Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΛΕΝΟΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Eric Corbeyran
Σχέδιο:
Horne
Hμερ. έκδοσης:
10-10-2020
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Βιογραφικό
Περιοδικότητα:
Εβδομαδιαία
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
56
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Επιμέλεια:
Λεωκράτης Ανεμοδουράς
Πρωτότυπος τίτλος:
Lennon
ISBN:
978-618-5362-99-7
Ονομαστική τιμή:
4,90 €

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

LENNON_0001.jpg  LENNON_0002.jpg  LENNON_0003.jpg

 

Οι πιο σημαντικές δεκαετίες στην μουσική ψυχαγωγία που έφεραν αλλαγες και σημάδεψαν τον μουσικό χώρο παγκοσμίως, κατά την αποψή μου, είναι δύο εκείνη του 1960 και της δεκαετίας του 1980. Και οι δύο είχαν ένα κοινό σημείο, την ''επέλαση'' της Βρετανίας στις Η.Π.Α. και απο εκεί την εξάπλωσή της σε όλο τον κόσμο.

Αναμφιβολα το 1960 πρωτοστάτησε το γκρουπάκι απο το ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ με το όνομα είδος εντομων οι BEΑTLES, που έμελλε να φέρει την ''επαναστάση'' και να επηρεάσει την μουσική σκηνή ακόμα και σήμερα. Με απλούς στίχους αλλά ''ψαγμένους'' και με μουσική που οι κριτικοί μετά απο καιρό την αποθέωσαν δίνοντας την θέση που της αξίζει.
Αν και όλοι στο συγκρότημα αξίζαν, τα εύσημα τα παίρνουν δύο απο τα μέλη, ο Πωλ Μακ Κάρτνευ και ο Τζων Λένον με την σύνθεση τους σε μουσική όσο και σε στίχους .

Το κομικ άλμπουμ επικεντρώνεται στην διαδρομή του Λένον. Βασισμένο στο Βιβλίο που έγραψε ο FOENKINOS, σεναριογράφησε ο Eric Corbeyran και σχεδιασε ο Horne το κομικ θέλει τον Λένον να κάθεται στον φανταστικο ψυχιατρικό καναπέ και να εξιστορεί τα γεγονότα της ζωής του. 

 

Το κόμικ θα κυκλοφορήσει σε 3 μέρη κάθε Σάββατο μέσω -οπως συνηθίζεται -της Εφημερίδος των Συντακτών. Κοστιζει 4,9 αλλά με την εφημερίδα το αγοράζεις 3,9.

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ

ALL YOU NEED IS LOVE - LUSY IN SKY WITH DIAMONDS

  • Like 10
  • Ουδέτερο 1
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το κουμπί επεξεργασίας το βλέπεις πατώντας τις τρεις τελείες πάνω δεξιά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 10/10/2020 στο 10:29 ΠΜ, mko είπε:

Το κουμπί επεξεργασίας το βλέπεις πατώντας τις τρεις τελείες πάνω δεξιά. :)

  Ευχαριστω φίλε τις ειδα (επιτέλους ) και ευχαριστω οποιον ανέβασε το συμπληρωματικό κειμενό μου .

    2ο άλμπουμ σε γαλάζια απόχρωση και με εισαγωγικο κείμενο για τον ΤΣΑΠΜΑΝ τον δολοφόνο του ΤΖΩΝ  ΛΕΝΟΝ .

Στο ΚΑΡΕ της εφημερίδας το καινούργιο δημιουργημα του ΝΤΕΙΒ ΠΙΛΚΙ το ΝΤΟΚ ΜΑΝ που  κυκλοφορεί απο τον ΨΥΧΟΓΙΟ. 

 

LENNON_0002.jpg  LENNON_0002z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3ο και τελευταιο μέρος σε κόκκινη απόχρωση ,με συνοδευτικό άρθρο για την εμμονή του ΛΕΝΟΝ για το αριθμο 9 .

  Την άλλη εβδομάδα δεν υπάρχει ένθετο -κομικς .Καλομάθαμε και τωρα μας κακοφαίνετε .

 Στο ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ το κομικ ΑΡΙΟΛ και στο ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ.... ο πιο βαρβαρος μάγκας απο όλους και απο ΚΟΝΑΝ ,κ απο ΑΔΑΜΑΣΤΟ ,ΜΥΘΟ ο ενας κ μοναδικός ΧΑΓΚΑΡ

Καλη σας αναγνωση το παρων αλμπουμ ακουγεται με συνοδεία μουσικης,κατα προτιμηση το ΚΙΤΡΙΝΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ .

                

LENNON_0003.jpg  LENNON_0003z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Είχα καιρό να πάρω κάποια από τις σειρές της εφημερίδας, αλλά ως φαν των Beatles και βλέποντας το σχέδιο αποφάσισα να τιμήσω τη συγκεκριμένη. 

  Σεναριακά δεν υπάρχει κάποια πρωτοτυπία, αποτελεί μια - πολύ γενική - ανασκόπηση στη ζωή του Λένον, όπως την διηγείται ο ίδιος από τον καναπέ του ψυχολόγου. Δεν έμαθα κάτι που δεν γνώριζα και έχει αρκετές ελλείψεις, κάποιος όμως που δεν ξέρει τίποτα για τον πρωταγωνιστή, θα πάρει μια ιδέα τόσο για την προσωπική του ζωή, όσο και για την πορεία του συγκροτήματος.

    Το σχέδιο , με μια λέξη, το βρήκα εξαιρετικό. Ρεαλιστικό μεν, με λεπτομέρεια στα πρόσωπα, αλλά και με ένα καρτουνίστικο στυλ, που εμένα προσωπικά μου αρέσει. Το γεγονός δε ότι είναι ασπρόμαυρο, δίνει ένα αέρα νοσταλγίας. Είναι κρίμα λοιπόν που στο σχεδιαστικό κομμάτι κρύβεται το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα του άλμπουμ. Η επανάληψη των ίδιων καρέ διαρκώς , σε εκνευριστικό βαθμό. Στο πρώτο τεύχος το προσέχεις αμέσως και πιστεύεις - εγώ τουλάχιστον - πως είναι σκηνοθετικό τρικ για να τονίσει τις στιγμές της παιδικής ηλικίας του Λένον που τον καθόρισαν. Δεν είναι έτσι δυστυχώς , αφού αυτό συνεχίζεται καθ'όλη τη διάρκεια της ιστορίας, με αποτέλεσμα ίσως το 25% να είναι ανακυκλωμένα ή μεγενθυμένα καρέ, σε σημείο που σταμάτησα να ασχολούμαι με την πλοκή και έπιασα τον εαυτό μου να μετράει τις επαναλήψεις!

    Συνολικά, αν και ήθελα πολύ να μου αρέσει, δεν μπορώ να πω πως ικανοποιήθηκα. Το ρηχό σενάριο και η τεμπελιά του σχεδίου μου άφησαν πικρή γεύση και δεν νομίζω πως θα το ξαναδιαβάσω στο μέλλον, ενώ σίγουρα δεν το συνιστώ.

 

Βαθμός : 4/10 :antekale:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Απο το προηγουμενο Σαββατο που το τελειωσα και αυτο θελω να γραψω 2 λογια αλλα το ξεχασα.  Σε γενικες γραμμες το διαβασα ευχαριστα αλλα δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα κιολας. Μετριο αποτελεσμα συνολικα. Το σεναριο τυπικο για βιογραφικο κομικ ειχε ενα ενδιαφερον το οτι τα εδειχνε ολα μεσα απο τα ματια του πρωταγωνιστη μας.  Το σχεδιο μου φανηκε πολυ καλο σε σημειο που να αμφισβητω αν ειναι στο χερι οντως ή απλα σκαναρισμα γνωστων φωτογραφιων! Αλλα δυστυχως οπως ειπε και ο  kujo79 απο πανω ειχε μεγαλη επαναληψη σε πολλα καρε σε σημειο που να γινεται ενοχλητικο.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αρχισα να το διαβάζω και εγω απο το περασμενο Σάββατο ,(και ναι ακομα δεν το τελειωσα ,λόγω που καθε τόσο με κουραζουν τα ματια μου ,αχ !και να ημουν νεος το πολυ σε μιση ωρα θα τα ειχα τελειωσει ),μέχρι τωρα λοιπον που εχω τελειωσει το 1μιση αλμπουμ εχω να πω οτι ...δεν εχω τιποτα να πω γιατι τα ειπαν πολυ σωστα οι @kujo79 @albertus magnus πολύ ωραιο σχεδιο φωτογραφικο που του πάει για βιογραφικο κομικ αλλα παρακουραζει  με τις επαναλήψεις σαν να βαριοταν ο σχεδιαστης να σχεδιασει αλλα καρε,ειπαμε άποψη αλλα οχι και ετσι .Αποφευγει να πάρει θεση και να δωσει διχως συναισθημα το σεναριό του ,παρα να καταγράψει τα γεγονοτα της ζωης του Τζων .Για τους παλιους που εχουν ζήσει τα πιο πολλα απο αυτα ή εχουν δει ντοκυμαντερ δεν εχει να προσφερει τίποτα .

 Αλήθεια ,αντις να εκδιδει η εταιρια γνωστα παραμυθια   λογοτεχνικα εργα ( που εχουν ασχοληθει αρκετες εκδοτικες  η ανουσιες βιογραφιες θα μπορούσε κάλιστα να ασχοληθει εκδοτικά με το ΛΑΡΓΚΟ ΓΟΥΙΝΤΣ ή κατι το εφάμιλλο .

 Αμα διαβάσω το κ το υπόλοιπο θα συμπληρώσω την αρχικη παρουσίαση με την κριτικη μου  ,για να ευχαριστησω και τον @Laz33 που θελει και την κριτικη στην αρχικη καταχώρηση ( πράγμα που το εκανα πριν χρονια αλλα ηθελημενα το εκοψα για να μην προΐδεασω τους υπολοιπους ,αλλη η αποψη μου άλλη των άλλων γιατι να τους κανω να το αγορασουν ή οχι . )

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πέρασα τα 3 άλμπουμς στο "Goodreads" και ο φίλος Thor77 τα έφτιαξε ως σειρά, σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.