Μετάβαση στο περιεχόμενο

COMIC CULTURA #07


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
COMIC CULTURA #07
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Σχέδιο εξωφύλλου:
Brain Mince Design
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
05-2020
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Περιεχόμενο:
Πολυθεματικό
Μέγεθος:
29.0 x 21.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
Ονομαστική τιμή:
8 €

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

  ComicCultura_0007.jpg  ComicCultura_0007z.jpg

 

Η έκδοση

 

To 2020 το διαδικτυακό περιοδικό Comic Cultura αποφασίζει για πρώτη φορά να προχωρήσει σε μια αυτοέκδοση και έτσι το 7ο τεύχος του περιοδικού εκτυπώνεται και διατίθεται στο κοινό. Διατίθεται στο e-shop του rednnoir στην τιμή των 8 ευρώ, ενώ σύμφωνα με ποστ του αρχισυντάκτη @Ionas Aggelis μπορείτε να το βρείτε στο Solaris και στο βιβλιοπωλείο του rednnoir.

 

Περιεχόμενα

 

Το περιοδικό ξεκινάει με το κλασικό εκτενές αφιέρωμα που αρχίζει κάθε τεύχος και αφορά τον τρόμο στα κόμικ με αρκετές αναφορές σε horror κόμικ. Ακολουθεί ένα εννιασέλιδο κόμικ του Αργεντίνου Ian Debiase καθώς και συνέντευξη με τον δημιουργό από τον Ίωνα Αγγελή και τον Μάνο Βασιλείου Αρώνη. Σε στήλες βρίσκουμε επίσης το Art Cultura. ένα τετρασέλιδο σχετικά με σειρές, ταινίες και νέα γύρω από τα κόμικ. Ειδική μνεία θα ήθελα να κάνω στο πρώτο μέρος του διηγήματος Στέλθη: Παιχνίδι με Κανόνες του φίλου και συνεργάτη μου Γιώργου Σαφελά σε εικονογράφηση της Εύας Κουτσούκου.

 

Όσον αφορά τις κόμικ δημιουργίες έχουμε 13 νέα έργα από τους εξής καλλιτέχνες: Σάββας Αμπατζίδης, Μαρία Βασιλάκη, Βασίλης Γκογκτζιλάς, Έφη Θεοδωροπούλου, Αλέξανδρος Κατσίκας, Κωνσταντίνος Κάτσος, Περικλής Κουλιφέτης, Γιώργος Μελισσαρόπουλος, Γιώργος Μικάλεφ, Κωνσταντίνος Μοσχονάς, Α Νικολόπουλος, Γιώργος Παπαηλίου, Πιερρός Πατουχέας, Άννα Πευκιανάκη,  Νικόλας Στεφαδούρος, Γιώργος Τσαρδανίδης, Θοδωρής Τυροπώλης.

 

Σίγουρα είναι μια ωραία κίνηση από τους συντελεστές του περιοδικού η εκτύπωση του και ευελπιστώ να γίνει και με κάποιο μελλοντικό τεύχος. Ευχαριστούμε τον @nikos99που παρείχε το εξώφυλλο για την παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94908
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πραγματικά πρόκειται για μία πολύ επαγγελματική δουλειά, γεμάτη μεράκι από όλους του συντελεστές. Παρακολουθώ την σειρά από το πρώτο κιόλας (ηλεκτρονικό) τεύχος και μόνο καλά λόγια έχω να πω. :)

 

Εύχομαι, η κίνηση να βγει σε έντυπη μορφή, να αποφέρει καρπούς και να δούμε και τα υπόλοιπα τεύχη έτσι, αλλά και (γιατί όχι?) σε μεγαλύτερο τιράζ. Πολλά μπράβο στους συντελεστές! :clap2:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

14 ώρες πριν, Indian είπε:

Πραγματικά πρόκειται για μία πολύ επαγγελματική δουλειά, γεμάτη μεράκι από όλους του συντελεστές. Παρακολουθώ την σειρά από το πρώτο κιόλας (ηλεκτρονικό) τεύχος και μόνο καλά λόγια έχω να πω. :)

 

Εύχομαι, η κίνηση να βγει σε έντυπη μορφή, να αποφέρει καρπούς και να δούμε και τα υπόλοιπα τεύχη έτσι, αλλά και (γιατί όχι?) σε μεγαλύτερο τιράζ. Πολλά μπράβο στους συντελεστές! :clap2:

 

 

:beer:

 

Πράγματι ήδη στο γραφιστικό γίνεται πολύ καλή δουλειά και από άποψη περιεχομένου κάθε τεύχος παρουσιάζει ισορροπία μεταξύ άρθρων και κόμικ και οι καλλιτέχνες που συμμετέχουν είναι πολύ δυνατά ονόματα. Πάντως επειδή με τον Ίωνα και τον Σπύρο έχω κάνει μια συνέντευξη στο παρελθόν, αυτό που μου είχανε πει τότε ήταν ότι είχαν αρκετούς προβληματισμούς για μια έντυπη μορφή του περιοδικού και εξηγούσαν τους λόγους, τους οποίους καταλαβαίνω απόλυτα. 

 

Σε μεγάλο βαθμό μετά και το κλείσιμο του Μπλε Κομήτη (που τότε ήταν αρκετά φρέσκο και το συζητήσαμε) δεν έχουμε πολυθεματικά περιοδικά εκτός ΜΠΛΕΚ και Epifany και δεν ξέρω αν υπάρχει το κοινό να στηρίξει σε σταθερή βάση τέτοιες εκδόσεις. Ας δούμε πως θα πάει το συγκεκριμένο τεύχος και ελπίζω να δούμε σε φυσική μορφή και κάποιο επόμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5865
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατά την γνώμη μου πάντος, αφού το αρχίσανε σε ηλ.μορφή, να το συνεχίσουν έτσι, αλλά εντάξει καταλαβαίνω, θέλουν να ρισκάρουν, σεβαστό.!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

32 λεπτά πριν, deadneighbours είπε:

Κατά την γνώμη μου πάντος, αφού το αρχίσανε σε ηλ.μορφή, να το συνεχίσουν έτσι, αλλά εντάξει καταλαβαίνω, θέλουν να ρισκάρουν, σεβαστό.!:cool:

 

Έτσι θα συνεχίσει το περιοδικό :) Δεν πρόκειται να συνεχίσουν σε έντυπη μορφή σταθερά, ακόμα κι αυτό το τεύχος βγήκε σε πολύ περιορισμένο αριθμό τεμαχίων :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.