Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αυτά τα Avengers & Captain America είναι εκδόσεις του 2004. Ο ΒΜΒ ήταν σχετικά νέος. Ο Brubaker πιο παλιός. Και οι δυο είχαν ένα θεματάκι που το προσέχω πάλι σε αυτές τις εκδόσεις. Οι διάλογοί τους είναι γεμάτοι αποσιωπητικά. Διακόπτει ο ένας τον άλλον, φράσεις στη μέση, ένα μοτίβο που ευτυχώς το παρατήσανε αργότερα. Εδώ εγώ το έκανα και ευτυχώς βρέθηκε κάποιος να μου το πει. "Μιλάνε σα να έχουν πάθει εγκεφαλικό". Καλά είπε άλλη φράση που οι φρουροί του diversity δε θα επέτρεπαν.

 

Πάντως δε δίνει ζωντάνια στους διαλόγους κάτι τέτοιο. Δεν είναι ανάγκη να μιλάνε σαν παίκτες του Big Brother. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2077 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αγοράστηκε και το 4ο!!! Μακάρι να πάνε καλά οι πωλήσεις και, γιατί όχι, να πάρει σειρά η DC!!! Μοναδική παραφωνία αυτή η έρμη η ράχη... Που θα πάει, θα την ευθυγραμμίσουν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

8 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

ΥΓ:       

Αγαπητή Hatchette,

αν όντως διαβάζεις αυτό το thread σε παρακαλώ αγόρασε όλα τα εκδοτικά δικαιώματα για να έχεις την δυνατότητα  να εκδόσεις όλη την συλλογή όπως είναι στο εξωτερικό,εδώ στην Ελλάδα.Γιατί μερικοί αρχάριοι αναγνώστες κομίκ διψούν για τις καλύτερες ιστορίες της Marvel (καλή ώρα) σε σκληρόδετη έκδοση και σε οικονομική,γενικά για το αντικείμενο, τιμή, όπως η συλλογή σου.

 

Ευχαριστώ για την ευκαιρία αυτήν και τα τεύχη που έχω ή και θα έχω της συλλογή.

 

Φιλικά,

 ένας  τύπος που ονειρεύεται!!

 

~Δημήτρης

 

 

 

 

Αυτό θεωρώ πως σε μεγάλο βαθμό βρίσκεται στο χέρι μας. Η Hachette πρέπει να προσέξει ποιους τίτλους θα βγάλει, δηλαδή να μην κάνει πολλές επανεκδόσεις (που εμένα μέχρι τώρα δε με χαλάνε, γιατί δεν έχω κάποιο διπλό από όσα έχουν ανακοινωθεί) και κυρίως να διαλέξει ιστορίες γνωστές για την ποιότητα τους, ιστορίες που θα καθορίζουν σημαντικά το χαρακτήρα του κάθε ήρωα και να μην έχουν βγει στα ελληνικά, οπότε να υπάρχει προσμονή εκ μέρους μας (ήδη πολλοί σε αυτό το θέμα έχουν παραθέσει ποιους τίτλους από την αγγλική έκδοση θα ήθελαν να δούμε εδώ).

Από εκεί και μετά, εμείς ως αναγνωστικό κοινό πρέπει να αποδείξουμε ότι είμαστε δεκτικοί σε μία φιλότιμη και φιλόδοξη προσπάθεια, να στηρίζουμε τη συλλογή και να μη βαρεθούμε μετά το τεύχος 15 ας πούμε, οπότε και η εκδοτική να έχει μια συνέπεια, αλλά και εμείς να αποδείξουμε ότι είμαστε ένα κοινό που στηρίζει εγχειρήματα όπως αυτό. 

Αν λοιπόν πάνε όλα καλά με τους πρώτους 60 τόμους, αισιοδοξώ πως θα δούμε και τους υπόλοιπους. Όπως και να 'χει, είναι μεγάλο πόνημα οπότε το αν θα πιάσει ή όχι θα το δούμε σε βάθος χρόνου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Kurdy Malloy είπε:

O Captain ΕΙΝΑΙ ο Human Torch

 Image result for captain america human torch

 

Εννοώ την ομάδα του το '40 χαχαχα

 

29 λεπτά πριν, Tasos είπε:

Αγοράστηκε και το 4ο!!! Μακάρι να πάνε καλά οι πωλήσεις και, γιατί όχι, να πάρει σειρά η DC!!! 

 

Με ίδια ποιότητα,ίδια όλα. Αλλά θε με χτυπήσει στα αρχ$$%ια οικονομικά και δεν είμαι καθόλου σπάταλος,όχι υπερβολικά τουλάχιστον.

 

(Επιτρέπονται οι βρισιές εδώ; Ως έκφραση του λόγου βέβαια και όχι ως προσβολή.Δεν ξέρω)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ καταλαβαίνω αυτό που λεει ο @theforce και πιστεύω ότι αυτό είναι το βασικό θέμα που έχουν πολλοί σαν Κ μένα που δεν διαβάζουμε υπερηρωικα αλλά είπαμε να στηρίξουμε αυτή την υπεροχη έκδοση. Και επίσης καπου πιο πάνω (απίθανος αχταρμάς σε thread γουστάρω καργα) διάβασα κάτι πολύ εύστοχο. Οι amateurs του χώρου δυσκολεύονται να σταματήσουν στον πρώτο τόμο. Μετά θα τους πάρει η κατηφόρα. Πάντως θα ήθελα Κ εγώ να υπήρχε όσο γίνεται μια λογική συνέχεια. Ξέρω ξέρω ζητάω πολλά...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, theforce είπε:

Έρχεται για μένα η πρώτη μεγάλη δοκιμασια για το αν θα συνεχίσω τη σειρά. Ο πρώτος τόμος ήταν που με έπεισε να την αγοράσω ολόκληρη. Τον βρήκα άψογο σε όλα. Ο δεύτερος με φρεναρησε κάπως (βρήκα το σενάριο να στερείται λογικής και επίσης δε μου άρεσε το ότι η αναβάθμιση του Αιρον μαν οφειλεται σε μεγάλο βαθμό σε άλλο άτομο), αλλά όχι αρκετά για να αλλάξω γνώμη. Στον τόμο των Εκδικητων βρήκα κάποια προβλήματα στην ιστορία, αλλά αυτό που με προβλημάτισε περισσότερο ήταν ότι η ιστορία δεν ολοκληρώθηκε. Τέλος πάντων, τουλάχιστον ολοκληρώθηκε το βασικό θέμα της ιστορίας, η δημιουργία της νέας ομάδας των Εκδικητων. Κι ερχόμαστε στον τέταρτο τόμο, όπου ούτε η κεντρική ιστορία ολοκληρώνεται. Πότε θα διαβάσουμε την συνέχεια; Στους επόμενους 2 μήνες; Στους επόμενους 6 μήνες; Σε ένα χρόνο; Κι αρχίζω να σκέφτομαι τι είδους είναι αυτή η συλλογή. Συλλογές ιστοριών που δεν έχουν καμία σχεση μεταξύ τους ή μια με την άλλη, που δεν ξέρουμε ποια χρονολογία έχουν εκδοθεί, που κόβονται στη μέση. Ο καπταιν Αμερικα του 3ου τόμου, πού βρίσκεται χρονολογικά σε σχέση με τον Καπ του 4ου; Όταν ο Θωρ αναστηθεί στον δικό του τόμο θα παίξει ξύλο με τον Αιρον μαν. Ποιον Αιρον μαν; Αυτόν που έχει αναβαθμιστεί με τον extremis του 2ου τόμου; Αυτόν που έφτιαξε τη νέα ομάδα την Εκδικητων του 3ου τόμου; Άλλον Αιρον Μαν; Γενικά η όλη έκδοση αρχίζει και μου δίνει μια εντύπωση ενός αχταρμά, ποιοτικότατου μεν, αχταρμά δε. Δεν υπάρχουν πληροφορίες για τη χρονολογία των αρχικών εκδόσεων. Επίσης δε μου αρκούν οι πληροφορίες της πρώτης σελίδας για το περιβάλλον στο οποίο εκτυλισσονται οι ιστορίες. Γενικά μου δίνει την εντύπωση μιας σειράς χωρίς συνοχή. 

Σε αυτά έρχονται να προστεθούν ένας τόμος του Ντεντπουλ, ο οποίος χαρακτήρας τη δεκαετία του 90 μου άρεσε αλλά όχι πια, κι ένας τόμος του Θωρ που τον έχω στην αρχική του έκδοση (το πρώτο μου διπλό). Έχω 10 μέρες ακόμη να αποφασίσω. Οι πιθανότητες είναι ακόμη υπέρ του να συνεχίσω. Αλλά ο αρχικος ενθουσιασμός έχει κοπάσει. 

Πάντως θα ήθελα σιγουρα μια καλύτερη ενημέρωση σχετικά με τις χρονολογιες εκδόσεως των πρωτότυπων ιστοριών και μια όσο το δυνατόν χρονική συνέχεια μεταξύ των τομων. Δηλαδή πχ να μην πηγαίνουμε από το 2001 στο 2006, μετά στο 2005 και μετά στο 2004 κι ύστερα στο 2007. Ας υπάρχει μια πιο ομαλή ροή. Το σύμπαν της Μαρβελ εξελίσσεται κάθε λίγα χρόνια, και οι ιστορίες των ηρωων δεν είναι εντελώς αυτόνομες.

Το τι συμφωνία έχει κάνει η Hachette με την Ανουμπις εμένα ως πελάτη δε με ενδιαφέρει. Ας ερχόταν σε συμφωνία και με την Οξύ. Με ενδιαφέρει το να με ικανοποιεί το προϊόν που έχω στα χέρια μου. Και όπως φαίνεται, η Ανουμπις κάνει ο,τι έκανε και με τις δικές της εκδόσεις, που για μένα ήταν ένα μπέρδεμα, γι αυτό και είχα σταματήσει να τις αγοράζω.  Όχι ότι και η Οξύ έχει άλλη νοοτροπία όπως βλέπω... Είναι κι ένα παράπονο που είχα ανέκαθεν από τις ελληνικές εκδοτικές εταιρείες όπως Καμπανά, Μαμουθ. Διαβάζαμε ιστορίες πχ του 80 ταυτόχρονα με ιστορίες του 60. Κι όταν πχ γίνονταν crossover μαθαίναμε την αρχή ή το τελος μιας ιστορίας 50 τεύχη μετά. 

Έτσι ήταν πάντοτε στις Ελληνικές εκδόσεις φίλε μου, εξαίρεση το "Σπάιντερ-Μαν" των εκδόσεων "Καμπανάς" όπου είχαν συνέχεια αλλά κι εκεί όχι πάντα, καθώς συμπεριλάμβαναν "σφήνα" και περιπέτειες από άλλες σειρές του Σπάιντερ-Μαν απ' τις Η.Π.Α. Αν και αυτό το έκαναν τα τελευταία χρόνια, αν θυμάμαι καλά. Απ' το 450ο τεύχος κι έπειτα. Κι εμένα με ξένιζε όταν έβλεπα ξαφνικά τα "Άνθρωπος Αράχνη" της "Modern Times" ή όταν έμαθα τους X-Men απ' τη "Μαμούθ Comix" και διάβαζα σε κάποια φάση ιστορίες παράλληλα του "X-Factor" ως δεύτερες στα "Σούπερ Σπάιντερ-Μαν"! Τις διαβάζεις όλες κι έπειτα τα τεύχη δεν πάνε πουθενά. Τις διαβάζεις ξανά, αναλύεις τις ιστορίες, συμπληρώνεις κάποια μικρά κενά μόνος σου (να καταλάβεις χρονικά εάν πέφτουν μπρος-πίσω οι ιστορίες ή αν οι υπερήρωες τα έχουν τσουγκρίσει με κάποιον υπερκακοποιό στο παρελθόν) και περιμένεις μια κάποια συνέχεια. Δεν υπάρχει το αναγνωστικό κοινό που χρειάζεται να στηριχθεί κάποια σειρά για πάρα πολλά χρόνια και το έχουμε αποδείξει αυτό, όλα αυτά τα χρόνια. Έχουν γίνει κάποιων ετών φιλότιμες προσπάθειες, ωστόσο, ήδη από τη δεκαετία του '70 με κάποιες σειρές (δεν πάω στο '60 επειδή υποθέτω πως τα "Τα Καλύτερα Κόμικς" δεν ήταν ιστορίες σε συνέχειες με τ' αντίστοιχα αμερικανικά, αλλά επιλεγμένες. Δε ξέρω με σιγουριά, βέβαια...), αλλά την ίδια κατάληξη είχαν όπως οι πιο "πρόσφατες" της "Anubis"...

 

Τότε δεν υπήρχε και εγκυκλοπαιδική γνώση απ' το διαδίκτυο. Τώρα έχεις! Τότε δεν κατέβαζες κόμικς. Τώρα κατεβάζεις αν θέλεις και διαβάζεις συνέχειες ή αγοράζεις απ' το εξωτερικό καλύτερες συγκεντρωτικές εκδόσεις και συμπληρώνεις τα κενά που έχεις! Αλλά θέλεις να τα συμπληρώσεις; Αν τα ψειρίζεις πολύ και "φτάσεις" σε πιο μέτριους σεναριογράφους, τι θα έκανες; Και τι θα σκεφτόσουν; Με αυτήν εδώ τη σειρά λύνεται το πρόβλημα σε κάποιο βαθμό, διότι είναι επιλεγμένες ιστορίες (δε γνωρίζω το κριτήριο επιλογής της εκδοτικής, βέβαια (προκύπτει π.χ. στατιστικά από αγορές των ιστοριών αυτών σε κάθε προγενέστερη έκδοση; ). Ας μας διαφωτίσει κάποιος εάν έχουν δηλώσει "εκεί έξω" πως υπάρχει κάποιο τέτοιο). Δε θα είναι απαραίτητα οι κορυφαίες ιστορίες και σίγουρα όχι οι καλύτερες για τα γούστα του καθένα μας, δείχνει πως είναι όμως μια ασφαλής επιλογή! Τον Deadpool τον απεχθάνομαι (βασικά, απλώς μου είναι παντελώς αδιάφορος) αλλά δε θα "σπάσω" τη σειρά για ένα και δυο graphic novels. Θα τη στηρίξω μέχρι τέλους, ελπίζοντας πως θα υπάρξει συνέχεια. Απλώς στο τέλος της σειράς επιβάλλεται να δώσουν κάποιο κουπόνι για αγορά μιας στιβαρής βιβλιοθήκης σε προνομιακή τιμή! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως αυτή η σειρά έδωσε το έναυσμα σε αυτό το topic που είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για εμάς τους τελείως άσχετους με τα υπερηρωικα να πάρουμε μια καλή τζούρα από όλο αυτό το πράγμα. Μην ξεχνάμε ότι τα υπερηρωικα (Όσο κ αν δεν τα διαβάζω και δεν μ αρεσουν) αποτελούν ένα από τα μεγαλύτερα (Αν όχι το μεγαλυτερο) κεφάλαιο της παγκόσμιας κομικσοσκηνης. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Απλώς στο τέλος της σειράς επιβάλλεται να δώσουν κάποιο κουπόνι για αγορά μιας στιβαρής βιβλιοθήκης σε προνομιακή τιμή! :D

 

Ή έξτρα τετραγωνικά για εμάς με μικρό χώρο :lol:

 

3 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Αυτό θεωρώ πως σε μεγάλο βαθμό βρίσκεται στο χέρι μας. Η Hachette πρέπει να προσέξει ποιους τίτλους θα βγάλει, δηλαδή να μην κάνει πολλές επανεκδόσεις (που εμένα μέχρι τώρα δε με χαλάνε, γιατί δεν έχω κάποιο διπλό από όσα έχουν ανακοινωθεί) και κυρίως να διαλέξει ιστορίες γνωστές για την ποιότητα τους, ιστορίες που θα καθορίζουν σημαντικά το χαρακτήρα του κάθε ήρωα και να μην έχουν βγει στα ελληνικά, οπότε να υπάρχει προσμονή εκ μέρους μας (ήδη πολλοί σε αυτό το θέμα έχουν παραθέσει ποιους τίτλους από την αγγλική έκδοση θα ήθελαν να δούμε εδώ).

Από εκεί και μετά, εμείς ως αναγνωστικό κοινό πρέπει να αποδείξουμε ότι είμαστε δεκτικοί σε μία φιλότιμη και φιλόδοξη προσπάθεια, να στηρίζουμε τη συλλογή και να μη βαρεθούμε μετά το τεύχος 15 ας πούμε, οπότε και η εκδοτική να έχει μια συνέπεια, αλλά και εμείς να αποδείξουμε ότι είμαστε ένα κοινό που στηρίζει εγχειρήματα όπως αυτό. 

Αν λοιπόν πάνε όλα καλά με τους πρώτους 60 τόμους, αισιοδοξώ πως θα δούμε και τους υπόλοιπους. Όπως και να 'χει, είναι μεγάλο πόνημα οπότε το αν θα πιάσει ή όχι θα το δούμε σε βάθος χρόνου.

 

Αν εννοείς να πάρουμε όλους τους τόμους τότε το κόβω λίγο δύσκολο. Γιατί πολλοί εδώ τα έχουν δεύτερα ή  άλλοι λόγοι που δεν θέλουν να πάρουν μερικούς τόμους ασχέτως του οικονομικού.Αλλά για έναν πρωτάρη σαν εμένα είναι ευκαιρία jackpot.Είναι και πιο τακτοποιημένος ο τόμος από το να έχεις τευχάκια σκορποχόρια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Δεν ξέρω αν το έχει κάνει ήδη κάποιος, άλλα έστειλα τόσο στην ΑΡΓΟΣ που διανέμει τη συλλογή, όσο και στην Anubis, αν μπορούν να μου πουν κάποιους τίτλους που σκοπεύουν να βγάλουν μετά τον 7ο και αν έχουν σκοπό να εκδώσουν ιστορίες προ 2000. Ελπίζω να πάρω απάντηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

H περίπτωση να ξέρει ο διανομέας είναι υπό του μηδενός. Από την άλλη τζάμπα είναι το μέσεντζερ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ αλλά λέω δεν χάνω και κάτι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

 

7 ώρες πριν, theforce είπε:

Το καταλαβαίνω αυτό σχετικά με το "συνεχίζεται" που πρέπει να έχει μια σειρά ώστε ο αναγνώστης να αγοράζει και το επόμενο τεύχος, γι αυτό και δικαιολογώ τους Εκδικητες.

Όμως ο Κάπταιν Αμέρικα δεν είναι ότι αφήνει απλά μια συνέχεια. Αφήνει την ιστορία στη μέση. Δηλαδή διαβάσαμε 7 τεύχη για να δούμε τι

 

Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου. Τουλάχιστον αναφέρουν ότι ''Συνεχίζεται στον Στρατιώτη του Χειμώνα''. Άρα έχουν επίγνωση ότι η ιστορία μένει μετέωρη και μας υπόσχονται, έμμεσα είναι η αλήθεια, την συνέχεια. Όχι όπως με άλλες εταιρείες, που μας πετούσαν ένα ''Τέλος'' στο τελευταίο τεύχος μιας σειράς, ενώ φαινόταν ξεκάθαρα πως η ιστορία συνεχίζεται. Εκεί να δεις απογοήτευση! Ειδικά σε εποχές που δεν είχαμε διαδίκτυο, για να μάθουμε τι έγινε ή να παραγγείλουμε την συνέχεια στην αγγλική έκδοση. Έπρεπε να φανταστούμε μόνοι μας την συνέχεια :)

Σκέφτομαι επίσης ότι προτεραιότητα της σειράς είναι να παρουσιάσει πολλούς διαφορετικούς ήρωες, για να ικανοποιήσει όλα τα γούστα. Όσοι δεν συμπαθούν τον Κάπταιν Αμέρικα, ή θελουν να διαβάσουν κάτι άλλο, θα ξίνιζαν αν έβλεπαν τον Κάπταιν να ξαναδημοσιεύεται, ένα-δυο τόμους μετά. Κι ας ήταν η συνέχεια της ιστορίας. Ενώ μετά από δέκα-δεκαπέντε τόμους, δε θα φανεί τόσο στατική επιλογή.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, TheMetalBat είπε:

 

Ή έξτρα τετραγωνικά για εμάς με μικρό χώρο :lol:

 

 

Αν εννοείς να πάρουμε όλους τους τόμους τότε το κόβω λίγο δύσκολο. Γιατί πολλοί εδώ τα έχουν δεύτερα ή  άλλοι λόγοι που δεν θέλουν να πάρουν μερικούς τόμους ασχέτως του οικονομικού.Αλλά για έναν πρωτάρη σαν εμένα είναι ευκαιρία jackpot.Είναι και πιο τακτοποιημένος ο τόμος από το να έχεις τευχάκια σκορποχόρια.

 

Προφανώς δεν εννοώ να πάρουμε όλους τους τόμους για τους προφανείς λόγους που αναφέρεις :) Σίγουρα πάντως να στηρίξουμε τη σειρά στη διάρκεια της, γι' αυτό λέω ότι είναι και στο χέρι του εκδότη να βγάλει ενδιαφέροντες τιτλους. Συμφωνώ απόλυτα για τον τόμο, μου αρέσει πολύ περισσότερο να διαβάζω την ιστορία με αρχή, μέση και τέλος και όχι να μαζεύω τευχάκια :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3794 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Καλημέρα παιδιά! Θα ηθελα τα φώτα σας!

Την προηγούμενη ιστορία του Σπάιντερμαν και την επόμενη, πως μπορούμε να την βρούμε;;

Γενικά δεν διαβάζω υπερηρωικα, αλλα επειδη βρήκα δελεαστική την τιμή του Σπάιντερμαν, ειπα να το τιμήσω. Μου άρεσε τρομερά το σχέδιο, όπως και η ιστορία που ήταν λιγάκι πειραγμένη απο την κλασική. Και πλέον εχω μπει σε ένα τρυπακι να ψάχνω τις ιστορίες του Σπαιντι! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, george_bakinio είπε:

Καλημέρα παιδιά! Θα ηθελα τα φώτα σας!

Την προηγούμενη ιστορία του Σπάιντερμαν και την επόμενη, πως μπορούμε να την βρούμε;;

Γενικά δεν διαβάζω υπερηρωικα, αλλα επειδη βρήκα δελεαστική την τιμή του Σπάιντερμαν, ειπα να το τιμήσω. Μου άρεσε τρομερά το σχέδιο, όπως και η ιστορία που ήταν λιγάκι πειραγμένη απο την κλασική. Και πλέον εχω μπει σε ένα τρυπακι να ψάχνω τις ιστορίες του Σπαιντι! 

 

Ο τόμος/τεύχος 1 είναι το Amazing Spiderman Volume 1 30-35

 

Εδώ είναι όλο το  Amazing Spiderman volume 1 (το οποίο λέγεται volume 2 στο site δεν ξέρω τι φάση..)έδω κάπου ενδιάμεσα είναι και τα τεύχη που μπήκαν για τον τόμο 1:

 

https://marvel.fandom.com/wiki/Amazing_Spider-Man_Vol_2

 

*Μπορεί να υπάρχει και στη συλλογή κανένα από αυτά,δεν ξέρω.

 

Συγνώμη αλλά δεν έκατσα να βρώ που είναι διαθέσιμα όλα τα τεύχη.

Αλλά βρήκα αυτό:

 

https://www.skroutz.gr/books/10691958.Spider-Man-Το-τελευταίο-κυνήγι-του-Κρέιβεν.html

 

Το τελευταίο κυνήγι του Kraven.

Μαλακό εξώφυλλο,ιστορία του 80 και υπάρχει στη συλλογή.Αλλά αυτό στο link το έχει εκδοσεί η Οξύ,οπότε " Όχι Kraven για σένα,Greco" ίσως μάλλον.

 

Δεν θα με χάλαγε να το δω στη συλλογή,θέλω να δω τον Spidey να του σπάει τα μούτρα.Γιατί ως γνωστών ο Kraven στο Spiderman gameboy παιχνίδι,είναι ένα bossάκι φτιαγμένο για να σε κάνει να βρίζεις μάνες και Θεία.Οπότε πάρε τα αρχ%##%ια μου Kraven!!  :D

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 hour ago, TheMetalBat said:

 

Ο τόμος/τεύχος 1 είναι το Amazing Spiderman Volume 1 30-35

 

Εδώ είναι όλο το  Amazing Spiderman volume 1 (το οποίο λέγεται volume 2 στο site δεν ξέρω τι φάση..)έδω κάπου ενδιάμεσα είναι και τα τεύχη που μπήκαν για τον τόμο 1:

 

https://marvel.fandom.com/wiki/Amazing_Spider-Man_Vol_2

 

Στη σελίδα που παραπέμπεις, λέει Relaunched from Amazing Spider-Man #441. :) Διότι το Vol1 είναι η σειρά που ξεκίνησε το 1963

 

oSEltCah.jpg

 

 

Υπάρχει το Volume 1 ως ο όρος που αφορά τη σειρά των τευχών, που είναι και ο πλέον διαδεδομένος. Αυτό που προφανώς σε οδήγησε σε λάθος συμπεράσματα είναι ότι σε κάποια σάητ (και στο goodreads), ο τόμος Coming Home  είναι ο πρώτος μιας δικής του σειράς, οπότε εκεί το Volume 1 έχει την έννοια Τόμος 1 (και όχι Σειρά 1). Τόμος 1 διότι τα πιάνει από τη στιγμή που σταματά να γράφει Spider-Man ο Howard Mackie (1994-2001 (διάφορα)) και πιάνει το Amazing ο Straczynski.

 

Ως εκ τούτου, προηγούμενος τόμος είναι κάτι που έγραψε ο Mackie. Δεν τον έχω διαβάσει, αλλά εκτιμώ ότι δεν υπάρχει λόγος να τον διαβάσει κάποιος που γούσταρε το Coming Home και ψάχνεται τώρα. Αυτός ο τόμος είναι το Spider-Man: Revenge of the Green Goblin (goodreads)

 

Επόμενος τόμος είναι το The Amazing Spider-Man, Vol. 2: Revelations (goodreads τεύχη 37-39) και μεθεπόμενος το The Amazing Spider-Man, Vol. 3: Until the Stars Turn Cold (τεύχη 40-45). Αμφότεροι όμως έχουν δημοσιευθεί στο εξωτερικό μέσα ως Official Marvel Graphic Novels με τον τίτλο The Amazing Spider-Man: Revelations & Until the Stars Turn Cold (τεύχη 37-45), άρα άνετα μπορεί να τον δούμε μεταφρασμένο καθ'ημάς :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

4 hours ago, george_bakinio said:

 

Την προηγούμενη ιστορία του Σπάιντερμαν και την επόμενη, πως μπορούμε να την βρούμε;;

 

https://www.bookdepository.com/Amazing-Spider-man-By-J-Michael-Straczynski-Omnibus-Vol-1-J-Michael-Straczynski/9781302917067?ref=grid-view&qid=1572431783714&sr=1-20

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, germanicus είπε:

 

Στη σελίδα που παραπέμπεις, λέει Relaunched from Amazing Spider-Man #441. :) Διότι το Vol1 είναι η σειρά που ξεκίνησε το 1963

 

oSEltCah.jpg

 

 

Υπάρχει το Volume 1 ως ο όρος που αφορά τη σειρά των τευχών, που είναι και ο πλέον διαδεδομένος. Αυτό που προφανώς σε οδήγησε σε λάθος συμπεράσματα είναι ότι σε κάποια σάητ (και στο goodreads), ο τόμος Coming Home  είναι ο πρώτος μιας δικής του σειράς, οπότε εκεί το Volume 1 έχει την έννοια Τόμος 1 (και όχι Σειρά 1). Τόμος 1 διότι τα πιάνει από τη στιγμή που σταματά να γράφει Spider-Man ο Howard Mackie (1994-2001 (διάφορα)) και πιάνει το Amazing ο Straczynski.

 

Ως εκ τούτου, προηγούμενος τόμος είναι κάτι που έγραψε ο Mackie. Δεν τον έχω διαβάσει, αλλά εκτιμώ ότι δεν υπάρχει λόγος να τον διαβάσει κάποιος που γούσταρε το Coming Home και ψάχνεται τώρα. Αυτός ο τόμος είναι το Spider-Man: Revenge of the Green Goblin (goodreads)

 

Επόμενος τόμος είναι το The Amazing Spider-Man, Vol. 2: Revelations (goodreads τεύχη 37-39) και μεθεπόμενος το The Amazing Spider-Man, Vol. 3: Until the Stars Turn Cold (τεύχη 40-45). Αμφότεροι όμως έχουν δημοσιευθεί στο εξωτερικό μέσα ως Official Marvel Graphic Novels με τον τίτλο The Amazing Spider-Man: Revelations & Until the Stars Turn Cold (τεύχη 37-45), άρα άνετα μπορεί να τον δούμε μεταφρασμένο καθ'ημάς :) 

 

:cheers5: 

 

Ε ρε μπέρδεμα....νομίζω πως η συλλογή ήταν για μένα ένα γλυκό δόλωμα  για έναν λάκο με φίδια :lol:

 

Τον προηγούμενο τόμο δεν τον βρήκα στην συλλογή αλλά ναι βρήκα τους επόμενους δύο που είπες,ενθουσιάζομαι!! :pray:

 

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

36 λεπτά πριν, mr-d είπε:

 

 

Τι.  Τιμή. Είναι. Αυτή;;;

Παθαίνω εγκεφαλικό :collapse:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2355
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2131 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι omnibus,έχει πάρα πολλά τεύχη μέσα και αν διαιρέσεις την τιμή με τον αριθμό των τευχών,θα δεις ότι σε συμφέρει περισσότερο να τα πάρεις έτσι παρά ένα-ένα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

13 ώρες πριν, Super Goofy 000 είπε:

Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου. Τουλάχιστον αναφέρουν ότι ''Συνεχίζεται στον Στρατιώτη του Χειμώνα''.

Από την άλλη οπτική, σκέψου ότι ο γιος μου ενθουσιασμένος ήρθε μόλις το τελείωσε να μου ανακοινώσει ότι θα βγει και το Winter Soldier και να έχω το νου μου μην το χάσω. Γιατί; Γιατί MCU. ;)

 

@mko αλλά και πολύ πιο δύσχρηστα στο διάβασμα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

21 min ago , mko said:

Είναι omnibus,έχει πάρα πολλά τεύχη μέσα και αν διαιρέσεις την τιμή με τον αριθμό των τευχών,θα δεις ότι σε συμφέρει περισσότερο να τα πάρεις έτσι παρά ένα-ένα. 

 

όχι πλήρως. Είναι 45 τεύχη, που μεταφράζεται ΚΑΙ σε 7-8 τομάκια της Hachette (πέραν του τεύχος-τεύχος). Οπότε σε συμφέρει οικονομικά να τα βρεις σε τομάκια Hachette. Αυτό δείχνει το πόσο οικονομικοί είναι αυτοί εδώ οι τόμοι. :) Από την άλλη βέβαια, ένα Omnibus είναι ένα μαμημένο Omnibus. Σα να λέμε (από την άποψη πολυτέλειας/prestige) Omnibus -> Mercedes, Hachette -> Nissan, TPB -> Fiat, Τευχος -> Lada. 

 

Δεν άγγιξα ούτε τις Lamborghini, ούτε τις Bentley :) 

 

:cheers5: 

 

υγ φυσικά δεν πρόκειται ποτέ να βγει το υλικό του εν λόγω Omnibus σε τομάκια της Hachette. Παρεκτός άμα τα τομάκια φτάσουν τα 1000 :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, mko είπε:

Είναι omnibus,έχει πάρα πολλά τεύχη μέσα και αν διαιρέσεις την τιμή με τον αριθμό των τευχών,θα δεις ότι σε συμφέρει περισσότερο να τα πάρεις έτσι παρά ένα-ένα. 

 

Σίγουρα είναι πιο οικονομικό από όλα τα τεύχη ξεχωριστά αλλά omnibus...

Αν ήθελα να πάω στα θυμαράκια απλά έβγαινα έξω να με πατήσει λεωφορείο. :lol:

 

Αλλά είναι ακριβό,πολύ ακριβό.Φαντάσου κάποιος να κάνει συλλογή από τέτοια.Αν ήμασταν σε καμιά Αμερική ξέρω γω εντάξει.Αλλά εδώ είναι πιο δύσκολο,ακριβο και θέλει σκέψη (να το πάρω ή όχι).

 

Τώρα θα μου πείτε ότι και η συλλογή είναι 600 ευρώ ή και παραπάνω σύνολο με ένα εικοσάρικο  το μήνα,ναι είναι.Αλλά 90 ευρω επί τόπου είναι πιο φανερά από 20 το μήνα ή γενικά όταν "αραιοπαίρνεις"κάτι λίγο πολύ.

 

Δεν λέω,θα είναι πολύ ωραίο αλλά ακριβό.Επείσης το κράξιμο που θα φας από τους άλλους θα είναι τεράστιο.

 

Έχω φάει πολύ άδικο κράξιμο στον οικογενειακό μου κύκλο για ότι κάνω (βιντεοπαιχνίδια και άλλα λοιπά) και ξέρω και στεναχοριέμαι που τα σκέφτομαι....Φαντάσου αυτά τα άτομα να με δουν με ένα omnibus και δουν την τιμή του ξέρω γω............

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2355
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2131 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, germanicus είπε:

 

όχι πλήρως. Είναι 45 τεύχη, που μεταφράζεται ΚΑΙ σε 7-8 τομάκια της Hachette (πέραν του τεύχος-τεύχος). Οπότε σε συμφέρει οικονομικά να τα βρεις σε τομάκια Hachette.

 

Μα εγώ σύγκρινα την αγορά των τευχών με την αντίστοιχη αγορά του omnibus,όχι των τόμων..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

18 λεπτά πριν, germanicus είπε:

 

όχι πλήρως. Είναι 45 τεύχη, που μεταφράζεται ΚΑΙ σε 7-8 τομάκια της Hachette (πέραν του τεύχος-τεύχος).

 

Από περιέργια,ποια είναι αυτά τα τομάκια;  Ή υπάρχουν ότως;

Συν το Home Coming και Revelations & Until Stars Turn Cold

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτά εδώ :) Η Hachette είναι η εκδοτική :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2168
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

 Nομίζα πως είχαν βγει παραπάνω τεύχη  Marvel συλλογη GN με ιστορίες που υπάρχουν στο omnibus αυτό οπώς τα δύο που ανέφερα λίγο πιο πάνω.Αλλά εντάξει.

 

Ωπα!! Είδα πως είναι ένα omnibus....Πως το διαβάζεις αυτό το νταμάρι ωρέ;;; :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τα τομάκια του omnibus είναι τα 8 πρώτα αυτής της συλλογής. Εννοείται πως είναι όλα εξαντλημένα, γι αυτό και τα επανακυκλοφόρησαν στα αγγλικά ως όμνιμπους.

https://www.goodreads.com/series/66927-amazing-spider-man-1999-collected-editions

 

Στη συλλογή της Hachette περιέχονται μόνο το πρώτο (Coming Home, ήδη δημοσιεύτηκε στα ελληνικά ως ''Η Επιστροφή''), το δεύτερο και το τρίτο ενωμένα μαζί (Revelations & Until the Stars Turn Cold) και το έκτο (Happy Birthday) :)

Κρίμα, γιατί τα τομάκια αυτά, σε σενάριο Στραζύνσκι, αποτελούν κάποιες από τις καλύτερες ιστορίες Σπάιντερ-Μαν. Αξίζουν να μεταφραστούν όλα στα ελληνικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, TheMetalBat είπε:

 

Αλλά είναι ακριβό,πολύ ακριβό.Φαντάσου κάποιος να κάνει συλλογή από τέτοια.Αν ήμασταν σε καμιά Αμερική ξέρω γω εντάξει.Αλλά εδώ είναι πιο δύσκολο,ακριβο και θέλει σκέψη (να το πάρω ή όχι).

 

Δεν λέω,θα είναι πολύ ωραίο αλλά ακριβό.Επείσης το κράξιμο που θα φας από τους άλλους θα είναι τεράστιο.

 

Έχω φάει πολύ άδικο κράξιμο στον οικογενειακό μου κύκλο για ότι κάνω (βιντεοπαιχνίδια και άλλα λοιπά) και ξέρω και στεναχοριέμαι που τα σκέφτομαι....Φαντάσου αυτά τα άτομα να με δουν με ένα omnibus και δουν την τιμή του ξέρω γω............

 

Για την τιμή σε καταλαβαίνω απόλυτα και είναι ο λόγος που αν και έχω πλέον πάνω από 300 tp/hc στην συλλογή μου δεν έχω αγοράσει κανένα omnibus. Eίναι τρομερές εκδόσεις αλλά η τιμή είναι απλησίαστη να τα δώσεις μαζεμένα στα καλά καθούμενα. Εννοείται αξίζει τα λεφτά αλλά 1)όπως είπα είναι πάρα πολλά για να τα δώσεις όλα μαζί 2)προσωπικά προτιμώ να πάρω πολλές μικρές εκδόσεις διάφορων χαρακτήρων/ιστοριών/συγγραφέων παρά αποκλειστικά μία για έναν χαρακτήρα. Γιατί να δώσω 100 ευρώ μόνο σε Σπάιντερμαν όλα μαζί όταν μπορώ να δώσω 100 ευρώ σταδιακά για Μπάτμαν, Σούπερμαν, Σπάιντερμαν, Γκριν Λάντερν κ.ο.κ. 

 

Αλλά όσον αφορά το δεύτερο σκέλος θα σου έλεγα να μην δίνεις δεκάρα για το τι λένε οι άλλοι. Το τι σου αρέσει εσένα να κάνεις στον ελεύθερό σου χρόνο είναι υπόθεση αποκλειστικά δική σου και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν. Ακόμα και αν πρόκειται για δικά τους λεφτά γιατί δεν είσαι ακόμα πλήρως ανεξάρτητος, αν είναι μέσα στα πλαίσια του μπάτζετ σου και δεν ζητάς παραπάνω χρήματα για άλλες δραστηριότητες επειδή δίνεις όλα τα λεφτά στα κόμικ, αλλά κάνεις μια ορθολογική χρήση που καλύπτει όλες τις ανάγκες σου, δεν έχουν λόγο να σου την πουν. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1675 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

14 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Δεν ξέρω αν το έχει κάνει ήδη κάποιος, άλλα έστειλα τόσο στην ΑΡΓΟΣ που διανέμει τη συλλογή, όσο και στην Anubis, αν μπορούν να μου πουν κάποιους τίτλους που σκοπεύουν να βγάλουν μετά τον 7ο και αν έχουν σκοπό να εκδώσουν ιστορίες προ 2000. Ελπίζω να πάρω απάντηση.

Είχα στείλει εγώ στην ΑΡΓΟΣ όταν ήλπηζα ακόμη ότι μπορεί να έκδιδε το Dark Phoenix Saga. Μου απάντησαν μετ΄από μία βδομάδα στέλνοντας μερικές βασικές πληροφορίες για την συλλογή (τις περισσότερες τις ήξερα ήδη) που δεν είχαν καμία σχέση με το ερώτημά μου. Άντε να δούμε μήπως η Anubis δώσει απαντήσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.