Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

35 λεπτά πριν, theforce είπε:

Τουλάχιστον είναι μια αύξηση τιμής διαχειρίσιμη, πιστεύω... Βέβαια, για μένα που παίρνω τόμους μία στο τόσο, δεν είναι πρόβλημα, αλλά γενικά νομίζω ότι είναι το μικρότερο δυνατόν κακό...
Μήπως μπορείς να δεις αν στα έξτρα υπάρχει ο χάρτης του Τιτάνα, μεταφρασμένος;

@ theforce   Όχι δυστυχώς δεν υπάρχει, παρά μονο κάποιες εικονογραφήσεις, αρκετές βεβαια 

Επεξεργασία από papous26
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το χαρτι εχει αυξηθει παντου. Η αλλη συλλογη της radnet εχει παει στα 8 απο 7 εδω και αρκετο καιρο οπως επισης εχουν αυξηθει και ενα διευρω τα βιβλια της Bell και ειναι πλεον η στανταρ τιμη στα 12 (υπαρχουν και εξαιρεσεις με καποια πιο χοντρα).  Εδω και την 500αδα Α4 να δειτε για εκτυπωτη θα φριξετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

18 λεπτά πριν, tomas good είπε:

 Μια ματιά αν ρίξουμε σε ολα τα ειδη των χαρτιών στα supermarket που έχουν πάει στο Τιτάνα... αυτη η αύξηση κατά τη γνώμη  μου είναι ελαχιστη.

@ tomas good  και τα ξενόγλωσσα comics στα γνωστά κομιξαδικα πήραν αύξηση λόγω της αυξησης της τιμής του χαρτιού στην Ευρώπη. Ο πόλεμος μετα την ενέργεια χτυπάει τις πρώτες ύλες... το χαρτί... και πλέον και τα comics!

Επεξεργασία από papous26
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

Το χαρτι εχει αυξηθει παντου. Η αλλη συλλογη της radnet εχει παει στα 8 απο 7 εδω και αρκετο καιρο οπως επισης εχουν αυξηθει και ενα διευρω τα βιβλια της Bell και ειναι πλεον η στανταρ τιμη στα 12 (υπαρχουν και εξαιρεσεις με καποια πιο χοντρα).  Εδω και την 500αδα Α4 να δειτε για εκτυπωτη θα φριξετε.

Δυστυχώς έτσι είναι. Ένας πακος α4 inacopia(για όσους ξέρουν την μάρκα) έχει πάει σχεδόν στην διπλή τιμή από περσυ 😔

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μια που δεν υπάρχει ο  χάρτης του Τιτάνα, και για να διασκεδάσουμε κάπως τα δυσάρεστα νέα της αύξησης, τον ανεβάζω μεταφρασμένο, όπως είχα υποσχεθεί την προηγούμενη εβδομάδα σε περίπτωση που δεν υπήρχε στον δεύτερο τόμο του Κ. Μάρβελ ή υπήρχε αμετάφραστος.
Κράτησα τις μεταφράσεις του τόμου όσον αφορά τα ονόματα που χρησιμοποιούνται στις ιστορίες, δηλαδή ΙΣΑΑΚ, ΘΑΝΟΣ, ΜΕΝΤΟΡ, ΚΕΝΤΡΟ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ, για να είναι ακόμη πιο ταιριαστό. Το planet long computer στον αυθεντικό χάρτη, το μετέφρασα ως υπολογιστή πλανητικών διαστάσεων, δε μπόρεσα να σκεφτώ κάτι άλλο. Τα μίλια του αυθεντικού τα μετέτρεψα πολύ χοντρικά σε χιλιόμετρα. Η επίσημη διάμετρος του Τιτάνα είναι 5.152 χλμ.

Προσπάθησα σε στυλ γραμματοσειράς να είναι κοντά στο πρωτότυπο. Έβαλα και ένα μικρό κίτρινο πλαίσιο επειδή το είδα στον χάρτη της Μαμούθ και μου άρεσε.

Ελπίζω να σας αρέσει. Αν δείτε κάποιο λάθος, λογικά θα μπορεί να διορθωθεί.
titanfinal2.thumb.jpg.816732a0421862028eee22abc1476d13.jpg

 

Υπάρχει και ο χάρτης της Μαμούθ που ανέβασε ο Constantinople λίγα σχόλια παραπάνω, σε ποιότητα πολύ καλύτερη από την κανονική όταν είχε κυκλοφορήσει.

 

Βάζω και το αυθεντικό, και νομίζω ότι είμαστε κομπλέ για τη συλλογή.

1589622155_.jpg.3902e45492ce148ef2117f518c2c33222.thumb.jpg.04d024fcd08b002ed3e2d271f25d1ede.jpg

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πραγματικά η αύξηση της τιμής μας λυπεί, αλλά ήταν αναμενόμενο, αφού η άλλη συλλογή της Radnet που δεν έχει τέτοια ποιότητα έγινε πιο γρήγορη η αλλαγή της τιμής...

Μακάρι αυτό να μην είναι αισθητή διαφορά σε πολλούς ώστε να δούμε κάποια στιγμή κι άλλη επέκταση! :pray:Αλλά μάλλον αυτό το φοβάμαι ότι μπορεί να μην γίνει...:sad1:

 

Από την άλλη η συλλογή της Radnet είναι σαν να άφησε την κανονική της τιμή για τους συνδρομητές...

 

Μακάρι να γινόταν κι αυτή η συλλογή με συνδρομή και με έκπτωση για τους συνδρομητές να μην υπήρχε τέτοια αλλαγή...:sad1:

 

Υ.γ. Αλλά πιστεύω ότι ΣΙΓΟΥΡΑ θα υπάρχουν κάποιοι τυχεροί που θα θυμάται ο περιπτεράς την παλιά τιμή και ίσως κάποιοι να γλιτώσουν το 1 ευρώ της αύξησης...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πραγματοποιήθηκαν οι φόβοι μας... αλλά από τη ανακοίνωση για τη αύξηση τιμής της Randet ξέραμε πως η Χασετ θα γινόταν και θύμα αργά ή γρήγορα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λυπηρή, αλλά αναμενόμενη η αύξηση. Δυστυχώς δεν έχει μείνει κάποιο προϊόν που να μην έχει αυξηθεί τους τελευταίους μήνες... :( 

 

Στα θετικά (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) είναι ότι όντως το 1€ αποτελεί μία διαχειρίσιμη αύξηση, που ελπίζω να αντέξουμε σε βάθος χρόνου. :pray:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

 

Μάλιστα. Δυστυχώς ήταν αναμενόμενο ότι θα γινόταν κάποια στιγμή. :crying: Δεν έχω να προσθέσω κάτι διαφορετικό από αυτά που αναφέρουν και τα παιδιά παραπάνω. Τουλάχιστον πάλι καλά που γλιτώσαμε το 12άευρω/13άευρω. Πάντως γενικά, αν δεν με απατά η μνήμη μου, η τιμή της συλλογής σε άλλες χώρες (Αγγλία, Γαλλία) πρέπει να είναι γύρω στο 13άευρω. Εντάξει, μία αύξηση της τιμής παρόλα αυτά είναι μία αύξηση της τιμής. Τίποτα. Αν σας αρέσουν οι ιστορίες που κυκλοφορούν στην συλλογή, και αν μπορείτε να ανταποκριθείτε οικονομικά εννοείται, καλό είναι να την στηρίξετε. Όσο και όπου μπορείτε. :) Κρίμα πάντως που δεν υπάρχει η δυνατότητα της συνδρομής όπως αναφέρει και ο @ olyssesmoore . Θα βοηθούσε πολύ εμάς που ακολουθούμε την συλλογή αδιαλείπτως. Τέλος πάντων.

 

Σε πιο κρίσιμα ζητήματα τώρα. @ theforce τί είναι αυτό που έκανες! :div: Σε ευχαριστώ πολύ! Εμένα μία χαρά μου φαίνεται και η μετάφραση και η γραμματοσειρά που χρησιμοποίησες. :respect: Περιμένω τις προτάσεις σας για το πώς να εκτυπώσω τον χάρτη. Πώς θα φαίνεται καλύτερος; Σε οριζόντια ή κάθετη εκτύπωση*; Ιδού η απορία. :thinking: Αφού κάνω τα παρακάτω (τα παραθέτω σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιο παιδί) λέω να βάλω τον χάρτη μετά την τελευταία σελίδα του τεύχους Κάπτεν Μάρβελ #27.

 

On 24/6/2022 στο 1:25 ΠΜ, kaneda είπε:

..... Αν θέλετε σας αναφέρω παρακάτω και ένα κολπάκι για το πως να την εκτυπώσετε σωστά. Αρχικά αποθηκεύετε την παραπάνω εικόνα στον υπολογιστή σας. Μετά σε ένα αρχείο word εισάγετε την εικόνα που κατεβάσατε. Όταν την εισάγετε στο word πατάτε διπλό κλικ επάνω στην εικόνα. Αφού το κάνετε αυτό θα σας εμφανίσει στην μπάρα εργαλείων την καρτέλα "Μορφοποίηση". Εκεί στο παράθυράκι "Μέγεθος" θα πατήσετε λίγο δεξιά από το όνομά του για να σας ανοίξει το παράθυρο αναλυτικά. Έπειτα στο αναδυόμενο παράθυρο που θα σας εμφανίσει θα ξετικάρετε την επιλογή "Κλείδωμα αναλογιών" και μετά λίγο πιο πάνω στο πεδίο "Ύψος" και "Πλάτος" θα βάλετε τις τιμές "26" και "17" αντίστοιχα (είναι οι διαστάσεις της σελίδας στον τόμο. Τις έχω μετρήσει) και μετά θα πατήσετε "Κλείσιμο". Αφού αποθηκεύσετε το αρχείο όταν θα πάτε να το εκτυπώσετε σε ένα μαγαζί με χαρτικά (εγώ αυτό έκανα επειδή δεν έχω εκτυπωτή) θα πείτε να σας εκτυπώσουν κανονικά το αρχείο σε χαρτί Α4 και έγχρωμο. Το μόνο που θα έχετε να κάνετε εσείς μετά θα είναι να κόψετε με ένα ψαλίδι το γύρω-γύρω της σελίδας. Να αφαιρέσετε δηλαδή από την σελίδα το λευκό πλαίσιο που θα υπάρχει στο χαρτί. Τέλος μπορείτε να βάλετε την σωστή σελίδα πάνω από την λάθος (όπως βάζουμε ένα χαρτί σε έναν φάκελο δηλαδή) και αυτό ήταν. Εγώ τουλάχιστον που το δοκίμασα με βόλεψε αυτός ο τρόπος. ;)

 

* Παράλειψή μου, ξέχασα να το διευκρινίσω παραπάνω. Κάθετη εκτύπωση εννοώ ακριβώς όπως έχει ανεβάσει την εικόνα ο @ theforce , ενώ οριζόντια την εκτύπωση της εικόνας περιστρεφόμενη κατά 90 μοίρες. :D

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Άντε βρε @ kaneda , περίμενα ειδικά εσένα από χθες, πότε θα μπεις για να το δεις!  Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Χαίρομαι που σου αρέσει.

 

Σχετικά με την εκτύπωση, θα συνιστούσα να μην ξετικάρεις την επιλογή "κλείδωμα" αναλογιών, γιατί θα παραμορφωθεί έστω και λίγο η εικόνα. Επίσης, επειδή οι σελίδες του τόμου είναι δεμένες λόγω βιβλιοδεσίας, για να μην προεξέχει η εκτυπωμένη σελίδα  ίσως θα χρειαστεί να κόψεις παραπάνω, (ίσως και μέρος του χάρτη) και τελικά να κρατήσεις λιγότερα από 17 εκατοστά.
Έφτιαξα μια εικόνα με περισσότερο κίτρινο πλαίσιο, ώστε να μπορέσεις να κρατήσεις τις αναλογίες και επίσης αν χρειαστεί να κόψεις και περισσότερο, να μη δημιουργηθεί πρόβλημα. Θα χαθεί μέρος από το έξτρα κίτρινο.
Δηλαδή να κρατήσεις τα 26 εκατοστά και από εκεί και πέρα στην άλλη πλευρά, κρατώντας σταθερές τις αρχικές αναλογίες να κάνεις μια περικοπή δεξιά και αριστερά ώστε να πάει στα 17 εκατοστά ή ίσως και λίγο λιγότερο, λόγω της βιβλιοδεσίας του τόμου, χωρίς κίνδυνο να κοπεί μέρος του χάρτη. 
Ανεβάζω για δεύτερη επιλογή τον χάρτη και χωρίς καθόλου κίτρινο πλαίσιο, που είναι πιο ευέλικτη επιλογή για εκτύπωση. Θα έλεγα ότι στη δεύτερη επιλογή, η μικρή πλευρά του χάρτη θα ήταν καλύτερο να μην ξεπεράσει τα τα 16,3 εκατοστά, για σιγουριά. Δεν έχω εκτυπώσει ακόμα τον δικό μου, οπότε όλα όσα γράφω είναι θεωρητικά.
 

ΤΙΤΑΝ3.jpg

titanfinal3.jpg

 

UPDATE:
Λοιπόν, έφτιαξα και μια τρίτη εκδοχή, ώστε να μην υπάρχουν κίτρινα ή άσπρα πλαισια.σε ολοσέλιδη εκτύπωση. Αντικατεστησα το κίτρινο με...σύμπαν, ώστε ο.τι περισσέψει γύρω από τον χάρτη να μην διαφέρει από την υπόλοιπη εικονα,όσο και αν παραμείνει, και επίσης να κοπεί άνετα όσο χρειαστεί. Ελπίζω να σας αρέσει.

1119235892_4.thumb.jpg.72e959ff61654560cac9faf80dd019cc.jpg

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ theforce Ευχαριστώ θερμά για το εξτραδακι στο όλο έργο του Captain Marvel! Βέβαια δεν το τύπωσα με το τρόπο που περιγράφετε παραπάνω από τον φίλο kaneda..,αλλά είναι πρακτικό και ευδιάκριτο..:D

IMG_20221007_003746.thumb.jpg.8697ecf0df0fb1f7bed8e067b5d1a431.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ωωω! Τέλεια! Ακόμα και έτσι, τα γράμματα παραμένουν σχετικά μεγάλα και διαβάζονται. Φοβόμουν ότι σε αυτη τη διάταξη θα υπήρχε πρόβλημα.

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Φίλε @ theforce  δεν έχω λόγια. Απόλυτος σεβασμός στη δουλειά σου και στο εξτραδάκι που μας πρόσφερες. Το βλέπω εκτυπωμένο από τον @ albert και μπορώ να πω ότι ζηλεύω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

6 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Φίλε @ theforce  δεν έχω λόγια. Απόλυτος σεβασμός στη δουλειά σου και στο εξτραδάκι που μας πρόσφερες. Το βλέπω εκτυπωμένο από τον @ albert και μπορώ να πω ότι ζηλεύω!

Αφού εδω ζήλεψα κι εγώ! :lol: Ανυπομονώ να τον εκτυπώσω! 

Σε ευχαριστώ πολύ! Χαίρομαι που σας αρέσει. Εγώ, αν και σκόπευα να εκτυπωσω τον χάρτη με το κίτρινο πλαίσιο, τελικά θα δοκιμάσω να εκτυπώσω τον χάρτη με τα άστρα, γιατί με επεισε ο @ kaneda για ολοσέλιδη εκτύπωση στις διαστάσεις του τόμου. Αρχικά σκόπευα σε κάτι μικρότερο ή με ξεχωριστό πλαίσιο (το κίτρινο). Με τα μαύρο πλαίσιο με άστρα θα φαίνεται σα να γεμίζει η σελίδα από την εικόνα. Εκτός και αν το μαύρο του πλαισίου διαφέρει στην εκτύπωση από της κεντρικής εικόνας, οπότε το όλο εγχείρημα με την προέκταση του χάρτη και τα αστέρια, θα πρόκειται για αποτυχια

 

Ενημέρωση: Έκανα μια επεξεργασία κειμένου μέσω κινητού στο σχόλιο με τους 3 χάρτες και χάθηκε ο χάρτης με τα έξτρα αστέρια. Το πρόβλημα αποκαταστάθηκε.

Ενημέρωση 2: Όλα οκ με το μαύρο. Εκτύπωσα και αργότερα θα κάνω τα κοψίματα.

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

On 10/5/2022 at 8:41 PM, papous26 said:

Πήρα σήμερα από το κέντρο της Αθήνας τον τόμο 81, με το πολυαναμενομένο μέρος 2 του θανάτου του Captain Marvel και αφού άνοιξα τη ζελατίνα, έπεσε ένα μικρό χαρτάκι κάτω... που όχι δεν ήταν αυτό της τιμής... αλλά αυτό που φοβόμουν... η τιμή αυξάνει από τον επόμενο τόμο στα ~€11... δυστυχώς!!! Και για του λόγου το αληθές:

20221005_203611.jpg

Η αύξηση στην τιμή είναι λογική και κατανοητή. Αυτό που δεν είναι ωραίο είναι ότι γράφουν 9,99€ και 10,99€ αντί για 10€ και 11€. Προσβολή στην νοημοσύνη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πριν από 1 ώρα, jimakoszs97 είπε:

Η αύξηση στην τιμή είναι λογική και κατανοητή. Αυτό που δεν είναι ωραίο είναι ότι γράφουν 9,99€ και 10,99€ αντί για 10€ και 11€. Προσβολή στην νοημοσύνη.

...λες και είμαστε στη λαϊκή... Πάλι καλά που γράφουν όλους τους αριθμούς στο ίδιο μέγεθος και όχι πχ 10,99.

 

Λοιπόν, έκανα κι εγώ την προσθήκη του έξτρα. Την τοποθέτησα στο τέλος του τεύχους 27, στο μέσον του τόμου. Δοκίμασα με 2 τρόπους.


   310955608_473391318065862_5812059603448486880_n.thumb.jpg.8f50630d2d38db0978c451b97f201830.jpg

 

310699595_348583720774486_3961171783875367806_n.thumb.jpg.a8ca078bfccc05825582ef6279c0c376.jpg

 

Με την ευκαιρία, ανεβάζω και την αυθεντική περιβόητη σελίδα του τεύχους 27, τη βρήκα σήμερα στο ίντερνετ.

Captain_Marvel_27-23-AD.thumb.jpg.068730a7d77f81920f1f72e0cddf1b77.jpg

 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 hours ago, jimakoszs97 said:

Η αύξηση στην τιμή είναι λογική και κατανοητή. Αυτό που δεν είναι ωραίο είναι ότι γράφουν 9,99€ και 10,99€ αντί για 10€ και 11€. Προσβολή στην νοημοσύνη.

 

Γιατί πότε είδες σε προϊόντα γενικότερα να γράφεται 10 αντί για 9,99; Επίτηδες γίνεται και δεν θα σταματήσει, γιατί έχει να κάνει με την ψυχολογία του καταναλωτή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

40 min ago , StefanosPap said:

γιατί έχει να κάνει με την ψυχολογία του καταναλωτή.

Ναι, σε βάζουν να πληρώσεις 10 και σε κοροϊδεύουν με τέτοιες γελοιότητες. Γράψε 10. Όμορφα και ωραία. Το 9,99 είναι αποτρεπτικό.
Η συγκεκριμένη έκδοση εδώ πέρα τα αξίζει φουλ άλλωστε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5387
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πάντως σε περίπτερο που έπαιρνα παλιότερα τη συλλογή μία κοπέλα μου έδινε ρέστα το €0,01. Φυσικά και δεν το έπαιρνα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με τη ψυχολογία έχει να κάνει; Εγώ είχα την αίσθηση ότι είναι για λόγους φορολογικούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5387
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

3 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Με τη ψυχολογία έχει να κάνει; Εγώ είχα την αίσθηση ότι είναι για λόγους φορολογικούς.

 

https://euretirio.com/psyxologiki-timologisi/

 

https://www.epixeiro.gr/article/124760

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15 min ago , Captain Cooper said:

Πάντως σε περίπτερο που έπαιρνα παλιότερα τη συλλογή μία κοπέλα μου έδινε ρέστα το €0,01. Φυσικά και δεν το έπαιρνα...

 

Κι εμένα έχει τύχει να μου γυρίσουν μονόλεπτο. Από άτομα που αγοράζω συχνά δεν το παίρνω. Από άλλους που ούτε καν το αναφέρουν, μπορεί και να το ζητήσω επίτηδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Νομίζω ότι πολλά από τα "κόλπα" που αναφέρονται στις ανωτέρω σελίδες πετυχαίνουν μόνο σε... αγράμματους.

 

Επίσης κάποια είναι και αντικρουόμενα. Π.χ. στην προκείμενη περίπτωση:

 

4. Οι καταναλωτές αντιλαμβάνονται ως χαμηλότερες τις τιμές που έχουν λιγότερες συλλαβές. Κάπως έτσι, η σχετική αναφορά δείχνει πως οι τιμές που δεν έχουν δεκαδικά ψηφία εμφανίζονται ως χαμηλότερες στα μάτια των καταναλωτών.

 

vs

 

11. Η ακόλουθη τακτική είναι κάτι που έχουμε παρατηρήσει όλοι και που έχει χρησιμοποιηθεί εκτεταμένα: η χρήση τιμών που τελειώνουν σε 9 ή σε 99. Η συγκεκριμένη ονομάζεται «charm pricing» και σχετίζεται με το ότι οι καταναλωτές θεωρούν τις τιμές που καταλήγουν στους προαναφερθέντες αριθμούς ως χαμηλότερες.

 

:confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εχει να κανει με το πρωτο ψηφιο νομιζω και ποιο φαινεται μικροτερο.  πχ εχει δυο προιοντα ιδια το ενα κανει 10 και το αλλο 9,99.  το 9 χτυπαει στο ματι πιο μικρο και πιο φθηνο απο 10 ασχετα αν πρακτικα κανουν το ιδιο.  Συνηθως κιολας θα γραφεται το μπρστα 9 με μεγαλα μεγαλα γραμματα  ενω η υποδιαστολη και το 99 με μικροτερα ωστε να κολλησεις στο μπροστινο 9.   Εγω παντως τα μαρβελ επειδη τα παιρνω απο το παντα αξιοπιστο ψιλικατζιδικο που με εξυπηρετουν κιολας κρατωντας μου εφημεριδες καθε σουκου ποτε δεν παιρνω τα ρεστα τα μονολεπτα και το ξερουν και αυτοι και πλεον δεν κανουν καν την προσπαθεια να μου τα δωσουν.

 

εδω μου κανει εντυπωση που το χρησιμοποιουν ακομα και σε ακριβα πραγματα πχ αυτοκινητα  16.999 ευρω αντι 17.000  (ενταξει εδω δεν εχει υποδιαστολη αλλα και παλι μου φαινεται σαν κοροιδια)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

On 7/10/2022 στο 12:05 ΠΜ, theforce είπε:

Άντε βρε @ kaneda , περίμενα ειδικά εσένα από χθες, πότε θα μπεις για να το δεις!  Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Χαίρομαι που σου αρέσει.

 

Σχετικά με την εκτύπωση, θα συνιστούσα να μην ξετικάρεις την επιλογή "κλείδωμα" αναλογιών, γιατί θα παραμορφωθεί έστω και λίγο η εικόνα. Επίσης, επειδή οι σελίδες του τόμου είναι δεμένες λόγω βιβλιοδεσίας, για να μην προεξέχει η εκτυπωμένη σελίδα  ίσως θα χρειαστεί να κόψεις παραπάνω, (ίσως και μέρος του χάρτη) και τελικά να κρατήσεις λιγότερα από 17 εκατοστά.
Έφτιαξα μια εικόνα με περισσότερο κίτρινο πλαίσιο, ώστε να μπορέσεις να κρατήσεις τις αναλογίες και επίσης αν χρειαστεί να κόψεις και περισσότερο, να μη δημιουργηθεί πρόβλημα. Θα χαθεί μέρος από το έξτρα κίτρινο.
Δηλαδή να κρατήσεις τα 26 εκατοστά και από εκεί και πέρα στην άλλη πλευρά, κρατώντας σταθερές τις αρχικές αναλογίες να κάνεις μια περικοπή δεξιά και αριστερά ώστε να πάει στα 17 εκατοστά ή ίσως και λίγο λιγότερο, λόγω της βιβλιοδεσίας του τόμου, χωρίς κίνδυνο να κοπεί μέρος του χάρτη.
Ανεβάζω για δεύτερη επιλογή τον χάρτη και χωρίς καθόλου κίτρινο πλαίσιο, που είναι πιο ευέλικτη επιλογή για εκτύπωση. Θα έλεγα ότι στη δεύτερη επιλογή, η μικρή πλευρά του χάρτη θα ήταν καλύτερο να μην ξεπεράσει τα τα 16,3 εκατοστά, για σιγουριά. Δεν έχω εκτυπώσει ακόμα τον δικό μου, οπότε όλα όσα γράφω είναι θεωρητικά.
 

ΤΙΤΑΝ3.jpg

titanfinal3.jpg

 

UPDATE:
Λοιπόν, έφτιαξα και μια τρίτη εκδοχή, ώστε να μην υπάρχουν κίτρινα ή άσπρα πλαισια.σε ολοσέλιδη εκτύπωση. Αντικατεστησα το κίτρινο με...σύμπαν, ώστε ο.τι περισσέψει γύρω από τον χάρτη να μην διαφέρει από την υπόλοιπη εικονα,όσο και αν παραμείνει, και επίσης να κοπεί άνετα όσο χρειαστεί. Ελπίζω να σας αρέσει.

1119235892_4.thumb.jpg.72e959ff61654560cac9faf80dd019cc.jpg

 

Μα γιατί να μην μπορώ να κάνω 20 like στο ποστ σου! :div: Τώρα εγώ φταίω να εκτυπώσω και τις τρεις εικόνες για λόγους πληρότητας; :lol: Πως έχουν πολλές φορές σε κάποιους τόμους της συλλογής στα εξτραδάκια τα προσχέδια των σχεδιαστών. Το πως ξεκίνησε μία εικόνα και το πως κατέληξε. Σε ευχαριστούμε πολύ! :)

 

Όταν εκτύπωσα την επίμαχη σελίδα του Κάπτεν Μπρίτεν (αυτής που της έλειπαν τα μπαλονάκια στο πρωτότυπο) του @ Macchia nera το τελικό αποτέλεσμα (μετά την περικόπη του άσπρου πλαισίου) ήταν η σελίδα να είναι ένα τσακ δεξιά-αριστερά λίγο μικρότερη με αποτέλεσμα όταν πιάνω να γυρίσω την σελίδα, να πιάνω την ακριβώς από πίσω. Στην προκειμένη περίπτωση αυτό δεν με ενόχλησε καθόλου, γιατί θεωρητικά κάθε φορά που θα έφτανα σε αυτό το σημείο δεν θα χρειαζόταν να έβλεπα την ίδια σελίδα δύο φορές (ή να πάλευα με τα δάχτυλά μου για το ποια σελίδα θα έπιανα).

 

Βέβαια εδώ δεν ισχύει το ίδιο πράγμα. Και πάλι όμως και οι διαστάσεις της σελίδας δεξιά-αριστερά να είναι λίγο μικρότερες από το βέλτιστο δεν θα με πειράξει. Δοκίμασα με κλείδωμα αναλογιών να δω πως θα έβγαιναν, αλλά επειδή δεν έχω σταθερό χέρι και για να μην κάθομαι να μετράω με τον χαρακά για να την κόψω, δοκίμασα χωρίς κλείδωμα αναλογιών και κατέληξα στα παρακάτω.

 

image.thumb.png.21b5c3fff32b35083bec518f1ac4763e.png

 

Και οι τρεις εικόνες είναι σε διαστάσεις 17:26 χωρίς κλείδωμα αναλογιών. Αν τις εκτυπώσετε και στην συνέχεια αφαιρέσετε το λευκό πλαίσιο με ένα ψαλίδι οι σελίδες θα μπαίνουν, ακριβώς μπορώ να πω, μέσα στον τόμο. @ theforce το δοκίμασα αυτό που είπες, να κράταγα με κλείδωμα τα 26 και τα 17 να τα "έραβα" με το ψαλίδι, αλλά μου προέκυψε το ακόλουθο το οποίο θα εξηγήσω με ένα παράδειγμα. Έστω η ονομασία των εικόνων "Κίτρινη", "Ζουμ" και "Αστέρια" με την σειρά που τις έχεις παραθέσει παραπάνω. Επίσης έστω η ονομασία οποιασδήποτε από τις τρεις εικόνες της φωτογραφίας μου παραπάνω ως "Βασική" (όπως φαίνονται στο word). Παρατήρησα για τον συγκεκριμένο πάντα προσανατόλισμο με κλείδωμα τα έξης. Η Βασική πάνω στην Κίτρινη ήταν ψιλο-εντάξει και αν και ο χάρτης φαίνεται μικρότερος μπορείς να κόψεις μέρος του κίτρινου χρώματος. Η Βασική πάνω στην Ζουμ αναγκαστικά θα κοβόταν μέρος και του πλανήτη και του μπαλονιού. Η Βασική πάνω στην Αστέρια είναι αυτές που μπορώ να πω ότι μου φάνηκαν να είναι πιο κοντά (πιο ίδιες).

 

@ theforce με όλο τον σεβασμό πιστεύω ότι το αποτέλεσμα των εικόνων και χωρίς κλείδωμα αναλογιών είναι το ίδιο ικανοποιητικό. Τουλάχιστον εγώ δεν παρατηρώ κάποια αισθητή αλλοίωση στην ανάλυσή τους. Σας επισυνάπτω το αρχείο του word να του ρίξετε και εσείς μια ματιά αν θέλετε. Αν σας κάνει κάποια από τις εικόνες και φοβάστε ότι μπορεί να μην κόψετε καλά την σελίδα σε μεγαλύτερες διαστάσεις, απλά διαλέξτε μία από τις τρεις και μετά κάνετε backspace στις υπόλοιπες (σελίδες), ώστε να σας μείνει συνολικά μία μόνο σελίδα την οποία και θα εκτυπώσετε. Μετά απλά αφαιρείτε το λευκό πλαίσιο και η σελίδα είναι έτοιμη. Εγώ όπως φαίνονται στο word σκέφτομαι να εκτυπώσω την δεύτερη σελίδα, αλλά βλέποντας σε πιο πάνω ποστ την σελίδα που εκτύπωσε ο @ theforce , η οποία και είναι κοντά σε αυτήν της τρίτης σελίδας, το ξανά σκέφτομαι λίγο ακόμα.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Δεν τίθεται θέμα...σεβασμου. Όπως έλεγε και ο Μπομπ Ρος, δεν υπάρχει λάθος και σωστό στη εκτύπωση του χαρτ... εεε στη ζωγραφική (αλλά ταιριάζει και για τον χαρτη). Υπάρχει το τι μας αρέσει και τι όχι. Εφτιαξα με τρεις τρόπους ώστε να υπάρχουν επιλογές. Άσε δε, που κανονικά, το "σωστο" με βαση το αυθεντικο κομικ είναι ο χάρτης να μπει οριζόντια και να πιάνει τη μισή σελίδα. Για την ολοσέλιδη εκτύπωση πάντως, ο σκοπός και των 3 χαρτών (κίτρινο πλαίσιο, σκέτο - δηλαδή ουσιαστικά άσπρο πλαίσιο, και διάστημα) είναι να κοπεί μέρος των πλαϊνών για να μην παραμορφώθει η εικόνα. Μπορείς να κάνεις το εξής. Βάλε την εικόνα στο word, με τη διάταξη που θέλεις. Μετά, όπως έγραψες, πήγαινε στην αλλαγή μεγέθους. Εγώ αντί να γράψω απευθείας το 26, έκανα κλικ στη διάσταση της μεγάλης πλευρας και με τη ροδέλα ή με τα βελάκια"πάνω-κάτω" ανέβαινα ή κατέβαινα λίγο λίγο ώσπου να φτάσω το 26,1..Το μέγεθος της άλλης πλευράς αυξομειωνοταν αυτοματα μόνο του. Έφτανε περίπου στα 18,4. Μετά λοιπόν, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι περικοπή της εικόνας, δεξιά και αριστερά. Όχι ζουληγμα, αλλά περικοπή. Κόβεις λίγο από τη μια μεριά, λίγο από την άλλη, ώσπου να φτάσει η μικρή πλευρά στο 17. Αυτό θα φαίνεται στο παράθυρο με το μέγεθος των πλευρών, Περικοπή και μέγεθος είναι δίπλα δίπλα στο παράθυρο των εντολών. 

Δηλαδή, σου προτείνω να κόψεις ψηφιακα την εικόνα ΠΡΙΝ την εκτυπώσεις. 

Δες τη δική μου εκτύπωση. Πιάνει ολόκληρη τη σελίδα χωρίς παραμόρφωση εικόνας. Ρύθμισα κι εκτύπωσα την εικόνα με άλλον τρόπο, αλλά στο word που το είχα δοκιμάσει ακολουθώντας τις οδηγίες σου, έφερα τον χάρτη στα μέτρα του με τον τρόπο που σου έγραψα. (Το word δεν το προτίμησα τελικά, επειδή στον οικιακό μου εκτυπωτή για κάποιον λόγο η εκτύπωση εικόνας με αυτόν τον τροπο υστερεί και θέλει μια έξτρα ρύθμιση, είναι ένα θέμα που έχω γενικά με το Word) 

Επαναλαμβάνω, έφτιαξα με 3 διαφορετικούς τρόπους τον χάρτη (4 με το αρχικό μικρό κίτρινο πλαίσιο), για να υπάρχουν περισσότερες επιλογές, ώστε να μπορεί κάποιος που θελει να τυπώσει τον χάρτη να το κάνει οσο το δυνατόν πιο κοντά στα γούστα του. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Τα πλαίσια φτιάχτηκαν για να κοπούν (όσο χρειάζεται και χωρίς τυψεις), ενώ ο σκέτος χάρτης προοριζόταν για να έχει λευκό πλαίσιο. 

Μπορώ να ανεβάσω έναν χάρτη με τις ακριβείς διαστάσεις που θέλεις, αλλά έχω ηδη τρελάνει τη σελίδα στους χαρτες (κινδυνεύω να γίνω γραφικός και να χαρακτηριστώ ως... χαρτομανής:lol:. Επίσης, όπως έγραψα, θα χρειαστεί και πάλι κόψιμο, όχι συγκεκριμένο, αλλά ανάλογα με τη σελίδα που θα τον τοποθετήσεις. Οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται να το κάνω.

 

Αν δεν σε ενοχλεί η παραμόρφωση της εικόνας, είσαι ήδη οκ. Αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις πρώτα την περικοπή εικόνας στο word και μετά να το τυπώσεις. Εάν μπορείς να κόβεις χωρίς απώλειες, τα 26 εκ. της μεγάλης πλευράς είναι οκ, αλλιώς θα πρότεινα να μεγαλώνεις κατα 1 χιλιοστό ή 2 την εικόνα. Να αφαιρέσουμε μπορούμε, στο να προσθέσουμε υπάρχει πρόβλημα. 

 

Επίσης, με την ευκαιρία, θέλω να σε ευχαριστήσω γιατί και οι οδηγίες σου ήταν πολύ χρήσιμες (ειδικά στο θέμα των διαστάσεων σελίδας με βοηθησαν πολύ) αλλά και επειδή μου έδωσες την ιδέα για το πλαίσιο με τα αστέρια, ώστε η εκτύπωση να φαίνεται ολοσέλιδη, χωρίς ορατό πλαίσιο (παρόλο που έχει χεχεχε). 

 

UPDATE: Λοιπόν, μια που ήδη έχεις κάνει κόπο με το Word και για να μην αρχίσεις πάλι από την αρχή, θα ανεβασω αυτό που είχα ξεκινήσει ήδη. με την εικόνα περικεκομμένη σε διαστασεις 26x17 σε σελίδα Α4, ωστε να είναι έτοιμη προς εκτύπωση χωρίς παραμόρφωση. Ίσως χρειαστεί μια περαιτέρω επεξεργασία αλλά τα βασικά εχουν γίνει. Ελπίζω να μη χαρακτηριστώ γραφικός και να μην αρχίσουν μαζικά τα "αμάν ρε theforce με τον χάρτη σου"... :lol:.

Τιτάν 26x17.docx

 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

@ theforce ,

 

εντάξει δεν υπάρχει αυτό που έκανες με το επισυναπτόμενο αρχείο. :div: Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που αναφέρεις περί διατήρησης κλειδώματος αναλογιών και έπειτα περικοπής της εικόνας δεξιά-αριστερά. Με αυτόν τον τρόπο δεν χαλάει με τίποτα η ανάλυση της εικόνας. Δεν θα το σκεφτόμουν με τίποτα να κρατούσα με κλείδωμα αναλογιών την μία διάσταση 26 και στην άλλη να της έκανα περικοπή μέχρι να πήγαινε στο 17. Και να φανταστείς ότι γενικά έχω μία ευχέρεια στο word. :lol: Μόλις τώρα ετοιμαζόμουν να το κάνω στην εικόνα με τα αστέρια και έπειτα να την ανέβαζα εδώ για να την κατέβαζε όποιο παιδί δεν θα μπορούσε να ασχοληθεί με την όλη διαδικασία στο word, αλλά με πρόλαβες. :moutra2: :lol: Το αρχείο που ανέβασες είναι μία χαρά. Δεν θέλει πολλά πράγματα. Μόνο η μετακίνηση της εικόνας μένει να μετατοπιστεί λίγο πιο κάτω.

 

Επομένως παιδιά όποιος θέλει να εκτυπώσει τον χάρτη μπορεί να κατεβάσει καλύτερα το αρχείο word του @ theforce . Το δικό μου αρχείο word παραπάνω θα το κατεβάσω μιας και πιστεύω ότι δεν χρειάζεται πλέον. Σας επισυνάπτω στο παρόν ποστ εκ νέου το αρχείο του @ theforce , στο οποίο έχω κάνει απλά την μετακίνηση της εικόνας για τα παιδιά που ενδεχομένως να μην μπορούν να χειριστούν το word γενικά.

 

6 ώρες πριν, theforce είπε:

Επίσης, με την ευκαιρία, θέλω να σε ευχαριστήσω γιατί και οι οδηγίες σου ήταν πολύ χρήσιμες (ειδικά στο θέμα των διαστάσεων σελίδας με βοηθησαν πολύ) αλλά και επειδή μου έδωσες την ιδέα για το πλαίσιο με τα αστέρια, ώστε η εκτύπωση να φαίνεται ολοσέλιδη, χωρίς ορατό πλαίσιο (παρόλο που έχει χεχεχε).

 

Χαίρομαι που μπόρεσα και σε βοήθησα. Εγώ ευχαριστώ. :beer5: Δεν θα κουραστώ να ξανά αναφέρω την πόσο τέλεια δουλειά έχεις κάνει. Δεν μπορώ να φανταστώ τί εργαλεία μπορεί να χρησιμοποίησες (για lettering) και πόση ώρα μπορεί να σου πήρε για να κάνεις την όλη μετάφραση του χάρτη, καθώς και τα "γεμίσματά" του (κίτρινο-αστέρια κλπ.).

 

Υ.Γ.: Μεγάλος Μπομπ Ρος... Τί μου θύμισες τώρα... Καθόμουν με τις ώρες παλιά στην ΕΤ3 και τον έβλεπα να ζωγραφίζει. Ο άνθρωπος δεν ζωγράφιζε απλά. "Χορογραφούσε" μέσω του υπέροχου σχεδίου του και μας ταξίδευε σε απίστευτα τοπία. :sleep3:

 

Τιτάν 26x17 1.1.docx

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39481
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  537 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας. Σήμερα αγόρασα τον 81ο τόμο της συλλογής και μου λείπουν δυο παλαιότεροι τόμοι για να την συμπληρώσω. Μου λείπει ο 14ος και ο 17ος τόμος. Μήπως έχει κάποιος από την ομάδα τους τόμους αυτούς και να τους πουλάει ; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σε δύο βδομάδες θα κυκλοφορήσει ο 82ος τόμος Death of Spider-Man. Βλέποντας τους συντελεστές του τόμου Brian Michael Bendis (σενάριο) και Mark Bagley (σχέδιο) "ψήνομαι" να τον αγοράσω, παρόλο που δεν έχω ασχοληθεί με τη σειρά Ultimate Spider-Man. Επίσης η απόφαση μου για αγορά ενισχύεται από την υψηλή βαθμολογία (4,25) του τόμου στην ιστοσελίδα goodreads. Θα ήθελα τη γνώμη των φίλων του forum. Επίσης χρειάζεται να παραγγείλω τον 29ο τόμο Ultimate Spider-Man Δύναμη και Ευθύνη; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5731
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

54 min ago , karolos79 said:

Σε δύο βδομάδες θα κυκλοφορήσει ο 82ος τόμος Death of Spider-Man. Βλέποντας τους συντελεστές του τόμου Brian Michael Bendis (σενάριο) και Mark Bagley (σχέδιο) "ψήνομαι" να τον αγοράσω, παρόλο που δεν έχω ασχοληθεί με τη σειρά Ultimate Spider-Man. Επίσης η απόφαση μου για αγορά ενισχύεται από την υψηλή βαθμολογία (4,25) του τόμου στην ιστοσελίδα goodreads. Θα ήθελα τη γνώμη των φίλων του forum. Επίσης χρειάζεται να παραγγείλω τον 29ο τόμο Ultimate Spider-Man Δύναμη και Ευθύνη; 

 

Το ''Δύναμη και Ευθύνη'' αν θυμάμαι καλά (το είχα διαβάσει παλιότερα online) είναι το origin της σειράς.
Δέν ακολουθώ καθόλου την σειρά Ultimate γιατί το σχέδιο είναι πολύ μακριά απ'τα γούστα μου.
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.