Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είδα καλές κριτικές για το Fallen Son και τo ξεφύλισσα λίγο ηλεκτρονικά να δω τι φάση είναι.
Μόνο Captain America δεν έχει. Όλους τους άλλους ήρωες της Marvel τους έχει :lol:
Aπ΄ό,τι κατάλαβα πρέπει να ΄ναι τόμος φόρος τιμής στον CA.
Δεν νομίζω ότι θα είναι στα γούστα μου, αλλά θεωρώ οι φανς των υπερηρωικών και ειδικά όσοι αρέσκεστε να διαβάζετε ιστορίες με πλήθος υπερηρώων θα το ευχαριστηθείτε :)

Πάλι δεν θα πάρω τόμο της Hachette. Απ΄το Ultimate Spider-Man έχω να πάρω.

Περιμένω το επόμενο Spider-Man και το Demon in a Bottle.
Δεν νομίζω να πάρω κάτι άλλο. Εκτός κι αν γίνει κανένα θαύμα και βγει κανένα Coming of Galactus ή το Dark Phoenix Saga :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά αυτή η ιστορία ότι πρέπει για πρωτοχρονιά είναι για να μπει ο χρόνος ευχάριστα βρε αδελφε:reap:

Από τύχει γλυτώσαμε τον έρωτα στα χρόνια της χολέρας δηλαδή ήμαρτον

 

 

να δεις που ο κουλης έβαλε το χεράκι του για να μας προετοιμάσει για αυτά που έρχονται :papas:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Κοίτα να δεις έκπληξη.Θα πω ότι ξέρω μιας και το Fallen Son είναι μια από τις πολλές ιστορίες της συλλογής που έχω ψάξει.

 

1.Είναι 5 τευχάκια και το κάθε ένα έχει διαφορετικό πρωταγωνιστή.

 

2.Το κάθε τευχάκι είναι βασισμένο στα Πέντε Στάδια του Πένθους.Τα οποία είναι ως εξής:

 

Άρνηση - Wolverine

Θυμός - Mighty Avengers & New Avengers

Διαπραγμάτευση - Captain America (Αντεμιτωπίζεται αυτό σε αναδρομή του παρελθόντος μάλλον και προφανώς)

Κατάθληψη - Spiderman 

Αποδοχή - Iron Man

 

3.Ο συγγραφέας είναι ο Jeph Loeb και πέντε διαφορετικοί σκιτσογράφοι για το κάθε ένα τεύχος έκαστος.Όλοι μεγάλα ονόματα.Οι πέντε σκιτσογράφοι είναι οι εξής με τα τευχάκα που σχεδίασαν από δίπλα:

 

Τευχάκι 1: Leinil Yu

Τευχάκι 2: Ed McGuinness

Τευχάκι 3: John Romita Jr.

Τευχάκι 4: David Finch

Τευχάκι 5: John Cassaday

 

4.Η όλη ιδέα είναι του J. Michael Straczynski.Του δίνουν τιμή για αυτό.Είναι ο δεύτερος αόρατος σεναριογράφος.Για αυτό ΘΑ ΣΈΒΕΣΤΕ!!.Καλά όχι.  :lol:  

 

5.Η ιστορία πέρα από ότι θεωρείται πολύ καλή,είναι και πολύ συγκινητική.Και αυτό δεν είναι τυχαίο,γιατί ο Loeb είχε πένθος για το γιο του,χρησιμοποιησε τις δικές του εμπειρίες,το πάλεψε και τα κατάφερε. 

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δεν το ήξερα το συγκεκριμένο άλλα φαίνεται ενδιαφέρον και έχει και πολύ καλή βαθμολογία στο goodreads

https://www.goodreads.com/book/show/1014569.Fallen_Son

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, nikolas1503 είπε:

Καλά αυτή η ιστορία ότι πρέπει για πρωτοχρονιά είναι για να μπει ο χρόνος ευχάριστα βρε αδελφε:reap:

Από τύχει γλυτώσαμε τον έρωτα στα χρόνια της χολέρας δηλαδή ήμαρτον

 

 

να δεις που ο κουλης έβαλε το χεράκι του για να μας προετοιμάσει για αυτά που έρχονται :papas:

 

Ναι και το τεύχος Η Γέννηση του Βένομ τον Ιανουάριο ήταν ο κορονοϊος.Όχι μόνο γεννήθηκε τότε,όχι μόνο κόλλησε σε εμάς και μας έγινε τσιμπούρι και δεν έφευγε σπάζοντας το νεύρα όλων μας όπως ο Βένομ στον Σπάϊντερ-Μαν.Αλλά είναι και θανατηφόρος.

 

Τελικά,ο παπάς είχε δίκιο για τον Αστερίξ και τον Υπεριταλικό.

 

ΟΛΑ ΒΓΆΖΟΥΝ ΝΌΗΜΑ!!!!!

ΌΛΕΣ ΟΙ ΛΆΜΠΕΣ ΣΤΟ ΣΠΊΤΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΩΤΊΖΟΥΝ.

ΚΑΘΕ ΛΆΜΠΑ ΈΧΕΙ ΈΝΑ ΝΑΝΟΡΟΜΠΟΤ ΚΑΤΆΣΚΟΠΟ ΠΟΥ ΦΩΤΊΖΕΙ ΑΥΤΌ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΛΆΜΠΑ.ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΣΕ ΚΆΘΕ ΆΒΟΛΗ ΣΤΙΓΜΉ ΜΑΣ.

 

Η ΑΡΧΑΊΑ ΦΥΛΉ ΠΕΦΩΤΗΣΜΈΝΩΝ ΑΓΓΈΛΩΝ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΗΔΙΕΛ.

ΌΠΟΥ ΜΕΤΈΦΕΡΑΝ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΣΤΗΚΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΌ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥΣ ΕΞΏΡΙΣΕ.

 

ΩΧ ΌΧΙ ΜΕ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΊΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΟΥ.ΕΓΩ ΠΑΕΙ ΧΑΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΣΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΣΑ------

 

ΣΥγnoμι πeδ!@. Y @δeρF! M0Y π!ΡE t0 k!nηt0 m0u pr!ν.E!mαi π0LU Eνθ0ysι@ςmέn0S Γ!@ τ0 eπ0mEN0 tΕΥχ0ς!!!!!   

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32469
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  8
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Οκ καλή φάση το Fallen Son...  ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SPIDERMAN BLUE!!!??? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Ναι και το τεύχος Η Γέννηση του Βένομ τον Ιανουάριο ήταν ο κορονοϊος.Όχι μόνο γεννήθηκε τότε,όχι μόνο κόλλησε σε εμάς και μας έγινε τσιμπούρι και δεν έφευγε σπάζοντας το νεύρα όλων μας όπως ο Βένομ στον Σπάϊντερ-Μαν.Αλλά είναι και θανατηφόρος.

 

Τελικά,ο παπάς είχε δίκιο για τον Αστερίξ και τον Υπεριταλικό.

 

ΟΛΑ ΒΓΆΖΟΥΝ ΝΌΗΜΑ!!!!!

ΌΛΕΣ ΟΙ ΛΆΜΠΕΣ ΣΤΟ ΣΠΊΤΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΩΤΊΖΟΥΝ.

ΚΑΘΕ ΛΆΜΠΑ ΈΧΕΙ ΈΝΑ ΝΑΝΟΡΟΜΠΟΤ ΚΑΤΆΣΚΟΠΟ ΠΟΥ ΦΩΤΊΖΕΙ ΑΥΤΌ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΛΆΜΠΑ.ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΣΕ ΚΆΘΕ ΆΒΟΛΗ ΣΤΙΓΜΉ ΜΑΣ.

 

Η ΑΡΧΑΊΑ ΦΥΛΉ ΠΕΦΩΤΗΣΜΈΝΩΝ ΑΓΓΈΛΩΝ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΗΔΙΕΛ.

ΌΠΟΥ ΜΕΤΈΦΕΡΑΝ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΣΤΗΚΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΌ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥΣ ΕΞΏΡΙΣΕ.

 

ΩΧ ΌΧΙ ΜΕ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΊΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΟΥ.ΕΓΩ ΠΑΕΙ ΧΑΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΣΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΣΑ------

 

ΣΥγnoμι πeδ!@. Y @δeρF! M0Y π!ΡE t0 k!nηt0 m0u pr!ν.E!mαi π0LU Eνθ0ysι@ςmέn0S Γ!@ τ0 eπ0mEN0 tΕΥχ0ς!!!!!   

 

Είχα κάτι εγκεφαλικά κύτταρα καβατζα τα κρατούσα για ώρα ανάγκης πάνε και αυτά :boom: πόσο χρονών είναι ο αδερφός σου?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 λεπτά πριν, BLESSED είπε:

Οκ καλή φάση το Fallen Son...  ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SPIDERMAN BLUE!!!??? 

Συμφωνώ η ιστορία είναι εξαιρετική

Ε κάποια στιγμή θα την δούμε και αυτήν την ιστορία τώρα πότε ένας Θεός ξέρει υπομονή :GCF:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

Είχα κάτι εγκεφαλικά κύτταρα καβατζα τα κρατούσα για ώρα ανάγκης πάνε και αυτά :boom: πόσο χρονών είναι ο αδερφός σου?

 

Πωω ρε με έκανες και γέλασα.

Δεν έχω αδερφό και όλα αυτά τα έγραψα εγώ.Τα ακαταλαβήστικα είναι οι Κουτσομποληδιελ που πήραν το κινητό μου και καλά.

 

Επική κοροϊδία Φρατζάτου.

Και από ότι φαίνεται πέτυχε! :lol: 

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

15 λεπτά πριν, BLESSED είπε:

Οκ καλή φάση το Fallen Son...  ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SPIDERMAN BLUE!!!??? 

 

Βλέπω το Blue το περιμένουμε πολλοί σαν τρελοί. Σχεδόν επιβεβαιωμένο είναι βάσει των hints του Ηλία, οπότε ίσως το δούμε ανάμεσα στο 36 που είναι το δεύτερο μέρος του Secret Wars και το 40 που είναι η συνέχεια των X-Men. Εκεί ανάμεσα μια τριάδα Blue, Demon in a Bottle, Guardian Devil θα ήταν οργασμικές επιλογές. Γενικά πάντως η συλλογή συνεχίζει με ενδιαφέρουσες ιστορίες που θέλαμε να δούμε στα ελληνικά. Προσωπικά είδα λίγο όσα έγραψε @O Φρατζάτος, το έψαξα λίγο παραπάνω το Fallen Son, ουσιαστικά είναι σαν πέντε διαφορετικά τευχάκια με κοινή βάση, ήδη σκέφτομαι πως θα τα διαβάσω και θα φτιάξω την κριτική-review.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 ώρες πριν, Bilis είπε:

Αδιάφορο.

 

Αλήθεια τώρα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

15 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Αλήθεια τώρα;

Αυτή είναι η πρώτη μου εντύπωση, όχι η τελική ανάλυση. Δεν είμαι εξοικειωμένος με την συγκεκριμένη ιστορία και όσα ξέρω για αυτή δεν είναι αρκετά για να μου κινήσουν το ενδιαφέρον. Φυσικά δεν αποκλείεται να αλλάξω γνώμη. Μπορεί όταν τη διαβάσω να γίνει και η αγαπημένη μου ιστορία της συλλογής. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τί έγινε ρε παιδιά; Γιατί τόση αναστάτωση τις τελευταίες μέρες; :doctor:

 

Λοιπόν, από πού να αρχίσω και από πού να τελειώσω; :Suspicious:

 

On 14/12/2020 στο 4:02 ΠΜ, nikolas12 είπε:

Από την άλλη ένα αρνητικό είναι ότι τα εξώφυλλα του Bradstreet απουσιάζουν ενδιάμεσα στα κεφάλαια και αρχή κάθε κεφαλαίου αναγράφεται απλά στην πρώτη του σελίδα. Δε μας έχει συνηθίσει σε κάτι τέτοιο η Hachette και ελπίζω να μην το βλέπουμε συχνά σε τόμους, είναι ωραίο να υπάρχει μια σαφής μετάβαση μεταξύ κεφαλαίων.

 

Και εγώ θα συμφωνήσω σε αυτό, ελπίζω να μην τους γίνει συνήθεια και να βάζουν τα εξώφυλλα στο τέλος του τόμου. Τουλάχιστον το μόνο θετικό πάνω σε αυτό σε σχέση με το πρώτο μέρος, είναι ότι τα εξώφυλλα είναι στο κανονικό τους μέγεθος (το καθένα σε μία σελίδα) και όχι όλα μαζί (σε μικρογραφίες σε μία σελίδα).

 

On 17/12/2020 στο 1:10 ΜΜ, Barcelona ? the best είπε:

Και εγώ που μπερδεύτηκα και νόμιζα πως το 35 θα είναι η συνέχεια του secret wars.

 

Η συνέχεια των Μυστικών Πολέμων θα είναι στον τόμο 36, δηλαδή μετά τον επερχόμενο τόμου του Κάπτεν Αμέρικα.

 

On 17/12/2020 στο 6:43 ΜΜ, Indian είπε:

Ο επόμενος τόμος θα φιλοξενεί την ιστορία "Fallen Son - Ο θάνατος του Κάπτεν Αμέρικα".

 

20201217_183238.thumb.jpg.6a8c914a99ee14b03c975a2cabb59b64.jpg

 

Εντάξει πραγματικά και άλλος τόμος Κάπτεν Αμέρικα; Έτσι όπως πάει θα περάσει και τους τόμους του Σπάιντι! Πού είναι επιτέλους ένας τόμος του Άιρον Μαν ή ένας τόμος της "προκοπής" του Θορ; :( Το λέω αυτό πιο πολύ διότι μέχρι τώρα στην συλλογή έχουμε δει συνολικά (χωρίς τον επερχόμενο) τρεις τόμους του Κάπτεν. Από την άλλη, έχουμε δει μόνο ένα τόμο του Σιδερένιου Γίγαντα Άιρον Μαν, ο οποίος αν θυμάμαι καλά είχε διχάσει πολλούς από τους αναγνώστες, τόσο ως προς το σχέδιο του τόμου, όσο και ως προς την χειρονομία-αντίδραση του Τόνι προς τον κακό στην τελική τους μάχη. Επίσης από τον Θεό του Κεραυνού, έχουμε δει μόλις δύο τόμους, με τον πιο πρόσφατο, αν και δεν έχω προλάβει να τον διαβάσω, να μην φτάνει καν το επίπεδο του τόμου της Αναγέννησης (που μπορεί να τελειώνει όπως τελειώνει, αλλά έχει όμως σχεδιαστή τον Κουαπέλ) όπως έχουν πει πολλά από τα παιδιά στα review τους. Τέλος, βλέποντας στον επερχόμενο τόμο ένα πλήθος από διαφορετικούς σχεδιαστές, προβληματίζομαι σχετικά με το πως θα είναι το σχέδιο, :thinking: γιατί από ότι έχω διαπιστώσει μέσα από την συλλογή, οι συγκεκριμένοι διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους ως προς τον απεικόνιση των χαρακτήρων. Ποιος ξέρει όμως, μπορεί τελικά να μου αρέσει, ή μπορεί το σχέδιό τους να ταυτίζεται κάπως.

 

On 17/12/2020 στο 1:24 ΜΜ, Laz33 είπε:

Εκτός κι αν γίνει κανένα θαύμα και βγει κανένα Coming of Galactus ή το Dark Phoenix Saga :pray:

 

Όντως, μακάρι να κυκλοφορήσουν στην συλλογή και άλλοι τόμοι σαν αυτόν του Δόκτωρ Στρέιντζ, οι λεγόμενοι και κλασσικοί τόμοι (που είναι με λατινική αρίθμηση στην πρωτότυπη συλλογή). Εγώ θα ήθελα να δω, εκτός από αυτούς που ανέφερες, το Uncanny Χ-ΜΕΝ: Second Genesis, το The Mighty Θορ: Ragnarok και το Ντέρντεβιλ: Marked for Murder. :pray:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα συμφωνήσω. :)

 

Εντάξει, παραδέχομαι ότι οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες κι ομάδες "πουλάνε" περισσότερο, μιας και είναι πιο γνωστοί. Ειλικρινά, όμως, θα μου άρεσε να διάβαζα και ιστορίες άλλων χαρακτήρων, λιγότερο γνωστών (στην Ελλάδα και σ' εμένα), όπως πχ ο Χάουαρντ Ντακ.

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

32 λεπτά πριν, Indian είπε:

Ειλικρινά, όμως, θα μου άρεσε να διάβαζα και ιστορίες άλλων χαρακτήρων, λιγότερο γνωστών (στην Ελλάδα και σ' εμένα), όπως πχ ο Χάουαρντ Ντακ.

 

Συμφωνώ και εγώ. Πάνω σε αυτό και εγώ θα ήθελα να διάβαζα τόμους όπως αυτόν που είπες, όπως για παράδειγμα τον τόμο του Warlock, ή ακόμη και τον τόμο The Life and Death of Captain Marvel (αν και για τον δεύτερο όπως είχε μάθει ο @Tsaklas, δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει στην 60άδα).

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

5 ώρες πριν, Indian είπε:

Θα συμφωνήσω. :)

 

Εντάξει, παραδέχομαι ότι οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες κι ομάδες "πουλάνε" περισσότερο, μιας και είναι πιο γνωστοί. Ειλικρινά, όμως, θα μου άρεσε να διάβαζα και ιστορίες άλλων χαρακτήρων, λιγότερο γνωστών (στην Ελλάδα και σ' εμένα), όπως πχ ο Χάουαρντ Ντακ.

 

 

:beer5:

Μαζί σου, φίλε. Κι εγώ θα ήθελα τέτοιους 'κουλούς' τόμους. Φτάνει πια το mainstream!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πάντως,η επιλογή περισσότερων  ιστοριών Captain America παρά Iron Man είναι ενδιαφέρουσα.

 

Θα περίμενες για την έκδοση της Ελλάδας,μίας χώρας που είναι λίγο κάφρικη και χαβαλετζίδικη (αυτό το λέω ως καλό) να υπερισχούσε η επιλογή του νάρκισσιστικού τέρατος του γλεντιού Iron Man και όχι του προσκόπου καλής ηθικής  Captain America.

(Φαντάζομαι πως εμείς οι Έλληνες  προτιμούμε γενικά τον Iron Man παρά τον Cap).

 

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως σχετικά με την συζήτηση που κάνατε παραπάνω όσον αφορά το σχέδιο του τόμου του Πάνισερ, έχω να πω πως πριν τον διαβάσω και βλέποντας κάποιες φωτογραφίες που είχαν ανέβει σε αυτό το τόπικ, περίμενα να μην μου αρέσει. Τελικά, όπως διαπίστωσα από πολύ νωρίς, όταν ξεκίνησα να διαβάζω το πρώτο μέρος, για έναν περίεργο λόγο που δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω, το σχέδιο μου άρεσε αρκετά.

 

Ίσως επειδή, αν δεν κάνω λάθος, το γεγονός με το σχέδιο του τόμου να διαφέρει κατά πολύ από αυτό του εξωφύλλου, το είχαμε συναντήσει εκτός του τόμου του Πάνισερ και σε αυτό των Φαντάστικ Φορ και της Σι-Χαλκ, όπου και οι δύο τόμοι είχαν ξεσηκώσει αντιδράσεις (ειδικά ο δεύτερος). Επειδή λοιπόν εγώ σε αυτούς ως προς το σχέδιο είμαι σε φάση 1-1, ο ένας μου αρέσει, ενώ το άλλος όχι ιδιαίτερα (όσον αφορά το σχέδιο πάντα), για αυτό τον λόγο όταν και έμαθα για τον τόμο του Πάνισερ ήμουν αρχικά λίγο πιο επιφυλακτικός.

 

Επίσης επειδή αναφέρθηκαν και άλλοι σχεδιαστές με μπροστάρη τον Ρομίτα Τζ., αν και δεν έχω διαβάσει τον δεύτερο Θορ, στον πρώτο τόμο του Σπάιντι το σχέδιό του θυμάμαι ότι μου άρεσε αρκετά.

 

Γενικά, πέρα από την ευκαιρία που μας έδωσε αυτή η συλλογή από το να μάθουμε για αυτές τις υπέροχες ιστορίες, μας έδωσε επίσης την ευκαιρία να μάθουμε και για τους σεναριογράφους και τους σχεδιαστές, χάρις τις πληροφορίες που έχει στο τέλος ο κάθε τόμος.

 

Εμένα από την συλλόγη οι σχεδιαστές που λάτρεψα από τις ιστορίες πριν το 2000 είναι ο Άλαν Ντέιβις, ο Μάικ Ζεκ και ο Ντέιβιντ Μαζουκέλι και από τις ιστορίες μετά το 2000 είναι ο Τζον Κάσσαντεϊ και ο Ολιβιέ Κουαπέλ.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, Bilis είπε:

Αυτή είναι η πρώτη μου εντύπωση, όχι η τελική ανάλυση. Δεν είμαι εξοικειωμένος με την συγκεκριμένη ιστορία και όσα ξέρω για αυτή δεν είναι αρκετά για να μου κινήσουν το ενδιαφέρον. Φυσικά δεν αποκλείεται να αλλάξω γνώμη. Μπορεί όταν τη διαβάσω να γίνει και η αγαπημένη μου ιστορία της συλλογής. :)

 

Απλώς μου κάνει εντύπωση με πόση ευκολία, κάποιες φορές από ορισμένους, πέφτει κριτική σε ιστορίες βασιζόμενοι απλώς σε ένα τίτλο ή ένα χαρακτήρα που πιθανόν διάβασαν κάπου αλλού και δεν τους άρεσε. :)  Προσωπικά, τη συγκεκριμένη ιστορία δεν την έχω διαβάσει, επιγραμματικά γνωρίζω χρόνια τώρα κάποια πράγματα γι' αυτήν και περιμένω πως και πως να την πιάσω στα χέρια μου!

 

9 ώρες πριν, Indian είπε:

Θα συμφωνήσω. :)

 

Εντάξει, παραδέχομαι ότι οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες κι ομάδες "πουλάνε" περισσότερο, μιας και είναι πιο γνωστοί. Ειλικρινά, όμως, θα μου άρεσε να διάβαζα και ιστορίες άλλων χαρακτήρων, λιγότερο γνωστών (στην Ελλάδα και σ' εμένα), όπως πχ ο Χάουαρντ Ντακ.

 

 

:beer5:

 

Βρε παπιοτέτοιε... Κι εδώ αναζητάς παπιά; :lol:  Κι εγώ μαζί σου πάντως, το έχω ήδη δηλώσει άλλωστε μήνες πριν ότι θα μ' ενδιέφερε πολύ να αποκτήσω κι έναν τόμο του "Χάουαρντ Ντακ", μη σου πω και του Blade ή ακόμη και του Conan, εάν υπήρχε στη συλλογή αυτή! Howard the Duck υπάρχει, Blade μόνο από σπόντα θα μπορούσε, εκδίδοντας τόμο από άλλη αντίστοιχη σειρά (και συγκεκριμένα το "Undead Again" από τη σειρά "Marvel's Mightiest Heroes"), αλλά θα μου άρεσε να δω και πράγματα που δεν έχουν ποτέ (ή σχεδόν ποτέ) στην Ελλάδα όπως κάνα "Runaways", "Nova", "Excalibur", "Beta Ray Bill", "New Warriors", "Nick Fury", "Quasar", "The Inhumans", τα "Warlock" ή κάνα "Agent Coulson", μιας και μας και έχουν σε ορισμένους από αυτούς προβληθεί τηλεοπτικές/διαδικτυακές σειρές και μας είναι γνωστοί πλέον, ενώ άλλους θα τους δούμε κινηματογραφικά αργά ή γρήγορα! Οι επιλογές είναι αμέτρητες εάν πιάσουμε και άλλες σειρές με graphic novels της "Marvel Comics", αλλά σίγουρα ως προτεραιότητα θα ήθελα να δω κανένα μεγάλο έπος όπως το "The Mighty Thor: Ragnarok", το "The Avengers: The Korvac Saga", τα "Annihilation" ή ακόμη και τα "Onslaught" κι ας έχουν ξαναβγεί από τη "Modern Times" σε μορφή τευχών! :spidey_yeah_that:  Αλλά αλίμονο... Ευτυχώς τουλάχιστον που θα έχουμε το "House of M".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εμπνευσμένος από όσα είπαν ο @Ilias και @Indian έκατσα και έψαξα ξανά τους πρώτους 200 τόμους της συλλογής με σκοπό να βρω ιστορίες με είτε άγνωστους χαρακτήρες, είτε κουλούς όπως αναφέρουν τα παιδιά, είτε κλασικές ιστορίες με β χαρακτήρες με κάποιες εξ αυτών να έχουν αναφερθεί στα e-mail με Τσέλιο και να υπάρχουν στη Λίστα Καταγραφής του @Tsaklas. Ξεκινάμε λοιπόν!

 

1. Κλασική ιστορία το The Life and Death of Captain Marvel. Ξέρουμε πως δεν είναι στα σχέδια ακόμα.

 

CaptainMarvel1.jpg  CaptainMarvel2.jpg

 

2. Μιας και είμαστε στον Jim Starlin και στις ψηφοφορίες της χρονιάς, το The Infinity War πηγαίνει εξαιρετικά, υπάρχει και το Warlock που χωρίζεται σε δύο τόμους.

 

515YkKt0YVL._SX328_BO1,204,203,200_.jpg  Warlock2.jpg

 

3. Ας μείνουμε στα cosmic comics. Silver Surfer έχουμε δει στα ελληνικά από Anubis, αλλά εδώ έχουμε τόμους από Stan Lee, Dan Slott. Επίσης ο Nova έχει τόμο από τον τεράστιο Jeph Loeb με Ed McGuiness στο σχέδιο, άρα ήδη ψήθηκα.

 

silver surfer2.jpg  silver surfer.jpg  nova.jpg

 

4. Ο Black Panther δεν είναι στα πλάνα από όσα μας είπαν στα mail, αλλά υπάρχει το A Nation Under Our Feet που ξαναέβαλε το χαρακτήρα στο προσκήνιο, αλλά και το πιο παλιό Panthers Rage που ίσως ξενίσει λόγω σχεδίου.

 

Black Panther.jpg  Black Panther2.jpg

 

5. Δευτερεύοντες χαρακτήρες στο Universe που κι όμως έχουν δικούς τους τόμους. Thunderbolts, Ghost Rider, Iron Fist και φυσικά το αριστουργηματικό Vision του Tom King.

 

Thunderbolts.jpg  iron fist.jpg  Ghost Rider.jpg  vision1.jpg  

 

vision2.jpg

 

6. Πολλοί λατρεύουμε Spider-Man, αλλά υπάρχουν δύο ιστορίες για Spider-Gwen και Spider-Woman που θα ήταν ενδιαφέρουσες.

 

spiderwoman.jpg  spider-gwen.jpg

 

7. Ποιοι ξέρουν ποιος είναι ο Deathlok και ο Karnak; Αν σας έλεγα ότι και οι δύο έχουν εμφανιστεί στο MCU, o μεν στο Agents of S.H.I.E.L.D και ο δε στο Inhumans; Και πάλι έχουν τόμο στη συλλογή.

 

deathlok.jpg  karnak.jpg

 

8. Τρία ψιλοκουλά για το τέλος. Rocket Racoon, o Howard the Duck που έχει αναφερθεί και φυσικά Squirrel Girl! Οι φήμες λένε ότι η Hachette θα επέλεγε αυτούς τους τόμους για να δει αν εγώ και ο @Indian μπορούμε να γράψουμε 25 παραγράφους κριτική για αυτούς.

 

rocketracoon.jpg  HowardtheDuck.jpg  squirrelgirl.jpg

 

Φυσικά εσείς μπορείτε να βρείτε κι άλλους τόμους σε αυτήν την κατηγορία, ειδικά μετά το 200, εγώ έψαξα μέχρι εκεί γιατί δύσκολο να μπει κάποιος εξ αυτών στην 60άδα, αν πάει για 120 μπορεί να δούμε κάτι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

22 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Ποιοι ξέρουν ποιος είναι ο Deathlok και ο Karnak; Αν σας έλεγα ότι και οι δύο έχουν εμφανιστεί στο MCU, o μεν στο Agents of S.H.I.E.L.D και ο δε στο Inhumans; Και πάλι έχουν τόμο στη συλλογή.

Ιεροσυλία  τους ξέρουμε όλοι όσοι έχουμε μεγαλώσει με Καμπάνα (Μαστερ κουνγκ φου και Απανθρωποι)

Επεξεργασία από james768
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

10 λεπτά πριν, james768 είπε:

Ιεροσυλία  τους ξέρουμε όλοι όσοι έχουμε μεγαλώσει με Καμπάνα (Μαστερ κουνγκ φου και Απανθρωποι)

 

Εγώ τους ξέρω από MCU, αρκετοί από Καμπανά, αλλά υπάρχουν και πολλοί νεαροί αναγνώστες που τώρα γνωρίζουν τα κόμικ της Marvel, άλλοι διαβάζουν κυρίως σύγχρονες ιστορίες και πολλοί που μέσω της συλλογής έρχονται σε επαφή με το υπερηρωικό κόμικ για πρώτη φορά, οπότε ενδέχεται να μην τους ξέρουν. Ειδικά εδώ έχουμε κάνει ουκ ολίγες φορές συζητήσεις σχετικά με το ποιος είναι ο τάδε ήρωας ή ποιος εμφανίστηκε στο χ κεφάλαιο γιατί πολλά παιδιά τώρα έρχονται σε επαφή για πρώτη φορά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15 λεπτά πριν, james768 είπε:

Ιεροσυλία  τους ξέρουμε όλοι όσοι έχουμε μεγαλώσει με Καμπάνα (Μαστερ κουνγκ φου και Απανθρωποι)

Καλη ώρα που θα ρωτήσω εγώ τώρα

how are they Απάνθρωποι my dear ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 λεπτό πριν, nikolas1503 είπε:

Καλη ώρα που θα ρωτήσω εγώ τώρα

how are they Απάνθρωποι my dear ?

 

Δες αυτές τις παρουσιάσεις για να καταλάβεις τι παίζει :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

 ο Καρνακ ειναι μελος  της βασιλικης οικογενειας τυπωθηκαν εδω

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Στην κατηγορία 5 θα έβαζα και τον εκπληκτικό τόμο του Moon Knight:Lunatic. Ναι η ιστορία είναι εξίσου καταπληκτική και mindbending όσο και το εξώφυλλο :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Εμπνευσμένος από όσα είπαν ο @Ilias και @Indian έκατσα και έψαξα ξανά τους πρώτους 200 τόμους της συλλογής με σκοπό να βρω ιστορίες με είτε άγνωστους χαρακτήρες, είτε κουλούς όπως αναφέρουν τα παιδιά, είτε κλασικές ιστορίες με β χαρακτήρες με κάποιες εξ αυτών να έχουν αναφερθεί στα e-mail με Τσέλιο και να υπάρχουν στη Λίστα Καταγραφής του @Tsaklas. Ξεκινάμε λοιπόν!

 

1. Κλασική ιστορία το The Life and Death of Captain Marvel. Ξέρουμε πως δεν είναι στα σχέδια ακόμα.

 

CaptainMarvel1.jpg  CaptainMarvel2.jpg

 

2. Μιας και είμαστε στον Jim Starlin και στις ψηφοφορίες της χρονιάς, το The Infinity War πηγαίνει εξαιρετικά, υπάρχει και το Warlock που χωρίζεται σε δύο τόμους.

 

515YkKt0YVL._SX328_BO1,204,203,200_.jpg  Warlock2.jpg

 

3. Ας μείνουμε στα cosmic comics. Silver Surfer έχουμε δει στα ελληνικά από Anubis, αλλά εδώ έχουμε τόμους από Stan Lee, Dan Slott. Επίσης ο Nova έχει τόμο από τον τεράστιο Jeph Loeb με Ed McGuiness στο σχέδιο, άρα ήδη ψήθηκα.

 

silver surfer2.jpg  silver surfer.jpg  nova.jpg

 

4. Ο Black Panther δεν είναι στα πλάνα από όσα μας είπαν στα mail, αλλά υπάρχει το A Nation Under Our Feet που ξαναέβαλε το χαρακτήρα στο προσκήνιο, αλλά και το πιο παλιό Panthers Rage που ίσως ξενίσει λόγω σχεδίου.

 

Black Panther.jpg  Black Panther2.jpg

 

5. Δευτερεύοντες χαρακτήρες στο Universe που κι όμως έχουν δικούς τους τόμους. Thunderbolts, Ghost Rider, Iron Fist και φυσικά το αριστουργηματικό Vision του Tom King.

 

Thunderbolts.jpg  iron fist.jpg  Ghost Rider.jpg  vision1.jpg  

 

vision2.jpg

 

6. Πολλοί λατρεύουμε Spider-Man, αλλά υπάρχουν δύο ιστορίες για Spider-Gwen και Spider-Woman που θα ήταν ενδιαφέρουσες.

 

spiderwoman.jpg  spider-gwen.jpg

 

7. Ποιοι ξέρουν ποιος είναι ο Deathlok και ο Karnak; Αν σας έλεγα ότι και οι δύο έχουν εμφανιστεί στο MCU, o μεν στο Agents of S.H.I.E.L.D και ο δε στο Inhumans; Και πάλι έχουν τόμο στη συλλογή.

 

deathlok.jpg  karnak.jpg

 

8. Τρία ψιλοκουλά για το τέλος. Rocket Racoon, o Howard the Duck που έχει αναφερθεί και φυσικά Squirrel Girl! Οι φήμες λένε ότι η Hachette θα επέλεγε αυτούς τους τόμους για να δει αν εγώ και ο @Indian μπορούμε να γράψουμε 25 παραγράφους κριτική για αυτούς.

 

rocketracoon.jpg  HowardtheDuck.jpg  squirrelgirl.jpg

 

Φυσικά εσείς μπορείτε να βρείτε κι άλλους τόμους σε αυτήν την κατηγορία, ειδικά μετά το 200, εγώ έψαξα μέχρι εκεί γιατί δύσκολο να μπει κάποιος εξ αυτών στην 60άδα, αν πάει για 120 μπορεί να δούμε κάτι.

 

Η Spider-Woman  δεν φαίνεται να είναι παχύσαρκη στο εξώφυλλό της άρα σίγουρα θα είναι έγκυος....

 

Κάτσε,μη μου πεις πως πολεμάει το έγκλημα έτσι.Να μου πεις πως την κυνηγάει κάποιος ασταμάτητα ή ότι είναι αναγκασμένη να το δεχτώ.Αλλά οικειοθελώς....δεν...δεν ξέρω τι να πω....

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

5 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Απλώς μου κάνει εντύπωση με πόση ευκολία, κάποιες φορές από ορισμένους, πέφτει κριτική σε ιστορίες βασιζόμενοι απλώς σε ένα τίτλο ή ένα χαρακτήρα που πιθανόν διάβασαν κάπου αλλού και δεν τους άρεσε. :)  Προσωπικά, τη συγκεκριμένη ιστορία δεν την έχω διαβάσει, επιγραμματικά γνωρίζω χρόνια τώρα κάποια πράγματα γι' αυτήν και περιμένω πως και πως να την πιάσω στα χέρια μου!

Δεν θεωρώ αυτό που έκανα κριτική, απλώς είπα την πρώτη γνώμη μου με βάση όσα ξέρω. Κάτι σαν να λες τι πιστεύεις για μια ταινία από το τρέιλερ. Αλλά, οκ, υποθέτω πως μπορείς να πεις ότι βιάστηκα να την κρίνω.

 

14 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Η Spider-Woman  δεν φαίνεται να είναι παχύσαρκη στο εξώφυλλό της άρα σίγουρα θα είναι έγκυος....

 

Κάτσε,μη μου πεις πως πολεμάει το έγκλημα έτσι.Να μου πεις πως την κυνηγάει κάποιος ασταμάτητα ή ότι είναι αναγκασμένη να το δεχτώ.Αλλά οικειοθελώς....δεν...δεν ξέρω τι να πω....

Όχι μόνο είναι έγκυος η Spider-Woman αλλά υπάρχει και παρόμοια ιστορία με έγκυο Nova! :lol: Φαίνεται πως υπήρχε κάποια περίοδος που θα ήταν στην μόδα να φτιάχνουν έγκυες υπερηρωίδες για να έχουν δυνατούς θηλυκούς χαρακτήρες και τα λοιπά. Η μόνη μου επαφή με την έγκυο Spider-Woman είναι από ένα teaser στο τέλος του παρακάτω τεύχους Spider-Man αλλά έχω ακούσει γενικά αρνητική κριτική. 790?cb=20151002005937

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

23 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Δεν θεωρώ αυτό που έκανα κριτική, απλώς είπα την πρώτη γνώμη μου με βάση όσα ξέρω. Κάτι σαν να λες τι πιστεύεις για μια ταινία από το τρέιλερ. Αλλά, οκ, υποθέτω πως μπορείς να πεις ότι βιάστηκα να την κρίνω.

 

Όχι μόνο είναι έγκυος η Spider-Woman αλλά υπάρχει και παρόμοια ιστορία με έγκυο Nova! :lol: Φαίνεται πως υπήρχε κάποια περίοδος που θα ήταν στην μόδα να φτιάχνουν έγκυες υπερηρωίδες για να έχουν δυνατούς θηλυκούς χαρακτήρες και τα λοιπά. Η μόνη μου επαφή με την έγκυο Spider-Woman είναι από ένα teaser στο τέλος του παρακάτω τεύχους Spider-Man αλλά έχω ακούσει γενικά αρνητική κριτική. 790?cb=20151002005937

 

Γράψε μου πως λέγεται το τεύχος και θα το ψάξω εγώ αν είναι.

 

Καταλαβαίνω γιατί το κάνουν:

Κυνικά: sjws και πολιτική ορθότητα

Μη κυνικά: δυνατούς θυληκούς χαρακτήρες

 

Αλλά εγώ προσωπικά το βρίσκω παράλογο.Ένας εγκληματίας με υπεράνθρωπη ή ακόμα και κανονική ανθρώπινη δύναμη,να χώσει μια κλωτσιά στη κοιλιά της...και πάει το παιδί.Κάτι τέτοιο έκανε και η The Boss στο Metal Gear Solid (γιατί ήταν τέρμα πορωμένη πολεμίστρια) και δεν της βγήκε σε καλό.Ένας θυληκός χαρακτήρας που όχι μόνο είναι δυνατή και φοβερή αλλά σέβομαι κατά κάποιο βαθμό.  

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

2 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Γράψε μου πως λεγετε το τεύχος και θα το ψάξω εγώ αν είναι.

 

Καταλαβαίνω γιατί το κάνουν:

Κυνικά: sjws και πολιτική ορθότητα

Μη κυνικά: δυνατούς θυληκούς χαρακτήρες

 

Αλλά εγώ προσωπικά το βρίσκω παράλογο.Ένας εγκληματίας με υπεράνθρωπη ή ακόμα και κανονική ανθρώπινη δύναμη,να χώσει μια κλωτσιά στη κοιλιά της...πάει το παιδί.Κάτι τέτοιο έκανε και η The Boss στο Metal Gear Solid (γιατί ήταν τέρμα πορωμένη πολεμίστρια) και δεν της βγήκε σε καλό.Ένας θυληκός χαρακτήρας που όχι μόνο είναι δυνατή και φοβερή αλλά σέβομαι κατά κάποιο βαθμό.  

 

Το τεύχος είναι αυτό εδώ: https://marvel.fandom.com/wiki/Amazing_Spider-Man_Vol_4_1

Δεν ξέρω γιατί δεν φαίνεται η εικόνα, ήταν κανονική όταν την ανέβασα.

Το ίδιο πιστεύω κι εγώ. Η ιδέα μιας εγκύου υπερηρωίδας είναι απλά γελοία. Μόνο σε κωμωδία θα μπορούσε να λειτουργήσει. :lol: Δυστυχώς, τα τελευταία χρόνια, η Marvel δεν φαίνεται να εστιάζει τόσο στο να δημιουργεί πολυεπίπεδους χαρακτήρες παρά στο να προσπαθεί να κερδίσει την νεολαία ακολουθώντας την κάθε μόδα. Το χειρότερο είναι ότι ούτε έναν δυνατό θηλυκό χαρακτήρα δεν μπορούν να φτιάξουν σωστά. Εστιάζουν περισσότερο στις δυνάμεις παρά στην προσωπικότητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.