω για μπάλα ή να μας επισκεφτείς (συγγενείς εκτώς στενού κύκλου μου το έλεγαν αυτό,δηλαδή όλοι εκτώς μαμάς και μπαμπά)

 

Πήγαινα για μπάλα μου έλεγαν σε χάσαμε σταμάτα να βγαίνεις όλο έξω και πέρνα από 'δω.

 

Και τα λοιπά.

Και τώρα,λένε για τα κόμικ άσε αυτά τα μικυμάου (και διάβαζα Punisher φυσικά) και βγες για κανά ποτό,γίνε λίγο πιο άντρας.

 

Ή "άσε τη μυθολογία πια,πάει την έμαθες για το σχολείο,τέλος (Συζυτούσα για έναν ήρωα της Ελληνικής Μυθολογίας,ένα από τα αγαπημένα μου πράγματα για συζήτηση αλλά και γενικώς.Μου αρέσει η Ιστορία και ότι έχει να κάνει με μια ιστορία,παραμύθια,μύθους κλπ ή να φτιάχνω δικές μου ιστορίες) 

και κάνε λίγο σεξάκι,σαν σωστός άντρας,άσε τη μυθολογία για τα παιδιά."

Και μετά ακολούθησε καβγάς,γιατί αυτο δεν είναι μόνο ασχολία,είναι και ένα κομμάτι του εαυτού μου για το οποίο είμαι πολύ περίφανος,να μου αρέσουν ιστορίες δηλαδή και να φτιάχνω δικές μου,είμαι ονειροπόλος,φαντάζομαι ιστορίες,το κάνω από μικρό παιδί.

 

Αυτό εν τω μεταξύ ήταν και η περίσταση με τον συγγενή που είπα στην αρχή και με έχει σε νεύρα μέχρι και τώρα,ο οποίος συγγενής είναι άντρας 44 ετών και όχι δεν γνώριζε τους Άθλους του Ηρακλή,ο ήρωας για τον οποίο μιλούσα.

 

Για αυτό,δεν κρίνω ένα παιδί που είναι στο τάμπλετ,βέβαια όχι όλη την ώρα δεν πρέπει αλλά δεν θα του πω "άσε αυτό το χαζόπραμα κάνε και κάτι σωστό".

 

Διαχειριστές σβήστε αυτό το post,είναι άσχετο με τα σχολεία και τα κόμικ γενικά.Απλά ήθελα κάπου να τα γράψω.

 

Αυτοί οι συγγενείς μου πραγματικά δεν παλεύονται και τώρα λόγω της κατάστασης τους βλέπω κάθε μέρα,αυτοί μαζί με της καραντίνας τα ζαλίσματα είναι πραγματικό δηλητήριο.Θα έχω πολλά να πω στον ψυχολόγο στο στρατό......  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12980
  • Reputation:   95015
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από την μία σε κούρασα με τα "σεντόνια" που γράφω στις κριτικές μου κι από την άλλη σε θύμωσα με αυτά που είπα εδώ. Δεν έχεις παράπονο, ωραία πέρασες μαζί μου το Σαββατοκύριακο! :lol:

 

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Κι εγώ όταν ήμουν μικρότερος, στην ηλικία σου θεωρούσα τις συμβουλές των μεγαλυτέρων μου αναχρονιστικές, υπερβολικές κι αντιδρούσα έντονα. Ακόμα κι αν μου έλεγαν κάτι που θα μου άρεσε, στην αρχή πάντα αντιδρούσα! :PΑπλά τα πράγματα βρίσκονται κάπου στην μέση. Νομίζω ότι απλά πρέπει να ισχύσει το ρητό "Παν μέτρον άριστον".

 

Εννοείται ότι το παιδί θα πρέπει να διαβάζει κόμικς, βιβλία, να παίζει έξω και φυσικά να ασχολείται με τις νέες τεχνολογίες, αλλά όλα αυτά με μέτρο. Αλλιώς χάνεται η μπάλα. Όχι για τους γονείς, αλλά για εκείνο στην πορεία της ζωής του. Προσωπικά δεν έχω παιδιά, αλλά βλέπω τον ξάδελφό μου, ο οποίος έχει δύο και για να μην του πρήζουν το κεφάλι, όταν έρχεται από την δουλειά και θέλει την ηρεμία του, τους δίνει από ένα τάμπλετ (το οποίο και λαχταρούν να το πάρουν στα χέρια τους) και ξενοιάζει. Κι όταν λέω ξενοιάζει, εννοώ για ΠΟΛΛΕΣ ώρες. Σαν παράδειγμα να αναφέρω ότι τις προάλλες ήμασταν στο χωριό και τα παιδιά (που είναι του Δημοτικού) έβλεπαν βίντεο στο YouTube για 5 ώρες περίπου! :wow: Πώς, λοιπόν, να μην τσατιστώ μαζί του. Το παιδί του κολλητού μου, το είδα με τα ίδια μου τα μάτια σε κατάσταση παραφροσύνης (και το λέω χωρίς κανένα ίχνος υπερβολής) επειδή τελείωσε η μπαταρία του κινητού που χρησιμοποιούσε κι ο φίλος μου του είπε να περιμένει λίγο να φορτιστεί. Το παιδί δάγκωνε τους καναπέδες από την λύσσα του! :NoNo:  Ε, δεν θα έπρεπε, λοιπόν, κάπου να επέμβεις στις ασχολίες του, όταν πρόκειται για το καλό του?  :thinking:

 

Όλα, λοιπόν, θα πρέπει να έχουν ένα μέτρο. Από το διάβασμα, μέχρι την διασκέδαση.

 

Ουσιαστικά, πάντως, λέμε το ίδιο πράγμα. Συμφωνούμε στο μέτρο. Ίσως ο απότομος, επιτακτικός και πολλές φορές αγενής τρόπος που λέγεται η συμβουλή, να μας εκνευρίζει. :)

 

Κι όσον αφορά την Μυθολογία, έλα να κάνεις παρέα με τον πατέρα μου. Είναι κι εκείνος λάτρης! :P

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 ώρες πριν, Indian είπε:

Από την μία σε κούρασα με τα "σεντόνια" που γράφω στις κριτικές μου κι από την άλλη σε θύμωσα με αυτά που είπα εδώ. Δεν έχεις παράπονο, ωραία πέρασες μαζί μου το Σαββατοκύριακο! :lol:

 

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Κι εγώ όταν ήμουν μικρότερος, στην ηλικία σου θεωρούσα τις συμβουλές των μεγαλυτέρων μου αναχρονιστικές, υπερβολικές κι αντιδρούσα έντονα. Ακόμα κι αν μου έλεγαν κάτι που θα μου άρεσε, στην αρχή πάντα αντιδρούσα! :PΑπλά τα πράγματα βρίσκονται κάπου στην μέση. Νομίζω ότι απλά πρέπει να ισχύσει το ρητό "Παν μέτρον άριστον".

 

Εννοείται ότι το παιδί θα πρέπει να διαβάζει κόμικς, βιβλία, να παίζει έξω και φυσικά να ασχολείται με τις νέες τεχνολογίες, αλλά όλα αυτά με μέτρο. Αλλιώς χάνεται η μπάλα. Όχι για τους γονείς, αλλά για εκείνο στην πορεία της ζωής του. Προσωπικά δεν έχω παιδιά, αλλά βλέπω τον ξάδελφό μου, ο οποίος έχει δύο και για να μην του πρήζουν το κεφάλι, όταν έρχεται από την δουλειά και θέλει την ηρεμία του, τους δίνει από ένα τάμπλετ (το οποίο και λαχταρούν να το πάρουν στα χέρια τους) και ξενοιάζει. Κι όταν λέω ξενοιάζει, εννοώ για ΠΟΛΛΕΣ ώρες. Σαν παράδειγμα να αναφέρω ότι τις προάλλες ήμασταν στο χωριό και τα παιδιά (που είναι του Δημοτικού) έβλεπαν βίντεο στο YouTube για 5 ώρες περίπου! :wow: Πώς, λοιπόν, να μην τσατιστώ μαζί του. Το παιδί του κολλητού μου, το είδα με τα ίδια μου τα μάτια σε κατάσταση παραφροσύνης (και το λέω χωρίς κανένα ίχνος υπερβολής) επειδή τελείωσε η μπαταρία του κινητού που χρησιμοποιούσε κι ο φίλος μου του είπε να περιμένει λίγο να φορτιστεί. Το παιδί δάγκωνε τους καναπέδες από την λύσσα του! :NoNo:  Ε, δεν θα έπρεπε, λοιπόν, κάπου να επέμβεις στις ασχολίες του, όταν πρόκειται για το καλό του?  :thinking:

 

Όλα, λοιπόν, θα πρέπει να έχουν ένα μέτρο. Από το διάβασμα, μέχρι την διασκέδαση.

 

Ουσιαστικά, πάντως, λέμε το ίδιο πράγμα. Συμφωνούμε στο μέτρο. Ίσως ο απότομος, επιτακτικός και πολλές φορές αγενής τρόπος που λέγεται η συμβουλή, να μας εκνευρίζει. :)

 

Κι όσον αφορά την Μυθολογία, έλα να κάνεις παρέα με τον πατέρα μου. Είναι κι εκείνος λάτρης! :P

 

 

:beer5:

 

Μη νομίζεις πως μου τα έλεγαν ως συμβουλή,τουλάχιστον όχι τόσο,πιο πολύ για να μου το παίξουν ανώτεροι και να μου σπάσουν τα νεύρα το έκαναν.Κάτι που κάνουν,σε χειρότερο βαθμό μερικές φορές,στη μάνα μου (είναι η οικογένειά της) που είναι μια ώριμη γυναίκα 50 συν χρονών,αλλά αυτό είναι βιβλίο άλλου συγγραφέα.  

 

Πολλοί θα πουν πολλά (η λογική όμως λέει nrg :lol: ),αλλά στο τέλος την ασχολία μας τη κάνουμε για εμάς.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12980
  • Reputation:   95015
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

23 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Μη νομίζεις πως μου τα έλεγαν ως συμβουλή,τουλάχιστον όχι τόσο,πιο πολύ για να μου το παίξουν ανώτεροι και να μου σπάσουν τα νεύρα το έκαναν.

 

Εμ, αυτό είναι το άσχημο με τους γονείς. Πιο πολύ θέλουν να επιβληθούν, παρά να τονίσουν πιο είναι το σωστό για το παιδί τους. :( Προσωπικά, πάντως, δεν νομίζω να θέλουν το κακό των παιδιών. Απλά οι περισσότεροι δεν ξέρουν πώς να εκφράσουν σωστά την νουθεσία τους.  :)

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

49 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Εμ, αυτό είναι το άσχημο με τους γονείς. Πιο πολύ θέλουν να επιβληθούν, παρά να τονίσουν πιο είναι το σωστό για το παιδί τους. :( Προσωπικά, πάντως, δεν νομίζω να θέλουν το κακό των παιδιών. Απλά οι περισσότεροι δεν ξέρουν πώς να εκφράσουν σωστά την νουθεσία τους.  :)

 

 

:beer5:

 

Τα λες σωστά,ευτυχώς δεν είναι γονείς μου παρά μόνο συγγενείς μου.Οι γονείς μου δεν κάνουν έτσι και αυτοί που κάνουν με βλέπουν και τους βλέπω μόνο 5 ώρες τη μέρα συνέχεια τώρα.Αν έπρεπε να μένω μαζί τους και να ήμουν στη καραντίνα 24/7 κλεισμένος μαζί τους,θα είχα αυτοκτονήσει τώρα.  :wall:

 

Η μάνα μου με καταλαβαίνει απόλυτα γιατί έχει περάσει και εκείνη τα ίδια.

 

Τώρα κάτι σχετικό με το θέμα:

 

Ένα άλλο κόμικ καλό για το μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας στο Δημοτικό και του τόπου μας μάλιστα είναι η Φρουτοπία του Ευγένιου Τριβιζά,με τα τόσα λογοπαίγνια που έχει πως να μην είναι.

 

"Που βρήσκεις μαύρα φιρίκια;"

"Στην Αφιρική"

 

:lol:

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.