Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλησπέρα σας


Σκρουτζ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31617
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   45
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2848 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Καλησπέρα σε όλους.Δεν είμαι καινούριος στο χώρο έχω εγγραφεί εδώ και αρκετά χρόνια ωστόσο πέραν από κάποια κουίζ δεν είχα άλλη ενεργό συμμετοχή στο φόρουμ παρότι μου άρεσε το περιεχόμενο και το κλίμα του κυρίως γιατί δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις. Ελέω άπλετου χρόνου καραντίνα γαρ και με την αγάπη μου για κόμιξ να έχει αναθερμανθεί εσχάτως είπα να βγω από το καβούκι μου και να κάνω την ερώτηση μου που περισσότερο κατάθεση σκέψεων-φλυαρία είναι αλλά τέλος πάντων, δεν ήξερα και που να ξεκινήσω το θέμα ελπίζω να το έβαλα σωστά στα γενικά.Ας πω για αρχή δυο πράγματα για τον εαυτό μου μιας και δεν έχω συστηθεί και για να καταλάβετε που το πηγαίνω.

 Λοιπόν είμαι 22 χρονών και να διευκρινίσω ότι διαβάζω κόμιξ disney μόνο κοινώς ιστορίες με μικυ,ντοναλντ κτλ και οχι υπερηρωικά, φανατικά από τα τα 7 μου έως τα τα 13-14 δηλαδή μάζευα ότι κυκλοφορούσε από το 2005 έως το το 2011-12 περίπου λίγο πριν κλείσει ο Τερζόπουλος και φυσικά μάζευα και από προηγούμενα έτη ο,τι έβρισκα. Είχα μια καλή συλλογή εντάξει με την είσοδο στην εφηβεία και με τον περιορισμό του χρόνου μοιραία άλλαξε το επίπεδο ενδιαφέροντος άρχισα να αγοράζω όλο και πιο σπάνια ωστόσο σε αντίθεση με άλλους φίλους μου εμένα το μικρόβιο δεν έφυγε ποτέ και ακόμα και τώρα συχνά πυκνά θα διαβάσω κάποιο κόμιξ είτε από αυτά που έχω είτε σε pdf μορφή .Φυσικά δεν πέταξα τίποτα απλά με το πέρασμα των χρόνων γινόμουν ολοένα και πιο εκλεκτικός.Σταμάτησα να διαβάζω ιστορίες του σωρού και με συγκινούσαν πλέον ιστορίες από εξαιρετικά λίγους σχεδιαστές.Συγκεκριμένα τα ονόματα που όλοι μάλλον περιμένετε: Ρόσα ,φυσικά θείο Μπαρκς και θα έλεγα και Σκάρπα.Το πρόβλημα είναι ότι ο Ντον άφησε πολύ ποιοτικό έργο αλλά λίγο ποσοτικά με αποτέλεσμα να έχουμε διαβάσει όλοι τις ιστορίες του απο δέκα φόρες τη καθεμιά και κρίμα που μένουν αναξιοποίητα παραγωγικά του χρονιά. Ο Μπαρκς είχε πολύ μεγαλύτερο υλικό ωστόσο έχω την αίσθηση ότι και σε αυτόν έχω διαβάσει το μεγαλύτερο μέρος του,σίγουρα όλες τις πολυσέλιδες άντε να μου έχουν ξεφύγει λίγες κλασικές δεκασέλιδες με γκαγκ.Στον Σκάρπα έχω ελλείψεις για αυτό και αγοράζω την πολύ καλή εκδοσή της Καθημερινής αλλά κάπου εκεί τελειώνουν αυτά που βρίσκω προσωπικά ενδιαφέρονται και αναρωτιέμαι αν εγώ έχω το πρόβλημα ή γενικά υπάρχει μια ένδοια σε νέους σχεδιαστές. Βλέπω και το πως κατέληξε το πολυαγαπημένο μου κομιξ που καταφεύγει στην εύκολη λύση ανατυπώσεων Ρόσα και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον που μου διαφεύγει. Πραγματικά πχ ο Βικαρ δεν με συγκινεί καθόλου τον θεωρώ μέτριο,για Βαν Χορν πατέρα και υιό βρίσκω και το στυλ σχεδίου και τα σενάρια αλαφροίσκιωτα,ενώ δεν σχολιάζω καν κάτι Δανούς και Νορβηγούς σχεδιαστές. Ο Ρότα είναι τίμιος αλλά νομίζω και σε αυτόν ο,τι πιο ποιοτικό έχει το έχω διαβάσει. Εδώ να πω ότι όσο μεγαλώνω γίνομαι πιο λιμνοπουλίτης,δεν σνομπάρω τον κόσμο του μίκυ σιτυ αλλά με συγκινεί ο μίκυ μόνο σε dark,νουάρ αστυνομικές ιστορίες τύπου μίκυ μυστήριο(ο αγαπημένος μου μίκυ όλων των εποχών).Κάστι και Ζίτσε παραδέχομαι ότι είναι καλοί αλλά έμενα δεν μου κάνουν κλικ το ξέρω είμαι ιδιότροπος. Γενικά είμαι λίγο παλιακός προτιμώ να διαβάσω καμία average ιστορία των 60ς-70ς παρά φρέσκια δεν ξέρω ίσως είναι τα παλιά απλοϊκά σενάρια με το λιτό σχεδιασμό με τις καθαρές γραμμές που με ελκύουν. Κάπου εδώ να πω ότι δεν θεωρώ καν canon τις ιστορίες με ντόναλντ πράκτορα και τον υπερηρωικό φάντομ ενώ ο πρωτόλειος φάντομ στην βίλα των ρόδων ή οι ιταλικές μπουρδίτσες με τους πράκτορες παπει μου άρεσαν. Ίσως είναι επειδή αυτά τα διάβασα μικρός και έχουν συνυφαστεί με ευχάριστες παιδικές αναμνήσεις και αθωότητα.

Για να μην μακρηγορώ άλλο ήδη έχω σεντονάκι,το(κάπως ασαφές παραδέχομαι) ερώτημα είναι σε έναν ενήλικα που έχει διαβάσει την αφρόκρεμα των σχεδιαστών όπως εγώ τι άλλο έχει να του προσφέρει η disney,εννοώ ποιο είναι το μέλλον των εκδόσεων και αν υπάρχει κάποιος ποιοτικός σχεδιαστής που αγνοώ ή τέλος πάντων τα παιδιά που γνωρίζουν τη διεθνή σκηνή(γιατί εγώ δεν έχω εντρυφήσει) αν υπάρχει νέο καλό σχεδιαστικό αίμα. Ευχαριστώ και πάλι συγγνώμη που θα αναγκάσω κάποιους να διαβάσουν το παραλήρημα μου.

Επεξεργασία από Σκρουτζ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13500
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Καλησπερα φιλε ! Παλιος αναγνωστης και εγω,θυμαμαι τον ευατο μου 7 χρονων καλοκαιρι του 96 να πιανει το πρωτο μου τευχος ΚΟΜΙΞ(#96 Επιστροφη στο Κλονταϊκ) και απο τοτε να μην χανω τευχος και να τα διαβαζω ολα σαν τρελος ξανα και ξανα! Καπου στο 2007 αρχισα να το παιρνω καθαρα απο συνηθεια εχοντας ξενερωσει πληρως με τις ιστοριες που βαζανε και να μην το διαβαζω αμεσως οπως εκανα παλια,απλα στιβαγμα και αμα το θυμηθω.Ο λογος? Οι γελοιες-κακιστες ιστοριες που βαζανε ,περα απο καποια "χτυπηματα" Don Rosa.Παντα απορουσα,μα αρεσει στον κοσμο να διαβαζει η Ουνα παει για ψωνια,η Ουνα στο λουνα παρκ,η Ουνα παει στη λαϊκη?Δλδ αμα το συνεχιζανε μεχρι σημερα θα χαμε ακομα ιστοριες του τυπου η Ουνα βλεπει Survivor Big Brother και GNTM...Να μη μακρηγορω, αποφασισα ξενερωμενος οτι το τευχος #259 θα ναι το τελευταιο που θα παιρνα,γιατι περα απο τις κακες ιστοριες μας αναγκαζαν καθε 3 κ λιγο να αγοραζουμε "επετειακα" τευχη με αυξημενη τιμη.Ετσι σταματησα για χρονια να ασχολουμαι,επαψα ακομα και την αναζητηση των παλιων τευχων που μου ελειπαν(λογω υπερκοστολογησης απο καπους "πανεξυπνους πωλητες,αλλη ιστορια αυτο) και οταν εμαθα το κλεισιμο των εκδοσεων,ειλικρινα,ουτε που με ενοιαξε.Το μονο που θυμαμαι να λεω ηταν,τα θελαν και τα παθαν.Οσον αφορα την Καθημερινη ,αποψη μου ειναι οτι οι εκδοσεις απευθυνονται πιο πολυ σε μικρα παιδακια τυπου 6-8 χρονων με τις ιστοριες που βαζουν παρα σε εμας τους μεγαλυτερους ,δεν νομιζω ενηλικας να μπορει να κατσει εστω να ξεφυλλισει καποιο τευχος τους(και αν το κανει μονο κ μονο γιατι εχει μεινει στην παλια ρομαντικη εποχη αναπολώντας τις αναμνησεις του).Βεβαια οι καλοκαιρινες συλλογες Μπαρκς και Σκαρπα, αν και δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, συγκριτικα με το προιον και την τιμη που τα δινουν ειναι η μοναδικη αξιολογη δουλεια τους μεχρι τωρα, γιαυτο και δεν εχω χασει τομο.Και τι εννοω "κατι ιδιαιτερο" : ανοιξε ενα παλιο σου τευχος Κομιξ,Μικυ,Αλμανακο οτιδηποτε και μυρισε το.Μετα κανε το ιδιο σε εναν τομο του Μπαρκς.Θα καταλαβεις τη διαφορα σε δευτερολεπτα...Αμα ζητουσαν πανω απο τα 4 ευρω(πχ 8 ή10) θα ειχανε τη μιση προς μηδαμινη απηχηση απο το ενηλικο κοινο πιστευω.Οσον αφορα τους νεους σχεδιαστες,κατεμενα δεν διαβαζονται,αμα ρωτησεις ενα πιτσιρικι θα σου πει τι λεει αυτος ειναι ολα σουπερ ουαου κοιτα ο ντοναλντ πως πυροβολαει τους εξωγηινους,οποτε οι αποψεις διιστανται.Αυτα απο μενα,μακαρι να βγαλουν σε μελλοντικο καλοκαιρι και τομους με τη συλλογη Ροσα να ολοκληρωσουμε ολους τους μεγαλους σχεδιαστες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλώς όρισες :)

Για να μιλήσω για τους σύγχρονους σχεδιαστές θα πω ότι ξεχωρίζω τους εξής:

  • Κάστυ
  • Παόλο Μοττούρα
  • Τζεβάζιο
  • Τζίκε
  • Παστροβίκιο
  • Τουρκόνι
  • Άριλντ Μίντουν

Από τους παλιούς υπάρχει ακόμα ο Καβατσάνο και ο Ρότα όπως είπες.

 

Να πω ότι ο Σκάρπα έχει πάρα πολύ πράγμα ακόμα. Συνολικά οι τόμοι του φτάνουν τους 100 :)

On 22/11/2020 στο 4:12 ΜΜ, Σκρουτζ είπε:

Βλέπω και το πως κατέληξε το πολυαγαπημένο μου κομιξ που καταφεύγει στην εύκολη λύση ανατυπώσεων Ρόσα και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον που μου διαφεύγει.

Για μένα υπάρχει και από νέους και παλιούς σχεδιαστές ωραίο υλικό που δεν έχει μπει :)

 

On 22/11/2020 στο 4:12 ΜΜ, Σκρουτζ είπε:

Κάπου εδώ να πω ότι δεν θεωρώ καν canon τις ιστορίες με ντόναλντ πράκτορα και τον υπερηρωικό φάντομ ενώ ο πρωτόλειος φάντομ στην βίλα των ρόδων ή οι ιταλικές μπουρδίτσες με τους πράκτορες παπει μου άρεσαν. Ίσως είναι επειδή αυτά τα διάβασα μικρός και έχουν συνυφαστεί με ευχάριστες παιδικές αναμνήσεις και αθωότητα.

Το τι ακριβώς θεωρείται canon στο σύμπαν των Ντακ δεν είναι όσο απλό :) Γενικά η βάση σε όλους (Ιταλούς και μη) είναι ο Μπαρκς οπότε από εκεί μετά υπάρχουν διάφορα μονοπάτια όπως Ρόσα, Σκάρπα κλπ Οι Νέες Περιπέτειες πχ είναι τόσο διαφορετικές από το σύμπαν του Σκάρπα, Ρόσα κλπ που είναι ένα δικό του σύμπαν. :) 

 

On 23/11/2020 στο 12:37 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

Βεβαια οι καλοκαιρινες συλλογες Μπαρκς και Σκαρπα, αν και δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, συγκριτικα με το προιον και την τιμη που τα δινουν ειναι η μοναδικη αξιολογη δουλεια τους μεχρι τωρα, γιαυτο και δεν εχω χασει τομο.Και τι εννοω "κατι ιδιαιτερο" : ανοιξε ενα παλιο σου τευχος Κομιξ,Μικυ,Αλμανακο οτιδηποτε και μυρισε το

Ενώ καταλαβαίνω τι εννοείς ποιοτικά δεν πιάνουν μια μπροστά στις νέες εκδόσεις που έχουν καλύτερο χρωματισμό και μετάφραση :) Πιο πολύ νοσταλγία είναι όλο αυτό... Οι εκδόσεις και ειδιά του Μπαρκς είναι πολύ καλές.

 

On 23/11/2020 στο 12:37 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

υτα απο μενα,μακαρι να βγαλουν σε μελλοντικο καλοκαιρι και τομους με τη συλλογη Ροσα να ολοκληρωσουμε ολους τους μεγαλους σχεδιαστες.

 

Για να τις αποκτήσουμε 7 φορά :lol: Ας τον βγάλουν για να τελιώνουμε σε μια καλή έκδοση αλλά δεν έχουμε κλείσει με τους μεγάλους. Μένουν Καβατσάνο, Κάρπι, Ντε Βήτα, Ρότα :)

 

Μπορείς να βρεις πολλά θέματα στη Λέσχη Ντίσνεϋ :beer5:

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31617
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   45
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2848 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Ευχαριστώ για την απάντηση! Ομολογουμένως δεν τους γνωρίζω όλους τους νέους σχεδιαστές θα τους ψάξω γιατί πραγματικά θέλω να πιάσω το νήμα μιας έκδοσης.Το καλοκαίρι με καλύπτουν τα άπαντα του Σκάρπα(σειρα διαμαντάκι όχι τόσο για την ποιότητα του χαρτιού όσο για το υψηλό επίπεδο ιστοριών που οι περισσότερες μάλιστα είναι αδημοσίευετες ή πρακτικά αδημοσίευτες οταν μπήκαν για τελευταία φορά σε περιοδικά του 90 πχ θα τις έτρωγε η λήθη,απλά με το μαρτύριο της σταγόνας βγάζουν τα τεύχη δώστε στο λαό και την περίοδο έστω των χειμερινών διακοπών άνθρωποι μου μας βγάλατε τη ψυχή,κλείνει η άσχετη παρένθεση) αλλά το χειμώνα ψάχνω την τζούρα μου.Περιμένω,έχω φοβερή περιέργεια να δω τι κατεύθυνση θα πάρει το κομιξ τώρα που επιτέλους τελειώνουν οι ανατυπώσεις ιδίως αφού ακόμα υπάρχει καλό υλικό.Ψάχνω να βρω και την έκδοση με τον Γκοντφρεσον που έβγαλε ο Τερζόπουλος πριν κλείσει,μου είναι ανοικείο το κονσεπτ με τα στριπ αλλά όταν λέω ότι μου αρέσουν οι κλασικοί δεν μπορεί να μην έχω διαβάσει τον πλέον κλασικό.Για τα εναλλακτικά σύμπαντα το γνωρίζω,ειδικά οι Ιταλοί για να αξιοποιήσουν μια ιδέα και να φτιάξουν μια ιστορία ή σειρά ιστοριών κάνουν πολλές προσαρμογές αλλά κανείς δεν έχει το continuity του Ρόσα για αυτό τον αγαπάμε λιγάκι παραπάνω:clap2:

Επεξεργασία από Σκρουτζ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.