Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

19 λεπτά πριν, diotsoumas είπε:

Αθήνα πάντως κυκλοφόρησε κανονικά. Πολύ ωραίο σχέδιο με ένα γρήγορο ξεφύλλισμα, παρόλο που δεν είμαι και πολύ φαν του ήρωα. Περισσότερο με ιντρίγκαρε το επόμενο τεύχος, γνωρίζουμε τίποτα παραπάνω για την ιστορία του? 

κλασικη ιστορια που οταν τη διαβασα μικρος απ τον Καμπανα μου αφησε αποριες το τελος ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

4 ώρες πριν, kujo79 είπε:

Ο Μαύρος Πάνθηρας δεν ήρθε από το περίπτερο μου σήμερα, μου είπαν για αύριο . Επαρχία το βρήκε κανείς ; Ή μπήκε σε καραντίνα λόγω όμικρον ;

 Πειραιάς Αττικής όλα κανονικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

4 ώρες πριν, kujo79 είπε:

Ο Μαύρος Πάνθηρας δεν ήρθε από το περίπτερο μου σήμερα, μου είπαν για αύριο . Επαρχία το βρήκε κανείς ; Ή μπήκε σε καραντίνα λόγω όμικρον ;

Λάρισα επίσης ήρθε και το πήρα! Ξέρει κανείς αν ο περιπτεράς μπορεί να φέρει κατά παραγγελία παλιότερα τεύχη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

5 ώρες πριν, Tasos είπε:

Λάρισα επίσης ήρθε και το πήρα! Ξέρει κανείς αν ο περιπτεράς μπορεί να φέρει κατά παραγγελία παλιότερα τεύχη;

 

Ανάλογα τον περιπτερά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

6 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

Πάντως  χειρότερα από τον bryan hitch στο ultimates δεν νόμιζω να είναι images.jpeg.1c657fb53625e5cf4ccdec45d348bb0f.jpeg

 

 

 

Χρόνια Πολλά στο νήμα ξέχασα να πω πριν...

 

Και μετά θέλει η Marvel μια ηρωίδα συνεργάτρια/sidekick ή αντικατάσταση σύμφωνα με μερικούς για τον Iron Man,κάτι το οποίο βρήκαν στην Riri Williams.

 

Εγώ πάλι πιστεύω πως ο Iron Man είχε από πριν μια τέτοια συνεργάτρια....

 

Την Samus Aran !!!!!!!!!!!!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

On 6/1/2022 στο 1:38 ΜΜ, nikolas12 είπε:

Αν και δεν έχω διαβάσει το Demon in a Bottle, είσαι σωστός. Η αναφορά μου γίνεται κυρίως σε πιο σύγχρονες ιστορίες και συγκεκριμένα στο Eternals ή στο Avengers που κάποια στιγμή είχε αναλάβει ο Romita που πραγματικά ο Iron Man είναι κακοσχεδιασμένος. Με τα χρόνια και την ανάληψη πολλών τίτλων είχε χαλάσει το σχέδιο του (το ξαναέφτιαξε αργότερα) ενώ στις αρχές του σε Iron Man και Daredevil ο τύπος έκανε παπάδες. Α και στο Avengers vs. X-Men δε μου άρεσε, γενικά ο Iron Man του δεν είναι επιβλητικός ή λεπτομερής και το κράνος υπερβολικά τετράγωνο.

 

@ nikolas12 θα σε παρακαλέσω στους προσεχής τόμους σου που έχεις για διάβασμα, να βάλεις τον Δαίμονα στο Μπουκάλι σε προτεραιότητα. Πιστεύω πως θα σου αρέσει σίγουρα (και σε σενάριο και σχέδιο). :) Γενικά πάντως και σε εμένα το σχέδιο του Ρομίτα Τζ. δεν με ξετρελαίνει. Μάλιστα όταν είδα ότι οι δύο πρόσφατοι τελευταίοι τόμοι της συλλογής έχουν αυτόν για σχεδιαστή δυσανασχέτησα. Δεν ήξερα αν θα μου αρέσει το σχέδιο ή όχι (δεν έχω προλάβει να τους διαβάσω ακόμα). Παρόλα αυτά όπως αναφέρατε, ο Ρομίτα Τζ. μας έχει δώσει και κάποια πολύ καλά σχεδιαστικά δείγματα που είχαμε την τύχη να διαβάσουμε στην συλλογή (όπως τον τόμο Η Επιστροφή και τον Δαίμονα στο Μπουκάλι).

 

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο, αν ξέρει κάποιο παιδί και θέλει να απαντήσει. Επειδή πρόσφατα είδα την ταινία Σανγκ-Τσι της Μάρβελ και διάβασα τον τόμο Ο Ερχομός του Γκαλάκτους, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία-επιθυμία. Υπάρχει στην δεύτερη 60άδα της συλλογής κάποιος τόμος που να έχει ως κακό τον Μανδαρίνο;

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

7 ώρες πριν, kaneda είπε:

 

@ nikolas12 θα σε παρακαλέσω στους προσεχής τόμους σου που έχεις για διάβασμα, να βάλεις τον Δαίμονα στο Μπουκάλι σε προτεραιότητα. Πιστεύω πως θα σου αρέσει σίγουρα (και σε σενάριο και σχέδιο). :) Γενικά πάντως και σε εμένα το σχέδιο του Ρομίτα Τζ. δεν με ξετρελαίνει. Μάλιστα όταν είδα ότι οι δύο πρόσφατοι τελευταίοι τόμοι της συλλογής έχουν αυτόν για σχεδιαστή δυσανασχέτησα. Δεν ήξερα αν θα μου άρεσε το σχέδιο ή όχι (δεν έχω προλάβει να τους διαβάσω ακόμα). Παρόλα αυτά όπως αναφέρατε, ο Ρομίτα Τζ. μας έχει δώσει και κάποια πολύ καλά σχεδιαστικά δείγματα που είχαμε την τύχη να διαβάσουμε στην συλλογή (όπως τον τόμο Η Επιστροφή και τον Δαίμονα στο Μπουκάλι).

 

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο, αν ξέρει κάποιο παιδί και θέλει να απαντήσει. Επειδή πρόσφατα είδα την ταινία Σανγκ-Τσι της Μάρβελ και διάβασα τον τόμο Ο Ερχομός του Γκαλάκτους, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία-επιθυμία. Υπάρχει στην δεύτερη 60άδα της συλλογής κάποιος τόμος που να έχει ως κακό τον Μανδαρίνο;

 

Σε καποιον τόμο Iron Man λογικά.

Στα κόμικ (τουλάχιστον μέχρι μια φαση,δεν ξερω αν άλλαξε μετά) ο Μανδαρίνος δεν είναι ο πατέρας του Σανγκ Τσι.Είναι ο Φου Μαντσού ο οποίος επειδή είναι χαρακτήρας σειράς βιβλίων που η Marvel είχε τα δικαιώματα την δεκαετία του '70.Σε αντίθεση με τον Δράκουλα ξέρω 'γω κάποιος έχει τα πνευματικά δικαιώματα για τον Φου Μαντσού.Ο Σανγκ Τσι είναι κανονικά χαρακτήρας της Marvel πάντως.Μετά όταν έλειξαν τα πνευματικά δικαιώματα,δεν τα ανανέωσαν.

 

Και μετά ο Σανγκ Τσι δεν ανέφερνε τον πατέρα του όποτε παρουσιαζόταν στα κόμικ  και μετά το άλλαξαν αυτό λέγοντας πως το "Φου Μαντσού"  ήταν ψευδόνυμο (στο Secret Avengers #8).

Ότι ο πατέρας του χρησιμοποιεί πολλά ψευδόνυμα και πως το πραγματικό του όνομα είναι Ζενγκ Ζου.Άλλοι σημαντικοί χαρακτήρες στην ιστορία του Σανγκ Τσι που προέρχονταν από εκείνη την σειρά βιβλίων είχαν τα ονόματά τους αλλαγμένα και τα αρχικά έγιναν παρατσούκλια.

 

Δευτερεύοντες ή ασήμαντοι χαρακτήρες έφυγαν στις σκιές.Στην ταινία έκαναν τον  Μανδαρίνο για αυτό το λόγο συν πως ο Φου Μαντσού ήταν ρατσιστικό στερεότυπο (όχι ότι ο Μανδαρίνος δεν ξεκίνησε έτσι αλλά με τον καιρό άλλαξε).Μετά ή λίγο πριν την κυκλοφορία της ταινίας  η Marvel έβγαλε σειρά σε μορφή omnibus με όλη την ιστορία του Shang Chi από την δεκαετία του '70,Master of Kung Fu και Deadly Hands of Kung Fu.

 

Φαίνεται πως η Marvel έκανε συμφωνία να μπορεί να εκδίδει τις παλιές ιστορίες όσο οι καινούργιες δεν το αναφέρουν ποτέ το όνομα Φου Μαντσού και πάει λέγοντας.Τουλάχιστον έτσι φαίνεται σε εμένα γιατί το κόβω χλωμό να πληρώσει η Marvel για δικαιώματα που τα omnibus δεν θα της φέρουν πολλά κέρδη (σε σχέση με άλλα).Και λογικά να έρχεται ο κόσμος (η πλεοψηφία) να τα αγοράσει όσο έχει ενθουσιασμό/hype για την ταινία.Δηλαδή βραχυπρόθεσμα κέρδη,τουλάχιστον έτσι φαίνεται σε εμένα.Μπορεί να κανω και λάθος.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Πριν από 1 ώρα, kaneda είπε:

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο, αν ξέρει κάποιο παιδί και θέλει να απαντήσει. Επειδή πρόσφατα είδα την ταινία Σανγκ-Τσι της Μάρβελ και διάβασα τον τόμο Ο Ερχομός του Γκαλάκτους, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία-επιθυμία. Υπάρχει στην δεύτερη 60άδα της συλλογής κάποιος τόμος που να έχει ως κακό τον Μανδαρίνο;

Ξέρω πως ο Μανδαρίνος σίγουρα θα εμφανιστεί στην συλλογή Κλασικοί Υπερήρωες καθώς η πρώτη του εμφάνιση ήταν στο Tales of Suspense #50. Τώρα σε ποιον τόμο είναι αυτό το τεύχος, θα σε γελάσω.

 

19 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Τουλάχιστον έτσι φαίνεται σε εμένα γιατί το κόβω χλωμό να πληρώσει η Marvel για δικαιώματα που τα omnibus δεν θα της φέρουν πολλά κέρδη (σε σχέση με άλλα).

Γιατί το λες αυτό; Δεν γνωρίζω τα οικονομικά της Marvel αλλά αν δεν είχε κέρδος από τα omnibus τότε θα σταματούσε να τα εκδίδει. Σίγουρα θα βγάζει περισσότερο κέρδος από τα single issues που κάνουν 4 ευρώ και δεν έχουν ούτε 40 σελίδες αλλά κάποιο κόλπο θα υπάρχει και πίσω από τα omnibus.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Bilis είπε:

Γιατί το λες αυτό; Δεν γνωρίζω τα οικονομικά της Marvel αλλά αν δεν είχε κέρδος από τα omnibus τότε θα σταματούσε να τα εκδίδει. Σίγουρα θα βγάζει περισσότερο κέρδος από τα single issues που κάνουν 4 ευρώ και δεν έχουν ούτε 40 σελίδες αλλά κάποιο κόλπο θα υπάρχει και πίσω από τα omnibus.

 

Δεν λέω γενικά για τα omnibus.Λέω για τα συγκεκριμένα omnibus που έχουν τις ιστορίες του Σανγκ Τσι από τη δεκαετία του '70.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο Φου Μαντσού είναι (λογοτεχνικό) δημιούργημα του Σαξ Ρόμερ ο οποίος πέθανε το 1959. Τα δικαιώματα ισχύουν για περίπου 70 χρόνια μετά τον θάνατο του δημιουργού* (εξαρτάται βέβαια και από την χώρα) οπότε οι (όποιοι) κληρονόμοι του Ρόμερ τα έχουν έως την 31η Δεκεμβρίου του 2029. Την δεκαετία του 1960 είχαν κυκλοφορήσει 5 (μέτριες προς το κακές) ταινίες με τον ήρωα (και πρωταγωνιστή τον μεγάλο Κρίστοφερ Λι) οπότε φαντάζομαι ότι θα ήταν κάπως γνωστός σαν χαρακτήρας. Σήμερα δεν νομίζω να τον θυμούνται και πολλοί 

 

 

*Υποθέτω για αυτόν τον λόγο και οι εκδόσεις Μικρός Ήρως στο τελευταίο Μπλακσαντ που εξέδωσαν πριν από κανέναν μήνα χρησιμοποίησαν αποσπάσματα καθαρευσιάνικες μεταφράσεις έργων του Σαίξπηρ από τους Βικέλα (1835-1908) και τον Πολυλά (1825-1896) που είναι ελεύθερες δικαιωμάτων και όχι κάποια πιο σύγχρονη 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34891
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 62: Captain America & The Falcon Μυστική Αυτοκρατορία

 

619y2pjqWLL.jpg

 

62ος τόμος και επιστρέφουμε στις ρετρό ιστορίες και μάλιστα στον Captain America. Ταξιδεύουμε λοιπόν πίσω στα 70s και συγκεκριμένα στο 1974 σε μια ιστορία που σημάδεψε τον ήρωα ανεξίτηλα. Αρχικά ας λύσουμε μια απορία, το συγκεκριμένο storyline δεν έχει σχέση με το σύγχρονο Secret Empire που έτρεξε στη Marvel πριν από κάποια χρόνια. Έχουν βέβαια ψιλοπαρόμοια υπόθεση, αλλά όλο το Secret Empire και άλλο το Captain America & The Falcon Secret Empire.

 

21.jpg  22.jpg

 

Η όλη ιστορία έχει χαρακτηριστεί ως retelling του origin story του ήρωα αφού σκοπός της είναι να παρουσιάσει την πτώση του ως Captain America μέσω μιας συνομωσίας του που είχε σκοπό να τον αντικαταστήσει. Σε μια Αμερική που ταράζεται από το σκάνδαλο Watergate, μια συνομωσία γνωστή ως Secret Empire (και με παντελώς άγνωστη ταυτότητα) κάνει το παν προκειμένου ο Cap να κατηγορηθεί για σκάνδαλα και εγκλήματα που δε διέπραξε ποτέ. Όλο αυτό φυσικά οδηγεί στην παραίτηση του Cap από τους Avengers, ενώ σε αυτό το κόμικ βλέπουμε το πως ο Steve Rogers θα εξελιχθεί αργότερα στον Nomad αφού μαζί με τον Falcon θα είναι φυγάδες.

 

5884c91d5981deed1cfbff5db01b6aa2.jpg

 

Για όσους σας αρέσουν οι X-Men ενημερώνουμε ότι θα παίξουν μεγάλο ρόλο στην ιστορία, ειδικά όσον αφορά την κατασκευή των κατηγοριών ενάντια στον ήρωά μας. Βάσει κριτικών που διαβάζω πρόκειται για κόμικ που έχει τα ελαττώματά του όσον αφορά την πλοκή και τη διάρθρωση της ιστορίας, από την άλλη είναι αρκετά διασκεδαστικό, έχει σημαντικά μηνύματα πολιτικής φύσεως και είναι ένα ευχάριστο ανάγνωσμα σε γενικές γραμμές. Περιλαμβάνει 8 τεύχη, αλλά έχει κάπου στις 170 σελίδες, δηλαδή το μέγεθος είναι όσο μιας μέσης ιστορίας και λίγο ακόμα. Και φυσικά αξίζει πολύ ο Sal Buscema που είναι ένας πολύ καλός σχεδιαστής εκείνης της εποχής. Αυτά τα ολίγα λοιπόν φίλοι μου και τα λέμε σύντομα με τον τόμο στα περίπτερα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34891
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πρώτη φορά σχολιάζω τη GB-Publishing σε θέμα αποστολών καθώς χρειάστηκε να ασχοληθώ με μια αντικατάσταση. Το Black Panther δυστυχώς το άνοιξα και το βρήκα σκισμένο, έστειλα αποδεικτική φωτό και απάντησαν κατευθείαν για άμεση αντικατάσταση. Αν και είχαμε κάποιες μέρες καθυστέρηση για τηλεφωνική επικοινωνία, όταν το επισήμανα μου εξήγησαν ότι αυτό γίνεται λόγω τηλεργασίας και προσωπικού ασφαλείας και με κάλεσαν κατευθείαν την επόμενη ημέρα. Διαδικασία αντικατάστασης εύκολη και απλή.

 

Μάλιστα ζήτησα αν γίνεται μαζί να συμπεριλάβουν έναν τόμο που μου έλειπε και το έκαναν γρήγορα. Και φυσικά επειδή είμαι χαζός, είπα λάθος νούμερο τόμου και τους ξαναπήρα και τον αντικατέστησαν και μου έστειλαν σωστό order άμεσα. Μόνο αρνητικό είναι ότι έχει πάντα μεταφορικά που σημαίνει ότι αν το θέλεις στην τιμή των 10 ευρώ πρέπει να τρέχεις Πειραιά (που μου πέφτει μακριά), αλλιώς θα το πληρώσεις παραπάνω, αλλά τι να κάνουμε ένας τόμος μας έλειπε. Συνοψίζοντας η GB-Publishing είναι από τις καλές εταιρείες σχετικά με αποστολές και οι άνθρωποι γρήγοροι, ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Μάλιστα ζήτησα αν γίνεται μαζί να συμπεριλάβουν έναν τόμο που μου έλειπε και το έκαναν γρήγορα. Και φυσικά επειδή είμαι χαζός, είπα λάθος νούμερο τόμου και τους ξαναπήρα και τον αντικατέστησαν και μου έστειλαν σωστό order άμεσα. Μόνο αρνητικό είναι ότι έχει πάντα μεταφορικά που σημαίνει ότι αν το θέλεις στην τιμή των 10 ευρώ πρέπει να τρέχεις Πειραιά (που μου πέφτει μακριά), αλλιώς θα το πληρώσεις παραπάνω, αλλά τι να κάνουμε ένας τόμος μας έλειπε. Συνοψίζοντας η GB-Publishing είναι από τις καλές εταιρείες σχετικά με αποστολές και οι άνθρωποι γρήγοροι, ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

 

Φαντάζομαι τα μεταφορικά κόστη προέκυψαν επειδή παρήγγειλες έναν τόμο επιπλέον (πέραν αυτού της αντικατάστασης). Διαφορετικά (αν αντικαθιστούσες μόνο τον ελλατωματικό τόμο) θα τους έλεγες να σου τον στείλουν στο περίπτερο-μαγαζί από όπου πήρες τον τόμο, ούτως ώστε να γλιτώσεις τα μεταφορικά. :thinking:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ναι όντως,εγώ αυτό έκανα και δεν πλήρωσα μεταφορικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον τόμο 61 με τον black panther. Καθώς τον διαβάζω μου γεννήθηκε αυτή η απορία: Ο Κλο είναι ο ίδιος με τον Κλο που έχουμε δει σε ρετρό ιστορίες; Πχ στους μυστικούς πολέμους;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 11/1/2022 στο 9:25 ΜΜ, olyssesmoore είπε:

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον τόμο 61 με τον black panther. Καθώς τον διαβάζω μου γεννήθηκε αυτή η απορία: Ο Κλο είναι ο ίδιος με τον Κλο που έχουμε δει σε ρετρό ιστορίες; Πχ στους μυστικούς πολέμους;

 

Ναι,ο Ulysses Klaue.

Ελληνικώς,Οδυσσέας Κλο.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δεν θυμάμαι ποιος είπε πως το ήθελε παλιότερα αλλά το God loves,Man Kills των X-Men είναι στο τεύχος Marvel Masters: Chris Claremont της Αγγλικής συλλογής.

 

Και επειδή στο μέλλον θα βγει το Venom (σκέτο,δεν έχει υπότιτλο) του Rick Remender εδώ,θέλω να ρωτήσω:

 

Ποιο εξώφυλλο προτιμάτε;

 

Το κανονικό (τουλάχιστον της Αγγλικής έκδοσης του 2012);

 

1.

N1040060.thumb.jpg.1225ab310d7a3f19b2c064fd531547cf.jpg

 

Ή της Βραζιλιάνικης έκδοσης (και από οτι φάνηκε της Αγγλικής έκδοσης του 2016);

 

2.

N1065075.thumb.jpg.0ebf22307c95e907c75a4e78f7f6dfc5.jpg

 

 

Μία από τις ιδέες της ιστορίας είναι πως ένα γνώριμο πρόσωπο του Spider-Man (όποιος ξέρει ή έχει δει τη σειρά κινουμένων σχεδίων Ultimate Spider-Man,ξέρει) χρησιμοποιεί τον συμβιωτή Βένομ σε μυστικές αποστολές.Αλλά αν το χρησιμοποιεί για πάνω από δύο ώρες ή νευριάσει πολύ τότε κινδυνεύει να τον κυριεύσει ο συμβιωτής και να ενωθούν για πάντα (μετά βγαίνει επίπονα και δύσκολα α λα Eddie Brock δεύτερος γύρος με τον Spider-Man).

Αυτό φαίνεται στα εξώφυλλα,στο πρώτο είναι ο άνθρωπος υπό έλεγχο και στο δεύτερο ο συμβιωτής.

 

Εγώ προτιμώ το πρώτο πάντως,όχι μόνο γιατί έχει την ίδια στάση από το εξώφυλλο του Amazing Spider-Man 300 αλλά και γιατί έχει το όπλο να πυροβολάει με κάλυκες  να πέφτουν παντού,ποιο '90s πεθαίνεις.Το δεύτερο πάλι όχι μόνο μοιάζει με μπαλόνι αλλά και το δεξί του χέρι νομίζω πως φαίνεται περίεργο.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2177
  • Reputation:   21498
  • Achievement Points:  2216
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2324 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Να πω την αλήθεια το πρώτο εξώφυλλο φαίνεται λίγο καλύτερο.

Αν βγει ο τόμος στα ελληνικά ίσως η Anubis προτιμήσει το πρώτο επειδή έχει κυκλοφορήσει στο παρελθόν από την Οξύ με το δεύτερο, τουλάχιστον να έχουμε μια επανέκδοση με άλλο εξώφυλλο. 

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

8 λεπτά πριν, hudson είπε:

Να πω την αλήθεια το πρώτο εξώφυλλο φαίνεται λίγο καλύτερο.

Αν βγει ο τόμος στα ελληνικά ίσως η Anubis προτιμήσει το πρώτο επειδή έχει κυκλοφορήσει στο παρελθόν από την Οξύ με το δεύτερο, τουλάχιστον να έχουμε μια επανέκδοση με άλλο εξώφυλλο. 

 

Σύμφωνα με τη Λίστα Πληροφοριών,θα βγει να δεν αλλάξει κάτι,στο τεύχος 73:

On 28/5/2020 στο 9:03 ΜΜ, Tsaklas είπε:

ΛΙΣΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ MARVEL GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ HACHETTE

 

Tη συγκεκριμένη λίστα την έχω ξαναποστάρει 2 φορές στην Κρυστάλλινη Σφαίρα , αλλά επειδή διαρκώς χάνεται και θεωρώ είναι χρήσιμο, το ποστάρω και σαν ξεχωριστό θέμα για να βρίσκεται ευκολότερα. Πρόκειται για μια συλλογή πληροφοριών που έχουμε μαζέψει σχετικά με τα επερχόμενα τεύχη της συλλογής Marvel της Hachette, μέσω e-mail στην εκδοτική και άλλων μεθόδων, σε συνδυασμό με κάποια άλλα χρήσιμα στοιχεία και εικασίες. Θα παρακαλούσα όσοι μαθαίνουν κάτι νέο να το ποστάρουν κανονικά στην Κρυστάλλινη Σφαίρα για να το συζητάμε/αναλύουμε εκεί όπως συνηθίζουμε, και ύστερα θα το προσθέτω εγώ εδώ. Το συγκεκριμένο θέμα είναι περισσότερο για αρχειακούς λόγους. 

 

Επιβεβαιωμένα τεύχη με αριθμό:

1. The Amazing Spider-Man: Coming Home

2. Iron-Man Extremis 

3. New Avengers: Break Out

4. Captain America: Out of Time

5. Deadpool: Wade Wilson's War

6. Astonishing X-Men: Gifted

7. Thor: Reborn

8. Hulk: Silent Screams

9. Guardians of the Galaxy: Cosmic Avengers

10. The Amazing Spider-Man: Birth of Venom

11. Captain America: The Winter Soldier

12. Fantastic Four: Unthinkable

13. Wolverine

14. Daredevil: Born Again

15. She-Hulk: Single Green Female

16. Doctor Strange: A Nameless Land, a Timeless Time

17. Planet Hulk (Part 1)

18. Captain Britain: A Crooked World

19. Avengers Forever (Part 1)

20. The Amazing Spider-Man: Kraven's Last Hunt

21. Planet Hulk (Part 2)

22. New X-Men: E is for Extinction

23. Secret War

24. Avengers Forever (Part 2)

25. Captain America: The New Deal

26. Marvels

27. Avengers Disassembled

28. The Punisher: Welcome Back Frank (Part 1)

29. Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility

30. Marvel Super Heroes: Secret Wars (Part 1)

31. The Mighty Thor: In Search of the Gods

32. Astonishing X-Men: Dangerous 

33. The Punisher: Welcome Back Frank (Part 2) 

34. Fantastic Four: Authoritative Action 

35. Fallen Son: The Death of Captain America

36. Marvel Super Heroes: Secret Wars (Part 2)

37. Iron Man: Demon in a Bottle

38. The Ultimates: Super-Human

39. Spider-Man Blue

40. New X-Men: Imperial

41. House of M

42. Wolverine: Origin

43. The Ultimates: Homeland Security

44. Thor: The Last Viking

45. The Thanos Imperative

46. Spider-Gwen

47. Daredevil: Guardian Devil

48. The Amazing Spider-Man: Revelations & Until the Stars Turn Cold

49. Marvel Origins: The 60s

50. Fantastic Four: The End

51. Jessica Jones

52. Uncanny X-Men: Second Genesis

53. Ghost Rider: Road to Damnation

54. The Avengers: Birth of Ultron

55. Marvel Zombies

56. Marvel Knights Spider-Man Vol. 1: Down Among the Dead Men

57. Secret Avengers

58. Fantastic Four: The Coming of Galactus

59. Marvel Knights Spider-Man Vol. 2: Venomous

60. Eternals

 

61 Black Panther: Who Is The Black Panther

62 Captain America & the Falcon: The Secret Empire

63 Wolverine: Weapon X

64 1602

65 Deadpool’s Secret Secret Wars

66 World War Hulk

67 Captain Britain and MI13: Vampire State

68 Captain America: The Chosen

69 Wolverine: Old Man Logan

70 Secret Invasion

71 Doctor Strange: The Oath

72 Thunderbolts: Faith in Monsters

73 Venom

74 Son Of M

75 Avengers Prime

76 X-Men: Twilight of the Mutants

77 Shadowland

78 Iron Man -The Tragedy and the Triumph

79 X-Men Schism

80 Life and Death of Captain Marvel Part 1

81 Life and Death of Captain Marvel Part2

82 Ultimate Death of Spider-Man

83 Thor - Tales of Asgard

84 Siege

85 The Incredible Hulk:The Monster Unleashed

86 Nick Fury: Agent of SHIELD Part 1

87 Nick Fury: Agent of SHIELD Part 2

88 Avengers: Children Crusade

89 Daredevil: Marked For Murder

90 The Amazing Spider-Man - Spider-Man No More

91 The Mighty Thor: Ragnarok

92 Iron Fist: The Search for Colleen Wing

93 X-Men: In the Shadow Of Sauron

94 Hulk: Scorched Earth

95 Dr Strange: A Separate Reality

96 Silver Surfer: Origins

97 Spider-Island Part 1

98 Spider-Island Part 2

99 Black Panther: Panther's Rage

100 Marvel Horror

101 Fantastic Four: Doomsday

102 The Amazing Spider-Man: Death of The Stacys

103 Daredevil: Sound and Fury

104 The Avengers: The Korvac Saga

105 Iron Man: The Beginning of the End

106 Uncanny Avengers: The Red Shadow

107 Hawkeye: My Life As A Weapon

108 All-New Ghost Rider:Engines of Vengeance

109 Avengers: Avengers World

110 Silver Surfer: New Dawn

111 New Avengers: Everything Dies

112 Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy

113 Thor: God of Thunder: The God Butcher

114 Infinity Vol. 1

115 Infinity Vol. 2

116 Young Avengers: Style > Substance

117 Death of Wolverine

118 Rocket Raccoon: A Chasing Tail

119 The Amazing Spider-Man: Spider-Verse

120 Civil War

 

Τα υπόλοιπα μπαίνουν στον πάγο, μέχρι να επιβεβαιωθεί η επέκταση και να ξεκινήσουμε εκ νέου εκτιμήσεις.

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

 

Τεύχη με ερωτηματικό ως προς την 100% σιγουριά

  • Uncanny X-Men: Dark Phoenix (ήταν στην αφίσα, αλλά ακόμα μεγαλύτερο ερωτηματικό λόγω Οξύ) 

 

Τεύχη εξαιρετικά πιθανά λόγω ήδη υπάρχουσας μετάφρασης από Anubis, αρκετά παλιάς για να μην ζημιωθεί και η ίδια: 

  • Siege (μάλλον προς το παρόν δεν είναι στα σχέδια, αν και δεν υπήρξε ξεκάθαρη αρνητική απάντηση)
  • Iron Man: The Five Nightmares (μάλλον προς το παρόν δεν είναι στα σχέδια, αν και δεν υπήρξε ξεκάθαρη αρνητική απάντηση)
  • Thor - God of Thunder: The Godbutcher

 

Ήρωες που ως τώρα δεν έχουμε δει και ενδέχεται να θελήσουν να τους αφιερώσουν ένα τεύχος:

  • Silver Surfer: Origins ή Silver Surfer: New Dawn
  • Nova: Origin
  • The Thunderbolts: Faith in Monsters
  • Young Avengers: Style > Substance
  • Son of M
  • Thor: The Godess of Thunder

 

Γνωστές σύγχρονες ιστορίες με κοντινά νούμερα που θα μπορούσαν να μπουν:

  • Daredevil: Guardian Devil
  • Fantastic Four: The End
  • X-Men Schism
  • Infinity (Part 1 & 2)
  • Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy
  • Ultimate Spider-Man: Who is Miles Morales
  • The Thanos Imperative

 

Μερικά ρετρό (1980-1999) γιατί φαίνεται ότι κάποιες στιγμές θα μπαίνει και κανένα τέτοιο και ειδικά τελευταία τους έχουν δείξει προτίμηση:

  • Thor: The Last Viking
  • X-Men: Days of Future Past

 

Τα παρακάτω είναι ρετρό και μάλιστα στα Classics, δηλ. ιστορίες πριν το 1980, που προτιμούνται ακόμα λιγότερο αλλά μιας και ήδη είδαμε έναν τόμο αυτής της εποχής, θα αναφέρω μερικές γνωστές ιστορίες που ελπίζουμε να δούμε:

  • Uncanny X-Men: Second Genesis
  • Fantastic Four: The Coming of Galactus
  • Spider-Man: Death of the Stacys
  • The Mighty Thor: Ragnarok
  • The Amazing Spider-Man: Spider-Man No More
  • The Avengers: Kree-Skrull War

 

Ιστορίες που έχουν εκδοθεί από την ΟΞΥ οπότε δύσκολα θα επανεκδοθούν στην συλλογή (ΠΡΟΣΟΧΗ: Νέα δεδομένα υποδεικνύουν ότι η ΟΞΥ χάνει τα δικαιώματα του τίτλου μετά από 2 χρόνια, οπότε όλα μπορεί να μπουν κανονικά, απλά ελπίζουμε ότι δε θα καταχραστούν αυτό το δικαίωμα):

  • Avengers Prime
  • World War Hulk
  • Doctor Strange: The Oath
  • Wolverine: Weapon X
  • Black Panther: Who is the Black Panther
  • Venom
  • The Infinity Gauntlet
  • Infinity War 
  • Original Sin
  • Deadpool: Suicide Kings

 

Ιστορίες που εκδόθηκαν πρόσφατα από την Anubis οπότε πολύ δύσκολα θα επανεκδοθούν στην συλλογή που η ίδια επιμελείται, σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα:

  • 1602
  • Civil War (έχει επιβεβαιωθεί πως δεν θα μπει)
  • Eternals (έχει επιβεβαιωθεί πως δεν θα μπει)
  • Fear Itself
  • Death of Wolverine
  • Avengers vs. X-Men
  • Amazing Spider-Man: Spider-Verse
  • Ms. Marvel: No Normal
  • Secret Wars (2015)
  • Civil War II

 

Χαρακτήρες και ιστορίες που προς το παρόν ΔΕΝ είναι στα σχέδια της εκδοτικής να δούμε:

  • Black Widow
  • Hawkeye
  • Black Panther
  • Vision
  • Ghost Rider
  • Howard the Duck
  • Secret Invasion 
  • Old Man Logan
  • The Life and Death of Captain Marvel

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για διάφορους λόγους δεν μαζεύω την συγκεκριμένη σειρά, αλλά από περιέργεια χάζευα τους επόμενους τόμους για να δω αν κάποιος με ενδιαφέρει. Περιττό να πω ότι το Old Man Logan είναι σιγουράκι, αν και έχουμε καιρό μέχρι τότε. Όμως έπεσα πάνω και σε κάτι άλλο.

 

Τόμος 90 The Amazing Spider-Man - Spider-Man No More

 

Για όποιον δεν ξέρει ή δεν θυμάται, είναι το στόρι με τον Πίτερ να παρατάει τον ρόλο του Spidey και το χαρακτηριστικό πάνελ με την πεταμένη στολή στον κάδο. Φαντάζομαι κιόλας, επειδή μιλάμε για τόμο, θα έχει όλο το arc με τα τεύχη από 50 μέχρι 52 του AMS. (πρώτη εμφάνιση Kingpin κιόλας)

 

Το παράξενο και ενδιαφέρον που είναι; Αν πάνε όλα ιδανικά, δλδ αυτή η συλλογή βγαίνει κάθε 2 βδομάδες και η άλλη της Radnet βγαίνει κάθε βδομάδα και πάει σε 2η 60αδα, οι συλλογές αυτές συμπίπτουν. Ο τόμος 90 βγαίνει 27/1/23, ο τομος 64 της Radnet που περιέχει το AMS 50 βγαίνει 9/12/22 και ο τόμος 72 που έχει AMS 51 και 52 βγαίνει 3/2/23

 

Θα πρέπει βέβαια όπως είπα να είναι όλα τέλεια μέχρι τότε. Είναι λογικό όμως, ακόμα και αν υπάρχουν κάποιες καθυστερήσεις, δύο συλλογές να βγάλουν τόσο κοντά τα ίδια τεύχη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

48 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

Για διάφορους λόγους δεν μαζεύω την συγκεκριμένη σειρά, αλλά από περιέργεια χάζευα τους επόμενους τόμους για να δω αν κάποιος με ενδιαφέρει. Περιττό να πω ότι το Old Man Logan είναι σιγουράκι, αν και έχουμε καιρό μέχρι τότε. Όμως έπεσα πάνω και σε κάτι άλλο.

 

Τόμος 90 The Amazing Spider-Man - Spider-Man No More

 

Για όποιον δεν ξέρει ή δεν θυμάται, είναι το στόρι με τον Πίτερ να παρατάει τον ρόλο του Spidey και το χαρακτηριστικό πάνελ με την πεταμένη στολή στον κάδο. Φαντάζομαι κιόλας, επειδή μιλάμε για τόμο, θα έχει όλο το arc με τα τεύχη από 50 μέχρι 52 του AMS. (πρώτη εμφάνιση Kingpin κιόλας)

 

Το παράξενο και ενδιαφέρον που είναι; Αν πάνε όλα ιδανικά, δλδ αυτή η συλλογή βγαίνει κάθε 2 βδομάδες και η άλλη της Radnet βγαίνει κάθε βδομάδα και πάει σε 2η 60αδα, οι συλλογές αυτές συμπίπτουν. Ο τόμος 90 βγαίνει 27/1/23, ο τομος 64 της Radnet που περιέχει το AMS 50 βγαίνει 9/12/22 και ο τόμος 72 που έχει AMS 51 και 52 βγαίνει 3/2/23

 

Θα πρέπει βέβαια όπως είπα να είναι όλα τέλεια μέχρι τότε. Είναι λογικό όμως, ακόμα και αν υπάρχουν κάποιες καθυστερήσεις, δύο συλλογές να βγάλουν τόσο κοντά τα ίδια τεύχη;

 

Αφού δεν ασχολήσε με τη συλλογή αυτή,εγώ λέω να μην πάρεις το No More από εδώ.Πάρε το μόνο από τους Κλασσικούς Υπερήρωες.

 

Η συλλογή αυτή έχει και σελίδα στη Βικιπαίδεια.Αυτό το τεύχος φαίνεται να έχει τα Amazing Spider-Man #44 - #50.Οπότε άστο.

Μπορεί να έχουν γίνει και αλλαγές μεταξύ εκδόσεων (Αγγλικής) συλλογής 2012 και 2016 που έχει αυτή εδω ως πρότυπο,δεν ξέρω.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Αφού δεν ασχολήσε με τη συλλογή αυτή,εγώ λέω να μην πάρεις το No More από εδώ.Πάρε το μόνο από τους Κλασσικούς Υπερήρωες.

 

Η συλλογή αυτή έχει και σελίδα στη Βικιπαίδεια.Αυτό το τεύχος φαίνεται να έχει τα Amazing Spider-Man #44 - #50.Οπότε άστο.

Μπορεί να έχουν γίνει και αλλαγές μεταξύ εκδόσεων (Αγγλικής) συλλογής 2012 και 2016 που έχει αυτή εδω ως πρότυπο,δεν ξέρω.

 

 

Δεν το λέω επειδή δεν ξέρω ποια έκδοση θα πάρω. Απλά δεν χάνουν και οι δύο αν βγάζουν τα ίδια τεύχη μαζί;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θεωρητικά ναι, αλλά είναι αρκετά προχωρημένα τεύχη, οπότε:

Ένα μέρος του κοινού έχει αποφασίσει και ακολουθεί την μια από τις δύο σειρές οπότε για αυτούς (είτε προτιμούν την σειρά της Radnet είτε της Hachette) είναι αδιάφορο το τι θα εκδώσει η άλλη εταιρία. 

 

Ένα άλλο μέρος του κοινού ακολουθεί και τις δύο σειρές, γι' αυτούς είναι ίσως λίγο ενοχλητικό αλλά αν έχεις ήδη 89 τόμους από την μια και 63 από την άλλη σειρά θα πάρεις άλλον έναν (άλλωστε δεν θα είναι η πρώτη φορά που κάτι θα το έχεις διπλό) 

 

Τέλος αυτοί που αγοράζουν επιλεκτικά ίσως να προβληματιστούν ποια έκδοση να προτιμήσουν (αν αποφασίσουν να αποκτήσουν την ιστορία, κι αν έχουν αντιληφθεί έγκαιρα ότι η ίδια ιστορία θα είναι παράλληλα και στις 2 εκδόσεις)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2177
  • Reputation:   21498
  • Achievement Points:  2216
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2324 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αυτό που έχω να πω είναι ότι εδώ και 50 χρόνια στην Ελλάδα έχουμε δει - ευτυχώς - πολλές ιστορίες από Marvel (Καμπανάς, Μαμούθ, Modern Time, Anubis, Οξύ). Και με τις δύο αυτές συλλογές (Hachette, Radnet) έχουμε δει και θα δούμε (εκτός από νέες ιστορίες) καλώς ή κακώς πολλές επανεκδόσεις Marvel.  Αναπόφευκτο.

Καιρός νομίζω να δούμε και λίγο DC, ε! τι λέτε;;:lol:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, hudson είπε:

Αυτό που έχω να πω είναι ότι εδώ και 50 χρόνια στην Ελλάδα έχουμε δει - ευτυχώς - πολλές ιστορίες από Marvel (Καμπανάς, Μαμούθ, Modern Time, Anubis, Οξύ). Και με τις δύο αυτές συλλογές (Hachette, Radnet) έχουμε δει και θα δούμε (εκτός από νέες ιστορίες) καλώς ή κακώς πολλές επανεκδόσεις Marvel.  Αναπόφευκτο.

Καιρός νομίζω να δούμε και λίγο DC, ε! τι λέτε;;:lol:

 

 

 

Το κακό με την DC είναι ότι δεν έχει ένα MCU να υπάρχει στην ατμόσφαιρα για να έχει τσάμπα διαφήμιση από κει. Αλλά πέρα από εκείνη του Έθνους, δεν θυμάμαι να έχει γίνει και καμιά σοβαρή προσπάθεια με συλλογή DC Comics 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

8 ώρες πριν, StefanosPap είπε:

Το παράξενο και ενδιαφέρον που είναι; Αν πάνε όλα ιδανικά, δλδ αυτή η συλλογή βγαίνει κάθε 2 βδομάδες και η άλλη της Radnet βγαίνει κάθε βδομάδα και πάει σε 2η 60αδα, οι συλλογές αυτές συμπίπτουν. Ο τόμος 90 βγαίνει 27/1/23, ο τομος 64 της Radnet που περιέχει το AMS 50 βγαίνει 9/12/22 και ο τόμος 72 που έχει AMS 51 και 52 βγαίνει 3/2/23

Έχει να πέσει γκρίνια εκείνες τις μέρες :lol: Θα πάρει φωτιά το φόρουμ. Όντως ατυχής συγκυρία αλλά εντάξει, πράγματι δεν θα 'ναι πρώτη φορά. Μιλάω σαν άτομο που αγοράζει και τις 2 συλλογές ανελλιπώς. Απλά οκ, όταν τυχαίνει και σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, σου κακοφαίνεται λίγο παραπάνω. Τι να πούμε κι εμείς που έχουμε ήδη κάποια τεύχη Spider-Man No More από το τομάκι Σπάιντερμαν της Espresso. Εις τριπλούν!

 

42 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

 

Το κακό με την DC είναι ότι δεν έχει ένα MCU να υπάρχει στην ατμόσφαιρα για να έχει τσάμπα διαφήμιση από κει. Αλλά πέρα από εκείνη του Έθνους, δεν θυμάμαι να έχει γίνει και καμιά σοβαρή προσπάθεια με συλλογή DC Comics 

Μακάρι να δούμε σύντομα την συλλογή DC που έλεγε ο πρόεδρος ότι αγοράστηκαν τα δικαιώματα... Βέβαια, με τόσες συλλογές, τα περιθώρια στενεύουν. Πάντως φέτος είναι ιδανική χρονιά να επενδύσουν σε κάτι τέτοιο, μιας και η DC αν όλα πάνε καλά, θα κυκλοφορήσει 4 ταινίες στους κινηματογράφους (The Batman, Black Adam, The Flash, Aquaman and the Lost Kingdom). Περισσότερες κι από την Marvel (Doctor Strange in the Multiverse of Madness, Thor: Love & Thunder, Black Panther: Wakanda Forever).

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι πώς η συγκεκριμένη συλλογή δεν έχει εκμεταλλευτεί ως τώρα το hype των ταινιών που κυκλοφορούν. Βγήκε Eternals πχ στα σινεμά, και το τομάκι τους κυκλοφόρησε έναν μήνα μετά. Πολλοί φανς πιστεύω θα το ήθελαν σχετικά νωρίτερα, για να διαβάσουν το κόμικ πριν την ταινία και να συγκρίνουν (αν και παίζει να έβαλε το χεράκι της η Anubis στο συγκεκριμένο, για να σπρώξει ό,τι αποθέματα είχε από την δική της έκδοση, αν θυμάστε ήταν να βγει λιγο νωρίτερα το Eternals και όχι ως 60ος τόμος). Αντίστοιχα το Hawkeye που θα βγει μετά από κάμποσα τεύχη από την πρόσφατη σειρά (βέβαια εκεί θα υπήρχε θέμα και με την Οξύ που έβγαλε την ίδια ιστορία). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, Tsaklas είπε:

Έχει να πέσει γκρίνια εκείνες τις μέρες :lol: Θα πάρει φωτιά το φόρουμ. Όντως ατυχής συγκυρία αλλά εντάξει, πράγματι δεν θα 'ναι πρώτη φορά. Μιλάω σαν άτομο που αγοράζει και τις 2 συλλογές ανελλιπώς. Απλά οκ, όταν τυχαίνει και σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, σου κακοφαίνεται λίγο παραπάνω. Τι να πούμε κι εμείς που έχουμε ήδη κάποια τεύχη Spider-Man No More από το τομάκι Σπάιντερμαν της Espresso. Εις τριπλούν!

 

Μακάρι να δούμε σύντομα την συλλογή DC που έλεγε ο πρόεδρος ότι αγοράστηκαν τα δικαιώματα... Βέβαια, με τόσες συλλογές, τα περιθώρια στενεύουν. Πάντως φέτος είναι ιδανική χρονιά να επενδύσουν σε κάτι τέτοιο, μιας και η DC αν όλα πάνε καλά, θα κυκλοφορήσει 4 ταινίες στους κινηματογράφους (The Batman, Black Adam, The Flash, Aquaman and the Lost Kingdom). Περισσότερες κι από την Marvel (Doctor Strange in the Multiverse of Madness, Thor: Love & Thunder, Black Panther: Wakanda Forever).

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι πώς η συγκεκριμένη συλλογή δεν έχει εκμεταλλευτεί ως τώρα το hype των ταινιών που κυκλοφορούν. Βγήκε Eternals πχ στα σινεμά, και το τομάκι τους κυκλοφόρησε έναν μήνα μετά. Πολλοί φανς πιστεύω θα το ήθελαν σχετικά νωρίτερα, για να διαβάσουν το κόμικ πριν την ταινία και να συγκρίνουν (αν και παίζει να έβαλε το χεράκι της η Anubis στο συγκεκριμένο, για να σπρώξει ό,τι αποθέματα είχε από την δική της έκδοση, αν θυμάστε ήταν να βγει λιγο νωρίτερα το Eternals και όχι ως 60ος τόμος). Αντίστοιχα το Hawkeye που θα βγει μετά από κάμποσα τεύχη από την πρόσφατη σειρά (βέβαια εκεί θα υπήρχε θέμα και με την Οξύ που έβγαλε την ίδια ιστορία). 

 

Μπορείς να δεις αν η Hatchette γενικά εκμεταλλεύεται  το hype των ταινιών. Και το κάνει.

 

Και για την συλλογή της Marvel αλλά και της DC (θα το κάνει σύντομα να μου το θυμηθείτε),της Marvel το εκανε οταν βγήκε το Venom 2 που έβγαλε τα δύο μέρη του Maximum Carnage.

 

Άσχετη και ασήμαντη σημείωση:

(Επείσης αν βγει η συλλογή της DC από την Eaglemoss ολοκληρωμένη (με τα Deluxe κλπ, γιατί θα πέσει μεγάλο παράπονο αν δεν βγει κανένα Crisis ας πούμε που είναι στα Special) ή αναλοκλήρωτη και της Hatchette κάποτε,εγώ δηλώνω πτώχευση)

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

11 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Άσχετη και ασήμαντη σημείωση:

(Επείσης αν βγει η συλλογή της DC από την Eaglemoss ολοκληρωμένη (με τα Deluxe κλπ, γιατί θα πέσει μεγάλο παράπονο αν δεν βγει κανένα Crisis ας πούμε που είναι στα Special) ή αναλοκλήρωτη και της Hatchette κάποτε,εγώ δηλώνω πτώχευση)

Τα extra τεύχη της συλλογής DC δεν περιμένω να τα δούμε στην Ελλάδα. Και η πανοπλία του Iron Man είχε έξτραδάκια για τους συνδρομητές και μια deluxe βάση αλλά στην χώρα μας απ' ότι φαίνεται μένουμε μόνο στις εκδόσεις περιπτέρου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

  

14 min ago , Bilis said:

Και η πανοπλία του Iron Man είχε έξτραδάκια για τους συνδρομητές και μια deluxe βάση αλλά στην χώρα μας απ' ότι φαίνεται μένουμε μόνο στις εκδόσεις περιπτέρου.

 

 

Εγώ περίμενα ένα extension για να ψήνει καφέ η πανοπλία του Iron Man για τους μερακλήδες κομιξάδες, αλλά ούτε αυτό το είδαμε :( Μετά έχουν και την απαίτηση να την αγοράσουμε, ενώ δεν είναι χρηστική! :ego:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, constantinople είπε:

  

 

 

Εγώ περίμενα ένα extension για να ψήνει καφέ η πανοπλία του Iron Man για τους μερακλήδες κομιξάδες, αλλά ούτε αυτό το είδαμε :( Μετά έχουν και την απαίτηση να την αγοράσουμε, ενώ δεν είναι χρηστική! :ego:

 

 

Θες να πεις ότι τα Ιαπωνικά σου κόμικ τα χρησιμοποιείς για σουβέρ/πατάκια,τα Γαλλοβελγικά σου για σουπλά και τα υπόλοιπα για μπροστομούνες; :lol:  (είπε ο Πρωτευουσιάνος και όποιος κατάλαβε,κατάλαβε)

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.