Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

4 ώρες πριν, Metatron89 είπε:

Καλημέρα σε όλη την παρέα!Μία ερώτηση: Υπάρχει συνέχεια της ιστορίας του Old Man Logan?Αν ναι, ποιος είναι ο τίτλος?

 

Στην Αμερική η σειρά Old Man Logan βγήκε το 2016 μετά το Secret Wars το 2015 (κυκλοφόρησαν οι δυο τόμοι στα ελληνικά από τη Anubis). Ολοκληρώθηκε στα 50 τεύχη το 2018. Μέτα από αυτό η ιστορία συνεχίστηκε στο νέο arc Dead Man Logan το Ιανουάριο 2019 και ολοκληρώθηκε στα 12 τεύχη τον Δεκέμβριο του ίδιου έτους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

14 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Τόσο πολύ που τις τελευταίες δυο-τρεις φορές που είχα πετύχει περισσότερα αντίτυπα μου είχαν κάνει παρατήρηση...

 

Kαι μενα μου χαν κανει μια φορα :lol: Μη μασας, αυτοι εχουν την αναγκη σου οχι εσυ. Εννοειται βεβαια δε θα κατσεις να μαλωσεις... Αν δεν το εχει οπως θες,το πολυ πολυ να περπατησεις 10-20 λεπτα επιπλεον μεχρι το επομενο περιπτερο.

 

Μου χε συμβει την προηγουμενη βδομαδα με τον Αιρονμαν της ραντετ και παλιοτερα με εναν τομο των ΦΦ. Επειδη τους χτυπανε στη διανομη ,δε παρουμε και γουρουνι στο σακι . :)

 

Στο περιπτερο που αγοραζω πλεον φερνουν μηδεν αντιτυπα της Επισημης Συλλογης (απο 1) και απο τα 4-5-6 της Ραντνετ που ηταν μεχρι Φεβρουαριο, βρισκω συνηθως 2 βαρια 3 οταν παω (την ιδια μερα που κυκλοφορει).Μειωσαν τιραζ φαινεται παντου... Σε αντιθεση με της Καθημερινης που στελνουν πραμα. 

Οι συλλογες με μαιμουδακια αρκουδιακια και λοιπες χαζομαρες εξακολουθουν να κατακλυουν το χωρο του περιπτερου με στοιβες πολλων αντιτυπων! Πουλαν τα παιχνιδούλια και δεν πουλαει η τεχνη...

 

Ποιος ξερει τι παιζεται :thinking:Ο καθενας με τα γουστα του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

@ ManaLeak13 θα πήγαινα σε άλλο περίπτερο να αγόραζα τον τόμο της Hachette,αν γινόταν και μπορούσα... Το είχα κάνει αυτό γύρω στην μέση της πρώτης 60άδας να αλλάξω περίπτερο και κινδύνεψα να χάσω έναν τόμο έτσι και μετά να τον παραγγείλω με 15 ευρώ... Κι αν γινόταν αυτό μπορεί και να σταματούσα και την συλλογή... Και προτιμώ να τον παίρνω από ένα σταθερό περίπτερο και μετά να τον αλλάξω στέλνοντας email για αντικατάσταση του τόμου...

 

Όσο όμως για τους τόμους της συλλογής Κλασικοί Υπερήρωες τους αγοράζω με συνδρομή όταν μαζεύω κάποια χρήματα για να είναι και πιο φιλικά στην τσέπη...:lol:

Αλλά ένας από τους 20 τόμους της συλλογής μου ήρθε με ταλαιπωρημένη ράχη. Έστειλα μήνυμα για αντικατάσταση και πάλι μου ήρθε με ταλαιπωρημένη ράχη ίσως λίγο καλύτερη...:lol: Ξαναστέλνω μήνυμα κι ούτε φωνή ούτε ακρόαση...:sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 λεπτό πριν, olyssesmoore είπε:

Αλλά ένας από τους 20 τόμους της συλλογής μου ήρθε με ταλαιπωρημένη ράχη. Έστειλα μήνυμα για αντικατάσταση και πάλι μου ήρθε με ταλαιπωρημένη ράχη ίσως λίγο καλύτερη...:lol: Ξαναστέλνω μήνυμα κι ούτε φωνή ούτε ακρόαση...

 

Ναι το θυμαμαι το χες γραψει. Νομιζω ο τομος 19 με τον Αιρον μαν. 

Ε σου λεει με σενα τον περιεργο θα καθομαστε να ασχολουμαστε καθε τρις και λιγο ; :lol:

Απαραδεκτοι μεν αλλά νομιζω ετσι το αντιμετωπισαν... Ο βασικος λογος που δεν εχω κανει ως τωρα συνδρομη,δε ξερεις τι θα σου στειλουν. Το καλοκαιρι που φευγω μεγαλο διαστημα δεν ξερω πως θα γινει να βρισκω τους τομους εκει που θα μαι...

Παντως τους τομους απο το 15-20 και μετα τους βλεπω αρκετα πιο προσεγμενους σε σχεση με τους πρωτους. Απο αποψη βιβλιοδεσιας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36781
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  20
  • Reputation:   127
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Όχι ακριβώς συνέχεια της ιστορίας, αλλά έχουν επιστρέψει οι χαρακτήρες στο χαρτί. Συγκεκριμένα ο Old Man Logan επέστρεψε με το Secret Wars το 2015 και ξεκίνησε δική του σειρά με τον Brian Michael Bendis στο σενάριο και τον εξαιρετικό Andrea Sorrentino στο σχέδιο. Κράτησε νομίζω πέντε τεύχη και ύστερα επιστρατεύτηκε στο σενάριο ο Jeff Lemire που μαζί με τον Sorrentino έχουν κάνει εξαιρετικές δουλειές μαζί (Joker: Killer Smile, Gideon Falls), αλλά μαζί ξεκίνησαν από εδώ. Το πρώτο και το τρίτο των Lemire-Sorrentino, τα Berserker και The Last Ronin που συγκεντρώνουν τα τεύχη #1-4 και #9-13 της σειράς έχουν βγει με τη συλλογή της Marvel από τη Hachette.

 

images.jpg  images (1).jpg

 

Η όλη ιστορία κράτησε και μετά την αποχώρηση του Lemire και του Sorrentino με βασικό συγγραφέα τον Ed Bisson φτάνοντας τα 10 trades και ολοκληρώθηκε το 2018 με το Dead Man Logan. Την ίδια χρονιά ξεκίνησε και το Old Man Hawkeye, ενώ έχουν εμφανιστεί και σε crossovers της Marvel όπως ας πούμε στο Venomverse.

Την ακολούθησα την ιστορία γιατί μου είχε αρέσει πάρα πολύ η προσέγγιση ενός σύμπαντος που κέρδισαν οι κακοί, αλλά δυστυχώς πέρα από το τεύχος που κυκλοφόρησε στη συλλογή μας και το περίμενα πως και πως τα άλλα δε μου άρεσαν καθόλου! 😪

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

44 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Ναι το θυμαμαι το χες γραψει. Νομιζω ο τομος 19 με τον Αιρον μαν. 

Ε σου λεει με σενα τον περιεργο θα καθομαστε να ασχολουμαστε καθε τρις και λιγο ; :lol:

Απαραδεκτοι μεν αλλά νομιζω ετσι το αντιμετωπισαν... Ο βασικος λογος που δεν εχω κανει ως τωρα συνδρομη,δε ξερεις τι θα σου στειλουν. Το καλοκαιρι που φευγω μεγαλο διαστημα δεν ξερω πως θα γινει να βρισκω τους τομους εκει που θα μαι...

Παντως τους τομους απο το 15-20 και μετα τους βλεπω αρκετα πιο προσεγμενους σε σχεση με τους πρωτους. Απο αποψη βιβλιοδεσιας.

Όχι δεν ήταν ο τόμος 19. Αν θυμάμαι καλά ήταν ο τόμος 16 ή αν δεν ήταν αυτός ήταν ο τόμος με τους fantastic four που είναι και ο hulk στο εξώφυλλο...

Καλά αν δεν ήταν το οικονομικό κομμάτι το πρόβλημα θα τα έπαιρνα από το περίπτερο... Αλλά από την στιγμή που με την συνδρομή γλιτώνεις 22 ευρώ (αν πληρώσεις με κάρτα) μπορείς να βρεις τον τόμο κάποια στιγμή... Κι άσε που δεν έχω τα χρήματα για να τα παίρνω εβδομαδιαία... Για αυτό έχω μέχρι τον τόμο 24...

Πάντως σκέφτομαι κάποια στιγμή που θα έχω κάποιο κομπόδεμα να τους αγοράσω και δεύτερη φορά τους τόμους , αφού θεωρούνται συλλεκτικοί...

Και υπάρχουν αρκετοί που τα πουλάνε σε καλύτερες τιμές και από την συνδρομή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5745
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Old Man Logan είναι ο πρώτος τόμος που αγόρασα απο την 2η 60αδα.
Οι κριτικές και οι παρουσιάσεις που διαβάζω στο νετ και τα πολύ καλά λόγια του Nikolas12,με έπεισαν να πάρω τον τόμο 69.
Μιλάμε για ''τούμπανο'' τόμο με πολύ ωραίο σχέδιο και βαθμολογία στο Goodreads 4.3/5 απο 20.000 κόσμο!
 
Επιτέλους ένας πολύ ελκυστικός τίτλος απ'την Hachette που αν κυκλοφορούσε απο εκδοτική σε αυτή την ποιότητα
θα είχε σίγουρα πάνω απο 25 ευρώ.
 
Το βράδυ ξεκινάω το διάβασμα και ελπίζω το story να είναι αντάξιο των προσδοκιών.:beer:
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3119
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πήρα και εγώ το old man Logan . Το μοναδικό από την νέα 60αδα.  Συμπλήρωσα την προηγούμενη και δεν βαστούσα οικονομικά και άλλο . Αλλά αυτό πραγματικά άξιζε . Σαν μεμονωμένο θα κόστιζε και πιο πολλά . Πολύ ωραίο σχέδιο . Ωραία ιστορία . Θέλω πολύ και συνέχεια αν και κατάλαβα δεν συνέχισε και πολύ αξιόλογα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34888
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 70: Μυστική Εισβολή

 

Secret-Invasion-TP.jpg.5d57d922b1b3c857f95060ae1f67b4b5.jpg

 

Τσίμα τσίμα βγήκε το preview του τόμου για το Secret Invasion καθώς οι πρώτοι 10 τόμοι της δεύτερης εξηντάδας ολοκληρώνονται και σήμερα θα μιλήσουμε για ένα από τα μεγαλύτερα και σημαντικότερα events της Marvel. Αρχικά αν θέλετε μία non spoiler πλήρη παρουσίαση του τόμου, μπορείτε να βρείτε την παρουσίασή μου για την ξένη έκδοση που μάλιστα ήταν η πρώτη μου ever στο φόρουμ εδώ:

 

 

Secret-Invasion-Marvel.jpg.15649baca34681c527f2f787de6f5e88.jpg

 

Η αλήθεια είναι πως ο Bendis έψηνε καιρό το Secret Invasion, συγκεκριμένα από το Secret War που έχουμε διαβάσει στη συλλογή. Η κεντρική ιδέα θα ήταν το πως οι Skrulls θέλουν να κατακτήσουν τον πλανήτη με έναν τρόπο που θα θυμίσει κάπως τον Δράκουλα στον τόμο του Captain Britain, ωστόσο εδώ θα γίνει αρκετά πιο οργανωμένα. Λόγω της ικανότητας των Skrulls να αλλάζουν μορφή σε όποιον θέλουν, μαθαίνουμε πως έχουν παντού πράκτορες και στην πάροδο των χρόνων αντικατέστησαν υπερήρωες.

 

RCO002.jpg.e3507879d28717d53f6b96a0ba9f3546.jpg

 

Η όλη ιστορία αφορά τα σημεία που έχουν χτυπήσει οι Skrulls για να αποσταθεροποιήσουν τα πάντα, να φτιάξουν πολλαπλά μέτωπα και αργά και σταθερά να αποκαλύπτουν ποιοι από τους υπερήρωες που υποτίθεται είναι απέναντί τους, στην πραγματικότητα είναι μεταμορφωμένοι πράκτορες-Skrulls. Είναι μια από τις σειρές που έχουν ωραίες ανατροπές και κυρίως φανταστικό σχέδιο, τρομερές μάχες σε μεγάλα πάνελ που πάντα με ενθουσιάζουν.

 

marvel-secret-invasion-e1492197910622.jpg.d0eb879a67706a0d2a9c767cd8823594.jpg

 

Από την άλλη έχει και το κακό ότι ενώ έχει καλό ρυθμό, χρειάζεσαι πολύ τα tie-ins για να καταλάβεις τι έχει συμβεί ανά σημεία. Δεν είναι ότι δε διαβάζεται αυτόνομα, είσαι οκ, αλλά κλασική Marvel προσθέτει ένα τεράστιο κατάλογο έξτρα τευχών στην κύρια ιστορία και αναπόφευκτα κάποια παίζουν σημαντικό ρόλο. Όπως και να 'χει είναι ένα σημαντικό event που έρχεται πρώτη φορά στα ελληνικά και μπορείτε να συνδυάσετε το preview με την παρουσίαση να δείτε μήπως σας αρέσει αυτό που έρχεται. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

@ nikolas12

 

Σε αυτή την ιστορία δεν είναι που θα βασιστεί η σειρά secret Invasion που θα βγει σε σειρά στο Disney+;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36781
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  20
  • Reputation:   127
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ nikolas12

 

Και ότι θα ρώτησα για τα tie-ins.. 

Είναι αρκετά άλλα από ότι φαίνεται αξίζει ένα μικρό πέρασμα μέχρι να έρθει το νέο τεύχος! 

Ευχαριστούμε για το preview! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34888
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 ώρες πριν, Dipanoula είπε:

Και ότι θα ρώτησα για τα tie-ins.. 

Είναι αρκετά άλλα από ότι φαίνεται αξίζει ένα μικρό πέρασμα μέχρι να έρθει το νέο τεύχος! 

Ευχαριστούμε για το preview! 

 

Δεν ξέρω αν το είδες, η παρουσίαση μου για την ξένη έκδοση έχει όλο τον κατάλογο των tie-ins. Οπότε μπορείς να κάνεις το background reading σου πριν βγει ο τόμος :)

 

7 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Σε αυτή την ιστορία δεν είναι που θα βασιστεί η σειρά secret Invasion που θα βγει σε σειρά στο Disney+;

 

Ναι, αλλά σε πιο χαλαρό βαθμό και προσαρμοσμένα στο MCU.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

4 ώρες πριν, v hunter d είπε:

Θα πρέπει κάποιος να διαβάσει όλη την εποχή του συγκεκριμένου διδύμου στο Hulk όχι για να εκτιμήσει τον συγκεκριμένο τόμο αλλά για να εκτιμήσει τη μαγεία, τη δημιουργικότητα και το μεγαλείο στο οποίο μπορεί να φτάσει ένα κόμικ. Υπερβάλλω αλλά και λίγα λέω

Συμφωνώ απόλυτα, φίλε! Πλέον το run του Peter David στο Hulk είναι από τα αγαπημένα μου runs σε κόμικς! Και ο Kewon στα μολύβια, φοβερός! Δεν το έχω ολοκληρώσει αλλά το συστήνω ανεπιφύλακτα! Έχω παρατηρήσει ότι πολλοί εδώ μέσα αποθαρρύνονται από τους πολλούς χαρακτήρες που εμφανίζονται. Εμένα ίσα-ίσα το αντίθετο, πιστεύω πως αυτό μου κίνησε περισσότερο το ενδιαφέρον γι' αυτούς. Έτσι κι αλλιώς, το σύμπαν της Marvel είναι αέναο οπότε προτιμώ να διαβάζω ξεχωριστά runs ως "αυτόνομα" και να μαθαίνω για αυτό σιγά-σιγά. Πιστεύω πως με λίγη καλή θέληση όλα γίνονται!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, v hunter d είπε:

Αυτό μοιάζει με σχόλιο που θα έκανε ένας Σκραλ... 

να σου πω την αλήθεια μετά από αυτό τον τόμο και από τα tie-ins που μας είπε ο @ nikolas12  (μα τόση ύλη πια έλεος σταματημό δεν είχαν και αυτοί οι δημιουργοί δεν μπορούσαν να πάνε για ένα καφέ) δεν θα εμπιστευόμαστε κανέναν ούτε την ίδια μας την μάνα  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Bilis είπε:

Έτσι κι αλλιώς, το σύμπαν της Marvel είναι αέναο οπότε προτιμώ να διαβάζω ξεχωριστά runs ως "αυτόνομα" και να μαθαίνω για αυτό σιγά-σιγά. Πιστεύω πως με λίγη καλή θέληση όλα γίνονται!

Το σύμπαν της Marvel, αλλά και της DC, είναι ένα χάος. Και ένα χάλι τα τελευταία 10-15 χρόνια. Με τόσα πολλά παράλληλα σύμπαντα, με τόσες ιστορίες που ξεκινάνε σαν να είναι του κεντρικού σύμπαντος και μετά σου λένε πως ήταν άλλου σύμπαντος για να "σβήσουν" αυτά που δεν τους άρεσαν κλπ. Εγώ είμαι της γνώμης πως καλύτερα να επιλέγει κάποιος συγκεκριμένα runs και να ασχολείται  με αυτά ως αυτόνομα "σύμπαντα". Έτσι κι αλλιώς άκρη δε θα βγάλει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, nikolas1503 είπε:

δεν θα εμπιστευόμαστε κανέναν ούτε την ίδια μας την μάνα  

Αυτό ισχύει για μένα εδώ και καιρό...

Επεξεργασία από v hunter d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37295
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τί timing έχουν πάλι οι τύποι Να βγάλεις το Dr Strange Oath μαζί με την πρεμιέρα του Multiverse of Madness πάνω κάτω, τους το δίνω γιατί κόσμος επιτέλους θα έχει την ευκαιρία να διαβάσεις μια από τις αγαπημένες μου ιστορίες του ήρωα. Άντε τώρα βγάλτε και το part 3 του Marvel Knights και θα είστε οι πιο εξηγημεμοί της φάσης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 5/5/2022 στο 11:12 ΠΜ, olyssesmoore είπε:

Ξέχασες να σκανάρεις τον επόμενο τόμο...

 

Υ.γ. Το ξέρω ότι μπορούμε να τον βρούμε στην λίστα, αλλά ο επόμενος τόμος είναι που θα δούμε για πρώτη φορά πώς το μετέφρασαν και ποιοί είναι οι συντελεστές του τόμου...

Δεν καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλεις να πεις, αλλά εγώ έχω κάνει τη μετάφραση. Να μην έχεις κάποιο άγχος για τις επόμενες δυο βδομάδες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

9 ώρες πριν, Ilias είπε:

Δεν καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλεις να πεις, αλλά εγώ έχω κάνει τη μετάφραση. Να μην έχεις κάποιο άγχος για τις επόμενες δυο βδομάδες

Εννοούσα πώς έχει μεταφραστεί ο τόμος και ποιοί είναι οι δημιουργοί του κόμιξ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 6/5/2022 στο 9:44 ΜΜ, olyssesmoore είπε:

Εννοούσα πώς έχει μεταφραστεί ο τόμος και ποιοί είναι οι δημιουργοί του κόμιξ...

IMG_20220509_111222.thumb.jpg.4e65c8c0d84511c9d18fcf4919cc2c75.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

41 λεπτά πριν, Ilias είπε:

IMG_20220509_111222.thumb.jpg.4e65c8c0d84511c9d18fcf4919cc2c75.jpg

128 σελίδες βλέπω...:thinking: μικρούλης τόμος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ρε στον τόμο 70- Μυστική εισβολή ο σκιτσογράφος έχει κάνει ένα λάθος...

Ενώ κατά τη διάρκεια της ιστορίας το όραμα χάνει το αριστερό του μάτι (όχι όπως τον κοιτάζουμε...) Στο 7ο τευχάκι δείχνει ότι έχει χάσει το δεξί του μάτι και έχει επανέλθει το αριστερό....:lol:

 

Είναι όντως λάθος ή είναι σκραλ;:thinking::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34888
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 71: Doctor Strange - Ο Όρκος

 

Doctor-Strange-The-Oath-tp-New-Printing.jpg

 

Στη δεκαετία των 00s ο Doctor Strange δεν ήταν και ο πιο πρωτοκλασάτος ήρωας της Marvel και σίγουρα δεν αποτελούσε έναν από τους βασικότερους ήρωες του μεγαλύτερου κινηματογραφικού universe τον καιρό μας. Γι' αυτό το λόγο και πολλοί ήρωες που τώρα έχουν σειρές, τότε δεν είχαν. Ο Όρκος λοιπόν είναι μια limited σειρά πέντε τευχών που αφορά τον αγαπημένο μάγο της Marvel τον Doctor Strange.

 

dr-strange-4.webp

 

Στο σενάριο έχουμε τον γνωστό και μη εξαιρετέο Brian K. Vaughan υπεύθυνος για εξαιρετικά κόμικ όπως το Y: The Last Man της Vertigo, τα Saga και Paper Girls της Image και από υπερηρωικά κόμικ είχε δημιουργήσει την ομάδα των Runaways για τη Marvel. Στο σχέδιο από την άλλη έχουμε τον Ισπανό Marcos Martin πριν αναλάβει τον Spider-Man και εκτοξεύσει τη δημοτικότητα του. Στόχος των δύο ήταν να πουν μια πραγματικά καλή ιστορία για τον ήρωα συνδέοντας και την ιδιότητα του γιατρού που είχε ο Strange πριν γίνει μάγος. Ο Όρκος λοιπόν προκύπτει από τον ιερό όρο του Ιπποκράτη.

 

doctor-strange-the-oath-00d197f0-54c4-4cff-9a84-3183e476764-resize-750.jpeg

 

Το κόμικ ξεκινάει ιδιαίτερα σοκαριστικά με τον Wong να πηγαίνει στη Night Nurse τον αιμόφυρτο Strange. Ο Strange έχει πυροβοληθεί κατά τη διάρκεια ληστείας στο Sanctorum, αλλά έχει την αστρική του μορφή και λέει στη Night Nurse πως νιώθει ότι σύντομα θα πεθάνει. O Strange γνωρίζει ότι ο Wong πάσχει από μια πολύ επιθετική μορφή καρκίνου και προσπαθεί να το κρατήσει μυστικό. Γι' αυτό το λόγο o Strange που αρνείται τον επικείμενο θάνατο του φίλου του, αποφασίζει ότι πρέπει να ψάξει το Ελιξίριο του Otkid που ως πανάκεια μπορεί να τον γιατρέψει. Ο λόγος που το κάνει επίσης είναι ότι έχει δώσει ως γιατρός τον Όρκο του Ιπποκράτη. Βρίσκοντας το στέλνει δείγματα στο φίλο του και γιατρό Jonas Hilt.

 

RCO015_1468897096.jpg

 

Ο ληστής του Sanctorum αποκαλύπτεται εξαρχής ότι είναι ο Brigand, ο οποίος παραδίδει το Ελιξήριο και ένα φυλαχτό σε έναν γιατρό ονόματι Nicodemus West λέγοντας του πως σκότωσε τον Strange με ένα περίεργο όπλο, ωστόσο ο West του λέει ότι έπρεπε να σιγουρέψει το θάνατο του μάγου. Και εκεί λοιπόν ξεκινάει το ταξίδι των Strange, Wong και Night Nurse προς το εργαστήριο του Hilt και εκεί επίσης αρχίζει και ξεδιπλώνεται το πανούργο πλάνο του West προσφέροντας μας και ωραίες ανατροπές.

 

strangeOathCureForCancer_1200_1816_s.png

 

H Hachette στο σάιτ της το δηλώνει 224 σελίδες, ωστόσο επειδή έχω και την έκδοση της Οξύ ήταν κάπου στις 120, άρα θα είναι μια μικρή ιστορία που διαβάζεται εύκολα και γρήγορα. To σχέδιο του Martin είναι πολύ όμορφο θυμίζοντας ρετρίλα και τα χρώματα είναι πολύ προσεκτικά επιλεγμένα για μια σοβαρή ιστορία που πραγματεύεται το θάνατο. Διαβάζεται αυτόνομα και σίγουρα είναι η καλύτερη Doctor Strange ιστορία που έχω διαβάσει και αξίζει να της δώσετε την προσοχή σας και ας μην είστε φαν του ήρωα. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Είμαι φαν του αρχιμάγου πριν να δημοσιευτεί εκείνη η ιστορία από τη Μαμουθκόμιξ. Νομίζω πως δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Τώρα αυτή η ιστορία με γιατρούς, νοσοκομεία και αρρώστιες δεν με ενθουσιάζει αλλά μηδένα προ του διαβάσματος κακάριζε!

 

ΥΓ. Έχουμε τίποτα για τρίτη 60δα; Ε;Ε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

16 λεπτά πριν, v hunter d είπε:

ΥΓ. Έχουμε τίποτα για τρίτη 60δα; Ε;Ε;

Για την επέκταση της 1ης 60άδας πληροφορηθήκαμε μέσω μέιλ λίγο μετά την κυκλοφορία του τόμου 55, ενώ μέσα στον 57 υπήρχε η σχετική ενημέρωση. Έχουμε ακόμα καιρό. Η δεκαπενθήμερη κυκλοφορία κιόλας το κάνει πολύ νωρίς να μαθαίναμε πχ ακόμα και στον τόμο 100 αν θα υπάρξουν τόμοι πέραν του 120 (θα είχαμε ακόμα 40 βδομάδες). Οπότε πάλι εκεί μετά τον 110-115 φαντάζομαι θα μάθουμε αν είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 ώρες πριν, v hunter d είπε:

Είμαι φαν του αρχιμάγου πριν να δημοσιευτεί εκείνη η ιστορία από τη Μαμουθκόμιξ. Νομίζω πως δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. 

Αυτή;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Ναι! Αυτή είναι η ιστορία! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36781
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  20
  • Reputation:   127
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται, στην πλατεία Κλαυθμώνος τρέχει ένα μεγάλο bazaar βιβλίων όπως κάθε χρόνο. Κάνοντας μια βόλτα εντόπισα και κάποια τεύχη από Οξύ του spiderman και daredevil στα 6€. Πιστεύω άξιζει

 

Επισης θα ρίξω ιδέα να φτιαχτεί κάποιο ξεχωριστό κομμάτι και να γράφουμε όλοι εκεί για προσφορές που τρέχουν την εκάστοτε περίοδο σε μαγαζιά και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον με τέτοιες πληροφορίες 

 

Αυταααα, Cheers! 🤟😎

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

7 λεπτά πριν, Dipanoula είπε:

Σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται, στην πλατεία Κλαυθμώνος τρέχει ένα μεγάλο bazaar βιβλίων όπως κάθε χρόνο. Κάνοντας μια βόλτα εντόπισα και κάποια τεύχη από Οξύ του spiderman και daredevil στα 6€. Πιστεύω άξιζει

 

Επισης θα ρίξω ιδέα να φτιαχτεί κάποιο ξεχωριστό κομμάτι και να γράφουμε όλοι εκεί για προσφορές που τρέχουν την εκάστοτε περίοδο σε μαγαζιά και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον με τέτοιες πληροφορίες 

 

Αυταααα, Cheers! 🤟😎

Υπάρχει ήδη θέμα γι' αυτό εδώ

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36781
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  20
  • Reputation:   127
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 16/5/2022 στο 2:03 ΜΜ, Argail είπε:

Υπάρχει ήδη θέμα γι' αυτό εδώ

:beer:

Ξέρεις τι, εγώ εννοούσα κάποιο section καθαρά για κομικ προσφορές! 

Πολλές φορές έχω βρει πάρα πολύ καλές εκπτώσεις σε αλυσίδες καταστημάτων η συνοικιακα μαγαζάκια, αλλά δεν τολμώ να τις μοιραστώ εδώ φοβούμενος μην παρεξηγηθώ, τύπου "Ααα κοίτα αυτός, κάνει διαφήμιση" 

Ωστόσο είδε το θέμα που παρέθεσες και ήταν βοηθητικό, ευχαριστώ! 😁

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.