Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  119
  • Reputation:   909
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

7 hours ago, karolos79 said:

The Avengers: The Korvac Saga

Deadpool: Wade Wilson's War

 

Εννοείς αυτά;

 

05. Deadpool Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον - Wade Wilson's War - Deadpool: Wade Wilson’s War #1-4 & X-Men Origins: Deadpool -  Duane Swierczynski & Jason Pearson - 2010 - gr 4,07 (1.474 r) - 8/11/2019

 

104. The Avengers: The Korvac Saga

 

(Από εδώ)      :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, air nomad X είπε:

 

Εννοείς αυτά;

 

05. Deadpool Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον - Wade Wilson's War - Deadpool: Wade Wilson’s War #1-4 & X-Men Origins: Deadpool -  Duane Swierczynski & Jason Pearson - 2010 - gr 4,07 (1.474 r) - 8/11/2019

 

104. The Avengers: The Korvac Saga

 

(Από εδώ)      :)

Έχεις δίκιο. Τον τόμο του Deadpool δεν τον θυμόμουν. Όσο για τους Avengers θα αγοραστεί σίγουρα. :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 90: The Amazing Spider-Man Τέλος Εποχής

 

Amazing_Spider-Man_Vol_1_50.webp

 

Είπα να μην κάνω preview για αυτόν τον τόμο, αλλά επειδή πέσατε κάποιοι να με φάτε γιατί δε διαβάζετε τη Radnet που στους τελευταίους τόμους Spider-Man έβγαλε αυτές τις ιστορίες, οπότε σαν τίμιος εργατάκος του φόρουμ, έκατσα και το έφτιαξα, κάντε like και subscribe :lol:

 

O Spider-Man εγκαταλείπει τη δράση

 

Lizard_-_ASM44.webp

 

Ουσιαστικά όπως στους περισσότερους ρετρό τόμους της Hachette, δεν έχουμε μια ενιαία ιστορία με αρχή, μέση και τέλος, αλλά τη σύνδεση μερικών τευχών που εντάσσονται βέβαια σε ένα ενιαίο πλαίσιο ιστορίας και εν προκειμένω αφορούν την αργή και σταδιακή απόφαση του Peter Parker να δώσει τέλος στη ζωή του Spider-Man και να εγκαταλείψει την ενεργό δράση. Τα τεύχη που περιλαμβάνονται ξεκινούν από το #44 και φτάνουν στο #50 όπου έχουμε την κορύφωση της ιστορίας, καθώς όλο αυτό που αναφέρουμε χτίζεται στα προηγούμενα. Επίσης όλο αυτό σημαίνει ότι ο τόμος φτάνει τις 160 σελίδες, μέγεθος κανονικό για τα δεδομένα της Hachette.

 

  images.jpg

 

Αυτό το σερί τευχών συνοδεύεται και από ένα πολύ δυνατό σερί κακών ξεκινώντας με την επιστροφή του Lizard, του επιστήμονα που ο Peter είχε βοηθήσει σε προηγούμενο τεύχος και μάλιστα πρώτη φορά θα βάλει και την οικογένεια του σε κίνδυνο. Συνεχίζουμε με Shocker όπου βλέπουμε και το origin story του και ύστερα έχουμε τις επιστροφές δύο πολύ δυνατών κακών, των Kraven και Vulture (με άλλο πρόσωπο να φοράει τη στολή αυτή τη φορά) και μάλιστα τους δυο τους να συνεργάζονται στο τρίτο τεύχος μιας εντυπωσιακής τριλογίας.

 

Peter_Parker_29_from_Amazing_Spider-Man_Vol_1_50_0001.webp.9e19a157fd20d36e6f95c33679eae911.webp

 

Έτσι με ένα τρόπο πολύ φυσικό, βλέπουμε τον Spidey να μάχεται άρρωστος, τραυματισμένος, να χειροτερεύει συνεχώς ως φοιτητής και όλα αυτά μέσα σε ένα πλαίσιο που έχει χωριστεί από τη θεία May και ζει με τον Harry, ενώ στην προσωπική του ζωή δε μπορεί να διαλέξει αν θέλει την MJ ή την Gwen Stacy. Έτσι εγκαταλείπει τη σχολή και γυρνάει στο να είναι απλώς ο Peter ώσπου καταλαβαίνει ότι πλέον χρειάζεται τον ήρωα, θέλει τον Spider-Man στη ζωή του και κυρίως τον χρειάζονται οι κοντινοί του άνθρωποι και η κοινωνία και τελικά επιστρέφει προς μεγάλη απογοήτευση του J Jonah Jameson.

 

Σε ποιους προτείνεται

 

4ja5xow6l2471.webp.de3e259970835dfefbd09b09b821a8ec.webp

 

Αν και αρχίζω και καταλαβαίνω ότι οι καλές ιστορίες της Hachette γίνονται ακόμα καλύτερες επειδή έχουμε το context των προηγούμενων τευχών, νομίζω ότι το Spider-Man No More διαβάζεται και αυτόνομο πολύ ευχάριστα και αξίζει όλοι να το πάρετε αν σας αρέσει ο ήρωας. Τώρα να πω ότι η έκδοση της Hachette γενικά είναι πιο ποιοτική από Radnet σε θέμα χαρτιού, εξώφυλλου και θεωρώ ότι και στη μετάφραση θα έχει γίνει ως συνήθως εξαιρετική δουλειά. Άρα παρά το ότι το διάβασα πρόσφατα, θα το πάρω για τα αφιερώματα και τα κείμενα και θα ρίξω και ένα βλέφαρο στις ιστορίες, καθώς θεωρώ ότι τα χρώματα θα είναι όμορφα και ζωντανά. Κυκλοφορεί την άλλη εβδομάδα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Και σε όποιον αρέσει αυτή η ιστορία, μπορεί να συνεχίσει στη συνέχεια από τον επόμενο τόμο σπάιντερμαν της Radnet που θα βγει τον Μάρτιο και συνεχίζει ακριβώς από το σημείο που σταματάει ο παρόν τόμος της Hachette. :) 

  • Like 10
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

13 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Ουτε τα δύο Marvel Knights Spider-Man και το Captain America Εκτός Χρόνου,άρα η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.     

Ψάχνοντας για τη σειρά, ανακάλυψα ότι υπήρξαν ελάχιστες διαφοροποιήσεις στους τίτλους σε μερικές χώρες, σε σχέση με το Ηνωμένο Βασίλειο. Δύο από αυτές είναι οι τίτλοι που αναφέρεις. Το Χ-ΜΕΝ: Days of Future Past δημοσιεύτηκε Αργεντινή, Γαλλία, Περού, Πολωνία και Ρωσία. Άρα όντως υπάρχει ελπίδα. :pray: 

Άλλος ένας τίτλος που θα ήθελα να εκδοθεί από την Hachette, είναι το Punisher: Circle of Blood που δημοσιεύτηκε στη χώρα μας από Μαμούθ και Κόμπρα Πρες, με το υπέροχο σχέδιο του Mike Zeck. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, karolos79 said:

Άλλος ένας τίτλος που θα ήθελα να εκδοθεί από την Hachette, είναι το Punisher: Circle of Blood που δημοσιεύτηκε στη χώρα μας από Μαμούθ και Κόμπρα Πρες, με το υπέροχο σχέδιο του Mike Zeck. 

 

Οπότε το 'χω ήδη 2 φορές, αφού έχω ό,τι έχει βγει από Μάρβελ στην Ελλάδα, θες να το πάρω και τρίτη, έτσι; :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το 3 είναι ιερός αριθμός (πχ οι 3 σωματοφύλακες που τελικά ήταν 4). Το 2 όχι και τόσο (πχ αι 2 ορφαναί)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

10 min ago , thor77 said:

Το 3 είναι ιερός αριθμός (πχ οι 3 σωματοφύλακες που τελικά ήταν 4).

 

Ναι και να δεις που το νέο τεύχος θα είναι μακρύτερο από τα προηγούμενα. :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2328
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιοι θα είναι οι επόμενοι 10 τόμοι της σειράς γιατί τους αγοράζω επιλεκτικά και σκέφτομαι μήπως κάποιος με ενδιαφέρει:thinking: και γενικότερα που βρίσκουμε ποιοι θα είναι οι επόμενοι τόμοι της εν λόγω σειράς καθότι εντελώς άσχετος 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21487
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

10 λεπτά πριν, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ είπε:

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιοι θα είναι οι επόμενοι 10 τόμοι της σειράς γιατί τους αγοράζω επιλεκτικά και σκέφτομαι μήπως κάποιος με ενδιαφέρει:thinking: και γενικότερα που βρίσκουμε ποιοι θα είναι οι επόμενοι τόμοι της εν λόγω σειράς καθότι εντελώς άσχετος 

Μπορείς να δεις εδώ

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι ξεκίνησε η συλλογή των τόμων που μου πρότειναν οι φίλοι συμφορουμιτες. Η αρχή έγινε με 3 τόμους. 1. Daredevil αναγέννηση 2. Spiderman το τελευταίο κυνήγι του κρειβεν 3. Spiderman η γέννηση του venom. Η τιμή ήταν αρκετά συμφέρουσα, στα  6 ευρώ ανά τεμάχιο, στην ζελατίνα τους . Συνεχίζω δυναμικά! 

Επεξεργασία από daredevil21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 ώρες πριν, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ είπε:

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιοι θα είναι οι επόμενοι 10 τόμοι της σειράς γιατί τους αγοράζω επιλεκτικά και σκέφτομαι μήπως κάποιος με ενδιαφέρει:thinking: και γενικότερα που βρίσκουμε ποιοι θα είναι οι επόμενοι τόμοι της εν λόγω σειράς καθότι εντελώς άσχετος 

Οι επόμενοι 11 τόμοι:

90 The Amazing Spider-Man - Spider-Man No More = The Amazing Spider-Man #44–50   10/2/23
91 The Mighty Thor: Ragnarok = The Mighty Thor #153–159    24/2/23
92 Iron Fist: The Search for Colleen Wing = Marvel Premiere #25 & Iron Fist #1–7   10/3/23
93 X-Men: In the Shadow Of Sauron = X-Men #60–66 (Radnet2024) and Amazing Adventures #11   24/3/23
94 Hulk: Scorched Earth = Hulk (vol. 2) #25–30  7/4/22
95 Dr Strange: A Separate Reality = Marvel Premiere #9–14 and Doctor Strange (vol. 2) #1–5.   21/4/23
96 Silver Surfer: Origins = Silver Surfer #1–5   5/5/23
97 Spider-Island Part 1 = The Amazing Spider-Man #666–669, Venom #6, and Spider-Island: Deadly Foes  19/5/23
98 Spider-Island Part 2 = Amazing Spider-Man #670–673 and Venom #7–8  2/6/23
99 Black Panther: Panther's Rage = Jungle Action #6–18    16/6/23
100 Marvel Horror = Ghost Rider #1–2, Marvel Spotlight #2, #11–12, Savage Tales #1, Tomb of Dracula #1, Monster of Frankenstein #1, Supernatural Thrillers #5, Strange Tales #169  30/6/23

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, daredevil21 είπε:

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι ξεκίνησε η συλλογή των τόμων που μου πρότειναν οι φίλοι συμφορουμιτες. Η αρχή έγινε με 3 τόμους. 1. Daredevil αναγέννηση 2. Spiderman το τελευταίο κυνήγι του κρειβεν 3. Spiderman η γέννηση του venom. Η τιμή ήταν αρκετά συμφέρουσα, στα  6 ευρώ ανά τεμάχιο, στην ζελατίνα τους . Συνεχίζω δυναμικά! 

 

Δεν ξέρω αν στα εχουν προτείνει αλλά τα daredevil guardian devil κ  planet hulk με κλειστά ματια τα αγοραζεις  :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

10 λεπτά πριν, tomas good είπε:

 

Δεν ξέρω αν στα εχουν προτείνει αλλά τα daredevil guardian devil κ  planet hulk με κλειστά ματια τα αγοραζεις  :yes:

Το πρώτο δεν το έχω βρει ακόμη, αλλιώς θα το έπαιρνα χθες, το δεύτερο δεν το έχω τσεκάρει. Ευχαριστώ πολύ πάντως! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  638
  • Reputation:   5730
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

2 hours ago, daredevil21 said:

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι ξεκίνησε η συλλογή των τόμων που μου πρότειναν οι φίλοι συμφορουμιτες. Η αρχή έγινε με 3 τόμους. 1. Daredevil αναγέννηση 2. Spiderman το τελευταίο κυνήγι του κρειβεν 3. Spiderman η γέννηση του venom. Η τιμή ήταν αρκετά συμφέρουσα, στα  6 ευρώ ανά τεμάχιο, στην ζελατίνα τους . Συνεχίζω δυναμικά! 

 

Εξαιρετικές επιλογές και τα 3 κόμικς, και όλα ανήκουν στη δεκαετία του 80.

Πολύ αγαπημένη η ''σκοτεινή εποχή'' των υπερηρωικών κόμικς, με ώριμη γραφή και dark - noir σχεδιασμό.

 

Καλοδιάβαστα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 29/1/2023 στο 5:50 ΜΜ, daredevil21 είπε:

Χαίρομαι πολύ που καταλαβαίνεις περίπου τον τρόπο σκέψης μου. Από daredevil  θα προσπαθήσω να βρω ότι κυκλοφορεί από την συλλογή γιατί είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας μαζί με σπαιντερμαν από μαρβελ. Τα σημείωσα και τα υπόλοιπα και ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να γίνεις η αιτία να αλλάξω γνώμη για το σύγχρονο σχέδιο!

 

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις και τον 77ο τόμο, Το Βασίλειο της Σκιάς, που και εκεί πρωταγωνιστεί ο Ντέρντεβιλ, αλλά λίγο του ότι η ιστορία εμένα προσωπικά δεν με ξετρέλανε, λίγο του ότι το σχέδιο κάθε άλλο παρά ρετρό δεν είναι, δεν θα πρότεινα τον συγκεκριμένο τόμο να τον βάλεις σε προτεραιότητα. :up:

 

On 31/1/2023 στο 6:32 ΜΜ, karolos79 είπε:

Συμφωνώ, γιατί η έκδοση του είναι απωθημένο όλων μας από την εποχή της Μαμούθ, αλλά μάλλον δεν θα γίνει πραγματικότητα, διότι δεν περιλαμβάνεται στη λίστα της Hachette στο Ηνωμένο Βασίλειο.

 

12 ώρες πριν, karolos79 είπε:

Ψάχνοντας για τη σειρά, ανακάλυψα ότι υπήρξαν ελάχιστες διαφοροποιήσεις στους τίτλους σε μερικές χώρες, σε σχέση με το Ηνωμένο Βασίλειο. Δύο από αυτές είναι οι τίτλοι που αναφέρεις. Το Χ-ΜΕΝ: Days of Future Past δημοσιεύτηκε Αργεντινή, Γαλλία, Περού, Πολωνία και Ρωσία. Άρα όντως υπάρχει ελπίδα:pray:

 

Ναι, φυσικά και υπάρχει ελπίδα! Και τον λόγο αν θέλεις μπορείς να τον διαβάσεις και παρακάτω. :)

 

 

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

20 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Ναι και να δεις που το νέο τεύχος θα είναι μακρύτερο από τα προηγούμενα. :moutra2:

 

Φυσικά και θα είναι ... και πολύ μακρύτερο φίλε Constantinople γιατί όπως πολύ καλά γνωρίζεις οι φίλοι μας στη Μαμούθ 

 

δημοσίευσαν ένα έξτρα τεύχος με 4 από τα 5 μέρη της ιστορίας και όχι το τελευταίο μέρος (ήταν και limited series τρομάρα μου).

 

Πως το κατάφεραν αυτό, να επιλέξουν δηλαδή να δημοσιεύσουν τα 4 πρώτα τεύχη και όχι το 5 το αφήνω να το ερμηνεύσει η επιστήμη της ψυχολογίας με εκτεταμένη ψυχοθεραπεία .... 

 

Στην Κόμπρα ήταν ασπρόμαυρα τεύχη των 48 σελίδων μικρά δηλαδή ...

 

άρα όχι μόνο δεν πρέπει να γκρινιάζεις αλλά να είσαι πανευτυχής που η προσπάθεια τόσων χρόνων να διαβάζεις αυτήν την θρυλική ιστορία θα φτάσει επιτέλους σε ολοκλήρωση !!!!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Η Κόμπρα Πρεςς έχει δημοσιεύσει και το τέλος οπότε το έχω διαβάσει. :read:

 

Όσο για τη Μαμούθ, είχε κλείσει προκαταβολικά τα 4 τεύχη του limited series (αρχικά είχαν προγραμματιστεί να βγουν μόνο 4 και ξεκίνησε η σειρά να εκδίδεται στις ΗΠΑ με το να γράφει στα εξώφυλλα 1 of 4, 2 of 4 κλπ) και ξαφνικά αποφάσισαν ότι έπρεπε να βγάλουν και 5η συνέχεια και έβγαλαν άξαφνα τεύχος 5 of 5! Νομίζω μάλιστα ότι ακόμα και ο σχεδιαστής της σειράς είχε συμβόλαιο μόνο για 4 τεύχη και το 5ο το σχεδίασε άλλος. Άρα δε φταίει η Μαμούθ, αλλά η μαμά Μάρβελ. :oops:

 

Γιατί η Μαμούθ δεν αγόρασε μετά τα δικαιώματα για να βγάλει και το 5ο τεύχος και να τελειώσει την ιστορία; Επειδή οι πωλήσεις δεν ήταν ικανοποιητικές (κοινώς... πήγε άπατο). :down:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δικαιολογίες αδιάφορων Ελλήνων Εκδοτών φίλε μου.

 

Όσο για το προκαταβολικά επίσης μπούρδες δικαιολογίες (δημοσιεύτηκε στην Αμερική Ιανουάριο με Μάιο του 1986 1-5 τεύχη) ,

 

στην Ελλάδα τον Ιούλιο του 1987 μέσα σε 13 μήνες δεν τσέκαραν πωσ βγήκε και 5ο τεύχος δηλαδή ;

 

Διάβασε καλέ μου άνθρωπε τι θα εκδόσεις πριν, στοιχειώδης επαγγελματισμός απαιτείται.

 

Η δική σου έκδοση είναι, από εκεί περιμένεις να βγάλεις χρήματα ...

 

Σαν τον Καμπανά τρεις φορές τις ίδιες ιστορίες με άλλη μετάφραση κανένας δεν διαβαζε και δεν ήξερε τι δημοσίευαν και η πληρωμένη δικαιολογία

 

ότι μου στέλνουν βάζω, άβουλα όντα στη δική τους έκδοση ...

 

Την έχεις διαβάσει ασπρόμαυρη όχι έγχρωμη φίλε όμως ... Άσε που η έκδοση θα έχει σίγουρα και τα εξραδάκια της ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

punish3.thumb.jpg.379943d319629c1029f49079469f02b5.jpg punish4.thumb.jpg.8419ce3829481ab7a4ede422d6d55a52.jpg punish5.thumb.jpg.3cb68c60d3af3fba2dd00d53dd736c13.jpg

 

9 min ago , ProfPhillipMortimer said:

Όσο για το προκαταβολικά επίσης μπούρδες δικαιολογίες (δημοσιεύτηκε στην Αμερική Ιανουάριο με Μάιο του 1986 1-5 τεύχη) ,

στην Ελλάδα τον Ιούλιο του 1987 μέσα σε 13 μήνες δεν τσέκαραν πως βγήκε και 5ο τεύχος δηλαδή ;

 

Καλή ερώτηση! Δες τι γράφει στην κορυφή του κάθε ανωτέρω εξωφύλλου και ρώτα τη Μάρβελ: καλά τον Απρίλιο που βγάλατε το #4, δεν ξέρατε ότι θα βγάλετε και #5; 

 

Επίσης στα τεύχη 1-4 σχεδιαστής ήταν ο Mike Zeck ενώ στο 5ο κάποιος Mike Vosburg...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τα ξέρω όλα αυτά απλά ήταν 13 μήνες πριν την έκδοση.

 

Τέτοια έκαναν και αηδιασμένος για 20 χρόνια δεν διάβαζα ελληνικές εκδόσεις αδικώντας και κάποιες καλές προσπάθειες που έχουν γίνει.

 

O Mike Vosburg είναι τρομερός σχεδιαστής των 70s,80s και 90s απλά δεν έχουν δημοσιευτεί δουλειές του στα Ελληνικά, και όχι κάποιος Filler artist όπως φαίνεται από την αναφορά σου.

 

Παραθέτω λίγα στοιχεία για αυτόν από Wikipedia

 

Mike Vosburg's comics career began in the 1960s, when as a 15-year-old teenager he started Masquerader in 1962, one of the first comic book fanzines, which lasted eight issues (0-7)until 1964.[1] He began working in underground comics in the 1970s, with creations such as Split Screen, written by Tom Veitch. Later in the 1970s and 1980s, Vosburg contributed to horror titles by Western Publishing and Charlton Comics. His story "Mail Order Brides," published in Kitchen Sink Press's Bizarre Sex #3, was in a similar horror/mystery vein.

Around this time, Vosburg also did various work for DC Comics and Marvel Comics. He is probably best known for his work from that period on Savage She-Hulk, Sisterhood of Steel, and G.I. Joe: A Real American Hero. He also worked on the Valiant Comics' titles Bloodshot and Archer & Armstrong.

From 1989 to 1996, for the TV series Tales from the Crypt, Vosburg illustrated comic book covers designed to look like the original 1950s comics. Originally hired to do concept drawings for the wraparound sequence, Vosburg ended up storyboarding the title segment as well as illustrating almost every cover used in the show's 93 episodes (although at least one was by Shawn McManus, "The Man Who Was Death")

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

E καλά αλλά με τον Mike Zeck δεν συγκρίνεται... (εκτός απ'το ότι ήταν κι οι δυο Mike! :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επίσης συνεχίζω γιατί όσο θυμάμαι για τους Σουπερήρωες της Μαμούθ φουντώνω

 

Αν διάβαζαν το τεύχος τους πριν εκδοθεί θα έβλεπαν πως λείπει το τελευταίο μέρος και θα το έβαζαν τουλάχιστον σε ένα επόμενο τεύχος ενός από τους 4 τίτλους που είχαν ενεργούς εκείνη την περίοδο την συνέχεια ....

 

Αν ασχολούνταν στοιχειωδώς με το άθλημα Μάρβελ θα ξεκινούσαν του X-Men από το Gioant size 1 που κάνει ντεμπούτο η καινούργια ομάδα και όχι από τη μέση της ιστορίας το 94.

Θα δημοσίευαν τα annual και το Days of future past που ήταν εκείνη την περίοδο καθοριστικά για το continuity της σειράς.

 

Θα έβγαζαν ένα storyline με συνέχεια σε fantastic four και Thor και δεν θα χοροπήδαγαν εδώ και εκεί δημιουργώντας σύγχυση στους αναγνώστες τους

 

Θα ξεκίναγαν την Spiderwoman από την πρώτη εμφάνιση στο  Marvel spotlight 32,33 και μετά στο 1 κάτι που δεν έκαναν και στα πρώτα 4 τεύχη δεν καταλαβαίνει το storyline.

 

Θα ξεκίναγαν τον Ιντυ από τη διασκευή του Raiders of the lost ark

 

Θα ξεκινούσαν του New Mutants από το αντίστοιχο εισαγωγικό graphic novel κλπ

 

Καταλαβαίνει το pattern παντού αδιάβαστοι και ότι ναναι και μετά κλάψα ότι δεν πουλάμε.

 

Πως να πουλήσεις Ελληναρά αφού πουλάς ημιτελές προϊόν που εσύ ο ίδιος υποβιβάζεις ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

44 min ago , ProfPhillipMortimer said:

Επίσης συνεχίζω γιατί όσο θυμάμαι για τους Σουπερήρωες της Μαμούθ φουντώνω

 

Είσαι ευερέθιστος βλέπω! :) 

 

44 min ago , ProfPhillipMortimer said:

Αν διάβαζαν το τεύχος τους πριν εκδοθεί θα έβλεπαν πως λείπει το τελευταίο μέρος και θα το έβαζαν τουλάχιστον σε ένα επόμενο τεύχος ενός από τους 4 τίτλους που είχαν ενεργούς εκείνη την περίοδο την συνέχεια ....

 

Το ήξεραν πως δεν τελείωσε αλλά με την παντελή έλλειψη ενδιαφέροντος που επικράτησε για τον τίτλο στην Ελλάδα (και της Κόμπρα 5 τεύχη κράτησε και μετά σταμάτησε) προτίμησαν να επικεντρωθούν στους άλλους τίτλους.

 

44 min ago , ProfPhillipMortimer said:

Αν ασχολούνταν στοιχειωδώς με το άθλημα Μάρβελ θα ξεκινούσαν του X-Men από το Giant size 1 που κάνει ντεμπούτο η καινούργια ομάδα και όχι από τη μέση της ιστορίας το 94.

 

Δεν χάσαμε και τίποτα που δεν διαβάσαμε το Giant Size 1 παντώς... μετριότατη ιστορία τώρα που την είδα από τη Hachette...

 

44 min ago , ProfPhillipMortimer said:

Θα δημοσίευαν τα annual και το Days of future past που ήταν εκείνη την περίοδο καθοριστικά για το continuity της σειράς.

 

Τα annual των Χ-ΜΕΝ εκείνη την εποχή ήταν ελάχιστα. Το Days of Future Past δεν τους το έστειλε η Μάρβελ γιατί δεν είχε τις τριχρωμίες να τους στείλει. Η Μαμούθ δεν έβγαζε έγχρωμες φωτοτυπίες τα εκδομένα τεύχη όπως έκανε ο Καμπανάς, αλλά τύπωνε σωστά τα τεύχη από τις τριχρωμίες που της έστελνε η Μάρβελ. Αυτό ήταν πρόβλημα όταν η Μάρβελ είχε εξαντλήσει το στοκ από τις τριχρωμίες (ειδικά στα παλαιά τεύχη που είχαν μεγάλη ζήτηση και είχαν ήδη γίνει συλλεκτικά) και δεν μπορούσε να τις στείλει στη Μαμούθ.

 

44 min ago , ProfPhillipMortimer said:

 

Θα έβγαζαν ένα storyline με συνέχεια σε fantastic four και Thor και δεν θα χοροπήδαγαν εδώ και εκεί δημιουργώντας σύγχυση στους αναγνώστες τους

 

Κι εδώ το πρόβλημα προήλθε εν μέρει από τη Μάρβελ γιατί ας πούμε η Μαμούθ ζήτησε π.χ. τα τεύχη 10 ως 20 και τους έστελναν πχ τα 10,11, 15, 17, 20 γιατί μόνο για αυτά είχαν τριχρωμίες. Το πρόβλημα θα μπορούσε να λυθεί αν η Μαμούθ τους έλεγε "από ποιο νούμερο και μετά υπάρχουν όλες οι τριχρωμίες" και ξεκινούσε από εκεί, αντί να κάθεται να τυπώνει μόνο ότι υπάρχει διαθέσιμο "χοροπηδώντας" από δω κι από κει όπως πολύ σωστά είπες.

 

44 min ago , ProfPhillipMortimer said:

Θα ξεκίναγαν την Spiderwoman από την πρώτη εμφάνιση στο  Marvel spotlight 32,33 και μετά στο 1 κάτι που δεν έκαναν και στα πρώτα 4 τεύχη δεν καταλαβαίνει το storyline.

 

Πιθανώς να μην υπήρχαν τριχρωμίες για το Marvel Spotlight.

 

44 min ago , ProfPhillipMortimer said:

Θα ξεκίναγαν τον Ιντυ από τη διασκευή του Raiders of the lost ark

 

Ξεκίνησαν από το Temple of Doom στο έξτρα, αλλά απ'ότι είδα αυτά τα τεύχη που ήταν απόδοση των ταινιών δεν ήταν και τίποτε το ιδιαίτερο. Πολύ καλύτερες στην ανάγνωση οι πρωτότυπες ιστορίες.

 

44 min ago , ProfPhillipMortimer said:

Θα ξεκινούσαν του New Mutants από το αντίστοιχο εισαγωγικό graphic novel κλπ

 

Δύσκολο να τυπωθεί Graphic Novel στο τεύχος των ελληνικών Χ-ΜΕΝ με τις τρεις ιστορίες ανά τεύχος. Σε πόσα κομμάτια θα έπρεπε να το κόψουν; Αλλά μην ξεχνάς και ότι τότε δεν υπήρχε ιντερνέτ για να παίρνουν πληροφορίες εύκολα.

 

44 min ago , ProfPhillipMortimer said:

Καταλαβαίνει το pattern παντού αδιάβαστοι και ότι ναναι και μετά κλάψα ότι δεν πουλάμε.

Πως να πουλήσεις Ελληναρά αφού πουλάς ημιτελές προϊόν που εσύ ο ίδιος υποβιβάζεις ...

 

Ε όχι και υποβιβασμένο το τότε προϊόν της Μαμούθ! Τότε λέγαμε ότι η Μαμούθ είναι Mercedes και ο Καμπανάς Fiatάκι. Δεν μπορύμε να συγκρίνουμε τις τότε εκδόσεις με τις τώρα. Και αν θυμάμαι καλά, οι τότε εκδόσεις της Μαμούθ σε ποιότητα εκτύπωσης, χρωμάτων, χαρτιού κλπ ήταν ανώτερες και από τις πρωτότυπες εκδόσεις των μηνιαίων τευχών στις ΗΠΑ, που εκδιδόταν σε χαρτί εφημερίδας τρισάθλιο...

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Για τους 4Φ είχαν πει ότι σκόπευαν να εκδώσουν όλες τις ιστορίες των 4Φ από την αρχή, όμως υπήρχε έντονη διαμαρτυρία από αναγνώστες που ήθελαν πιο καινούριες ιστορίες. Ετσι έκανε ένα μεγάλο άλμα στο τεύχος 4 και μετά όταν έφτασε στις περιπέτειες που είχε δημοσιεύσει ο Καμπανάς, έκανε ακόμη ένα άλμα. Υπήρξαν και πάλι κάποιες μικρές απώλειες τευχών, αλλά θυμάμαι που μια φορά η Μαμούθ είχε ζητήσει συγγνώμη που δεν θα δημοσιευόταν η κατάληξη της ιστορίας με τον Γκαλάκτους, αλλά  η Μάρβελ δεν την είχε στείλει. Οπότε, για τα μεγάλα άλματα φταίγαμε (θεωρητικά) οι αναγνώστες και για τις μικρές απώλειες η Μάρβελ.
Η δικαιολογία για τους New Mutants ήταν ότι το Graphic Novel είχε κυκλοφορήσει από το Αγόρι.
Η Spiderwoman έτσι κι αλλιώς δεν έβγαζε νόημα, από όπου και αν την ξεκινούσαν. Έψαχναν απλά καποιον υπερήρωα που το όνομά του να περιέχει το "Αράχνη" για λόγους ανταγωνισμού. Δεν έπρεπε να την είχαν ξεκινήσει καν με τέτοιο χαζό σκεπτικό.
Ο Ιντιάνα Τζόουνς ξεκίνησε από το αμερικάνικο #1, οπότε οι Κυνηγοί αν κυκλοφορούσαν θα ήταν καλύτερο να ειχαν κυκλοφοοήσει ξεχωριστά ως έξτρα, όπως και ο Ναός, αν και γενικά δε νομίζω ότι θα έκανε τη διαφορά.
Το ολέθριο λάθος που έκανε κατά τη γνώμη μου η Μαμούθ και που δείχνει ότι ποτέ δεν ΄'επιασε το νόημα της Μάρβελ, ήταν η συχνότητα των ιστοριών. Αφού αρχικά μπορούσε να κυκλοφορήσει μόνο 2 τεύχη τον μήνα με 4 ιστορίες συνολικά, δεν έπρεπε να ξεκινησει με 4 τίτλους, που σχετικά σύντομα τους έκανε τουλάχιστον 8. Αν είχε κυκλοφορήσει αρχικά μόνο 4Φ και Χ-Μεν, ίσως εξελίσσονταν αλλιώς τα πράγματα, αφού ΣπάιντερΓούμαν και Ιντιάνα είχαν πολύ χαμηλή κυκλοφορία (κρίμα για τον Ίντυ), ενώ ειδικά οι Χ-Μεν αλλά και οι 4Φ πήγαιναν πολύ καλά. Επίσης, ειδικά οι 4Φ δεν ηταν για να κυκλοφορούν με συχνότητα 2 ιστορίες το δίμηνο. Ήταν ιστορίες ηλικίας 25 ετών, άλλης αισθητικής και αφήγησης, δεν μπορούσε ένας αναγνώστης να τις παρακολουθήσει για καιρό και με τέτοιο κόστος.  Πιστευω ότι με μεγαλύτερη συχνότητα (2 τίτλοι, με 2 ιστορίες/τίτλο/μήνα) θα πήγαιναν ακόμη καλύτερα, αφού εκτός των άλλων, και η εταιρεία θα εστίαζε ακόμη περισσότερο σε αυτούς. Μετά η Μαμούθ μάς έδωσε απίστευτους τίτλους αλλά με τραγικά αργή συχνότητα (1 ιστορία/τίτλο το τετράμηνο, ακόμη και εξάμηνο, αν είναι δυνατόν!). Και όταν πήρε τα δικαιώματα του Σπάιντερμαν και των υπόλοιπων του Καμπανά, πάλι τα έκανε μαντάρα.
Το Days of Future Past, ευτυχως που δεν το εξέδωσε η Μαμούθ, γιατί θα ήταν στην ενδιάμεση περίοδο που είχε αναλάβει τη μετάφραση ένα παιδί που πρέπει να ήταν μεταγραφή από το μεταφραστικό του Καμπανά. Άθλια μετάφραση με κουραστική γραμματοσειρά είχε ήδη κάνει απωθητικό το περιοδικό. Άκλαφτες θα πήγαιναν οι Μέρες...
Κι έτσι, ενώ η Μαμούθ άνοιξε τον σωστό δρόμο για τα Μάρβελ κόμικς στην Ελλάδα, τελικά έγινε συνυπεύθυνη που μέχρι πρόσφατα δεν είχαμε μια σωστή εκδοτική προσπάθεια (εξαιρώ μόνο την αδικημένη Modern Times που ήταν πολύ σωστή, προσπάθησε τίμια και σοβαρά, αλλά κι αυτή δεν τα κατάφερε μέσα στο μπάχαλο που κληρονόμησε και που είχε ήδη αφήσει αδιάφορο το ελληνικό νεανικό κοινό στα Μάρβελ κόμικς)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αυτήν την δικαιολογία που αναπαράγετε φίλοι μου είναι που δεν καταλαβαίνω,

 

ότι τάχα φταίει η Μάρβελ που δεν είχε τριχρωμίες, ότι πήγε άπατο κλπ 

 

Εσύ φίλε είσαι ο Εκδότης, κάνε την ερευνά σου και επέλεξε μία περίοδο που μπορείς να εκδώσεις με σωστό τρόπο.

 

Δεν φταίνε οι άλλοι για την ασχετοσύνη σου στη δουλειά σου, Αν δηλαδή γκρεμιστεί το σπίτι σου επειδή ήταν άσχετος ο πολιτικός μηχανικός θα φταίνε οι ακραίες καιρικές συνθήκες;

 

Για παράδειγμα Στους 4Φ έπρεπε να ξεκινήσει το run του Byrne που από το 1984 έκανε πάταγο και που είχε ήδη πολλούς φαν στην Ελλάδα. Ήταν πρόσφατο και δεν θα υπήρχε πρόβλημα σε ελλείψεις τευχών.

 

Στον Thor ομοίως έπρεπε να πάει στον Walter Simonson

 

Συμφωνώ για την συχνότητα των ιστοριών. Θα έπρεπε να είχε 2 περιοδικά με λιγότερους τίτλους και περισσότερες σελίδες.

 

Modern Times χωρίς κανένα πλάνο και τυχαίες επιλογές από διαφορετικές περιόδους.

 

Δεν κάνεις έτσι δουλειά, θέλει γνώση και μελέτη και πλάνο. Όχι προχειροδουλειές και αρπαχτές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Δεν ξέρω πόσα τεύχη 4φ συνολικά χάθηκαν από αυτά που έπρεπε να κυκλοφορησουν, γιατί είχα διακοψει την αγορά μετά το 10ο τεύχος. Ξέρω σίγουρα για 1 και βρήκα και άλλο ένα. Αν μιλάμε για τόσο λίγα τεύχη, δεν το θεωρώ σωστό να μην εκδοθεί ολόκληρος κύκλος ιστοριών για αυτόν τον λόγο. 

Ο Θωρ, και στον Σιμονσον να πήγαινε, με 1 ιστορία κάθε 2 μήνες πάλι στα ίδια θα κατέληγε, δηλαδή διακοπή κυκλοφορίας. Πάλι καλά που έκαναν σχετικά νωρίς μηνιαίους τους Χ-ΜΕΝ και αυτοι τη γλύτωσαν. 

 

Η Modern Times ξεκίνησε πρώτα με σειρες από το #1, τα τηλεοπτικα adventures,  που ήταν μεν πολύ ωραίες και της ίδιας εποχής, αλλά ο κόσμος φαίνεται πως (όπως κι εγώ) ζητούσε τη συνέχιση των αυθεντικών σειρών. Αλλά εκεί τα μπέρδεψε λίγο. Μετά έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε να κάνει. Έφερε το ονσλοτ, το heroes reborn και τις 4 σειρες Σπαιντερμαν, και τον Wolverine εκείνες της περιόδου νομίζω, με σχετικά μικρή χρονική απόσταση από την αμερικανική κυκλοφορία, και με ακρίβεια στη χρονολογική σειρά. Πληρως οργανωμένη και ποιοτική έκδοση. Δε νομίζω ότι μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο. Εγώ δεν στήριξα την εκδοτική σε εκείνο το στάδιο γιατί εκεινα τα τεύχη ήταν τα πρώτα που είχα αγοράσει στα αμερικανικά και το θεωρούσα διπλό έξοδο να τα ξαναγορασω  τόσο σύντομα, έστω και στα ελληνικά. Επίσης με πέτυχε πάνω στη θητεία. Είναι η μοναδική αγορά ελληνικού κόμικς που σήμερα έχω μετανοιώσει επειδη δεν την έκανα. 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν παιδιά επειδή φαίνεται ότι είστε γνώστες (και για να μην χαθώ στην μετάφραση από τα αγγλικά αν ψάξω μόνος μου στο ίντερνετ :blush2:) είναι εύκολο όποιος μπορεί να μας εξηγήσει τι ακριβώς είναι η τριχρωμία στα κόμιξ; Δηλαδή παλιά η Μάρβελ έβγαζε κόμιξ σε τριχρωμία; Κόκκινο, πράσινο, μπλε (συν ενδεχομένως άσπρο και μαύρο), ή κάποιον άλλον συνδυασμό; Δηλαδή το DOFP είναι εκτυπωμένο σε τριχρωμία; Και επίσης από αυτά τα βασικά τρία χρώματα μπορούσαν να δημιουργήσουν και τα "ενδιάμεσα" χρώματα (πορτοκαλί, κίτρινο κ.λπ.); Τώρα στην σημερινή εποχή ο χρωματισμός που γίνεται στα κόμιξ είναι λογικά από "ψηφιακά" χρώματα. :thinking:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πάντως είναι γεγονός ότι για το Days of Future Past δεν έφταιγε η Μαμούθ, όντως δεν είχαν πρόσβαση στην ιστορία αυτή γι' αυτό και την παρέλειψαν. Ο λόγος ήταν ότι η Μαμούθ δεν έπαιρνε το υλικό απευθείας από την πρώτη δημοσίευσή του στο Uncanny X-MEN, αλλά από την (μεταγενέστερη) σειρά Classic X-MEN που ήταν reprint. Και το Classic X-MEN πήδησε τα δύο τεύχη του Days of Future Past!!!

Η Marvel λοιπόν τους έστελνε το Classic X-MEN και όχι το Uncanny.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

9 ώρες πριν, Lord Makro είπε:

Πάντως είναι γεγονός ότι για το Days of Future Past δεν έφταιγε η Μαμούθ, όντως δεν είχαν πρόσβαση στην ιστορία αυτή γι' αυτό και την παρέλειψαν. Ο λόγος ήταν ότι η Μαμούθ δεν έπαιρνε το υλικό απευθείας από την πρώτη δημοσίευσή του στο Uncanny X-MEN, αλλά από την (μεταγενέστερη) σειρά Classic X-MEN που ήταν reprint. Και το Classic X-MEN πήδησε τα δύο τεύχη του Days of Future Past!!!

Η Marvel λοιπόν τους έστελνε το Classic X-MEN και όχι το Uncanny.

 

 

Αν έπαιρνε από το classic x-men γιατί δεν έβαζε το πολύ ωραίο έξτρα υλικό με τις επιπλέον σκηνές και τις έξτρα σελίδες που είχε γράψει ο Claremont ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.