Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN: THREE JOKERS [GEOFF JOHNS - JASON FABOK]


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

51ZiSKqSRAL.jpg

 

Έλεγα να φτιάξω την παρουσίαση όταν τελειώσει η ιστορία, αλλά μιας και έχουμε δύο ακόμα τεύχη μέχρι να τελειώσει αυτός ο τίτλος, προτιμώ για τους λίγους που (λογικά) θα ενδιαφέρονται να φτιάξω ένα θρεντ-παρουσίαση για να συζητάμε τι συμβαίνει σε κάθε νέο τίτλο. 

 

Πως φτάσαμε στο The Three Jokers

 

Το Batman: Three Jokers λοιπόν είναι μια σειρά που περιμένουμε αρκετά χρόνια να απαντήσει στα ερωτήματα που μας έχουν δημιουργηθεί από το τέλος του Darkseid War. Συγκεκριμένα τότε ο Batman έχοντας καθίσει στην καρέκλα του Mobius μπορούσε να θέσει δύο ερωτήσεις. Η πρώτη ήταν το όνομα του δολοφόνου των γονιών του όπου δόθηκε η σωστή απάντηση και η δεύτερη ήταν το όνομα του Joker. Η απάντηση που έλαβε όμως τον προβλημάτισε, καθώς μαθαίνουμε ότι υπάρχουν 3 Jokers.

 

3069014-1 jl 42.jpg

 

Στα επόμενα τεύχη και στο one-shot DC Rebirth που ξεκίνησε το σχετικό relaunch έγιναν κάποιες νύξεις με τον Bruce να μελετάει διάφορες εικόνες του Joker, αλλά δε δόθηκε επίσημη απάντηση έως τη μέρα που ανακοινώθηκε ότι ο Geoff Johns (τότε writer του Justice League) θα συνεργαστεί με τον Jason Fabok σε μια μίνι σειρά τριών τευχών για το Black Label της DC για να μάθουμε εν τέλει την απάντηση σε όσα αναρωτιόμαστε και στις υποθέσεις που κάνουμε τόσα χρόνια.

 

maxresdefault.jpg

 

Το τεύχος #1 κυκλοφόρησε φέτος τον Αύγουστο, το επόμενο αναμένεται στα τέλη Σεπτέμβρη και το τρίτο και τελευταίο τον Οκτώβρη, ενώ σχετικά γρήγορα, δηλαδή το Νοεμβρη θα βγει η collected έκδοση.

 

Το σενάριο του Geoff Johns

4MSMKKBMmFLoFPQdMko6uB.jpg

Το θετικό στο σενάριο του Johns είναι ότι δεν επικεντρώνεται στον Batman, αλλά και σε δύο ακόμα μέλη της Bat Family, τα οποία έχουν σημαδευτεί από τον Joker και έτσι επιλέγει τη Barbara Gordon και τον Jason Todd. Η Barbara Gordon που είναι η Batgirl έχει πυροβοληθεί από τον Joker στο The Killing Joke, το οποίο την άφησε παράλυτη και ο Jason Todd είχε δολοφονηθεί από τον Joker στο A Death In the Family όταν ήταν ο Robin δίπλα στον Bruce Wayne πριν τελικά αναστηθεί και γίνει ο Red Hood. Μάλιστα το γεγονός ότι ο Jason έχει την ταυτότητα που είχε ο Joker πριν μετεξελιχθεί στον σημερινό κακό είναι κάτι που ο Johns θα εξερευνήσει από το πρώτο τεύχος.

 

Batman-Three-Jokers-1-spoilers-21.jpg batman-threejokers20255kv5.jpg

 

Επίσης ο Geoff φροντίζει απευθείας να μας συστήσει στο ποιοι είναι οι Jokers της ιστορίας σε συνδυασμό με τους ήρωες που σημάδεψαν. Έτσι έχουμε πρώτα τον Bruce Wayne σε ένα εκπληκτικό καρέ που δείχνει όλους τους τραυματισμούς και τα σημάδια από μάχες από όλα αυτά τα χρόνια να αναπολεί επιθέσεις άλλων κακών αλλά και του Joker εναντίον του και εκεί μαθαίνουμε ότι ο πρώτος είναι ο Criminal. Ύστερα η Barbara θυμάται τη μέρα του πυροβολισμού της από τον δεύτερο, τον Comedian. Και τέλος ο Red Hood καθώς μάχεται θυμάται τη δολοφονία του από τον τρίτο, τον Clown.

 

21.jpg  Batman-Three-Jokers-1-spoilers-17-e1598354295150.jpg

 

Η ιστορία εξελίσσεται, καθώς συμβαίνουν εγκλήματα σε τρεις διαφορετικές περιοχές την ίδια ώρα και σε όλα εμπλέκεται ο Joker. Έτσι μαθαίνουμε πως οι τρεις Jokers συνεργάζονται μεταξύ τους και γι' αυτό το λόγο ο Batman, o Red Hood και η Batgirl ξεκινούν την αποστολή τους προκειμένου να ξεδιαλύνουν το μυστήριο και το ποιος βρίσκεται πίσω από όλα και το ποιος είναι ο πραγματικός Joker. Μέσα σε όλα όμως ο εκάστοτε Joker θυμίζει στον κάθε ένα τι έχει κάνει, χτυπάει στις αδυναμίες των ηρώων και εκείνοι πρέπει να έρθουν αντιμέτωποι με το παρελθόν κάτι που δεν τους κάνει καλό και δεν τους βοηθάει στο να παίρνουν ψύχραιμα τις αποφάσεις.

 

Image-7-2.png

 

Η ιστορία είναι πολύ σκοτεινή και ο Johns φροντίζει όπου μπορεί να αποδίδει φόρο τιμής. Βασίζεται σε όσα έγραψαν ο Moore, o Starlin, o Wolfman και άλλοι συγγραφείς Batman, αλλά αναπτύσσει μια εντελώς καινούρια και διαφορετική ιστορία. Προσωπικά αν και το πρώτο τεύχος μου άρεσε, θεωρώ ότι κάποια μοτίβα του επαναλαμβάνονται από παρελθοντικές ιστορίες Batman και γενικότερα ο Batman στη μετά Scott Snyder εποχή μοιάζει να έχει ιστορίες που έχουν μπει σε μια λούπα, αλλά περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί η ιστορία παρακάτω.

 

Το σχέδιο του Jason Fabok

 

IMG_5A3EE222D5ED_1.0.jpeg

 

Αν και το σενάριο του Johns είναι καλό, το σχέδιο του Fabok θεωρώ ότι πάει το κόμικ σε άλλο επίπεδο. Είναι πραγματικά τρομερός artist και όσον αφορά τον Batman έχει καταφέρει να κάνει κάθε σελίδα να είναι πανέμορφη και κάθε του πάνελ να έχει κάτι να πει. Κάθε μάχη του Fabok έχει βαρύτητα και ζωντάνια, αλλά το πιο σημαντικό είναι το πόσο υπέροχα σχεδιάζει πρόσωπα και πόσο διακριτές κάνει τις διαφορές ανάμεσα στους Jokers.

 

16.jpg

 

Μια ιστορία που βασίζεται στο συναίσθημα και θέλει να φέρει τους ήρωες αντιμέτωπους με παρελθοντικά τους τραύματα χρειάζεται ένα σχεδιαστή που θα μπορεί να τα αποτυπώσει στο χαρτί και ο Fabok το κάνει σε κάθε σελίδα. Επίσης είναι ωραία επιλογή που οι περισσότερες σελίδες έχουν εννιά πάνελ, τρεις λωρίδες με τρία πάνελ η κάθε μία, βοηθάει πάρα πολύ τη ροή και το σενάριο προσαρμόζεται τέλεια, γιατί βλέπεις τον Red Hood σε μάχη και ταυτόχρονα θυμάται τη δολοφονία του, οπότε τα εννιά πάνελ δίνουν πολύ καλύτερη συνέχεια και δένουν πιο όμορφα την ιστορία. Για τη δουλειά του Johns έχω βρει αρκετά αντικρουόμενες απόψεις, αλλά δεν έχω δει έως τώρα κανέναν να πει κάτι κακό για το σχέδιο του Fabok.

 

Οι αναφορές

BM3JKRS_1_2-scaled-1.jpg

Και ο Johns με το σενάριό του και ο Fabok με το σχέδιό του αποτίουν φόρο τιμής σε παλιότερα Batman κόμικ με ρετρό στιγμές να απεικονίζονται στο σχέδιο, πολλά στοιχεία από παλιότερα κόμικ να είναι διακριτά σε πάνελ και φυσικά πολλές ιστορίες από το παρελθόν να έρχονται ξανά στο προσκήνιο. Ψάχνοντας λίγο στο Ίντερνετ μπορεί να βρει κανείς πολλές στιγμές ή αναφορές σε εξώφυλλα και ιστορίες πολύ παλαιότερων δεκαετιών. Είναι γραμμένο από ανθρώπους που αγαπούν τους ήρωες για ανθρώπους που επίσης τους αγαπούν.

 

Σύνοψη

 

BM3JKRS.jpg

 

Το πρώτο τεύχος φαίνεται πάρα πολύ ελπιδοφόρο. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και να πάρουμε επιτέλους ενδιαφέρουσες απαντήσεις σε ερωτήματα που εδώ και χρόνια ψάχνουμε. Τα λέμε σε περίπου ένα δεκαήμερο με το επόμενο τεύχος της σειράς :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ωραίο θέμα και απαραίτητο. Πιστεύω βέβαια δεν θα αργήσουμε να το δούμε από καμιά ΟΞΥ/Anubis oπότε η κουβεντούλα θα μεταφερθεί εκεί. Όπως και να 'χει, κι εμένα το πρώτο τεύχος μου άφησε θετικότατες εντυπώσεις. Ένα πολύ ωραίο ψυχογράφημα των 3 βασικών μας χαρακτήρων και τα τραύματα που έχει αφήσει ο Τζόκερ στον καθένα τους, τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά. Από εκεί και πέρα, θέλω να δω πού το πάνε. Προς το παρόν μ'αρέσει αρκετά σαν σενάριο, και το σχέδιο είναι εκπληκτικό. Αλλά το αν θα αφήσει ιστορία ή θα βγει μια πατάτα και μισή, εξαρτάται μόνο από το πώς θα καταλήξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικά προσέχω να φάω σποιλερς και γενικά το περιμένω το HC. :) Το σχέδιο το έβρισκα καταπληκτικό από τα previews.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

10 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Προσωπικά προσέχω να φάω σποιλερς και γενικά το περιμένω το HC. :) Το σχέδιο το έβρισκα καταπληκτικό από τα previews.

 

Δεν έχω βάλει κάποιο spoiler να ξέρεις πέραν κάποιων βασικών στοιχείων της πλοκής :) Από την άλλη αν περιμένεις μέχρι Νοέμβρη που βγαίνει το HC συστήνω προσοχή και αυτοσυγκράτηση, γιατί κυκλοφορούν μπόλικες φωτό, ειδικά με το τρομερό τέλος του πρώτου τεύχους, οπότε φαντάσου τι θα ακολουθήσει στα πιο τρανταχτά επόμενα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, nikolas12 είπε:

 

Δεν έχω βάλει κάποιο spoiler να ξέρεις πέραν κάποιων βασικών στοιχείων της πλοκής :) Από την άλλη αν περιμένεις μέχρι Νοέμβρη που βγαίνει το HC συστήνω προσοχή και αυτοσυγκράτηση, γιατί κυκλοφορούν μπόλικες φωτό, ειδικά με το τρομερό τέλος του πρώτου τεύχους, οπότε φαντάσου τι θα ακολουθήσει στα πιο τρανταχτά επόμενα :lol:

Καταφέρνω και τα αγνοώ με επιτυχία μέχρι στιγμής είναι η αλήθεια :D Μπορεί να λυγίσω όμως και να διαβάσω το τεύχος ηλεκτρονικά :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Να πούμε ότι στο Star Comics, και σε άλλα κομιξαδικα φαντάζομαι, μαζί με το 1ο τεύχος έχει δώρο κι αυτή την πανέμορφη κάρτα :) αντίστοιχα στο 2ο θα έχει δώρο κάρτα με την Μπατγκερλ και τον Τζόκερ και στο τρίτο με τον Red Hood και τον Τζόκερ. 

 

 

16006135834778852587635794964238.jpg

1600613611486268148673615823273.jpg

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Μόλις έφθασε στα χέρια μου και το δικό μου τεύχος εξαιρετικό πιστεύω πως η ιστορία θα μας ανταμείψει σίγουρα,στα θετικά είναι το υπέροχο σχέδιο του Fabok που πλέον πιστεύω πως μόνο batman πρέπει να σχεδιάζει αυτός ο άνθρωπος μιλάμε για εκπληκτικό σχέδιο σε κάθε καρέ ενώ το σενάριο του Johns μέχρι στιγμής το βρίσκω εξαιρετικό και ειδικά στο τέλος του τεύχους (δεν spoilαρω) φέρνει για μένα τουλάχιστον τα πάνω κάτω ανυπομονώ για τα επόμενα δύο τεύχη και πιστεύω πως η ιστορία σίγουρα θα είναι ένα μικρό διαμαντάκι που άξιζε την αναμονή τόσων χρόνων. Στα αρνητικά τώρα το μόνο που θα πω είναι πως φοβάμαι λίγο για το δέσιμο του τεύχους καθώς δεν ανοίγει πλήρως και φοβάμαι για το άνοιγμα του.Τέλος η κάρτα δωράκι ήταν μια πάρα πολύ ευχάριστη λεπτομέρεια που σίγουρα μαζί με τις άλλες δύο θα βρω ένα μέρος να τις βάλω ως διακόσμηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Διάβασα το δεύτερο τεύχος το Σάββατο το πρωί παρέα με τον καφέ μου, αλλά δυστυχώς ακόμα δεν πρόλαβα να γράψω το οτιδήποτε. Λοιπόν όσον αφορά το σχέδιο κανένα περαιτέρω σχόλιο για τον τρομερό Fabok που πάλι δίνει ρέστα. Δε θυμάμαι αν έχει υπάρχει ποτέ main σχεδιαστής του τίτλου Batman, αλλά θεωρώ πως είναι κάτι που χρειάζεται να το δούμε.

 

Πάμε στο σενάριο. Δεν ξέρω αν αυτό το τεύχος μου άρεσε ή με απογοήτευσε. Θα το ξαναδιαβάσω σίγουρα για να είμαι βέβαιος, αλλά αυτή τη στιγμή κλίνω περισσότερο προς το δεύτερο. Από τη μία δίνει απαντήσεις σε ερωτήματα που δεν τα είχαμε σκεφθεί και έβγαζαν λογική, από την άλλη δε νιώθω 100% ικανοποιημένος από τις απαντήσεις που πήρα σε άλλα ζητήματα. Και δεν ξέρω αν το τρίτο και τελευταίο τεύχος θα μου τις δώσει και θα με καλύψει ή θα με απογοητεύσει. Μου άρεσε πολύ που σε αυτό επικεντρωθήκαμε στον Jason Todd ειδικά μετά τα όσα συνέβησαν στο τέλος του πρώτους τεύχους και μάλιστα είδαμε ξανά κάποιες iconic στιγμές από παλιά κόμικ. Όπως και να 'χει αναμένω το τρίτο και τελευταίο τεύχος για το τελευταίο κεφάλαιο μιας ιστορίας που θέλαμε χρόνια να δούμε και να μάθουμε τι παίζει και ελπίζω να μη μας απογοητεύσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το πήρα κι εγώ στα χέρια μου σήμερα το 2ο τεύχος και συμφωνώ απόλυτα με τον @nikolas12. Το συγκεκριμένο με δίχασε αρκετά. Υπήρχαν στιγμές που μου άρεσαν πολύ και στιγμές που δεν μου άρεσαν καθόλου. Μου θύμισε λίγο τελευταίες δουλειές του Ατζαρέλλο, βάζουμε κάτι τραβηγμένο απλά για να κάνουμε εντύπωση. Και το Killing Joke είχε πρωτότυπες ιδέες και σοκαριστικές εικόνες αλλα δεν φαινόταν επιτηδευμένο. Μάλλον κάτι τέτοιο προσπάθησε κι ο Τζονς αλλά δεν του βγήκε. Παρόλα αυτά, βλέπουμε και το δυνατό σημείο του Τζονς, που είναι η σωστή παρουσίαση των χαρακτήρων, και μπορώ να πω σε αρκετά σημεία μας έδωσε άψογα την ψυχοσύνθεση τόσο της Μπάρμπαρα όσο και του Τζέισον. Αυτό ήταν κυρίως που μ'άρεσε στο τεύχος. Κατά τ'άλλα, αναμασήματα και σκαλίσματα κοινότοπων θεμάτων. Θα δούμε πού θα καταλήξει όλο αυτό. Κι εγώ αναρωτιέμαι πώς θα καταφέρει να κλείσει ικανοποιητικά την ιστορία σε μόλις ένα τεύχος που απομένει.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Διαβάστηκε και το τρίτο και τελευταίο τεύχος. Με μια λέξη: απογοήτευση.

Το μόνο θετικό για εμένα είναι το υπέροχο σχέδιο του Fabok. Αξίζει να έχει κάποιος στη συλλογή του το συγκεκριμένο έργο μόνο και μόνο για το σχέδιο-υπερπαραγωγή.

Όσον αφορά τη πλοκή, χωρίς να κάνω spoil, θα πω ότι ήταν εντέλει ανούσια. Πάλι κύκλους κάναμε και θεωρώ ότι για ένα comic ονόματι "Three Jokers" περάσαμε ελάχιστο χρόνο μαζί τους και δεν ήταν όσο fleshed out θα ήθελα.

Για μία Black Label series που θεωρητικά είναι εκτός continuity, θα μπορούσε ο Johns να δώσει πολλά παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Διαβάστηκε και από μένα και πάνω κάτω συμφωνώ με όσα αναφέρει ο @Murphy Pendleton. Μου άφησε μια γλυκόπικρη γεύση. Από τη μία πήραμε αρκετές από τις απαντήσεις που ψάχναμε. Μάθαμε κάποια πράγματα που θέλαμε να ξέρουμε και δεν ένιωσα ας πούμε ότι βρίσκομαι σε σειρά του JJ Abrahms όπου έχουμε 300 ερωτήσεις στην αρχή και στο τέλος δεν απαντώνται ούτε το 1/3 εξ αυτών. Η αλήθεια όμως είναι ότι ο Johns σε κάποια σημεία είχε επιφανειακό γράψιμο και σε άλλα εμβάθυνε περισσότερο απ' όσο έπρεπε.

 

Η αρχή του τεύχους ήταν λίγο υποτονική, αλλά προς το τέλος που πατήθηκε το γκάζι, ένιωσα ότι διαβάζω κάτι πολύ καλό. Νομίζω ότι είναι το καλύτερο τεύχος από τα τρία. Ήθελα λίγο περισσότερα στοιχεία σχετικά με τους τρεις Jokers, τη δράση τους, πως ο πρώτος δημιούργησε τους άλλους. Δε θεωρώ δηλαδή ότι στήθηκε κατάλληλα το background, αντιθέτως βρέθηκαν στο προσκήνιο οι Bruce, Barbara, Jason. Αν είχε μερικά τεύχη ακόμα θα μπορούσε να δώσει την κατάλληλη έμφαση και στους δύο.

 

Από εκεί και πέρα το σχέδιο του Fabok είναι το highlight. Ο τρόπος που σχεδιάζει το πρόσωπο του Batman, η εκφραστικότητα σε κάθε καρέ, η λεπτομέρεια που δίνει βοηθάει πάρα πολύ στο να επενδύσεις συναισθηματικά στους χαρακτήρες και να νιώσεις όπως εκείνοι. Είναι πραγματικά από τους καλύτερους Batman artists που έχω δει. 

 

Συνολικά λοιπόν νομίζω πως ο Johns δεν πέτυχε 100% να μας ικανοποιήσει. Το αποτέλεσμα ήταν λίγο χλιαρό, δεν είχε το κάτι παραπάνω που θα απογείωνε το κόμικ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το Batman: Three Jokers θα έχει sequel

 

Ένα one-shot sequel για το Three Jokers. Για να δούμε αν ο Johns είδε κάποια από τα reviews και θέλει να φτιάξει μερικά πραγματάκια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Τράβηγμα από τα μαλλιά πάλι... Καλά κι αυτός τώρα το αποφάσισε που βγαίνει το Hardcover; Πώς θα συλλεχθεί αυτό τώρα; Άρμεγμα στο άρμεγμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Τράβηγμα από τα μαλλιά πάλι... Καλά κι αυτός τώρα το αποφάσισε που βγαίνει το Hardcover; Πώς θα συλλεχθεί αυτό τώρα; Άρμεγμα στο άρμεγμα.

 

Να θέλω εγώ να δω την αισιόδοξη πλευρά ότι ίσως διορθωθεί κάτι και να έρχεται ο @Tsaklas να κερνάει λουτρό αλήθειας ότι πάνε για cash grab αφού είδανε τις πωλήσεις :lol: Όντως τώρα που βγαίνει το hardcover αποφασίσανε για sequel, δεν το είχα συνειδητοποιήσει, ευτυχώς δεν το πήρα ακόμα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Για μένα θα έπρεπε να καθυστερήσουν λίγο την έκδοση του HC και να συλλέγει εντέλει τα Three Jokers #1-3 + το one-shot. Όπως έκαναν με το Joker: Killer Smile + το Batman: Smile Killer, ήταν να βγει το καλοκαίρι και βγήκε Σεπτέμβρη για να το συμπεριλάβει. Τώρα δεν ξέρω πώς το έχουν σκεφτεί. Ξέμπαρκο τευχάκι θα καταλήξει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Διάβασα και το 3ο τεύχος και συνολικά μπορώ να πω ότι δεν ξετρελάθηκα καθόλου. Μόνο το σχέδιο του Fabok άξιζε. Από εκεί και πέρα, περίεργοι χειρισμοί κάποιων χαρακτήρων, χιλιοπαιγμένες ανατροπές και ιδέες και γενικά ένα ξεχείλωμα στο ξεχείλωμα που πολύ φοβάμαι ότι από συνέχειες που σιγά-σιγά ανακοινώνονται, έχει να ξεχειλωθεί ακόμα περισσότερο. Μακάρι να σταματήσουν απλά να κολλάνε έναν Τζόκερ σε κάθε ιστορία για να πουλήσουν, και να σκεφτούν κάτι πραγματικά πρωτότυπο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ρε παιδιά ενώ σκεφτόμουν να το πάρω με την hardcover edition με έχετε βάλει σε γερές σκέψεις :thinking: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Ρε παιδιά ενώ σκεφτόμουν να το πάρω με την hardcover edition με έχετε βάλει σε γερές σκέψεις :thinking: 

 

Για μένα αν δεν το έχεις διαβάσει, αγόρασε το. Δεν είναι γενικά κακό το σενάριο, απλά δε δικαιολογεί το απίστευτο hype που είχε γίνει. Και κυρίως το σχέδιο είναι φανταστικό, ό,τι καλύτερο να το έχεις τυπωμένο σε έκδοση με σκληρό εξώφυλλο να το απολαύσεις. Γνώμη μου πάντα :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55380
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 11/11/2020 at 12:06 PM, nikolas12 said:

Το Batman: Three Jokers θα έχει sequel

 

Ένα one-shot sequel για το Three Jokers. Για να δούμε αν ο Johns είδε κάποια από τα reviews και θέλει να φτιάξει μερικά πραγματάκια.

 

Τελικά βγήκε αυτό το sequel που λέγατε πριν 3 χρόνια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

6 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Τελικά βγήκε αυτό το sequel που λέγατε πριν 3 χρόνια;

 

Απ' όσο ξέρω όχι. Και λίγο που έψαξα είδα ότι υπάρχουν κάποια teases στον τίτλο του Batman σε πρόσφατα τεύχη, αλλά όσον αφορά τους Johns-Fabok όχι δεν έχουν βγάλει κάτι καινούριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.