Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Εγώ πιστεύω πως το ποιες ιστορίες θεωρεί ο καθένας κορυφαίες είναι ξεκάθαρα υποκειμενικό. Υπάρχουν ιστορίες εκτός συλλογής που λατρεύω και ιστορίες που περιλαμβάνονται στην συλλογή αλλά δεν μου αρέσουν. Η Hatchette επιλέγει ιστορίες που έχουν εκληφθεί θετικά από το ευρύ κοινό ή έχουν μεγάλη απήχηση, αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα αρέσουν σε όλους. Επίσης ρόλος της συλλογής είναι να εκδίδει και ιστορίες που επηρέασαν σημαντικά το σύμπαν της Marvel. Π.χ. θεώρησα το Secret Wars εξαιρετικά ρηχό όμως μπορώ να καταλάβω γιατί συμπεριλήφθηκε καθώς ήταν το πρώτο μεγάλο crossover της εταιρίας. Οπότε δεν θεωρώ πως η συλλογή είναι κάποιου είδους "clickbait" αλλά όντως προσπαθεί να επιλέξει τις "κορυφαίες" ιστορίες όπως ισχυρίζεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Πολύ σωτά! Θα προσθέσω εδώ, ότι ο ρόλος της συλλογής, είναι να δώσει το έναυσμα στον κάθε αναγνώστη να εξερευνήσει λίγο περισσότερο το σύμπαν της Marvel. Λόγου χάρη, εξέδωσε τα πρώτα έξι τεύχη Astonishing X-men. Ο αναγνώστης, έχει τη δυνατότητα, είτε να απορρίψει την ιστορία και να σταματήσει σε αυτά τα έξι τεύχη ή να ψάξει και τα υπόλοιπα, είτε της Anubis, είτε τα ξένα. Η παρούσα συλλογή μυεί. Η άλλη, της Radnet απευθ'υνεται στους μυημένους.:beer:

  • Like 12
  • Μπέρδεμα 1
  • Ουδέτερο 1
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Πολύ σωτά! Θα προσθέσω εδώ, ότι ο ρόλος της συλλογής, είναι να δώσει το έναυσμα στον κάθε αναγνώστη να εξερευνήσει λίγο περισσότερο το σύμπαν της Marvel. Λόγου χάρη, εξέδωσε τα πρώτα έξι τεύχη Astonishing X-men. Ο αναγνώστης, έχει τη δυνατότητα, είτε να απορρίψει την ιστορία και να σταματήσει σε αυτά τα έξι τεύχη ή να ψάξει και τα υπόλοιπα, είτε της Anubis, είτε τα ξένα. Η παρούσα συλλογή μυεί. Η άλλη, της Radnet απευθ'υνεται στους μυημένους.:beer:

"Η παρούσα συλλογή μυεί. Η άλλη, της Radnet απευθ'υνεται στους μυημένους" αυτή η φράση στην αρχή με ενθουσίασε... αλλά μετά από λίγο που το σκέφτηκα το αντίστροφο ισχύει....

Γιατί στην συλλογή της Radnet έχουμε με χρονολογική σειρά από την αρχή τα τεύχη του κάθε ήρωα/ομάδας όπως διαβάστηκε την εποχή που εκδόθηκαν...και έτσι γνωρίζουμε την εξέλιξή τους και μαζί τους κακούς που τους βλέπουμε σε επόμενα τεύχη,σε σειρές και σε ταινίες...

Ενώ αντίθετα η συλλογή της Hachette είναι ιστορίες από κάποια συγκεκριμένη περίοδο που ολοκληρώνει μία πιο "μικρή" ιστορία σε κάθε τόμο. Και για κάποιον που δεν ξέρει πολλά από marvel κάποιες ιστορίες των μπερδεύουν, γιατί χρειάζονται γνώσεις από άλλες ιστορίες είτε προηγούμενες χρονολογικά είτε από άλλες σειρές ηρώων...

 

Το αναφέρω, γιατί με την Hachette αυτό είχα πάθει ... Κι όταν άρχισα να διαβάζω τους κλασικούς υπερήρωες τότε έβγαζα νόημα σε κάποια σημεία που δεν καταλάβαινα... 

 

Είναι διαφορετικό να εννοείς ότι η Hachette μυεί επειδή αυτή η συλλογή βγήκε πρώτη στην Ελλάδα και η Radnet απευθύνεται στους μυημένους, ενώ σε έχει "μυήσει" η επίσημη συλλογή, επειδή άρχισες να μπαίνεις στο σύμπαν της Marvel με αυτή την συλλογή και η Radnet μετά άρχισε να καλύπτει τα κενά που δημιούργησαν τα graphic novels !

(Τουλάχιστον αυτό θα πρέπει να εννοείς, αλλά δεν ισχύει γενικά)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Πολύ σωτά! Θα προσθέσω εδώ, ότι ο ρόλος της συλλογής, είναι να δώσει το έναυσμα στον κάθε αναγνώστη να εξερευνήσει λίγο περισσότερο το σύμπαν της Marvel. Λόγου χάρη, εξέδωσε τα πρώτα έξι τεύχη Astonishing X-men. Ο αναγνώστης, έχει τη δυνατότητα, είτε να απορρίψει την ιστορία και να σταματήσει σε αυτά τα έξι τεύχη ή να ψάξει και τα υπόλοιπα, είτε της Anubis, είτε τα ξένα. Η παρούσα συλλογή μυεί. Η άλλη, της Radnet απευθ'υνεται στους μυημένους.:beer:

Φίλε Θοδωρή θα συμφωνήσω απόλυτα με το πρώτο σκέλος της ανάρτησης σου, αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με το δεύτερο. Και οι δύο συλλογές δίνουν το έναυσμα για ενασχόληση με τα υπερηρωικα κόμικς. Όμως η διαφορά τους είναι ότι ένας μη μυημένος, μπορεί με μεγάλη ευκολία να ακολουθήσει τη συλλογή της Radnet, γιατί οι ιστορίες της, ξεκίνησαν από τα γεννοφάσκια των υπερηρωων της Μαρβελ και μπορεί όλη η συλλογή να "σταθεί αυτόνομη" χωρίς να χρειάζεται να ανατρέξεις στο διαδίκτυο για περαιτέρω πληροφορίες. Αντίθετα η συλλογή Graphic Novels της Marvel απευθύνεται ξεκάθαρα στους μυημένους. Το βλέπω και στον εαυτό μου όπου αδυνατώ να ακολουθήσω τις εξελίξεις που έχουν συντελεστει τα 60 χρόνια περίπου των εκδόσεων της Marvel. Μπορεί να υπάρχει περίληψη των γεγονότων που συνέβησαν στο παρελθόν, αλλά προσωπικά δεν με καλύπτει η μία σελίδα αυτή, ώστε να εμβαθύνω στους πρωταγωνιστές - χαρακτήρες της ιστορίας. Μια ευχάριστη επιφανειακή ανάγνωση μπορεί να γίνει, αλλά τίποτα περισσότερο. Παράλληλα μπορείς να απογοητευτεις πολύ εύκολα, όταν η σειρά σε μεταφέρει από τα 60s στο 2010 και τούμπαλιν, χωρίς να έχεις κάποιο υπόβαθρο στα υπερηρωικα ώστε να μπορείς να αφομοίωσεις τις ραγδαίες εξελίξεις που έχουν συμβεί όλα αυτά τα χρόνια. Άσε που με τα χρονικά άλματα έχει χαθεί η "μαγεία" της προσμονής του νέου τεύχους - ιστορίας που είχαμε οι παλαιότεροι, όταν αγοράζαμε το Σπαιντερμαν και το X-MEN. Το τελευταίο, η Radnet με τις συνεχόμενες ιστορίες κατά χρονολογική σειρά, μας το ξαναθύμησε. Τελειώνοντας θα συμφωνήσω με τον φίλο ProfPhillipMortimer ότι οι ιστορίες που έχουν επιλεγεί από την Hachette δεν είναι όλες εξίσου καλές, όμως αυτή είναι μια άλλη κουβέντα. 

 

Υ. Γ Πόσο καλύτερη θα ήταν η συλλογή αν περιελάμβανε σειρές από 70s και 80s που γνωρίσαμε στη χώρα μας όπως New Mutants, X-Factor (όχι το reality του ANT1 :lol:), West Coast Avengers, ROM (αν είχαν τα δικαιώματα), Alfa Flight, Spider-Woman, Howard the Duck (δεν τον ξέχασα :D), Indiana Jones, Conan the Barbarian κ.α.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή. Η εγκυκλοπαίδεια μυεί. Εμένα τουλάχιστον με εψησε γιατί είδα κάποιες ιστορίες με ποικιλία. Αν είχα ξεκινήσει από τη radnet μπορεί και να ξενερωνα. Δεν ξέρω...ίσως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον @ Θοδωρής Καραπάνος . Η συλλογή Marvel Vintage Comics ξεκάθαρα απευθύνεται σε μυημένους και γενικώς φανς του υπερηρωικού. Η Hachette προσφέρει απευθείας καλές ιστορίες, επιλεγμένες έτσι ώστε να σου κινήσουν το ενδιαφέρον. Θυμηθείτε με εξαίρεση τον Σπάιντερμαν και τους Φ4, πόσο χλιαρές ήταν οι πρώτες εντυπώσεις εδώ για τις πρώιμες αυτές ιστορίες που έβγαζε η radnet στην αρχή. Κάποιος που δε γνωρίζει, πιθανόν να βαρεθεί. Εκτός αν είναι ρετρόφιλος και τον γοητεύσει απλά και μόνο η όλη φάση, οκ. Πάντως η radnet προσφέρει καθαρά μια πλήρη συλλογή, με καλές και κακές ιστορίες. Γι'αυτό και θα έλεγα, ότι μάλλον απευθύνεται περισσότερο σε μυημένους φαν της Marvel που ξέρουν τι παίρνουν, και συγχωρούν κάποιες πρωτόλειες ιστορίες, για χάρη πληρότητας. Ισχύει μεν ότι τα πιάνει όλα απ' την αρχή με χρονολογική σειρά και έτσι κάνει εύκολο να ακολουθήσει κάποιος, αλλά αυτό ισχύει για συλλέκτες που τα αγοράζουν κ διαβάζουν όλα ανελλιπώς. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Με τη φράση, εννοώ ότι ένας αναγνώστης, άσχετος με το σύμπαν της Marvel, ο οποίος θέλει να εξερευνήσει αυτό το σύμπαν, πιστεύω, ότι δεν θα επιθυμεί να διαβάσει τις παλιές ιστορίες των '60( οι οποίες βέβαια, δίνουν το υπόβαθρο των ηρώων, όπως έχουν εξελιχθεί σήμερα), αλλά να διαβάσει λίγο απ' όλα. Μερικές ιστορίες από τα '60,'70,'80 αλλά και αρκετές σύγχρονες, οι οποίες παρουσιάζουν το παρόν των ηρώων. Αντίθετα, ένας μυημένος, ο οποίος - πιθανότητα -  είναι completist, θέλει να έχει μια τέτοια συλλογή στη βιβλιοθήκη του.:beer:

  • Like 10
  • Ουδέτερο 1
  • Respect 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον @ Θοδωρής Καραπάνος . Η συλλογή Marvel Vintage Comics ξεκάθαρα απευθύνεται σε μυημένους και γενικώς φανς του υπερηρωικού. Η Hachette προσφέρει απευθείας καλές ιστορίες, επιλεγμένες έτσι ώστε να σου κινήσουν το ενδιαφέρον. Θυμηθείτε με εξαίρεση τον Σπάιντερμαν και τους Φ4, πόσο χλιαρές ήταν οι πρώτες εντυπώσεις εδώ για τις πρώιμες αυτές ιστορίες που έβγαζε η radnet στην αρχή. Κάποιος που δε γνωρίζει, πιθανόν να βαρεθεί. Εκτός αν είναι ρετρόφιλος και τον γοητεύσει απλά και μόνο η όλη φάση, οκ. Πάντως η radnet προσφέρει καθαρά μια πλήρη συλλογή, με καλές και κακές ιστορίες. Γι'αυτό και θα έλεγα, ότι μάλλον απευθύνεται περισσότερο σε μυημένους φαν της Marvel που ξέρουν τι παίρνουν, και συγχωρούν κάποιες πρωτόλειες ιστορίες, για χάρη πληρότητας. Ισχύει μεν ότι τα πιάνει όλα απ' την αρχή με χρονολογική σειρά και έτσι κάνει εύκολο να ακολουθήσει κάποιος, αλλά αυτό ισχύει για συλλέκτες που τα αγοράζουν κ διαβάζουν όλα ανελλιπώς. 

Ένας μυημένος στον κόσμο των υπερηρωικων της Marvel, δεν χρειάζεται την συλλογή κλασικοί υπερήρωες της Radnet για να εμβαθύνει στους χαρακτήρες της. Εδώ και πολύ καιρό έχει διαβάσει και γνωρίζει τις πρώτες ιστορίες των υπερηρωων. Αντίθετα για να μπορείς να ακολουθήσεις και να απολαύσεις τις ιστορίες που δημοσιεύει η Hachette πρέπει να έχεις αποκτήσει κάποιο υπόβαθρο για το σύμπαν της.

Παραθέτω την έννοια του υπόβαθρου. 

[οι παράγοντες (χαρακτήρας, συνθήκες και καταστάσεις, γνώσεις και εμπειρίες) που καθορίζουν την προσωπικότητα και το πολιτιστικό επίπεδο ενός ατόμου]. 

 

Επομένως με τη συλλογή της Hachette ερχόμαστε σε μια καλή επαφή - γνωριμία με το σύμπαν της Marvel, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να μας μυήσει σε αυτό. Αντίθετα η μύηση έρχεται από τη συλλογή κλασικοί υπερήρωες για τους νέους αναγνώστες, όπου πάνω σε αυτή θα "χτίσουν" το υπόβαθρο που χρειάζεται, ώστε να μπορέσουν εν μέρει να ακολουθήσουν την άλλη συλλογή, λόγω της έκτασης της. (χρονολογικά, παράλληλα σύμπαντα, πολλαπλοί χαρακτήρες). 

 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 18/2/2023 στο 1:07 ΠΜ, Mandrake είπε:

Αν δουλεύεις και ψάχνεις να σπαταλήσεις χρήματα σε κάτι το υπερηρωικό, γιατί δεν αγοράζεις εκατοντάδες άλλες κυκλοφορίες που έχουν βγει από τρεις τουλάχιστον εκδοτικές εταιρείες τα τελευταία 20 χρόνια; Θέλεις να ξοδέψεις αλλά θέλεις να είναι και σε συγκεκριμένη μορφή (graphic novels) που να είναι και σειρά! Και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Εμ δεν κινείται έτσι όμως η διεθνής αγορά. Οι εκδοτικοί οίκοι ανά τον κόσμο βγάζουν μέχρι εκεί που μπορούν και με όποιον τρόπο μπορούν (εδώ το κάνει η ίδια η "Marvel Comics" & η "DC Comics" έτσι!) και ΕΚΤΑΚΤΑ βλέπεις εκδόσεις όπως συμβαίνει σε αυτές εδώ τις σειρές. Εάν δε στηρίζεις τους εκδότες όμως (σε κάτι που λες ότι σου αρέσει, έτσι; Όχι αυθαίρετα απλά και μόνο για να τους στηρίξεις!), τα "έκτακτα" που τραβάνε χρόνια θα πρέπει να περιμένεις να ρισκάρει να στα βγάλει κάποιος τέταρτος-πέμπτος που θα παρουσιαστεί αύριο ως νέος εκδότης. Θα υπάρξει τέτοιος; Η "Radnet" πήρε τα ρίσκα της και από τις πρώτες κιόλας μέρες μαθαίνουμε "εκ των έσω" δηλώσεις τύπου "να δούμε πως θα πάει, να δούμε αν θα συνεχιστεί, δεν υπάρχει πλάνο για περισσότερα" και τελικά φαίνεται ότι τα καταφέρνει. Ο επόμενος που θα επιχειρήσει να κινηθεί "παράλληλα", πως θα σκέφτεται άραγε;

 

Το είπα ελαφρά και πιο πολύ ως χιούμορ.

(Edit: Είναι μεν ευσεβής πόθος δεν το κρύβω αλλά καταλαβαίνω το λάδι που πρέπει να πέσει στη μηχανή,ειδικά για έκδοση DC).

Έχω πάρει ότι έχει βγάλει ο Ανούμπις από Superman εκτώς 3 ιστοριών και αυτό είναι η αρχή.

(Τα Χριστούγεννα,άλλο που δεν το έγραψα στο φόρουμ πριν)

Έχοντας βάλει φρένο αυτό το καιρό για σημαντικούς λόγους.Οπότε δεν το λέω αυτό χωρίς να έχω πάρει τίποτα ή ούτε να πάρω κάτι γενικά.

 

Στο μέλλον θέλω να πάρω τις άλλες 3 ιστορίες Superman που δεν πήρα συν το Batman/Superman: Supergirl κ.ά.

 

Αυτά από πλευρά DC όσο για Radnet,το τεύχος 90 της Hachette πάει σχεδόν να κάνει εμένα προσωπικά Radnet-ικό.

 

Τι εννοώ; το τεύχος έχει μέχρι το Amazing Spider-Man #50 ενώ η ιστορία τελειώνει στο #52,οπότε πρέπει να πάρω και το αντίστοιχο της Radnet με τα δύο αυτά τευχάκια.Αλλά εντάξει αν είναι να πάρω ξάνα τεύχος Radnet,πρέπει να πάρω όλη τη Radnet,για λόγους πληρότητας και κάλυψη κενών που σίγουρα έχω από το τεύχος 12.

 

Αυτά τα ολίγα λοιπόν.

 

Πάντως,ο αποθηκευτικός χώρος μου είναι κάπως έτσι:

 

20230218_004323.thumb.jpg.9f4ead8d23f2f18cdc369fe74ee04ccb.jpg

 

Οι κούτες κάτω αριστερά είναι γεμάτες και κάτω από το καναπέ έχει κούτες.Οι σακούλες σκεπάζουν τα τεύχη (της συλλογής hachette) μαζί με ζελατίνα για μικρή προστασία από σκόνη και υγρασία κυριώς.Ναι,τα ημερολόγια  Αρκάς χορεύουν σε rave party και παρόλο που φαίνεται κάπως (Ανάστα ο Κύριος) τα τεύχη είναι στοιβαγμένα με σειρά και χαρτόνι από κάτω.Οπότε,θέλω να δω που θα βάλω τα της Radnet αν όντως τα πάρω όλα.

 

Αυτό είναι το καθιστικό του πατρικού μου και το επιτρεπτό μέρος που μπορώ να βάλω τη συλλογή μου.Αλλιώς όλα θα ήταν στη μεσ' τη μέση,έλεγα να πάρω και άλλες κούτες με τους γονείς μου να λένε "κι' άλλες κούτες;" :lol:

 

Τυχόν προτάσεις για βελτιώσεις είναι δεκτές. :lol:

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

1 ώρα πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Το είπα ελαφρά και πιο πολύ ως χιούμορ.Έχω πάρει ότι έχει βγάλει ο Ανούμπις από Superman εκτώς 3 ιστοριών και αυτό είναι η αρχή.

(Τα Χριστούγεννα,άλλο που δεν το έγραψα στο φόρουμ πριν)

Έχοντας βάλει φρένο αυτό το καιρό για σημαντικούς λόγους.Οπότε δεν το λέω αυτό χωρίς να έχω πάρει τίποτα ή ούτε να πάρω κάτι γενικά.

 

Στο μέλλον θέλω να πάρω τις άλλες 3 ιστορίες Superman που δεν πήρα συν το Batman/Superman: Supergirl κ.ά.

 

Αυτά από πλευρά DC όσο για Radnet,το τεύχος 90 της Hachette πάει σχεδόν να κάνει εμένα προσωπικά Radnet-ικό.

 

Τι εννοώ; το τεύχος έχει μέχρι το Amazing Spider-Man #50 ενώ η ιστορία τελειώνει στο #52,οπότε πρέπει να πάρω και το αντίστοιχο της Radnet με τα δύο αυτά τευχάκια.Αλλά εντάξει αν είναι να πάρω ξάνα τεύχος Radnet,πρέπει να πάρω όλη τη Radnet,για λόγους πληρότητας και κάλυψη κενών που σίγουρα έχω από το τεύχος 12.

 

Αυτά τα ολίγα λοιπόν.

 

Πάντως,ο αποθηκευτικός χώρος μου είναι κάπως έτσι:

 

20230218_004323.thumb.jpg.9f4ead8d23f2f18cdc369fe74ee04ccb.jpg

 

Οι κούτες κάτω αριστερά είναι γεμάτες και κάτω από το καναπέ έχει κούτες.Οι σακούλες σκεπάζουν τα τεύχη (της συλλογής hachette) μαζί με ζελατίνα για μικρή προστασία από σκόνη και υγρασία κυριώς.Ναι,τα ημερολόγια  Αρκάς χορεύουν σε rave party και παρόλο που φαίνεται κάπως (Ανάστα ο Κύριος) τα τεύχη είναι στοιβαγμένα με σειρά και χαρτόνι από κάτω.Οπότε,θέλω να δω που θα βάλω τα της Radnet αν όντως τα πάρω όλα.

 

Αυτό είναι το καθιστικό του πατρικού μου και το επιτρεπτό μέρος που μπορώ να βάλω τη συλλογή μου.Αλλιώς όλα θα ήταν στη μεσ' τη μέση,έλεγα να πάρω και άλλες κούτες με τους γονείς μου να λένε "κι' άλλες κούτες;" :lol:

 

Τυχόν προτάσεις για βελτιώσεις είναι δεκτές. :lol:

 

 

Μπορεί να έχω τις ιστορίες Σουπερμαν που αναζητάς. Για πες μου ποιες θέλεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, O Φρατζάτος είπε:

 

Το είπα ελαφρά και πιο πολύ ως χιούμορ.Έχω πάρει ότι έχει βγάλει ο Ανούμπις από Superman εκτώς 3 ιστοριών και αυτό είναι η αρχή.

(Τα Χριστούγεννα,άλλο που δεν το έγραψα στο φόρουμ πριν)

Έχοντας βάλει φρένο αυτό το καιρό για σημαντικούς λόγους.Οπότε δεν το λέω αυτό χωρίς να έχω πάρει τίποτα ή ούτε να πάρω κάτι γενικά.

 

Στο μέλλον θέλω να πάρω τις άλλες 3 ιστορίες Superman που δεν πήρα συν το Batman/Superman: Supergirl κ.ά.

 

Αυτά από πλευρά DC όσο για Radnet,το τεύχος 90 της Hachette πάει σχεδόν να κάνει εμένα προσωπικά Radnet-ικό.

 

Τι εννοώ; το τεύχος έχει μέχρι το Amazing Spider-Man #50 ενώ η ιστορία τελειώνει στο #52,οπότε πρέπει να πάρω και το αντίστοιχο της Radnet με τα δύο αυτά τευχάκια.Αλλά εντάξει αν είναι να πάρω ξάνα τεύχος Radnet,πρέπει να πάρω όλη τη Radnet,για λόγους πληρότητας και κάλυψη κενών που σίγουρα έχω από το τεύχος 12.

 

Αυτά τα ολίγα λοιπόν.

 

Πάντως,ο αποθηκευτικός χώρος μου είναι κάπως έτσι:

 

20230218_004323.thumb.jpg.9f4ead8d23f2f18cdc369fe74ee04ccb.jpg

 

Οι κούτες κάτω αριστερά είναι γεμάτες και κάτω από το καναπέ έχει κούτες.Οι σακούλες σκεπάζουν τα τεύχη (της συλλογής hachette) μαζί με ζελατίνα για μικρή προστασία από σκόνη και υγρασία κυριώς.Ναι,τα ημερολόγια  Αρκάς χορεύουν σε rave party και παρόλο που φαίνεται κάπως (Ανάστα ο Κύριος) τα τεύχη είναι στοιβαγμένα με σειρά και χαρτόνι από κάτω.Οπότε,θέλω να δω που θα βάλω τα της Radnet αν όντως τα πάρω όλα.

 

Αυτό είναι το καθιστικό του πατρικού μου και το επιτρεπτό μέρος που μπορώ να βάλω τη συλλογή μου.Αλλιώς όλα θα ήταν στη μεσ' τη μέση,έλεγα να πάρω και άλλες κούτες με τους γονείς μου να λένε "κι' άλλες κούτες;" :lol:

 

Τυχόν προτάσεις για βελτιώσεις είναι δεκτές. :lol:

 

Φίλε Φρατζάτε, βάλε και εσύ ένα χεράκι με την αγορά τόμων από κλασικούς υπερήρωες, σύμφωνα πάντα με τις οικονομικές σου δυνατότητες, μήπως και δούμε στο μέλλον επέκταση της σειράς :pray: και σου έχω λύση στην αποθήκευση. Μπορείς να αγοράσεις πλαστικά διαφανή κουτιά από καταστήματα παιχνιδιών (π.χ Jambo, Μουστακας) όπως στη φώτο

 

IMG_20230218_223211.thumb.jpg.4dcc6dc81cd682c827b357470814b4c0.jpg

Ξεχνάς σκόνη - υγρασία, είναι τακτοποιημενα και βολεύουν στις μετακομίσεις (σε μένα αναφέρομαι γιατί αν φτάσουμε στους 350 τόμους θα χρειαστώ καινούριο σπίτι) :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

5 ώρες πριν, karolos79 είπε:

Φίλε Φρατζάτε, βάλε και εσύ ένα χεράκι με την αγορά τόμων από κλασικούς υπερήρωες, σύμφωνα πάντα με τις οικονομικές σου δυνατότητες, μήπως και δούμε στο μέλλον επέκταση της σειράς :pray: και σου έχω λύση στην αποθήκευση. Μπορείς να αγοράσεις πλαστικά διαφανή κουτιά από καταστήματα παιχνιδιών (π.χ Jambo, Μουστακας) όπως στη φώτο

 

IMG_20230218_223211.thumb.jpg.4dcc6dc81cd682c827b357470814b4c0.jpg

Ξεχνάς σκόνη - υγρασία, είναι τακτοποιημενα και βολεύουν στις μετακομίσεις (σε μένα αναφέρομαι γιατί αν φτάσουμε στους 350 τόμους θα χρειαστώ καινούριο σπίτι) :lol:

 

Τα μαύρα κουτιά με πορτοκαλί χερούλια στη φωτογραφία μου ειναι για κόμικ και κόμικ έχουν μέσα.Κάτω από το καναπέ έχει άλλα δύο,τρία από τα τέσσερα κουτιά με τεύχη της συλλογής σχεδόν.     

 

Πήρα κουτιά στα πρώτα τριάντα τεύχη,νομίζω;!

Τα πρώτα δεκαοχτώ χωρούσαν στη δικιά μου πλευρά της βιβλιοθήκης - ντουλάπι που έχω,μετά έπρεπε να βρω άλλο μέρος να τα βάζω.

 

Πάντως τα υποβαθμίζω βάζοντας κόμικ μέσα η αλήθεια είναι.Αυτά τα χρησιμοποιούν για να βάζουν εργαλεία οι τεχνικοί και ξηρά τροφή (ξηροί καρποί,όσπρια κλπ) οι έμποροι λαϊκής.Το έχω δει.   

 

5 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

 

Μπορεί να έχω τις ιστορίες Σουπερμαν που αναζητάς. Για πες μου ποιες θέλεις.

 

Σε ευχαριστώ για την πρόταση αλλά τα συγκεκριμένα τα έχει στην ιστοσελίδα του Anubis και το σημαντικότερο δεν θα τα πάρω σύντομα.

 

Αυτά είναι:

Τι Απέγινε ο Άνθρωπος του Αύριο;

Superman  Earth One

Superman και οι Άνθρωποι από Ατσάλι

 

(Το Godfall έλεγα να το έπαιρνα πιο σύντομα από nerdom,αλλά όπως όλα,εξαρτάται και θα δω για αυτό.)

 

Βέβαια πρέπει να πω πως έχω ότι Superman graphic novel έχει βγει εκτώς από αυτά τα τρία.

 

Είναι και τα τευχάκια ή και τα επιτομά τους που έβγαλε ο Ανούμπις με τον καιρό   και όταν τα είδα ημουν σε φάση "f*ck my life! Πίσω στον υπολογισμό" :damn:

 

Θα δω τι θα κάνω αν είναι.

Ευχαριστώ όμως :up:

 

Έχω μια απορία παιδιά για Marvel και DC,τα myboxes που είχε ο Ανούμπις  κάποτε ισχύουν ακόμα;

Και αν ισχύουν,πως δουλεύουν ακριβώς;

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 ώρες πριν, karolos79 είπε:

Αντίθετα η συλλογή Graphic Novels της Marvel απευθύνεται ξεκάθαρα στους μυημένους. Το βλέπω και στον εαυτό μου όπου αδυνατώ να ακολουθήσω τις εξελίξεις που έχουν συντελεστει τα 60 χρόνια περίπου των εκδόσεων της Marvel.

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι... Για τους μυημένους ούτε το εισαγωγικό μήνυμα του εκδότη της "Panini" θα χρειαζόταν, ούτε ενδεχομένως και τα άρθρα. Αυτά λοιπόν σε συνδυασμό με τις επιλογές των ιστοριών που βλέπω, δείχνουν ότι είναι μια συλλογή που απώτερο σκοπό έχει να δείξει αρκετά πράγματα από διάφορες περιόδους, να δείξει διάφορους χαρακτήρες & ομάδες, να εισάγει κάποιες ιστορίες που είναι Σταθμός της "μαμάς εκδοτικής" & ορισμένα κομβικά σημεία, να συμπεριλάβει μεταξύ άλλων μεγάλα run σε 3 & 4 τόμους αλλά και κάποια απ' τα σημαντικότερα crossovers των τριών προηγούμενων δεκαετιών (πιο πριν δεν υπήρχαν, άλλωστε, τέτοια) και να σου γνωρίσει δημιουργούς. Έχει εν μέρει εκπαιδευτικό χαρακτήρα αλλά απέχει πολύ απ' το να αποκαλείται "εγκυκλοπαίδεια". Εγκυκλοπαίδεια είναι αυτή που έβγαλε η "Anubis" σε 2 εκδόσεις με λήμματα σε χαρακτήρες & ομάδες και για πολύ περισσότερες πληροφορίες έχουμε την ανεπίσημη διαδικτυακή βάση δεδομένων. Βοηθάει όμως και αυτή εδώ η σειρά! Η σειρά της "Radnet", τώρα, απευθύνεται ξεκάθαρα σε συλλέκτες αλλά και εκείνη βοηθάει με τον τρόπο της όσους είναι αναγνώστες και δεν τα παίρνουν απλώς για να τα τοποθετήσουν σε μια βιβλιοθήκη. Απλώς είναι πολύ περισσότερη η ύλη και μέχρι να περάσουν οι 2 πρώτες δεκαετίες, ας πούμε, δεν αποκλείεται κάποιος να χάσει το ενδιαφέρον του και να μην προχωρήσει ποτέ σε νεότερες ιστορίες. Κι αυτό είναι λίγο παγίδα. Ελπίζω παρόλα αυτά να τραβήξει όσο περισσότερο γίνεται!

 

12 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Με τη φράση, εννοώ ότι ένας αναγνώστης, άσχετος με το σύμπαν της Marvel, ο οποίος θέλει να εξερευνήσει αυτό το σύμπαν, πιστεύω, ότι δεν θα επιθυμεί να διαβάσει τις παλιές ιστορίες των '60( οι οποίες βέβαια, δίνουν το υπόβαθρο των ηρώων, όπως έχουν εξελιχθεί σήμερα), αλλά να διαβάσει λίγο απ' όλα.

 

Θα έλεγα ότι αυτό εξαρτάται απ' την ηλικία φίλε μου. Κάποιος που έχει μεγαλώσει με τέτοια σενάρια και σχέδιο δε θα του φανεί ξένο, καθώς έχει μεγαλώσει με τέτοιες παραστάσεις. Σε έναν μικρότερο μπορεί να "ξινίσει" στην αρχή, αλλά εάν αγαπά την τέχνη των κόμικς & το είδος με το οποίο θέλει να καταπιαστεί και συνειδητοποιήσει ότι είναι μια τέχνη που μετρά τουλάχιστον 130 χρόνια, θα μάθει να προσαρμόζεται και να τα διαβάζει, όπως κάνει ένας θιασώτης της τέχνης του Κινηματογράφου, της Μουσικής, του Θεάτρου κτλ. Θέμα παιδείας είναι και τα άρθρα που συμπεριλαμβάνονται είναι οπωσδήποτε βοηθητικά προς αυτή την κατεύθυνση.

 

7 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Το είπα ελαφρά και πιο πολύ ως χιούμορ.Έχω πάρει ότι έχει βγάλει ο Ανούμπις από Superman εκτώς 3 ιστοριών και αυτό είναι η αρχή.

(Τα Χριστούγεννα,άλλο που δεν το έγραψα στο φόρουμ πριν)

Έχοντας βάλει φρένο αυτό το καιρό για σημαντικούς λόγους.Οπότε δεν το λέω αυτό χωρίς να έχω πάρει τίποτα ή ούτε να πάρω κάτι γενικά.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν εκπληκτικές ιστορίες από "DC Comics" που έχουν κυκλοφορήσει από "Anubis" & "Οξύ" (εντάξει..στη 2η έχουμε το άθλιο αποτέλεσμα με τις κολλημένες σελίδες (των μικρότερων σε μέγεθος τόμων) που δε μπορείς όχι μόνο να απολαύσεις καρέ, αλλά κάποιες φορές ούτε να διαβάσεις τα συννεφάκια...) και δε χρειάζεται να βγει μία παράλληλη σειρά που είναι αμφίβολο εάν αρκετοί από μας θα μπορούν να στηρίζουν ΚΑΙ εκείνη, χωρίς να παρατήσουν κάποια από τις άλλες δύο. Και είμαι βέβαιος ότι αρκετοί εδώ μέσα που τη λαχταρούν δεν έχουν αγοράσει και διαβάσει οτιδήποτε άλλο έχει κυκλοφορήσει, επομένως είναι περιπτώσεις που αγοράζουν επιλεκτικά, θέλουν κάτι από δω, κάτι από κει και κάτι από πιο πέρα. Ναι αλλά με αυτό τον τρόπο στο τέλος δε θα στεριώσει τίποτα και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω. Που είναι οι υπερηρωικές εκδόσεις τον τελευταίο χρόνο από "Anubis" & "Οξύ"; Πόσες βγήκαν μέσα στο 2022; Τα "Fortnite" στα περίπτερα, η επανακυκλοφορία της εγκυκλοπαίδειας της "DC Comics" και το "Dark Ages: Η Εποχή του Σκότους", έτσι; Άντε να βάλουμε οριακά και τον 2ο τόμο του "The Sandman" στα "DC Comics". Η "Οξύ" κυκλοφόρησε 5 τόμους εκ των οποίων είναι οι 3 της "DC Comics" (οι δύο είναι συνέχειες που "χρωστούσε" από το 2020!) και άλλοι 2 της "Marvel Comics". Και πολλούς έβγαλε. Να δούμε πόσους θα βγάλει φέτος. Και για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό άραγε πέρα απ' την αύξηση του χαρτιού; Τροφή για σκέψη.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2153
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Νομίζω αναλωνόμαστε σε μια συζήτηση που λίγο πολύ όλοι ξέρουμε πού καταλήγει. Η αγορά είναι μικρή. Ακόμα κι εδώ μέσα, που είμαστε όλοι φανατικοί αναγνώστες, νομίζω πως ούτε οι μισοί αγοράζουν ανελλιπώς την πιο value for money σειρά που κυκλοφορεί. Ναι, προφανώς εμπεριέχει τόμους με πρωταγωνιστές που κάποιοι ίσως να μη συμπαθούν (λέγε με Deadpool). Το ίδιο θέμα υπάρχει και με πραγματικά τεύχη σταθμούς. Ξέρετε πόσα χρόνια προσπαθώ να εκδοθεί στην Ελλάδα το Death in the Family και το Long Halloween; Γιατί δεν γίνεται; Γιατί προφανώς φοβούνται πως πρόκειται για έργα που οι σκληροπυρηνικοί ήδη έχουν στη βιβλιοθήκη τους. Προσωπικά θεωρώ πως και πάλι θα πουλούσαν, πολύ περισσότερο από 'άκυρα' πυροτεχνήματα, όπως το τελευταίο Superman. Αλλά δεν παίρνουμε εμείς τις αποφάσεις 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Έχω μια απορία παιδιά για Marvel και DC,τα myboxes που είχε ο Ανούμπις  κάποτε ισχύουν ακόμα;

Και αν ισχύουν,πως δουλεύουν ακριβώς;

Τα συγκεκριμένα κουτιά εκτός από κάποια κόμικς, τα χρησιμοποιώ για να αποθηκεύω παιχνίδια και βιβλία του παιδιού και με έχουν λύσει τα χέρια. Αναγκαίο κακό όταν δεν έχεις μεγάλη βιβλιοθήκη. 

Τα myboxes ισχύουν ακόμη, όμως έχει περιοριστεί η διαθεσιμότητα τους κατά πολύ. Προσωπικά πριν από 4 μήνες αγόρασα το τελευταίο διαθέσιμο box#5 και μου εστάλη με τα κόμικς σε άριστη κατάσταση. (αν και είχαν κυκλοφορήσει τουλάχιστον 10 χρόνια πριν). Μάλιστα είχα γράψει σχετικά με την παραγγελία στους κλασικούς υπερήρωες κουβεντούλα. 

 

image.thumb.png.a3c008504f3dde5efa8b7b9045fb1d47.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 2/16/2023 at 10:28 AM, constantinople said:

Γι'αυτό θα'πρεπε να σας αφήνουν κι εσάς Ηλία να επιλέγετε τι θα βγάλουν. Γιατί αυτοί επιλέγουν μια λίστα ( αποφασίζουμε και διατάζουμε; )  χωρίς να έχουν επαφή με την Ελληνική αγορά που μπορεί ένας τόμος να έχει βγει ήδη πρόσφατα από Anubis/Οξύ και πάνε και τον ξαναβγάζουν κάνοντας κακό και στις πωλήσεις τους και στις εδώ εκδοτικές που από τη στιγμή που θα βγει ο πιο φτηνός τόμος της Hachette θα τους μείνει το υπόλοιπο στοκ απούλητο και θα πρέπει να το κάνουν προσφορά κλπ. Ή ένας τόμος μπορεί να πρόκειται να βγει από τη Radnet (όπως έγινε πρόσφατα με το Σπάιντερμαν) πριν τη Hachette και να τον έχουν πάρει όλοι από εκεί, οπότε μετά τον τόμο της Hachette θα τον πάρουν μόνο οι completists.

 

Γι'αυτά και γι'αυτά πρέπει να επιχειρηματολογήσεις εάν κάνουν νέα επέκταση να σας αφήσουν να τους προτείνετε εσείς τι να βάλουν, για να μην επαναληφθούν τα ίδια προβλήματα... :beer:

 

On 2/17/2023 at 9:26 PM, Mandrake said:

Κατά πρώτον η επιλογή δε μπορεί να είναι ότι να 'ναι, αλλά βάσει των τόμων που έχουν κυκλοφορήσει στο εξωτερικό. Εφόσον εκείνοι είναι συγκεκριμένοι, συγκεκριμένους θα λαμβάνουμε και εδώ. Τώρα, το να έχει επιλέξει μια εταιρεία την επιμέλεια και να δώσει την πρωτοβουλία σε κάποιον μεταφραστή να παραγγείλει συγκεκριμένους τόμους, νομίζω πως σε μεγάλο βαθμό δεν είναι στο χέρι της ίδιας της "Anubis", πόσο μάλλον να μεταβιβάσει την επιλογή αυτή αλλού.

 

Βλέπω ότι έχουμε βγει αρκετά από το θέμα δηλαδή από την ουσία του θέματος που προσωπικά με καίει από τότε που είδα την επιλογή τόμων που είχε η 2η επέκταση της συλλογής για τους τόμους 61-120 η οποία θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη και πιο προσαρμοσμένη στις ανάγκες της Ελληνικής αγοράς, κάτι που θα ωφελούσε και τον εκδότη από άποψη πωλήσεων και φυσικά εμάς τους αναγνώστες.

 

Και φυσικά εννοώ πάντα την επιλογή μέσα από τους τόμους που έχουν κυκλοφορήσει ήδη στο εξωτερικό φίλε Mandrake.

 

Όπως βλέπουμε εδώ:

 

The Official Marvel Graphic Novel Collection - Wikipedia

 

Στην Αγγλία η παρούσα συλλογή ολοκληρώθηκε στους 280 τόμους και εκτός αυτών υπάρχουν και 22 τόμοι που έχουν εκδοθεί στις αγορές του εξωτερικού, συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας, στην οποία έχουν εκδοθεί ήδη 3 από αυτούς τους τόμους που δεν βγήκαν στην Αγγλία (οι Captain America: Winter Soldier και Marvel Knights Spider-Man 1 & 2).

 

Έχουμε λοιπόν μια γκάμα 302 τίτλων από τους οποίους 120 έχουν εκδοθεί ή έχουν ανακοινωθεί ότι πρόκειται να εκδοθούν στην Ελλάδα και παραμένουν άλλοι 182 τίτλοι από τους οποίους μπορούν να εκδώσουν ό,τι νά'ναι οι της Hachette αν πάνε σε επόμενη επέκταση άλλων 60 τόμων.

 

Το θέμα είναι ότι και ΑΝ (μεγάλο αν) πάμε στους 180 τόμους κάτω από τις παρούσες δύσκολες συνθήκες της αγοράς κόμικ στην Ελλάδα, υπάρχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες να είναι και η τελευταία επέκταση που θα πάρει η σειρά. Εκεί μπαίνει η δική μου παρακίνηση προς τον Ηλία, ως συνεργάτη της Anubis, εάν μπορεί σε συζητήσεις με τους προϊσταμένους του να επιχειρηθεί μία προσπάθεια να προταθεί προς την Hachette από τους Έλληνες συνεργάτες τους (δηλαδή την Anubis), με το επιχείρημα ότι γνωρίζουν καλύτερα το τι θα πουλήσει στην Ελληνική αγορά, μια λίστα με τους τίτλους της επόμενης επέκτασης.

 

Φυσικά δεν είναι σίγουρο ότι θα το δεχτεί η Hachette, αλλά τουλάχιστον θα έχουμε την συνείδηση μας ήσυχη ότι προσπαθήσαμε ακόμη κι αν αποτύχουμε. 

 

Γιατί δηλαδή να χαθεί η ευκαιρία να δούμε στα Ελληνικά τους 2 τόμους του Maximum Carnage (τόμοι 255 & 259 της αγγλικής σειράς); Γιατί να μην δούμε τα 2 Infinity Wars (τόμοι 269 & 270), γιατί να μην δούμε το international exclusive X-Men Days of Future Past που δεν έχει εκδοθεί ποτέ στην Ελλάδα και γιατί να μην δούμε και τους 5 τόμους του Infinity Saga, το Hulk: Future Imperfect (τόμος 251) και τόσα άλλα διαμάντια. Και γιατί να μην αποφύγουμε όσους τόμους περιέχουν ιστορίες που έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα πρόσφατα και όσοι από εμάς τις έχουμε δεν πρόκειται να τις αγοράσουμε ή αν τις αγοράσουμε θα το κάνουμε αναγκαστικά και διαμαρτυρόμενοι;

 

Θα μπορούσε ακόμη να παρουσιαστεί και ως πρόταση στη Hachette, αν έλεγε στην Anubis ότι σταματάει η σειρά στο 120 λόγω χαμηλών πωλήσεων, του στυλ "αφήστε μας να διαλέξουμε εμείς τους τίτλους της επόμενης 60άδας και θα δείτε αν θα έχει πωλήσεις ή όχι".

 

Αυτά, και εύχομαι πρωτίστως τη μακροημέρευση αυτής της σειράς (άνευ όρων!) και δευτερευόντως τη μακροημέρευση της σειράς με εγχώρια επιλογή των επόμενων τίτλων! :pray:

 

ΥΓ Και οι δύο σειρές (αυτή και των κλασσικών υπερηρώων) περιέχουν ιστορίες που θα ενθαρρύνουν και θα αποθαρρύνουν τον αναγνώστη ανάλογα με την περίπτωση. Αν δηλαδή κάποιος... ανύποπτος διαβάσει π.χ. τους πρώτους και πρωτόλειους τόμους του Θωρ της Radnet δεν θα θέλει να συνεχίσει γιατί θα τους θεωρήσει ανοησίες. Αν πάλι διαβάσει κάποιο τόμο της Hachette σαν την Σταυροφορία των Παίδων που πρόσφατα δάνεισα (χωρίς να το έχω διαβάσει κι εγώ για να αντιληφθώ τον... κίνδυνο) σε έναν συνάδελφο στο γραφείο που το είδε και μου το ζήτησε από περιέργεια, πάλι δεν θα θέλει να συνεχίσει γιατί θα αποθαρρυνθεί από το... μπάχαλο (ο συνάδελφος μου το επέστρεψε λέγοντας ότι μετά από αυτή την τραυματική εμπειρία δεν θέλει να ξαναδεί κόμικ της μάρβελ στα μάτια του!). Γενικά θέλει υπομονή και επιμονή και επιθυμία να γνωρίσει κανείς τον κόσμο των κόμικ, διαφορετικά... δουλειά δεν γίνεται.

 

Πάντως γενικά και οι δύο σειρές είναι υπέροχες, πιστεύω ότι προσθέτουν αναγνώστες η μια στην άλλη (αντί να αφαιρούν) και είμαστε τυχεροί που τις έχουμε (για όσο θα τις έχουμε) και τις δύο στην Ελληνική αγορά! :beer:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φίλε constantinople, μήπως ήρθε η ώρα όλοι μας να προτείνουμε ποίους τόμους θα αγοράζαμε από τους 182 που υπολείπονται; Προσωπικά πριν από λίγο καιρό με μια πρόχειρη αναζήτηση είχα αναρτήσει 30 τίτλους που θα αγόραζα σε περίπτωση επέκτασης (οι περισσότεροι θεωρούνται ρετρό). Θα ήθελα τη γνώμη και των "ειδικών" όπως εσύ και οι Ηλίας, theforce, ProfPhillipMortimer, Lord Makro, tomas good, nikolas12. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Να φτιάξουμε όλοι μαζί μια λίστα να την στείλουμε στην Anubis μήπως μπορέσει και τη δώσει στην Hachette? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2153
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

38 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Να φτιάξουμε όλοι μαζί μια λίστα να την στείλουμε στην Anubis μήπως μπορέσει και τη δώσει στην Hachette? :thinking:

Προσωπικά θεωρώ πως αυτό ίσως να είναι το καλύτερο. Θα δείξει μια ομόνοια, μια ομοψυχία από ένα οργανωμένο site όπου γράφουν άτομα που ξέρουν πέντε πράγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, constantinople είπε:

..... Φυσικά δεν είναι σίγουρο ότι θα το δεχτεί η Hachette, αλλά τουλάχιστον θα έχουμε την συνείδηση μας ήσυχη ότι προσπαθήσαμε ακόμη κι αν αποτύχουμε.....

 

3 ώρες πριν, constantinople είπε:

Να φτιάξουμε όλοι μαζί μια λίστα να την στείλουμε στην Anubis μήπως μπορέσει και τη δώσει στην Hachette? :thinking:

 

2 ώρες πριν, Ilias είπε:

Προσωπικά θεωρώ πως αυτό ίσως να είναι το καλύτερο. Θα δείξει μια ομόνοια, μια ομοψυχία από ένα οργανωμένο site όπου γράφουν άτομα που ξέρουν πέντε πράγματα.

 

(Και απαντάω στην παράθεση με παράθεση. Εντάξει... μόνο εγώ τα κάνω αυτά. :lol:)

 

On 26/9/2022 στο 3:36 ΠΜ, kaneda είπε:

.....

 

Συμφωνώ σε όλα και για όλες τις ιστορίες που αναφέρεις. Θα σταθώ όμως συγκεκριμένα στον τόμο των Χ-ΜΕΝ: DOFP. Προτείνω να μαζευτούμε τα μέλη του φόρουμ που θέλουμε να δούμε αυτήν την ιστορία στην συλλογή και να στείλουμε ένα email, είτε ο καθένας μόνος του, είτε σε ένα "έγγραφο" που θα αναφερόμαστε όλοι μαζί (όπως κάνουν σε μία πολυκατοικία για παράδειγμα), προς την Ανούμπις, στο οποίο θα εκφράζουμε το αίτημά μας να συμπεριληφθούν οι ιστορίες Dark Phoenix και DOFP στην συλλογή. Κρίνοντας από τους τόμους που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής, είμαι σχεδόν ψιλο-σίγουρος ότι η Ανούμπις έχει λόγο στην επιλογή των τόμων, παρότι κατά καιρούς μας το έχει διπλωματικά (έμμεσα) αρνηθεί. Ίσως μπορεί λόγω συμβολαίου να μην μπορεί να μας το γνωστοποιήσει. Παρόλα αυτά όμως για να επιστρέψω στο ζητούμενο απλά φανταστείτε το εξής. Ο τόμος Dark Phoenix περιλαμβάνει τα τεύχη #129-137 και ο τόμος DOFP τα τεύχη #138-143, καθώς και το τεύχος Annual #4. Τώρα, η ιστορία The Dark Phoenix Saga επίσημα περιλαμβάνει τα τεύχη #129-138. Δηλαδή το DOFP μπορεί να λειτουργήσει ως άμεση συνέχεια του Dark Phoenix. Το έχουμε δει αρκετές φορές να γίνεται σε παρελθοντικούς (καθώς και σε αναμενόμενους μελλοντικούς) τόμους στην συλλογή. Πιστεύω πως αν γίνει αυτό και οι δύο τόμοι σίγουρα θα μοσχοπουλήσουν. Από την μία έχεις το Dark Phoenix που τα λόγια για αυτό είναι περιττά, το οποίο και δικαιολογεί άνετα μία ακόμα επανέκδοση, και από την άλλη το DOFP που τί να πρωτο-αναφέρω για αυτό. Ο τόμος ενδεικτικά περιλαμβάνει το επίσημο κλείσιμο του Dark Phoenix, την δίτευχη ιστορία έπος του DOFP, την επίσημη ένταξη του χαρακτήρα της Κίτι Πράιντ στους Χ-ΜΕΝ (μη τυχόν και με ρωτήσει κανείς ποιά είναι αυτή :lol:), την πρώτη φορά που η Θύελλα αναλαμβάνει αρχηγός της ομάδας, μία ιστορία κλείσιμο του ματιού στην ταινία Alien, καθώς και μία ιστορία που οι Χ-ΜΕΝ συνεργάζονται με τον Δόκτωρ Στρέιντζ. Είναι δίκαιο και πρέπει να γίνει πράξη. :nek:

 

Σοβαρά παιδιά δεν κάνω πλάκα. Το μόνο που μένει είναι να μαζευτούμε αυτοί που ενδιαφερόμαστε και να κανονίσουμε το πότε πρέπει να στείλουμε το email. Από τώρα είναι πολύ νωρίς, αλλά και (θεωρητικά) προς το τέλος της 60άδας μπορεί να είναι πολύ αργά, συνεχίσει ή όχι η συλλογή. Μόνο ένα email της Ανούμπις έχουμε διαθέσιμο. Θα ληφθεί σοβαρά υπόψη, ή θα μας κάνουν τρίπλα και θα μας που ότι "δεν είναι οι εκδότες της σειράς"; Πώς μπορούμε να έρθουμε σε επικοινωνία με τον κύριο Ιωαννίδη ή τον κύριο Τσέλιο; Για ρίξτε ιδέες όποιος θέλει. :blob7:

 

.....

 

On 27/9/2022 στο 3:42 ΠΜ, kaneda είπε:

.....

 

Για αυτό σας προτείνω να οργανωθούμε και να έρθουμε κάπως σε επαφή με την Ανούμπις προτείνοντας για παράδειγμα δέκα ιστορίες που θα θέλαμε να δούμε στην τρίτη 60άδα (λαμβάνοντας πάντα υπόψιν μας το αισιόδοξο σενάριο της επέκτασης της συλλογής). Άλλο να στέλνουμε email πότε-πότε ένας-ένας και άλλο να στείλουμε ένα email που θα αντιπροσωπεύει-περιλαμβάνει έναν σεβαστό αριθμό αναγνωστών της συλλογής. Ίσως τον Γενάρη του '23 που θα έχει περάσει ένας χρόνος από την έναρξη της δεύτερης 60άδας να είναι μία καλή χρονική στιγμή για να έρθουμε σε επαφή με την εκδοτική. :thinking:

 

Γενικά μέχρι στιγμής η ομάδα της Ανούμπις έχει δείξει ότι γουστάρει (συγγνώμη για την έκφραση) να ασχολείται με την συλλογή. Αυτό φαίνεται από παντού. Από την επιμέλεια, την μετάφραση, από όλα. Επομένως πιστεύω πως αυτοί θα έχουν την καλή διάθεση - όσο τους επιτρέπεται πάντα από την Χασέτ - να ικανοποιήσουν τους αναγνώστες τους. Όλοι οι τόμοι που έχουν αναφερθεί από όλους μας δεν είναι τυχαίοι. Πρόκειται για τόμους με ιστοριάρες και σχέδιο έκτου ονείρου, οι οποίοι πιστεύω ότι σίγουρα θα πουλήσουν ευκολότερα και περισσότερα σε σχέση με άλλους. Δηλαδή η Ανούμπις θα έχει περισσότερες πωλήσεις, άρα και περισσότερα κέρδη. :mafia:

 

Ίσως θα μπορούσε κάποιος εκ των @ Ilias (όσο περνάει από το χέρι του και όσο μπορεί βέβαια ο άνθρωπος), @ nikolas12 ή @ Indian (παιδιά που ασχολούνται με την συλλογή και είναι και στην Διοικητική Ομάδα) να λειτουργήσουν ως οι εκπρόσωποί μας (εννοείται εάν το θέλουν και μπορούν) ερχόμενοι σε επαφή με την Ανούμπις. Θα μπορούσαν να παρουσιάσουν μία λίστα με είκοσι ιστορίες (αυξήθηκε λίγο ο αριθμός :P), οι οποίες και θα είχαν προκύψει έπειτα από σχετικά ψηφοφορία-δημοσκόπηση στο φόρουμ μας ταξινομημένες με "συντελεστή βαρύτητας". Δηλαδή η ιστορία με τις περισσότερες ψήφους θα ήταν στην πρώτη θέση της λίστας κ.ο.κ. Δεν ξέρω. Ιδέες ρίχνω. Απλά το όλο σκεπτικό μου βασίζεται στο ότι αν συντονιστούμε όλοι μαζί πιστεύω ότι θα έχουμε καλύτερες πιθανότητες από το να στέλνει ο καθένας μόνος του στην εκδοτική, έχοντας αυτή με την σειρά της να "διαλέξει" τριάντα πέντε ιστορίες (τυχαίο νούμερο), από ότι να είχε ήδη μία λίστα με είκοσι ιστορίες, οι οποίες και θα πουλούσαν σίγουρα. :)

 

.....

 

Τί προκύπτει από τα παραπάνω; Πρέπει οπωσδήποτε να φτιάξω την δημοσκόπηση. Και πολύ το άργησα... :shit2:

 

Υ.Γ.: Θα προσπαθήσω εντός των ωρών να ετοιμάσω την δημοσκόπηση.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και μετά τη λίστα της επιθυμητής τρίτης επέκτασης (με βάση τη λεγόμενη λίστα επιθυμιών παραπάνω,κοτσάρουμε και τις ιστορίες που είναι επανεκδόσεις πχ το Fear Itself και είμαι μέσα.

 

Για λόγους πληρότητας.

Τα εξτραδάκια κιόλας μόνα τους αξίζουν.

 

Έχω πλέον τα Superman Birthright Μέρος 1 και 2,Θάνατος του Superman και Kingdom Come.

 

Πες πως έρχεται η συλλογή DC της Hachette στην Ελλάδα αύριο και έχει αυτές τις ιστορίες ή της Eaglemoss που τις έχει ήδη. (Και ήταν δυνατόν  αυτή η συλλογή να ερχόταν στην Ελλάδα)

 

Θα είχα στάνταρ τέσσερα βιβλία επανεκδόσεις να πάρω (δεν αναφέρω καν τα τευχάκια DC της Οξύ που έχω).Θα τα αγόραζα ειδικά το Kingdom Come γιατί διάβασα πως για να καταλάβεις όλους τους χαρακτήρες 100% ποιος είναι ποιος πρέπει να διαβάσεις και εξτραδάκια σε deluxe εκδόσεις.Αν έχει έστω και λίγο περιεχόμενο από αυτές τις εκδόσεις τότε αξίζει την αγορά για μένα.

 

5 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

 

Βλέπω ότι έχουμε βγει αρκετά από το θέμα δηλαδή από την ουσία του θέματος που προσωπικά με καίει από τότε που είδα την επιλογή τόμων που είχε η 2η επέκταση της συλλογής για τους τόμους 61-120 η οποία θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη και πιο προσαρμοσμένη στις ανάγκες της Ελληνικής αγοράς, κάτι που θα ωφελούσε και τον εκδότη από άποψη πωλήσεων και φυσικά εμάς τους αναγνώστες.

 

Και φυσικά εννοώ πάντα την επιλογή μέσα από τους τόμους που έχουν κυκλοφορήσει ήδη στο εξωτερικό φίλε Mandrake.

 

Όπως βλέπουμε εδώ:

 

The Official Marvel Graphic Novel Collection - Wikipedia

 

Στην Αγγλία η παρούσα συλλογή ολοκληρώθηκε στους 280 τόμους και εκτός αυτών υπάρχουν και 22 τόμοι που έχουν εκδοθεί στις αγορές του εξωτερικού, συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας, στην οποία έχουν εκδοθεί ήδη 3 από αυτούς τους τόμους που δεν βγήκαν στην Αγγλία (οι Captain America: Winter Soldier και Marvel Knights Spider-Man 1 & 2).

 

Έχουμε λοιπόν μια γκάμα 302 τίτλων από τους οποίους 120 έχουν εκδοθεί ή έχουν ανακοινωθεί ότι πρόκειται να εκδοθούν στην Ελλάδα και παραμένουν άλλοι 182 τίτλοι από τους οποίους μπορούν να εκδώσουν ό,τι νά'ναι οι της Hachette αν πάνε σε επόμενη επέκταση άλλων 60 τόμων.

 

Το θέμα είναι ότι και ΑΝ (μεγάλο αν) πάμε στους 180 τόμους κάτω από τις παρούσες δύσκολες συνθήκες της αγοράς κόμικ στην Ελλάδα, υπάρχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες να είναι και η τελευταία επέκταση που θα πάρει η σειρά. Εκεί μπαίνει η δική μου παρακίνηση προς τον Ηλία, ως συνεργάτη της Anubis, εάν μπορεί σε συζητήσεις με τους προϊσταμένους του να επιχειρηθεί μία προσπάθεια να προταθεί προς την Hachette από τους Έλληνες συνεργάτες τους (δηλαδή την Anubis), με το επιχείρημα ότι γνωρίζουν καλύτερα το τι θα πουλήσει στην Ελληνική αγορά, μια λίστα με τους τίτλους της επόμενης επέκτασης.

 

Φυσικά δεν είναι σίγουρο ότι θα το δεχτεί η Hachette, αλλά τουλάχιστον θα έχουμε την συνείδηση μας ήσυχη ότι προσπαθήσαμε ακόμη κι αν αποτύχουμε. 

 

Γιατί δηλαδή να χαθεί η ευκαιρία να δούμε στα Ελληνικά τους 2 τόμους του Maximum Carnage (τόμοι 255 & 259 της αγγλικής σειράς); Γιατί να μην δούμε τα 2 Infinity Wars (τόμοι 269 & 270), γιατί να μην δούμε το international exclusive X-Men Days of Future Past που δεν έχει εκδοθεί ποτέ στην Ελλάδα και γιατί να μην δούμε και τους 5 τόμους του Infinity Saga, το Hulk: Future Imperfect (τόμος 251) και τόσα άλλα διαμάντια. Και γιατί να μην αποφύγουμε όσους τόμους περιέχουν ιστορίες που έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα πρόσφατα και όσοι από εμάς τις έχουμε δεν πρόκειται να τις αγοράσουμε ή αν τις αγοράσουμε θα το κάνουμε αναγκαστικά και διαμαρτυρόμενοι;

 

Θα μπορούσε ακόμη να παρουσιαστεί και ως πρόταση στη Hachette, αν έλεγε στην Anubis ότι σταματάει η σειρά στο 120 λόγω χαμηλών πωλήσεων, του στυλ "αφήστε μας να διαλέξουμε εμείς τους τίτλους της επόμενης 60άδας και θα δείτε αν θα έχει πωλήσεις ή όχι".

 

Αυτά, και εύχομαι πρωτίστως τη μακροημέρευση αυτής της σειράς (άνευ όρων!) και δευτερευόντως τη μακροημέρευση της σειράς με εγχώρια επιλογή των επόμενων τίτλων! :pray:

 

ΥΓ Και οι δύο σειρές (αυτή και των κλασσικών υπερηρώων) περιέχουν ιστορίες που θα ενθαρρύνουν και θα αποθαρρύνουν τον αναγνώστη ανάλογα με την περίπτωση. Αν δηλαδή κάποιος... ανύποπτος διαβάσει π.χ. τους πρώτους και πρωτόλειους τόμους του Θωρ της Radnet δεν θα θέλει να συνεχίσει γιατί θα τους θεωρήσει ανοησίες. Αν πάλι διαβάσει κάποιο τόμο της Hachette σαν την Σταυροφορία των Παίδων που πρόσφατα δάνεισα (χωρίς να το έχω διαβάσει κι εγώ για να αντιληφθώ τον... κίνδυνο) σε έναν συνάδελφο στο γραφείο που το είδε και μου το ζήτησε από περιέργεια, πάλι δεν θα θέλει να συνεχίσει γιατί θα αποθαρρυνθεί από το... μπάχαλο (ο συνάδελφος μου το επέστρεψε λέγοντας ότι μετά από αυτή την τραυματική εμπειρία δεν θέλει να ξαναδεί κόμικ της μάρβελ στα μάτια του!). Γενικά θέλει υπομονή και επιμονή και επιθυμία να γνωρίσει κανείς τον κόσμο των κόμικ, διαφορετικά... δουλειά δεν γίνεται.

 

Πάντως γενικά και οι δύο σειρές είναι υπέροχες, πιστεύω ότι προσθέτουν αναγνώστες η μια στην άλλη (αντί να αφαιρούν) και είμαστε τυχεροί που τις έχουμε (για όσο θα τις έχουμε) και τις δύο στην Ελληνική αγορά! :beer:

 

 

Τι ακριβώς τον τρόμαξε δηλαδή;

Σου επιτρέπω να μου κάνεις σπόϊλερ.

Είμαι περίεργος.

 

12 ώρες πριν, Ilias είπε:

 Προσωπικά θεωρώ πως και πάλι θα πουλούσαν, πολύ περισσότερο από 'άκυρα' πυροτεχνήματα, όπως το τελευταίο Superman. Αλλά δεν παίρνουμε εμείς τις αποφάσεις 

 

Για κάθε δράση,υπάρχει αντίδραση.

Για κάθε σουβλάκι,υπάρχει πίτσα.

Και για κάθε σπανάκι,υπάρχει πράσσο.

 

Για το Superman Jon Kent του Tom Taylor,υπάρχει το Action Comics του Phillip Kennedy Johnson.

 

Το οποίο έχει τον Clark Kent.

Το Warworld Saga ολοκληρώθηκε πριν λίγο καιρό και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εντωμεταξυ είναι πραγματικά ενδιαφέρον που μιλάτε για "πληρότητα" εδώ μέσα. Τι θέλω να πω (και θέλω καιρό να το γράψω αυτό). Γενικά ενα μεγαλο μειονεκτήματα των Μάρβελ σε όλους που τα πιάνουν πρώτη φορά είναι ο αχανεστατος όγκος των ιστοριών. Ας πούμε τα Ντισνευ έχουν χιλιάδες ιστορίες. Όμως το στορυ είναι εύκολο, οι χαρακτήρες είναι μοναδικά στημένοι από την αρχή οπότε δεν σε νοιάζει και αν δεν έχεις διαβάσει το 80% των ιστοριών. Δεν χάνεις κάτι στη ζωή των ηρώων. Άσε που πολύ εύκολα μπορείς να μαζέψεις όλες τις καλές ιστορίες των πολύ καλών δημιουργών και να είσαι κυριος. Στα BD είναι ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα. 40 Αστερίξ 80 Λούκυ Λουκ 25 Τεν Τεν κ.ο.κ. Εύκολα πορωνεσαι και λες θα τα μαζέψω όλα. Στα Μάρβελ όσο καλή διάθεση και να έχεις το παιχνίδι είναι χαμένο. Ας πούμε εγώ μπήκα με πολύ όρεξη μέσα στην εγκυκλοπαίδεια της Marvel. Στην αρχή το παρακολουθούσα. Όταν άρχισαν οι ιστορίες να είναι πιο μπλεγμένες άρχισα να απογοητεύομαι. Στις κλασικές ιστορίες της Radnet από την άλλη ναι μεν τα έχεις με τη σειρά αλλά πρέπει να πάρεις 300 τόμους και να δώσεις 3000 ευρώ για να πεις ότι είδες ένα καλό διαστημα. Αν μπεις στη wiki και δεις τη ζωή των ηρώων μέσα από το πέρασμα των χρόνων παθαίνεις εγκεφαλικό.Οπότε, λαμβάνοντας υπόψιν και την ασυνέπεια της ελληνικής αγοράς, πάλι απογοητεύεται κανείς και αφού διαβάσει καμία 100 τόμους έχοντας δώσει ένα σεβαστότατο πόσο λέει "Καλά ήταν φτάνει τοσο". 

 

Τα παραπάνω δεν αφορούν φυσικά τους μυημένους της σειράς, είναι όμως ένας λόγος που δεν υπάρχει (και δεν θα υπάρξει) η συνεχής στήριξη από τους "περαστικούς".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, karolos79 είπε:

Φίλε constantinople, μήπως ήρθε η ώρα όλοι μας να προτείνουμε ποίους τόμους θα αγοράζαμε από τους 182 που υπολείπονται; Προσωπικά πριν από λίγο καιρό με μια πρόχειρη αναζήτηση είχα αναρτήσει 30 τίτλους που θα αγόραζα σε περίπτωση επέκτασης (οι περισσότεροι θεωρούνται ρετρό). Θα ήθελα τη γνώμη και των "ειδικών" όπως εσύ και οι Ηλίας, theforce, ProfPhillipMortimer, Lord Makro, tomas good, nikolas12. 

Άσχετο αλλά αφού συμφωνείς μαζί του γιατί στο σχόλιο του έβαλες "διαβάστηκε" που είναι μια μορφή αποδοκιμασίας? Το τελευταίο καιρό το βλέπω συνέχεια από διάφορα άτομα στο φόρουμ και με έχει πιάσει περιέργεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

5 ώρες πριν, constantinople είπε:

Αν πάλι διαβάσει κάποιο τόμο της Hachette σαν την Σταυροφορία των Παίδων που πρόσφατα δάνεισα (χωρίς να το έχω διαβάσει κι εγώ για να αντιληφθώ τον... κίνδυνο) σε έναν συνάδελφο στο γραφείο που το είδε και μου το ζήτησε από περιέργεια, πάλι δεν θα θέλει να συνεχίσει γιατί θα αποθαρρυνθεί από το... μπάχαλο (ο συνάδελφος μου το επέστρεψε λέγοντας ότι μετά από αυτή την τραυματική εμπειρία δεν θέλει να ξαναδεί κόμικ της μάρβελ στα μάτια του!). Γενικά θέλει υπομονή και επιμονή και επιθυμία να γνωρίσει κανείς τον κόσμο των κόμικ, διαφορετικά... δουλειά δεν γίνεται.

 

Την ανάγνωση του συγκεκριμένου τόμου τραυματική εμπειρία δεν τη λες, αλλά εμπειρία σίγουρα :lol:. Μπορώ να πω ότι και εγώ την πάτησα με την αγορά του τόμου, γιατί είδα υψηλή βαθμολογία στην ιστοσελίδα goodreads.com και δεν είχα καμία ιδέα για το τι εστι Young Avengers :oops:. Προσωπικά όταν αρχικά ξεφύλλισα τον τόμο για να δω το σχέδιο, κάπως ξενέρωσα θα μπορούσα να πω. (ευτυχώς δεν έγινε μαζί με τον 6χρονο γιο μου γιατί σε αυτήν την ηλικία είναι δύσκολο να του εξηγήσω κάποια πράγματα). Στη συνέχεια ξεκινώντας την ανάγνωση, πήγα να χάσω τη μπάλα :confuse:κάπου στα μέσα του τόμου και φανταστείτε ότι πήγα διαβασμένος :gnews:ως προς το ιστορικό της Κόκκινης Μάγισσας. Τελικά έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από την εξέλιξη της όλης ιστορίας, αν και θα μπορούσε να εμφανίσει ο συγγραφέας πιο διαλλακτικο τον Scott Summers (Κύκλωπας) με το θέμα των μεταλλαγμένων (α ρε Τσαρλς Ξαβιε που σας χρειάζεται) :pesta:.

 

Υ. Γ.

1. Για να συνέλθει ο συνάδελφος σου από το μπάχαλο που του προσέφερες εν αγνοία σου :) δώσε του κάτι ρετρό από Radnet. 

2. Ορίστε και ένα καρέ που ενισχύει τα λεγόμενα σου περί μπάχαλου.

IMG_20230219_213711.thumb.jpg.e01343d98ac271664308d545d9624694.jpg

:lol:  :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, constantinople είπε:

Θα μπορούσε ακόμη να παρουσιαστεί και ως πρόταση στη Hachette, αν έλεγε στην Anubis ότι σταματάει η σειρά στο 120 λόγω χαμηλών πωλήσεων, του στυλ "αφήστε μας να διαλέξουμε εμείς τους τίτλους της επόμενης 60άδας και θα δείτε αν θα έχει πωλήσεις ή όχι".

 

Αυτά, και εύχομαι πρωτίστως τη μακροημέρευση αυτής της σειράς (άνευ όρων!) και δευτερευόντως τη μακροημέρευση της σειράς με εγχώρια επιλογή των επόμενων τίτλων! :pray:

 

 

Το απάντησε νομίζω ήδη ο Ηλίας στο ακριβώς από πάνω μήνυμά του. Δεν είναι στο χέρι των μεταφραστών. Ανεξάρτητα απ' αυτό, ακούστηκε από κάπου ότι η σειρά δεν πάει καλά; Δεν ξεπουλάει; Το στοκ δεν εξαντλείται ολοένα και περισσότερο απ' το "GB-Publishing Services" που το διαθέτει; Έτσι ανέφερε ο Laz παραπάνω! Ότι πλέον κάθε φορά που μπαίνει διαπιστώνει να μειώνονται αντί να ξαναεμφανίζονται τόμοι απ' το στοκ. Εδώ δε βλέπουμε ολοένα και περισσότερα νέα μέλη που μας βρήκαν απ' το "Google" να συζητάμε για τη σειρά και μπήκαν να μάθουν και να πουν τη γνώμη τους; Και για να μη μιλάω με υποννοούμενα πλέον διότι δε βλέπω κανέναν να το αναφέρει, το ότι η "Anubis" & η "Οξύ" μείωσαν δραστικά τις υπερηρωικές εκδόσεις τους, δείχνει ότι αυτή εδώ η σειρά και η άλλη της "Radnet" τους παίρνουν την πελατεία. Εδώ δεν έχουμε μια περίπτωση ενός graphic novel που κυκλοφορεί μεμονωμένο και δε συνδέεται απαραίτητα άμεσα με κανέναν άλλο τόμο που θα τύχει να παραμείνει σε στοκ. Εδώ έχουμε μία ήδη μεγάλη σειρά τόμων η οποία έχει ήδη εξαντλήσει τους 36 τόμους της απ' τους 90! Μεγάλη υπόθεση! Ακόμη και από σελίδες πλειστηριασμών όπως το "Vendora", στο οποιο προσωπικό παρακολουθώ στενά τις πωλήσεις, δεν υπάρχουν πλέον τόμοι απ' αυτή τη σειρά πέρα από 2-3 αγγελίες εκ των οποίων οι δύο είναι απ' τους τόμους 1-60 και "δε σπάνε", Κατά συνέπεια εάν εφόσον δε βρίσκεται εύκολα κάποιος να δώσει 500-500€ ντούκου, θα μείνουν για κάποιο καιρό εκεί ακόμη. Και σας διαβεβαιώ ότι πέρασαν εκατοντάδες τόμοι προς πώληση από τότε που ξεκίνησαν να πωλούνται εκεί μέσα μέχρι σήμερα. Μπορεί να τύχει και τίποτε άλλο μελλοντικά, αλλά όσο εξαντλούνται περισσότεροι τόμοι απ' το "GB-Publishing Services", τόσο πιο γρήγορα θα αρχίσουν να ξεπουλιούνται κι από κει. Νομίζω πάμε πολύ καλά και δεν υπάρχει λόγος να αγχωνόμαστε. Αυτοί που δεν επιλέγουν όλους τους τόμους, εάν κι εφόσον έχουν δει ότι τελικά "τους πάει" και αυτό το είδος, ελπίζω να αναγνωρίσουν γρήγορα το λάθος τους και να αναζητήσουν το γρηγορότερο δυνατόν ότι έχασαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

49 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Άσχετο αλλά αφού συμφωνείς μαζί του γιατί στο σχόλιο του έβαλες "διαβάστηκε" που είναι μια μορφή αποδοκιμασίας? Το τελευταίο καιρό το βλέπω συνέχεια από διάφορα άτομα στο φόρουμ και με έχει πιάσει περιέργεια.

Φίλε Manitou, το "διαβάστηκε" για μένα δεν είναι μορφή αποδοκιμασίας. Βάζοντας το, θεωρώ ότι προτρέπω τους φίλους του forum να διαβάσουν την συγκεκριμένη ανάρτηση. Δεν ξέρω αν ισχύει; Ας μας απαντήσουν οι υπεύθυνοι του forum. 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Παράθεση

4/ Επειδή υπάρχουν πολλά μέλη που χρησιμοποιούν τα reactions απλά για να τσεκάρουν ότι διάβασαν μια απάντηση, και αυτό δημιουργεί μία σύγχυση με το αν επιβραβεύουν το περιεχόμενο ή όχι, προσθέσαμε ένα ακόμα reaction στη λίστα, το

 Read.Screenshot_1.jpg

Δεν επηρεάζει (θετικά ή αρνητικά) το reputation.

10 λεπτά πριν, karolos79 είπε:

Φίλε Manitou, το "διαβάστηκε" για μένα δεν είναι μορφή αποδοκιμασίας. Βάζοντας το, θεωρώ ότι προτρέπω τους φίλους του forum να διαβάσουν την συγκεκριμένη ανάρτηση. Δεν ξέρω αν ισχύει; Ας μας απαντήσουν οι υπεύθυνοι του forum. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

46 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Εντωμεταξυ είναι πραγματικά ενδιαφέρον που μιλάτε για "πληρότητα" εδώ μέσα. Τι θέλω να πω (και θέλω καιρό να το γράψω αυτό). Γενικά ενα μεγαλο μειονεκτήματα των Μάρβελ σε όλους που τα πιάνουν πρώτη φορά είναι ο αχανεστατος όγκος των ιστοριών.

 

Εδώ βέβαια ο Φρατζάτος φαντάζομαι ότι αναφερόταν στα graphic novels "Anubis". Έχεις δίκιο, καμία πληρότητα δεν επιτυχάνεται. Αλλά έτσι είναι πάντα και παντού σε ότι αφορά τα υπερηρωικά. Μη αναμασάμε τα ίδια πράγματα που έχω γράψει εγώ, ο germanicus, ο Lord Makro και τόσοι άλλοι χρόνια τώρα... Όταν λέγαμε στην αρχή της σειράς αυτής ότι δε χρειάζεται να έχεις τα πάντα για να εμβαθύνεις στο πολυσύμπαν αυτό, είναι επειδή ακριβώς αυτό συμβαίνει. Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα, απλώς αγοράζει και διαβάζει περισσότερα συμπληρώνοντας το παζλ. Όπως, επιτέλους, διαπιστώνεις και μόνος σου, οι εκδόσεις με τις διάφορες ιστορίες τους είναι απίστευτα πολλές και για πολύ κόσμο, δε χρειάζεται να τις διαβάσεις όλες, έχουν δεν έχουν την αυτοτέλεια των ιστοριών της "Disney". Θα καταλάβεις τα βασικά έχοντας απλώς διαβάσει μερικές δεκάδες ιστορίες από διάφορες περιόδους κάθε τίτλου. Τα υπόλοιπα έρχονται εφόσον κάποιος νιώσει τη δίψα να διαβάσει επιπλέον ιστορίες. Όσο προχωράς, εμβαθύνεις, δε σταματάει αυτό. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ακριβώς @ Mandrake ! Συμφωνώ απόλυτα σε πολλά από αυτά που λες. Και που να δείτε το τί γίνεται στα μάνγκα! Εκεί και αν επικρατεί ο χαμός! Εμένα για το όλο θέμα της πληρότητας/μετάβασης που συζητάτε, μου αρέσει να διαβάζω πότε ρετρό ιστορίες, πότε σύγχρονες και πότε κάποιες πιο underground. Δηλαδή ιστορίες στο στιλ της Χασέτ. Πολλές φορές αν ένας τόμος μου κινήσει το ενδιαφέρον, σίγουρα θα ψάξω στο διαδίκτυο περισσότερα πράγματα για αυτόν. Για παράδειγμα οι δύο τόμοι του Σπάιντερ-Μαν του Μίλλαρ μου άρεσαν τόσο πολύ που μετά την συνέχειά της (το The Last Stand) την έψαξα και την διάβασα online. Και το ξέρω ότι δεν είναι πάντα καλό αυτό. Το ανάποδο μου συνέβη με τον τόμο Μυστική Εισβολή και με τον τόμο Πολιορκία (ειδικά με αυτόν) για τους οποίους πιστεύω ότι αν (θεωρητικά) είχα διαβάσει τα προηγούμενα γεγονότα (tie-ins, ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το) οι εντυπώσεις μου θα ήταν σίγουρα καλύτερες.

 

Κλείνοντας θα ήθελα να πω το εξής. Μην πέσουμε στην παγίδα "Χασετικοί vs Radnetικοί". Όλοι είμαστε Μαρβελικοί, Ντισνεϊκοί, DCεϊκοί, BDεϊκοί (αλήθεια, δεν ξέρω καν αν υπάρχουν οι δύο τελευταίες λέξεις που έγραψα :lol:) και όλοι μας αγαπάμε τα κόμιξ. Είναι θαύμα και μόνο που υπάρχει η συλλογή της Χασέτ και της Radnet στην χώρα μας, σε μία αγορά που ήταν ανέκαθεν κλειστή, μικρή και απρόβλεπτη. Σε κάποια σημεία κερδίζει η Radnet, σε κάποια άλλα (και ίσως λίγο περισσότερο) η Χασέτ. Και όπως πολύ σωστά αναφέρει ο @ Bilis (και το παίρνω και το γενικεύω εγώ), στην τέχνη είναι όλα υποκειμενικά.

 

Από εκεί και πέρα, εμείς οι αναγνώστες τί μπορούμε να κάνουμε; Όσον αφορά τα της Radnet από ότι μαθαίνω διαβάζοντας κάποια από τα ποστ του κυρίως τόπικ, οι επιμελητές ακούνε τις υποδείξεις των αναγνωστών και προσπαθούν να βελτιωθούν. Από την άλλη στα της Χασέτ ο @ constantinople και ο @ Ilias παραπάνω πρότειναν κάποιες ενδιαφέρουσες προτάσεις. Και παίρνοντας πάσα από αυτούς...

 

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ωραίο το poll αλλά.... περιορισμένων δυνατοτήτων! Εγώ θα πρότεινα κάτι άλλο:

 

Κατωτέρω βλέπετε ΟΛΟΥΣ τους τόμους της σειράς από τους οποίους έχω αφαιρέσει όσους έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα ή θα κυκλοφορήσουυν μέχρι το #120.

 

Ας προτείνει ο καθένας στο παρόν θέμα ποιους τίτλους θα ήθελε να δει από τους ακόλουθους στην επόμενη 60άδα. Μπορείτε να διαλέξετε όσους θέλετε, μέχρι και 60!

 

Και για να έχει ενδιαφέρον, ας πει όποιος θέλει και ποιους τίτλους ΔΕΝ θα ήθελε με τίποτα :antekale:  να δει στην απόμενη 60άδα. Μέχρι 10 τίτλους.

 

Όταν επιλέξετε όλοι τους τίτλους σας, δεσμεύομαι να μετρήσω τα αποτελέσματα και να φτιάξουμε την πιο δημοφιλή 60άδα που υπάρχει μεταξύ των φίλων της ΛΕΦΙΚ, την οποία θα αναλάβω να στείλω εγώ στην Anubis.

 

Μελετήστε τα καλά λοιπόν και πάμε! :)

Issue Title Collecting First Print
Release Date
2 Uncanny X-MenDark Phoenix Uncanny X-Men #129–137[14] 11-Jan-12
      10-Jul-13
80 Howard the Duck Giant-Size Man-Thing #4–5, Howard the Duck #1–8 & 16, excerpts from Adventure Into Fear #19 and Man-Thing #1 07-Jan-15
83 Warlock (Part 1) Strange Tales (Vol. 1) #178–181 & Warlock (Vol. 1) #9-11 18-Feb-15
86 Warlock (Part 2) Warlock #12–15, Marvel Team-Up #55, Avengers Annual #7, and Marvel Two-In-One Annual #2. 01-Apr-15
87 Fear Itself (Part 1) Fear Itself Prologue: Book Of The Skull, Fear Itself #1–3, and Fear Itself: The Worthy One-Shot. 15-Apr-15
91 Spider-Man: Marvel Team-Up[48] Marvel Team-Up #59–70[46] 10-Jun-15
92 Hulk: Heart of the Atom The Incredible Hulk #140, #148, #156, #202–203, #205–207, #246–248[46] 24-Jun-15
96 Fear Itself (Part 2) Fear Itself #4–7 & Fear Itself 7.1: Captain America 19-Aug-15
102 Battle Scars Battle Scars #1–6 11-Nov-15
104 The Defenders: Day of the Defenders Marvel Feature #1–3, The Defenders #1–5 09-Dec-15
105 Avengers vs. X-Men (Part 1) Avengers vs. X-Men #0–4, AVX versus #1–2 23-Dec-15
107 The Avengers: Kree-Skrull War The Avengers #89–97 20-Jan-16
109 The Inhumans Thor #146–152 & Amazing Adventures #1–10 17-Feb-16
110 Marvel Origins: The 70s Hero for Hire #1, Marvel Premiere #1 & #15–16, Incredible Hulk #161, Captain Britain Weekly #1–2, Marvel Spotlight #5 & #32, Nova #1, and She-Hulk #1 02-Mar-16
111 Avengers vs. X-Men (Part 2) Avengers Vs. X-Men #5–8 and AVX Versus #3–4 16-Mar-16
112 Avengers: Defenders War Avengers #115–118 and Defenders #8–11 30-Mar-16
113 Deathlok: Origins Astonishing Tales #25–28, 30–36 and Marvel Spotlight #33 13-Apr-16
114 Ultimate Comics Spider-Man: Who is Miles Morales? Ultimate Comics Fallout #4 & Ultimate Comics Spider-Man #1–5 27-Apr-16
118 Captain America and The Falcon: Madbomb Captain America and the Falcon #193–200 22-Jun-16
119 Marvel What If? What If? (Vol. 1) #1, 3, 18, 20, 23–24 & excerpts from #34 06-Jul-16
120 Avengers vs. X-Men (Part 3) Avengers Vs. X-Men #9–12 and AVX Versus #5–6 20-Jul-16
127 Nova: Origin Nova (Vol. 5) #1–5, "Diamondhead" from Marvel Now! Point One. 26-Oct-16
132 Captain America: Castaway in Dimension Z Captain America (Vol. 7) #1–10 04-Jan-17
134 Fantastic Four: Voyagers Fantastic Four (Vol. 4) #1–8 01-Feb-17
137 Original Sin (Part 1) Original Sin #0–3, Original Sins #1–3 15-Mar-17
138 Ms. Marvel: No Normal Ms. Marvel (Vol. 3) #1–5 and "Garden State of Mind" from All-New Marvel Now! Point One 29-Mar-17
139 Avengers Arena: Kill or Die Avengers Arena #1–7 12-Apr-17
140 Original Sin (Part 2) Original Sin #4–8, Original Sins #4–5, Original Sin: Annual #1 26-Apr-17
142 Thor: The Goddess of Thunder Thor (Vol. 4) #1–5 24-May-17
146 Time Runs Out (Part 1)[58] Avengers (Vol. 5) #35–38, New Avengers (vol.2) #24–27 19-Jul-17
147 Time Runs Out (Part 2) Avengers (Vol. 5) #39–41, New Avengers (vol.2) #28–30 02-Aug-17
148 Time Runs Out (Part 3) Avengers (Vol. 5) #42–44, New Avengers (vol.2) #31–33 16-Aug-17
149 Secret Wars (Part 1) Secret Wars #0–4 and Secret Wars Journal #1–2 30-Aug-17
150 Secret Wars (Part 2) Secret Wars #5–9 and Secret Wars Journal #3–5 13-Sep-17
151 Civil War: Warzones Civil War (Vol. 2) #1–5 27-Sep-17
152 The Ultimates Omniversal (AKA Start With the Impossible) Material from All-New All-Different Avengers #0 & The Ultimates (Vol. 2) #1–6 11-Oct-17
153 Doctor Strange: The Way of the Weird Doctor Strange (Vol. 4) #1–5 25-Oct-17
154 Karnak: The Flaw in all Things Karnak #1–6 08-Nov-17
155 Vision: Little Worse Than A Man The Vision (Vol. 2) #1–6 22-Nov-17
156 All New, All Different Avengers: The Magnificent Seven All-New, All-Different Avengers #1–6 and material from Avengers #0 & FCBD 2015: Avengers 06-Dec-17
157 Unbeatable Squirrel Girl: Squirrel, You Really Got Me Now The Unbeatable Squirrel Girl (Vol. 2) #1–6 20-Dec-17
158 Spider-Gwen: Greater Power Spider-Gwen (Vol. 2) #1–6 03-Jan-18
159 Vision: Little Better Than A Beast The Vision (Vol. 2) #7–12 17-Jan-18
160 The Mighty Thor: Thunder in Her Veins Mighty Thor (Vol. 2) #1–5 31-Jan-18
161 Spider-Man/Deadpool: Isn't it Bromantic Spider-Man/Deadpool #1–5 & 8 14-Feb-18
162 All-New Wolverine: The Four Sisters All-New Wolverine #1–6 28-Feb-18
163 A-Force: Hypertime A-Force (Vol. 2) #1–7 14-Mar-18
164 Moon Girl and Devil Dinosaur: BFF Moon Girl and Devil Dinosaur #1–6 28-Mar-18
165 Patsy Walker, AKA. Hellcat: Hooked on a Feline Patsy Walker, AKA. Hellcat #1–6 11-Apr-18
166 Avengers: Standoff (Part 1) Avengers Standoff: Welcome to Pleasant Hill, Avengers Standoff: Assault on Pleasant Hill Alpha, Agents of S.H.I.E.L.D. #3–4, New Avengers (vol. 4) #8–10, Uncanny Avengers (Vol. 3) #7 25-Apr-18
167 Spider-Woman: Shifting Gears Spider-Woman (Vol. 6) #1–5 09-May-18
168 Black Widow: S.H.I.E.L.D.'s Most Wanted Black Widow (Vol. 6) #1–6 23-May-18
169 Black Panther: A Nation Under Our Feet Part 1 Black Panther (Vol. 6) #1–6 06-Jun-18
170 Avengers: Standoff (Part 2) All-New, All-Different Avengers #7–8, Uncanny Avengers Vol. 3 #8, Howling Commandos of S.H.I.E.L.D. #6, Illuminati #6, Captain America: Sam Wilson #7–8, and Avengers Standoff: Assault on Pleasant Hill Omega 20-Jun-18
171 Black Panther: A Nation Under Our Feet Part 2[59] Black Panther (Vol. 6) #7–12 04-Jul-18
172 The Infinity Saga Part 1 The Infinity Gauntlet #1–6 18-Jul-18
173 Punisher: On The Road Punisher (Vol. 10) #1–6 01-Aug-18
174 The Infinity Saga Part 2 The Infinity War #1–3, Warlock and the Infinity Watch #7 and Marvel Comics Presents (vol. 2) #108–111 15-Aug-18
175 Doctor Strange: The Last Days of Magic Doctor Strange (Vol. 4) #6–10, Doctor Strange: The Last Days of Magic 29-Aug-18
176 The Infinity Saga Part 3 The Infinity War #4–6, Warlock and the Infinity Watch #8–10 12-Sep-18
177 Old Man Logan: Berserker Old Man Logan (Vol. 2) #1–7 26-Sep-18
178 The Infinity Saga Part 4 The Infinity Crusade #1–3, Warlock Chronicles #3 and Warlock and the Infinity Watch #20 10-Oct-18
179 Spider-Women Spider-Women Alpha, Silk (Vol. 2) 7–8, Spider-Gwen (Vol. 2) 7–8, Spider-Woman (Vol. 6) 6–7, Spider-Women Omega 24-Oct-18
180 The Infinity Saga Part 5 The Infinity Crusade #4–6 and The Warlock Chronicles #4–5 07-Nov-18
181 Dr Strange: Blood In The Aether Doctor Strange (Vol. 4) #11–16 21-Nov-18
182 Avengers: Galactic Storm Part 1 Captain America #398–399, Avengers West Coast #80–81, Quasar #32, Wonder Man #7, Avengers #345, Iron Man #278 and Thor #445 05-Dec-18
183 Daredevil: Chinatown Daredevil (Vol. 5) #1–5, excerpt from All-New, All-Different Point One 19-Dec-18
184 Avengers: Galactic Storm Part 2 Quasar #33–34, Wonder Man #8, Avengers #346, Iron Man #279, Thor #446, Captain America #400, Avengers: West Coast #82 02-Jan-19
185 Deadpool V Gambit: The "V" is for "Vs." Deadpool V Gambit #1–5 16-Jan-19
186 Avengers: Galactic Storm Part 3 Wonder Man #9, Avengers #347, Captain America #401, Quasar #35–36, What If? (Vol. 2) #55–56 30-Jan-19
187 Captain America, Steve Rogers: Hail Hydra Captain America: Steve Rogers #1–6, excerpt from FCBD 2016 Captain America 13-Feb-19
188 Earth X Saga Part 1 Earth X #0–6 27-Feb-19
189 Old Man Logan: The Last Ronin Old Man Logan (Vol. 2) #8–13 13-Mar-19
190 Earth X Saga Part 2 Earth X #7–12 & X 27-Mar-19
191 Civil War II Part 1 Civil War II #0–4, Free Comic Book Day 2016: Civil War II, Civil War II: The Accused 10-Apr-19
192 Onslaught Part 1 X-Men (Vol. 2) #53–54, Uncanny X-Men (Vol. 1) #334–335, X-Men: Onslaught, Avengers (Vol. 1) #401 and Fantastic Four (Vol. 1) #415 24-Apr-19
193 Moon Knight: Lunatic Moon Knight (vol. 8) #1–5 08-May-19
194 Onslaught Part 2 Cable (Vol. 1) #34, Incredible Hulk (Vol. 1) #444, Wolverine (Vol. 2) #104, X-Factor (Vol. 1) #125–126, Amazing Spider-Man (Vol. 1) #415, Green Goblin #12, Spider-Man (Vol. 1) #72, and material from Excalibur (vol. 1) #100 and Sensational Spider-Man (Vol. 1) #8 22-May-19
195 Civil War II Part 2 Civil War II: The Fallen, Civil War II #5–8, Civil War II: The Oath 05-Jun-19
196 Onslaught Part 3 X-Man #18–19, X-Force (vol. 1) #57–58, Punisher (vol. 3) #11, X-Men (vol. 2) #55, Uncanny X-Men (vol. 1) #336, Cable (vol. 1) #35 & Incredible Hulk (vol. 1) #445 19-Jun-19
197 The Champions: Change the World Champions (vol. 2) #1–5 03-Jul-19
198 Onslaught Part 4 Iron Man (vol. 1) #332, Avengers (vol. 1) #402, Thor (vol. 1) #502, Wolverine (vol. 2) #105, Fantastic Four (vol. 1) #416, X-Men (vol. 2) #56, Onslaught: Marvel Universe 17-Jul-19
200 Dr Strange: Mr Misery Doctor Strange (vol. 4) #17–20 and Annual 14-Aug-19
201 New Avengers: Illuminati New Avengers: Illuminati – Road to Civil War #1, New Avengers: Illuminati #1–5 28-Aug-19
202 Marvel Masters: Chris Claremont Daredevil (vol. 1) #102, Iron Fist (vol. 1) #14, Ms Marvel (vol. 1) #19, Avengers (vol. 1) Annual #10, Uncanny X-Men (vol. 1) #161, Marvel Graphic Novel #5 and X-Men Black: Magneto #1 11-Sep-19
203 Maximum Security Part 1 Maximum Security: Dangerous Planet #1, Iron Man (vol. 3) #35, Captain America (vol. 3) #36, Maximum Security #1, Thor (vol. 2) #30, Uncanny X-Men #387 and Bishop #15 25-Sep-19
204 Marvel Masters: Jack Kirby Red Raven Comics #1, Marvel Mystery Comics #13, Capitan America Comics #1, Amazing Spider-Man (vol. 1) #8, Thor (vol. 1) #160–161, Black Panther (vol. 1) #1–3, The Eternals (vol. 1) #7, Devil Dinosaur #1 09-Oct-19
205 Maximum Security Part 2 Iron Man (vol. 3) #35, Maximum Security #2–3, The Avengers (vol. 3) #35, Gambit #23, X-Men #107 and X-Men Unlimited #29 23-Oct-19
206 Marvel Masters: Frank Miller John Carter, Warlord of Mars #18, Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #27–28, Marvel Two-in-One #51, Daredevil #168, #181, #190–191, Bizarre Adventures #28 and Marvel Fanfare #18 06-Nov-19
207 Annihilation Part 1 Drax the Destroyer #1–4, Annihilation: Prologue and Annihilation: Nova #1–4 20-Nov-19
208 Marvel Masters: Jim Lee Solo Avengers #1, Daredevil Annual #5, Punisher: War Journal #6–7, Uncanny X-Men #248 & #268, Classic X-Men #39, X-Men Vol.2 #1 and Fantastic Four Vol.2 #1 04-Dec-19
209 Annihilation Part 2 Annihilation: Silver Surfer #1–4 and Annihilation: Super-Skrull #1–4 18-Dec-19
210 Marvel Masters: Bill Sienkiewicz Hulk #13–14, Marvel Preview #18, Moon Knight #22–23 & #26, New Mutants #18–20, The Sentry/Hulk #1 01-Jan-20
211 Annihilation Part 3 Annihilation: Ronan #1-4 and Annihilation #1-3 15-Jan-20
212 The Knights Of Pendragon: Once and Future The Knights Of Pendragon #1-9 29-Jan-20
213 Annihilation Part 4 Annihilation #4-6, Annihilation: Heralds of Galactus #1-2 and What if? Annihilation #1 12-Feb-20
214 Dragon's Claws Dragon's Claws #1-10 26-Feb-20
215 The Avengers: The Kang Dynasty Part 1 The Avengers Vol. 3 #41-47 and The Avengers Annual 2001 11-Mar-20
216 Marvel Masters: Steve Ditko Journey into Mystery #33, Amazing Adult Fantasy #9, Strange Tales #126-127, The Amazing Spider-Man #30-33, Machine Man #10, Speedball #1, Marvel Super Heroes #8 and The Incredible Hulk & Human Torch #1 25-Mar-20
217 Death's Head Death's Head #1-7 and material from Marvel Heroes #33 08-Apr-20
218 The Avengers: The Kang Dynasty Part 2 The Avengers Vol. 3 #48-55 06-May-20
219 Marvel Masters: Stan Lee The Amazing Spider-Man #39-40, Daredevil #47, Fantastic Four Annual #6, Marvel Premiere #3, Silver Surfer: Parable #1-2, and including material from Captain America Comics #3, Menace #3, Amazing Adult Fantasy #11, The Amazing Spider-Man Annual #5 and Stan Lee Meets Spider-Man 27-May-20
220 Marvel Universe: The End Marvel: The End #1-6 10-Jun-20
221 Secret Empire Part One Secret Empire #0-5 and Free Comic Book Day 2017 (Secret Empire) #1 24-Jun-20
222 Hawkeye: Anchor Points Hawkeye #1-6 8 Jul 2020[60]
223 Venom: Lethal Protector Venom #150-158 22-Jul-20
224 Black Bolt: Hard Time Black Bolt #1-6 05-Aug-20
225 All-New Guardians Of The Galaxy : Communication Breakdown Free Comic Book Day 2017 (All-New Guardians of the Galaxy) and All-New Guardians of the Galaxy #1-2, 4, 6, 8 and 10 19-Aug-20
226 Secret Empire Part Two Secret Empire #6-10 and Secret Empire Omega #1 02-Sep-20
227 All-New Guardians Of The Galaxy: Riders In The Sky All-New Guardians of the Galaxy #3, 5, 7, 9, 11-12 19-Sep-20
228 Black Bolt: Home Free Black Bolt #7-12 30-Sep-20
229 Silver Surfer: A Power Greater Than Cosmic Silver Surfer (vol. 8) #7-14 14-Oct-20
230 Defenders: Diamonds Are Forever Defenders (vol. 5) #1-5 28-Oct-20
231 Peter Parker: The Spectacular Spider-Man: Into The Twilight Peter Parker: The Spectacular Spider-Man (vol. 2) #1-6, Free Comic Book Day 2017 (Secret Empire) #1 11-Nov-20
232 Generations Part One Generations: Banner Hulk & The Totally Awesome Hulk, Generations: Captain Marvel & Captain Mar-Vell, Generations: Ms. Marvel & Ms. Marvel, Generations: Hawkeye & Hakweye, Generations: Iron Man & Ironheart 25-Nov-20
233 The Despicable Deadpool: Deadpool Kills Cable The Despicable Deadpool #287-293 09-Dec-20
234 Iceman: Thawing Out Iceman (vol. 3) #1-8 23-Dec-20
235 Generations Part 2 Generations: Phoenix & Jean Grey, Generations: Wolverine & All-New Wolverine, Generations: The Unworthy Thor & Mighty Thor, Generations: Miles Morales Spider-Man & Peter Parker Spider-Man, Generations: Sam Wilson Captain America & Steve Rogers Captain America 06-Jan-21
236 The Mighty Thor: The Death Of The Mighty Thor Mighty Thor (vol. 1) #700-706, Mighty Thor: At the Gates of Valhalla 20-Jan-21
237 The Despicable Deadpool: The Marvel Universe Kills Deadpool Despicable Deadpool #294-300 03-Feb-21
238 Astonishing X-Men: Life Of X Astonishing X-Men (Volume 4) #1-6 17-Feb-21
239 Peter Parker: The Spectacular Spider-Man: Amazing Fantasy Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #297-303 and Annual #1 03-Mar-21
240 Astonishing X-Men: A Man Called X Astonishing X-Men #7-12 17-Mar-21
241 Old Man Hawkeye: An Eye For An Eye Old Man Hawkeye #1-6 31-Mar-21
242 Avengers: No Surrender Part One Avengers #675-682 14-Apr-21
243 Phoenix Resurrection: The Return of Jean Grey Phoenix Resurrection: The Return of Jean Grey #1-5 28-Apr-21
244 Old Man Hawkeye: The Whole World Blind Old Man Hawkeye #7-12 12-May-21
245 X-Men Red: The Hate Machine X-Men: Red #1-5 and Annual #1 26-May-21
246 The Amazing Spider-Man: Red Goblin Amazing Spider-Man #794-801 09-Jun-21
247 Avengers: No Surrender Part Two Avengers #683-690 23-Jun-21
248 X-Men Gold: 'til Death Do Us Part X-Men Gold (2017) #26-30, X-Men: The Wedding Special #1 07-Jul-21
249 Deadpool: You Are Deadpool You Are Deadpool #1-5 21-Jul-21
250 Thanos: Thanos Wins Thanos #13-18 and Thanos Annual #1 04-Aug-21
251 Hulk: Future Imperfect The Incredible Hulk: Future Imperfect #1-2 and Hulk: The End 15-Sep-21
252 Young Avengers: Sidekicks Young Avengers (2005) #1-6 29-Sep-21
253 West Coast Avengers: Vision Quest West Coast Avengers #42-46 and Avengers West Coast #47-50 13-Oct-21
254 X-Men: Mutant Massacre Part One Uncanny X-Men #210-211, X-Factor #9-10, New Mutants #46, The Mighty Thor #373 & Power Pack #27 27-Oct-21
255 Maximum Carnage Part One Spider-Man Unlimited #1, Web of Spider-Man #101-102 The Amazing Spider-Man #378-379, Spider-Man # 35 & Spectacular Spider-Man #201 10-Nov-21
256 Young Avengers: Family Matters Young Avengers #7-12 and Young Avengers Special #1 24-Nov-21
257 Doctor Strange and Doctor Doom: Triumph and Torment Doctor Strange and Doctor Doom: Triumph and Torment, Doctor Strange #57, Astonishing Tales #8 and Marvel Fanfare #16 & 43 08-Dec-21
258 X-Men: Mutant Massacre Part Two The Mighty Thor #374, The Uncanny X-Men #212–214, X-Factor #11 & Daredevil #238 22-Dec-21
259 Maximum Carnage Part Two Spider-Man # 36–37, Spectacular Spider-Man #202-203, Web of Spider-Man #103, The Amazing Spider-Man #380 and Spider-Man Unlimited #2 05-Jan-22
260 Avengers West Coast: Darker than Scarlet Avengers West Coast #51-57 & 60-62 19-Jan-22
261 The Immortal Hulk: Or Is He Both? The Immortal Hulk #1-8 02-Feb-22
262 X-Men Red: Waging Peace X-Men Red #6-11 16-Feb-22
263 Venom: Rex Venom #1-6 02-Mar-22
264 Avengers: The Final Host Free Comic Book Day Avengers 2018 #1 & Avengers (2018) #1-6 16-Mar-22
265 Captain America: Winter in America Free Comic Book Day Avengers 2018 #1 and Captain America (vol. 9) #1-6 30-Mar-22
266 Infinity Countdown Infinity Countdown: Adam Warlock #1, Infinity Countdown: Prime #1 and Infinity Countdown #1-5 13-Apr-22
267 Thor God of Thunder: Reborn Thor #1-6 27-Apr-22
268 The Amazing Spider-Man: Back to Basics Free Comic Book day 2018 The Amazing Spider-Man and The Amazing Spider-Man volume 5 #1-5 11-May-22
269 Infinity Wars Part One Infinity Wars Prime, Infinity Wars #1-3 and material from Thanos Legacy #1 25-May-22
270 Infinity Wars Part Two Infinity Wars #4-6, Infinity Wars: Fallen Guardian and Infinity Wars: Infinity 08-Jun-22
271 Fantastic Four: Fourever Fantastic Four (volume 6) #1-5 and Fantastic Four: The Wedding Special 22-Jun-22
272 Return of Wolverine Return of Wolverine #1-5 06-Jul-22
273 Black Panther Vs. Deadpool Black Panther Vs. Deadpool #1-5 20-Jul-22
274 X-Men Extermination X-Men Extermination #1-5 and material from X-Men Gold (volume 2) #27, X-Men Blue #27, X-Men Red #5, Astonishing X-Men #13 (Volume 4) and Cable #159 03-Aug-22
275 Spider-Geddon Spider-Geddon #0-5 and Vault of Spiders #1-2 17-Aug-22
276 Cosmic Ghost-Rider: Baby Thanos Cosmic Ghost Rider #1-5 and material from Thanos Legacy #1 31-Aug-22
277 The Immortal Hulk: Hulk in Hell The Immortal Hulk #9-15 14-Sep-22
278 Asgardians of the Galaxy: Infinity Armada Asgardians of the Galaxy #1-7 28-Sep-22
279 Avengers West Coast: Best Coast Avengers West Coast volume 3 #1-7 12-Oct-22
280 Venom: The Abyss Venom #7-12 26-Oct-22
       
  INTERNATIONAL EXCLUSIVES    
       
  Title Released in Release Date
2 Avengers: Standoff Argentina, Bulgaria, Czech Republic, Hungary, Ireland, Perú, Poland, Russia[64] 29-Apr-13
3 Deadpool: Hey, it's Deadpool! Germany, Russia 17-Jul-13
4 Iron Man: The Five Nightmares[disambiguation needed] Argentina, Bulgaria, Czech Republic, Hungary, Ireland, Perú, Poland, Russia 31-Jul-13
5 Uncanny X-Men: Days of Future Past Argentina, France, Perú,[67] Poland, Russia 23-May-14
6 Astonishing Thor Argentina, Brazil, Bulgaria, Czech Republic, Ireland, Perú, Poland, Russia 03-Dec-14
9 The Infinity Gauntlet France, Russia 13-Feb-15
10 Deadpool: Suicide Kings France,[68] Germany, Russia 03-Mar-15
11 Punisher: Circle of Blood Germany, Poland, Russia 11-Feb-15
12 Deadpool: Team-Ups and Downs Germany,[69] Poland, Russia 03-Jun-15
13 Deadpool: Killer, Gods and Vampires Argentina, Germany,[70] Poland, Russia 23-Sep-15
14 Fearless Argentina, Brazil, Russia 06-Sep-17
15 Fearless (Part 2) Argentina, Brazil, Russia 18-Oct-17
16 Annihilators Argentina, Brazil, Poland, Russia, Perú 29-Nov-17
17 Hulk: Asunder Argentina, Brazil, Poland, Russia 10-Jan-18
18 Wolverine & the X-Men: Regenesis Argentina, Brazil, Poland, Perú 21-Mar-18
19 Avengers Assemble Brazil, Poland, Russia, Argentina 20-Apr-18
20 Defenders: Breaker of Worlds Brazil, Poland, Argentina 23-May-18
21 Avengers: End Times Brazil, Poland, Russia, Argentina 22-Aug-18
22 AvX: Consequences Brazil, Russia, Argentina 25-Jan-19
Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.