Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Εγώ απορώ τι σόι συμφωνία έχει κάνει η ΟΞΥ με την Marvel που επιτρέπει τέτοιο πράγμα. Πραγματικά, πολύ σπάνια θα ξαναπουλήσουν την συγκεκριμένη ιστορία σε κομιξόφιλους που έχουν έστω και λίγη ιδέα τι παίζει από εκδόσεις και δεν θα το πετύχουν τυχαία ένα απόγευμα στο κοντινότερο Public. Οποιοσδήποτε έχει την στοιχειώδη περιέργεια να κάνει μια έρευνα αγοράς θα μπαίνει στο εξής στο σάιτ της Hachette και θα το παραγγέλνει, ακόμα και με μεταφορικά θα 'ναι φθηνότερο από την έκδοση της ΟΞΥ. Πραγματικά αξιοπερίεργο μου φαίνεται.

 

Κατανοώ την χαρά κάποιων, κι εγώ μπορεί να χαιρόμουν αν βγάζαν πχ το "Doctor Strange: Ο Όρκος" ή το "Ποιος είναι ο Μαύρος Πάνθηρας" που δεν τα έχω ακόμα αγοράσει από την ΟΞΥ, αλλά το ζήτημα είναι ότι ο Στρέιντζ και ο Πάνθηρας δεν έχουν καμιά φοβερή ποικιλία να μπει στην συλλογή ούτως ή άλλως. Μπορεί να θέλαν να τους αφιερώσουν 1-2 τόμους αλλά ως εκεί. Ο Σπάιντερμαν από την άλλη είναι ο δημοφιλέστερος ήρωας της Marvel, ήδη υπολογίζαμε με βάση το να βγαίνει ένας τόμος ανά 10άδα, ότι θα δούμε μάλλον 6-7 τόμους του στην συλλογή. Αυτό από μόνο του σημαίνει σκληρό ανταγωνισμό για τις ιστορίες που θα εκδοθούν. Νομίζω οι περρισσότεροι εδώ έχουμε εκφράσει την επιθυμία μας να δούμε στα ελληνικά τo Spider-Man: Blue, την συνέχεια του Στραζύνσκι με το τεράστιο όνομα, το Ultimate Spider-Man αλλά και εννοείται κάποιους τόμους από Stan Lee που ήταν και ο δημιουργός του (ιδανικά τα Spider-Man No More και Death of the Stacys). Με την έκδοση του Κρέιβεν λοιπόν ως τον 3ο τόμο Σπάιντερμαν, μένουν ακόμα 3, άντε 4 τόμοι, εκ των οποίων 2 έχουν επιβεβαιωθεί να ναι ο Στραζύνσκι και το Ultimate Spider-Man. Ο κλήρος δηλαδή πέφτει είτε στον εξοστρακισμό της ιστοριάρας Spider-Man Blue, είτε σε κάποιο Stan Lee, στην πιο γενναιόδωρη περίπτωση θα δούμε αυτά τα 2 + Blue + 1 εκ των 2 του Lee, ελπίζω αυτό να ναι το Death of the Stacys. Πραγματικά με στεναχωρεί σαν σκέψη λοιπόν ότι μια από αυτές τις ιστορίες έχασε την ευκαιρία να βγει στα ελληνικά για να γίνει μια επανέκδοση που είναι διαθέσιμη παντού στα ελληνικά ήδη. Ειδικά Stan Lee πολύ δύσκολα θα ξαναδούμε στα ελληνικά. Δεν κατηγορώ κανέναν, εννοείται ευκαιρία να γνωρίσουν και άλλοι την ιστοριάρα του Κρέιβεν, απλά παραθέτω μερικές σκέψεις μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάντως μετά απ΄αυτό που έγινε με το Kraven κάτι μου λέει ότι θα δούμε και το Dark Phoenix Saga στη συλλογή.
Εκείνο θα το πάρω, μιας και δεν το ΄χω απ΄την Οξύ.
Αλλά και πάλι δεν το θεωρώ σωστό να βγει απ΄τη στιγμή που υπάρχει πρόσφατη έκδοσή του στα ελληνικά από άλλη εταιρεία.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21492
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κρίμα...Είμαστε μια χώρα με περιορισμένες εκδόσεις στα κόμικς τόσο από αμερικάνικα όσο και από άλλου είδους, πχ ευρωπαικά (με μια εξαίρεση στα disney που σχεδόν κάθε εβδομάδα έχουμε καινούριες ιστορίες, ώστε μια επανέκδοση στα συγκεκριμένα πχ Ρόσα, να μην εμποδίζει να βγουν άλλες - εδώ βέβαια υπάρχει η γκρίνια για ποιότητα ιστοριών και όχι για ποσότητα -  ).

Το να γίνονται κάθε τόσο επανεκδόσεις μειώνονται οι πιθανότητες για νέες που δεν τις έχουμε ξανά δει.

Φυσικά και πρέπει να ξανά κυκλοφορήσουν παλαιότερες ιστορίες και μάλιστα όταν αυτές είναι διαμαντάκια για να τις μάθουνε και οι νεώτερες γενιές. Αλλά όχι σε τόσο

σύντομο χρονικό διάστημα (μόλις τρία χρόνια!!) πριν είκοσι,τριάντα,σαράντα χρόνια, ναι εννοείται.

 

Πάντως η συγκεκριμένη εκτός από την τιμή και την ποιότητα έκδοσης,ίσως αξίζει και για τα εξτρά που λογικά θα έχει, όπως όλες της HACHETTE (που δεν τα έχει της ΟΞΥ)

 

        

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι η διαφορά τον δύο email  και τι καλά λόγια είναι αυτά που το είπε του Τσελιου πια ωστε να του πει ότι το 20 θα είναι spiderman ( κάτι που λίγο πολύ το υποπτευόμαστε ότι θα ήταν κάτι τέτοιο) αλλά να του πει και ποια ιστορία συγκεκριμένα που συνήθως δεν κάνει κάτι τέτοιο 

Αν και εγώ θα προτιμούσα  κάποια άλλη ιστορία από το spiderman Αφού έχει αρκετές η συλλογή εν τούτοις θα τα πάρω 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

32 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

Εμένα αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι η διαφορά τον δύο email  και τι καλά λόγια είναι αυτά που το είπε του Τσελιου πια ωστε να του πει ότι το 20 θα είναι spiderman ( κάτι που λίγο πολύ το υποπτευόμαστε ότι θα ήταν κάτι τέτοιο) αλλά να του πει και ποια ιστορία συγκεκριμένα που συνήθως δεν κάνει κάτι τέτοιο 

Αν και εγώ θα προτιμούσα  κάποια άλλη ιστορία από το spiderman Αφού έχει αρκετές η συλλογή εν τούτοις θα τα πάρω 

Έχω πειθώ ο άτιμος:lol::lol::lol:Στην χώρα που ζούμε πρέπει να είσαι μεγάλος γλείφτης και να ξέρεις να κάνεις τεμενάδες.Τώρα πέρα από την πλάκα και όπως είπα παραπάνω μπορεί να έκανε πλάκα και να μου έδωσε ψεύτικο τίτλο τον kraven μπορεί να είναι άλλος γι'αυτό και είπα ότι έχω μεγάλη επιφύλαξη επίσης για να μην παρεξηγηθώ ούτε έγλειψα ούτε κλάφτηκα τους είπα την γνώμη μου για της εκδόσεις τους τους έδωσα κάποια μπράβο για την προτοβουλία να αναλάβουν υτή την συλλογή και μπήκα κατευθείαν στο θέμα.Μπορεί να ήθελαν να το πουν ώστε να μας βγάλουν απο την περιέργεια και έτσι το είπαν σ όποιον ρώτησε από την άλλη είπαμε μπορεί να είναι και μια φάρσα υπομονή να δούμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Έκδοση του 2016 και δεν μπορείς πουθενά να την πάρεις με έκπτωση. Η προστασία της τιμής είναι 1,5 χρόνος και το Public/Οξύ την έχει κάνει ισόβια.  Ελπίζω να τους ωθήσει να βάλουν μυαλό και να δούμε επιτέλους και καμία προσφορά σε τίτλους τριετίας και τετραετίας και ας προστατεύουν για 1,5-2 χρόνια τους καινούργιους τίτλους. Δεν καταλαβαίνουν ότι πρωταρχικός σκοπός είναι να υπάρξει πελατεία; Πόσα τους έχουν μείνει; 100; 200; 400; Τώρα θα βάλουν 50% τον Κρέιβεν, αλλά σιγά μην πάρει κανείς 8,5 ευρώ το σοφτ ενώ μπορεί με 10 να πάρει το hard.

 

Πάντως αν κάποιος θελήσει στη Θεσσαλονίκη το Κρέιβεν της Οξύ 7 ευρώ του το δίνω αν όντως αυτό είναι το 20. ;) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και μετά πετάγεται ο Τσέλιος:

 

"""""""

Αν με πρίζετε,αυτά παθαίνετε. :lol:

Σας λέω τη μεγαλύτερη ακυρούμπα από πλευρά πιθανοτήτων και σας βλέπω είτε να καταριέτε ή να απογοητεύεστε επειδή το έχετε ήδη.

Στον επόμενο μ@λ@κα που θα μου στείλει e-mail και θα μου πρίξει τα παπ@ρια την ώρα διαλείμματος θα του πω πως επόμενος τόμος της συλλογής θα είναι Η Μάγια η Μέλλισα - Το Μελλοχωριό.

 

Φιλικά και άντε γ@μη&είτε,

Νίκος Τσέλιος 

 

"""""""

 

Επόμενο λογικό στάδιο σε απαντήσεις e-mail,όχι;  :lol:   

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Στην αρχή θα είχε λογική να βγει, γιατί όντως όσοι δεν έχουν ιστορίες της Οξύ θα τους έρθει καλά, αλλά θεωρώ πως η συλλογή απευθύνεται περισσότερο σε ένα μυημένο κοινό στα κόμικ είτε άτομα όπως ο @Laz33 και ο @Indian που διευρύνουν ως κομιξόφιλοι τους ορίζοντες τους στο χόμπυ τους είτε σε άτομα σαν εμένα που διαβάζουμε κατά βάση αμερικάνικα κόμικ και θεωρούμε τη συλλογή τρομερή ευκαιρία να δούμε στα ελληνικά τίτλους όπως το Wolverine ή το Daredevil σε σκληρόδετη έκδοση με κόστος 10 ευρώ. Εδώ κολλάει και η τρίτη κατηγορία που ονομάζεται είτε ψιλοάσχετος είτε άτομο που του αρέσει να διαβάζει κόμικ, αλλά λίγο το ότι δεν πολυψάχνεται λίγο το οικονομικό, για αυτόν μια συλλογή με τόμους που μπορεί να βρει στο περίπτερο του δίνει άμεση πρόσβαση σε καλούς τίτλους (τι λέγαμε και πριν λίγες σελίδες για περίπτερο και κομιξάδικο :) ). Πχ πριν λίγες ώρες έμαθα ότι και ο κολλητός μου ανήκει σε αυτούς. Θεωρώ πως αυτοί ωστόσο δεν τραβάνε για πολλούς τόμους, άντε να πήρανε μερικούς αλλά δεν έχουν την κάψα των ανθρώπων που είμαστε εδώ μέσα ή γενικότερα τη διάρκεια ενός σταθερού αναγνώστη κόμικ, ώστε να παρακολουθούν τη συλλογή.

 

Το θέμα είναι ότι το Kraven's Last Hunt, η πρώτη κατηγορία που διευρύνει ορίζοντες είναι πιθανό να το έχει διαβάσει από Οξύ, γιατί είναι αρκετά γνωστός τίτλος και η δεύτερη είναι σίγουρο ότι το έχει διαβάσει. Τώρα το ερώτημα είναι αν η τρίτη κατηγορία εμπεριέχει έναν αριθμό ατόμων αρκετό ώστε να φέρει τις απαιτούμενες πωλήσεις. Θεωρώ πως για αυτούς είναι τεράστια ευκαιρία, αλλά από την άλλη πιστεύω πως σε μεγάλο βαθμό οι πρώτοι δύο είναι που κρατάμε ζωντανή τη συλλογή. Καθαρά δική μου οπτική πάντως αυτό και πολύ πιθανό να κάνω και λάθος :) 

Δεν κάνεις κανένα λάθος και αν προσθέσουμε και την έκδοση με τα τεύχη του "Καμπανά", τότε είναι η τρίτη φορά που εκδίδεται στην Ελλάδα η ιστορία αυτή από διαφορετικό εκδότη και μάλιστα κοντά κοντά. Εγώ που αγόρασα τα graphic novels μαζεμένα το 2018-2019 (δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή), μου είναι ακόμη πιο κοντά ή κάποιος που ενδεχομένως το αγόρασε πριν ένα μήνα..! Μπορείτε βέβαια να πουλήσετε την έκδοση της "Οξύ" μελλοντικά, που θα 'χουν εξαντληθεί όλα. Κι εγώ για τη συμπλήρωση της σειράς το παίρνω, επειδή είναι σκληρόδετο κι επειδή θα έχει 1-2 συνοδευτικά άρθρα. Η τιμή είναι καλή όπως και να 'χει! Θα προτιμούσα κάποιο άλλο, η αλήθεια, επειδή και μόνο το έχω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πάντως,αν όντως ισχύει αυτό.Η ανακοίνωση μιας ιστορίας από Οξύ στη συλλογή περίμενα να χαροποιήσει το κόσμο και όχι εν μέρι να τον απογοητεύσει.Γιατί ανοίγει τις πιθανότητες να δούμε και άλλες ιστορίες από Οξύ στη συλλογή.Αυτή δεν είναι η αντίδραση που περίμενα σε αυτή τη περίπτωση.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

31 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Πάντως,αν όντως ισχύει αυτό.Η ανακοίνωση μιας ιστορίας από Οξύ στη συλλογή περίμενα να χαροποιήσει το κόσμο και όχι εν μέρι να τον απογοητεύσει.Γιατί ανοίγει τις πιθανότητες να δούμε και άλλες ιστορίες από Οξύ στη συλλογή.Αυτή δεν είναι η αντίδραση που περίμενα σε αυτή τη περίπτωση.  

Την συγκεκριμένη ιστορία την έχουν αρκετοί για αυτό υπάρχει δυσαρέσκεια, επίσης εγώ δεν βρίσκω νόημα στο να αρχίσει η Hachette να εκδίδει τις ιστορίες από Οξύ ενώ υπάρχουν τόσες επιλογές.

Ελπίζω τουλάχιστον να αρχίσουν οι εκδόσεις Οξύ κάποια προσφορά ή έκπτωση στις κυκλοφορίες τους γιατί τόσα χρόνια οι τιμές παραμένουν σταθερές.

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55419
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Προσωπικά απογοητεύομαι όταν βγαίνουν τόμοι με εκδόσεις που έχουν ξαναβγεί στην Ελλάδα είτε από την Anubis είτε από την Οξύ.

 

Γιατί με κάθε "ξαναζεσταμένο φαγητό" που βγαίνει χάνουμε την ευκαιρία να δούμε κάτι καινούργιο.

 

Από κει και πέρα δεν υπάρχει περίπτωση να προσπεράσω οποιονδήποτε τόμο, καθώς θα στηρίξω απόλυτα αυτή την μοναδική για τα Ελληνικά δεδομένα εκδοτική προσπάθεια, ελπίζοντας ότι αυτή θα ανανεωθεί για άλλους 60 τόμους !!

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μόνο σε περιπτώσεις τόμων που είναι εξαντλημένοι χρόνια όπως πχ το Marvels εκεί πιστεύω αξίζει ή επανέκδοση (είτε στην συλλογή είτε έκτος)

για να δοθεί και σε άλλους η ευκαιρία να τους αποκτήσουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

3 hours ago, TheMetalBat said:

Φιλικά και άντε γ@μη&είτε,

Νίκος Τσέλιος

Νίκο τον λένε τελικά; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

9 λεπτά πριν, jimakoszs97 είπε:

Νίκο τον λένε τελικά; :lol:

Μπορεί αυτός να είναι ο αδερφός του. Θα εξηγούσε γιατί μιλάει τόσο εχθρικά. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

12 λεπτά πριν, jimakoszs97 είπε:

Νίκο τον λένε τελικά; :lol:

 

Έτσί που τον τρελάναμε,ξέχασε το όνομά του ο άνθρωπος.  :lol:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Πάντως,αν όντως ισχύει αυτό.Η ανακοίνωση μιας ιστορίας από Οξύ στη συλλογή περίμενα να χαροποιήσει το κόσμο και όχι εν μέρι να τον απογοητεύσει.Γιατί ανοίγει τις πιθανότητες να δούμε και άλλες ιστορίες από Οξύ στη συλλογή.Αυτή δεν είναι η αντίδραση που περίμενα σε αυτή τη περίπτωση.  

Ε το αναλύσαμε και το εξηγήσαμε πιστεύω. Άλλοι ήδη γκρίνιαζαν που βγήκε το Extremis και το Thor σε επανέκδοση ενώ ήταν εξαντλημένα χρόνια. Φαντάσου τώρα να εκδίδονται ιστορίες που βρίσκεις άμεσα διαθέσιμες στο Public από την ΟΞΥ, λογικό είναι. Και ειδικά Σπαιντερμαν όπως εξήγησα που έχει πολύ καλό υλικό και ουσιαστικά η έκδοση αυτή μας στερεί άλλες ωραίες ιστορίες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ δεν το έχω το craven και Μ αρέσει που θα το διαβάσω. Αλλά σας καταλαβαίνω απόλυτα. 

@nikolas12 εκεί που αναφέρεις τους φρεσκομυημενους βάλε και εμένα. 13 τομους έχω πάρει ήδη!!

 

Θα πάρω και mr Britain για να δω βασίλισσα λιοντάρια και you ll never walk alone. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Για να μην γεμίζω το κανονικό νήμα,θα το πω εδώ.Στο πρώτο post εκεί δεν αναφέρετε ότι θα κυκλοφορήσει το Captain Britain - Ένας Παράλογος Κόσμος στις 8/5/2020.   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12907
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και κάπου εδώ ξεκινάνε να τίθενται τα πρώτα φιλοσοφικά ερωτήματα.

 

Από την στιγμή που έχω το "Kraven's Last Hunt" από την ΟΞΥ, πρέπει να πάρω και τον σκληρόδετο τόμο για να μην καταστρέψω το σχέδιο της ράχης (και να το έχω σε πιο πολυτελή έκδοση) ή θα πρέπει να σταματήσω τις σπατάλες και να το παρακάμψω? :thinking:  :P

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

42 λεπτά πριν, Indian είπε:

Και κάπου εδώ ξεκινάνε να τίθενται τα πρώτα φιλοσοφικά ερωτήματα.

 

Από την στιγμή που έχω το "Kraven's Last Hunt" από την ΟΞΥ, πρέπει να πάρω και τον σκληρόδετο τόμο για να μην καταστρέψω το σχέδιο της ράχης (και να το έχω σε πιο πολυτελή έκδοση) ή θα πρέπει να σταματήσω τις σπατάλες και να το παρακάμψω? :thinking:  :P

Κι εγώ πρέπει να πάρω την δύσκολη αυτή απόφαση αλλά λέω τελικά να το αγοράσω για την ράχη. Πιστεύω αξίζει ως έκδοση, θα έχει και τα εξτραδάκια και, προσωπικά, θα μπορώ να την δανείσω σε άλλους μιας και είμαι λίγο ευαίσθητος με αυτή της Οξύ γιατί έχει υπογραφή από McLeod.:P Εκτός από το Last Hunt μόνο δύο τομάκια έχω από την Οξύ αλλά τόσο άτυχος που είμαι θα τα βάλουν και τα δύο.:lol: Τουλάχιστον δεν έχω αγοράσει αρκετούς ώστε να γίνει μεγάλη σπατάλη για να αγοραστούν δεύτερη φορά.

 

Επίσης ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει με τα δικαιώματα; Υπάρχει περίπτωση να δούμε και πιο πρόσφατες ιστορίες της Οξυ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Indian είπε:

Και κάπου εδώ ξεκινάνε να τίθενται τα πρώτα φιλοσοφικά ερωτήματα.

 

Από την στιγμή που έχω το "Kraven's Last Hunt" από την ΟΞΥ, πρέπει να πάρω και τον σκληρόδετο τόμο για να μην καταστρέψω το σχέδιο της ράχης (και να το έχω σε πιο πολυτελή έκδοση) ή θα πρέπει να σταματήσω τις σπατάλες και να το παρακάμψω? :thinking:  :P

 

 

:beer:

Απ΄ό,τι κατάλαβα υπάρχουν δύο σχολές σ΄αυτούς που το έχουν ήδη απ΄την Οξύ.
1) Αυτοί που θα πάρουν και την έκδοση της Hachette για να μη "χαλάσουν" τη ράχη και για να ενισχύσουν την προσπάθεια της εκδοτικής.

2) Αυτοί που δεν θα την πάρουν επειδή αφενός δεν θέλουν περιττά έξοδα αφετέρου για να δώσουν ένα "μήνυμα" στον εκδότη ότι δυσανασχετούν μ΄αυτήν την κίνηση.
Ό,τι θες κάνε. Εγώ πάντως ανήκω στη 2η σχολή :)

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34888
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

48 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Απ΄ό,τι κατάλαβα υπάρχουν δύο σχολές σ΄αυτούς που το έχουν ήδη απ΄την Οξύ.
1) Αυτοί που θα πάρουν και την έκδοση της Hachette για να μη "χαλάσουν" τη ράχη και για να ενισχύσουν την προσπάθεια της εκδοτικής.

2) Αυτοί που δεν θα την πάρουν επειδή αφενός δεν θέλουν περιττά έξοδα αφετέρου για να δώσουν ένα "μήνυμα" στον εκδότη ότι δυσανασχετούν μ΄αυτήν την κίνηση.
Ό,τι θες κάνε. Εγώ πάντως ανήκω στη 2η σχολή :)

 

 

 

Ρε συ Laz αλήθεια σου λέω, το ίδιο ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ. Ότι το να μην το πάρεις, είναι και ένα είδους "μήνυμα" στον εκδότη σχετικά με τις επιλογές του, γιατί δε γίνεται να υπάρχουν το Blue, το Death of the Stacys, η συνέχεια του πρώτου τόμου και να βλέπουμε τίτλο που είδαμε στα ελληνικά πριν 3 χρόνια. Αμφιταλαντεύομαι λόγω των εξτραδακίων, από την άλλη το να σχηματίσω τη ράχη δεν παίζει γιατί δεν έχω τον απαιτούμενο χώρο και θεωρώ πως ίσως σε λίγο καιρό αρχίζουμε να βρίσκουμε και μεταχειρισμένους τόμους σε καλύτερες τιμές αν με πιάσει η κάψα της ράχης, οπότε για αυτό ίσως ανήκω στη δεύτερη σχολή κι εγώ. Και φυσικά είναι και μια επιλογή να κάνεις οικονομία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εμένα πάντως,μία επιθυμία μου πραγματοποιήθηκε.Και δεν έχω θέμα με ιστορίες Οξύ στη συλλογή.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12907
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Βαθιά μέσα μου είμαι σίγουρος ότι θα το αγοράσω για να μην χαλάσω την σειρά, αλλά θα το μετανιώσω από την πρώτη κιόλας στιγμή. :P

 

Καλό θα ήταν, βέβαια, να κρατήσω χαρακτήρα, αλλά δεν υπάρχει ελπίδα! :lol:

 

Θα συμφωνήσω με το μήνυμα που ενδέχεται να πάρει ο εκάστοτε εκδότης από την αγορά ή μη κάποιων από τις ιστορίες. Δεν ξέρω, όμως, το κατά πόσο έχουν δρομολογηθεί οι ιστορίες που θα κυκλοφορήσουν στην χώρα μας. Εννοώ, έχουν ήδη από την αρχή φτιάξει την λίστα που θα κυκλοφορήσει, έχουν γίνει οι μεταφράσεις κι έχουν ξεκινήσει οι εκτυπώσεις στην Ρουμανία για το μεγαλύτερο μέρος της λίστας? Ή μπορούν ανά πάσα στιγμή να επέμβουν στην λίστα και να αλλάξουν τις ιστορίες? :thinking:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 λεπτά πριν, Indian είπε:

 Ή μπορούν ανά πάσα στιγμή να επέμβουν στην λίστα και να αλλάξουν τις ιστορίες? :thinking:

 

 

:beer:

 

Απολογούμαι για αυτό που θα πω,αλλά αν ο Kraven ακυρωθεί θα τσαντιστώ απίστευτα.  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34888
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

16 λεπτά πριν, Indian είπε:

Βαθιά μέσα μου είμαι σίγουρος ότι θα το αγοράσω για να μην χαλάσω την σειρά, αλλά θα το μετανιώσω από την πρώτη κιόλας στιγμή. :P

 

Καλό θα ήταν, βέβαια, να κρατήσω χαρακτήρα, αλλά δεν υπάρχει ελπίδα! :lol:

 

Θα συμφωνήσω με το μήνυμα που ενδέχεται να πάρει ο εκάστοτε εκδότης από την αγορά ή μη κάποιων από τις ιστορίες. Δεν ξέρω, όμως, το κατά πόσο έχουν δρομολογηθεί οι ιστορίες που θα κυκλοφορήσουν στην χώρα μας. Εννοώ, έχουν ήδη από την αρχή φτιάξει την λίστα που θα κυκλοφορήσει, έχουν γίνει οι μεταφράσεις κι έχουν ξεκινήσει οι εκτυπώσεις στην Ρουμανία για το μεγαλύτερο μέρος της λίστας? Ή μπορούν ανά πάσα στιγμή να επέμβουν στην λίστα και να αλλάξουν τις ιστορίες? :thinking:

 

 

:beer:

 

Θεωρώ ότι σε μεγάλο βαθμό αυτό που λες γίνεται. Δηλαδή έχει προαποφασιστεί από το εξωτερικό τι θα κυκλοφορήσει ανάλογα και τι παίζει με τα δικαιώματα και έχουν ένα πλάνο για έναν αριθμό τόμων (έχουν επιβεβαιώσει από την πεντάδα κάποιους που ακόμα αχνοφαίνονται στον ορίζοντα σαν τους λύκους σε πίνακα του Νικηφόρου) και οι μεταφραστές όπως ο Τσέλιος απλά κάνουν καθαρά τη δουλειά της μετάφρασης χωρίς να έχουν μερίδιο στην επιλογή ιστοριών (σε αντίθεση με τον Σάββα Αργυρού του Οξύ που ήταν παλιότερα στην Anubis και στη Λέσχη μας είχε πει ότι έχει μεγάλο μερίδιο στις επιλογές ιστοριών του εκδοτικού), αλλά λογικό από τη στιγμή που δεν είναι Anubis, αλλά Hachette και άλλοι παίρνουν τις αποφάσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55419
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εγώ τελικά όχι μόνο θα το πάρω αλλά θα κάτσω να το συγκρίνω καρέ-καρέ με την έκδοση της Οξύ για να δω τι διαφορές έχει ο Τσέλιος με τον Σάββα Αργυρού στην μετάφραση!

 

Για να δούμε, ποιος θα πάρει το... Όσκαρ καλύτερης απόδοσης;  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12907
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

4 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Εγώ τελικά όχι μόνο θα το πάρω αλλά θα κάτσω να το συγκρίνω καρέ-καρέ με την έκδοση της Οξύ για να δω τι διαφορές έχει ο Τσέλιος με τον Σάββα Αργυρού στην μετάφραση!

 

Για να δούμε, ποιος θα πάρει το... Όσκαρ καλύτερης απόδοσης;  :)

 

Αν κι ακούγεται ψυχαναγκαστικό, μου αρέσει σαν ιδέα. Αν το κάνεις κιόλας, απλά... :respect:    :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55419
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Καλά δεν έχει και πολύ κείμενο αυτή η ιστορία αν θυμάσαι... και είμαι περίεργος να δω και ποιος έπιασε καλύτερα τον... λυρισμό στις περιγραφές! :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, constantinople είπε:

Εγώ τελικά όχι μόνο θα το πάρω αλλά θα κάτσω να το συγκρίνω καρέ-καρέ με την έκδοση της Οξύ για να δω τι διαφορές έχει ο Τσέλιος με τον Σάββα Αργυρού στην μετάφραση!

 

Για να δούμε, ποιος θα πάρει το... Όσκαρ καλύτερης απόδοσης;  :)

Ο Τσέλιος νομίζω κάνει την επιμέλεια, δεν είναι μεταφραστής :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.