Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23549
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

3 ώρες πριν, Ilias είπε:

Μάλλον είναι σε όλα τα αντίτυπα. Ενδεχομένως να πήδηξε μια σελίδα ο μεταφραστής ή ο επιμελητής. Shit happens. Πάντως όντως δεν χάνουμε και κάτι βαρύγδουπο. 

Άσχετο, είμαι ο μόνος που σε μερικά καρέ με όλο το παρεάκι δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ποιος? Χωρίς τις στολές, εννοώ! Επίσης, Union Jack και Captain Britain, τους λες και δίδυμους!

Εγώ έπαθα κάτι άλλο. Μέχρι να καταλάβω ότι ο Μπλέιντ είναι ο Blade πέρασε σχεδόν όλο το κόμικ. Δεν έμοιαζε και με τον Γουέσλι Σνάιπς :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε παιδιά γιατί τρώτε τόσο την ψυχή σας για τρία μπαλονάκια? Δεν μου πέφτει λόγος βέβαια αλλά εντάξει. Τρία μπαλονάκια είναι με αδιάφορο κείμενο όπως λένε όλοι. Ήδη στο φόρουμ υπάρχει απ' ότι είδα και η πρωτότυπη σελίδα για οποιον θελει. Δεν είναι και τόσο τραγικό πια. Let s go forward.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94414
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, Manitou είπε:

Ρε παιδιά γιατί τρώτε τόσο την ψυχή σας για τρία μπαλονάκια? Δεν μου πέφτει λόγος βέβαια αλλά εντάξει. Τρία μπαλονάκια είναι με αδιάφορο κείμενο όπως λένε όλοι. Ήδη στο φόρουμ υπάρχει απ' ότι είδα και η πρωτότυπη σελίδα για οποιον θελει. Δεν είναι και τόσο τραγικό πια. Let s go forward.

 

Καλά τους τα λες! Να αγιάσει το στόμα σου! Λες και δεν υπάρχει το θέμα της Radnet να βγάλουμε εκεί το άχτι μας. :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21495
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πιστεύω ότι έγινε επίτηδες το λάθος με τα μπαλονάκια για να ασχοληθούμε και με αυτή τη συλλογή.

Πολύ αέρα έχει πάρει η Radnet με τα λάθη, για να γίνει και λίγο σούσουρο με τη Hachette!!!

Να δείτε που στον επόμενο τόμο δεν θα υπάρχει αριθμός στη ράχη (είναι και Captain America):P

:lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55429
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, Manitou said:

Ρε παιδιά γιατί τρώτε τόσο την ψυχή σας για τρία μπαλονάκια? Δεν μου πέφτει λόγος βέβαια αλλά εντάξει. Τρία μπαλονάκια είναι με αδιάφορο κείμενο όπως λένε όλοι. Ήδη στο φόρουμ υπάρχει απ' ότι είδα και η πρωτότυπη σελίδα για οποιον θελει. Δεν είναι και τόσο τραγικό πια. Let s go forward.

 

Άμα θες να ξέρεις είναι δεκατρία (13) τα μπαλονάκια κι όχι τρία. Καλύτερα να ελέγχεις πριν αρχίζεις να διαδίδεις ανακρίβειες! :ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εσείς των μοντέρνων ιστοριών φαγωθήκατε ότι τα παλιά κόμικς με τα πολλά μπαλονάκια είναι κουραστικά και δεν χρειάζονται τόσα λόγια. Πρέπει να αφήνεις την εικόνα να μιλάει.

Σας έκανε τη χάρη η Hachette και τα΄βγαλε, και πάλι παράπονα έχετε; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και με αφορμή την ανάρτηση του συμφορουμιτή Laz παραπάνω.

Μήπως ήταν έτσι και στην αρχική έκδοση έτσι; (Αν και δεν νομίζω)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

46 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Και με αφορμή την ανάρτηση του συμφορουμιτή Laz παραπάνω.

Μήπως ήταν έτσι και στην αρχική έκδοση έτσι; (Αν και δεν νομίζω)

 

Φαντάζομαι ότι εννοείς για την πρώτη φορά που κυκλοφόρησε το τεύχος αυτό (το #11) στο εξωτερικό. :thinking: Δεν νομίζω να είχε κυκλοφορήσει χωρίς τα μπαλονάκια. Πάντως από το ίντερνετ που το έψαξα, η σελίδα έχει κανονικά τα μπαλονάκια. Τουλάχιστον πάλι καλά που ισχύει αυτό που λένε τα παιδιά, ότι δεν χάνεται κάποιο σημαντικό στοχείο της πλοκής με την απουσία των μπαλονιών. Είμαστε κοντά στους 70 τόμους της συλλογής, οπότε έπαιζε το ενδεχόμενο κάποια στιγμή να παρουσιαζόταν κάποιο πρόβλημα στην παραγωγή/επιμέλεια. Ελπίζω στο μέλλον να μην υπάρξει ξανά τέτοιο πρόβλημα. :pray:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

30 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

Φαντάζομαι ότι εννοείς για την πρώτη φορά που κυκλοφόρησε το τεύχος αυτό (το #11) στο εξωτερικό. :thinking: Δεν νομίζω να είχε κυκλοφορήσει χωρίς τα μπαλονάκια. Πάντως από το ίντερνετ που το έψαξα, η σελίδα έχει κανονικά τα μπαλονάκια. Τουλάχιστον πάλι καλά που ισχύει αυτό που λένε τα παιδιά, ότι δεν χάνεται κάποιο σημαντικό στοχείο της πλοκής με την απουσία των μπαλονιών. Είμαστε κοντά στους 70 τόμους της συλλογής, οπότε έπαιζε το ενδεχόμενο κάποια στιγμή να παρουσιαζόταν κάποιο πρόβλημα στην παραγωγή/επιμέλεια. Ελπίζω στο μέλλον να μην υπάρξει ξανά τέτοιο πρόβλημα. :pray:

 

Μπορεί από αύριο και έπειτα να παρουμε μία απάντηση για το τι προέκυψε.

 

Εννοούσα την αρχική Αγγλική έκδοση της συλλογής κλπ.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36609
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   30
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Καλησπέρα παιδιά. Παρακολουθώ αυτό το topic απ' την αρχή αυτής της συλλογής κι έχω στη κατοχή μου περίπου τα μισά τεύχη.

Πραγματικά πάρα πολύ όμορφο και κατατοπιστικό τοπικ :) 


Γενικά είμαι άσχετος με τα Κόμιξ. Όσον αφορά τη Marvel, έχω διαβάσει μόνο μερικά τεύχη απ' τη συγκεκριμένη συλλογή. Έχω δει φυσικά τις ταινίες/σειρές του MCU και του Netflix (Daredevil κτλ).

Το πρόβλημα που έχω με τη συλλογή είναι ότι υπάρχουν μερικά τεύχη που δεν είναι εύκολο να τα διαβάσεις ή να κάνεις relate με τους χαρακτήρες και τις καταστάσεις αν είσαι newbie.

Πχ στο 3ο και 8ο (κιόλας) τεύχος εμφανίζονται χαρακτήρες που δεν έχω ιδέα ποιοι είναι, πράγμα που με κάνει να νιώθω σαν να βλέπω ταινία απ' τη μέση και μετά. 

Η στήλη "Η ιστορία μέχρι τώρα" βοηθάει κι ευτυχώς που υπάρχει, αλλά δεν αρκεί πάντα. Προφανώς και δεν περιμένω από μια σελίδα να καλύψει κενά δεκαετιών :P

 

"Γιατί όλη αυτή η εισαγωγή??" σάς ακούω να λέτε :P 
Με ενδιαφέρουν κάποια τεύχη που' χω χάσει και θα' θελα μια άποψη για το αν θα μου' ναι εύκολο να τα διαβάσω. Είναι τα εξής:

Thor Αναγέννηση, Guardians of the Galaxy Κοσμικοί Εκδικητές, Μυστικός Πόλεμος, Avengers: Διάλυση, The Punisher Η Επιστροφή & Πλανήτης Χαλκ

Επεξεργασία από stavros_SX
typos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έχω λάβει τη απάντηση από τη Αργός.

Όταν λέει συνεργάτη εννοεί το περίπτερο/ψιλικατζίδικο της γειτονιάς, το οποιαδήποτε ή το συγκεκριμένο από το οποίο παίρνεις ?

 

 

Καταγραφή1111.JPG

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

26 λεπτά πριν, stavros_SX είπε:

Με ενδιαφέρουν κάποια τεύχη που' χω χάσει και θα' θελα μια άποψη για το αν θα μου' ναι εύκολο να τα διαβάσω. Είναι τα εξής:

Thor Αναγέννηση, Guardians of the Galaxy Κοσμικοί Εκδικητές, Μυστικός Πόλεμος, Avengers: Διάλυση, The Punisher Η Επιστροφή & Πλανήτης Χαλκ

Ο Θωρ και οι Φύλακες του Γαλαξία είναι ιστορίες από την αρχή των run τους οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να τις ακολουθήσεις (ή ίσως να έχεις λίγο με τον Θωρ γιατί βασίζεται και σε προηγούμενα storylines). Δεν έχουν όμως κάποιο καθοριστικό τέλος και είναι περισσότερο σαν "δοκιμαστικές" ιστορίες για να δεις αν σου αρέσει το run. Ο Μυστικός Πόλεμος είναι αυτόνομη ιστορία και έχει αρκετά απλή πλοκή όμως εμφανίζονται διάφοροι χαρακτήρες. Οι περισσότεροι είναι μικρής σημασίας (π.χ. υπάρχει ένας σκασμός από δευτερεύοντες κακούς) οπότε αυτό εξαρτάται από εσένα. Το Avengers: Διάλυση δεν θα σου το πρότεινα γιατί είναι το τέλος ενός run και γίνεται χαμός από χαρακτήρες. Η ιστορία του Punisher είναι αυτοτελής οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα και ο Πλανήτης Χαλκ δεν χρειάζεται προηγούμενα γιατί είναι ένα καινούριο κεφάλαιο στην ιστορία του χαρακτήρα. Ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Έτσι όπως το διάβασα, μαλλον εννοεί τον ταχυμεταφορέα που συνεργάζεται η εταιρεία και θα σου φέρει το νέο τεύχος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36609
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   30
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

2 hours ago, Bilis said:

Ο Θωρ και οι Φύλακες του Γαλαξία είναι ιστορίες από την αρχή των run τους οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να τις ακολουθήσεις (ή ίσως να έχεις λίγο με τον Θωρ γιατί βασίζεται και σε προηγούμενα storylines). Δεν έχουν όμως κάποιο καθοριστικό τέλος και είναι περισσότερο σαν "δοκιμαστικές" ιστορίες για να δεις αν σου αρέσει το run. Ο Μυστικός Πόλεμος είναι αυτόνομη ιστορία και έχει αρκετά απλή πλοκή όμως εμφανίζονται διάφοροι χαρακτήρες. Οι περισσότεροι είναι μικρής σημασίας (π.χ. υπάρχει ένας σκασμός από δευτερεύοντες κακούς) οπότε αυτό εξαρτάται από εσένα. Το Avengers: Διάλυση δεν θα σου το πρότεινα γιατί είναι το τέλος ενός run και γίνεται χαμός από χαρακτήρες. Η ιστορία του Punisher είναι αυτοτελής οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα και ο Πλανήτης Χαλκ δεν χρειάζεται προηγούμενα γιατί είναι ένα καινούριο κεφάλαιο στην ιστορία του χαρακτήρα. Ελπίζω να βοήθησα.


Ακριβώς η απάντηση που έψαχνα!!! Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε :clap2: :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36781
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  20
  • Reputation:   127
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θεωρούσα πως έχω ένα από τα λίγα τευχακια χωρίς ελάττωμα, ωστόσο διαπίστωσα πως μου λείπουν και εμένα τα περιβόητα μπαλονάκια! 

Παρολ'αυτα δε θα πρέπει να επισκιαστει από το γεγονός αυτό η ιστορία αυτή καθ' αυτή, μιας και παρόλο που με το ζόρι άνοιξα το τεύχος να τη διαβάσω, αποδείχτηκε πολύ καλή! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

3 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Έχω λάβει τη απάντηση από τη Αργός.

Όταν λέει συνεργάτη εννοεί το περίπτερο/ψιλικατζίδικο της γειτονιάς, το οποιαδήποτε ή το συγκεκριμένο από το οποίο παίρνεις ?

 

 

Καταγραφή1111.JPG

Εννοεί τον κούριερ... Συνήθως η acs κάνει τις αλλαγές...

Υ.γ. Απαντάω εκ πείρας μιας και μου έχουν τύχει πολλά ελαττωματικά τεύχη...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Έχω λάβει τη απάντηση από τη Αργός.

Όταν λέει συνεργάτη εννοεί το περίπτερο/ψιλικατζίδικο της γειτονιάς, το οποιαδήποτε ή το συγκεκριμένο από το οποίο παίρνεις ?

 

 

Καταγραφή1111.JPG

 

Και αν σου έρθει ή όποτε σου έρθει το τεύχος με τα μπαλονάκια στη γνωστή σελίδα μπορείς να την τραβήξεις μια φωτό να ξέρουμε τι λένε;

 

Δεν το αναφέρουν πάντως, κάτι τύπου "έτσι ήταν η σελίδα εξ αρχής" ή "έτσι το παραλάβαμε από τον εκδότη,μεταφραστή και ιτσέτερα ιτσέτερα" ξέρω 'γω. Απλά λένε "ωραία,δεχόμαστε να αλλάξουμε το κακέκτυπο" ,αυτό μου δίνει κάποιες ελπίδες.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

11 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Και αν σου έρθει ή όποτε σου έρθει το τεύχος με τα μπαλονάκια στη γνωστή σελίδα μπορείς να την τραβήξεις μια φωτό να ξέρουμε τι λένε;

 

Δεν το αναφέρουν πάντως, κάτι τύπου "έτσι ήταν η σελίδα εξ αρχής" ή "έτσι το παραλάβαμε από τον εκδότη,μεταφραστή και ιτσέτερα ιτσέτερα" ξέρω 'γω. Απλά λένε "ωραία,δεχόμαστε να αλλάξουμε το κακέκτυπο" ,αυτό μου δίνει κάποιες ελπίδες.

 

Ο φίλος @ PowerRangers8 είχε γενικότερα θέμα με τις σελίδες που ήταν μισές, δεν έστειλε το email μόνο για τα μπαλονάκια. Ρεαλιστικά μιλώντας, το θέμα με τα μπαλονάκια δεν πρόκειται να λυθεί. Αν αρχίσουν όλοι να ζητάνε αντικατάσταση τότε η Hatchette θα πρέπει να εκτυπώσει μια ολόκληρη παρτίδα ακόμα και θα βγει χαμένη. Οι καλύτερες λύσεις είναι να εκτυπώσεις την σελίδα ή να κολλήσεις αυτοκολλητάκια με την μετάφραση στον τόμο όπως είχαν αναφερθεί πρωτύτερα στο thread.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

23 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Και αν σου έρθει ή όποτε σου έρθει το τεύχος με τα μπαλονάκια στη γνωστή σελίδα μπορείς να την τραβήξεις μια φωτό να ξέρουμε τι λένε;

 

Δεν το αναφέρουν πάντως, κάτι τύπου "έτσι ήταν η σελίδα εξ αρχής" ή "έτσι το παραλάβαμε από τον εκδότη,μεταφραστή και ιτσέτερα ιτσέτερα" ξέρω 'γω. Απλά λένε "ωραία,δεχόμαστε να αλλάξουμε το κακέκτυπο" ,αυτό μου δίνει κάποιες ελπίδες.

 

 Ευχαρίστως, μόνο που πρέπει να περιμένεις έναν μηνά . :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

9 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Ο φίλος @ PowerRangers8 είχε γενικότερα θέμα με τις σελίδες που ήταν μισές, δεν έστειλε το email μόνο για τα μπαλονάκια. Ρεαλιστικά μιλώντας, το θέμα με τα μπαλονάκια δεν πρόκειται να λυθεί. Αν αρχίσουν όλοι να ζητάνε αντικατάσταση τότε η Hatchette θα πρέπει να εκτυπώσει μια ολόκληρη παρτίδα ακόμα και θα βγει χαμένη. Οι καλύτερες λύσεις είναι να εκτυπώσεις την σελίδα ή να κολλήσεις αυτοκολλητάκια με την μετάφραση στον τόμο όπως είχαν αναφερθεί πρωτύτερα στο thread.

 

Ακριβώς. Χθες ανάφερα πως το πρόβλημα με τα μπαλονάκια δεν γίνεται να λυθεί εξαιτίας ενός λάθους αλλά δεν με ενοχλεί αφού μπορούμε να τα φτιάξουμε μονοί μας. Έστειλα το μειλ μόνο και μόνο για τις μισές σελιδες. Μαζεύω τη σειρά από το πρώτο τόμο και για πρώτη φορά έπαθα αυτό!!! Το φοβόμουν αυτό. Τεσπα εύχομαι να λυθεί το θέμα όσο σύντομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ναι, σίγουρα Secret War, Punisher και Planet Hulk τα διαβάζεις άνετα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

 Ευχαρίστως, μόνο που πρέπει να περιμένεις έναν μηνά . :lol:

 

No problema.

 

2 ώρες πριν, Bilis είπε:

Ο φίλος @ PowerRangers8 είχε γενικότερα θέμα με τις σελίδες που ήταν μισές, δεν έστειλε το email μόνο για τα μπαλονάκια. Ρεαλιστικά μιλώντας, το θέμα με τα μπαλονάκια δεν πρόκειται να λυθεί. Αν αρχίσουν όλοι να ζητάνε αντικατάσταση τότε η Hatchette θα πρέπει να εκτυπώσει μια ολόκληρη παρτίδα ακόμα και θα βγει χαμένη. Οι καλύτερες λύσεις είναι να εκτυπώσεις την σελίδα ή να κολλήσεις αυτοκολλητάκια με την μετάφραση στον τόμο όπως είχαν αναφερθεί πρωτύτερα στο thread.

 

Ας λυθεί τουλάχιστον όταν εξαντληθεί από την ιστοσελίδα και πρέπει να κάνουν ξανά στοκ (που θα πρέπει να τα εκτυπώσουν εκ νέου).Πιστεύω αυτό μπορεί να γίνει και ας αργήσει.

 

Εγώ θα πάρω το τεύχος κανονικά (και αν γίνει το παραπάνω ίσως το πάρω ξανά) αλλά με πίκρανε λίγο αυτό (τουλάχιστον τώρα,μετά μπορεί να μη με νοιάζει).             

           

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55429
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 hours ago, Bilis said:

Ο φίλος @ PowerRangers8 είχε γενικότερα θέμα με τις σελίδες που ήταν μισές, δεν έστειλε το email μόνο για τα μπαλονάκια. Ρεαλιστικά μιλώντας, το θέμα με τα μπαλονάκια δεν πρόκειται να λυθεί. Αν αρχίσουν όλοι να ζητάνε αντικατάσταση τότε η Hatchette θα πρέπει να εκτυπώσει μια ολόκληρη παρτίδα ακόμα και θα βγει χαμένη. Οι καλύτερες λύσεις είναι να εκτυπώσεις την σελίδα ή να κολλήσεις αυτοκολλητάκια με την μετάφραση στον τόμο όπως είχαν αναφερθεί πρωτύτερα στο thread.

 

3 hours ago, PowerRangers8 said:

Ακριβώς. Χθες ανάφερα πως το πρόβλημα με τα μπαλονάκια δεν γίνεται να λυθεί εξαιτίας ενός λάθους αλλά δεν με ενοχλεί αφού μπορούμε να τα φτιάξουμε μονοί μας. Έστειλα το μειλ μόνο και μόνο για τις μισές σελιδες. Μαζεύω τη σειρά από το πρώτο τόμο και για πρώτη φορά έπαθα αυτό!!! Το φοβόμουν αυτό. Τεσπα εύχομαι να λυθεί το θέμα όσο σύντομα.

 

Καλά τα λέτε παιδιά. Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας παρουσιάσω χάρη στον εξαιρετικό φίλο Ηλία :respect: τα κείμενα που θα έμπαιναν στα 13 μπαλονάκια που λείπουν από τη σελίδα (είναι 14 επειδή το 1ο κείμενο μπαίνει πάνω στην εικόνα και όχι μέσα σε μπαλονάκι). Ορίστε λοιπόν,η επίσημη μετάφραση που λείπει από τους τόμους μας:

 

---------------------------------------------------------------

1

ΔΕΚΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΟΔΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΗΜΟ ΣΑΧΑΡΑ.

2

ΑΑΑΑΧΧΧΧ!

3

ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ! ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΔΕΥΤΕΡΑ!

4

ΑΑΑΧΧ!!!

5

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ;!

6

ΔΕΝ… ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

7

ΕΓΩ ΟΧΙ! ΕΣΥ ΜΗΠΩΣ;!

8

ΝΟ… ΝΟΜΙΖΩ--

9

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΙΣΩΣ…

10

ΕΑΝ ΜΑΣ ΘΕΡΑΠΕΥΣΩ… ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ… ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ…

11

ΜΠΟΡΕΙΣ--ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ;!

12

ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

13

ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΕΙΣ, Ή, ΔΕΝ ΞΕΡΩ…

14

ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΑΝΕΚΔΟΤΑ;

---------------------------------------------------------------

 

Είδατε για να έχουμε τα μέσα εδώ στο Greekcomics?  :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

@ Ilias  είσαι θεός! :nek:Αν δεν είχαμε κι εσένα δεν ξέρω τι θα κάναμε...

Υ.γ. Ελπίζω τα βιβλιοπωλεία να μην τελειώσουν από χαρτάκια αυτοκόλλητα....:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

34 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

@ Ilias  είσαι θεός! :nek:Αν δεν είχαμε κι εσένα δεν ξέρω τι θα κάναμε...

Υ.γ. Ελπίζω τα βιβλιοπωλεία να μην τελειώσουν από χαρτάκια αυτοκόλλητα....:lol:

Δεν έκανα και τίποτα σπουδαίο! Σιγά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αν θέλει κάποιος να κάνει μερακλίδικη δουλειά να πάρει ένα λεπτό λευκό μαρκαδοράκι (από αυτά που υπογράφουν οι δημιουργοί στα εσώφυλλα των κόμικ) και να το περάσει πάνω στη σελίδα με το χέρι με ωραία μικρά γράμματα. Με αυτοκόλλητο θα γίνει λίγο καρναβάλι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Αν θέλει κάποιος να κάνει μερακλίδικη δουλειά να πάρει ένα λεπτό λευκό μαρκαδοράκι (από αυτά που υπογράφουν οι δημιουργοί στα εσώφυλλα των κόμικ) και να το περάσει πάνω στη σελίδα με το χέρι με ωραία μικρά γράμματα. Με αυτοκόλλητο θα γίνει λίγο καρναβάλι.

Αυτές τις μέρες μπήκα στην διαδικασία να μεταφράσω ένα κόμικ που μου άρεσε, το οποίο και ολοκλήρωσα χθες. Πρόκειται για το Superman Thundercats. Ήταν μια ευχάριστη απασχόληση και μπήκα για λίγο στο ρόλο ενός μεταφραστή κομικ. Αν και δεν ξέρω πως ακριβώς και τι εργαλεία χρησιμοποιούν για το κάνουν. Οπότε πέφτοντας πάνω στο θέμα με τα μπαλονάκια που λείπουν, δεν κρατήθηκα.

:)

RCO005_1647629226.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55429
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

26 min ago , Macchia nera said:

Αυτές τις μέρες μπήκα στην διαδικασία να μεταφράσω ένα κόμικ που μου άρεσε, το οποίο και ολοκλήρωσα χθες. Πρόκειται για το Superman Thundercats. Ήταν μια ευχάριστη απασχόληση και μπήκα για λίγο στο ρόλο ενός μεταφραστή κομικ.

 

Φίλε Macchia Nera ευχαριστούμε! Θα τυπώσω τη σελίδα και θα την βάλω διπλωμένη μέσα στον τόμο για να την έχω πρόχειρη όταν τον διαβάζω!

 

Αυτό θα πει teamwork! :)

 

Ως λάτρης των Θάντερκατς θα ήθελα να διαβάσω και τη μετάφραση που έκανες. Που μπορώ να τη βρω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

57 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Φίλε Macchia Nera ευχαριστούμε! Θα τυπώσω τη σελίδα και θα την βάλω διπλωμένη μέσα στον τόμο για να την έχω πρόχειρη όταν τον διαβάζω!

 

Αυτό θα πει teamwork! :)

 

Ως λάτρης των Θάντερκατς θα ήθελα να διαβάσω και τη μετάφραση που έκανες. Που μπορώ να τη βρω;

Παρακαλώ..

Είχα σκοπό να την μοιραστώ μαζί σας. Θα κάνω μια τελευταία επιμέλεια και θα ανοίξω ένα θέμα στην γενική συζήτηση, ανεβάζοντας το pdf.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έλαβα και εγώ εχθές από την Άργος την ίδια ακριβώς απάντηση με αυτήν του @ PowerRangers8 . Το δικό μου email αφορούσε αποκλειστικά και μόνο το θέμα με τα μπαλονάκια. Επειδή η απάντηση που έλαβα αφήνει, όπως λέει λίγο παραπάνω και ο @ O Φρατζάτος , μία πιθανότητα 0,01% ο μελλοντικός τόμος που θα ανταλλάξω να είναι σωστός (συν του ότι όταν έστειλα το email (Σάββατο πρωί) στο thread δεν υπήρχαν ακόμα πολλές απαντήσεις) προχώρησα στην διαδικασία αντικατάστασής του. Βέβαια η Άργος (φαντάζομαι ότι ίσως δεν θα έχει λάβει άλλο τέτοιο ερώτημα) μπορεί πράγματι να μην ξέρει ότι αυτό το πρόβλημα (όπως έχει αναφέρει και πολύ παραπάνω ο @ constantinople ) υπάρχει σε όλη την τρέχουσα παρτίδα της. Τώρα να το γνωρίζει και απλά για έναν πελάτη να μπει στην διαδικασία (και στο επιπλέον κόστος) να επανακτυπώσει έναν ολόκληρο τόμο για την διόρθωση μίας και μόνο σελίδας, το κόβω κομματάκι δύσκολο. :thinking: Εν πάση περιπτώσει, αφού η Άργος έχει την καλή διάθεση να μου αλλάξει τον τόμο και για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, αξίζει να κάνω μία προσπάθεια. Αν ο νέος τόμος που θα πάρω εξακολουθεί να έχει το ίδιο πρόβλημα, εννοείται ότι (για όλα αυτά που έχουμε αναλύσει όλοι μας) δεν θα στείλω νέο email στην Άργος. Δεν σας κρύβω ότι θα με ενοχλούσε πάρα πολύ αν το πρόβλημα αυτό υπήρχε σε κάποιον τόμο του Γούλβεριν, του Σπάιντερ-Μαν, ή των Χ-ΜΕΝ (ακόμα και σε ένα μπαλονάκι που μπορεί να έλεγε κάτι του τύπου "Αααργκ", "Χχχσσκμ", ή "Κλαψ") και δεν μπορούσε να λυθεί. Είμαι λίγο απαιτητικός σε τέτοιους τόμους. :blush2: Τέλος πάντων, να μην σας κουράζω άλλο με ιστορίες για αγρίους. :) Σε μελλοντική εξέλιξη του θέματος θα σας κρατήσω ενήμερους. Συνεχίζουμε δυναμικά. :up:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.