Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1680
  • Reputation:   6612
  • Achievement Points:  1744
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για τους μερακλήδες υπάρχει και ο ΧΟΛΥΚ :lol:

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35175
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 75: Avengers Επανένωση

 

51oSi9EN7pL.jpg

 

Ένας ακόμα τόμος που έχουμε δει στα ελληνικά από τις Εκδόσεις Οξύ, το Avengers: Prime ή Avengers Επανένωση έρχεται και από την Hachette και ώρα να δούμε τι αφορά.

 

Σύνδεση με άλλες ιστορίες

 

4vw3vegp84011.webp

 

Θυμόμαστε όλοι τι συνέβη στο Civil War... Λόγω του συμφωνητικού για τους υπερήρωες, οι ήρωες χωρίστηκαν σε στρατόπεδα και οι Avengers διαλύθηκαν. Ακριβώς μετά έχουμε το θάνατο και την αναγέννηση του Captain America, ο οποίος πλέον είναι ο Steve Rogers. Ύστερα είχαμε το Secret Invasion (τόμος 70 της συλλογής) στο οποίο ο Norman Osborn αποδεικνύεται κομβικός παίκτης και παίρνει τη διοίκηση της Ασπίδας (έχοντας θητεία και με Thunderbolts που είδαμε στον τόμο 72). Ο Osborn ξεκινάει το Dark Reign που επηρεάζει όλα τα κόμικ της Marvel φορώντας σε υπερκακούς στολές ηρώων αποδίδοντας τους χάρη.

 

avengersprime6.jpg

 

Παράλληλα με όλα αυτά έχουμε το Thor: Αναγέννηση (τόμος 7 της συλλογής), στο οποίο ο Thor παίρνει την ξεριζωμένη Asgard και την εγκαθιστά στη Γη. Ο Osborn δεν το βλέπει με καλό μάτι και αποφασίζει να επιτεθεί, κάτι που λαμβάνει χώρα στο Siege που θα είναι ο τόμος 84 και αυτό θεωρώ και κορυφαίο λάθος της συλλογής, καθώς το Avengers: Επανένωση διαδραματίζεται ακριβώς μετά τα γεγονότα του Siege. Ας δούμε λοιπόν τι έχουμε...

 

Η ιστορία

 

d0c0f3367f6e288d1c2d6f5d388e08e7.png

 

Στο τέλος λοιπόν του Siege, o Osborn χάνει τη μάχη (και τελειώνει το Dark Reign), αλλά η Asgard είναι σχεδόν διαλυμένη. Ο Iron Man και ο Steve Rogers προσπαθούν να παρηγορήσουν τον Thor λέγοντας του ότι η πόλη του θα ανοικοδομηθεί, αλλά μετά από λίγο οι δύο άντρες λογοφέρουν σχετικά με όσα έγιναν στο Civil War. O Thor τους λέει να σταματήσουν και τους πηγαίνει στο παρατηρητήριο του Heimdall από το οποίο ο καθένας μπορεί να ταξιδέψει στα Realms και φοβάται μην αποκτήσουν πρόσβαση άτομα που δεν πρέπει.

 

tumblr_629377dbb8cfa1857c41198c5cdc21c7_a7f56d5b_1280.png

 

 

Μια ξαφνική ενεργειακή δύναμη τους απορροφά και οι τρεις πρώην φίλοι βρίσκονται ξαφνικά σε διαφορετικές τοποθεσίες ο καθένας. Θα αντιμετωπίσουν πολλούς κακούς του Thor όπως την Enchantress, τον Fafnir και κυρίως τη Hela και μέσα από τις περιπέτειες τους, οι τρεις άντρες θα καταλάβουν πως λειτουργούν πολύ καλύτερα ως ομάδα και ότι πρέπει μετά από χρόνια να αφήσουν στην άκρη τις διαφορές και τις διαφωνίες τους και να ξαναφτιάξουν τους Avengers.

 

Άλλα στοιχεία και σε ποιους προτείνεται

 

iron-man-cap-hug.jpg

 

Αν και στο σάιτ της Hachette γράφει ότι έχει 256 σελίδες, πρέπει να είναι λάθος, καθώς η ιστορία είναι αρκετά μικρή με πέντε τεύχη οπότε ο τόμος πρέπει να κυμαίνεται στις 120-130 σελίδες ανάλογα και με τα αφιερώματα. Στο σχέδιο έχουμε τον μεγάλο Alan Davis που είχε σχεδιάσει και τον πρώτο τόμο του Captain Britain και το Fantastic Four: The End, ο οποίος κάνει κλασικά πολύ ωραία δουλειά. Δεν είναι τόσο τρομερή ιστορία ή επική, μικρή και γρήγορη θα την έλεγα, ωστόσο αν θέλετε να την τοποθετήσετε χρονικά μαζί με άλλα κόμικ, τότε αξίζει να την έχετε. Την περιμένουμε την επόμενη εβδομάδα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 14/7/2022 στο 9:58 ΠΜ, ProfPhillipMortimer είπε:

Καταπληκτικό το επόμενο τεύχος με φοβερές ιστορίες που έκλεισαν τον πρώτο κύκλο της αρχικής σειράς X-Men

 

On 14/7/2022 στο 11:00 ΠΜ, PowerRangers8 είπε:

Επιτελούς μια αγαπημένη μας ρετρό ιστορία με τους X-Men μας. Χρειαζόμαστε ένα μικρο διάλειμμα από τα σύγχρονα κεφάλαια.

 

Έτσι, τέτοια θέλω να διαβάζω. Μας έρχεται τόμος των Χ-ΜΕΝ με τον Χάβοκ στο εξώφυλλο! Για πάμε να ανεβαίνουμε λίγο! :blob7: Πείτε μου μόνο ότι η Πολάρις θα συμμετέχει στον επερχόμενο τόμο. :blush2:

 

20 ώρες πριν, Ilias είπε:

Καλησπέρα, παίδες, χρειάζομαι λιγάκι βοήθεια. Επειδή δεν έχω πρόσβαση στα αρχεία μου και έχω χάσει πάρα πολλή ώρα ψάχνοντας στα ράφια μου, θυμάται κανείς πώς μεταφράζεται το αρκτικόλεξο Α.Σ.Π.Ι.Δ.Α. (S.H.I.E.L.D.)?

 

20 ώρες πριν, hudson είπε:

Μήπως είναι αυτό; (χωρίς να το γνωρίζω)

 

Αν δεν το έβρισκα θα έσκαγα. :lol: @ Ilias αν και μάλλον μπορεί να μην το χρειάζεσαι πλέον το αρκτικόλεξο Α.Σ.Π.Ι.Δ.Α. σημαίνει (σύμφωνα με τον 62ο τόμο, Κάπτεν Αμέρικα & ο Φάλκον) Ανώτερο Στρατιωτικό Πολιτικό Ίδρυμα Διεθνούς Αντικατασκοπείας. :up:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1874 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, kaneda είπε:

 

 

Έτσι, τέτοια θέλω να διαβάζω. Μας έρχεται τόμος των Χ-ΜΕΝ με τον Χάβοκ στο εξώφυλλο! Για πάμε να ανεβαίνουμε λίγο! :blob7: Πείτε μου μόνο ότι η Πολάρις θα συμμετέχει στον επερχόμενο τόμο. :blush2:

 

 

 

Αν δεν το έβρισκα θα έσκαγα. :lol: @ Ilias αν και μάλλον μπορεί να μην το χρειάζεσαι πλέον το αρκτικόλεξο Α.Σ.Π.Ι.Δ.Α. σημαίνει (σύμφωνα με τον 62ο τόμο, Κάπτεν Αμέρικα & ο Φάλκον) Ανώτερο Στρατιωτικό Πολιτικό Ίδρυμα Διεθνούς Αντικατασκοπείας. :up:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Βέβαια, η φάση είναι τομέιτο τομάτο, αλλά καλό είναι να υπάρχει μια συνέπεια σε τέτοια πράγματα!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35175
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 76: X-Men Το Λυκόφως των Μεταλλαγμένων

 

1657780846209.jpg.35f1b1bb9f09e465aae6e4b782992e06.jpg

 

Ένας ακόμα τόμος με αρκετά παλιές ιστορίες ετοιμάζεται να βγει και δεν ξέρω αν θα προλάβουμε να τις δούμε κάποια στιγμή πολύ μελλοντικά στην άλλη συλλογή, ωστόσο εδώ έχουμε μια ένωση ιστοριών από τους X-Men σε μια εποχή που δεν ήταν τόσο πολύ στα τοπ τους.

 

tumblr_inline_n8plloUTcX1sbqej1.jpg

 

Με αρχή το Uncanny X-Men #50 και με τελευταίο το #59, το Λυκόφως των Μεταλλαγμένων έχει δύο διαφορετικά δίδυμα δημιουργών στην αρχή τους Arnold Drake και Jim Steranko και καταλήγει με τους θρυλικούς Roy Thomas και Neal Adams, ενώ έχουμε και σχέδιο από τον Don Heck σε κάποια τεύχη. Ουσιαστικά πρόκειται για μια συλλογή διαφορετικών ιστοριών με πρωταγωνιστές μερικούς από τους original χαρακτήρες της ομάδας πριν την εποχή των Storm, Wolverine και του γενικότερου revamp της σειράς.

 

RCO004_1469027612.jpg  RCO008_1469029372.jpg

 

Οι ιστορίες επικεντρώνονται γύρω από διαφορετικούς χαρακτήρες. Σε πρώτη φάση η ομάδα με αρχηγό τον Scott Summers ή Cyclops έρχεται αντιμέτωπη με τον Mesmero, έναν πιστό ακόλουθο του Magneto που έχει απαγάγει τον Iceman και τη Lorna Dane στη μυστηριώδη Πόλη των Μεταλλαγμένων και προσπαθεί να αφυπνίσει τις δυνάμεις της Lorna. Σε μια άλλη ιστορία έχουμε την επιστροφή των Sentinels, οι οποίοι κυνηγούν μεταλλαγμένους ξανά κατ' όπιν οδηγιών του γιου του δημιουργού τους, του Larry Trask που κατηγορεί τους X-Men για το θάνατο του πατέρα τους. Εκτός όλων των άλλων έχουμε και τον Alex Summers, αδερφό του Scott να αποκτά τις δυνάμεις τους και να γίνεται ο Havok.

 

RCO009_1469027612.jpg

 

Δεν είναι και οι πιο σημαντικές ιστορίες X-Men αλλά έχουν κάποιες καλές στιγμές και πρώτες εμφανίσεις, το σχέδιο είναι γενικά καλό, αλλά ειδικά ο μεγάλος Neal Adams ξεχωρίζει όπως πάντα για το ιδιαίτερο σχέδιο του. Προτείνεται σε όσους θέλετε κάποιες παλιές και ρετρό ιστορίες από X-Men ή ρετρό ιστορίες γενικότερα. Θα κυκλοφορήσει την άλλη εβδομάδα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 27/7/2022 στο 1:23 ΜΜ, hudson είπε:

Τόμος 76 X-Men Το Λυκόφως των Μεταλλαγμένων

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0076.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0076z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

 

Επόμενο τεύχος Το Βασίλειο της Σκιάς

 

image.thumb.jpeg.c3ba6e9afe5e7d422af293bd41150ec7.jpeg

 

5 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Επιτέλους! Έκανες κι εσύ την δημοσίευση του νέου τόμου!

 

Επιτέλους (να προσθέσω και εγώ :)), έπειτα από σχεδόν εφτά μήνες έχουμε τόμο του Σπάιντερ-Μαν (ή τουλάχιστον τόμο με κεντρικό πρωταγωνιστή τον Σπάιντερ-Μαν αν κρίνω από το εξώφυλλο). Πω, πω! Και τί εξώφυλλο είναι αυτό! Με Πάνισερ, Λουκ Κέιτζ, Άιρον Φιστ, Μουν Νάιτ και δεν συμμαζεύεται. Και αν βλέπω καλά στο παρασκήνιο είναι ο Ντέρντεβιλ; Ε τί έχει να γίνει! :mafia:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1122
  • Reputation:   7072
  • Achievement Points:  1187
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

5 ώρες πριν, kaneda είπε:

 

 

Επιτέλους (να προσθέσω και εγώ :)), έπειτα από σχεδόν εφτά μήνες έχουμε τόμο του Σπάιντερ-Μαν (ή τουλάχιστον τόμο με κεντρικό πρωταγωνιστή τον Σπάιντερ-Μαν αν κρίνω από το εξώφυλλο). Πω, πω! Και τί εξώφυλλο είναι αυτό! Με Πάνισερ, Λουκ Κέιτζ, Άιρον Φιστ, Μουν Νάιτ και δεν συμμαζεύεται. Και αν βλέπω καλά στο παρασκήνιο είναι ο Ντέρντεβιλ; Ε τί έχει να γίνει! :mafia:

Ναι για αυτό περιμένω review με τί σχέση έχει ο τόμος από τον @ nikolas12 , γιατί μόνο από το εξώφυλλο είναι πολύ δελεαστικός... Ακόμη και για μένα που δεν έχω χάσει κανένα τόμο!!!!:confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1874 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

5 ώρες πριν, kaneda είπε:

 

 

Επιτέλους (να προσθέσω και εγώ :)), έπειτα από σχεδόν εφτά μήνες έχουμε τόμο του Σπάιντερ-Μαν (ή τουλάχιστον τόμο με κεντρικό πρωταγωνιστή τον Σπάιντερ-Μαν αν κρίνω από το εξώφυλλο). Πω, πω! Και τί εξώφυλλο είναι αυτό! Με Πάνισερ, Λουκ Κέιτζ, Άιρον Φιστ, Μουν Νάιτ και δεν συμμαζεύεται. Και αν βλέπω καλά στο παρασκήνιο είναι ο Ντέρντεβιλ; Ε τί έχει να γίνει! :mafia:

Βασικά τίτλος του Daredevil θεωρείται. Αλλά όλοι παίζουν τον ρόλο τους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1122
  • Reputation:   7072
  • Achievement Points:  1187
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

5 ώρες πριν, kaneda είπε:

 

 

Επιτέλους (να προσθέσω και εγώ :)), έπειτα από σχεδόν εφτά μήνες έχουμε τόμο του Σπάιντερ-Μαν (ή τουλάχιστον τόμο με κεντρικό πρωταγωνιστή τον Σπάιντερ-Μαν αν κρίνω από το εξώφυλλο). Πω, πω! Και τί εξώφυλλο είναι αυτό! Με Πάνισερ, Λουκ Κέιτζ, Άιρον Φιστ, Μουν Νάιτ και δεν συμμαζεύεται. Και αν βλέπω καλά στο παρασκήνιο είναι ο Ντέρντεβιλ; Ε τί έχει να γίνει! :mafia:

Είδα ότι ο τόμος θα περιέχει 5 τευχάκια... ΑΛΛΆ ! Μπορεί να είναι μικρός σαν τόμος, αλλά έχει κάτι τευχάρες!(Δεν το λέω για την ιστορία, αλλά για αυτούς που θα συμμετέχουν!!!)

Είδα στο readcomicsonline ότι θα συμμετέχουν και οι iron fist, Luke cage, Electra,shang chi,master iso, kingpin και πολλοί άλλοι...

Πραγματικά ο πρώτος τόμος που θα διαβάσω με τον Shang chi!!! Όπως και με τον master iso...ο οποίος δεν τον ξέρω καθόλου...

 

Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί δυνάμεις έχει ο master iso...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1874 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

5 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Είδα ότι ο τόμος θα περιέχει 5 τευχάκια... ΑΛΛΆ ! Μπορεί να είναι μικρός σαν τόμος, αλλά έχει κάτι τευχάρες!(Δεν το λέω για την ιστορία, αλλά για αυτούς που θα συμμετέχουν!!!)

Είδα στο readcomicsonline ότι θα συμμετέχουν και οι iron fist, Luke cage, Electra,shang chi,master iso, kingpin και πολλοί άλλοι...

Πραγματικά ο πρώτος τόμος που θα διαβάσω με τον Shang chi!!! Όπως και με τον master iso...ο οποίος δεν τον ξέρω καθόλου...

 

Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί δυνάμεις έχει ο master iso...

Ξέχασες Tarantula και White Tiger

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Είδα ότι ο τόμος θα περιέχει 5 τευχάκια... ΑΛΛΆ ! Μπορεί να είναι μικρός σαν τόμος, αλλά έχει κάτι τευχάρες!(Δεν το λέω για την ιστορία, αλλά για αυτούς που θα συμμετέχουν!!!)

Είδα στο readcomicsonline ότι θα συμμετέχουν και οι iron fist, Luke cage, Electra,shang chi,master iso, kingpin και πολλοί άλλοι...

Πραγματικά ο πρώτος τόμος που θα διαβάσω με τον Shang chi!!! Όπως και με τον master iso...ο οποίος δεν τον ξέρω καθόλου...

 

Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί δυνάμεις έχει ο master iso...

 

2 ώρες πριν, Ilias είπε:

Ξέχασες Tarantula και White Tiger

 

Αυτά είναι. :mafia: Τώρα όσο αφορά για την κάπως ασύμμετρη αναλογία "αριθμός τευχών/χαρακτήρες που συμμετέχουν", ελπίζω η εμφάνιση του κάθε χαρακτήρα να είναι ουσιώδης (να έχει ο καθένας να προσθέσει κάτι στην πλοκή) και να μην είναι ένα απλό cameo (με όλη την αρνητική έννοια του όρου) σαν αυτά τα πολύ επιτυχημένα που κάνει το MCU τώρα τελευταία (για αρνητικό το αναφέρω αυτό).

 

@ olyssesmoore τον Master Izo ούτε εγώ τον γνωρίζω. Από το λίγο που έψαξα μάλλον πρόκειται για χαρακτήρα που ανήκει "στην ομάδα" των αντι-ηρώων. Αρχικά ήταν μέλος της εγκληματική οργάνωσης Η Χείρα και στην συνέχεια αποτέλεσε ιδρυτικό μέλος της μυστικιστικής οργάνωσης Chaste (αν μπορεί ας μας πει κάποιο παιδί πώς είχε μεταφραστεί (αν είχε μεταφραστεί) επί Καμπανά), μέλος της οποίας ήταν και ο Στικ, ο τυφλός δάσκαλος του Ντέρντεβιλ και της Ηλέκτρας. Ο Master Izo διαθέτει εξαιρετική αντοχή, ηχο-εντοπισμό (μιας και είναι και αυτός τυφλός) και επιμηκυσμένη διάρκεια ζωής. Τέλος είναι εξπέρ στις πολεμικές τέχνες τόσο που μπορεί να χειρίζεται την ίδια στιγμή δύο κατάνα. Όχι δύο σπαθιά του τύπου σαν αυτό που είχε ο Ζορρό ή ο βασιλιάς Αρθούρος. Δύο κατάνα! :wow:

 

Τέλος επί την ευκαιρία να αναφέρω για άλλη μία φορά την εξαιρετική απόδοση/μετάφραση του τίτλου του επερχόμενου τόμου από την ομάδα της ελληνικής επιμέλειας. :respect: Μα το Shadowland ως Το Βασίλειο της Σκιάς; Απλά το λατρεύω! Αν ήταν μάλιστα και στον πληθυντικό αριθμό (Το Βασίλειο των Σκιών) να μου θυμίζει το τεράστιο Yugioh, εντάξει τί να λέμε τώρα. :lol:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35175
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

To Shadowland το περιμένω και εγώ πως και πως, μόνο και μόνο που είδα Daredevil, Spider-Man είναι σίγουρο ότι θα το πιάσω το συντομότερο δυνατόν! Το θέμα είναι ότι όσον αφορά τους street level ήρωες της Marvel στη Νέα Υόρκη είναι από τους τοπ τίτλους, η περιγραφή του θυμίζει λίγο τις σειρές της Marvel στο Netflix και πως περιπλέκονταν οι ιστορίες. Περισσότερα όταν διαβάσω και εγώ σχετικά με το preview και το φτιάξω την άλλη εβδομάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  748
  • Reputation:   7091
  • Achievement Points:  762
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αγαπητοί συμφορουμίτες με αγάπη σας λέω πως το καλύτερο στοιχείο του τόμου είναι το εξώφυλλο.

 

άντε και οι συμμετοχή όλων αυτών των αγαπημένων χαρακτήρων.

 

Η ιστορία δυστυχώς μέτρια έως κακή. Το λέω με στεναχώρια γιατί συμπαθώ πολύ τον Andy Diggle που την έγραψε και είμαι φαν της δουλειάς του αλλού

(Losers, Adam Strange, Thunderbolts, Green Arrow και Hellblazer).

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  160
  • Reputation:   1728
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2155 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεκα κ μισή πήγα να παρω το X-Men  στο περιπτερο.. Βρήκα μόνο ένα κ το βούτηξα αμέσως. Ρώτησα το περιπτερά ποσα του ήρθαν κ μου ειπε τέσσερα τα οποία πουλήθηκαν σε γρήγορη.  Ερε οι μεταλλαγμένοι σουξέ που έχουν..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1122
  • Reputation:   7072
  • Achievement Points:  1187
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

12 ώρες πριν, Ilias είπε:

Ξέχασες Tarantula και White Tiger

Ε ούτε αυτούς ξέρω...(Όποιος τους ξέρει ας πει τί δυνάμεις έχει και το στόρι του με λίγα λόγια...)

Πιο πολύ όσους έβλεπα και καταλάβαινα ποιός είναι, έτσι στα πεταχτά...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1122
  • Reputation:   7072
  • Achievement Points:  1187
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

20 λεπτά πριν, tomas good είπε:

Δεκα κ μισή πήγα να παρω το X-Men  στο περιπτερο.. Βρήκα μόνο ένα κ το βούτηξα αμέσως. Ρώτησα το περιπτερά ποσα του ήρθαν κ μου ειπε τέσσερα τα οποία πουλήθηκαν σε γρήγορη.  Ερε οι μεταλλαγμένοι σουξέ που έχουν..

Καλά στο περίπτερο που τα παίρνω φέρνουν 3, αλλά το δικό μου το ξεχωρίζουν,γιατί φαίνεται να ενοχλήθηκαν τις προηγούμενες φορές που τα περιεργαζόμουν και τα 3 να διαλέξω το καλύτερο...:lol:

 

Υ.γ. Το χούι για τον κορονοιό το έχουν πολλοί εδώ στην επαρχία...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35175
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 77: Το Βασίλειο της Σκιάς

 

Shadowland_01_cover.jpg

 

Άργησε λίγο αυτό το preview, ωστόσο το καλοκαίρι γενικά ελαττώνω κάπως το διάβασμα και την παρουσία στο φόρουμ, ωστόσο όλα καλά φίλοι μου, θα προλάβουμε αυτό και το επόμενο εγκαίρως :D

 

Μια περιπέτεια για τους street ήρωες της Νέας Υόρκης

 

9a8889ca955b21a5ae76c86280c8a67b--wraparound-tans.jpg

 

To Shadowland κυκλοφόρησε το τελευταίο τετράμηνο του 2010 με συγγραφέα τον Andy Diggle, ο οποίος θέλησε να φτιάξει μια ιστορία αρκετά σκοτεινή, στην οποία θα ανακάτευε όλους τους street level ήρωες της Νέας Υόρκης από τα κόμικς της Marvel. Στόχος του ήταν επίσης η παρουσίαση του Daredevil ως ένας πιο σκοτεινός και περίεργος χαρακτήρας, ο οποίος θα αποφάσιζε ξαφνικά να δώσει μια άλλη τροπή στη ζωή του ως ήρωας και να αναγκάσει τους φίλους του να τον σταματήσουν.

 

make-mine-marvel-looking-back-at-shadowland-3.jpeg  daredevil-shadowland7.jpg

 

Ο Matt Murdock λοιπόν επιστρέφει από την Ιαπωνία ως ένας νέος και αλλαγμένος άνθρωπος, αρχηγός πλέον των The Hand (γνωστής συμμορίας που αποτελούσαν ανέκαθεν εχθρούς του) και αποφασίζει να χρησιμοποιήσει την οργάνωση ως ένα μέσο επιβολής δικαιοσύνης. Ο Matt λοιπόν αποφασίζει να φτιάξει μια φυλακή το Shadowland, στα ερείπια ενός κτηρίου στο Hell's Kitchen, το οποίο είχε ανατινάξει ο Bullseye στη διάρκεια του Dark Reign σκοτώνοντας πολλούς ανθρώπους.

 

Shadowland_01-e1375239038211.jpg

 

Ο Bullseye έχει ξεφύγει από τη Raft, αλλά ο Daredevil τον βρίσκει και τον σκοτώνει με τον ίδιο τρόπο που ο Bullseye είχε σκοτώσει την Elektra. Τον Matt θα ακολουθήσει η White Tiger, αλλά οι βίαιες μέθοδοι του θα θορυβήσουν τον Spider-Man, τον Luke Cage, τον Iron Fist, τον Moon Knight και τον Punisher οι οποίοι θα πρέπει να σκάψουν στο τι έχει συμβεί στην Ιαπωνία και γιατί ο Matt φέρεται έτσι πλέον. Και στο δρόμο τους να μάθουν την αλήθεια θα συμμαχήσουν ακόμα και με τον Kingpin!

 

Άλλα στοιχεία για τον τόμο

 

9a8889ca955b21a5ae76c86280c8a67b--wraparound-tans (1).jpg  ba75d9a8e0b1912e54b469ce34a89c63.jpg

 

Το σχέδιο του Billy Tan είναι πολύ σκοτεινό, ζωντανό, οι μάχες πολύ όμορφες, αν και σύμφωνα με τις κριτικές το σενάριο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και το event συνολικά το ξεχνάς λίγο εύκολα, αλλά αυτό θα κριθεί από τον κάθε έναν μας ξεχωριστά. Το Shadowland έχει πέντε τεύχη και μερικό υλικό από το X-MEN: CURSE OF THE MUTANTS SPOTLIGHT, οπότε αναμένουμε έναν κανονικό τόμο με περίπου 140 σελίδες. Αυτά και από μένα, σε 39 ώρες βγαίνω και επίσημα σε άδεια, οπότε θα τα πούμε με περισσότερες κριτικές προς τα τέλη του μήνα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1122
  • Reputation:   7072
  • Achievement Points:  1187
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

@ nikolas12  έλα δεν το πιστεύω! Περίμενα έναν τόμο από τους μικρούς που έχουμε συνηθίσει... Αλλά αφού θα είναι ένας κανονικός σε πάχος τόμος ο ενθουσιασμός μου ανεβαίνει!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1874 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

19 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

@ nikolas12  έλα δεν το πιστεύω! Περίμενα έναν τόμο από τους μικρούς που έχουμε συνηθίσει... Αλλά αφού θα είναι ένας κανονικός σε πάχος τόμος ο ενθουσιασμός μου ανεβαίνει!

 

Πέντε τεύχη περιέχει, 136 σελίδες είναι η αγγλική έκδοση 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1122
  • Reputation:   7072
  • Achievement Points:  1187
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

7 ώρες πριν, Ilias είπε:

Πέντε τεύχη περιέχει, 136 σελίδες είναι η αγγλική έκδοση 

Δεν κατάλαβα... Δηλαδή ο τόμος που θα βγει την Παρασκευή θα έχει λιγότερες σελίδες;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1674 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

50 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Δεν κατάλαβα... Δηλαδή ο τόμος που θα βγει την Παρασκευή θα έχει λιγότερες σελίδες;

 

Επειδή ο Νικόλας είπε πως ο τόμος θα έχει περίπου 140 σελίδες, ο Ηλίας διευκρίνισε ότι ο ακριβής αριθμός τους είναι 136. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά για τσεκάρετε τί βρήκα στην σελίδα της Χασέτ στην wikipedia.

 

 

Η σειρά από ότι γράφει στο σάιτ ξεκίνησε την κυκλοφορία της τον Αύγουστο του 2022 αποκλειστικά στην Γαλλία. Απ' ότι φαίνεται η σειρά θα είναι στα γνωστά εκδοτικά-ποιοτικά πλαίσια που ακολουθεί η εκδοτική (σκληρό εξώφυλλο, σχέδιο στην ράχη και έξτρα πληροφορίες μέσα στους τόμους για την ιστορία/τους συντελεστές κλπ.). Οι τόμοι που πρόκειται να κυκλοφορήσουν είναι 100, με τον πρώτο τόμο να κοστίζει 3,99 ευρώ. Τί φάση όμως; Η θεματική της νέας αυτής σειράς φαίνεται να ακολουθεί πιστά το φορμάτ της Radnet. Δηλαδή ιστορίες '60s και έπειτα οι οποίες θα κυκλοφορούν σε ακριβή χρονολογική σειρά (με εξαίρεση τον πρώτο τόμο του Σπάιντι) όπως αυτές κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά στην Αμερική. Η σειρά της Radnet δηλαδή που έχουμε εμείς εδώ απλά με σκληρό εξώφυλλο και ενιαίο σχέδιο στην ράχη.

 

Τί έγινε παιδιά; Η Χασέτ και η Radnet από ανταγωνιστές στην Ελλάδα βρέθηκαν συνέταιροι στην Γαλλία; Εντάξει δεν είναι απαραίτητο ότι η Χασέτ σύναψε κάποια συμφωνία με την Radnet/Luppa για να κυκλοφορήσει αυτήν την συλλογή, αλλά και πάλι (αν και είμαι τελείως άσχετος επί του θέματος) δεν υπάρχει κάποιο ISBN/ISSN που θα υποχρέωνε την Χασέτ να έπαιρνε την άδεια από την Radnet/Luppa για να μπορέσει να κυκλοφορήσει μία τέτοια σειρά; :thinking:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  422
  • Reputation:   4508
  • Achievement Points:  467
  • Days Won:  5
  • With Us For:  780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

6 λεπτά πριν, kaneda είπε:

Παιδιά για τσεκάρετε τί βρήκα στην σελίδα της Χασέτ στην wikipedia.

 

 

Η σειρά από ότι γράφει στο σάιτ ξεκίνησε την κυκλοφορία της τον Αύγουστο του 2022 αποκλειστικά στην Γαλλία. Απ' ότι φαίνεται η σειρά θα είναι στα γνωστά εκδοτικά-ποιοτικά πλαίσια που ακολουθεί η εκδοτική (σκληρό εξώφυλλο, σχέδιο στην ράχη και έξτρα πληροφορίες μέσα στους τόμους για την ιστορία/τους συντελεστές κλπ.). Οι τόμοι που πρόκειται να κυκλοφορήσουν είναι 100, με τον πρώτο τόμο να κοστίζει 3,99 ευρώ. Τί φάση όμως; Η θεματική της νέας αυτής σειράς φαίνεται να ακολουθεί πιστά το φορμάτ της Radnet. Δηλαδή ιστορίες '60s και έπειτα οι οποίες θα κυκλοφορούν σε ακριβή χρονολογική σειρά (με εξαίρεση τον πρώτο τόμο του Σπάιντι) όπως αυτές κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά στην Αμερική. Η σειρά της Radnet δηλαδή που έχουμε εμείς εδώ απλά με σκληρό εξώφυλλο και ενιαίο σχέδιο στην ράχη.

 

Τί έγινε παιδιά; Η Χασέτ και η Radnet από ανταγωνιστές στην Ελλάδα βρέθηκαν συνέταιροι στην Γαλλία; Εντάξει δεν είναι απαραίτητο ότι η Χασέτ σύναψε κάποια συμφωνία με την Radnet/Luppa για να κυκλοφορήσει αυτήν την συλλογή, αλλά και πάλι (αν και είμαι τελείως άσχετος επί του θέματος) δεν υπάρχει κάποιο ISBN/ISSN που θα υποχρέωνε την Χασέτ να έπαιρνε την άδεια από την Radnet/Luppa για να μπορέσει να κυκλοφορήσει μία τέτοια σειρά; :thinking:

Έχουμε κάνει εκτενή συζήτηση για το θέμα στους κλασικούς υπερήρωες. Μπορείς να τσεκάρεις και εκεί για πληροφορίες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35175
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 78: The Invincible Iron Man Η Τραγωδία και ο Θρίαμβος

 

6729929.jpg

 

Σας έλειψα; Μετά από δύο εξαντλητικά χρόνια, φέτος είναι η πρώτη φορά που έκανα μεγάλης διάρκειας, πραγματικά καλές και ξεκούραστες διακοπές μακριά από δουλειές και έγνοιες, οπότε έμεινα και για λίγο εκτός νέων αγορών κόμικς κτλ. Από σήμερα λοιπόν και μέχρι τις επόμενες (που δύσκολα θα έρθουν) κηρύσσω και επίσημα την έναρξη της σεζόν, οπότε ξεκινάνε διαβάσματα, previews και κριτικές όπως σας έχω συνηθίσει! Σήμερα λοιπόν θα δούμε το preview του επόμενου τόμου της Hachette με τον Iron Man να μας γυρίζει σε ρετρό εποχές!

 

Η μετάβαση από το Tales of Suspense στον δικό του τίτλο

 

RCO008_1468800853.jpg

 

Όπως είχαμε δει στη συλλογή της Radnet, ο Iron Man σε αντίθεση με άλλους ήρωες δεν ξεκίνησε με δικό του τίτλο με τεύχη μεγάλου μεγέθους, δηλαδή περίπου 20-25 σελίδες, αλλά ως μέρος του περιοδικού Tales of Suspense άρα είχε μικρότερες περιπέτειες περίπου 10 σελίδων. Στο The Tragedy and the Triumph θα δούμε τις τελευταίες ιστορίες του Iron Man στο Tales of Suspense και συγκεκριμένα εννιά ολόκληρα τεύχη από το 91 έως το 99, τη μικρή μετάβαση με το όνομα Iron Man and Sub-Mariner #1, αλλά και τα τέσσερα τεύχη του Invincible Iron Man! Ήτοι 14 τεύχη σε έναν υπερμεγέθη τόμο των 224 σελίδων!

 

IMG_0664.jpeg

 

Τα τεύχη του Tales of Suspense συνεχίζουν και έχουν το ίδιο vibe με τις ιστορίες Iron Man που διαβάζουμε στη Radnet. Δηλαδή έχουμε κυρίως ιστορίες με δυναμικούς κακούς και πολιτικούς εχθρούς, ενώ υπάρχουν και πρώτες εμφανίσεις κακών όπως ο Crusher και ο Half Face που οδηγεί και σε επιστροφή του Titanium Man. Για τη συνέχεια έχουμε Grey Gargoyle σε δύο τεύχη, καθώς και την πρώτη εμφάνιση του Whiplash που ήταν ο κακός του Iron Man 2. Η ιστορία που θα έχει αυτόν και τη Big M ως κακούς υπό τις οδηγίες της Maggia, ενός συνδικάτου εγκλήματος αποτελούμενο από διαφορετικές οικογένειες του χώρου του εγκλήματος, τραβάει μέχρι το τελευταίο τεύχος από τα Tales of Suspense και οδηγεί στο Iron Man adn Sub-Mariner.

 

Demolisher_29_29_from_Iron_Man_Vol_1_2_0001.webp

 

Το Iron Man and Sub-Mariner είναι ένα μεταβατικό τεύχος, ουσιαστικά γέφυρα της μεταφοράς του Iron Man από το Tales of Suspence στο ολοδικό του Invincible Iron Man. Ο Sub-Mariner δεν έχει καμία σχέση με την ιστορία απλώς έχει δικιά του ιστορία στο τεύχος. Στα Invincible Iron Man βλέπουμε πως η ιστορία αρχίζει και αποκτά επικές διαστάσεις, αφού έχει ανακατευτεί και η οργάνωση Α.Ι.Μ που αποτελείται από πανέξυπνους επιστήμονες που πωλούν τεχνολογία σε επίδοξους κακούς. Μεταξύ άλλων ο Mordius, αρχηγός μιας ομάδας εντός της Α.Ι.Μ απαγάγει τον Iron Man για να αντιγράψει την τεχνολογία της πανοπλίας του.

 

RCO003_1474011158.jpg  RCO009_1474011158.jpg

 

Στα επόμενα τεύχη του Invincible Iron Man έχουμε τη δημιουργία του Demolisher, θα δούμε την επιστροφή του Freak, του τέρατος δηλαδή που είχε μεταμορφωθεί ο Happy Hogan και πολέμησε ο Iron Man και την ιστορία του οποίου έχουμε διαβάσει στις σελίδες της Radnet καθώς και μια ιστορία με κακό τον Σοβιετικό Milos Masaryk γνωστό και ως Unicorn. Να πούμε ότι από το τελευταίο Tales of Suspense και μετά το σενάριο αναλαμβάνει ο Archie Goodwin στη θέση του θρύλου Stan Lee, ο Gene Colan είναι σχεδιαστής όλου του τόμου εκτός από τα τρία τελευταία τεύχη (τα Invincible Iron Man #2-4) που αναλαμβάνει ο Johnny Craig που έκανε κυρίως τα μελάνια.

 

Σύνοψη

 

z4wrxn1ccgf81.webp

 

Δεν είναι ενιαία ιστορία περισσότερο ένα μάζεμα τευχών από αυτά που κάνει ουκ ολίγες φορές η Hachette για τις ρετρό ιστορίες της και απ' ότι βλέπω τις βαθμολογίες δεν αποτελεί κάτι το φοβερό, αλλά από την άλλη σκεφτείτε ότι είναι περισσότερο τόμος Radnet στη λογική του. Αυτά, χαίρομαι για την επιστροφή και τα λέμε πολύ σύντομα ξανά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5613
  • Achievement Points:  538
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τούμπανο ο τόμος (224 σελίδες), 14 ιστορίες (περιέχει το πρώτο τεύχος του the invincible Iron-man), σχέδιο από Gene Colan (εκτός από τα the invincible Iron-man # 2-4), πρώτη εμφάνιση του Whiplash (βλ. Iron-man 2). Τι άλλο να θέλουμε; :clap2::dimis3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3121
  • Reputation:   23714
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ερώτηση επειδή λίγο χάθηκα στην αναζήτηση: Έχουμε κάπου συγκεντρωμένα που έχουν εκδοθεί αλλού όσοι από τους 120 πρώτους τόμους είναι επανεκδόσεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21896
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Επανεκδόσεις που υπάρχουν στη συλλογή της Hachette

 

2. Iron Man Extremis (Anubis 2008)

6. Astonishing X-Men Το Χάρισμα (Anubis 2006 σε τεύχη)

7. Thor Αναγέννηση (Anubis 2011 σε τεύχη)

20. The Amazing Spider-Man Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν (Οξύ 2016)

22. New X-Men Ε Όπως Εξάλειψη (Anubis 2007)

26. Marvels (Anubis 2009)

29. Ultimate Spider-Man Δύναμη και Ευθύνη (Anubis 2005 σε τεύχη)

31. The Mighty Thor Αναζητώντας τους Θεούς (Οξύ 2017)

32. Astonishing X-Men Κίνδυνος (Anubis 2007 σε τεύχη)

38. The Ultimates Υπεράνθρωποι (Anubis 2008)

40. New X-Men Αυτοκρατορική Εισβολή (Anubis 2007)

42. Wolverine Η Αρχή (Anubis 2009)

43. The Ultimates Εθνική Ασφάλεια (Anubis 2009)

55. Marvel Zombies (Anubis 2010)

56. Marvel Knights Spider-Man Άνιση Αναμέτρηση (Anubis 2007)

59. Marvel Knights Spider-Man Δηλητηριο (Anubis 2008)

60. Eternals (Anubis 2007 & 2020)

61. Black Panther Ποιος Είναι ο Μαύρος Πάνθηρας (Οξύ 2018)

63. Wolverine Όπλο X (Οξύ 2017)

64. 1602 (Anubis 2012)

66. Παγκόσμιος Εχθρός Hulk (Οξύ 2017)

71. Doctor Strange Ο Όρκος (Οξύ 2016)

73. Venom (Οξύ 2018)

75. Avengers Prime (Οξύ 2017)
84. Siege (Anubis 2011)

107. Hawkeye Η Ζωή μου ως Όπλο (Οξύ 2021)

113. Thor God of Thunder Ο Φονέας των Θεών (Anubis 2013 σε τεύχη)

117. Ο Θάνατος του Wolverine (Anubis 2017)

119. The Amazing Spider-Man Spider-Verse (Anubis 2019)

120. Civil War (Anubis 2010, 2016 & 2020)

 

Είναι 30 επανεκδόσεις εκ των οποίων οι 21 είναι Anubis και οι 9 Οξύ.

 

 

 

 

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με υποσημειώσεις ότι αφενός τα 2 "Marvel Knights: Spider-Man" έχουν επιπλέον υλικό στα graphic novels της "Anubis" και αφετέρου το "Marvels" είχε κυκλοφορήσει πιο πριν ακόμη σε 2 άλμπουμς απ' τη "Modern Times". Ωραίος ο Γιώργος και καλό θα ήταν να υπάρχει στην παρουσίαση αυτή η λίστα και δε θα 'ταν άσχημο να είναι με υπερσυνδέσμους, όπως αντίστοιχα υπάρχουν (ή θα 'πρεπε να υπάρχουν και εκκρεμούν σε κάποιες περιπτώσεις) σε κάθε παρουσίαση ως παραπομπή σε προγενέστερο σχετιζόμενο υλικό που έχει κυκλοφορήσει σε ελληνική έκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21896
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

1 ώρα πριν, Mandrake είπε:

Με υποσημειώσεις ότι αφενός τα 2 "Marvel Knights: Spider-Man" έχουν επιπλέον υλικό στα graphic novels της "Anubis" και αφετέρου το "Marvels" είχε κυκλοφορήσει πιο πριν ακόμη σε 2 άλμπουμς απ' τη "Modern Times"

Πολύ σωστά.

Όπως επίσης και στο "The Mighty Thor Αναζητώντας τους Θεούς" στης Οξύ έχει δύο τεύχη παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 31/8/2022 στο 9:25 ΠΜ, Mandrake είπε:

Με υποσημειώσεις ότι αφενός τα 2 "Marvel Knights: Spider-Man" έχουν επιπλέον υλικό στα graphic novels της "Anubis" και αφετέρου το "Marvels" είχε κυκλοφορήσει πιο πριν ακόμη σε 2 άλμπουμς απ' τη "Modern Times".

 

On 31/8/2022 στο 11:29 ΠΜ, hudson είπε:

Πολύ σωστά.

Όπως επίσης και στο "The Mighty Thor Αναζητώντας τους Θεούς" στης Οξύ έχει δύο τεύχη παραπάνω.

 

Να προσθέσω και εγώ όπως έχει αναφερθεί και πιο παλιά από τα παιδιά στο φόρουμ, ότι ο τόμος New Χ-ΜΕΝ: Αυτοκρατορική Εισβολή της Ανούμπις περιέχει το τεύχος New Χ-ΜΕΝ Annual vol. 1 2001, το οποίο και δεν περιλαμβάνεται στην έκδοση της Χασέτ. :)

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.