Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  139
  • Reputation:   1024
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

On 2/1/2023 at 8:10 PM, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ said:

Μπορεί κάποιος να μου πει <...> που βρίσκουμε ποιοι θα είναι οι επόμενοι τόμοι της εν λόγω σειράς <...>

 

Πέρα από αυτό, και την απάντηση που σου δόθηκε ήδη, μπορεί να θες να δεις και ποιοι ίσως να είναι οι επόμενοι τόμοι σε τυχόν επέκταση της σειράς, ίσως μάλιστα να θελήσεις να εκδηλώσεις και το ενδιαφέρον σου για κάποιον/κάποιους απ` αυτούς.

Στην περίπτωση αυτή, χρήσιμο ίσως σου φανεί το άρθρο της Wikipedia:

The Official Marvel Graphic Novel Collection

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Βασικά @ Λούντβιχ Φον Ντρέηκ στην πρώτη σελίδα της παρουσίασης της έκδοσης, υπάρχει λίστα η οποία παρουσιάζει ποιοι θα είναι οι προσεχείς τόμοι έως τον 120!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 10/2/2023 στο 6:05 ΜΜ, Ilias είπε:

Για τη μετάφραση να μας πείτε! Για έναν φίλο ρωτάω...

 

Δεν μπορώ να τα γράψω πιο σωστά από έτσι όπως τα λέει ο @ constantinople . Μόνο ένα πράγμα θα πω για να καταλάβετε... Όπως έχω ξανά αναφέρει, κάθε φορά που παίρνω στα χέρια μου έναν τόμο της συλλογής του κάνω το λεγόμενο skimming για να δω ότι αυτός είναι εντάξει σε επίπεδο εκτύπωσης (καρέ, μπαλονάκια κ.λπ.). Όπως καταλαβαίνετε, άθελά μου βλέπω στα γρήγορα κάποιους από τους διαλόγους της ιστορίας. Λοιπόν, δεν θυμάμαι με κανέναν τόμο της συλλογής να έχω γελάσει τόσο, μα τόσο πολύ (αναφέρομαι ειδικά στις σκηνές που συμμετέχει η Μέρι Τζέιν και σε αυτές του Τζέιμσον). Και σκεφτείτε ότι δεν έχω διαβάσει καν ακόμα ολόκληρη την ιστορία. Σίγουρα η γραφή του Λι είναι αξεπέραστη, αλλά είναι τόσο άψογη και η μετάφραση του @ Ilias που σε κάνει ώρες-ώρες να νομίζεις ότι ο τόμος που κρατάς στα χέρια σου έχει γραφτεί στα ελληνικά από τον ίδιο τον Λι. Και ναι, όπως είπα και πριν, τολμώ να το πω αυτό και ας μην έχω διαβάσει ακόμη ολόκληρο τον τόμο. Περιττό φυσικά να αναφέρω ότι ο τόμος έχει δρομολογηθεί για άμεση ανάγνωση. ;)

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

13 ώρες πριν, kaneda είπε:

 

Δεν μπορώ να τα γράψω πιο σωστά από έτσι όπως τα λέει ο @ constantinople . Μόνο ένα πράγμα θα πω για να καταλάβετε... Όπως έχω ξανά αναφέρει, κάθε φορά που παίρνω στα χέρια μου έναν τόμο της συλλογής του κάνω το λεγόμενο skimming για να δω ότι αυτός είναι εντάξει σε επίπεδο εκτύπωσης (καρέ, μπαλονάκια κ.λπ.). Όπως καταλαβαίνετε, άθελά μου βλέπω στα γρήγορα κάποιους από τους διαλόγους της ιστορίας. Λοιπόν, δεν θυμάμαι με κανέναν τόμο της συλλογής να έχω γελάσει τόσο, μα τόσο πολύ (αναφέρομαι ειδικά στις σκηνές που συμμετέχει η Μέρι Τζέιν και σε αυτές του Τζέιμσον). Και σκεφτείτε ότι δεν έχω διαβάσει καν ακόμα ολόκληρη την ιστορία. Σίγουρα η γραφή του Λι είναι αξεπέραστη, αλλά είναι τόσο άψογη και η μετάφραση του @ Ilias που σε κάνει ώρες-ώρες να νομίζεις ότι ο τόμος που κρατάς στα χέρια σου έχει γραφτεί στα ελληνικά από τον ίδιο τον Λι. Και ναι, όπως είπα και πριν, τολμώ να το πω αυτό και ας μην έχω διαβάσει ακόμη ολόκληρο τον τόμο. Περιττό φυσικά να αναφέρω ότι ο τόμος έχει δρομολογηθεί για άμεση ανάγνωση. ;)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, φίλε μου. Με τιμάς 

 

 

On 12/2/2023 στο 3:23 ΜΜ, constantinople είπε:

 

Η μετάφραση και η επιμέλεια εξαιρετική. Είναι ο ορισμός της σωστής μετάφρασης από άνθρωπο που γνωρίζει και αγαπά το θέμα με το οποίο ασχολείται και δεν το βλέπει σαν απλά μια ακόμη μετάφραση (του στυλ: σήμερα αυτό, αύριο οι υπότιτλοι των νέων επεισοδίων της χψ σαπουνόπερας, μεθαύριο κάτι άλλο κλπ), ο οποίος έχει όχι μόνο την ικανότητα να αποδώσει σωστά και με ροή την Ελληνική γλώσσα αλλά και την απαραίτητη προσοχή στη λεπτομέρεια για να αποφύγει λάθη απροσεξίας.

 

Αν κάποια στιγμή σταματήσει τη συλλογή των Κλασσικών Υπερηρώων η Radnet και μπορέσει να την πάρει και να την συνεχίσει η Anubis, θα λυθούν άμεσα όλα τα προβλήματα στο θέμα μετάφρασης και επιμέλειας που παρουσιάζει εκείνη η σειρά. :pray:

Σε ευχαριστώ πολύ, φίλε μου. Αυτό περί λάθη απροσεξίας μου πήρε χρόνια να βρω έναν τρόπο να τα εκμηδένισω, όσο είναι δυνατόν πάντα. Η σειρά της Hachette είναι όλη με αυτό το νέο σύστημα. Όσο ζω, μαθαίνω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

@ Ilias  κανένα νέο για καμιά επέκταση της συλλογής να μας πεις...

Είδες εμείς πόσο σε εκτιμούμε με τις μεταφράσεις σου!

:please:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  422
  • Reputation:   4509
  • Achievement Points:  467
  • Days Won:  5
  • With Us For:  780 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

@ Ilias  κανένα νέο για καμιά επέκταση της συλλογής να μας πεις...

Είδες εμείς πόσο σε εκτιμούμε με τις μεταφράσεις σου!

:please:

Θυμάσαι πότε είχε ανακοινωθεί η επέκταση την πρώτη φορά? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21904
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σημερινή απάντηση της "Argos".

 

Αγαπητέ αναγνώστη,

Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας.

Σχετικά με το αίτημά σας θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι δεν έχουμε περαιτέρω ενημέρωση από την εταιρεία Hachette για τη συλλογή, επομένως δε μπορούμε να σας δώσουμε περισσότερες πληροφορίες. Προς ενημέρωσή σας, οι συλλογές υποστηρίζονται από διαφημιστικές καμπάνιες από τις οποίες και θα μπορείτε στο μέλλον να πληροφορηθείτε για οποιαδήποτε καινούρια κυκλοφορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, daredevil21 είπε:

Θυμάσαι πότε είχε ανακοινωθεί η επέκταση την πρώτη φορά? 

Όχι δεν θυμάμαι 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56129
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αυτό εδώ το θέμα άμα το ψάξετε πιο πίσω θα βρείτε πότε ανακοινώθηκε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21904
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Στον τόμο 48 (ή κάπου εκεί) μάθαμε την επέκταση της συλλογής, σε ένα mail που είχε στείλει ο @ Tsaklas στην "Argos" και τον πληροφόρησαν ότι η συλλογή πάει για άλλους 60 τόμους. Πρέπει να ήταν Ιούνιος-Ιούλιος του 2021 :thinking:.

Άρα και τώρα κάπου στον 100-110 τόμο μπορεί να έχουμε κάποια νέα.

Θα δείξει...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

7 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

@ Ilias  κανένα νέο για καμιά επέκταση της συλλογής να μας πεις...

Είδες εμείς πόσο σε εκτιμούμε με τις μεταφράσεις σου!

:please:

Δυστυχώς, δεν έχω κάποια ενημέρωση. Η αλήθεια είναι πως εδώ και κάνα δυο μήνες περίπου, απέχω από τις μεταφράσεις, λόγω φόρτου (βασικής) εργασίας και υποχρεώσεων του μεταπτυχιακού. Αν μάθω κάτι, να είσαι βέβαιος πως δεν θα το κρατήσω για τον εαυτό μου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  422
  • Reputation:   4509
  • Achievement Points:  467
  • Days Won:  5
  • With Us For:  780 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Η συλλογή τόμων συνεχίζεται με καλό ρυθμό. Η καθυστέρηση στην κυκλοφορία των τόμων της radnet, μου έδωσε το περιθώριο να αναζητήσω κι άλλους τόμους της συλλογής. Αγοράστηκαν οι 2 τόμοι των μυστικών πολέμων στα 15 €, και έχει κανονιστεί και η αγορά του τόμου του iron man - δαίμονας στο μπουκάλι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  422
  • Reputation:   4509
  • Achievement Points:  467
  • Days Won:  5
  • With Us For:  780 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ερώτηση. Πώς σας είχε φανεί το 1602? Οταν είχα δει την παρουσίαση του τόμου στο youtube(συγκεκριμένα από το κανάλι  greek collector, ο οποίος σταματησε δυστυχώς να ανεβάζει βίντεο) είχα εντυπωσιαστεί. Μου κέντρισε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον το κονσπεπτ με τους ήρωες σε μια άλλη εποχή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

3 λεπτά πριν, daredevil21 είπε:

Ερώτηση. Πώς σας είχε φανεί το 1602? Οταν είχα δει την παρουσίαση του τόμου στο youtube(συγκεκριμένα από το κανάλι  greek collector, ο οποίος σταματησε δυστυχώς να ανεβάζει βίντεο) είχα εντυπωσιαστεί. Μου κέντρισε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον το κονσπεπτ με τους ήρωες σε μια άλλη εποχή. 

Πολύ ιδιαίτερο θα το χαρακτήριζα και ιδίως στον σχεδιαστικό τομέα! Πάντως αξίζει! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 min ago , daredevil21 said:

Ερώτηση. Πώς σας είχε φανεί το 1602? Οταν είχα δει την παρουσίαση του τόμου στο youtube(συγκεκριμένα από το κανάλι  greek collector, ο οποίος σταματησε δυστυχώς να ανεβάζει βίντεο) είχα εντυπωσιαστεί. Μου κέντρισε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον το κονσπεπτ με τους ήρωες σε μια άλλη εποχή. 

 

Έτσι κι έτσι... λίγο βαρετό θα έλεγα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  139
  • Reputation:   1024
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

45 min ago , daredevil21 said:

Ερώτηση. Πώς σας είχε φανεί το 1602?

 

Το ότι βρίσκεται σ` αυτή τη συλλογή σημαίνει ότι είναι απ` τις καλύτερες ιστορίες της Marvel. Από κει και πέρα είναι θέμα προσωπικού γούστου.

Εγώ, όταν είναι να κυκλοφορήσει κάτι ψάχνω για reviews (γίνεται κι εδώ μέσα καλή δουλειά σ` αυτόν τον τομέα), κι ακόμα περισσότερο για δείγματα, ιδιαίτερα αυτά που ξεκινούν απ´ την αρχή και προχωρούν αρκετά, ώστε να έχω κάπως καλή εικόνα.

Κατ` αυτόν τον τρόπο έχουν υπάρξει τόμοι που δεν τους έχω πάρει γιατί, εμένα προσωπικά, δεν μου πολυάρεσαν, παρόλο που αναγνωρίζω την καλλιτεχνική αξία τους. Άλλο τό` να, άλλο τ` άλλο.

Ειδικά το 1602 το έχω στο πρωτότυπο, το έχω διαβάσει,  και το θεωρώ από τις καλύτερες ιστορίες, μαζί, μεταξύ άλλων, με το Infinity Gauntlet.

Να σημειωθεί ότι έχουν βγει κι άλλα στο ίδιο πνεύμα (1602).  Λεπτομέρειες στη

Marvel 1602 Reading Order

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34590
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, daredevil21 είπε:

Ερώτηση. Πώς σας είχε φανεί το 1602? Οταν είχα δει την παρουσίαση του τόμου στο youtube(συγκεκριμένα από το κανάλι  greek collector, ο οποίος σταματησε δυστυχώς να ανεβάζει βίντεο) είχα εντυπωσιαστεί. Μου κέντρισε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον το κονσπεπτ με τους ήρωες σε μια άλλη εποχή. 

Εμένα είναι ο αγαπημένος μου τόμος από τους περίπου 45 που πήρα. Σίγουρα αυτός που απόλαυσα περισσότερο αν εξαιρέσει κανείς το λίγο βεβιασμένο τέλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Ερώτηση. Πώς σας είχε φανεί το 1602? Οταν είχα δει την παρουσίαση του τόμου στο youtube(συγκεκριμένα από το κανάλι  greek collector, ο οποίος σταματησε δυστυχώς να ανεβάζει βίντεο) είχα εντυπωσιαστεί. Μου κέντρισε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον το κονσπεπτ με τους ήρωες σε μια άλλη εποχή. 

Προσωπικά, δεν με ενθουσίασε. Λατρεύω τον Gaiman, αλλά εδώ θεωρώ πως συγκρατήθηκε, δεν αφέθηκε. Θεωρώ πως θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο ως σενάριο. Το σκίτσο όντως είναι πολύ δυνατό

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35177
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 91: The Mighty Thor - Ragnarok

 

Thor_Vol_1_155.webp  Thor_Vol_1_154.webp  detail.jpg

 

Ξεκινάει το δεύτερο μισό της δεύτερης εξηντάδας με Thor και συγκεκριμένα το Ragnarok το οποίο η Hachette το προλαβαίνει πριν φτάσει σε αυτό το σημείο η σειρά της Radnet.

 

Ο Mangog απελευθερώνεται με σκοπό να φέρει το Ragnarok

 

i-understand-what-thor-is-saying-more-than-these-hippies-v0-o954w949w6s81.webp

 

Δεν ήταν ο πιο εύκολος τόμος και δεν ήθελα να σποιλεριαστώ πολύ, αλλά αυτό που ψιλοκατάλαβα είναι ότι το Ragnarok δηλαδή η καταστροφή της Asgard μετά από επική μάχη μεταξύ των θεών είναι μεν ένα από τα θέματα του τόμου, αλλά δεν είναι ακριβώς αυτό που βλέπουμε. Ο συγκεκριμένος τόμος εμβαθύνει περισσότερο στη διττή φύση μεταξύ Donald Blake και Thor προσφέροντας περισσότερο ένα origin story όσον αφορά τη σχέση με τον πατέρα του και γιατί βρίσκεται ανάμεσα στους θνητούς.

 

RCO009.jpg   thor158-invincible.jpg

 

Ξεκινάει με μια μικρή περιπέτεια όπου ο Thor μετά τη νίκη του επί του Ulik έχει χάσει το σφυρί του από τον Loki και πλέον κυκλοφορεί μόνο ως Don Blake. Με την Sif σοβαρά τραυματισμένη, τα ετεροθαλή αδέρφια θα μπλέξουν σε μια μεταξύ τους μάχη που θα διακοπεί κλασικά από τον Odin. Στη συνέχεια ο πατέρας του Thor πέφτει στον καθιερωμένο του ύπνο δίνοντας ευκαιρία στον Loki να σφετεριστεί το θρόνο, το χειρότερο ωστόσο είναι ότι ο Ulik μετά και από τις τελευταίες του ήττες καταφέρνει να απελευθερώσει τον Mangog, έναν κακό που ο Odin κρατούσε για πολύ καιρό φυλακισμένο.

 

TMT1-156-page-003-l.jpg  thor158-why.jpg

 

Σκοπός του Mangog είναι να φέρει το Ragnarok και να καταστρέψει τον Odin και τον Thor με αποτέλεσμα ο Θεός του Κεραυνού όπως και οι Warriors Three να έχουν μια μεγάλη μάχη με αντιμέτωπο έναν επιβλητικό κακό. Στη συνέχεια ο Thor θα φτάσει στο τέλμα που ανέφερα πιο πάνω προσπαθώντας να κατανοήσει την θεική αλλά και την ανθρώπινη του φύση και να αποδεχθεί και τις δύο. Έχουμε λοιπόν και μια ιστορία για το πως βρέθηκε ανάμεσα στους θνητούς και πως θα φέρει σε ειρήνη κάθε φύση του.

 

Σε ποιους προτείνεται

 

thor158-revealed.jpg

 

Περιττό να πω ότι ο Kirby κάνει παπάδες στο σχέδιο ακόμα και αν η ιστορία δεν έχει τις τρελά καλές κριτικές, αλλά θεωρείται πολύ καλή για τον ήρωα. Και μην ξεχνάμε ότι αυτά θα τα δούμε με χρώματα, ποιότητα και μετάφραση Hachette που προσωπικά την εμπιστεύομαι :) Αν πάντως σας αρέσει ο Thor στη Radnet πιθανότατα θα τον γουστάρετε και εδώ. Κυκλοφορεί την άλλη εβδομάδα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  749
  • Reputation:   7094
  • Achievement Points:  763
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θα κάνω ένα σχόλιο εδώ,

 

Η συλλογή αυτή είναι πολύ αξιόλογη σαν έκδοση και σαν μετάφραση αλλά με τίποτα δεν δημοσιεύει τις καλύτερες ποιοτικά ιστορίες της Μαρβελ.

 

Αυτό είναι καθαρά μάρκετινγκ. Οι ιστορίες που δημοσιεύει όχι μόνο δεν είναι οι καλύτερες αλλά έχει δημοσιεύσει και κάποιες από τις πολύ κακές.

 

Το κριτήριο είναι προφανώς οι πωλήσεις και το hype για αυτό έχουμε δει ότι μπούρδα/σκουπίδι crossover έχει βγει την τελευταία 20ετία.

 

Αυτό το λέω για όσους πιο ψαγμένους ενδιαφέρονται πραγματικά να εμβαθύνουν στην Μαρβελ. Αυτό προφανώς δεν γίνεται με αυτή τη συλλογή.

 

Η συλλογή αυτή είναι σαν video clip των πιο εμπορικών στιγμών της Μάρβελ.

 

Και εγώ την αγοράζω και την στηρίζω και μας έχει δώσει μεγάλη ποικιλία ιστοριών στα Ελληνικά που ποτέ δεν είχε υπάρξει ξανά έτσι, σε μια πολύ όμορφή έκδοση με αξιοπρεπή μετάφραση και 

 

τρέντι εξτραδάκια. Όμως κάθε φορά που βλέπω/διαβάζω/ακούω πως δημοσιεύει τις καλύτερες ιστορίες της Μάρβελ νοιώθω τέτοια αηδία που ....

 

Αυτά τα είπα για τη ψυχοθεραπεία μου ... κσι για να μην θεωρών οι φίλοι, που χάρη σε αυτή την συλλογώ ξεκινούν το ταξίδι τους στο θαυμαστό κόσμο της μάρβελ

 

πως είναι κάποια συλλογή από προσεκτικά επιλεγμένα διαμαντια κλπ  ή έχει γίνει καμία σοβαρή και ενδελεχή επιλογή ιστοριών. 

 

Ανάλογη λίστα, αναγνώστες που διαβάζουν Μάρβελ πάνω από 10-15 χρόνια, την βγάζουν σε 5 λεπτά ενώ κάθονται στην λεκάνη της τουαλέτας ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

37 λεπτά πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Θα κάνω ένα σχόλιο εδώ,

 

Η συλλογή αυτή είναι πολύ αξιόλογη σαν έκδοση και σαν μετάφραση αλλά με τίποτα δεν δημοσιεύει τις καλύτερες ποιοτικά ιστορίες της Μαρβελ.

 

Αυτό είναι καθαρά μάρκετινγκ. Οι ιστορίες που δημοσιεύει όχι μόνο δεν είναι οι καλύτερες αλλά έχει δημοσιεύσει και κάποιες από τις πολύ κακές.

 

Το κριτήριο είναι προφανώς οι πωλήσεις και το hype για αυτό έχουμε δει ότι μπούρδα/σκουπίδι crossover έχει βγει την τελευταία 20ετία.

 

Αυτό το λέω για όσους πιο ψαγμένους ενδιαφέρονται πραγματικά να εμβαθύνουν στην Μαρβελ. Αυτό προφανώς δεν γίνεται με αυτή τη συλλογή.

 

Η συλλογή αυτή είναι σαν video clip των πιο εμπορικών στιγμών της Μάρβελ.

 

Και εγώ την αγοράζω και την στηρίζω και μας έχει δώσει μεγάλη ποικιλία ιστοριών στα Ελληνικά που ποτέ δεν είχε υπάρξει ξανά έτσι, σε μια πολύ όμορφή έκδοση με αξιοπρεπή μετάφραση και 

 

τρέντι εξτραδάκια. Όμως κάθε φορά που βλέπω/διαβάζω/ακούω πως δημοσιεύει τις καλύτερες ιστορίες της Μάρβελ νοιώθω τέτοια αηδία που ....

 

Αυτά τα είπα για τη ψυχοθεραπεία μου ... κσι για να μην θεωρών οι φίλοι, που χάρη σε αυτή την συλλογώ ξεκινούν το ταξίδι τους στο θαυμαστό κόσμο της μάρβελ

 

πως είναι κάποια συλλογή από προσεκτικά επιλεγμένα διαμαντια κλπ  ή έχει γίνει καμία σοβαρή και ενδελεχή επιλογή ιστοριών. 

 

Ανάλογη λίστα, αναγνώστες που διαβάζουν Μάρβελ πάνω από 10-15 χρόνια, την βγάζουν σε 5 λεπτά ενώ κάθονται στην λεκάνη της τουαλέτας ....

Δίκιο έχεις, φίλε μου. Έχει και διαμάντια, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι μόνο η αφρόκρεμα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56129
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Γι'αυτό θα'πρεπε να σας αφήνουν κι εσάς Ηλία να επιλέγετε τι θα βγάλουν. Γιατί αυτοί επιλέγουν μια λίστα ( αποφασίζουμε και διατάζουμε; )  χωρίς να έχουν επαφή με την Ελληνική αγορά που μπορεί ένας τόμος να έχει βγει ήδη πρόσφατα από Anubis/Οξύ και πάνε και τον ξαναβγάζουν κάνοντας κακό και στις πωλήσεις τους και στις εδώ εκδοτικές που από τη στιγμή που θα βγει ο πιο φτηνός τόμος της Hachette θα τους μείνει το υπόλοιπο στοκ απούλητο και θα πρέπει να το κάνουν προσφορά κλπ. Ή ένας τόμος μπορεί να πρόκειται να βγει από τη Radnet (όπως έγινε πρόσφατα με το Σπάιντερμαν) πριν τη Hachette και να τον έχουν πάρει όλοι από εκεί, οπότε μετά τον τόμο της Hachette θα τον πάρουν μόνο οι completists.

 

Γι'αυτά και γι'αυτά πρέπει να επιχειρηματολογήσεις εάν κάνουν νέα επέκταση να σας αφήσουν να τους προτείνετε εσείς τι να βάλουν, για να μην επαναληφθούν τα ίδια προβλήματα... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θα έλεγα πως είναι "οι καλύτερες ιστορίες" αλλά στην ιδέα πως είναι "οι καλύτερες των εποχών τους",έχοντας ιστορίες από όλες τις εποχές της Marvel.

 

(ή ίσως όντως το πόσο κερδοφόρες ήταν)

 

Με αυτό στο μυαλό θα έλεγα πως για όσες ιστορίες είναι κακές και μοντέρνες ταιριάζει  η παροιμία "στους τυφλούς βασσιλεύει ο μονόφθαλμος".

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  126
  • Reputation:   884
  • Achievement Points:  127
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 2/16/2023 at 3:05 AM, nikolas12 said:

Σε ποιους προτείνεται

H συγκέντρωση των τευχών σε αυτόν το τόμο αποτελεί μια ολοκληρωμένη ιστορία (στο μέτρο του δυνατού) η μιλάμε περισσότερο για μια συλλογή περιπετειών στο πνεύμα των τόμων 78 και 89;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  139
  • Reputation:   1024
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

18 hours ago, O Φρατζάτος said:

(ή ίσως όντως το πόσο κερδοφόρες ήταν)

 

Συμφωνώ γενικά, θα ήθελα, όμως,  να θέσω έναν προβληματισμό:

Για να είναι μια ιστορία κερδοφόρος θα πρέπει να αρέσει σε πολλούς. Είναι δυνατόν μία ιστορία που αρέσει σε πολλούς να είναι κακή;

Το αιώνιο πρόβλημα της σχέσης μεταξύ ποιότητας και εμπορικότητας.

Η δική μου απάντηση είναι ένα ξεκάθαρο όχι.

Μόνο που ίσως θα μπορούσε να είναι (έως πολύ) καλύτερη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

12 λεπτά πριν, air nomad X είπε:

 

Συμφωνώ γενικά, θα ήθελα, όμως,  να θέσω έναν προβληματισμό:

Για να είναι μια ιστορία κερδοφόρος θα πρέπει να αρέσει σε πολλούς. Είναι δυνατόν μία ιστορία που αρέσει σε πολλούς να είναι κακή;

Το αιώνιο πρόβλημα της σχέσης μεταξύ ποιότητας και εμπορικότητας.

Η δική μου απάντηση είναι ένα ξεκάθαρο όχι.

Μόνο που ίσως θα μπορούσε να είναι (έως πολύ) καλύτερη.

 

Ειναι λίγο πολύ μια απάντηση στο σχόλιο του ProfPhillipMortimer πιο πάνω.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21904
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 16/2/2023 στο 10:28 ΠΜ, constantinople είπε:

Ή ένας τόμος μπορεί να πρόκειται να βγει από τη Radnet (όπως έγινε πρόσφατα με το Σπάιντερμαν) πριν τη Hachette και να τον έχουν πάρει όλοι από εκεί, οπότε μετά τον τόμο της Hachette θα τον πάρουν μόνο οι completists.

Σήμερα πέρασα από ένα σημείο τύπου που πάντα φέρνει καμιά δεκαριά τόμους από τη Hachette, μετά από μια εβδομάδα ακριβώς δεν είχε ούτε έναν τόμο του Spider-Man, ενώ είχε ακόμα λίγους του Daredevil.

Μου έκανε εντύπωση, γιατί πάντα έχει λίγα αντίτυπα από τους δυο τρεις τελευταίους τόμους.

Και υπέθεσα ότι ο Spider-Man λόγω ότι κυκλοφόρησε λίγο καιρό πριν από την Radnet, δεν θα είχε πουλήσει τόσο πολύ, αλλά μάλλον επειδή είναι Spider-Man ξεπούλησε.

Δεν ξέρω τι έγινε σε άλλα περίπτερα και σημεία τύπου βέβαια, αλλά το συγκεκριμένο έχει πάντα απόθεμα, ενώ τώρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατά πρώτον η επιλογή δε μπορεί να είναι ότι να 'ναι, αλλά βάσει των τόμων που έχουν κυκλοφορήσει στο εξωτερικό. Εφόσον εκείνοι είναι συγκεκριμένοι, συγκεκριμένους θα λαμβάνουμε και εδώ. Τώρα, το να έχει επιλέξει μια εταιρεία την επιμέλεια και να δώσει την πρωτοβουλία σε κάποιον μεταφραστή να παραγγείλει συγκεκριμένους τόμους, νομίζω πως σε μεγάλο βαθμό δεν είναι στο χέρι της ίδιας της "Anubis", πόσο μάλλον να μεταβιβάσει την επιλογή αυτή αλλού. Κατά δεύτερον για ποια προβλήματα μιλάτε; Έχετε κάποιο πρόβλημα με τη σειρά αυτή και τις ιστορίες που επιλέγονται; Αλήθεια τώρα; Και ποια αντίστοιχη σειρά τόμων υπάρχει στο εξωτερικό που θα έφερνε τους τόμους που θα θέλατε; Υπάρχει καμία τέτοια που έχει μονάχα τις ιστορίες που θα επέλεγα εγώ, εσύ, ο οποιοσδήποτε; Εγώ νομίζω ότι κακές ιστορίες δεν υπάρχουν εδώ, υπάρχουν κάποιες αντιπροσωπευτικές και από την αρχή λέμε ότι ξεκάθαρα δεν πρόκειται για "εγκυκλοπαίδεια", όπως εξακολουθούν να την αποκαλούν ορισμένοι, αλλά σίγουρα για ένα βοήθημα που εισάγει κάποιον στο πολυσύμπαν αυτό πιο ομαλά παρουσιάζοντας διαφορετικούς χαρακτήρες από διάφορες περιόδους και crossovers εκείνων. Οπωσδήποτε περιέχει και ιστορίες που είναι Σταθμός μεταξύ άλλων και αρκετές κομβικές. Η σειρά είναι εξαιρετική! Η "Radnet" κάνει ότι κάνει με τη μηδαμινή επιμέλεια και τα "τέρατα" που βλέπουμε πολλές φορές σε λάθη μεταξύ μάλιστα των καρέ που μπορεί να περιέχει η ίδια σελίδα (!) αλλά προωθείται όσο καμία και έρχεστε να υπονομεύσετε αυτήν εδώ τη σειρά με τη γκρίνια σας, που οι ελάχιστοι μεταφραστές που είναι από πίσω κάνουν εξαιρετική δουλειά, η σειρά επιμελείται κανονικά και έχει την καλύτερη ποιότητα που έχει βγει σε υπερηρωικό μέχρι σήμερα στην Ελλάδα (με εξαίρεση ίσως ελάχιστα απ' τα σκληρόδετα της "Anubis" που είναι ακόμα καλύτερα); Τι να πω πια...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έχω καταλάβει νομίζω (από καιρό) ποιο θα ήταν το ιδανικό με βάση ότι έχω διαβάσει στο νήμα με μηδέν παράπονο,να περιείχε ιστορίες μέχρι του '99.Έτσι όλο το υλικό θα ήταν ρετρό per say.

 

Αλλά δεν ξέρω αν έπεσα μέσα.

 

Αυτό που ξέρω να πω είναι πως το ένα "παράπονο" που έχω είναι πως η σειρά δεν είναι ίδια παντού.Δηλαδή υπάρχουν ιστορίες εκτός της Αγγλικής σειράς όπως στη Ρώσικη και στη Γαλλική σειρά που ίσως μην δούμε εδώ.Και αυτό με κάνει να βράζω στο ζουμί μου γιατί είμαι πληρομανής.Και δεν είναι σοβαρός λόγος αυτός για να έχει κανείς "παράπονο" παρά μόνο ευσεβής πόθος,για αυτό το λόγο η λέξη είναι μέσα σε εισαγωγικά.

 

Πάντως για να λέμε του στραβού το δίκιο οι τελευταίες ιστορίες της Αγγλικής συλλογής (2012 βερσιόν) που είναι μόνο μοντέρνες  είναι όλες καλές.Ναι,μερικές ειναι ο μονόφθαλμος που είπα παραπάνω αλλά έχει και top hit (μέχρι του 2018) όπως το Immortal Hulk και Venom του Donny Cates.Κρίμα που δεν πήγε μέχρι το τέλος του 2019 σε θέμα ιστοριών ώστε να είχε ιστορίες από όλη τη δεκαετία του 2010.Το Spiderman Life Story και Daredevil Know Fear θα έμπαιναν σίγουρα.

 

Άντε να πάρει σειρά και η αντίστοιχη σειρά της DC που έχει η Hachette με μετάφραση από Anubis.Δουλεύω για την ώρα και κάπου θέλω να σπαταλήσω χρήματα. :lol:

 

Όντως θέλω κάτι τέτοιο,μετά από κάτι στόχους που έχω βάλει να πραγματοποιήσω (μακάρι),θα το γούσταρα και θα την έπαιρνα χθες.

 

Επείσης για να δω το Super Sons στα Ελληνικά,που ακόμα απορώ πως και δεν έχει βγει έστω ένα τευχάκι μέχρι τώρα.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν δουλεύεις και ψάχνεις να σπαταλήσεις χρήματα σε κάτι το υπερηρωικό, γιατί δεν αγοράζεις εκατοντάδες άλλες κυκλοφορίες που έχουν βγει από τρεις τουλάχιστον εκδοτικές εταιρείες τα τελευταία 20 χρόνια; Θέλεις να ξοδέψεις αλλά θέλεις να είναι και σε συγκεκριμένη μορφή (graphic novels) που να είναι και σειρά! Και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Εμ δεν κινείται έτσι όμως η διεθνής αγορά. Οι εκδοτικοί οίκοι ανά τον κόσμο βγάζουν μέχρι εκεί που μπορούν και με όποιον τρόπο μπορούν (εδώ το κάνει η ίδια η "Marvel Comics" & η "DC Comics" έτσι!) και ΕΚΤΑΚΤΑ βλέπεις εκδόσεις όπως συμβαίνει σε αυτές εδώ τις σειρές. Εάν δε στηρίζεις τους εκδότες όμως (σε κάτι που λες ότι σου αρέσει, έτσι; Όχι αυθαίρετα απλά και μόνο για να τους στηρίξεις!), τα "έκτακτα" που τραβάνε χρόνια θα πρέπει να περιμένεις να ρισκάρει να στα βγάλει κάποιος τέταρτος-πέμπτος που θα παρουσιαστεί αύριο ως νέος εκδότης. Θα υπάρξει τέτοιος; Η "Radnet" πήρε τα ρίσκα της και από τις πρώτες κιόλας μέρες μαθαίνουμε "εκ των έσω" δηλώσεις τύπου "να δούμε πως θα πάει, να δούμε αν θα συνεχιστεί, δεν υπάρχει πλάνο για περισσότερα" και τελικά φαίνεται ότι τα καταφέρνει. Ο επόμενος που θα επιχειρήσει να κινηθεί "παράλληλα", πως θα σκέφτεται άραγε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.