Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 337 [Φάντομ Ντακ (PKNE) - Στο τέλος του χρόνου 4]


Gong

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;  

1 Μέλος έχει ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

970083524_.thumb.png.182aca8682b005de71b361079319aa7e.png

5 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ
ΧΙΟΥΗ, ΛΙΟΥΗ, ΝΤΙΟΥΗ Η ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΤΑΞΙΟΥ
ΙΝΔΙΑΝΑ ΓΚΟΥΦΥ ΤΟ ΥΦΑΣΜΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑ
ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ
ΝΤΑΙΖΥ & ΤΖΕΝΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 27/11 (Νο. 337

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

Η ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΤΑΞΙΟΥ
ΤΟ ΥΦΑΣΜΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑ
ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ

 

Την τελευταία ιστορία δεν μπόρεσα να την αναγνωρίσω.
 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

6 ώρες πριν, Kriton είπε:

Την τελευταία ιστορία δεν μπόρεσα να την αναγνωρίσω.

 

Είναι ΑΥΤΗ. :)

 

 

:beer5:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Kriton Επίσης στην πρώτη έβαλες το πρώτο μέρος που δημοσιεύτηκε στο νέο Μ.Μ. #334... :D

:hop::hop::hop:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

44 min ago , Μενίγ Πουαγώ said:

Επίσης στην πρώτη έβαλες το πρώτο μέρος που δημοσιεύτηκε στο νέο Μ.Μ. #334...

 

Στο I.N.D.U.C.K.S. υπάρχει μόνο μία καταχώριση για ολόκληρη την ιστορία με τα τέσσερα μέρη της.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #337 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους.

Εξώφυλλο. (από τον φίλτατο @Indian...)

tn_MIKYMAOUSE_0337.jpg

Εδώ Λιμνούπολη! (by Silvia Ziche) :yahoo:
Ιστορίες.

"Στο τέλος του χρόνου." (4ο επεισόδιο.)


Καταιγισμός πυρών στην έδρα της Χρονοφυλακής.

Spoiler

 Οι Χρονοφύλακες έχουν το πάνω χέρι άλλα με τα συστήματα να είναι χαλασμένα ή να υπολειτουργούν τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για την Βάση. Εμείς όμως ας επιστρέψουμε στην Λύλα και τον Φάντομ που βρίσκονται σε ένα σπίτι αγροτικού τύπου του εικοστού πρώτου αιώνα. Εκεί κρυφακούνε μία συνομιλία όπου χρηματοδότης και εφευρέτης συμφωνούνε για μία μηχανή αντιβαρύτητας. Τουλάχιστον αυτό πιστεύει ότι έχει στα χέρια του ο εφευρέτης. Στην πραγματικότητα μιλάμε για ένα μηχάνημα που έφερε το χάος εντός, εκτός και επί τα αυτά του χώρο-χρόνου.

Φαινομενικά Λύλα και Φάντομ έπεισαν τον καθηγητή να συνεργαστεί αποκαλύπτοντας του τις πραγματικές δυνατότητες του μηχανήματος. Αλλά επειδή τα φαινόμενα απατούν και ο Κόκορον μας είχε λείψει βλέπουμε ότι είχε πάρει την θέση του καθηγητή. Καταφέρνει να βάλει μπρος τη ν μηχανή δημιουργώντας μία μαύρη τρύπα ικανή να ρουφήξει τα πάντα. Η επέμβαση του Φάντομ ,με τον Υπερσύνδεσμο, αλλά και του Κοκόρον (;) θα καταφέρουν να την βγάλουν εκτός μάχη πριν καταπιεί τα πάντα.

Ο Κόκορον φεύγει οι Χρονοφύλακες επιστρέφουν. Μετά από ένα σύντομο διάλογο με το δίδυμο αποφασίζουν να μη τους πάρουν μαζί τους. Ενώ Λύλα και Φάντομ αναχωρούν ο πραγματικός καθηγήτης κατεβαίνει περιχαρής στο υπόγειο και σκοπεύει να ανακαλύψει τι πήγε λάθος με την συσκευή του προτού την βγάλει στην αγορά. Λύλα και Φάντομα αποχαιρετιούνται όταν ο Άνγκους Φάνγκους κάνει την εμφάνισή του. Πράγμα που δε κάνει τόσο χαρούμενο τον ήρωά μας.   



"Η αλλεργία του Παντάξιου."

Τα τρία ανιψάκια κάνουν ο,τι περνάει από το χέρι τους για να βοηθήσουν τον Παντάξιο.

"Το ύφασμα των Μάγια."

Μίκυ και Ινδιάνα σε μία αποστολή αναζήτησης σε αστικό και μη τοπίο.

"Στο βιβλιοπωλείο."

Διάφορα ευτράπελα μπορούν να συμβούν σε ένα βιβλιοπωλείο.

"Προσωπική υπόθεση."

Μακ Τζετ και Νταίζυ βιώνουν μοναδικές στιγμές πίσω από τις κάμερες.

Αιτήσεις συνδρομής για Μίκυ Μάους, Ντόναλντ και ΚΟΜΙΞ.

Εν κατακλείδι.

Ο δεύτερος κύκλος περιπετειών του Φάντομ κλείνει όμορφά χώρις πολλά στοιχεία δράσης αλλά με λυτρωτικό τέλος. Οι δύο άσπονδοι "εχθροί" είναι σίγουρο ότι θα ξανασυναντηθούν στο μέλλον. Πέρασε όμορφα και αυτός ο μήνας με τον Φάντομ. Εν αναμονή τώρα για την καινούρια σειρά...

 

Τα τρία ανιψάικα λειτουργούν όμορφα ως ομάδα και δίνουν μία καλή ιστορία με όμορφα μηνύματα. Η εξωτική περιπέτεια των Ινδιάνα και Μίκυ μας ταξιδεύει και μας χαρίζει όμορφες στιγμές. Ακολουθεί η πρώτη (;) ιστορία της σειράς "θα έχει συμβεί και σε εσάς" με επίκεντρο ένα βιβλιοπωλείο. Ολιγοσέλιδη μεν, ευχάριστη δε. Το τεύχος κλείνει με μία πολύ καλή ιστρία δράσης και έρωτα μπροστά και πίσω από τις κάμερες.

Σειρά προτίμησης ιστοριών.

1. "Στο τέλος του χρόνου." (4ο επεισόδιο.)
2. "Η αλλεργία του Παντάξιου."
3. "Το ύφασμα των Μάγια."
4. "Προσωπική υπόθεση."
5. "Στο βιβλιοπωλείο."

7.7/10!!!
Χρονοπειρατές, αλλεργίες, υφάσματα, βιβλία και κακότροποι αστέρες δίνουν άλλο ένα ευχάριστο τεύχος. :D

:hop::hop::hop:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35720
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   126
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Κυκλοφορεί κανονικά ή υπάρχει θέμα όπως στο κόμιξ και στο σουπερ; δεν το έχω βρει όπου κι αν έχω κοιτάξει... :/

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

6 ώρες πριν, Cresswell97 είπε:

Κυκλοφορεί κανονικά ή υπάρχει θέμα όπως στο κόμιξ και στο σουπερ; δεν το έχω βρει όπου κι αν έχω κοιτάξει... :/

 

Κυκλοφορεί αλλά πιθανόν σε λίγες ποσότητες. Είχα πάει σε 2 ψιλικατζίδικα την Κυριακή για το ΚΟΜΙΞ και είδα ότι το καθένα είχε μονο ένα. Κάνε μια προσπάθεια και αύριο γιατί από Τετάρτη και μετά είναι σχεδόν απίθανο να το βρεις.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34879
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τέλος και για αυτήν την ιστορία του Φάντομ και το τεύχος 337. Συνολικά δε μπορώ να πω ότι τη βρήκα ιδιαίτερα απολαυστική. Είχαμε ένα εισαγωγικό τεύχος και από εκεί και πέρα η υπόθεση μου φάνηκε κάπως μπερδεμένη, δεν ξέρω αν είναι επειδή δεν είχα ιδιαίτερη σχέση με PKNA, αλλά νομίζω ότι μια σύνοψη της ιστορίας πριν κάθε τεύχος θα χρειαζόταν. Το σχέδιο πάντως παρέμεινε εξαιρετικό και η δράση καταιγιστική καθ' όλη τη διάρκεια της.

 

Η δεύτερη ιστορία με την αλλεργία του Παντάξιου έχει κάπως άστοχη ονομασία, αφού περισσότερο αφορά την προσπάθεια των ανιψιών να καθυστερήσουν τον Σκρουτζ να φτάσει στο Θησαυροφυλάκιο πριν το καθαρίσει ο Παντάξιος. Πέφτει αρκετό γέλιο με τις προσπάθειες τους, αλλά και την ανατροπή σχετικά με την εφεύρεση στο τέλος και το πως ο Σκρουτζ πείθει τους πολίτες σαν άλλος Περίανδρος Πώποτας να εμπιστευτούν τις πατροπαράδοτες μεθόδους καθαρισμού.

 

Η ιστορία του Ιντιάνα είναι μια κλασική, διασκεδαστική περιπέτεια του ήρωα μαζί με τον Μίκυ, την απολαμβάνεις, ενώ η ολιγοσέλιδη του βιβλιοπωλείου έχει πραγματικά σκηνικά και λατρεμένο Σκρουτζ να εκμεταλλεύεται εκπτώσεις και bonus για να αγοράσει βιβλία. Τέλος η ιστορία της Νταίζυ με την Τζένυ δεν περίμενα να μου αρέσει, αλλά τα φαινόμενα απατούν κάποιες φορές, και αυτή είναι αρκετά αστείες στιγμές.

 

Συνοψίζοντας να πω ότι δεν είχα ξετρελαθεί με τις ιστορίες που πλαισίωναν την κεντρική στα τελευταία τευχάκια, αλλά το 337 το διασκέδασα σε μεγάλο βαθμό.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33858
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μολις τελείωσα και τη δεύτερη ιστορία του ΦΝ. Αυτή δεν μου άρεσε. Όχι όπως λέει ο αγαπητός μας @nikolas12 πιο πάνω ότι δεν τη βρήκε ιδιαίτερα απολαυστική. Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου. Βασικά με το ζόρι την τελείωσα. Απίστευτα πολύπλοκη πλοκή χωρίς αρχή μέση και τέλος με πάρα πολλούς εμπλεκόμενους και ιδίως αν δεν ξέρεις τα παλιά χάνεις τελείως την μπάλα. Ρε παιδιά κυκλοφορεί η εξαιρετική μεγάλη εγκυκλοπαίδεια της Μάρβελ. Αν θέλω τέτοιες ιστορίες υπάρχουν εκεί. Οι ιστορίες του Dr Strange και του Captain Marvel φαντάζον μπροστά της Αρλεκιν. 

 

:lol:

Και θα συνεχίσω το κράξιμο 

 

Τα Ντίσνεϋ έχουν ταξίδια στο χρόνο. Μάλιστα διέπονται πάντα από κάποιες αρχές. Δεν διαταράσσουν το παρελθόν δεν συναντάς τον εαυτό σου και επιστρέφεις ελάχιστα μετά παρόλη την δουλειά που έκανες στο παρελθόν. Βασικά πράγματα δηλαδή που υπάρχουν και στο Back to the Future (εσύ καλέ μου φίλε που διαβάζεις αυτές τις γραμμές και δεν έχεις δει το back to the future παράτα ότι βλέπεις και βουρ για την τριλογία :out:).

 

Εδω η φάση όλη έχει ξεφτυλιστει. Σουρεαλ χρονικά παράδοξα, κενά, μηδενικά, μπρος πίσω πέρα δώθε, σφαίρες, χρονοφυλακες, διάφοροι άγνωστοι και χωρίς λόγο κακοί,..ουφφφ κουράστηκα και που τα γράφω.

 

Δε νομίζω η πρώτη εποχή του ΦΝ να είχε τέτοιες ασυνάρτητες ιστορίες. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

44 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Τα Ντίσνεϋ έχουν ταξίδια στο χρόνο. Μάλιστα διέπονται πάντα από κάποιες αρχές. Δεν διαταράσσουν το παρελθόν δεν συναντάς τον εαυτό σου και επιστρέφεις ελάχιστα μετά παρόλη την δουλειά που έκανες στο παρελθόν.

Δεν την έχω διαβάσει ακόμα. Αλλά θα πω ευτυχώς που δεν ακολουθείτε αυτό που γράφεις αλλιώς δεν θα υπήρχε το TimeCrime. Για να καλό είναι να σπάνε κάποιες αρχές ή κανόνες αν είναι να βγουν ωραίες ιστορίες. Ή τουλάχιστον να βρίσκονται έξυπνοι τρόποι που τους διαπερνούν...

 

Η Μαρβελ έχει πολύ πολύπλοκα πραγματάκια όσον αφορά τα ταξίδια στο χρόνο κλπ... Δεν νομίζω το Φάντομ να γίνει ποτέ τόσο πολύπλοκο :lol: Πίστεψε με έχω διαβάσει και ξέρω :D 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33858
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

21 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Δεν την έχω διαβάσει ακόμα. Αλλά θα πω ευτυχώς που δεν ακολουθείτε αυτό που γράφεις αλλιώς δεν θα υπήρχε το TimeCrime. Για να καλό είναι να σπάνε κάποιες αρχές ή κανόνες αν είναι να βγουν ωραίες ιστορίες. Ή τουλάχιστον να βρίσκονται έξυπνοι τρόποι που τους διαπερνούν...

 

Η Μαρβελ έχει πολύ πολύπλοκα πραγματάκια όσον αφορά τα ταξίδια στο χρόνο κλπ... Δεν νομίζω το Φάντομ να γίνει ποτέ τόσο πολύπλοκο :lol: Πίστεψε με έχω διαβάσει και ξέρω :D 

 

Ναι οκ αλλά εχει διαφορά το όμορφα πολύπλοκο από το άσχημα πολύπλοκο. Αν αρχίσουμε να μιλάμε και εγώ μιλάω χρησιμοποιώντας λόγιο λόγο μπορεί να είναι όμορφα πολύπλοκο. Από την άλλη αν χρησιμοποιω λέξεις από 6 γλώσσες θα είναι άσχημα πολυπλοκο. Αυτή η ιστορία του ΦΝ ήταν άσχημα πολύπλοκη.

 

Άσε που αν θέλαμε Μάρβελ ξέρουμε που θα τα βρούμε. 

Επεξεργασία από Manitou
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και φτάνουμε αισίως στο μεγάλο φινάλε, καθώς στο τεύχος #337 φιλοξενείται το τελευταίο μέρος της ιστορίας, που μας συντρόφευε αυτόν τον μήνα κι έχει τον τίτλο “Στο τέλος του χρόνου”. Το τέταρτο μέρος θα ξεκινήσει ακριβώς εκεί που μας άφησε το τρίτο. Δηλαδή στο Αρχηγείο της Χρονοφυλακής, όπου πραγματοποιείται μία σφοδρή μάχη ανάμεσα στους Χρονοφύλακες, που λύθηκαν από τα δεσμά τους και τους επαναστάτες, που είχαν καταλάβει το Αρχηγείο. Κι ενώ η μάχη μαίνεται, ο Φάντομ με την Λύλα θα ταξιδέψουν στον 21ο αιώνα για να εντοπίσουν την ρίζα του κακού και να καταφέρουν να σταματήσουν όλον αυτόν τον παραλογισμό. Το μέρος, λοιπόν, απ’ όπου ξεκίνησαν όλα είναι μία ήσυχη έπαυλη στην εξοχή, όπου εκεί φαίνεται να έχει δημιουργηθεί μία μηχανή, η οποία ευθύνεται για όλα αυτά. Οι φίλοι μας θα καταβάλλουν κάθε δυνατή προσπάθεια να την καταστρέψουν, αλλά θα συναντήσουν πολλά εμπόδια κι έναν αντίπαλο από τα παλιά, που κάθε άλλο παρά μη υπολογίσιμος θεωρείται. Θα καταφέρουν να αντεπεξέλθουν στις δυσκολίες που θα συναντήσουν? Κι αν ναι, με ποιον τρόπο? :thinking: Όπως κάθε φινάλε που σέβεται τον εαυτό του (είτε αυτό είναι σε κόμικ, είτε σε βιβλία/σειρές/ταινίες), έτσι κι εδώ έχουμε ένα κρεσέντο μαχών κι ανατροπών, που κρατούν σε εγρήγορση τον αναγνώστη και τον κάνουν να χαίρεται για την επιλογή του να διαβάσει την συγκεκριμένη ιστορία. Η πλοκή ξεκινάει δυναμικά, ενώ στην συνέχεια επικεντρώνεται στο σήμερα και στο reveal της ρίζας όλων των προβλημάτων. Ο Φάντομ και η Λύλα, έχοντας καλή χημεία μεταξύ τους, δεν έπεσαν στην παγίδα και τα έβαλαν με έναν, ομολογουμένως, πανίσχυρο αντίπαλο, ο οποίος καθ’ όλη την διάρκεια της ιστορίας είχε άπειρες διακυμάνσεις στην συμπεριφορά του, γεγονός που μας έκανε να αναρωτηθούμε πολλές φορές αν ήταν με την πλευρά των καλών ή των κακών. :thinking: Σαν μικρό παράπονο, να πω ότι θα προτιμούσα ο Φάντομ να είχε έναν περισσότερο ενεργό ρόλο στην υπόθεση. Τον ένιωσα κάπως παραγκωνισμένο από τον δυναμικό χαρακτήρα της Λύλας. Το φινάλε, λοιπόν, κλείνει την ιστορία με μαεστρία και μας κάνει ν’ αδημονούμε για την επόμενη (την ώρα που γράφονταν αυτές οι γραμμές) που θα φιλοξενηθεί την άλλη εβδομάδα. Συνολικά την βρήκα μία καλή ιστορία (όχι όμως από τις καλύτερες που έχω διαβάσει στην σειρά), αρκετά “σοβαρή, αλλά (ίσως) “δύσπεπτη” για τις μικρότερες ηλικίες. Μου ξύπνησε μνήμες των “Νέων Περιπετειών του Φάντομ Ντακ”, που τόσο άδικα σταμάτησαν. Το σχέδιο ανήκει κι εκείνο στα δυνατά σημεία της ιστορίας. Είναι πολύ όμορφο και με ρεαλιστικούς τόνους. :clap2:

 

Στην συνέχεια, θα βρεθούμε στην Λιμνούπολη και πιο συγκεκριμένα στο θησαυροφυλάκιο, όπου θα μιλήσουμε για την “Αλλεργία του Παντάξιου”. Ο θείος Σκρουτζ βρίσκεται, μαζί με τον Ντόναλντ, σε επαγγελματικό ταξίδι στην Ιαπωνία κι ο Παντάξιος είναι (όπως πάντα) στο πόστο του. Παρέα του, όμως, έχει και τα τρία ανιψάκια για να του κάνουν παρέα. Κάποια στιγμή, θα λάβουν μία βιντεοκλήση από τον Σκρουτζ, ο οποίος τους αποκαλύπτει ότι πρόκειται να κλείσει μία μεγάλη συμφωνία εισαγωγής μίας πολυ-συσκευής οικιακού καθαρισμού, αλλά ο κατασκευαστής τού έχει θέσει έναν απαράβατο όρο για την ολοκλήρωσή της. Αυτός, είναι να πειστεί ότι οι Λιμνουπολίτες γνωρίζουν άριστα να χρησιμοποιούν την εν λόγω σκούπα. Στέλνει, λοιπόν, στο θησαυροφυλάκιο ένα κομμάτι και θα πρέπει ο Παντάξιος να την χρησιμοποιήσει και να έχει τα πάντα πεντακάθαρα, μέχρι την επόμενη ημέρα, όπου θα έρθει ο Σκρουτζ κι ο κατασκευαστής από την Ιαπωνία για...επιθεώρηση. Φαίνεται, όμως, ότι η συσκευή έχει έρθει με Ιαπωνικό εγχειρίδιο χρήσης και είναι αδύνατον να βγάλουν άκρη. Σε ιδανικές συνθήκες κάτι τέτοιο δεν θα τρόμαζε τον πιστό και καλοκάγαθο μπάτλερ, καθώς δεν φοβάται την δουλειά. Το κακό είναι, όμως, ότι τώρα τελευταία η σκόνη τού έχει προκαλέσει μία τρομερή αλλεργία, για την οποία ο γιατρός συνιστά ανάπαυση μερικών ημερών, αλλιώς κινδυνεύει να γίνει χρόνια! :NoNo: Με τον Παντάξιο εκτός μάχης, λοιπόν, τα τρία ανιψάκια θα αναλάβουν δράση και θα ξεκινήσουν την φασίνα. Θα προλάβουν να έχουν ένα θησαυροφυλάκιο στην πένα, πριν την έλευση των δύο επιχειρηματιών? :thinking: Πρόκειται για μία ιστορία, στην οποία το ενδιαφέρον το μονοπωλούν ο αγαπητός Παντάξιος και τα τρία ανιψάκια, χαρακτήρες, δηλαδή, που δεν φιγουράρουν συχνά σε πρωταγωνιστικούς ρόλους (περισσότερο ο Παντάξιος). Από εκεί και πέρα το σενάριο χωρίζεται άτυπα σε δύο μέρη. Στο πρώτο έχουμε την αποκάλυψη του προβλήματος του υπηρέτη και την περιγραφή της νέα επιχειρηματικής δραστηριότητας του Σκρουτζ, ενώ στο δεύτερο έχουμε μία προσπάθεια καθυστέρησης του τελευταίου στο να φτάσει στο θησαυροφυλάκιο. Η πλοκή είναι κάπως χοντροκομμένη, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν με διασκέδασε. Θα πρέπει να εξάρουμε τον αλτρουισμό που επέδειξαν τα τρία ανιψάκια και την προθυμία τους να βοηθήσουν τον αξιαγάπητο μπάτλερ. Μία κίνηση που μας κάνει να χαμογελάμε με ευχαρίστηση. :) Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ανεβαίνει κι έχουμε σκηνές που βγάζουν περισσότερη αγωνία και κίνηση. Βέβαια, δεν απουσιάζουν και μερικές υπερβολές. Ο Σκρουτζ, δυστυχώς, “φοράει” τον χαρακτήρα που τον κάνει αντιπαθητικό, αυτόν του μονοφαγά, συμφεροντολόγου κι άπληστου. :moutra2:   Στο φινάλε βρήκα το δυνατό σημείο της υπόθεσης, καθώς έχουμε ένα τέλος ανατρεπτικό, ευτυχές (για τον Σκρουτζ), αλλά και με αναφορές στην...παράδοση! :P Γενικά την βρήκα μία ευχάριστη ιστορία. Το σχέδιο το βρήκα μέτριο, προς καλό.

 

Στην συνέχεια, ο αγαπημένος μας Αρχαιολόγος στα κόμικς θα μας κρατήσει συντροφιά και θα μας κάνει να τον θαυμάσουμε, την ώρα που αναζητά “Το ύφασμα των Μάγια”. :) Ο φίλος μας βρίσκεται στο Μίκυ Σίτυ και συζητά με τον Διευθυντή του Αρχαιολογικού Μουσείου, ο οποίος του ανακοινώνει ότι πρόκειται να λάβει μία τιμητική διάκριση. Αυτή θα είναι η προβολή όλων των αρχαιολογικών ευρημάτων που έχει φέρει ξανά στο φως ο Ινδιάνα, τοποθετημένα σε μία αίθουσα για να τα θαυμάσουν όλοι. Κάτι τέτοιο φυσικά δεν μπορεί παρά να φέρει ρίγη συγκίνησης στον πρωταγωνιστή, ο οποίος σαν ανήσυχο πνεύμα που είναι, θέλει να εμπλουτίσει αυτή την συλλογή με ένα ακόμα κομμάτι. Πρόσφατα ήρθε στα χέρια του το ημερολόγιο ενός εξερευνητή του Μεσαίωνα, ο οποίος επισκέφθηκε το Μεξικό κι ανακάλυψε ότι υπήρχε, την εποχή των Μάγια, ένα είδος νήματος, το οποίο φαίνεται να είχε μυστικές ιδιότητες και προοριζόταν για την ύφανση ρούχων, κατάληλα για τις τελετές της εποχής. Βάζει, λοιπόν, σκοπό να βρει αυτό το ύφασμα. Έτσι, θα αποφασίσει να πάει μέχρι τα μέρη εκείνα, με μοναδικό του μπούσουλα το συγκεκριμένο ημερολόγιο και βοηθό τον Μίκυ. Θα καταφέρουν να βρουν το εν λόγω ύφασμα? Και ποιοι κίνδυνοι καραδοκούν στην πορεία των ερευνών? :thinking: Πρόκειται για μία κλασική περιπέτεια του Ινδιάνα Γκούφυ, η οποία ήταν ενδιαφέρουσα και καλογραμμένη. Το σενάριο δανείζεται την υφή του από τον ρυθμό που συνήθως βλέπουμε σε αντίστοιχες (καλές) κινηματογραφικές ταινίες και δεν έχει πολλές υπερβολές ή συγγραφικές ευκολίες. Στην πλοκή υπάρχουν αρκετές σκηνές μυστηρίου (καθώς οι δύο πρωταγωνιστές προσπαθούν να ξετυλίξουν το κουβάρι των στοιχείων και να φτάσουν στον στόχο τους), αλλά και δράσης. Σε κάποια στιγμή μού είχε σχηματιστεί η εντύπωση ότι η ιστορία θα φτάσει σε μία κατάληξη μυστικιστική και μεταφυσική. Ευτυχώς διαψεύστηκα. Και λέω ευτυχώς, διότι κάτι τέτοιο θα ήταν το προφανές και το καθιερωμένο. Το φινάλε, μπορούμε να πούμε ότι είχε μία μικρή ανατροπή (η εμφάνιση του villain), αλλά σίγουρα δεν με άφησε με ανοιχτό το στόμα. Γενικά την βρήκα μία αρκετά αξιόλογη δουλειά. Το σχέδιο το βρήκα αρκετά καλό, αλλά θα μπορούσε να ήταν και καλύτερο.

 

Την σκυτάλη θα πάρει μία σύντομη ιστορία τής σειράς “Μπορεί να συμβεί και σ’ εσάς…”, που έχει τίτλο “Στο βιβλιοπωλείο”. Βρισκόμαστε σε ένα βιβλιοπωλείο, όπου παρατηρούμε μερικούς από τους γνωστούς χαρακτήρες της Λιμνούπολης να κάνουν την βόλτα τους εκεί κι ο καθένας να βγάζει τις ιδιοτροπίες, αλλά και τις ιδιορρυθμίες του. Κεντρικοί πρωταγωνιστές δεν είναι κάποιος από τους φίλους μας, αλλά ο ιδιοκτήτης του βιβλιοπωλείου με τον Διευθυντή του. Οι δύο τους σχολιάζουν τις καταστάσεις κι επισημαίνουν τα ευτράπελα που γίνονται μπροστά στα μάτια τους, τα οποία εννοείται ότι δεν μπορούν να πιστέψουν. Δεν μπορώ να πω ότι μ’ ενθουσίασε η συγκεκριμένη ιστορία. Από το σενάριο εντόπισα την πρωτοτυπία, όσον αφορά τον ρόλο του πρωταγωνιστή, αλλά τίποτα περισσότερο. Έχουμε έναν Σκρουτζ τσιγκούνη, έναν Πασχάλη υπναρά κι έναν Φέθρυ...στην κοσμάρα του! Μία απλή καθημερινότητα, λοιπόν. :lol: Παραδέχομαι ότι υπήρχαν σημεία (ελάχιστα) που μου έφεραν ένα χαμόγελο στα χείλη (ιδίως τα γκαγκ με τον Φέθρυ), αλλά κι αυτά κυμαίνονταν σε ένα ήπιο επίπεδο. Γενικά ήταν μία ιστορία άνιση, ως προς τις υπόλοιπες που φιλοξενούνται στο τεύχος. Απλά την διάβασα και την ξέχασα. :) Το σχέδιο, από την άλλη, μου άρεσε.

 

Το τεύχος κλείνει με δύο γνωστά μας κορίτσια, να πρωταγωνιστούν σε μία “Προσωπική υπόθεση”. Η Λιμνούπολη φαίνεται πως φημίζεται για τα τεράστια κινηματογραφικά της στούντιο, στα οποία γυρίζονται πολλές επιτυχημένες παραγωγές. Εκεί εδρεύει και η εταιρεία παραγωγής συμφερόντων του θείου Σκρουτζ, ο οποίος αντιμετωπίζει ένα σοβαρό πρόβλημα. Γυρίζει μία ταινία δράσης με υψηλό budget και με δύο κορυφαίους ηθοποιούς, αλλά χρειάζεται και δύο βοηθούς να καλύπτουν τις ανάγκες των πρωταγωνιστών. Δυστυχώς, όμως, όλοι οι υποψήφιοι ή θα ζητούν υπέρογκες (για τα δεδομένα του Σκρουτζ) αμοιβές, ή θα έχουν βλέψεις να ανέβουν στην ιεραρχία και να λανσάρουν τους εαυτούς τους σαν σκηνοθέτες ή σεναριογράφους. Την μεγάλη του απελπισία θα καλμάρουν η Νταίζυ και η Τζένυ , οι οποίες θα του ζητήσουν μία ευκαιρία να βρεθούν στα παρασκήνια και να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους και μάλιστα αμισθί. Έτσι προσλαμβάνονται σαν βοηθοί των ηθοποιών και μαθαίνουν από πρώτο χέρι τα καλά και τα άσχημα του χώρου της 7ης Τέχνης. Η καλοκαρδοσύνη τους κι ο αλτρουισμός τους, όμως, θα γίνουν η αφορμή να δοθούν λύσεις σε πολλά προβλήματα, μικρά και μεγάλα. Αρκετά καλή κι ευχάριστη, θα χαρακτήριζα την εν λόγω ιστορία, που όμως δεν διεκδικεί τα πρωτεία σε καμία περίπτωση. Το θηλυκό στοιχείο έχει την τιμητική του και μάλιστα στέκεται επάξια στο τιμόνι του πρωταγωνιστή. Η πλοκή παρουσιάζει ρεαλιστικά τις καταστάσεις που (ακούγεται ότι) υπάρχουν στον χώρο του θεάματος, αλλά έχω την εντύπωση ότι κάποιες εναλλαγές σκηνών ήταν κάπως απότομες και χωρίς μεγάλη συνοχή. Το φινάλε παίρνει μία απρόβλεπτη τροπή (μετά την εμφάνιση των Μουργόλυκων), ενώ δεν λείπουν και οι ανατροπές, όσον αφορά την αλλαγή στον χαρακτήρα των ηθοποιών. Γενικά ήταν μία γλυκιά ιστορία, την οποία θα χαρακτήριζα καλή. Σίγουρα, όμως, έχουμε διαβάσει και καλύτερες. Για το σχέδιο δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός. Λατρεύω το σχεδιαστικό στυλ της κυρίας Molinari! :hug2:

 


:beer5:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.