Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ναι σωστά.Πάντως οι μεγαλύτεροι ηλικιακά εδώ είναι στα 47-48 τώρα.Υπάρχει κανείς άνω των 50;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

18 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Ναι σωστά.Πάντως οι μεγαλύτεροι ηλικιακά εδώ είναι στα 47-48 τώρα.Υπάρχει κανείς άνω των 50;

Δεν είναι η μεγαλύτεροι ηλικιακά. Έχουμε και 60-70αρηδες.

 

Το γκρουπ των 40-50 πάντως, είναι που έχει παιδιά στο εύρος 10-18 ετών (μιας και οι περισσότεροι κάνουν παιδιά μετά τα 30 πλέον), οπότε είναι το γκρουπ που έχει μεγαλώσει με Σπάιντερ-Μαν του Καμπανά, σούπερήρωες Μαμούθ και Modern Times.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1647 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 31/10/2019 στο 9:49 ΠΜ, TheMetalBat είπε:

....Ωπα ξέρεις από Akira .Πες τα όλα,υπάρχει hardcover για Akira (στα ελληνικά αν γίνεται);

 

Φίλε μου πολύ φοβάμαι πως θα σε απογοητεύσω, καθώς από όσο ξέρω το μάνγκα δεν έχει εκδοθεί στα ελληνικά (δυστυχώς).

Παρόλα αυτά τσέκαρε για hardcover στα αγγλικά: http://www.comicdom.gr/2018/02/07/akira-35th-anniversary-box-set/ (REVIEW) και https://www.amazon.com/gp/product/1632364611/ref=x_gr_w_bb_sout?ie=UTF8&tag=x_gr_w_bb_sout-20&linkCode=as2&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=1632364611&SubscriptionId=1MGPYB6YW3HWK55XCGG2

Από το Άμαζον η τιμή είναι περίπου (χωρίς να έχω υπολογίσει τα έξοδα μεταφοράς) 142,62 ευρώ.

Αλλιώς αν θες τσέκαρε και τους 5 τόμους (ο 3ος έχει εξαντληθεί) χωριστά (σε paperback) από τα Public σε τιμή περίπου 113,06 ευρώ: https://www.public.gr/product/akira-volume-1-v-1/prod511218/?source=recommendations_viewed_1, https://www.public.gr/product/akira-volume-2-v-2/prod2240403pp/?source=recommendations_bought_2, https://www.public.gr/product/akira-volume-4-v-4/prod2240514pp/, https://www.public.gr/product/akira-volume-5-v-5/prod1012662pp/, https://www.public.gr/product/akira-volume-6-v-6/prod2240278pp/

Για τον 3ο τόμο από εδώ στα 16,14 ευρώ: https://www.amazon.com/Akira-Vol-3-Katsuhiro-Otomo/dp/1935429043/ref=sr_1_16?keywords=Akira+35th+Anniversary+Box+Set&qid=1572539186&s=audible&sr=8-16

Δηλαδή στα paperback η τιμή φτάνει συνολικά τα 129,2 ευρώ, η οποία σε σχέση με την τιμή των 142,62 ευρώ των hardcover είναι προτιμότερη.

Όλα αυτά βέβαια ξαναλέω ότι είναι στα αγγλικά καθώς και εγώ δεν έχω βρει πουθενά στο ίντερνετ τα τεύχη αυτά στα ελληνικά. Πάντως αν έχεις δει το άνιμε να σε πληροφορήσω ότι το μάνγκα διαφέρει σε αρκετά σημεία από αυτό (το άνιμε δεν ήταν πιστή μεταφορά του μάνγκα, καθώς όταν το έφτιαχνε ο Οτόμο δεν είχε προλάβει να ολοκληρώσει το μάνγκα).

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δυστυχώς μόνο αν κάνει καμία ταινία το Χόλιγουντ θα δούμε Ακιρα στα ελληνικά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Για Akira ρίχτε ένα βλέφαρο εδώ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  209
  • Reputation:   1208
  • Achievement Points:  236
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

58 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Ναι σωστά.Πάντως οι μεγαλύτεροι ηλικιακά εδώ είναι στα 47-48 τώρα.Υπάρχει κανείς άνω των 50;

Εγω ειμαι το 1968 και εχω ολα τα μαρβελ καμπανα σχεδον απ το 74

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26438
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Λιτός και περιεκτικός :lol:

Τα είπες όλα φίλε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

 

2 ώρες πριν, Bilis είπε:

Όσο για τα καινούρια τεύχη, νομίζω πως η μόνη ιστορία του Hulk που βγήκε μετά από το 2000 στη συλλογή (εκτός από το World War Hulk) είναι το Planet Hulk. Αφού είπαν ότι θα δούμε κόμικ από πολλές εποχές είναι πιθανό το τεύχος να είναι το Silent Screams μιας και είναι από τα πρώτα τεύχη της original συλλογής

   

Κι εγώ ελπίζω με τις ''πολλές εποχές'' να εννοούν το Silent Screams (ιστορία του '90), γιατί θέλω πολύ να βγει σε αυτήν την συλλογή :pray:

Για Σπάιντερ-Μαν εικάζω να δούμε ή το επόμενο του Στραζύνσκι ή το Blue. Θυμάμαι το δεύτερο το είχαν προαναγγείλει το 2014, με αφορμή την ταινία Amazing Spider-Man 2. Τελικά δεν κυκλοφόρησε. Αν όμως το είχαν μεταφράσει τότε, τους συμφέρει να δώσουν έτοιμη την μετάφραση τώρα.

 

1 ώρα πριν, TheMetalBat είπε:

Μιας και είπα για spiderman,δεν βρήκα το Amazing Spiderman Happy Birthday στη συλλογή.

 

Υπάρχει στην συλλογή Marvel's Mightiest Heroes, που επίσης κυκλοφορεί από την Hachette. Μπορεί να το πάρουν από εκεί :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν πιστεύω πως θα δώσουν τόμους από τις άλλες συλλογές της hachette.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Ναι, ούτε εγώ το πιστεύω αυτό. Εκτός αν η συλλογή είναι τόσο πετυχημένη που εκδώσουν και την Marvel's Mightiest Heroes.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το πιο πιθανό είναι, όπως το βλέπω, μετά τα 60 τεύχη - καλά να είμαστε, καλά να πάει - να ξεκινήσουν την άλλη σειρά. Και τις δύο μαζί δεν τις σηκώνει η αγορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 ώρες πριν, GreekComicFan είπε:

Δεν είναι η μεγαλύτεροι ηλικιακά. Έχουμε και 60-70αρηδες.

 

Το γκρουπ των 40-50 πάντως, είναι που έχει παιδιά στο εύρος 10-18 ετών (μιας και οι περισσότεροι κάνουν παιδιά μετά τα 30 πλέον), οπότε είναι το γκρουπ που έχει μεγαλώσει με Σπάιντερ-Μαν του Καμπανά, σούπερήρωες Μαμούθ και Modern Times.

 

60 και 70;;;; Ουαου :wow:

Εδώ στο thread αυτό έχω δει μέχρι των 50,αν θυμάμαι καλά.Παιδιά αν ακούστικα/φάνικα αγενής,ζητώ συγνώμη.Εκπλήσσομαι που τα κόμικ έχουν τόσο βαθιά ρίζα στην Ελλάδα και συνεχίζει και σήμερα.Παλιά διαβάζανε ποπάυ (ο αγαπημένος ήρωας των γονιών μου σε κόμικ ή γενικα) και άλλα κόμικ αλλά το είχαν ως παιδική ενασχόληση.Ναι όταν έρχεται στα κόμικ και άλλα πράγματα θεωρούσα πως ο Έλληνας θα τα έχει στην άκρη.Ξέρετε πως "τα κομικ ειναι παιδικά  και γιατί τα διαβάζεις" τύπου πράγματα και λοιπά.

 

Αναγνώστες των κόμικ άνω των 50.Σας λέω ένα Μπράβο!! γιατί πιστεύω πως αυτό το *πρήξιμο  νεύρων "τα κομικ ειναι για παιδιά"  θα το ακούγατε συχνά και παραμείνατε στο ύψος σας και στα κόμικ σας.Οπότε,  Μπράβο!!!!  :up:  :clap2:

 

*Γιατί σε αντίθεση με σήμερα,φαντάζομαι πως παλαιότερα  η geek κουλτούρα (κόμικ,βιντεοπαιχνίδια,σειρές ταινίες κτλ) ήταν λιγότερο αποδεκτή,οπότε θα υπήρχε ΤΕΡΆΣΤΙΟ πρήξιμο αρχιδ-νεύρων "τα κόμικ ειναι για παίδια μην τα διαβάζεις νια νια νια".Έχω φάει τέτοιο πρήξιμο σε επίπεδα τραμπουκισμού από συγγενείς και ξέρω...

 

4 ώρες πριν, kaneda είπε:

 

Φίλε μου πολύ φοβάμαι πως θα σε απογοητεύσω, καθώς από όσο ξέρω το μάνγκα δεν έχει εκδοθεί στα ελληνικά (δυστυχώς).

Παρόλα αυτά τσέκαρε για hardcover στα αγγλικά: http://www.comicdom.gr/2018/02/07/akira-35th-anniversary-box-set/ (REVIEW) και https://www.amazon.com/gp/product/1632364611/ref=x_gr_w_bb_sout?ie=UTF8&tag=x_gr_w_bb_sout-20&linkCode=as2&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=1632364611&SubscriptionId=1MGPYB6YW3HWK55XCGG2

Από το Άμαζον η τιμή είναι περίπου (χωρίς να έχω υπολογίσει τα έξοδα μεταφοράς) 142,62 ευρώ.

Αλλιώς αν θες τσέκαρα και τους 5 τόμους (ο 3ος έχει εξαντληθεί) χωριστά (σε paperback) από τα Public σε τιμή περίπου 113,06 ευρώ: https://www.public.gr/product/akira-volume-1-v-1/prod511218/?source=recommendations_viewed_1, https://www.public.gr/product/akira-volume-2-v-2/prod2240403pp/?source=recommendations_bought_2, https://www.public.gr/product/akira-volume-4-v-4/prod2240514pp/, https://www.public.gr/product/akira-volume-5-v-5/prod1012662pp/, https://www.public.gr/product/akira-volume-6-v-6/prod2240278pp/

Για τον 3ο τόμο από εδώ στα 16,14 ευρώ: https://www.amazon.com/Akira-Vol-3-Katsuhiro-Otomo/dp/1935429043/ref=sr_1_16?keywords=Akira+35th+Anniversary+Box+Set&qid=1572539186&s=audible&sr=8-16

Δηλαδή στα paperback η τιμή φτάνει συνολικά τα 129,2 ευρώ, η οποία σε σχέση με την τιμή των 142,62 ευρώ των hardcover είναι προτιμότερη.

Όλα αυτά βέβαια ξαναλέω ότι είναι στα αγγλικά καθώς και εγώ δεν έχω βρει πουθενά στο ίντερνετ τα τεύχη αυτά στα ελληνικά. Πάντως αν έχεις δει το άνιμε να σε πληροφορήσω ότι το μάνγκα διαφέρει σε αρκετά σημεία από αυτό (το άνιμε δεν ήταν πιστή μεταφορά του μάνγκα, καθώς όταν το έφτιαχνε ο Οτόμο δεν είχε προλάβει να ολοκληρώσει το μάνγκα).

 

Τας είπες όντως όλα :lol:

Ευτηχώς γνωρίζω Αγγλικά και η τιμή εναμενόμενα ακριβή.Μπορεί να το πάρω ή μπορεί να καταλείξω να πάρω κανά σκληρόδετο watchmen,θα δω.

Δυστηχώς δεν μπορώ να κάνω πάνω από ένα like το post σου.

 

3 ώρες πριν, SPAWN είπε:

Εγω ειμαι το 1968 και εχω ολα τα μαρβελ καμπανα σχεδον απ το 74

 

Όπως και η μητέρα μου,του '68.Φαντάζομαι θα έχεις τεράστια συλλογή,σου εύχομαι να την επεκτίνεις και άλλο αν θέλεις. :up:

 

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, Super Goofy 000 είπε:

 

   

Κι εγώ ελπίζω με τις ''πολλές εποχές'' να εννοούν το Silent Screams (ιστορία του '90), γιατί θέλω πολύ να βγει σε αυτήν την συλλογή :pray:

Για Σπάιντερ-Μαν εικάζω να δούμε ή το επόμενο του Στραζύνσκι ή το Blue. Θυμάμαι το δεύτερο το είχαν προαναγγείλει το 2014, με αφορμή την ταινία Amazing Spider-Man 2. Τελικά δεν κυκλοφόρησε. Αν όμως το είχαν μεταφράσει τότε, τους συμφέρει να δώσουν έτοιμη την μετάφραση τώρα.

 

 

Υπάρχει στην συλλογή Marvel's Mightiest Heroes, που επίσης κυκλοφορεί από την Hachette. Μπορεί να το πάρουν από εκεί :)

 

Δεν ξέρω αν πάρουν από άλλη συλλογή για αυτή εκτός αν το πάρουν ως ιστορία που ήθελαν να βάλουν στη συλλογή αυτή και μόνο. 

 

Και όχι δεύτερη τέτοια συλλογή back to back με αυτή.Είμαι δυστυχώς προσωπικά κατά παρόλο που μπορεί να μου άρεσε και δεν θα το σηκώνει η τσέπη πιστεύω.Το θεωρώ θαύμα που μπορώ να πάρω αυτή τη συλλογή.Και αν γίνεις όντως επιτύχια,καλά να είμαστε,να συνεχιστεί όπως στο εξωτερικό.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Καλά αν θεωρήσουμε ότι βάζουν και ιστορίες από αυτή την 2η συλλογή, φέξε μου και γλίστρησα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

56 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Καλά αν θεωρήσουμε ότι βάζουν και ιστορίες από αυτή την 2η συλλογή, φέξε μου και γλίστρησα. 

 

Μπα όχι.Απλά το αναφέραμε γιατί έχει την τρίτη ιστορία του JMS για Amazing Spiderman σε συλλογή hachette (Homecoming και Revelations & Until The Stars Turn Cold σε αυτήν εδώ και Happy Birthday στην Earth's Mightiest Heroes) το ένα από τα επόμενα του  Homecoming,το Happy Birthday.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

 

60 και 70;;;; Ουαου :wow:

Εδώ στο thread αυτό έχω δει μέχρι των 50,αν θυμάμαι καλά.Παιδιά αν ακούστικα/φάνικα αγενής,ζητώ συγνώμη.Εκπλήσσομαι που τα κόμικ έχουν τόσο βαθιά ρίζα στην Ελλάδα και συνεχίζει και σήμερα.Παλιά διαβάζανε ποπάυ (ο αγαπημένος ήρωας των γονιών μου σε κόμικ ή γενικα) και άλλα κόμικ αλλά το είχαν ως παιδική ενασχόληση.Ναι όταν έρχεται στα κόμικ και άλλα πράγματα θεωρούσα πως ο Έλληνας θα τα έχει στην άκρη.Ξέρετε πως "τα κομικ ειναι παιδικά  και γιατί τα διαβάζεις" τύπου πράγματα και λοιπά.

Εγώ ανήκω στη γενιά των 40ρηδων και είμαι ακόμη γεμάτος απορίες... Κι εσύ και οι άλλοι φίλοι που μπήκατε τον τελευταίο καιρό εδώ, μην κολλάτε σε αυτό εδώ το νήμα... Το φόρουμ είναι πραγματικά κτηνώδες! Υπάρχουν παρουσιάσεις κόμικς για όλα τα γούστα με τις παρουσιάσεις & καταγραφές να ξεκινούν απ' τα τέλη του 19ου αιώνα μέχρι σήμερα! Τσεκάρετε τα indexes (καταλόγους) απ' τα "Περιεχόμενα", μπείτε για παράδειγμα στις Ελληνικές εκδόσεις κόμικς, ανοίξτε ένα και βρείτε στη δεξιά μπάρα τις υποκατηγορίες που χωρίζονται βάσει δεκαετιών, για να δείτε τι θαυμάσιες ιστορίες του εξωτερικού έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα (και καθαρά εγχώρια κόμικς, φυσικά, όπως και γελοιογραφίες!) εδώ και 130 χρόνια!! Με τον καιρό πιστεύω θα τα εκτιμήσετε περισσότερο (ανεξαρτήτου διανομής, εντύπου, χρωματισμού, εκδότη κτλ.), όπως τα εκτιμήσαμε κι εμείς στα 13 χρόνια που υπάρχει μέχρι τώρα η κοινότητα αυτή! Όλοι, μικρότεροι και μεγαλύτεροι, ακόμη μαθαίνουμε! :)  Υπάρχουν κι άλλα κόμικς εκεί έξω που δεν έχουν παρουσιαστεί και περιμένουν να τ' ανακαλύψουμε, υπάρχουν κάποια πάλι που είναι "κρυμμένα" σε άλλου τύπου έντυπα, υπάρχει ακόμη υλικό προς διερεύνηση, ακόμη και στα υπερηρωικά. Θα γίνει η δουλειά σιγά σιγά κι εκεί. Προσωπικά, είμαι ακόμη σε πειραματικό στάδιο... Αλλά ρίξτε μια ματιά γύρω τριγύρω να δείτε τι έχει παρουσιαστεί όλα αυτά τα χρόνια! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εγώ πάλι όσον αφορά τον Hulk εύχομαι να συνεχίσουν το σερί με τις σύγχρονες ιστορίες και να βγάλουν το Planet Hulk και όχι τo Silent Screams που βλέπω έχει μέτριες κριτικές :)

 

To επόμενο Spider-Man θα στοιχημάτιζα πως θα ήταν το Power and Responsibility, αλλά απ΄τη στιγμή που η Anubis ανάφερε στον tsaklas πως θα είναι Αmazing και όχι Ultimate προβληματίζομαι :thinking:

Μακάρι να ΄ναι το Birth of Venom, αλλά για Revelations & Until the Stars Turn Cold το κόβω :thinking:
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

24 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Εγώ ανήκω στη γενιά των 40ρηδων και είμαι ακόμη γεμάτος απορίες... Κι εσύ και οι άλλοι φίλοι που μπήκατε τον τελευταίο καιρό εδώ, μην κολλάτε σε αυτό εδώ το νήμα... Το φόρουμ είναι πραγματικά κτηνώδες! Υπάρχουν παρουσιάσεις κόμικς για όλα τα γούστα με τις παρουσιάσεις & καταγραφές να ξεκινούν απ' τα τέλη του 19ου αιώνα μέχρι σήμερα! Τσεκάρετε τα indexes (καταλόγους) απ' τα "Περιεχόμενα", μπείτε για παράδειγμα στις Ελληνικές εκδόσεις κόμικς, ανοίξτε ένα και βρείτε στη δεξιά μπάρα τις υποκατηγορίες που χωρίζονται βάσει δεκαετιών, για να δείτε τι θαυμάσιες ιστορίες του εξωτερικού έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα (και καθαρά εγχώρια κόμικς, φυσικά, όπως και γελοιογραφίες!) εδώ και 130 χρόνια!! Με τον καιρό πιστεύω θα τα εκτιμήσετε περισσότερο (ανεξαρτήτου διανομής, εντύπου, χρωματισμού, εκδότη κτλ.), όπως τα εκτιμήσαμε κι εμείς στα 13 χρόνια που υπάρχει μέχρι τώρα η κοινότητα αυτή! Όλοι, μικρότεροι και μεγαλύτεροι, ακόμη μαθαίνουμε! :)  Υπάρχουν κι άλλα κόμικς εκεί έξω που δεν έχουν παρουσιαστεί και περιμένουν να τ' ανακαλύψουμε, υπάρχουν κάποια πάλι που είναι "κρυμμένα" σε άλλου τύπου έντυπα, υπάρχει ακόμη υλικό προς διερεύνηση, ακόμη και στα υπερηρωικά. Θα γίνει η δουλειά σιγά σιγά κι εκεί. Προσωπικά, είμαι ακόμη σε πειραματικό στάδιο... Αλλά ρίξτε μια ματιά γύρω τριγύρω να δείτε τι έχει παρουσιαστεί όλα αυτά τα χρόνια! :beer:

 

Ο λόγος που κολλάω με αυτό το thread είναι γιατί για τώρα αυτή η συλλογή με ενδιαφέρει και δεν με κόβω για να συλλέγω πολλά εκτός από αυτήν.Συν πως δεν ξέρω από κόμικ ούτε έχω και θα γίνω ρόμπα αλλού :lol:

Μπορεί να τα κοιτάξω όμως αυτά που μου έδειξες,για σένα :)

 

11 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Εγώ πάλι όσον αφορά τον Hulk εύχομαι να συνεχίσουν το σερί με τις σύγχρονες ιστορίες και να βγάλουν το Planet Hulk και όχι τo Silent Screams που βλέπω έχει μέτριες κριτικές :)

 

To επόμενο Spider-Man θα στοιχημάτιζα πως θα ήταν το Power and Responsibility, αλλά απ΄τη στιγμή που η Anubis ανάφερε στον tsaklas πως θα είναι Αmazing και όχι Ultimate προβληματίζομαι :thinking:

Μακάρι να ΄ναι το Birth of Venom, αλλά για Revelations & Until the Stars Turn Cold το κόβω :thinking:
 

 

Μην το υποτιμάς καθόλου το Revelations,είναι το επόμενο του Homecoming το οποίο και λάτρεψα.Θυμήσω την τελευταία εικώνα του Homecoming,το Revelations είναι ακριβώς το επόμενο του αν σκεφτείς και την ονομασία του.

 

Στο λέω man,βάσει την τελευταία εικώνα του homecoming και το ονομά του,θα έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ το Revelations μέσα,δεν το έχω διαβάσει καν και ανυπομονώ.Είμαι πορωμένος και ο πήχης μου είναι ψηλά για αυτό,ελπίζω να μην απογοητευτώ :D:pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν το υποτιμώ.
Τόσα Spider-Man υπάρχουν όμως.
Δεν είναι ανάγκη να διαβάσουμε πάλι Straczynski :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Hulk και Spider-Man ανάμεσα στα επόμενα, εγώ θα ποντάρω στο Planet Hulk και το Birth of Venom που τα έχετε αναφέρει. Προσωπικά δε με χαλάει καθόλου να διαβάσω Straczynski ξανά στο Spider-Man, μου αρέσει πολύ σαν συγγραφέας, αλλά οι σειρές τόσο του Amazing όσο και του Ultimate έχουν πολλές καλές ιστορίες και συγγραφείς, οπότε είμαι ανοιχτός σε οποιοδήποτε ενδεχόμενο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δεν με χαλάει ο Venom,είναι από τους αγαπημένους μου κακούς...επείσης  θερίζει πισινούς στο Marvel vs Capcom :dance:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πάντως είναι ενδιαφέρον ότι βγάζουν Hulk και μετά γυρνάνε πίσω στον Spider-Man και μάλιστα Amazing. Λέτε να ακολουθήσουν κάποιο μοτίβο; Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος από τώρα αλλά στοιχηματίζω ότι αν το 8ο είναι το Planet Hulk και το 9ο το επόμενο Spider-Man του JMS, η επόμενη 8άδα θα πάει κάπως έτσι:

 

9. Amazing Spider-Man: Revelations & Until the Stars Turn Cold

10. Iron Man: The Five Nightmares

11. κάτι σε Avengers, δεν μπορώ να καταλήξω σε τι, ίσως πέσω κι έξω

12. Captain America: The Winter Soldier

13. νέος ήρωας όπως στην πρώτη 8άδα είδαμε Deadpool

14. Astonishing X-Men: Dangerous

15. Thor: God of Thunder - The God Butcher

16. Hulk: Planet Hulk (Part 2)

 

και μετά λογικά αφού έχουν πιάσει αρκετά 00s από τον καθένα και έχει φανεί το πιστό κοινό, ίσως γυρίσουν στην 3η 8άδα σε 90s-80s ιστορίες. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μήπως να τους κάνανε δύο ή τρεις τους νέους χαρακτήρες; Μου φαίνεται λίγο στεγνό τους ίδιους συνέχεια.Μήπως κανά άλλο Εκδικητή,φύλακα του γαλαξία,black panther (από mcu πλευρά) ή κανά Punisher και ghost rider (underdogs,δική μου επιθυμία)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Στην θέση του Iron Man και του Thor μπορεί άνετα να μπει κάποιος άλλος γιατί δεν έχουν βάλει ιστορίες των οποίων η συνέχεια βρίσκεται στην συλλογή. Στον Iron Man ειδικά γιατί δεν έχει πολλές ιστορίες μέσα στις ξένες εκδόσεις. Απλά λέω ότι μπορούν άνετα να ακολουθήσουν το συγκεκριμένο μοτίβο αν θέλουν. Επίσης η ιστορία του Iron Man πρόκειται για επανέκδοση που λέω, τις οποίες αγαπάνε και σίγουρα θα δούμε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To "Iron Man: Oι Πέντε Εφιάλτες" είναι διαθέσιμο απ΄την Anubis, άρα δύσκολα να βγει απ΄την Hachette στο προσεχές μέλλον.
Ίσως αργότερα αν κι εφόσον εξαντληθεί.
Tώρα για το τι θα βγει στη συλλογή μετά τον τόμο 9 θεωρώ είναι εντελώς υποθετική συζήτηση, αυτό που λέμε "κουβέντα να γίνεται" :lol:

Πάντως @TheMetalBat μην κολλάς μόνο σ΄αυτή τη συλλογή αν θες να διαβάσεις καλά υπερηρωικά.
Επεκτάσου και αλλού.
Κι εγώ απ΄το Coming Home ξεκίνησα αλλά δεν έμεινα εκεί.
Και να σου πω κάτι;
Τα καλύτερα υπερηρωικά μέχρι στιγμής τα έχω διαβάσει εκτός συλλογής.
Ψάξε αυτά που έχει βγάλει η Anubis και η Οξύ. Και όχι μόνο Marvel, δες και τα DC :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Περίεργο, πριν λίγο καιρό που το 'χα ψάξει θα ορκιζόμουν ότι το εμφάνιζε ως εξαντλημένο. Παρ'όλα αυτά πρόκειται για έκδοση του 2010, θεωρώ έχει περάσει αρκετός καιρός για να το "κάψουν" μέσα στην συλλογή. Δεν ξέρω να θα επαληθευτώ, ήταν απλά μια σκέψη που έκανα βλέποντας πως στο 9 ξαναρχίζει πάλι από Amazing Spider-Man. Θα μάθουμε σε 1 μήνα και λίγο παραπάνω.  Όπως και να 'χει είναι όντως μονάχα υποθέσεις αλλά για μένα αυτό είναι το ωραίο. Γενικά η συλλογή αυτή προκαλεί πολλές συζητήσεις. Δεν ξέρω αν το έχει σκεφτεί κανένας άλλος, αλλά όταν βλέπω συζητήσεις εδώ μέσα για πολύ γνωστές σημερινές εκδόσεις που έγιναν ας πούμε 10 χρόνια πριν, όταν κυκλοφορούσε η έκδοση, μου φαίνεται υπερβολικά ενδιαφέρον. Ειδικά για ταινίες/σειρές, είναι φοβερό να βλέπεις συζητήσεις και expectations πριν μια δεκαετία για κάτι που είναι πασίγνωστο σήμερα. Έχω πετύχει συζητήσεις πριν το πρώτο Iron Man ή θέματα που ανακοίνωναν ότι ξεκινάει η παραγωγή του Game of Thrones ή ακόμα και θέματα που ανακοινώνουν την έκδοση της Βιβλιοθήκης Μπαρκς και έτριβα τα μάτια μου. Αν είχα χρόνο θα είχα κάτσει να διαβάσω κάμποσες σελίδες που έχουν γραφτεί από τότε, απλά για να δω την οπτική κάποιου που το έζησε εξαρχής. Ε, σε ένα μικρό βαθμό έτσι νιώθω και σ'αυτό το topic. Είναι η αρχή κάτι μεγάλου. Και το απολαμβάνουμε στο έπακρο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Καλημέρα,εκτώς από προσωπική επιθυμία μένω στη συλλογή γιατί είναι ασφαλές έδαφος.Σκληρόδετη έκδοση καλύτερων ιστοριών marvel καθώς είναι και φθηνό.Δηλαδή  σκέφτομαι να πάρω το watchmen deluxe edition ενώ έχει 40 ευρώ περίπου.Ενώ με αυτά τα λεφτά μπορώ να πάρω τέσσερα τεύχη εδώ με διαφορετικές ιστορίες και ήρωες.Συν πως τα τευχάκια δε με παίρνει να τα έχω λόγο κακού χαμού που θα γίνει στο σπίτι από άποψη χώρου και ποιότητας (επίσης και γιατί μερικά έχουν συγκεκριμένο deadline,εφημερίδων δηλαδή).Εκτός συλλογής τα hardcovers είναι ακριβά,ζήτημα αν θα πάρω τέσσερα ξέρω γω.Α υπάρχει και αυτό με τις ράχες.Άντε μπορεί να βρω κάνα hardcover της DC εκτός watchmen.Αλλά μία από τις πραγματικές μαγίες της συλλογής και δικές μου είναι πως δεν έχω τίποτα και μου αρέσουν οι εκπλήξεις :lol:

Οπότε παίζω λίγο στοίχημα είτε εδώ είτε μόνος για το τι μπορεί να μπει εδώ.

 

Μήπως ξέρετε καμιά καλή στενόμακρη βιβλιοθήκη ή ραφιέρα ξέρω γω για αυτή τη συλλογή,αυτή που έχω είναι ενσωματωμένη με γραφείο και μικρή ΚΑΙ γεμάτη  χαχαχα

Μέχρι στιγμής οι τόμοι είναι στοιβαγμένοι, ο ένας πάνω στον άλλο πάνω από τη μικρή καλή διπλή στοίβα παιχνιδιών μου playstation 3.Δεν μπορώ να πω έχουν καλή βάση :lol:

 

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

12 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Περίεργο, πριν λίγο καιρό που το 'χα ψάξει θα ορκιζόμουν ότι το εμφάνιζε ως εξαντλημένο.

Το θυμάσαι έτσι γιατί το είχαν όντως εξαντλημένο. Θα έκαναν καμιά εκκαθάριση στις αποθήκες τους και θα βρήκαν και άλλα μάλλον. Δεν ξέρω τι κάνουν τώρα, αλλά παλιότερα δεν μου είχαν δώσει την εντύπωση πως έχουν και την καλύτερη μηχανογράφηση στον κόσμο, αν είχαν καθόλου. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

13 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Πάντως είναι ενδιαφέρον ότι βγάζουν Hulk και μετά γυρνάνε πίσω στον Spider-Man και μάλιστα Amazing. Λέτε να ακολουθήσουν κάποιο μοτίβο; Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος από τώρα αλλά στοιχηματίζω ότι αν το 8ο είναι το Planet Hulk και το 9ο το επόμενο Spider-Man του JMS, η επόμενη 8άδα θα πάει κάπως έτσι:

 

9. Amazing Spider-Man: Revelations & Until the Stars Turn Cold

10. Iron Man: The Five Nightmares

11. κάτι σε Avengers, δεν μπορώ να καταλήξω σε τι, ίσως πέσω κι έξω

12. Captain America: The Winter Soldier

13. νέος ήρωας όπως στην πρώτη 8άδα είδαμε Deadpool

14. Astonishing X-Men: Dangerous

15. Thor: God of Thunder - The God Butcher

16. Hulk: Planet Hulk (Part 2)

 

και μετά λογικά αφού έχουν πιάσει αρκετά 00s από τον καθένα και έχει φανεί το πιστό κοινό, ίσως γυρίσουν στην 3η 8άδα σε 90s-80s ιστορίες. 

Λογικός συλλογισμός αλλά πιστεύω πως (αν και παράτολμο) θα αρχίσουν τα 80s-90s στην δεύτερη 8άδα. Νομίζω πως 4 μήνες είναι αρκετοί για να εξοικειωθεί το κοινό και αφού μάλλον θα έχουν extra budget από τις επανακυκλοφορίες, μπορούν σιγά σιγά να αρχίσουν να βάζουν και μερικά 80s-90s μαζί με τα 00s. Για παράδειγμα το Spider-Man θα μπορούσε να είναι το Birth of Venom ή το The Night Gwen Stacy died (που απ' όσο ξέρω έχει ήδη μεταφραστεί), το Iron Man θα μπορούσε να είναι κι αυτό μια κλασσική ιστορία όπως το Demon in a Bottle και όλες οι υπόλοιπες θα μπορούσαν να είναι ιστορίες των 00s ίσως με εξαίρεση μία ή δύο. Μετά στην επόμενη 8άδα θα είχαν περισσότερες 80s-90s και πάει λέγοντας μέχρι να ισορροπηθούν. Μπορεί να ακούγεται σαν ένα ουτοπικό σενάριο αλλά δεν είναι και αδύνατο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Απάντησε και το Αργος. Δεν έδωσε κάποια νέα πληροφορία για το τι θα κυκλοφορήσει αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρον να ποσταρω κι εδώ πως λειτουργεί η διανομή της έκδοσης. 

Screenshot_20191101_150007.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.