Μετάβαση στο περιεχόμενο

tsironick

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SUPERMAN: YEAR ONE - Η ΑΡΧΗ
Σενάριο/Kείμενα:
Frank Miller, John Romita Jr.
Σχέδιο:
Frank Miller, John Romita Jr.
Σχέδιο εξωφύλλου:
John Romita Jr., Danny Miki, Alex Sinclair
Hμερ. έκδοσης:
29-10-2020
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
208
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Χρήστος Κανελλόπουλος, Ηλίας Τσιάρας
Lettering:
John Workman
Χρωματισμός:
Alex Sinclair
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
Superman: Year One #1-3
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-623-229-9
Ονομαστική τιμή:
26,50 €
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4756 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

SUPERMANYEARONE_0001.jpg  SUPERMANYEARONE_0001z.jpg 
 
Σύνοψη βιβλίου:

Ο Υπεράνθρωπος που Έπεσε στη Γη

Από τους καταρρέοντες κρυστάλλινους πύργους του Κρύπτον ως τα βουκολικά τοπία του Κάνσας, από τα υποθαλάσσια θαύματα της Ατλαντίδας στις χαοτικές αίθουσες της Ντέιλι Πλάνετ, η ιστορία του Κλαρκ Κεντ, του τελευταίου απόγονου του Οίκου των Ελ, αγγίζει τα όρια του μύθου. Τώρα, δύο από τους σημαντικότερους δημιουργούς ενώνουν τις δυνάμεις τους για να μας φέρουν ένα νέο, τολμηρό όραμα για τις αρχές του Ανθρώπου από Ατσάλι.

Ο σεναριογράφος Frank Miller (Batman: The Dark Knight Returns, Ronin, Sin City) και ο εικονογράφος John Romita Jr. (Iron Man, The Amazing Spider-Man, Kick-Ass) χρησιμοποιούν το ξεχωριστό τους ταλέντο στην αφήγηση, καθώς επαναπροσδιορίζουν τις δοκιμασίες που πρέπει να περάσει ο νεαρός Κλαρκ για να βρει τη θέση του στον κόσμο μας.

Καθώς μαθαίνει να ισορροπεί τις τεράστιες ευθύνες των δυνάμεών του με τις απεριόριστες δυνατότητες που του χαρίζουν, ο Κλαρκ θα πρέπει επίσης να βρει την ανθρωπιά του – μία σχέση τη φορά. Μεγαλύτερο από μια περιπέτεια με υπερανθρώπους, πιο ισχυρό από μία ιστορία ενηλικίωσης, το Superman: Year One είναι μία εξερεύνηση της θεμελιώδους σημασίας των επιλογών σε αυτό το ταξίδι του εικονικού χαρακτήρα στο να γίνει ένας ήρωας.

 

Σχολιασμός:
Πρόκειται για τη συγκεντρωτική έκδοση των τευχών Superman: Year One #1-3 (2019). Άλλη μία ξεχωριστή έκδοση που κυκλοφόρησε στα ελληνικά αυτές τις μέρες, αυτή τη φορά από τις εκδόσεις Anubis και μάλιστα μόλις ένα χρόνο μετά την αμερικανική έκδοση! Για την έκδοση τι να πούμε; Και μόνο που βλέπεις Frank Miller και John Romita Jr. στο εξώφυλλο, ξέρεις ότι πρέπει να το διαβάσεις. Αν και πήρε σχετικά μέτριες κριτικές, θεωρώ ότι αξίζει να το αγοράσετε. Το σχέδιο και τα χρώματα είναι πολύ όμορφα, ενώ και η ιστορία σε κρατάει -ειδικά στο πρώτο μέρος. Στο τέλος της έκδοσης έχει κάποια εναλλακτικά σχέδια εξωφύλλων, καθώς και μία προωθητική εικονογράφηση της σειράς. Επιπλέον, στα αυτιά του βιβλίου υπάρχουν οι βιογραφίες των Frank Miller και John Romita Jr.. Μια όμορφη έκδοση από τις εκδόσεις Anubis, στα γνωστά ποιοτικά της στάνταρ και σε μέγεθος μεγαλύτερο από το συνηθισμένο.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

To ότι η Anubis έκανε τόσο ωραία, μεγάλη και με καθαρά πάνελ έκδοση για τόσο μέτριο τίτλο με ξεπερνά. Το σενάριο του Miller δε θυμίζει σε τίποτα τα καλά του κόμικ. Αυτός που το σώζει είναι o John Romita Jr. που ξέρουν πολλοί τι του έχω σούρει εδώ μέσα, αλλά πραγματικά παραδίδει ένα άρτιο αποτέλεσμα, το οποίο τα μεγάλα καρέ το βοηθούν πολλοί. Νομίζω ότι στη DC έχει βελτιώσει σε σημαντικό βαθμό το σκίτσο του, προσωπικά μου άρεσε κι όσο έχω διαβάσει στο All Star Batman του Scott Snyder.

 

Γενικά πάντως η έκδοση της Anubis στο μάτι είναι φανταστική, τώρα αν αξίζει την ονομαστική τιμή της ή έστω τα 23 ευρώ με το 10%, εγώ κλίνω προς το όχι. Βασικά είμαι στην ίδια φάση με το Batman: Καταραμένος της Οξύ. Μέτριο σενάριο, πολύ καλό σχέδιο (καλά του Bermejo είναι φανταστικό), ωραία έκδοση με μεγάλο μέγεθος, άρα σχετικά ακριβή. Εγώ σε τέτοια έκδοση θα έβλεπα χαλαρά άλλες Black Label εκδόσεις τύπου Last Knight On Earth, Joker: Killer Smile ή Harleen. Αυτές οι δύο επιλογές δε με ενθουσίασαν. Προς σύγκριση των δύο εκδόσεων παρατίθεται και συγκριτική φωτό:

 

IMG_20201112_183557_HHT.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21495
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Θα συμφωνήσω με τον Νικόλα, το σενάριο δεν ήταν και ότι καλύτερο, πολύ ωραίο σχέδιο και φοβερή ποιοτικά έκδοση. Άλλο ένα origin του ήρωα.

Όμως δεν με κούρασε, το διάβασα ευχάριστα,

 σε αντίθεση με το "Batman Καταραμένος" (που από ένα σημείο και μετά κάπου το έχασα).

Και εμένα μου έκανε εντύπωση η επιλογή της Anubis. Να πω την αλήθεια δεν με χάλασε, γιατί "Superman" πλέον βλέπουμε πολύ σπάνια στην Ελλάδα. Batman έχουν εκδοθεί περισσότερα, ίσως ήθελε κάτι άλλο.

Θα μπορούσε αν ήθελε "Black Label Superman", να έβγαζε το "All Star Superman", που ναι μεν το είδαμε και στο παρελθόν, αλλά ήταν το μισό.Τώρα θα το ολοκλήρωνε. 

Πριν από 1 ώρα, nikolas12 είπε:

τώρα αν αξίζει την ονομαστική τιμή της ή έστω τα 23 ευρώ με το 10%,

Ευτυχώς υπάρχει και με 40% :D.

Όποιος είναι φαν του ήρωα πιστεύω σε γενικές γραμμές θα του αρέσει.

Άλλωστε είναι ένα origin του ήρωα με μια μοντέρνα ματιά, που απευθύνεται μάλλον και σε νέους αναγνώστες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάλι η ''αρχή'' κάποιου ήρωα? Έλεος ρε παιδιά με την ''αρχή'' του εκάστοτε ήρωα, θέλουμε νέες ιστορίες, όχι το Origin του κάθενος εναλλακτικά κτλ, έχει κουράσει αυτό, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δώσε μου ένα Σούπερμαν με έναν νέο εχθρό με νέα ιστορία κτλ όχι τα ίδια και τα ίδια(αυτό ισχύει και για τα Σπαιντερμαν και όλους όχι μόνο του Σούπερμαν). Ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

I4pHgjK.jpg
 
Διάβασα κι εγώ την ελληνική εκδοχή οπότε μεταφέρω τις εντυπώσεις μου, όπως πάντα με καθόλου φειδωλό κείμενο! Το Black Label ήρθε για να μείνει στις ελληνικές εκδοτικές εταιρείες, καθώς προσφέρει αυτοτελείς περιπέτειες ηρώων που τις προτιμούν γενικά σαν επιλογές. Έτσι μετά το Batman: Ο Λευκός Ιππότης και το Batman: Καταραμένος από τις εκδόσεις Οξύ, κοινώς τις ελληνικές μεταφορές των White Knight και Damned, η Anubis κάνει κι εκείνη την πρώτη της επιλογή με το Superman: Year One - Η Αρχή. 
 

Γενικά για το Superman: Year One

 

SupermanYearOne_H-arxi.thumb.jpg.c00f6b35681dc815eb958bb142c361cd.jpg  1a9b5a0690adc2636dd0940145485578.thumb.png.9a7a4192f7a56a37fd19bc78ab5a593d.png

 

Το Superman: Year One εκδόθηκε στα αγγλικά από τον Ιούνιο έως τον Οκτώβριο του 2019 και συγκεντρωτικά σε hardcover το Νοέμβριο του ίδιου έτους. Είναι δουλειά των Frank Miller και John Romita Jr. οι οποίοι έχουν συνεργαστεί και στο παρελθόν, χαρακτηριστικά θυμάμαι το Man Without Fear για τον Daredevil που είχε εκδώσει στα ελληνικά η Οξύ. Φέτος λοιπόν έρχεται στα ελληνικά από την Anubis σε μια έκδοση που σηματοδοτεί την επιστροφή της σε εκδόσεις της DC μετά από σχετικά μεγάλο διάστημα.

 

Σενάριο

 

superman_yearone_2_2.thumb.jpg.cab9da9310ed8d677f8635797eddfcfb.jpg  superman-yearone003-0xgjec.thumb.jpg.227acee33311449fe6df295988f335d0.jpg  

 

Η αλήθεια είναι ότι το σενάριο του τίτλου το βρήκα πολύ μέτριο προς κακό. Όταν είχε ανακοινωθεί ο τίτλος με τον Frank Miller στο σενάριο σκέφτηκα ότι θα έχουμε κάτι αντίστοιχο του εξαιρετικού Batman: Year One, ένα νέο σκοτεινό origin story με μικρές αλλαγές προς το καλύτερο. Εδώ όμως δεν έχουμε κάτι τέτοιο. Αντίθετα ο Miller μοιάζει σαν να προσπαθεί να γράψει ένα origin story που να μοιάζει με το αυθεντικό, αλλά ταυτόχρονα να κάνει αλλαγές που είτε φέρνουν τον ήρωα πιο κοντά στο σήμερα είτε υπάρχουν απλώς για να γίνει κάτι καινούριο και διαφορετικό σε σχέση με τα Superman κόμικ που εντάσσονται στο continuity. Η ιστορία εκτυλίσσεται στην Earth 31  Η γραφή του Miller δε σε συναρπάζει πουθενά όπως στα λατρεμένα του έργα, αρκετές φορές καταφεύγει στο exposition, άλλες ανοίγει θεματικές ή οδηγεί τον ήρωα σε αλληλεπιδράσεις που δεν έχουν νόημα και το πρόβλημα με τέτοια κόμικ είναι ότι στο τέλος συνειδητοποιείς ότι δε σου έχουν αφήσει πραγματικά κάτι, όταν κάνει ο συγγραφέας set ups πρέπει να υπάρχουν και κάποια pay offs, τα οποία εδώ σε μεγάλο βαθμό απουσιάζουν.

 

Σχέδιο

 

LNTQHyr.thumb.jpg.b49fd566016fb8eec8271cdd911f80ed.jpg  917D8BED-C2DC-4415-99DB-1F4131410B96.thumb.jpeg.ecac7f16cb2ce144b9726843c169316e.jpeg

 

Το έχω πει ουκ ολίγες φορές ο John Romita Jr. είναι hit or miss περίπτωση για μένα. Ειδικά όταν βλέπω τετράγωνα πρόσωπα φουντώνω. Υπάρχουν όμως δουλειές του στο Daredevil, το Kick-Ass και κυρίως στο Spider-Man που τις λατρεύω και υπάρχουν κι άλλες που δεν τις διάβασα εξίσου ευχάριστα. Η αλήθεια είναι ότι από τότε που πήγε στη DC έχει βελτιώσει σημαντικά το σκίτσο του και παρ' ότι τον έχω συνδυάσει με περισσότερο street ήρωες, εδώ το αποτέλεσμα τον δικαιώνει. Προσωπικά μου άρεσε αρκετά και στο All Star Batman του Scott Snyder και εδώ είναι αυτός που σε ένα βαθμό σώζει το κόμικ. Ζωγραφίζει πολύ άρτια τόσο τις σκηνές δράσης και για πρώτη φορά νιώθω ότι σε μεγάλες καταστροφές δε "μπουκώνει" το σχέδιο του, αντιθέτως το απολαμβάνεις. Επίσης η διαφορετική εκδοχή του Superman, ο τρόπος που σχεδιάζει τον Batman και τη WW, οι σκηνές στο Smallville και την Ατλαντίδα είναι ιδιαίτερα ευφάνταστες, ενώ και ο χρωματισμός του Alex Sinclair βοηθάει πολύ.

Superman-Year-One-1-high-res-Page-17.thumb.jpg.aed85e37ca9a7aac29d5327fdd1f6be9.jpg

Παρά το ότι είναι τίτλος για το Black Label, o Sinclair χρησιμοποιεί πλούσιους χρωματισμούς, αλλά οι αποχρώσεις της παλέτας του παραμένουν στη βάση τους σκοτεινές. Γενικότερα ο Romita κάνει ορθή χρήση των πάνελ του χωρίς να κουράζει, πότε είναι μεγάλα και καθαρά, πότε μικρότερα για στιγμές που παίζει μεγαλύτερη σημασία η αφήγηση και γενικότερα μπορώ να πω ότι από τις πολύ άρτιες δουλειές του. Γενικά ανά σημεία ο τίτλος μου θύμισε το Batman: Καταραμένος όπου το μέτριο έως ανύπαρκτο σενάριο δύο μεγάλων καλλιτεχνών όπως ο Azzarello και ο Miller επισκιάζεται από το πολύ καλό σχέδιο του Bermejo και του John Romita Jr. Αν και λίγο ιεροσυλία αυτό, γιατί το σχέδιο του Bermejo για μένα είναι από τα αγαπημένα μου.
 

Η ελληνική έκδοση

Superman-Year-One-1-high-res-Page-10.thumb.jpg.bfc10818017fd99a6623a0cd945fde09.jpg

 

Είχαμε κάμποση γκρίνια σχετικά με την έλλειψη τίτλων της DC από την Anubis και τώρα έχουμε ένα εντυπωσιακό εκδοτικό comeback μετά από μια χρονιά που δε μας είχε προσφέρει κάποιον major τίτλο. Η έκδοση ωστόσο είναι πολύ διαφορετική από αυτό που έχουμε συνηθίσει από την Anubis. Είναι σε σημαντικά μεγαλύτερο μέγεθος 21 x 28 με το σύνηθες ωραίο χαρτί και το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο έχουν "αυτάκια" με τις βιογραφίες των Frank Miller και John Romita Jr. Από τις πιο πολυτελείς εκδόσεις της εκδοτικής που ακολουθεί το μοτίβο της ξένης έκδοσης στο μέγεθος, αλλά όχι στο εξώφυλλο που είναι μαλακό και όχι σκληρό όπως του Black Label.

 

 superman-yearone003-0xgjec.thumb.jpg.227acee33311449fe6df295988f335d0.jpg 

 

Η τιμή καταλόγου είναι αρκετά υψηλή, συγκεκριμένα στα 26,5 ευρώ και με το σύνηθες 10% πέφτει στα 23,85. Προσωπικά πρόλαβα προσφορά (ή μάλλον λάθος) της Πρωτοπορίας στα 15,90. Μέχρι στιγμής υπάρχει ακόμα, οπότε όσοι το θέλετε, καλό είναι να το κλείσετε, προσωπικά για να πάρω δωρεάν μεταφορικό τσίμπησα και την επανέκδοση των Κουραφέλκυθρων Η έκδοση πάντως βοηθάει πολύ το σχέδιο του Romita με μεγάλα, καθαρά καρέ και προσφέρει πολύ ωραία ροή στον αναγνώστη. Θυμίζει το Καταραμένος της Οξύ. Η αλήθεια είναι ότι αντί για το συγκεκριμένο κόμικ θα ήθελα πολύ να δω άλλους τίτλους του DC Black Label σε τόσο όμορφη, μεγάλου μεγέθους έκδοση, όπως το Killer Smile ή το Last Knight on Earth ακόμα και με μαλακό εξώφυλλο. Τελικός απολογισμός για μένα είναι ότι μιλάμε για έναν τίτλο με σενάριο που δε λέει και πολλά, αρκετά καλό σχέδιο και το αποτέλεσμα της Anubis είναι πολύ όμορφο και διαβάζεται ευχάριστα, οπότε ο καθένας μπορεί να κρίνει αν αξίζει την υψηλή τιμή του, ακόμα κι αν προσωπικά κλίνω προς το όχι. 

 

Άσχετο, αλλά αυτές τις παρουσιάσεις-κριτικές τις ανεβάζω και στο superheronews.gr για όποιον ενδιαφέρεται και κυρίως πρέπει να πω ότι έχω μείνει κατάπληκτος από τη στήριξη που έχουν δείξει σε αυτές οι εκδόσεις Οξύ με κοινοποιήσεις και ευχαριστήρια μηνύματα, για Anubis δεν έχω δει ακόμα τι παίζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ο Miller έχει χάσει τ' αυγά και τα πασχάλια. Καλύτερα να πάρει σύνταξη. Κάνει ζημιά στον εαυτό του και τη φήμη που δημιούργησε με τις εξαιρετικές δουλειές της δεκαετίας του '80. Το Superman: Year One ξεκινάει ελπιδοφόρα και λίγο-λίγο ξεχαρβαλώνεται. Το 2ο τεύχος είναι χειρότερο απ' το 1ο, και το 3ο τέυχος είναι τελείως προσχηματικό. Γενικά απ' το 1995 και μετά οι δουλειές του Miller είναι σα να ξεκινάει ένα πρότζεκτ, και μετά βαριέται να ασχοληθεί, είτε να στήσει ένα σενάριο της προκοπής, είτε να ζωγραφίσει λεπτομερειακό σχέδιο. Μπορεί να είναι και θέμα υγείας, δεν ξέρω. Ίσως να μη μπορεί πια. Συμβαίνει στους καλλιτέχνες. Κάτι γίνεται και το χάνουν. Υπάρχει η ακμή και η παρακμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το είχα περάσει πριν καν κυκλοφορήσει στο "Goodreads", σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος. Φαντάζομαι ότι ο φίλος @thor77 θα πρέπει να πρέπει να προσθέσει την ημέρα κυκλοφορίας, διότι δεν είχε δημοσιευτεί τότε και δε μπορώ πλέον να το επεξεργαστώ. :please:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to SUPERMAN: YEAR ONE - Η ΑΡΧΗ
  • 2 months later...

  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το διάβασα πρόσφατα και παρόλο που είμαι φαν της Marvel, το βρήκα πάρα πολύ καλό και ως story και ως έκδοση, ειδικά για ελληνική έκδοση. Εντυπωσιάστηκα για να είμαι ειλικρινής. Γενικά ακολουθώ ότι κάνει ο John Romita Jr. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και πρέπει να υπάρχει στη συλλογή του κάθε συλλέκτη.

Επεξεργασία από papous26
διόρθωση κειμένου
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

ωραιο μεγεθος παντως. εντυπωσιάστηκα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3660 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πραγματικά μια ιστορία που θέλω στο μέλλον να κάτσω να αναλύσω.

 

Με πρώτη ματιά, αύτο το βιβλίο είναι ξεκάθαρα 3 ιστορίες δεμένες με μια κλωστή, καθώς βλέπουμε τρείς εκδοχές του κόσμου του Σούπερμαν σε κάθε τεύχος. Δεν μπορεί ο Μίλλερ να μην το έκανε επίτηδες, είναι γέρος, είναι τρελός αλλά ακόμα και τις βλακείες του της κάνει πάντα με σκοπό. Με την πρώτη ιστορία να έχει μια πολύ Golden Age αίσθηση ακόμα και στα προβλήματα που αντιμετωπίζει, με μια πολύ ίσως ασφαλή προσέγγιση, αν και μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόσθεση του Σούπερμαν στο στρατό, η δεύτερη να είναι βαθύ Sci-fantasy με γοργόνες και θεούς όπως στην Silver Age, με over-the-top διάλογο και στο τέλος να μας χτυπάει αλύπητα με μια παρωδία του Batman V Superman, που να σας πω κάτι ήταν τόσο ακριβής, κάθε ατάκα, στέκει δίπλα στο "Do you Bleed" ισάξια. Πιθανότατα παρωδία της επιρροής που έχει αφήσει το έργο του στο κοινό και στους μελλοντικούς δημιουργούς.  Θα έλεγα ότι αυτό το βιβλίο έχει πάρα πολλά κοινά με το Action Comics του Grant Morrison, όσον αφορά την πρόθεση του - αλλά χωρίς να λέω ότι είναι το ίδιο πετυχημένα - και την δομή του.

 

Μου άρεσε με λίγα λόγια. Το σημείο με την Ατλαντίδα το αγαπημένο μου, πραγματικά ο Μίλλερ πέτυχε την εικόνα αρχαίας μυθολογίας που ήθελε.

Το τρίτο μέρος δεν διαβαζόταν αν και καταλάβαινα την πρόθεση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το έπιασα χθες και το ολοκλήρωσα νεράκι μέσα σε ένα βράδυ. Είναι αυτή η τρομερή αφηγηματική ικανότητα του σεναριογράφου που δεν σου επιτρέπει να αφήσεις το βιβλίο στη μέση ακόμα και όταν το σενάριο κάνει εμφατική κοιλιά στο δεύτερο κεφάλαιο με τίτλο "Ατλαντίδα".  Ο σεναριογράφος αντλεί διαχρονικά τα θέματα του από την αρχαία ελληνική ιστορία και μυθολογία, στο παρόν έργο όμως κατά τη γνώμη μου η σύνδεση του origin του Ανθρώπου από Ατσάλι με τον πλατωνικό μύθο τη Ατλαντίδας είναι το λιγότερο άστοχη και αναμφίβολα ασύνδετη τόσο με το πρώτο - Smaville - όσο και με το δεύτερο - Metropolis -  κεφάλαιο όπου αναπλάθεται με έναν σύγχρονο τρόπο ο μύθος του τελευταίου γιου του Κρύπτον. Φαίνεται πως οι δημιουργοί θέλησαν να αφήσουν το δικό τους στίγμα στη μυθολογία του Superman, όταν όμως μιλάμε για ένα τόσο ισχυρό icon της αμερικανικής δημοφιλούς κουλτούρας, τότε τα πράγματα δυσκολεύουν και οι όποιες προσθήκες και πειραματισμοί, κινούνται στα πλαίσια της κόψης του ξυραφιού. Και νομίζω ότι στα νερά της Ατλαντίδας, οι δυο αυτοί θρυλικοί καλλιτέχνες πνίγηκαν για τα καλά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.