Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 333 [Φάντομ Ντακ (PKNE) - Ισχύς και εξουσία 4]


doom

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;   

1 Μέλος έχει ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

MM333-960x600-1.jpg

 

5 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ ΙΣΧΥΣ & ΕΞΟΥΣΙΑ
ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ Η ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ
ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑ ΧΟΡΗΓΩΝ
ΚΥΡΟΣ ΓΡΑΝΑΖΗΣ Ο ΑΝΙΧΝΕΥΤΗΣ ΤΩΝ ΧΑΜΕΝΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ
ΝΤΟΝΑΛΝΤ & ΦΕΘΡΥ ΒΟΗΘΟΙ ΦΑΡΟΦΥΛΑΚΕΣ

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 30/10 (Νο. 333)

Επεξεργασία από doom
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9666
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Αν είναι αυτές οι ιστορίες έχουμε 45+30+30+14+8 = 127 σελίδες. Άρα νομίζω δεν είναι σωστές και οι 5.

@Kriton Η πρώτη που έβαλες είναι σίγουρα σωστή; Γιατί έχει ήδη δημοσιευτεί στην Ελλάδα δύο φορές και στο Μίκυ Μάους της Καθημερινής οι αναδημοσιεύσεις είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

 

EDIT: Η μία που θυμόμουν ότι ήταν με πρωταγωνίστρια την Μάτζικα Ντε Σπελ είναι αυτή εδώ, που δημοσιεύτηκε στο Μίννι #119 (Αύγουστος 2006) με τίτλο «Μαγικές Εξετάσεις» και στο Μίκυ Μάους #41 της Καθημερινής (27/03/2015) με τίτλο «Εξετάσεις Μαγικής Επάρκειας».

 

EDIT 2: Θυμόμουν και μία μονοσέλιδη που είναι αυτή εδώ. Δημοσιεύτηκε στα τεύχη #19 και #123 του Μ.Μ. της Καθημερινής.

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όπως το φαντάστηκα...

3333.thumb.jpeg.769080f9bc06e4cf10355010874d218b.jpeg

:hop::hop::hop:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Nino:  Έχει τον Φεθρύ στο εξώφυλλο,δεν το παίρνω.  :lol::lol:

 

Αλλά εντάξει,αλήθεια τώρα γιατί δεν σου αρέσει ο Φεθρύ,@Nino ;

 

Εμένα πάλι δεν μου αρέσει τόσο ο κολόφαρδος γιος του Σκρουτζ,τουλάχιστον όχι στην ιστορία που ανταγωνίζεται τον Ντόναλντ στην αναζήτηση πειρατικών δουβλώνιων (γενικά νομίσματα).Είναι ο τύπος που έχει ένα πράγμα καλύτερο από εσένα και θα στο κοπανάει συνέχεια.

 

 

  • Like 1
  • Αστείο 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33860
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

9 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Nino:  Έχει τον Φεθρύ στο εξώφυλλο,δεν το παίρνω.  :lol::lol:

 

Αλλά εντάξει,αλήθεια τώρα γιατί δεν σου αρέσει ο Φεθρύ,@Nino ;

 

Εμένα πάλι δεν μου αρέσει τόσο ο κολόφαρδος γιος του Σκρουτζ,τουλάχιστον όχι στην ιστορία που ανταγωνίζεται τον Ντόναλντ στην αναζήτηση πειρατικών δουβλώνιων (γενικά νομίσματα).Είναι ο τύπος που έχει ένα πράγμα καλύτερο από εσένα και θα στο κοπανάει συνέχεια.

 

 

 

Δεν έχει γιο ο Σκρουτζ. Μόνο ανήψια. Γενικά στο χώρο του Ντίσνεϋ έχει μόνο ανήψια. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ, ΠΑΑΑΑΑΑΛΙ Φέθρυ!!

Κι όχι μόνο στο εξώφυλλο αλλά και σε ιστορία! Δεν το παίρνω, θ'αρχίσω μποϋκοτάζ στα τεύχη με Φέθρυ.  :lol:

  • Like 1
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

8 ώρες πριν, Manitou είπε:

 

Δεν έχει γιο ο Σκρουτζ. Μόνο ανήψια. Γενικά στο χώρο του Ντίσνεϋ έχει μόνο ανήψια. 

 

Έχεις δίκιο το έλεγξα,πάντως ελπίζω να κρατάει καλές σχέσεις με τον τύπο ο Scrooge.Γιατί αν ήμουν πάμπλουτος αρχιτσιγγούναρος θα φρόντιζα να είχα πολύ καλές σχέσεις με το υπερβολικά τυχερό ανήψι μου.Είτε η τύχη του δουλεύει γενικά σε όλους ή μόνο σε αυτόν.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 ώρα πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Έχεις δίκιο το έλεγξα,πάντως ελπίζω να κρατάει καλές σχέσεις με τον τύπο ο Scrooge.Γιατί αν ήμουν πάμπλουτος αρχιτσιγγούναρος θα φρόντιζα να είχα πολύ καλές σχέσεις με το υπερβολικά τυχερό ανήψι μου.Είτε η τύχη του δουλεύει γενικά σε όλους ή μόνο σε αυτόν.

Μόνο σε αυτόν δουλεύει... Νόμος...

@Nino Κάπου πρέπει να έχω τον Φέθρυ από την Disney παρέλαση... Να στον στείλω??? :lol:

:hop::hop::hop:

  • Like 3
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 ώρες πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Μόνο σε αυτόν δουλεύει... Νόμος... 

 

Να φανταστώ από τον τρόπο με τον οποίο σύνθετεις τις λέξεις σου πως στην περίπτωση που δούλευε η τύχη του σε άλλους οι ιστορίες ήταν απαίσιες,απαράδεκτες ή απλώς μέτριες αν όχι κακές. 

 

Επείσης φαντάζομαι πως τις μίσησες με όλο σου το είναι.Σύγνωμη αν σου επανέφερα τυχόν άσχημες αναμνήσεις. 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Να φανταστώ από τον τρόπο με τον οποίο σύνθετεις τις λέξεις σου πως στην περίπτωση που δούλευε η τύχη του σε άλλους οι ιστορίες ήταν απαίσιες,απαράδεκτες ή απλώς μέτριες αν όχι κακές. 

 

Επείσης φαντάζομαι πως τις μίσησες με όλο σου το είναι.Σύγνωμη αν σου επανέφερα τυχόν άσχημες αναμνήσεις. 


Ίσως θα έπρεπε να ήμουν πιο σαφής. Σε πολλές ιστορίες η τύχη του Γκαστόνε είναι όντως εκνευριστική. Σε σημείο που να φαντασιώνεσαι αντίστοιχο μπαλονάκι με αυτό που "πνίγει" ο Ντόναλντ τον Θείο Σκρούτζ όταν τον βγάζει εκτός εαυτού.  Επίσης σε όσες ιστορίες φέρεται να έχει ατυχίες στο τέλος πάλι βλέπουμε ότι η Θεά Τύχη δούλευε για αυτόν. Ξέρω ότι γενικά ο κόσμος ίσως να τον έχει στο μυαλό του σαν τον εκνευριστικό ξάδελφο που το νόημα της υπάρξής του είναι να είναι το αντιστάθμισμα στην υπερβολική ατυχία του.

Υπάρχουν όμως και αρκετές ιστορίες που δείχνει τον καλό του χαρακτήρα και πόσο αλτρουιστής είναι. Θεωρώ ότι ανήκει στην κατηγορία εκείνη των χαρακτήρων που λατρεύουμε να μισούμε ή μισούμε να λατρεύουμε. Δεν ανήκει στους πολύ αγαπημένους μου χαρακτήρες. Αλλά ούτε στους τελευταίους. Μία μέση κατάσταση. Στο άνωθεν σχόλιο μου ήμουν τόσο λιτός και κάθετος για να καταδείξω μόνο ένα πράγμα. Ότι η τύχη του Γκαστόνε δουλεύει για εκείνον και μόνο για εκείνον. Ακόμα και αν έχει τραβήξει τα πάνδεινα πριν το τέλος. Προσωπικά δε θυμάμαι ιστορία που να μη βγήκε κερδισμένος εν τέλει.

Εν κατακλείδι. Ίσως πολλοί θα ήθελαν να μοιάσουν στον Γκαστόνε. Αλλά θεωρώ ότι ακόμα περισσότεροι υπο-στηρίζουν τον Ντόναλντ. Εξ' άλλου ο Ντόναλντ έχει τρία υπέροχα ανιψάκια και ένα Θείο που αν και του κάνει τον βίο αβίωτο συχνά πυκνά πάντα θα νοιάζονται ο ένας για τον άλλον. Ο Γκαστόνε λόγω ότι δε συμμετέχει ,παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις, στις περιπέτειες της πεντάδας, σου περνάει την εντύπωση ότι ζει μόνο με την τύχη του. Ή και εξ' αιτίας της. Ίσως να παίζει και ρόλο το γεγονός ότι δεν είναι ούτε Ντακ και ,φυσικά, ούτε Μακ Ντακ. 'Ονομάζεται Γκάντερ οπότε κάποιος λιγότερος γνώστης δε θα τον θεωρήσει μέλος της οικογένειας.

:hop::hop::hop:

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 7
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9666
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

18 min ago , Μενίγ Πουαγώ said:

Επίσης σε όσες ιστορίες φέρεται να έχει ατυχίες στο τέλος πάλι βλέπουμε ότι η Θεά Τύχη δούλευε για αυτόν.

Με εξαίρεση την ιστορία αυτή (μία από τις αγαπημένες μου).

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Νοέμβριος στο Μίκυ Μάους θα είναι κι αυτός μήνας Φάντομ.

Στο επόμενο τεύχος το 1ο απ'τα 4 μέρη της ιστορίας Στο τέλος του χρόνου.

IMG_20201030_182114.thumb.jpg.f7f25e0e8018ec74f7cf0b32b5329a1a.jpg

 

 

19 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Με εξαίρεση την ιστορία αυτή (μία από τις αγαπημένες μου).

 

Πράγματι, πολύ καλή ιστορία.

Επεξεργασία από doom
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #333 τεύχους του Μίκυ Μάους.

Εξώφυλλο (από τον μεταφορέα ζύθου @Indian...)

tn_MIKYMAOUSE_0333.jpg

Εδώ Λιμνούπολη! (by Silvia Ziche) :yahoo:
Ιστορίες.

"Ισχύς και εξουσία." (4o. επεισόδιο.)


Ο Φάντομ επαναφορτίζεται.

Spoiler

Για να είμαι πιο ειλικρινής η στολή του. Αλλά επειδή τον νέο μοντέλο δε του άρεσε και πολύ αποφάσισε να επιστρέψει στο παραδοσιακό. Παράλληλα οι Εβρονιανοί καταφτάνουν με τα σκάφη τους στο Μέγαρο Δάρβιν. Ο Άνγκους ετοιμάζεται για το ρεπορτάζ του αιώνα. Αλλά κάτι οι επιθέσεις των Εβρονιανών, κάτι που ο Κάμερα-9 εγκατέλειψε το πεδίο δράσης τον κάνουν μετά από λίγα καρέ να αναθεωρήσει τις απόψεις του. Οπότε τον ακολουθεί προς την έξοδο. Ο Φάντομ μένει μόνος του να παίξει με τους Εβρονιανούς αφού σιγουρεύτηκε ότι όλο το Μέγαρο είναι άδειο.

Η μάχη είναι αριθμητικώς άνιση αλλά ο Φάντομ έχει αρκετούς άσους στο μανίκι του. Μετά από αμφίρροπες συγκρούσεις καταλήγει στην αίθουσα Ωμέγα. Ο Νούμερο Ένα σφραγίζει όλες τις εισόδους και εν τέλει ο Φάντομ αγκαάζεται να πατήσει το κουμπί που πρωτοσυναντήσαμε στο τελευταίο καρέ του πρώτου μέρους. Ενώ το Μέγαρο καταστρέφεται ο Κόκόρον έρχεται για να ξαναπάρει τον Φάντομ στον εικοστό τρίτο αιώνα. Επιστροφή λοιπόν στην υπόγεια βάση των εναπομείναντων αντιστασιαστών εναντίων των Εβρονιανών.

Ο Οντίν Ρομενού τον στέλνει με τον Κόκορον πίσω στον εικοστό πρώτο αιώνα για να καταστρέψουν την γήινη βάση των Εβρονιανών. Μετά από την όχι και τόσο θερμή υποδοχή μπαίνουν στο εσωτερικό του κτιρίου. Ο Γκρόντον φυσικά δεν είναι πολύ χαρούμενος. Οι υποτακτικοί του βρίσκουν τον Φάντομ παντού αφού εκείνου του περίσσευανπούπουλα και τα έσπειρε. Αφού ο Κόκορον μετέφερε του αιχμαλώτους σε ασφαλές σημείο μπορεί το πάρτι να αρχίσει. Κόκορον και Φάντομ κάνουν καλή ομάδα αν και οι μεταξύ τους σχέσεις δεν έχουν ομαλοποιηθεί.

Καταλήγουν στα υπόγεια της βάσης μετά την μάχη με τους Εβρονιανούς. Αντιμέτωποι με τον Γκρόντον και τον Φαίρφαξ. Ο Φαίρφαξ παραδίδεται. Ο Γκρόντον σε μία κίνηση απελπισίας πέφτει στο έρεβος. Έξω από την βάση ο Κόκορον αποχαιρετά τον Φάντομ με ένα εις το επανιδείν. Ο Γκρόντον επέζησε και ο Έβερετ Δάρβιν ενεργοποιεί τον Νούμερο Ένα για να μάθει τις εξελίξεις... Τέλος;    



"Η πόλη των φαντασμάτων."

Ο Μίκυ εξιστορεί στην θεία Πουλχερία μία υπόθεση που διαλεύκανε σχετιζόμενη με τις κολοκύθες της νύχτας των Αγίων Πάντων.

"Μονομαχία χορηγών."

Χάσκυ και Ντόναλντ μονομαχούν σε αθήματα ώστε Τζον και Σκρούτζ να αναδείξουν τα αθλητικά τους είδη.

"Ο ανιχνευτής των χαμένων αντικειμένων."

Ο ανιχνευτής του Κύρου είναι υπερβολικά καλός.

"Βοηθοί φαροφύλακες."

Ντόναλντ και Φέθρυ γίνονται βοηθοί φαροφύλακα μέχρι την ολοκλήρωση της κατασκευής της νέας προβλήτας.

Αιτήσεις συνδρομής για Μίκυ Μάους, Ντόναλντ και ΚΟΜΙΞ.

Εν κατακλείδι.

Ο Οκτώβρης έκλεισε υπέροχα και ο Νοέμβρης θα ξεκινήσει πολλά υποσχόμενος. Το τέταρτο μέρος αφήνει ωραίες εντυπώσεις με καταιγιστική δράση, αμφίρροπες συνεργασίες και αναπάντεχες αποκαλύψεις...

Όμορφη και χορταστική η αποκριάτικη έρευνα του Μίκυ. Αξιόλογοι όλοι οι χαρακτήρες. Η μονομαχία των κροίσων έχει το ενδιαφέρον της και αναπάντεχο τέλος. Μερικές φορές το να είσαι πολύ καλός στην δουλειά σου στρέφεται εναντίον σου. Έτσι έγινε και στην όμορφη ιστορία με τον Κύρο. Το τεύχος κλείνει με μία συμπαθητική ιστορία με τα δύο ξαδέλφια.

Σειρά προτίμησης ιστοριών.

1. "Ισχύς και εξουσία." (4ο. επεισόδιο.)
2. "Η πόλη των φαντασμάτων.
3. "Μονομαχία χορηγών."
4. "Ο ανιχνευτής των χαμένων αντικειμένων."
5. "Βοηθοί φαροφύλακες."

7.8/10!!!
Ακόμα μία από τις ελάχιστες φορές που οι σειρά των ιστοριών συνάδει με τις προτιμήσεις μου... :D

:hop::hop::hop:


 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 5
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 10/27/2020 at 10:33 PM, jimakoszs97 said:

 Η πρώτη που έβαλες είναι σίγουρα σωστή;

 

Τίποτα δεν είναι σίγουρα σωστό. Εικασίες κάνουμε, με βάση τους τίτλους. Εν προκειμένω, ο πρωτότυπος ιταλικός τίτλος τής συγκεκριμένης ιστορίας είναι ο ίδιος (la lotta degli sponsor = η μάχη των χορηγών). Αφού, όμως, η ιστορία έχει ήδη δημοσιευτεί στην Ελλάδα και είναι και παλιά, από το 1975, πράγματα που δεν τα είχα προσέξει, μάλλον δεν πρόκειται γι' αυτήν.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πρώτο ποστ έχει ενημερωθεί με το σωστό λινκ απ'τις πρώτες ώρες της Τετάρτης. Η Καθημερινή μετέφρασε τον γερμανικό τίτλο της ιστορίας.

Επεξεργασία από doom
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33860
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Από ότι είδα αυτή η σειρά ,PKNE new era έχει ήδη 9 μεγάλες ιστορίες. Λογικά αυτές θα τις διαβάσουμε σε βάθος χρόνου στο ΜΜ. 

Πάντως διαβάζοντας και το τελευταίο κομμάτι έμεινα ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές. Όταν μπεις λίγο στο νόημα είναι καλό.

Είναι γενικά εκτός σύμπαντος αλλά δεν με χαλάει. Είναι κάτι διαφορετικό.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, Manitou είπε:

Από ότι είδα αυτή η σειρά ,PKNE new era έχει ήδη 9 μεγάλες ιστορίες. Λογικά αυτές θα τις διαβάσουμε σε βάθος χρόνου στο ΜΜ. 

Το PKNE όντως έχει 9 ιστορίες μέχρι στιγμής... Η επόμενη ιστορία μετά από αυτή που θα δούμε τον Νοέμβρη είναι 175 σελίδες... Και μετά από αυτήν είναι το TimeCrime :D

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τέλος και η ιστορία Ισχύς και Εξουσία και πριν πάμε στην επόμενη ας γράψουμε την κριτική μας. Συνολικά έμεινα πολύ ικανοποιημένος στην πρώτη μου επαφή με οτιδήποτε αφορούσε Φάντομ και ΡΚΝΑ. Πολύ όμορφο σχέδιο, μια επιτυχής ανατροπή και φυσικά εξαιρετικές και εκκωφαντικές μάχες. Είμαι ανυπόμονος για την επόμενη τετράδα ιστοριών. Διαμαντάκι η δεύτερη ιστορία με τον Μίκυ και τον Halloween. Δεν είναι τόσο μυστηριώδης, καταλαβαίνει κανείς τι έχει γίνει, αλλά εξελίσσεται όμορφα.

 

Οι επόμενες δύο ανήκουν σε μια αγαπημένη μου κατηγορία ιστοριών. Η πρώτη είναι "Ο Σκρουτζ και ο Ρόμπαξ έχουν ανταγωνιστικές επιχειρήσεις και όλα πάνε στραβά", ένα μοτίβο που πάντα μα πάντα απολαμβάνω. Η δεύτερη είναι "Ο Κύρος κάνει μια εφεύρεση που πετυχαίνει και όλα πάνε στραβά". Και εδώ έχουμε όμορφα αποτελέσματα, αλλά η πρώτη υπερτερεί φυσικά. Κλείνουμε με την ιστορία με τους Ντόναλντ και Φέθρυ να γίνονται βοηθοί φαροφύλακες και όπως πάντα κάνουν τη γκάφα τους.

 

Κι αυτό το τευχάκι πολύ μεστό, με λίγες ιστορίες, μεσαίου μεγέθους εκτός της κεντρικής και φουλ διασκεδαστικές. Μια χαρά το πάει το Μίκυ Μάους τελευταία :) 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Χθες ολοκλήρωσα κι εγώ την ιστορία "Ισχύς και Εξουσία. Αυτό που θέλω να πω (και που δεν το περίμενα είναι η αλήθεια) ΡΚΝΕ ή όχι, κι εμένα μου άρεσε πολύ. Πάμε για την επόμενη ! :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όπως όλα τα ωραία πράγματα τελειώνουν κάποια στιγμή, έτσι και η ιστορία “Ισχύς και εξουσία” φτάνει στο φινάλε, στο παρόν τεύχος του αγαπημένου μας περιοδικού. Το τρίτο μέρος, μας άφησε σε μία πολύ κρίσιμη καμπή της υπόθεσης. Το μέγαρο Δάρβιν, πολιορκείται από τα τάγματα των Εβρονιανών, οι οποίοι κάνουν τα πάντα προκειμένου να εντοπίσουν τον Φάντομ και να εξαλείψουν το μοναδικό “εμπόδιο”, που ανακόπτει τα σχέδιά τους για την κυριαρχία τους στην Γη. Ο φίλος μας, φαίνεται να βρίσκεται σε ένα τεράστιο δίλημμα, καθώς θα πρέπει να αντιμετωπίσει μόνος του τους εχθρούς ή να καταστρέψει το μέγαρο, όπου στεγάζεται το κέντρο των επιχειρήσεών του για να δώσει μία τελική λύση στο πρόβλημα. Την ώρα, λοιπόν, που η μάχη ανάμεσα στο καλό και το κακό φουντώνει, ένας γνωστός χαρακτήρας θα κάνει την εμφάνισή του και θα δώσει στην πλοκή μία άγρια ομορφιά. Ο λόγος για τον θρυλικό Κόκορον, που θα μεταφέρει τον Φάντομ πίσω στην Ισλανδία και τον χρόνο, για να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις, οι οποίες θα δώσουν την οριστική νίκη στις δυνάμεις του καλού. Όσο καλά ξεκίνησε η συγκεκριμένη ιστορία, τόσο καλά συνεχίστηκε, για να φτάσουμε σε ένα φινάλε, το οποίο την ολοκληρώνει αριστοτεχνικά. :respect: Το συγκεκριμένο σενάριο, δίνει άλλο νόημα στην υφή των Disney κόμικς, φέρνοντάς τα στην σφαίρα του “σοβαρού” και του “ενήλικου”. Ο Φάντομ, έχει υιοθετήσει το στυλ του ατρόμητου τιμωρού, που μπορεί να πετάει έξυπνες και χιουμοριστικές ατάκες, αλλά παρόλα αυτά, είναι κι αρκετά badass τύπος. :gun2:  Μου άρεσε, επίσης, και το γεγονός ότι ο σεναριογράφος βάζει τον πρωταγωνιστή να χρησιμοποιεί την κλασική του στολή, δηλώνοντας έτσι την πίστη του στους αρχικούς δημιουργούς του. Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος της ιστορίας, η δράση υπάρχει, κυριολεκτικά, από την πρώτη, κιόλας, σελίδα και βγάζει τέτοια ένταση που προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω δει συχνά σε τέτοιου είδους κόμικς. Κι όπως παραδέχεται κι ο ίδιος ο Artibani, δια στόματος του Φάντομ στην σελίδα 22, ο μασκοφόρος εκδικητής από την Λιμνούπολη, μόλις τώρα αρχίζει να ανδρώνεται στον ρόλο που καλείται να διαδραματίσει. :respect: Η πλοκή θα μας μεταφέρει στο σκηνικό του τρίτου μέρους, όπου θα εκτυλιχτεί η τελική μάχη και σε σύγκριση με τα πρώτα επεισόδια του PKNA, εδώ γνωρίζουν οι περισσότεροι από τους γήινους την εισβολή των Εβρονιανών κι έτσι βοηθούν (οι γήινοι αρμόδιοι) τον ήρωα στο δύσκολο έργο του. Κι ενώ θα περίμενα να ενοχληθώ από την “επανάληψη” του σκηνικού, εντούτοις, απόλαυσα κι αυτό το μέρος. Το φινάλε αφήνει πολλές υποσχέσεις για την συνέχεια και δεν μπορώ να κρύψω την χαρά μου που είδα ότι και την επόμενη Παρασκευή (όταν γράφονταν αυτές οι γραμμές) θα έχουμε ιστορία με τον Φάντομ! Εν κατακλείδι, η συγκεκριμένη ιστορία, στο σύνολό της, ανήκει στο Top-5 των ιστοριών που φιλοξενήθηκαν στο Μίκυ Μάους, δίνοντας έτσι, δίκαια, στο περιοδικό τον τίτλο της ναυαρχίδας της εκδοτικής. :respect: Πολλά μπράβο! :clap2: Όσον αφορά το σχέδιο, καλύτερα να μην επαναλαμβάνομαι! :P .

 

Και θα αφήσουμε τον μαγευτικό κόσμο του Φάντομ Ντακ, για να μεταφερθούμε στα λημέρια του Μίκυ, με την ιστορία “Η πόλη των φαντασμάτων”. Ο φίλος μας βρίσκεται στο σπίτι της θείας Πουλχερίας και με αφορμή μία σκαλισμένη κολοκύθα που η θεία έχει ακόμα στο περβάζι του παραθύρου της (η οποία έχει ξεμείνει από το Halloween), της αφηγείται ένα περίεργο περιστατικό που έγινε στα μέσα του Οκτώβρη στην γειτονιά της Μίννι. Η Μίννι, λοιπόν, γνωρίζεται με έναν λάτρη της γεωπονίας και τις ανθοκομικής και πηγαίνει μαζί με τον αρραβωνιαστικό της να τον γνωρίσει κι εκείνος. Πρόκειται για έναν συμπαθή κύριο, ο οποίος θέλει να αγοράσει ένα παλιό οίκημα, που είναι εγκαταλελειμμένο χρόνια, με σκοπό να το γλυτώσει από τις μπουλντόζες, οι οποίες έχουν εντολή να το κατεδαφίσουν. Ο εργολάβος, όμως, φαίνεται ότι δεν θέλει να του το πουλήσει και κάνει τα πάντα, προκειμένου να το δει εις τα εξ’ ων συνετέθη. Από εκείνη την στιγμή, παράξενα πράγματα συμβαίνουν στην γειτονιά. Οι περισσότεροι κάτοικοι βλέπουν απόκοσμα φαντάσματα κι αερικά να κάνουν την εμφάνισή τους και να τους τρομοκρατούν. Και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό, που αναγκάζονται να εγκαταλείψουν τα σπίτια τους! :NoNo: Ο Μίκυ, όπως είναι φυσικό, δεν μπορεί να μείνει απαθής σε όλο αυτό κι αρχίζει να ξεδιπλώσει το αστυνομικό του ταλέντο. Που βρίσκεται, τελικά η αλήθεια? :thinking: Συμπαθητικό σενάριο, που χρησιμοποιεί την νύχτα των Αγίων Πάντων σαν χρονολογικό πλαίσιο κι εμφανίζει μία υπόθεση, κομμένη και ραμμένη στο δημοφιλές Halloween. Από εκεί και πέρα, δεν λείπει και το αστυνομικό μυστήριο, αλλά ούτε και οι σκηνές που είναι αναμενόμενες. Η πλοκή έχει αξιόλογη σκηνοθεσία και η θεία Πουλχερία ήταν μία ευχάριστη προσθήκη. Το φινάλε δεν μπορώ να πω ότι δεν το περίμενα, αλλά ήταν δίκαιο και το πιο ενδεδειγμένο. Γενικά ήταν μία καλή, θεματική ιστορία. :) Το σχέδιο το βρήκα μέτριο, προς καλό.

 

Θα ακολουθήσει μία ιστορία, η οποία στηρίζει την γοητεία της στην πρωτοτυπία. Κι όταν λέμε πρωτοτυπία, εννοούμε μεγάλη πρωτοτυπία! :lol: Ο λόγος για την “Μονομαχία χορηγών”. Όλοι ξέρουμε ότι η ομάδα του Λιμνουπολιακού είναι εξαιρετικά δημοφιλής στην πόλη. Αυτό φαίνεται ότι φρόντισε να εκμεταλλευτεί ο Ρόμπαξ, γίνοντας χορηγός της, με σκοπό να επωφεληθεί από την διαφήμιση των στολών και του εξοπλισμού που παρείχε στα μέλη της. Όπως είναι φυσικό μία τέτοια κίνηση εξοργίζει τον θείο Σκρουτζ, ο οποίο αποφασίζει να αντεπιτεθεί. Μετά από μεγάλο ανταγωνισμό που θα έχει με τον Ρόμπαξ, θα βρεθούν ισόπαλοι. Την τελική λύση θα την δώσει ένας τύπος, ο οποίος θα τους προτείνει μία τηλεοπτική αναμέτρηση. Να δοκιμάσουν τα προϊόντα τους σε πραγματικές συνθήκες, ζωντανά στην τηλεόραση. Η μονομαχία κλείνεται κι έτσι ο Ντόναλντ (από την μεριά του Σκρουτζ) κι ο Χάσκυ (για τον Ρόμπαξ) θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους. Ποιο θα είναι το αποτέλεσμα? Πρόκειται για μία συμπαθητική ιστορία, αλλά το κλασικό μοτίβο στο οποίο κινείται, δεν την αφήνει να βγει από την σφαίρα της μετριότητας. Η πλοκή αλλάζει συνεχώς σκηνικό κι ενώ ξεκινάει με την κλασική μονομαχία ανάμεσα στους δύο πλουτοκράτες, συνεχίζει (σε πολλά σημεία) με την αντίστοιχη μονομαχία των δύο βοηθών τους. Το φινάλε, πάντως, ήταν μία ευχάριστη έκπληξη για εμένα. Το βρήκα αρκετά έξυπνο. :clap2: Το σχέδιο με ικανοποίησε.

 

Η επόμενη ιστορία του τεύχους, έχει για πρωταγωνιστή τον Κύρο Γρανάζη, κι έχει για τίτλο μία από τις πολλές εφευρέσεις του, όπως είναι “Ο ανιχνευτής των χαμένων αντικειμένων”. Ο φίλος μας βολτάρει στην πόλη, όταν ξεσπάει μία σφοδρή καταιγίδα. Μη έχοντας ομπρέλα μαζί του, προσπαθεί να βρει ένα μέρος να προστατευτεί. Μπαίνοντας σε μία καφετέρια, παρατηρεί ότι πολλοί πελάτες ξεχνούν τα αντικείμενά τους και δεν μπορούν να τα ξαναβρούν. Έτσι, θα του περάσει από το μυαλό να δημιουργήσει μία συσκευή που να είναι σε θέση να εντοπίζει τα αντικείμενα αυτά. Η κατασκευή της μοιάζει (στην αρχή) με λαγωνικό, το οποίο έχει αποθηκεύσει στην μνήμη του μία λίστα από μυρωδιές αντικειμένων και με αυτόν τον τρόπο καταφέρνει να τα ανακτήσει. Μία τέτοια χρήσιμη εφεύρεση, λοιπόν, δεν μπορεί να αφήσει ασυγκίνητο τον θείο Σκρουτζ, ο οποίος θα σπεύσει να την εκμεταλλευτεί για το δικό του κέρδος. Έτσι, αρχίζει η μαζική παραγωγή και φαίνεται ότι από την πρώτη ημέρα γίνεται ανάρπαστη. Ποια θα είναι, όμως, η κατάληξη? :thinking: Ακόμα ένα σενάριο, που δεν είχε να μας χαρίσει κάτι φρέσκο κι ανανεωμένο, καθώς κι εδώ η εμμονή στις κλασικές μανιέρες είναι εμφανής και δεδομένη. Η πλοκή διαβάζεται ευχάριστα, αλλά όχι με μεγάλο ενδιαφέρον. Αν έπρεπε να την χαρακτηρίσω, θα την έλεγα ήπια και κάπως επίπεδη. Το χιούμορ κάνει αισθητή την...απουσία του, την ίδια ώρα που έχουμε ένα φινάλε που για να προκαλέσει γέλιο εμφανίζει έναν Σκρουτζ εντελώς παράλογο κι αχάριστο. Δεν θα έλεγα ότι θα προσπεράσω, αλλά δεν θα μου μείνει για καιρό στην μνήμη. Το σχέδιο ήταν ιδιαίτερο. Θέλει λίγο χρόνο για να συνηθιστεί. Γενικά δεν το βρήκα και τόσο...βολικό. :)

 

Το τεύχος θα κατεβάσει τα ρολά με τον Ντόναλντ και τον Φέθρυ, οι οποίοι θα γίνουν “Βοηθοί φαροφύλακες”. Τα δύο ξαδέλφια βρίσκονται στο λιμάνι, όπου βλέπουν να γίνονται εργασίες στην προβλήτα του φάρου. Γεμάτοι απορία θα πιάσουν κουβέντα με τον φαροφύλακα κι αυτός θα τους εκμυστηρευτεί ότι, λόγω των εργασιών, έχει αναλάβει περισσότερες ευθύνες στην βάρδιά του, καθώς, εκτός από την λειτουργία του κλασικού φάρου, είναι επιφορτισμένος να ελέγχει κι έναν κινητό φάρο. Τότε εκείνοι θα του ζητήσουν να τον βοηθήσουν με την μισή αμοιβή. Αναλαμβάνουν, λοιπόν, τον κινητό φάρο στην βραδινή βάρδια. Ε, νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι η απόλυτη καταστροφή, θα είναι το τελικό αποτέλεσμα! :shit2: Μένει μόνο να δούμε το πώς εκείνη θα έρθει. :P Έχω την εντύπωση ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα σενάριο, που γράφτηκε για να εξυπηρετήσει έναν και μοναδικό σκοπό. Να χρησιμεύει σαν σφήνα για να καλύπτονται μερικές σελίδες που χρειάζονται για να συμπληρώνεται η ύλη των περιοδικών. :P Η υπόθεση είναι εξαιρετικά σύντομη, αναπτύσσεται βιαστικά κι ακόμα κι ο μέτρια “διαβασμένος” αναγνώστης ιστοριών Disney, δεν θα εκπλαγεί με την πορεία της. Η πλοκή έχει κάτι από κωμικό στοιχείο (το οποίο κορυφώνεται όσο πλησιάζουμε στο φινάλε), αλλά σίγουρα δεν μας κάνει να κρατάμε την κοιλιά μας από τα γέλια. Αυτό που εντυπωσιάζει είναι η σχέση που έχουν τα δύο ξαδέλφια μεταξύ τους. Αυτή την φορά, ο Ντόναλντ βρίσκεται στο ίδιο μήκος κύματος με τον Φέθρυ και δεν νιώθουμε ότι τον έχει παρασύρει. Μοιάζει τόσο αφελής, που είναι σαν να βλέπουμε δύο Φέθρυ. :P Το φινάλε δεν μας αποκαλύπτει κάτι που δεν το γνωρίζαμε από πριν, αλλά τουλάχιστον μας αφήνει με ένα χαμόγελο στα χείλη. Γενικά, όμως, θα προσπεράσω. Το σχέδιο το βρήκα μέτριο, προς καλό.

 


:beer5:

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.