Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, kaneda είπε:

 

 

Να προσθέσω και εγώ όπως έχει αναφερθεί και πιο παλιά από τα παιδιά στο φόρουμ, ότι ο τόμος New Χ-ΜΕΝ: Ε Όπως Εξάλειψη της Ανούμπις περιέχει το τεύχος New Χ-ΜΕΝ Annual vol. 1 2001, το οποίο και δεν περιλαμβάνεται στην έκδοση της Χασέτ. :)

 

Παίζει να το διαβάζω και πρώτη φορά αυτό... Νομίζω πως είχα διαβάσει ότι απλώς παραλήφθηκε τεύχος/η τα οποία όμως συμπληρώθηκαν στο 2ο τόμο! Το επιβεβαιώνετε κι άλλοι ότι λείπει το annual αυτό; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μέσα στο καλοκαίρι ξαναδιάβασα και τους 13 τόμους που έχω πάρει επιλεκτικά μέχρι τώρα απ'την συλλογή της Hachette
και είπα να γράψω τα 7-8 αγαπημένα μου (το ξέρω οτι έχω πάρει λίγους τόμους αλλά αυτή την κουβέντα θα την κάνουμε άλλη φορά):)
Αν θέλετε γράψτε και τους δικούς σας αγαπημένους τίτλους,έχει ενδιαφέρον. Να δούμε και τι αρέσει στον κόσμο.(αυτο ήταν σπόντα για την Hachette που ακόμα
να βγάλει Spiderman στη νέα 60άδα.):beer:
 
1) Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν
2) Daredevil Αναγέννηση
3) Marvels
4) Spider-Man Απώλεια
5) Spider-Man Η Γέννηση του Βένομ
6) Spider-Man Η Επιστροφή
7) Fantastic Four Ο Ερχομός του Γκαλάκτους
8) Wolverine Ο Γέρος Λόγκαν
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2942
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Mandrake είπε:

Παίζει να το διαβάζω και πρώτη φορά αυτό... Νομίζω πως είχα διαβάσει ότι απλώς παραλήφθηκε τεύχος/η τα οποία όμως συμπληρώθηκαν στο 2ο τόμο! Το επιβεβαιώνετε κι άλλοι ότι λείπει το annual αυτό; :thinking:

 

Τώρα έριξα και εγώ μία ματιά στις αντίστοιχες παρουσιάσεις του φόρουμ των ιστοριών Ε Όπως Εξάλειψη και Αυτοκρατορική Εισβολή. Από τα πινακάκια φαίνεται τελικά (μιας και δεν αναφέρεται στο σάιτ της Ανούμπις) ότι το Annual τεύχος περιλαμβάνεται στον τόμο της Αυτοκρατορικής Εισβολής, ο οποίος αποτελεί συνέχεια του τόμου Ε Όπως Εξάλειψη. Η έκδοση της Χασέτ περιλαμβάνει τα τεύχη #114-117 (New Χ-ΜΕΝ: Ε Όπως Εξάλειψη, 22ος τόμος της συλλογής) και #118-126 (New Χ-ΜΕΝ: Αυτοκρατορική Εισβολή, 40ός τόμος της συλλογής). :up:

 

Σημείωση: Το προηγούμενό μου ποστ έχει διορθωθεί.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Παίζει να το διαβάζω και πρώτη φορά αυτό... Νομίζω πως είχα διαβάσει ότι απλώς παραλήφθηκε τεύχος/η τα οποία όμως συμπληρώθηκαν στο 2ο τόμο! Το επιβεβαιώνετε κι άλλοι ότι λείπει το annual αυτό; :thinking:

Λοιπόν όπως γράφει και πιο πάνω ο φίλος @ kaneda

Hachette

Ε Όπως Εξάλειψη #114-117

Αυτοκρατορική Εισβολή #118-126

 

ενώ

Anubis

Ε Όπως Εξάλειψη #114-120

Αυτοκρατορική Εισβολή #121-126 & Annual 2001 & εξτραδάκι το πρωτότυπο σενάριο του #121

(και μάλιστα για να το διαβάσεις το Annual πρέπει να γυρίσεις το βιβλίο 90 μοίρες)

 

Άρα το Annual 2001 δεν υπάρχει στη Hachette

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34876
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 79: X-Men Σχίσμα

 

x-men-schism.jpg

 

Νέος τόμος X-Men έρχεται και μετά τον ρετρό τόμο Iron Man, η Hachette φέρνει μια ιστορία αρκετά πιο σύγχρονη και μάλιστα κατά την άνοδο του Jason Aaron ως ένα από τα πολύ κεντρικά και σημαντικότερα ονόματα της την τελευταία δεκαετία.

 

Ένα Civil War α λα X-Men;

 

X-Men_Schism_Vol_1_5_Cho_Variant.webp

 

Αν κάτι ξέρουμε όλοι είναι ότι μια από τις μεγαλύτερες εσωτερικές κόντρες των X-Men είναι μεταξύ του Cyclops και του Wolverine τόσο λόγω της αγάπης τους για τη Jean Grey όσο και για το διαφορετικό τρόπο σκέψης που έχουν για το πως λειτουργεί η ομάδα. Αυτήν την ιδέα ήθελε να αποτυπώσει στο χαρτί ο Aaron, αλλά με έναν τρόπο που να δείχνει ότι δεν παλεύουν οι δύο ήρωες μεταξύ τους για προσωπικούς λόγους, αλλά διχάζεται ολόκληρη η ομάδα από την κόντρα τους.

 

588b39d77382ebc1bc0d13b6192cc702.jpg

 

Η όλη κόντρα ξεκινάει μετά την ομιλία του Cyclops στα Ηνωμένα Έθνη που ζητάει να παροπλιστούν όλοι οι προγραμματιστές των Sentinels. Μετά από αυτό το κτήριο του ΟΗΕ δέχεται δύο επιθέσεις, από μια ομάδα Sentinels και τηλεπαθητικά από τον Quentin Quire. Ο Quire έχει απελευθερωθεί από το Utopia (τη βάση των X-Men και μέρος όπου ζουν οι μεταλλαγμένοι) από 12χρονο παιδί-θαύμα Kade Kilgore, ο οποίος θα πάρει τη θέση του Μαύρου Βασιλιά στο Hellfire Club, τους παραδοσιακούς εχθρούς των X-Men. To Hellfire Club αποτελείται πλέον από νεότερους σε ηλικία ανθρώπους με πολλά χρήματα και εξουσία.

 

αρχείο λήψης.jpg

 

Η επίθεση στο κτήριο του ΟΗΕ οδηγεί ολόκληρες χώρες να ενεργοποιήσουν τα Sentinels τα οποία όμως επιτίθενται και σε κανονικούς ανθρώπους εκτός μεταλλαγμένων και o Cyclops στέλνει X-Men να τα σταματήσουν. Την ίδια ώρα έχει εγκαίνια το Μουσείο Ιστορίας των Μεταλλαγμένων στο Σαν Φρανσίσκο και εκεί βρίσκονται ο Magneto, η Emma Frost, ο Namor, ο Iceman και ο Colossus με νέους μεταλλαγμένους μέχρι που δέχονται επίθεση από το Hellfire Club.

 

RCO003_1465802783.jpg

 

Εκεί ξεκινάει η ανοιχτή κόντρα Cyclops-Wolverine με τον δεύτερο να είναι τσαντισμένος που ο πρώτος έχει αποφασίσει να μην εκδώσει στις αρχές τον Quire που ξεκίνησε την επίθεση στο κτήριο του ΟΗΕ. Επίσης την ώρα της επίθεσης στο μουσείο θα επικοινωνήσουν και οι δύο τηλεπαθητικά με τη νεαρή Oya και θα της δώσουν διαφορετικές οδηγίες και εκείνη πρέπει να ακολουθήσει μόνο του ενός. Σε όλο το υπόλοιπο κόμικ θα δούμε ότι οι δύο άντρες θα συγκρουστούν μεταξύ τους και παρά τις μάχες που θα δώσουν απέναντι στο Hellfire Club και τους Sentinels, στο τέλος θα οδηγηθούν στο σχίσμα της σπουδαίας ομάδας.

 

Σχέδιο και άλλες πληροφορίες

 

xmenschism7.jpg

 

Αρκετό οφθαλμόλουτρο αφού θα δούμε πέντε διαφορετικούς σχεδιαστές και συγκεκριμένα τους Carlos Pacheco, Frank Cho, Daniel Acuña, Alan Davis και Adam Kubert και έτσι εξυπηρετούνται και οι φανς του πιο κλασικού στυλ με τους Pacheco-Davis και αυτοί που τους αρέσουν πιο καινούριο στυλ σχεδίου με τους Cho, Kubert, Acuña. Γενικά κάθε ένας βάζει την πινελιά του και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό ανά σημεία. Ο τόμος σύμφωνα με το σάιτ της Hachette έχει 216 σελίδες κάτι που μου φαίνεται περίεργο αφού η ξένη έκδοση με τα πέντε τεύχη του Schism συν το X-Men: Regenesis #1 έχει 169 σελίδες. Δεν ξέρω αν είναι λάθος ή αν υπάρχουν τα Prelude και άλλα tie-ins ή one-shots. Το περιμένουμε την άλλη εβδομάδα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2942
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

4 ώρες πριν, Guts είπε:
Μέσα στο καλοκαίρι ξαναδιάβασα και τους 13 τόμους που έχω πάρει επιλεκτικά μέχρι τώρα απ'την συλλογή της Hachette
και είπα να γράψω τα 7-8 αγαπημένα μου (το ξέρω οτι έχω πάρει λίγους τόμους αλλά αυτή την κουβέντα θα την κάνουμε άλλη φορά):)
Αν θέλετε γράψτε και τους δικούς σας αγαπημένους τίτλους,έχει ενδιαφέρον. Να δούμε και τι αρέσει στον κόσμο.(αυτο ήταν σπόντα για την Hachette που ακόμα
να βγάλει Spiderman στη νέα 60άδα.):beer:
 
1) Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν
2) Daredevil Αναγέννηση
3) Marvels
4) Spider-Man Απώλεια
5) Spider-Man Η Γέννηση του Βένομ
6) Spider-Man Η Επιστροφή
7) Fantastic Four Ο Ερχομός του Γκαλάκτους
8) Wolverine Ο Γέρος Λόγκαν

 

Πολύ ωραίο τοπ 8. Πάρα πάρα πολύ δύσκολα κατέληξα και εγώ στο δικό μου τοπ 5+1 (@ Guts τι με έβαλες να κάνω βραδιάτικα :lol:). Οι παρακάτω τόμοι είναι ταξινομημένοι με βάση την σειρά έκδοσής τους στην ελληνική συλλογή, γιατί πολύ απλά δεν μπορούσα να τους ταξινομήσω με σειρά προτίμησης. ;)

 

1. Γούλβεριν (13ος τόμος)

Βασικά η πρώτη θέση αποτελεί εξαίρεση μιας και σε αυτήν συγκαταλέγονται όλοι οι τόμοι του Γούλβεριν που έχουν κυκλοφορήσει στην συλλογή. Απλά από όλους αυτούς ο πρώτος τόμος που θα έπιανα να (ξανά) διαβάσω θα ήταν ο 13ος.

2. Ντέρντεβιλ: Αναγέννηση (14ος τόμος)

3. Κάπτεν Μπρίτεν: Ένας Παράλογος Κόσμος (18ος τόμος)

4. The Amazing Σπάιντερ-Μαν: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν (20ός τόμος)

5. Οίκος του Μ (41ος τόμος)

+1. Uncanny Χ-ΜΕΝ: Δεύτερη Γέννηση (52ος τόμος)

 

Επίσης θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου στο ότι μας έχει λείψει να δούμε κάποιον τόμο του Σπάιντερ-Μαν στην συλλογή. Όμως ας κάνουμε λίγη υπομονή καθώς στις 21 Οκτώβρη, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα κυκλοφορήσει η ιστορία με τον θάνατο του Σπάιντερ-Μαν του ultimate σύμπαντος. :mafia:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πώς μου αρέσουν οι λίστες!  Θα φτιάξω κι εγώ μία

 

1. Hulk Σιωπηλές Κραυγές 

2. Fantastic Four Ασύλληπτη Παγίδα 

3. Wolverine - Wolverine

4. Daredevil Αναγέννηση

5. The Incredible Hulk Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο κ΄ Δεύτερο

6. Avengers Μάχη στο χρόνο, Μέρος Πρώτο κ΄ Δεύτερο

7.The Amazing Spider-Man Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν

8.  Wolverine Η Αρχή

9. Wolverine Όπλο Χ

10. Deadpool Οι Μυστικά Μυστικοί Πόλεμοι 

11. Wolverine Ο Γέρος Λόγκαν

 

Πολλά βγήκαν. Α, και τα δύο Punisher θα έβαζα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Ορίστε και μια δική μου λίστα (οι τίτλοι δεν είναι σε κάποια συγκεκριμένη σειρά):

The Incredible Hulk: Σιωπηλές Κραυγές
Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα
The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ
Avengers: Μάχη στο χρόνο
Marvels
Punisher: Η Επιστροφή
The Ultimates: Υπεράνθρωποι
Wolverine: Η Αρχή
Black Panther: Ποιος είναι ο Μαύρος Πάνθηρας
Thunderbolts: Έμπιστα Τέρατα

+ το Τελευταίο Κυνήγι του Kraven που είχα ήδη διαβάσει από την Οξύ

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2942
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ nikolas12 άλλο ένα εξαιρετικό preview. :up:

 

Περιμένω πως και πως να γνωρίσω επιτέλους τον φημισμένο Τζέισον Άαρον. Η δουλειά του στους τίτλους της Μάρβελ νομίζω ότι μιλάει από μόνη της. Από το λίγο που καταφέρνω να ρίχνω μία ματιά που και που στους τωρινούς τίτλους της Μάρβελ, μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ο Άαρον την τελευταία δεκαετία παίζει ότι ρόλο έπαιζε ο Μπέντις στα '00s, ή εναλλακτικά ότι ρόλο έπαιζε ο Σταν Λι στα '60s. Και οι τρεις τους έχουν περάσει από πολλούς και διαφορετικούς τίτλους καταφέρνοντας παράλληλα να αφήσουν ανεξίτηλα το στίγμα τους σε κάποιους από αυτούς.

 

Τώρα για το σχέδιο του επερχόμενου τόμου των Χ-ΜΕΝ δεν σας κρύβω ότι με προβληματίζει λίγο η πλειάδα των σχεδιαστών που συμμετέχουν σε αυτόν, αλλά από την άλλη βλέποντας ονόματα σαν του Άλαν Ντέιβις, του Φρανκ Τσο και του Κάρλος Πατσέκο (καλλιτεχνών που έχουμε γνωρίσει μέσα από την συλλογή και το σχέδιό τους μου άρεσε), όσο να 'ναι αυτό με καθησυχάζει κάπως. Επιπλέον από ότι βλέπω θα γνωρίσουμε και τον Άνταμ Κιούμπερτ, τον αδερφό του Άντι Κιούμπερτ, τις δουλειές του τελευταίου και έχουμε ήδη γνωρίσει από παρελθοντικούς τόμους της συλλογής. Για να δούμε, η περιέργεια χτυπάει κόκκινο. :mafia:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

25 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Το X-Men: Σχίσμα ήρθε στα ελληνικά από τη Hachette και το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο προστέθηκαν στη βάση μας!

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0079.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0079z.jpg

 

Ο επόμενος τόμος είναι ο πρώτος εκ των δύο από το The Life and Death of Captain Marvel που προσωπικά τον περιμένω με τεράστιο ενθουσιασμό!

 

img20220908_10034645.jpg

Και εγώ το περιμένω πώς και πώς άλλα πολύ ξενερωσιά ο τίτλος χάθηκε να αυτοσχεδιάσουν ας βάζανε ΚΑΠΤΕΝ ΜΑΡΒΕΛ η ζωή εδώ τελειώνει σβήνει το καντήλι μου

Καλά και χωρίς το καντήλι βρε αδελφέ δεν θα τα χαλάσουμε εκεί 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Με ενθουσιασμό υποδεχόμαστε την 4η (Καμπανας, Μπλεκ, Μαμουθ) εκδοση των ίδιων πάνω κάτω ιστοριών του Starlin στον Captain Marvel στην Ελλάδα.

 

Μήπως είμαστε Marvel Cosmic Addicts στην Ελλάδα και δεν το ξέρουμε ; 

 

Χαχαχαχαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5169
  • Reputation:   55360
  • Achievement Points:  5340
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

4η και καλύτερη! Αλλά πρώτη για το graphic novel "Ο Θάνατος του Κάπταιν Μάρβελ" που έχει ο 2ος τόμος.

 

Γενικά δεν χορταίνω να διαβάζω Κάπταιν Μάρβελ, οπότε η νέα έκδοση είναι ευκαιρία και αφορμή να ξαναδιαβάσω! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94399
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σαν Ντισνεάκιας στα νιάτα μου, δεν είχα την ευκαιρία να διαβάσω την εν λόγω ιστορία από τις παλαιότερες κυκλοφορίες της στην Ελλάδα. :) 

 

Βλέπω, όμως, ότι επικρατεί ενθουσιασμός στις τάξεις εκείνων που σκαμπάζουν από Marvel, οπότε περιμένω με ανυπομονησία (κι αυτόν) τον τόμο! :mafia:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34876
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εμείς πάντως που τότε ήμασταν αγέννητοι και μετά δεν ήμασταν συλλέκτες να μαζέψουμε τεύχη ή να βρούμε ποια ιστορία βρίσκεται σε ποια, μας βολεύει που θα φέρουν το Captain Marvel για ακόμα μία φορά και ειδικά σε μια τόσο ωραία έκδοση :) Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και λατρεύω και τον Starlin προσωπικά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94399
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Εμείς πάντως που τότε ήμασταν αγέννητοι...

 

Να ξέρεις ότι με πλήγωσες... και σε είχα συμπαθήσει! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επιτέλους Κάπταιν Μάρβελ(ο ένας και μοναδικός, άντε μην ανοίξω το στόμα μου πάλι...)  του Jim Starlin σε μια όμορφη έκδοση που θα αντικαταστήσει τις παλιές μου που καταστράφηκαν. Έχω λόγο να ζήσω τον επόμενο μήνα(ε, μια δόση υπερβολής δεν έβλαψε ποτέ κανέναν)

Επεξεργασία από v hunter d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το περιμένω και εγώ πως και πως, διάβασα το infinity gauntlet στις αρχές της χρονιάς και ενθουσιάστηκα τρελά, τόσο οσο να ψάξω να βρω αν μας επιφυλάσσει η επίσημη συλλογή κάτι από Starlin στο μέλλον.

 

Βέβαια το infinity war μου τα χάλασε λίγο, αλλά ακόμα και τώρα ο πήχης είναι ψηλά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Captain Marvel και ξερό ψωμί. :)

Αναμένουμε την έκδοση του πρώτου τόμου με μεγάλη ανυπομονησία και φυσικά του δεύτερου που αποτελεί τον επίλογο της σειράς, του οποίου το Marvel Graphic Novel #1: The Death of Captain Marvel, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχει δημοσιευθεί στη χώρα μας. :mafia:

Θυμάμαι, όταν ξεκίνησα να διαβάζω από τη Μαμούθ τις ιστορίες του, είχα εντυπωσιαστει από το σχέδιο του Jim Starlin. Εκεί γνώρισα και το χαρακτήρα του Thanos. Μετά από 25 και πλέον χρόνια και ενώ είχα σταματήσει να διαβάζω κόμικ, πήγα με παρέα να δω τους Avengers στη μεγάλη οθόνη (The Avengers 2012). Στο post credit scene της ταινίας βλέποντας, στο τελευταίο καρέ, τη μορφή του Thanos, φώναξα αυθόρμητα το όνομα του. Η παρέα μου γύρισε και με κοίταξε περίεργα. Στη συνέχεια με ρωτούσαν ποιος είναι αυτός ο τύπος και πως ήξερα το όνομα του. Τι να τους εξηγήσω εκείνη την ώρα. :thinking: :) 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5169
  • Reputation:   55360
  • Achievement Points:  5340
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Έπρεπε να τους πεις ότι ήταν ο Θάνος το Πανίσχυρο Κολοκυθάκι της Φρουτοπίας! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Όντως υπερκλασικές ιστορίες που όμως είναι πολυδημοσιευμένες στη χώρα μας.

Θα μπω σε πειρασμό να τα ξαναπάρω...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5169
  • Reputation:   55360
  • Achievement Points:  5340
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μαζεμένες όλες μαζί σε πολυτελή έκδοση! Επιβάλλεται να τις ξαναπάρουμε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2134 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

On 8/9/2022 στο 11:55 ΠΜ, constantinople είπε:

4η και καλύτερη! Αλλά πρώτη για το graphic novel "Ο Θάνατος του Κάπταιν Μάρβελ" που έχει ο 2ος τόμος.

 

Γενικά δεν χορταίνω να διαβάζω Κάπταιν Μάρβελ, οπότε η νέα έκδοση είναι ευκαιρία και αφορμή να ξαναδιαβάσω! :)

Εχω κάνει  ηδη preorder  το omnibus μεγάλη αδυναμία ο Κάπταιν ...ειδικά στον Μπλεκ δεν τον χόρταινα...

STL236038.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

On 8/9/2022 στο 5:30 ΜΜ, diotsoumas είπε:

Το περιμένω και εγώ πως και πως, διάβασα το infinity gauntlet στις αρχές της χρονιάς και ενθουσιάστηκα τρελά, τόσο οσο να ψάξω να βρω αν μας επιφυλάσσει η επίσημη συλλογή κάτι από Starlin στο μέλλον.

 

 

Μιας που το ανεφερες (βγαινω λιγο of topic) ,σε μηνυμα που εστειλα στη σελιδα της ΟΞΥ στο ΦΒ μου απαντησαν οτι ετοιμαζουν επανεκδοση και θα εχουμε ανακοινωση συντομα.:mafia: Ψηνομαι πανω απο ενα χρονο να το διαβασω , το χαριζε κυριολεκτικα το Public περυσι και δεν πηγα να το παρω λογω κοβιντ...:crying::wall:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αλήθεια? Εντύπωση μου κάνει, τόσο φθηνά που τα εδινε το public οποίος ήταν να το πάρει θα το πήρε, πόσες κοπιες ακόμα να πουλήσουν. Μήπως να βγάλουν το 3ο infinity να γουστάρουμε? :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

4 λεπτά πριν, diotsoumas είπε:

Αλήθεια? Εντύπωση μου κάνει, τόσο φθηνά που τα εδινε το public οποίος ήταν να το πάρει θα το πήρε, πόσες κοπιες ακόμα να πουλήσουν. Μήπως να βγάλουν το 3ο infinity να γουστάρουμε? :mafia:

 

Οριστε, να ενας χαζος που δεν το πηρε :wall:  Εψαχνα μετα καιρο σε αγγελιες, καποιοι "εξυπνακιδες" το μεταπουλουσαν σε βεντορα κλπ στα 30ευρα... Προφανως απο μενα δεν θα τα παρουν ποτέ , θα περιμενω οσο χρειαστει. 

Θα προτιμουσα βεβαια να βγαλουν ολο το Infinity Saga σε εναν μεγαλο τομο :pray:

Επισης τους ρωτησα αν υπαρχει περιπτωση να εκδοσουν το Crisis on infinite earths στα ελληνικα, αλλά καμμια απαντηση...:sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Lord Makro είπε:

Όντως υπερκλασικές ιστορίες που όμως είναι πολυδημοσιευμένες στη χώρα μας.

Θα μπω σε πειρασμό να τα ξαναπάρω...

 

Οι τόμοι εκτός από τα Captain Marvel #25-34, θα περιέχουν και τα The Invincible Iron Man #55,  Marvel Feature #12, Avengers #125 και Marvel Graphic Novel #1. Επομένως αξίζουν τα λεφτά τους. 🤑

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35154
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1633 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Παίδες μήπως γνωρίζει κάποιος στην Ρόδο (πόλη) που μπορώ να βρω την αγαπημένη μας συλλογή ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2942
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα τι είναι αυτά που διαβάζω παραπάνω; Μόλις έχει κυκλοφορήσει τόμος των Χ-ΜΕΝ στην συλλογή και εμείς μιλάμε για "κάποιον" Κάπτεν Μάρβελ που έγραψε "κάποιος" Τζιμ Στάρλιν; Για μία ιστορία που από τον τίτλο της και μόνο μας σποϊλάρει το τέλος του χαρακτήρα; Αα, δεν μου αρέσουν αυτά. :lol:

 

Εντάξει, εννοείται ότι αστειεύομαι. :) Ο Τζιμ Στάρλιν, ο συγγραφέας (και εν μέρει σε κάποια και σχεδιαστής) του The Infinity Trilogy Saga, της δίτομης ιστορίας του Adam Warlock (που δυστυχώς δεν θα δούμε στην δεύτερη 60άδα), καθώς και του Marvel: The End; Τί να λέμε τώρα! :valt: Ο άνθρωπος είναι ο μπαμπάς των cosmic ιστοριών! Ήδη από τα σχόλιά σας είμαι και εγώ φουλ hypeαρισμένος για τους δύο επερχόμενους τόμους της συλλογής (λογικά και τα δύο μέρη θα κυκλοφορήσουν back to back). Μάλιστα κάπου έχω διαβάσει (και σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ από πού) ότι οι ιστορίες του Κάπτεν Μάρβελ δεν ήταν ιδιαίτερα αγαπητές στο αναγνωστικό κοινό εκείνης της εποχής. Για τον λόγο αυτό, τότε ήταν που η Μάρβελ αποφάσισε να εκδώσει την ιστορία με τον θάνατο του Κάπτεν, προκειμένου να μπορέσει να "απαλλαχθεί" από τον χαρακτήρα. Τελικά όμως τι έγινε αφού οι αναγνώστες διάβασαν την ιστορία του Στάρλιν; Το ίδιο πράγμα που έγινε όταν οι άνθρωποι της Μάρβελ αποφάσισαν να "καταργήσουν" την μαύρη στολή του Σπάιντερ-Μαν την δεκαετία του '80, επειδή το τότε αναγνωστικό κοινό είχε αντιδράσει αρνητικά στην εμφάνιση της νέας στολής του αραχνάκια. Η απάντηση είναι ότι οι αναγνώστες ήθελαν και άλλες ιστορίες με τον εκλιπόντα Κάπτεν Μάρβελ (παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος).

 

Επίσης όσον αφορά για τις υπόλοιπες ιστορίες του Στάρλιν που υπάρχουν στην συλλογή... μισό λεπτό με ειδοποιούν από το κοντρόλ για μία είδηση της τελευταίας στιγμής. Αγαπητοί συμφορουμίτες είμαι στην δυσάρεστη θέση να σας ενημερώσω με πάρα πολύ μεγάλη επιφύλαξη ότι η original συλλογή του εξωτερικού (Marvel Ultimate Graphic Novels Collection 2012), καθώς και η re-released συλλογή επίσης του εξωτερικού (Marvel Ultimate Graphic Novels Collection 2016), πρόκειται λίαν συντόμως να φτάσουν στο τέλος τους. :crying:

 

Παράθεση

In a post by British Comic Heroes via Facebook on 10/06/2022 it was said that Hachette were calling time on the Marvel - The Ultimate Graphic Novel Collection at issue 280

 

Subscribers to the more recent Marvel Graphic Novel Collection (2016) received a letter with their package containing issue 170 advising the collection had now ended. This confirmed the 2016 collection would be ending 110 graphic novels short of the original 2012 collection.

 

Η πηγή είναι από εδώ (τέταρτη και πέμπτη παράγραφος).

 

Δυστυχώς (πάλι), δεν μπορούσα να επιβεβαιώσω αυτά που αναφέρονται για την συλλογή του 2012 καθώς το Reference που έχει (το υπ' αριθμόν "13") δεν μου ανοίγει κάτι συγκεκριμένο όταν πατάω επάνω του. Μου βγάζει μία σελίδα όπου λέει κάτι του τύπου "Η Σελίδα δεν βρέθηκε". Αν και μάλλον η συλλογή του 2012 όντως θα σταματήσει με τον 280ό τόμο της, παρόλα αυτά καλού-κακού ας κρατήσουμε και μία "πισινή". :Suspicious:

 

Διαβάζοντας τα νέα και εάν όντως αυτά ισχύουν τελικά, μπορώ να πω ότι αισθάνομαι αυτό που λένε "ούτε κρύο, ούτε ζέστη". Εντάξει, η συλλογή του 2012 έτρεχε κοντά για δέκα ολόκληρα χρόνια, όπου μέσα σε αυτά κυκλοφόρησε έναν αξιοσέβαστο αριθμό κορυφαίων ιστοριών και όχι μόνο. Βέβαια θα μπορούσε μέσα στα χρόνια να κυκλοφορούσε και κάποιους επίσης κορυφαίους τίτλους των Uncanny Χ-ΜΕΝ (εντελώς τυχαίο παράδειγμα), αλλά ας μην γκρινιάξω τώρα στα τελειώματα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το πως και δεν αποφάσισαν να σταματήσουν την συλλογή στους 300ους τόμους. Βάζοντας καμιά δεκαριά τόμους των Χ-ΜΕΝ (πάλι τυχαίο παράδειγμα :P), τρεις/τέσσερις ιστορίες του Σπάιντερ-Μαν, λίγο από Εκδικητές και λίγο από κάποιον "νέο" χαρακτήρα που δεν είχε λάβει ποτέ πριν στην συλλογή δικό του αυτόνομο τόμο, όπως η Κάπτεν Μάρβελ (αυτό δεν είναι τυχαίο παράδειγμα), και τσουπ, συμπληρώθηκε η υπολειπόμενη 20άδα. Το "ούτε κρύο, ούτε ζέστη" φυσικά πηγάζει από το γεγονός ότι η δική μας συλλογή βρίσκεται μόλις στην δεύτερη 60άδα και ότι, σε θεωρητικό πλαίσιο πάντα, διαθέτει έτοιμο μελλοντικό υλικό για "τροφοδοσία". Επομένως εμείς σε πρώτη φάση δεν έχουμε να ανησυχούμε για κάτι (πάλι ξανά λέω σε θεωρητικό πλαίσιο, γιατί τόσα απρόοπτα γίνονται στον κόσμο). Ας ελπίζουμε ότι η συλλογή μας θα συνεχίσει για πολύ καιρό ακόμη προσφέροντάς μας μερικές από τις σπουδαιότερες ιστορίες του Οίκου των Ιδεών. :pray:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Πολύ καλό το 79 με τους X-MEN.

 

Και είναι και τούμπανο με 8 τεύχη.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  35
  • Reputation:   181
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καλησπέρα σε ολους

Έχασα τον προηγούμενο τόμο (x men schism). Πρώτη φορά χάνω τόμο εντωμεταξύ, από προγραμματιστηκα στις διακοπές του Αυγούστου προφανώς και μπέρδεψα τις εβδομάδες, μόλις τώρα διαπίστωσα ότι έχω κάνει λάθος. 

Υπάρχει περίπτωση να το έχει δει κανείς να κυκλοφορεί ακόμα πουθενα στην Αθήνα;  Στην Πλακεντίας που τσέκαρα έχει εξαντληθεί. Αν έχει δει κανείς κάτι ας μου στείλει, αλλιως θα το παραγγείλω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.