Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 73: Venom 

 

61YgVHP92XL.jpg

 

Άργησε κάπως το preview λόγω δουλειών και η αλήθεια είναι ότι θα είναι κάπως σύντομο, οπότε ας ξεκινήσουμε από τώρα. 2011 λοιπόν και η Marvel ξεκινάει μια νέα σειρά Venom με συγγραφέα τον Rick Remender. O Remender έχει κάποιες καλές ιδέες για να επαναφέρει τον ήρωα και μάλιστα να φτιάξει μια σειρά αποκλειστικά δική του αποκομμένη από τον Spider-Man, καθώς οι καλύτερες Venom ιστορίες μέχρι τότε ανακάτευαν πολύ τον Spidey στα πλάνα του μεγάλου του εχθρού. 

 

Venom22_03.jpg

 

Το Venom της συλλογής λοιπόν είναι το πρώτο volume της νέας αυτής σειράς ήτοι τα πρώτα πέντε τεύχη, όταν και η σειρά ακόμα ψάχνει το ρυθμό της δίνοντας μας όμως και πολύ ποιοτικές ιστορίες. Κάθε τεύχος είναι και μια διαφορετική αποστολή και εδώ δεν έχουμε τον κλασικό Venom που έχουμε συνηθίσει, αλλά τον Agent Venom. O Agent Venom είναι ένα συμβιοτικό που έχει παραχθεί από την αμερικάνικη κυβέρνηση και μπορεί να συνδεθεί με κάποιον ξενιστή για 48 ώρες.

 

venom-rickremender7.jpg

 

Εν προκειμένω ο ξενιστής είναι ο Flash Thompson, ο οποίος είναι τραυματισμένος ήρωας πολέμου, ανάπηρος σε καροτσάκι και αλκοολικός, που δένεται όμως με το συμβιοτικό για όποια αποστολή χρειαστεί προκειμένου να νιώσει καλύτερα, να θυμηθεί τις ένδοξες ημέρες του και να κάνει κάτι καλό, γνωρίζοντας ότι αν προσπαθήσει να κάνει οτιδήποτε πέραν των εντολών του, θα τιμωρηθεί με το χειρότερο τρόπο. Τα πέντε τεύχη μας δείχνουν αποστολές, αλλά και τη λυπηρή προσωπική ζωή του Flash, τις σχεδόν ανύπαρκτες σχέσεις με ανθρώπους και την εξάρτηση του από το αλκοολ.

 

image53.jpg

 

Είναι ένα αρκετά απαισιόδοξο κόμικ, ουσιαστικά με short stories, αλλά και η συνέχεια του run του Remender έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον. Έχοντας διαβάσει το κόμικ από Οξύ πρέπει να σας πω ότι είναι από τα αγαπημένα μου κόμικ Venom και ψάχνω χρόνο να διαβάσω τη συνέχεια, ένα μεγάλο μέρος της οποίας το έχω στα αγγλικά. Σχέδιο από τον Tony Moore, αρκετά σκοτεινό και όμορφο όπως χρειάζεται, ο τόμος επίσης θα είναι σχετικά μικρός σε μέγεθος. Αυτά τα ολίγα, για μένα αξίζει να δώσετε μια ευκαιρία σε αυτό το run ή έστω την αρχή του, όσους σας αρέσει ο Venom και τα σκοτεινά κόμικ, πιστεύω θα το αγαπήσετε. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

10 ώρες πριν, Barcelona ? the best είπε:

Μήπως υπάρχει καμία πληροφορία για την συλλογή με φιγούρες της deagostini ρε παίδες ;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2942
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 23/6/2022 στο 11:42 ΠΜ, Asimac είπε:

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να γράψει κάποιος συγκεντρωτικά εδώ τι λαθη έχουν γίνει μέχρι στιγμής σε αυτή τη σειρά για να τα τσεκαρω και εγώ μιας και έχω όλη τη συλλογή μέχρι το τεύχος 73.Πχ είχα διαβάσει κάπου στο forum ότι σε τεύχος του dr strange ήταν ανάποδες οι σελίδες ή ότι σε ένα τεύχος είχε άλλη ιστορία από αυτή που έλεγε.Και σε περίπτωση των λαθών τι έγινε τα αντικατέστησε η εταιρία και αν ναι με ποιον τρόπο?

 

On 23/6/2022 στο 2:50 ΜΜ, olyssesmoore είπε:

Αρχικά σε κάθε αντίτυπο δεν υπάρχει το ίδιο λάθος εκτύπωσης. Ο μόνος τρόπος για να τα εντοπίσεις τα λάθη είναι να ξεκινήσεις να τα διαβάζεις, γιατί διαφορετικά είναι δύσκολο να τα εντοπίσεις.

Σε περίπτωση λαθών έγινε αντικατάσταση των τόμων, αλλά εγώ που το έμαθα σχετικά αργά ότι μπορεί να γίνει τους τα έστειλα μαζεμένα και τους πολύ παλιούς τόμους δεν τους άλλαξαν! Δηλαδή τους τόμους 8 και 9 δεν μπόρεσαν να μου τους αλλάξουν. Όπου ο 8 κάποια καρέ φαίνονταν στην πίσω σελίδα και στον 9 κάποιες σελίδες είναι διπλωτυπωμένες και φαίνεται 3D το κόμιξ.

Σου τα φέρνουν με την acs την αλλαγή του τόμου παραδίδοντας τον ελλατωματικό στον κούριερ.

 

@ Asimac αυτό ακριβώς που λέει ο @ olyssesmoore . Εξαίρεση αποτελεί μόνο ο τόμος Κάπτεν Μπρίτεν & ΜΙ13 (67ος της συλλογής) του οποίου μία σελίδα στο τεύχος #11 δεν έχει καθόλου τα μπαλονάκια. Ο @ Macchia nera μας έδωσε την εν λόγω σελίδα με τα μπαλονάκια (και μάλιστα μεταφρασμένα).

 

On 29/3/2022 στο 1:08 ΜΜ, Macchia nera είπε:

Αυτές τις μέρες μπήκα στην διαδικασία να μεταφράσω ένα κόμικ που μου άρεσε, το οποίο και ολοκλήρωσα χθες. Πρόκειται για το Superman Thundercats. Ήταν μια ευχάριστη απασχόληση και μπήκα για λίγο στο ρόλο ενός μεταφραστή κομικ. Αν και δεν ξέρω πως ακριβώς και τι εργαλεία χρησιμοποιούν για το κάνουν. Οπότε πέφτοντας πάνω στο θέμα με τα μπαλονάκια που λείπουν, δεν κρατήθηκα.

:)

RCO005_1647629226.jpg

 

Αν θέλεις μπορείς να την εκτυπώσεις και να την βάλεις μέσα στον τόμο. Εγώ συμπτωματικά εχθές την εκτύπωσα και την έβαλα ύστερα μέσα στον τόμο απλά επάνω στην ίδια σελίδα που δεν έχει τα μπαλονάκια. Αν θέλετε σας αναφέρω παρακάτω και ένα κολπάκι για το πως να την εκτυπώσετε σωστά. Αρχικά αποθηκεύετε την παραπάνω εικόνα στον υπολογιστή σας. Μετά σε ένα αρχείο word εισάγετε την εικόνα που κατεβάσατε. Όταν την εισάγετε στο word πατάτε διπλό κλικ επάνω στην εικόνα. Αφού το κάνετε αυτό θα σας εμφανίσει στην μπάρα εργαλείων την καρτέλα "Μορφοποίηση". Εκεί στο παράθυράκι "Μέγεθος" θα πατήσετε λίγο δεξιά από το όνομά του για να σας ανοίξει το παράθυρο αναλυτικά. Έπειτα στο αναδυόμενο παράθυρο που θα σας εμφανίσει θα ξετικάρετε την επιλογή "Κλείδωμα αναλογιών" και μετά λίγο πιο πάνω στο πεδίο "Ύψος" και "Πλάτος" θα βάλετε τις τιμές "26" και "17" αντίστοιχα (είναι οι διαστάσεις της σελίδας στον τόμο. Τις έχω μετρήσει) και μετά θα πατήσετε "Κλείσιμο". Αφού αποθηκεύσετε το αρχείο όταν θα πάτε να το εκτυπώσετε σε ένα μαγαζί με χαρτικά (εγώ αυτό έκανα επειδή δεν έχω εκτυπωτή) θα πείτε να σας εκτυπώσουν κανονικά το αρχείο σε χαρτί Α4 και έγχρωμο. Το μόνο που θα έχετε να κάνετε εσείς μετά θα είναι να κόψετε με ένα ψαλίδι το γύρω-γύρω της σελίδας. Να αφαιρέσετε δηλαδή από την σελίδα το λευκό πλαίσιο που θα υπάρχει στο χαρτί. Τέλος μπορείτε να βάλετε την σωστή σελίδα πάνω από την λάθος (όπως βάζουμε ένα χαρτί σε έναν φάκελο δηλαδή) και αυτό ήταν. Εγώ τουλάχιστον που το δοκίμασα με βόλεψε αυτός ο τρόπος. ;)

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 74: Ο Γιος του Μ

 

clean.jpg

 

To House of M είναι μια από τις καλύτερες ιστορίες της Marvel τα τελευταία 20 χρόνια και σίγουρα όλοι είμαστε ευτυχισμένοι που κυκλοφόρησε επιτέλους και στα ελληνικά από τη Hachette. Πέραν όμως της επιρροής του Hpuse of M στο σύμπαν της Marvel, το storyline γέννησε πάρα πολλές νέες ιστορίες, follow ups και αφηγήσεις για αρκετούς ήρωες της Marvel. Σήμερα λοιπόν θα ξεδιαλύνουμε το κουβάρι για το τι είναι το Son of M που κυκλοφορεί την άλλη εβδομάδα με τη συλλογή της Hachette.

 

RCO020_1470814655.jpg  RCO009_1470814655.jpg

 

Ένα από τα events που ξεκίνησε από το House of M ήταν το Decimation. Το Decimation ξεκίνησε τον Ιανουάριο του 2006 και τα γεγονότα του τα είδαμε σε διάφορες μικρές σειρές όπως τα Generation M, Sentinel Squad O*N*E, X-Men: Deadly Genesis και X-Men: The 198. Στο συγκεκριμένο event βλέπουμε πως μια μέρα, τη λεγόμενη M-Day σχεδόν όλοι οι μεταλλαγμένοι ξαφνικά χάνουν τις δυνάμεις τους και ξαφνικά από εκατομμύρια μένουν μερικές εκατοντάδες από αυτούς. 

 

RCO003_1470814655.jpg  RCO004_1470814655.jpg

 

Ένας από αυτούς που έχασαν τις δυνάμεις τους είναι ο Pietro Maximoff, αδερφός της Wanda και γιος του Magneto, ο οποίος έχει αναστηθεί από τη αδερφή του. Προσπαθεί να ζήσει μια ζωή ως κανονικός άνθρωπος, ωστόσο πάσχει από κατάθλιψη, τόσο γιατί έχασε τις δυνάμεις του, όσο και γιατί θεωρεί τον εαυτό του υπεύθυνο για όσα συνέβησαν προδίδοντας τους υπόλοιπους μεταλλαγμένους. O Pietro λοιπόν προσπαθεί να επικοινωνήσει με τους Inhumans ενώ ταυτόχρονα προσπαθεί να σώσει έναν μεταλλαγμένο, τον Johnny Dee από επίθεση συμμορίας που κυνηγάει μεταλλαγμένους και θα σωθεί από τον Spider-Man.

 

RCO016_1470815099.jpg  RCO004_1470815099.jpg

 

Μετά το περιστατικό προσπαθεί να αυτοκτονήσει, αλλά τραυματίζεται σοβαρά και τότε τηλεμεταφέρεται σε εκείνον η πρώην σύζυγος του, η Inhuman Crystal (που έκανε ντεμπούτο αυτήν την εβδομάδα στο Fantastic Four #45) και τον μεταφέρει για ιατρική βοήθεια στον οίκο των Inhumans. O Pietro έρχεται ξανά σε επαφή με την κόρη του, τη Luna και ύστερα παρακαλεί τον Black Bolt να χρησιμοποιήσει το Terrigen Mist το οποίο θα του δώσει ξανά δυνάμεις. Ο Black Bolt αρνείται αφού το Mist δίνει δυνάμεις σε όσους έχουν αίμα των Inhumans, ενώ ο Pietro διαθέτει ανθρώπινο αίμα και ίσως η μετάλλαξη του Terrigen Mist να του προκαλέσει ζημιά. Το ίδιο θέμα έχει και η Luna.

 

son-of-m-6-black-bolt.webp  son-of-m-6.jpg

 

O Pietro πλέον με την κατάθλιψη του και τα γεγονότα του House of M να τον βασανίζουν, αποφασίζει να πράξει μία ακόμα προδοσία και αυτή τη φορά θα ξεκινήσει ένας τεράστιος κύκλος γεγονότων που θα ολοκληρωθεί σε έξι τεύχη και την ιστορία Son of M. Δε λέω περισσότερα, γιατί πάντα αποφεύγω τα spoilers. Ο τόμος έχει 160 σελίδες περίπου, άρα έχουμε μέγεθος φυσιολογικού τόμου. Οι συντελεστές δεν είναι οι πιο γνωστοί, David Hine στο σενάριο και Roy Allan Martinez στο σχέδιο, αλλά συνδυάζονται ιδανικά για ένα πολύ ενδιαφέρον αποτέλεσμα σεναριακά και εικαστικά. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2153
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, v hunter d είπε:

74 . Ο γιος του Μ: Όχι ο τίτλος δεν υπονοεί πως πρόκειται για το γιο του Μ...κα αλλά για το γιο του Μαγκνέτο ή Μαγκνίτο για μεγαλύτερη ηχητική αυθεντικότητα. Αν και ο Πιέτρο Μαξίμοφ ή αλλιώς Υδράργυρος θα διεκδικούσε άνετα το χαρακτηρισμό του μ...κα του σύμπαντος της Marvel. Και των εναλλακτικών συμπάντων εδώ που τα λέμε. Όμως ο αγενής, καυχησιάρης, νευρικός, ζηλιάρης κλπ γοργοπόδαρος είναι ένας από τους αγαπημένους μου ήρωες(τον έχω και σε παιχν...φιγούρα δράσης) και με στεναχωρεί ιδιαίτερα που η Marvel αφού βασάνισε μέχρι τρέλας την επίσης αγαπημένη μου Wanda τώρα ανέλαβε-ξανά- τον Πιέτρο. Ο οποίος από τότε που ξεκίνησα να διαβάζω τα ασπρόμαυρα-κοκκινόχρωμα κόμικς του Καμπανά, κάνει βλακείες, πεθαίνει, παντρεύεται, χωρίζει, εξορίζεται, γερνά χωρίς να ξέρει το γιατί, ξανακάνει βλακείες, ψιλοπαρανοεί και άλλα τέτοια εμπριμέ. Κι ενώ είμαι έτοιμος να βγάλω τόνους χολή για άλλη μια ιστορία αποδόμησης ηρώων, διαβάζω το κόμικ και....πω ρε φίλε οι Inhumans. ΠΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΟΙ INHUMANS!!! Η ιστορία έγινε τέλεια. Ένα σκοτεινό δραματικό αριστούργημα με προδοσίες, απελπισία, δύσκολες αποφάσεις και τον Μαύρο Κεραυνό! Τι χαρακτήρας! Πολύ καλή ιστορία, το σχέδιο ώρες ώρες αριστουργηματικό. Με κλειστά μάτια. Αλλά αφού το πάρετε ανοίξτε τα για να το διαβάσετε. 11/10

 

ΥΓ. Επειδή αυτό το πράγμα με την αποδόμηση βλέπω ότι έχει γίνει κανόνας στις δυο μεγάλες τουλάχιστον εταιρείες, ας τους θυμίσει κάποιος πως το υπερηρωικό δε σημαίνει χαρακτήρες με υπερδυνάμεις απλώς, αλλά χαρακτήρες με υπερδυνάμεις που κάνουν ηρωικές πράξεις, δηλαδή πράξεις αυτοθυσίας και ανιδιοτέλειας. Αλλιώς χάνεις τους αναγνώστες που διαβάζουν manga και comics της Image, της BOOM, της IDW κλπ.

Πόσο συμφωνώ με το Μαγκνίτο, δεν ξέρεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Πόσο συμφωνώ με το Μαγκνίτο, δεν ξέρεις!

Δε χτυπάει καλά στο μάτι με "ι" αντί για "ε"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2153
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, v hunter d είπε:

Δε χτυπάει καλά στο μάτι με "ι" αντί για "ε"

Ναι, δεκτό, αλλά πέρα από το ακουστικό της υπόθεσης, προέρχεται και από τη λέξη μαγνητισμός κι έτσι μου έρχεται πιο καλά το Μαγκνίτο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Ναι, δεκτό, αλλά πέρα από το ακουστικό της υπόθεσης, προέρχεται και από τη λέξη μαγνητισμός κι έτσι μου έρχεται πιο καλά το Μαγκνίτο 

Τώρα που το λες ίσως αν γραφτεί Μαγκνήτο να φαίνεται καλύτερα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Καλώς ή κακώς έχει καθιερωθεί Μαγκνέτο πάντως στις Ελληνικές εκδόσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και το Χουλκ ήταν καλύτερο από το σωστό Χαλκ, μια που πιάσαμε τέτοια κουβέντα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2153
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, v hunter d είπε:

Και το Χουλκ ήταν καλύτερο από το σωστό Χαλκ, μια που πιάσαμε τέτοια κουβέντα 

Ακουστικά εννοείς; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ακουστικά όταν το προφέραμε εμείς! Λέγαμε ΧΟΥΛΚ και γέμιζε το στόμα μας! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Διαφωνώ σε αυτό. Κι εγώ μικρός "Χουλκ" τον έλεγα αλλά από τότε που έμαθα το σωστό "Χαλκ" δεν μπορώ ούτε να ακούω την λέξη "Χουλκ"! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2153
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

57 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Διαφωνώ σε αυτό. Κι εγώ μικρός "Χουλκ" τον έλεγα αλλά από τότε που έμαθα το σωστό "Χαλκ" δεν μπορώ ούτε να ακούω την λέξη "Χουλκ"! :lol:

Μαζί σου!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όταν λες Χουλκ, καταλαβαίνεις ότι  κάποιος ογκώδης έρχεται(ακόμα και ο ...ποδοσφαιριστής). Όταν λες Χαλκ, πιο πολύ στην εποχή του Mr Fixit παραπέμπει. Και βγάλε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Bilis είπε:

Διαφωνώ σε αυτό. Κι εγώ μικρός "Χουλκ" τον έλεγα αλλά από τότε που έμαθα το σωστό "Χαλκ" δεν μπορώ ούτε να ακούω την λέξη "Χουλκ"! :lol:

Δεν υπάρχει κανένας Χαλκ. Ούτε καν στο τραγούδι των Τσοπάνα Rave

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9d84df0f08342857fa6fca2727d7bcb1--gray-h

 

Χουλκ

 

Incredible-Hulk-365.jpg

 

Χαλκ

 

I rest my case

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, v hunter d είπε:

9d84df0f08342857fa6fca2727d7bcb1--gray-h

 

Χουλκ

 

Incredible-Hulk-365.jpg

 

Χαλκ

 

I rest my case

 

 

O σχεδιαστης ειναι που τον "υποβιβαζει" στα ματια σου. 'Οχι το ονομα. :) Στην Αμερικη μια ζωη απο το 1962 Χάλκ τον λενε. Να πω την αληθεια εγω τον μονο Χουλκ που ηξερα ειναι ενας ποδοσφαιριστης που επαιζε στην Πορτο τη δεκαετια του 2000. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

26 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

 

O σχεδιαστης ειναι που τον "υποβιβαζει" στα ματια σου. 'Οχι το ονομα. :) Στην Αμερικη μια ζωη απο το 1962 Χάλκ τον λενε. Να πω την αληθεια εγω τον μονο Χουλκ που ηξερα ειναι ενας ποδοσφαιριστης που επαιζε στην Πορτο τη δεκαετια του 2000. 

Respect για την αναφορά στον παιχταρά. 

Οι Αμερικάνοι δεν ξέρουν. Άλλωστε αυτοί έδωσαν τη σειρά από τον MacFarlane σε έναν - προφανώς - γελοιογράφο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  416
  • Reputation:   4437
  • Achievement Points:  460
  • Days Won:  5
  • With Us For:  759 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

 

 

O σχεδιαστης ειναι που τον "υποβιβαζει" στα ματια σου. 'Οχι το ονομα. :) Στην Αμερικη μια ζωη απο το 1962 Χάλκ τον λενε. Να πω την αληθεια εγω τον μονο Χουλκ που ηξερα ειναι ενας ποδοσφαιριστης που επαιζε στην Πορτο τη δεκαετια του 2000. 

O οποίος Χουλκ, χώρισε την γυναίκα του και παντρευτηκε την ανιψιά της😂

Επεξεργασία από daredevil21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9666
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Και τα δύο είναι σωστά νομίζω. Όπως και το «Lucky» δεν είναι λάθος όπως το λέμε για τον Λούκυ Λουκ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

25 λεπτά πριν, daredevil21 είπε:

O οποίος Χουλκ, χώρισε την γυναίκα του και παντρευτηκε την ανιψιά της😂

Τσαχπίνης ο Χαλκ!;):lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

55 λεπτά πριν, daredevil21 είπε:

O οποίος Χουλκ, χώρισε την γυναίκα του και παντρευτηκε την ανιψιά της😂

 

29 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Τσαχπίνης ο Χαλκ!;):lmao:

Επειδή τον λένε Χουλκ. Αν τον έλεγαν Χαλκ, θα χώριζε τη γυναίκα του και θα παντρευόταν τη θεία της.

 

32 λεπτά πριν, jimakoszs97 είπε:

Και τα δύο είναι σωστά νομίζω. Όπως και το «Lucky» δεν είναι λάθος όπως το λέμε για τον Λούκυ Λουκ. 

Λούκυ και Χουλκ. Αφήστε τις διπλωματικές τοποθετήσεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33860
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Οι Τσοπανα Rave ξέρουν.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2134 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Παιδιά παίζει κανείς να πουλά τον τομο 48...Αποκαλύψεις μεχρι να σβήσουν τα άστρα. Με εχει φάει το ανιψάκι μου κ δυστυχως δεν το βρίσκω απο την εταιρια....δείχνει εξαντλημένο. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Στην ελληνική προφορά, βρίσκω πιο ταιριαστό το Χουλκ να περιγράφει έναν ογκόλιθο, κάτι τεράστιο. Το Χαλκ πάντα μου θυμίζει χαλίκι. Επίσης το Χουλκ δείχνει και πιο άγριο και πιο πρωτόγονο. Πάντως ούτε οι ξένοι τον λένε ακριβώς Χαλκ, γιατί τότε θα τον έγραφαν και Halk. πχ ο Σταρκ στον Λόκι, στους Εκδικητές, τον προφέρει σχεδόν με "ο". Και οι αμερικάνοι, όταν λένε ελληνικά ονόματα είτε τοποθεσίας είτε επιστημονικά ειτε απλά ονόματα, ακόμα κι αν δεν τα μεταφραζουν, τα προσαρμόζουν στην προφορά τους. Δεν λένε αρθρίτις, αλλά αρθράιτις. Δεν λένε Γιάννης αλλά Γκιάνις. Οπότε, δεν θεωρώ κακό ούτε λάθος να προσαρμόζουμε κι εμείς κάποια αμετάφραστα ονόματα στη δική μας προφορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

22 λεπτά πριν, tomas good είπε:

Παιδιά παίζει κανείς να πουλά τον τομο 48...Αποκαλύψεις μεχρι να σβήσουν τα άστρα. Με εχει φάει το ανιψάκι μου κ δυστυχως δεν το βρίσκω απο την εταιρια....δείχνει εξαντλημένο. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη


Δες εδώ.

Διάβασε όμως και τις προϋποθέσεις.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2134 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Σε ευχαριστώ φιλε μου αλλα δυστυχώς ειμαι απο Πάτρα οπότε γκαντεμιά....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

51 min ago , theforce said:

(Edit: κατα λάθος βγηκε διπλό το σχόλιο, ας διαγραφεί αυτό)

 

Έβαλα 2 λάικ στα ποστ του theforce εκ προθέσεως: μου άρεσε τόσο πολύ η άποψη του που τη διάβασα 2 φορές για να την εμπεδώσω! :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, theforce είπε:

Πάντως ούτε οι ξένοι τον λένε ακριβώς Χαλκ, γιατί τότε θα τον έγραφαν και Halk.

 

Aν τον εγραφαν Halk ,τοτε θα διαβαζόταν ως Χόλκ. Ειναι περιεργη η γραμματικη των Αγγλων. Αλλα βλεπεις άλλα διαβαζεις.

 

 :read:

 

Οι Αμερικανοι το X στο Ηulk το διαβαζουν λιγο πιο παχυ απο οτι το διαβαζει ενας Ελληνας (ακομα και αν ξερει απταιστα αγγλικά). Κατι σαν το λαμδα το θεσσαλλλονικιοτικο για να καταλαβεις.

 

Οσο για το Γιαννης Γκιανις Giannis το λενε ετσι γιατι απλα αγνοουν την υπαρξη του συμφωνου Γ. Καλοι μυρωδιαδες και αυτοι :lol: 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.