Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Είναι σίγουρο αυτό με το Classic X-Men; Εκτός του ότι ήταν σχεδόν σύγχρονο με την ελληνική έκδοση, διαβάζω στηWikipedia ότι περιείχε το Giant Size που δεν κυκλοφόρησε η Μαμούθ, ενώ δεν περιείχε ιστορίες που κυκλοφόρησε η Μαμούθ. (πχ τεύχη 106,110), συν αυτό που έγραψε ο ProfPhillipMortimer

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δεν ξέρω λεπτομέρειες για το τι είδους συμφωνία είχαν, φαντάζομαι αφορούσε τις "κανονικές" ιστορίες των X-MEN και όχι τα έξτρα (άλλωστε δεν θα τους έφταναν και οι σελίδες). Οτι χρησιμοποιούσαν υλικό από το Classic X-MEN το γνωρίζω εδώ και χρόνια, αν θυμάμαι καλά μου το είχε πει ο Βασίλης Χειλάς που δούλευε στη σειρά των υπερηρώων της Μαμούθ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πολλά τα θέματα που τέθηκαν για τις εκδόσεις της Μαμούθ. Οι απόψεις μου συμπίπτουν αρκετά σε αυτά που ειπώθηκαν. Ας ξεκινήσω :

1. Αδιαμφισβήτητα τα κόμικς της Μαμούθ ήταν κλάσεις ανώτερα των αντίστοιχων αμερικάνικων και φυσικά του Καμπανά. Όμως η μειωμένη περιοδικότητα των τίτλων (διμηνιαίες κυκλοφορίες αρχικά και στη συνέχεια μηνιαία των Χ-Men) ήταν το μεγαλύτερο μειονέκτημα τους και μάλιστα όταν την εποχή εκείνη τα περισσότερα κόμικς ήταν εβδομαδιαία.

2. Η Μαμούθ αναγκάστηκε να πορευτεί για 6 χρόνια, μέχρι να κλείσει η Καμπανας Ελλάς, με τα "απομεινάρια" της  δεύτερης. Δεν λέω ότι δεν ήταν καλοί οι τίτλοι, αλλά τα "βαριά χαρτιά" της Μάρβελ τα είχε η άλλη εταιρεία, άσχετα αν π.χ οι New Mutants ήταν ποιοτικότερη σειρά από τον Iron-Man. 

3. Μεγάλη ευθύνη είχαν και οι υπεύθυνοι αλληλογραφίας της Μαμούθ, που πολλές φορές γίνονταν δυσάρεστοι με τις απαντήσεις τους στα γράμματα των αναγνωστών, αν και τις περισσότερες φορές είχαν δίκαιο, ο τρόπος τους ήταν αρκετά άκομψος. 

4. Τις ελάχιστες πρωτοκλασάτες σειρές τους (βλ. F4 και Thor), κατάφεραν με τα "άλματα" τους να τις απαξιώσουν. Πιθανόν να ευθύνεται η Marvel, αλλά στην τελική το αποτέλεσμα μετράει. Δανείζομαι στοιχεία από το αρχείο excel που έχετε αναρτημένο:

Α. Από F4 δημοσιεύτηκαν τα #1-6, 88-93, 95-97, 100, 102, 103, 112-122, 127, 128, 168-176. :wall: (Τα #129-167  είχαν εκδοθεί από την Καμπανας, αλλά αρκετά χρόνια πίσω και σε κακή ποιότητα). 

Β. Από Thor δημοσιεύτηκαν τα #172-174, 182-184, 204, 206-214). Μεταξύ των ιστοριών #209 και #210 υπήρξε κενό χρονικό διάστημα 20 ελληνικών τευχών. (#50, #71, δηλ. 21 μήνες :damn:). 

5. Το μόνο "άλμα" που ίσως θα έπρεπε να κάνουν και δεν το έπραξαν, παρόλο που οι αναγνώστες το είχαν προτείνει, ήταν στους West Coast Avengers, για να μεταβεί η σειρά στην περίοδο του τεράστιου (προσωπική άποψη) John Byrne (#42–57). 

Όλα αυτά συνετέλεσαν στο να αναπολούμε :love4: οι περισσότεροι 40αρηδες τις εκδόσεις της Καμπάνας (οι λεγόμενοι Καμπανικοι) με τα ελαττώματα και τις παραλείψεις της, παρά τις Μαμούθ που ίσως θα έπρεπε να συμβαίνει. 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   975
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είμαι κι εγώ από εκείνους που συγκεντρώνουν επιλεκτικά τους τόμους(κυρίως βάσει αξιολόγησης).

Ψάχνω και δεν βρίσκω πουθενά τους τόμους 13 Wolverine και 48 The Amazing Spider-Man: Revelations and Until The Stars Turn Cold. 

Οι πιο πολλοί που πωλούν τη συλλογή δεν τα δίνουν μεμονωμένα. 

Η GB κάθε φορά που ανανεώνει την ιστοσελίδα της περισσότερο το κάνει για να αφαιρέσει παρά να προσθέσει τόμους. 🙁

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

29 λεπτά πριν, ajuli είπε:

Είμαι κι εγώ από εκείνους που συγκεντρώνουν επιλεκτικά τους τόμους(κυρίως βάσει αξιολόγησης).

Ψάχνω και δεν βρίσκω πουθενά τους τόμους 13 Wolverine και 48 The Amazing Spider-Man: Revelations and Until The Stars Turn Cold. 

Οι πιο πολλοί που πωλούν τη συλλογή δεν τα δίνουν μεμονωμένα. 

Η GB κάθε φορά που ανανεώνει την ιστοσελίδα της περισσότερο το κάνει για να αφαιρέσει παρά να προσθέσει τόμους. 🙁

Για το τεύχος 13 μπορώ να σε βοηθήσω, το έχει το παιδί που πήρα κι εγώ τα τεύχη που είπα πιο πάνω στην συζήτηση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πάντως από ότι κατάλαβα αρχίζουν οι ελλείψεις στη συλλογή μετά από 3 1/2 χρόνια κυκλοφορίας.

Ίσως με το που τελειώσει (ελπίζω φυσικά να επεκταθεί πέρα των 120 τόμων) να έχουμε επανακυκλοφορία του στοκ από την αρχή, αν και όσο υπάρχει βέβαια.


 

Spoiler

Πάντως στην συλλογή της RADNET υπάρχουν ακόμα διαθέσιμα όλα τα τεύχη.

 

Κύριε πρόεδρε εκτίω την ποινή μου.:lol:

 

36 λεπτά πριν, daredevil21 είπε:

Το δικαστήριο της πολιτείας των κλασικών υπερηρωων σε καταδικάζει σε εθελοντική εργασία. Θα πας στο αντίστοιχο τοπικ των αντιπάλων μας και θα αναφέρεις συνεχώς τους κλασικούς υπερήρωες. Λύεται η συνεδρίαση! :out:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   975
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Για το τεύχος 13 μπορώ να σε βοηθήσω, το έχει το παιδί που πήρα κι εγώ τα τεύχη που είπα πιο πάνω στην συζήτηση. 

 

 

Υπάρχει κάποια αγγελία γι'αυτό? 

 

Ευχαριστώ daredevil21 !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   975
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένα μεγάλο "ευχαριστώ" στον φίλο daredevil21 επειδή με βοήθησε να βρω τον έναν από τους δύο τόμους που έψαχνα! 🙂

Μήνες ταλαιπωρίας! 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

9 λεπτά πριν, ajuli είπε:

Ένα μεγάλο "ευχαριστώ" στον φίλο daredevil21 επειδή με βοήθησε να βρω τον έναν από τους δύο τόμους που έψαχνα! 🙂

Μήνες ταλαιπωρίας! 

 

 

 

 

Δεν κάνει τίποτα φίλε μου να σαι καλά! Βοηθάμε ο ένας τον άλλον όπως και όποτε μπορούμε! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Ολοκλήρωσα  χθες την ανάγνωση του πρώτου μου τόμου από την επίσημη συλλογή. Επειδή ο daredevil είναι από τους αγαπημένους μου ήρωες, συνήθως διαβάζω τα κόμικ του με σχολαστικό τρόπο, δηλαδή πιο αργά από το συνηθισμένο και προσέχω όλες τις λεπτομέρειες. Είχα μεγάλη περιέργεια να δω τι εστί Frank Miller σχεδιαστικά , αλλά κυρίως υπήρχε αδημονία για την εξέλιξη από το 1967 (που έχουμε φτάσει με την radnet και που οι ιστορίες ήταν family friendly) στα 1979-1980. Το αποτέλεσμα σαν ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτικό, σκοτεινή, νουάρ και βίαιη όσο και όπου έπρεπε. Η κορυφαία στιγμή του τόμου θα συμφωνήσω με τον @ nikolas12 είναι η αποκάλυψη της ταυτότητας του DD από τον μπεν γιουρικ, (τον ρεπόρτερ της εφημερίδας του τζ. Τζειμσον) και το flash back τότε που άρχισαν όλα,το οποίο μου έδωσε την δυνατότητα να το συγκρίνω με την original αρχή που διαβάσαμε στον τόμο 18 της radnet. Να τονίσω σε αυτό το σημείο πως θεωρώ εξαιρετική την πρωτόλεια ιστορία του 1964 με την οποία ξεκίνησε το ταξίδι του DD, και ήταν αρκετά σοβαρή ως προς το ύφος της, σε σχέση με αυτά που παρουσίαζε η marvel εκείνη την εποχή. Σαν αυτοτελή ιστορία λοιπόν βάζω κορυφαία την αποκάλυψη της ταυτότητας του DD. Δεν μπορώ να παραβλέψω ωστόσο το γεγονός πως έγινε μια υπέροχη προσέγγιση στα τεύχη 159,160,161, όπου σταδιακά η δράση και η αγωνία κορυφώνονται στο παρασκήνιο μέχρι να φτάσουμε στην τελική μάχη με τον bullseye. Θεωρώ ότι ξεφεύγει αρκετά από το στυλ της radnet, και πλησιάζει περισσότερο στον daredevil όπως τον γνωρίσαμε στην ομώνυμη σειρά του Netflix. Συστήνεται σίγουρα σε ανθρώπους της δικής μου κατηγορίας, που αγόραζαν αποκλειστικά την σειρά της radnet, για να πάρουν μια ποιοτική γεύση της εξέλιξης που υπήρξε μέσα σε 10-12 χρόνια. 

 

Και που να διαβάσεις τον τόμο 14 της συλλογής αν δεν το εχεις ήδη κάνει.Το Daredevil Born Again/Αναγέννηση.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Παρέλαβα σήμερα τους 3 τόμους που είχα παραγγείλει. Daredevil - αναγέννηση, spiderman - η γέννηση του venom και spiderman - το τελευταίο κυνήγι του κρειβεν. Ας ξεκινήσω από τα βασικά. Οι τόμοι ήρθαν σε άψογη κατάσταση, ιδιαίτερα σημαντικό για μένα αν αναλογιστεί κανείς ότι κυκλοφόρησαν 3 χρόνια πριν. Ξεφύλλισα πρώτα τον daredevil, μετά τον spiderman με τον venom και τελευταίο τον κρειβεν. @ Laz33 η αλήθεια είναι πως σοκαρίστηκα λίγο με την εικονογράφηση του τελευταίου. Σε κάποια σημεία είναι λίγο φρικιαστική για τα δικά μου γούστα, αλλά θα το διαβάσω σύντομα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη. 

2 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Και που να διαβάσεις τον τόμο 14 της συλλογής αν δεν το εχεις ήδη κάνει.Το Daredevil Born Again/Αναγέννηση.

Είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω αύριο :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ναι, είναι "σκοτεινή" ιστορία ο Κρέιβεν.

Κάπου διάβασα ότι το σενάριο προοριζόταν για ιστορία του Μπάτμαν.

Δεν θυμάμαι όμως για ποιο λόγο κατέληξε να γίνει ιστορία του Σπάιντερ-Μαν.

Διάβασέ την και πες εντυπώσεις.

Πιστεύω θα σ'αρέσει.

Για μένα είναι η αγαπημένη μου ιστορία της συλλογής και μια απ'τις 3 καλύτερες ιστορίες Σπάιντερ-Μαν που έχουν γραφτεί.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

O σημερινός τόμος του spiderman και λογικά κι ο επόμενος τόμος του Thor  θα γίνουν skip, (όχι το πανίσχυρο μικρό, το άλλο της παράβλεψης) καθώς θα τα δούμε και στην radnet που ακολουθώ συστηματικά. Ερώτηση. @ constantinople  είχες αναφέρει κάπου ποιοι τόμοι της επίσημης συλλογής έχουν κυκλοφορήσει ή θα κυκλοφορήσουν στο μέλλον και από την radnet?

 

Κι ένα γενικό σχόλιο για την συλλογή. Αυτή την στιγμή έχω στην κατοχή μου 4 τόμους,οι οποίοι θα αυξηθούν σίγουρα στο μέλλον. Θεωρώ τα 10 ευρώ μέχρι πρότινος και τα 11 στο παρόν, μια εξευτελιστική τιμή γι' αυτά που μας προσφέρονται. Η ποιότητα έκδοσης είναι αξεπέραστη. 

Επεξεργασία από daredevil21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Κάπου το είχα αναφέρει αλλά δεν θυμάμαι που! :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μόλις τώρα, constantinople είπε:

Κάπου το είχα αναφέρει αλλά δεν θυμάμαι που! :thinking:

Κι εγώ το ίδιο:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Για τους τόμους της Hachette που δεν έχουν βγει ακόμη, δες τη λίστα που έβαλα εδώ -- σ'αυτή γράφω αριθμούς τευχών τους οποίους μπορείς να αντιπαραβάλεις με αυτούς που έχω εδώ για τους τόμους της Radnet και να δεις ποιοι θα βγουν και από τη Radnet. Και τους αριθμούς τευχών για τους τόμους που έχουν ήδη βγει από της Hachette θα τους βρεις στο πρώτο ποστ του θέματος των τόμων της Hachette.

 

:cheers4:

 

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

34 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Για τους τόμους της Hachette που δεν έχουν βγει ακόμη, δες τη λίστα που έβαλα εδώ -- σ'αυτή γράφω αριθμούς τευχών τους οποίους μπορείς να αντιπαραβάλεις με αυτούς που έχω εδώ για τους τόμους της Radnet και να δεις ποιοι θα βγουν και από τη Radnet. Και τους αριθμούς τευχών για τους τόμους που έχουν ήδη βγει από της Hachette θα τους βρεις στο πρώτο ποστ του θέματος των τόμων της Hachette.

 

:cheers4:

 

 

Τα βρήκα ευχαριστώ πολύ. Γύρω στους 16 - 17 τόμους έχουμε δει ή μπορεί να δούμε στο μέλλον κι από την radnet. 

Επεξεργασία από daredevil21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Εχω την απορία αν το χρώμα των ιστοριών του Σπάιντερ-Μαν της Hachette είναι ίδιο με αυτό της Radnet. Μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει μια φωτογραφία από την κλασική σελίδα με τη στολή του Σπάιντερμαν στα σκουπίδια και τον Πήτερ να απομακρύνεται σκυφτός;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

 RADNET                                          HACHETTE

1611779472_IMG_20230210_174352_807(2).thumb.jpg.6e8042f084a814620fd98890abb7e317.jpg

 

Ίδια μου φαίνονται, απλώς λόγω χαρτιού της Hachette λίγο πιο έντονα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

10 λεπτά πριν, hudson είπε:

 RADNET                                          HACHETTE

1611779472_IMG_20230210_174352_807(2).thumb.jpg.6e8042f084a814620fd98890abb7e317.jpg

 

Ίδια μου φαίνονται, απλώς λόγω χαρτιού της Hachette λίγο πιο έντονα.

Για τη μετάφραση να μας πείτε! Για έναν φίλο ρωτάω... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

1 λεπτό πριν, Ilias είπε:

Για τη μετάφραση να μας πείτε! Για έναν φίλο ρωτάω... 

Δεν τα έχω διαβάσει για να συγκρίνω, αλλά η αλήθεια είναι ότι ενώ διάβασα όλους τους τόμους Spider-Man της Radnet, αυτόν δεν τον διάβασα γιατί περίμενα να βγει από τη Hachette για να τον απολαύσω καλύτερα.

Ζητώ συγνώμη από την ομάδα της Radnet, αλλά τη μετάφραση και την επιμέλεια της Hachette δεν τη φτάνει.

Είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει καλή δουλειά...πες στον φίλο σου :P. Άλλωστε έχει δώσει τις εξετάσεις και τις πέρασε προ πολλού.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   975
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως είδα η Radnet θα αφήσει την ιστορία του Thor Ragnarok στη μέση αν δεν γίνει επέκταση. 

Κι εγώ δεν θέλω να έχω διπλές εκδόσεις την ίδια ιστορία στη συλλογή μου αλλά μάλλον θα χρειαστεί να πάρω το Ragnarok της Hachette που θα είναι ολοκληρωμένο. Εκτός αν μέσα στις 2 επόμενες εβδομάδες διαβάσουμε θετική ανακοίνωση από την Radnet.

 

 

 

 

Επεξεργασία από ajuli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

3 ώρες πριν, hudson είπε:

 RADNET                                          HACHETTE

1611779472_IMG_20230210_174352_807(2).thumb.jpg.6e8042f084a814620fd98890abb7e317.jpg

 

Ίδια μου φαίνονται, απλώς λόγω χαρτιού της Hachette λίγο πιο έντονα.

Ίδια χρώματα. Πάλι ξεκάλτσωτος ο Πήτερ! Ευχαριστώ, με γλύτωσες από 11 ευρώ! Αν τα χρώματα ήταν τα αυθεντικά, θα τον αγόραζα τον τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Ωχ, κι εγώ είχα χαρεί που πλησιάζουμε στην δεκαετία του 70, γιατί ο φίλος @ ProfPhillipMortimer που έχει διαβάσει τα πάντα, είχε γράψει πως τότε ξεκινάει η χρυσή εποχή της marvel. Θα τα διαβάσουμε και δούμε. Πάντως να πω την αλήθεια, με τους αγαπημένους μου ήρωες έχω ένα πρόβλημα. Δεν μπορώ να είμαι αμερόληπτος. Επικρατεί ο ενθουσιασμός και τα βλέπω όλα ωραία. Δυσκολεύομαι να πω ότι κάτι δεν μου αρέσει. Σ'αυτή την κατηγορία έχω και τους spiderman και batman. 

 

Δοκίμασε την πίστη σου στον Spider-Man και διαβάσε Sins Past και One More Day.

 

Η κόλαση σε κόμικ εκδοχή και όχι με την καλή έννοια.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Double posting yeah!!

 

16 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Τελικά ακόμα κι εσύ ξεχάστηκες λίγο! Οπότε τα γηρατειά δεν μου έχουν έρθει ακόμα καλά καλά...:lol:

 

Κοίτα,είμαι μεγαλύτερός σου okay;!

Δικαιολογούμαι!! :lol:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

9 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Δοκίμασε την πίστη σου στον Spider-Man και διαβάσε Sins Past και One More Day.

 

Η κόλαση σε κόμικ εκδοχή και όχι με την καλή έννοια.

 

Μόλις διάβασα την υπόθεση του sins past... WHAT? :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

9 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Μόλις διάβασα την υπόθεση του sins past... WHAT? :wow:

 

 Και αυτές οι δύο ιστορίες γίνονται σε ένα από τα αγαπημένα μου run του Spider-Man....  :wall:

 

Editorial Mandates...δίκοπες λεπίδες,μπορούν να κάνουν καλό ή να φέρουν την καταστροφή,οπως εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, O Φρατζάτος είπε:

 

 Και αυτές οι δύο ιστορίες γίνονται σε ένα από τα αγαπημένα μου run του Spider-Man....  :wall:

 

Editorial Mandates...δίκοπες λεπίδες,μπορούν να κάνουν καλό ή να φέρουν την καταστροφή,οπως εδώ.

Σε νιώθω. Πάντως στην επόμενη επέκταση(καλά πήρα φόρα εγώ), πρέπει να βγάλουν το infinity saga. Πέντε τόμοι είναι απ'οτι είδα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, daredevil21 είπε:

Σε νιώθω. Πάντως στην επόμενη επέκταση(καλά πήρα φόρα εγώ), πρέπει να βγάλουν το infinity saga. Πέντε τόμοι είναι απ'οτι είδα. 

 

Όχι όχι,Δόξα στον Ύψιστο αυτές οι δύο ιστορίες  δεν είναι στην συλλογή (ούτε στο εξωτερικό).Αλλά είναι μέρος του Spider-Man run του J. Michael Strazinsky (κάτι για το οποίο δεν ευθύνεται απόλυτα ο ίδιος αλλά εντάξει).

 

Έχουμε δει ιστορίες από αυτό το run στη συλλογή,από το πρώτο τεύχος μάλιστα (Τεύχος 1: Amazing Spider-Man Η Επιστροφή) και το τεύχος 48 Amazing Spider-Man: Αποκαλύψεις & Μέχρι να σβήσουν τα Άστρα.

 

Και οι δύο ιστορίες είναι....

image.thumb.png.87045ab994a24d926e374719db82757e.png

 

....καταπληκτικές.

 

Όσο για τα κοσμικά έπη,όσο θέλω να δω το Infinity Saga από τον συνονόματο Jim Starlin,άλλο τόσο θέλω να δω το Annihilation event (όχι του Jim Starlin),ένα από τα έπη των μοντέρνων Marvel κόμικς.

 

Θεωρείται ιστορία του 2006 πλέον παλιά  ή μοντέρνα;

Τέλος πάντων,το Annihilation event είναι ένα από τα έπη των Marvel κόμικς της πρώτης δεκαετίας του 21ου αιώνα.Are we good?   Good..good!!

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 2/10/2023 at 6:05 PM, Ilias said:

Για τη μετάφραση να μας πείτε! Για έναν φίλο ρωτάω... 

 

Η μετάφραση και η επιμέλεια εξαιρετική. Είναι ο ορισμός της σωστής μετάφρασης από άνθρωπο που γνωρίζει και αγαπά το θέμα με το οποίο ασχολείται και δεν το βλέπει σαν απλά μια ακόμη μετάφραση (του στυλ: σήμερα αυτό, αύριο οι υπότιτλοι των νέων επεισοδίων της χψ σαπουνόπερας, μεθαύριο κάτι άλλο κλπ), ο οποίος έχει όχι μόνο την ικανότητα να αποδώσει σωστά και με ροή την Ελληνική γλώσσα αλλά και την απαραίτητη προσοχή στη λεπτομέρεια για να αποφύγει λάθη απροσεξίας.

 

Αν κάποια στιγμή σταματήσει τη συλλογή των Κλασσικών Υπερηρώων η Radnet και μπορέσει να την πάρει και να την συνεχίσει η Anubis, θα λυθούν άμεσα όλα τα προβλήματα στο θέμα μετάφρασης και επιμέλειας που παρουσιάζει εκείνη η σειρά. :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.