Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

17 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Τα παλιά πάντως μπορεί να΄χουν πολλά λόγια, αλλά έχουν πιο σφιχτά σενάρια.
Σ΄ένα τεύχος διαβάζεις μια ολοκληρωμένη ιστορία που οι σύγχρονοι δημιουργοί θα χρειάζονταν 3 τεύχη για να τη γράψουν :)

 

Oι νεες γενιες ,χωρις να θελω να γενικευω ή να γινομαι απολυτος, εχουν ξεχασει να γραφουν και να διαβαζουν. Ή πιο σωστα δεν εμαθαν ποτε...

 

Οποτε το παλικαρι βλεπει τα πολλα λογια ως αγγαρεία (απο τα συμφραζομενα του). Σα να σου λεει ωχ ρε αδερφε εκδοτη τι με βαζεις και διαβαζω. Δωσε εκει ξερες εικονες, 2-3 μπαμ κρακ πιου και δραση και ειναι ολα a ok ... 

 

Λυπηρο μεν αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα...

 

Ας μη σχολιασουμε για τα αγγλικα που δεν ξερουν αλλα νομιζουν πως ξερουν.

 

 

17 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

O Άρομαν ποιος είναι; :lol:

 

Μαλλον προερχεται απο το ιδιο multiverse με τον Σπαντρεμαν :lol:

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το καταλαβαίνω το παλικάρι.Σου παίρνει λίγο καιρό να το συνηθήσεις αλλά μέχρι τότε το κάθε λεπτό ανάγνωσης σου φαίνεται ώρα και η ώρα σου φαίνεται εβδομάδα.

 

Καρέ:

Αφήγηση:Ο Σπάιντερμαν ανοίγει την πόρτα ήσυχα.

 

Σχέδιο:Ο Σπάιντερμαν ανοίγει την πόρτα.

 

Διάλογος:  Σπάιντερμαν: Θα ανοίξω αυτή την πόρτα!

 

VUorYb1_d.thumb.webp.d6c87a64524caf14c3ede1e29d0668c8.webp

RCO003_1469441049.thumb.jpg.632b8251a5a9fe70e96a39074d3d0746.jpg

 

Ξέρω ότι γινόταν αυτό το πράγμα για τα παιδιά του τότε ώστε να καταλάβουν σίγουρα τι γίνεται στο κόμικ και για να είναι πιο γεμάτο ένα τευχάκι,αλλά για κάποιον μεγαλύτερο αυτό γίνεται ενοχλητικό γρήγορα.

 

Δόξα τον Θεό,μάτια έχω και βλέπω πως ο Σπάιντερμαν πάει να την φέρει στους εγγληματίες από ψηλά.Η αφήγηση δεν χρειαζόταν.

 

Τέλος,το decompression/η άπλωση της ιστορίας σε δύο ή παραπάνω τευχάκια είναι καλό αρκεί να υπάρχει μια ισσοροπία μεταξύ κειμένου/διαλόγου και σχεδίου.Τα κόμικ είναι οπτικό μέσο στο κάτω κάτω,βλέπεις τα γεγονότα πως γίνονται και τη στιγμή που γίνονται.

 

Το καταλαβαίνω ότι η άποψη αυτή δεν θα είναι αρεστή  σε σχεδόν όλους γιατί προτιμούν τα παλιά.Όμως δεν ανερεί το γεγονός ότι σε μερικούς όπως και εμένα μας φαίνεται λίγο ανηφορική η ανάγνωσή τους. (Τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να το συνηθήσει  κανείς και άλλοι δεν το προτιμούν καθόλου.)

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ολη η μαγεια της αναγνωσης εκει κρυβεται ομως. Στην ατμοσφαιρα που δημιουργει η διηγηση και η περιγραφη. Το πως θα σε εισαγει ευρηματικα στην πλοκη.

 

Αμα ηθελα να δω σκετες εικονες χωρις πολλα πολλα να με κουραζουν, παρακολουθω μια ταινια ή ενα καρτουν.

 

Εξαλλου σκεψου αν ολα τα βιβλια ξεπετουσαν το στορι χωρις πολλα πολλα ,ζητημα αν θα εφταναν τις 50-100 σελιδες....

 

Πριν από 1 ώρα, O Φρατζάτος είπε:

Το καταλαβαίνω ότι η άποψη αυτή δεν θα είναι αρεστή  σε σχεδόν όλους γιατί προτιμούν τα παλιά.

 

Δεν νομιζω οτι ο κοσμος προτιμα τα παλια απλα για να λεει οτι του αρεσει το παλιο στους νεους. Τα προτιμα γιατι ειναι ανωτερα σε πολλα επιπεδα.

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1675 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Καλά τώρα αυτά γούστα είναι. Μπορεί κάποια εποχή να βγήκαν συνολικά περισσότερες καλές ιστορίες από κάποια άλλη, δεν πιστεύω όμως ότι αυτό σημαίνει πως το παλιό είναι καλύτερο από το καινούριο ή το αντίστροφο.

Κάθε εποχή έχει τα υπέρ και τα κατά της. Μπορεί το πυκνογραμμένο κείμενο της δεκαετίας του 60 να δίνει μια αίσθηση πληρότητας καθώς παρατείνει την ανάγνωση σε σχέση με ένα μοντέρνο κόμικ (που έχει τρία καρέ σε κάθε σελίδα και ελάχιστο διάλογο), πολλές φορές όμως γίνεται και κουραστικό. Το ίδιο ισχύει και για τις αναλυτικές περιγραφές. Ναι μεν δραματοποιούν τις εξελίξεις των παλιών ιστοριών, είναι όμως αχρείαστες στις καινούριες ιστορίες καθώς ο αναγνώστης βιώνει ο ίδιος τα συναισθήματα των χαρακτήρων μέσω του σεναρίου και του σχεδίου.

Οκ, βέβαια μπορεί κάποιος να προτιμάει το ένα από το άλλο. Δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό. Εκείνο που δεν μου αρέσει όμως είναι όταν κάποιος κρίνει μία εποχή χωρίς να έχει ασχοληθεί πραγματικά με αυτή. Έτσι ήμουν κι εγώ όταν ξεκίνησα τα κόμικς επειδή υποσυνείδητα τα συσχέτιζα με το κλασικό σχέδιο. Θυμάμαι πως όταν είχε ανακοινωθεί η Επίσημη Συλλογή αγανακτούσα με τις πρώτες επιλογές τόμων καθώς δεν υπήρχαν καθόλου κλασικές ιστορίες. Διαβάζοντας όμως αρκετές από τις μοντέρνες, κατανόησα καλύτερα τον τρόπο γραφής τους και πλέον τις διαβάζω ευχάριστα.

Τώρα σχετικά με το μήκος των ιστοριών, δεν πιστεύω ότι χρειάζονται πάντα σάλτσα για να έχουν όγκο. Μερικές φορές ο συγγραφέας απλώς έχει πολλά να πει. Και ο Stan Lee δεν ήταν κανένας μάγος που μπορούσε να συμπυκνώσει κάθε ιστορία σε ένα τεύχος. Απλώς οι ιστορίες του ήταν πιο απλές. Δεν νομίζω να μπορούσε να γράψει μια μεγάλη ιστορία όπως λ.χ. το Saga σε λιγότερα τεύχη απ' ότι ο συγγραφέας του. Και σήμερα υπάρχουν σεναριογράφοι κόμικς που μπορούν να γράψουν αυτοτελείς ιστορίες ενός τεύχους. Απλώς οι περισσότεροι δεν το προτιμούν είτε γιατί χρειάζονται περισσότερο χώρο να εκφραστούν, είτε για να κρατάνε τους αναγνώστες σε αγωνία.

Όπως και να 'χει, το σημαντικό, κατά την γνώμη μου, είναι κάθε λάτρης των κόμικς να γνωρίζει τα χαρακτηριστικά που φέρουν οι ιστορίες κάθε εποχής ώστε να μπορεί να τις απολαμβάνει όλες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

RCO003_1469441049.thumb.jpg.632b8251a5a9fe70e96a39074d3d0746.jpg

 

Δόξα τον Θεό,μάτια έχω και βλέπω πως ο Σπάιντερμαν πάει να την φέρει στους εγγληματίες από ψηλά.Η αφήγηση δεν χρειαζόταν.

 

H αφήγηση δεν λέει ένα ξερό "ο Σπάιντερ-Μαν επιτίθεται από πάνω".
Κοίτα τι ωραία περιγραφή κάνει:
"And from above, a lean, hard-muscled, incredibly nimble figure hurtles downward towards the startled crooks", δηλαδή: "κι από ψηλά, μια αδύνατη, μυώδης, εκπληκτικά επιδέξια σιλουέτα ορμάει κάτω προς τους έκπληκτους απατεώνες".

Σου δίνει πολύ περισσότερες πληροφορίες απ΄το να σου έβαζε σκέτη μια εικόνα με τον Spidey να πηδάει απ΄το ταβάνι.

 

Χωρίς να λέω ότι δεν υπήρχαν και περιπτώσεις που τα λόγια ήταν περιττά.

Αλλά γενικά προτιμώ να έχουμε πολύ πληροφορία και σφιχτά σενάρια, παρά να πάρω ένα σύγχρονο τεύχος με τεράστια καρέ, ελάχιστα μπαλονάκια με λόγια, που θα το "ξεπετάξω" σε 5 λεπτά και θα πρέπει να πάρω τα επόμενα 3-4 τεύχη που ολοκληρώνουν την ιστορία. Μια ιστορία που ο Σταν Λι θα χρειαζόταν μόλις ένα τεύχος για να τη χωρέσει.

 

Γούστα είναι αυτά βέβαια, αλλά εγώ βλέπω και το πρακτικό του πράγματος.
Εξοικονόμηση χώρου και χρημάτων.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εμένα δεν με απωθεί το πολύ κείμενο, όταν όμως το πολύ κείμενο έχει λόγο ύπαρξης και θεωρώ ότι το μεγαλύτερο μέρος του μπλα-μπλα στα υπερηρωικά του Σταν Λι της δεκαετίας του 60 είναι ανούσιο. Το να περιγράφω τον ήρωα με 4-5 διαδοχικά επίθετα στο ίδιο μπαλονάκι απλά δυσκολεύει την ανάγνωση και το μόνο που προσφέρει είναι να δίνει την εντύπωση ότι το τεύχος των 20 σελίδων είναι πιο γεμάτο. Με τραβάει ελάχιστα το κόμικ χωρίς λόγια αλλά εξίσου με απωθεί και ο ανούσιος βερμπαλισμός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

53 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Με τραβάει ελάχιστα το κόμικ χωρίς λόγια αλλά εξίσου με απωθεί και ο ανούσιος βερμπαλισμός.

 

Υπέροχη χρήση της γλώσσας.

:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ούτε εμένα μ΄αρέσουν τα πολλά ανούσια λόγια.

Κάνουν την ανάγνωση κουραστική.

Βέβαια το αν κάποια λόγια είναι ουσιώδη ή ανούσια, είναι υποκειμενικό σε μεγάλο βαθμό.

Πχ κάποιοι θεωρούν ανούσια τα πολλά λόγια στα παλιά Μπλέικ & Μόρτιμερ.
Για μένα δεν είναι.
Κάποιοι θεωρούν ουσιώδη τα πολλά λόγια στις ιστορίες του Ρόσα.

Εγώ όμως τα βρίσκω ανούσια και κουραστικά.

Για τον Σταν Λι είμαι στο ενδιάμεσο. Έχω διαβάσει ιστορίες με πολλά λόγια που πραγματικά απόλαυσα (και δεν θα το έκανα αν δεν είχαν τόσο κείμενο) αλλά έχουν υπάρξει και ιστορίες που τα βρήκα περιττά και μ΄έκαναν να βαρεθώ.

Άρα στο τέλος ερχόμαστε στα ίδια. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :)

 

Α, να ξεκαθαρίσω επίσης ότι τα παλιά υπερηρωικά δεν μ΄αρέσουν περισσότερο απ΄τα σύγχρονα επειδή έχουν πολλά λόγια.

Ο βασικός λόγος που μ΄αρέσουν περισσότερο είναι επειδή έχουν πιο απλά, κατανοητά και ενδιαφέροντα σενάρια :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5827
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για εμένα η γραφή στα υπερηρωικά κόμικς απ'το 1979 και μετά είναι κλάσεις ανώτερη απ'του '60 και του '70.
Δεν με νοιάζει αν λένε πολλά λόγια η λίγα, αρκεί η γραφή να είναι σοβαρή και να παρουσιάζει ένα προιόν με ''άρωμα'' τέχνης.
Η γραφή του Alan Moore και του Frank Miller ανέβασε επίπεδο το καλλιτεχνικό ''κύρος'' των υπερηρωικών κόμικς, και αυτό μου άρεσε πολύ.
 
Φυσικά σεβαστές όλες οι απόψεις, και κατανοώ οτι η κάθε εποχή έχει τα θετικά και τα αρνητικά της, προσφέροντας διαφορετικές αναγνωστικές εμπειρίες!
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεκαετίες ΄70 και ΄80 είναι θεωρώ οι καλύτερες για τα υπερηρωικά κόμικς.
Σκεφτείτε τις 10 καλύτερες ιστορίες σας Marvel και DC και δείτε πότε γράφτηκαν :)

 

Πάντως κι αυτά "παλιά" θεωρούνται.
Όταν λέω μ΄αρέσουν περισσότερο τα παλιά υπερηρωικά δεν εννοώ αυτά του ΄60 μόνο, αλλά και των επόμενων 2 δεκαετιών.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 66: Παγκόσμιος Εχθρός Hulk

 

world-war-hulk-800x800.png

 

To Planet Hulk είναι μια από τις καλύτερες ιστορίες της συλλογής κατά τη γνώμη μου και η αλήθεια είναι πως θα ήταν ταιριαστό να βγει και η συνέχεια του στα ελληνικά. Μια συνέχεια που έχουμε ξαναδεί από τις εκδόσεις Οξύ και την οποία διάβασα μετά το Planet Hulk. Πολύ αναλυτικό αφιέρωμα θα βρείτε εδώ:

 

 

d5mt1jh-1baf0b33-fbe7-49bc-a765-cf3b9105553f.jpg

 

Ουσιαστικά το World War Hulk είναι η ιστορία της επιστροφής του πράσινου γίγαντα στον πλανήτη Γη, ο οποίος πληγωμένος από το γεγονός ότι τον εξορίσανε οι Illuminati όσο και από τα όσα συνέβησαν στον πλανήτη που κυβερνούσε, αποφασίζει να πάρει εκδίκηση από όσους τον έφεραν σε αυτήν την κατάσταση. Ο Greg Pak παραμένει στη συγγραφή, αλλά το σενάριο του δεν αποδεικνύεται εξίσου καλό με του Planet Hulk, αλλά αρκετά πιο πεζό.

 

16474531._SX540_.jpg

 

Βέβαια το μεγάλο πρόβλημα για μένα είναι το σχέδιο όπου η αλλαγή από τους Pagulayan-Lopresti σε John Romita Jr. φέρνει πάρα πολύ μέτρια αποτελέσματα. Στο αφιέρωμα πιο πάνω θα μπορείτε να τσεκάρετε και συγκριτικές εικόνες από απεικονίσεις ηρώων και μαχών στο ένα και στο άλλο κόμικ προκειμένου να πάρετε μια ιδέα. Συνολικά είναι μια ιστορία αρκετά κομπλέ ώστε να δεις το aftermath του εξαιρετικού Planet Hulk, αλλά σαν sequel υπολείπεται και σε σενάριο και σε σχέδιο του προκατόχου του με τον οποίον αναπόφευκτα συγκρίνεται. Έχει ωστόσο αρκετή δράση και κάμποσες εξελίξεις, αλλά όχι τόσο καλό character work στους χαρακτήρες εκτός Hulk. Αυτά τα ολίγα, υπενθυμίζω πως πολλά άλλα θα τα βρείτε στον ανωτέρω σύνδεσμο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

9 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Δεκαετίες ΄70 και ΄80 είναι θεωρώ οι καλύτερες για τα υπερηρωικά κόμικς.
Σκεφτείτε τις 10 καλύτερες ιστορίες σας Marvel και DC και δείτε πότε γράφτηκαν :)

 

Πάντως κι αυτά "παλιά" θεωρούνται.
Όταν λέω μ΄αρέσουν περισσότερο τα παλιά υπερηρωικά δεν εννοώ αυτά του ΄60 μόνο, αλλά και των επόμενων 2 δεκαετιών.

 

Το "a death in the family" που γραφτηκε τελη 80s και θεωρειται απο τις πολυ καλες ιστοριες του Batman ,ειναι πυκνογραμμενο χωρις λογο γιατι επαναλαβανε τα ιδια και τα ιδια τοσες φορες που μου θυμιζει εκεινα τα αστεια που βγηκαν τα τελευταια χρονια και κοροιδευαν την Λαμψη του Φωσκολου που επι ενα 5 λεπτο ελεγε Βυρνα-Γιαγκος ελεγαν το ιδιο πραγμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5827
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η δεκαετία του '80 είναι η αγαπημένη μου στα υπερηρωικά.Απο που να αρχίσω δεν ξέρω...
 
1) Batman: The Dark Knight Returns
2) Batman: Year One
3) Batman: The Killing Joke
4) Daredevil: Born Again
5) Spiderman:Kraven's last hunt
6) Superman: The Man of Steel
7) X men: The Dark Phoenix Saga
8) Watchmen
9) Batman: Arkham Asylum
 
Και άλλα πολλά που τώρα τα ξεχνάω. Όπως και πολλές ιστορίες Batman και Superman του Alan Moore
 
Απ'το '90 και μετά αξίζει να αναφέρουμε τα:
 
1) Batman: The long Halloween
2) Batman: The Man Who Laughs
3) Spiderman: Blue
4) Marvels
5) Superman: Earth One
6) Batman: Earth One
7) Spiderman: Marvel Knights
 
Επίσης κάποια καλά με Venom και άλλα πολλά Marvel που έχουν πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν τα έχω διαβάσει ακόμα.(ιστορίες με Wolverine, Captain America, Civil War κλπ)
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, Guts είπε:
Η δεκαετία του '80 είναι η αγαπημένη μου στα υπερηρωικά.Απο που να αρχίσω δεν ξέρω...
 
1) Batman: The Dark Knight Returns
2) Batman: Year One
3) Batman: The Killing Joke
4) Daredevil: Born Again
5) Spiderman:Kraven's last hunt
6) Superman: The Man of Steel
7) X men: The Dark Phoenix Saga
8) Watchmen
9) Batman: Arkham Asylum
 
Και άλλα πολλά που τώρα τα ξεχνάω. Όπως και πολλές ιστορίες Batman και Superman του Alan Moore
 
Απ'το '90 και μετά αξίζει να αναφέρουμε τα:
 
1) Batman: The long Halloween
2) Batman: The Man Who Laughs
3) Spiderman: Blue
4) Marvels
5) Superman: Earth One
6) Batman: Earth One
7) Spiderman: Marvel Knights
 
Επίσης κάποια καλά με Venom και άλλα πολλά Marvel που έχουν πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν τα έχω διαβάσει ακόμα.(ιστορίες με Wolverine, Captain America, Civil War κλπ)
 

Χαίρομαι πολύ που έχω μεταφράσει τρία από τα πιο αγαπημένα σου κόμικ! Γενικά ο Alan Moore (ιδίως εκείνη την περίοδο) έδειχνε που μπορεί να φτάσει το μέσο ως αφηγηματικό πλαίσιο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5827
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

28 min ago , Ilias said:

Χαίρομαι πολύ που έχω μεταφράσει τρία από τα πιο αγαπημένα σου κόμικ! Γενικά ο Alan Moore (ιδίως εκείνη την περίοδο) έδειχνε που μπορεί να φτάσει το μέσο ως αφηγηματικό πλαίσιο

 
Φίλε Ηλία αρχικά συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά σου και χαίρομαι πολύ που είσαι ενεργό μέλος στο σάιτ.
Είμαι φαν του Killing Joke και του Spiderman Blue (στην δική σου μετάφραση) και πρόσφατα είδα οτι έχεις μεταφράσει και
τις ιστορίες της DC του Alan Moore που φαντάζομαι εκεί είχες δύσκολο έργο αλλα το αποτέλεσμα είναι super!
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 λεπτά πριν, Guts είπε:
 
Φίλε Ηλία αρχικά συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά σου και χαίρομαι πολύ που είσαι ενεργό μέλος στο σάιτ.
Είμαι φαν του Killing Joke και του Spiderman Blue (στην δική σου μετάφραση) και πρόσφατα είδα οτι έχεις μεταφράσει και
τις ιστορίες της DC του Alan Moore που φαντάζομαι εκεί είχες δύσκολο έργο αλλα το αποτέλεσμα είναι super!
 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Γενικά, θεωρώ πως 'ενηλικιώθηκα' σε ό,τι αφορά τη μετάφραση τα τελευταία δυόμισι χρόνια, λίγο πολύ με τη σειρά της Hachette. Άλλαξα τον τρόπο που παραδίδω το κείμενο. Είχα την τύχη να παρακολουθήσω κι ένα εκπληκτικό σεμινάριο που μου άνοιξε τα μάτια. Χαίρομαι πολύ που είμαι μέλος αυτής της όμορφης παρέας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   792
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρόλο που έχω τα αμερικάνικα τεύχη του World War Hulk δεν γινόταν να μην πάρω και την ελληνική σκληρόδετη έκδοση. Είναι μια από τις αγαπημένες μου ιστορίες και προσωπικά το σχέδιο το βρίσκω εξαιρετικό. Μπορεί ο John Romita Jr να είναι από τους αγαπημένους μου, αλλά διαφωνώ με το φίλο @ nikolas12 και τουλάχιστον σε σύγκριση με τους προηγούμενους, βρίσκω το σχέδιο του πιο "ενήλικο", τέλειο για τις μάχες με πολλά άτομα και κανένας άλλος δεν αποτυπώνει μια γροθιά στο πρόσωπο του Hulk ή από τον Hulk στο πρόσωπο άλλου, όπως επίσης και την καταστροφή του γύρω χώρου, όπως ο συγκεκριμένος σχεδιαστής-σκιτσογράφος. Τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά! Για τους φίλους του Hulk είναι must! Μην το χάσετε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36781
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  20
  • Reputation:   127
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είμαι άραγε καταδικασμενος σε μια ημιτελής πρώτη εξηνταδα? Ίσως, μιας και μπαίνω να παραγγείλω στο site τη μόνο τεύχος που μου λείπει(το ανακάλυψα στο ξεσκόνισμα) , δηλαδή το 42 και δε το βρίσκω πουθενά! 

😪

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26436
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On 3/10/2022 at 1:04 PM, papous26 said:

Παρόλο που έχω τα αμερικάνικα τεύχη του World War Hulk δεν γινόταν να μην πάρω και την ελληνική σκληρόδετη έκδοση. Είναι μια από τις αγαπημένες μου ιστορίες και προσωπικά το σχέδιο το βρίσκω εξαιρετικό. Μπορεί ο John Romita Jr να είναι από τους αγαπημένους μου, αλλά διαφωνώ με το φίλο @ nikolas12 και τουλάχιστον σε σύγκριση με τους προηγούμενους, βρίσκω το σχέδιο του πιο "ενήλικο", τέλειο για τις μάχες με πολλά άτομα και κανένας άλλος δεν αποτυπώνει μια γροθιά στο πρόσωπο του Hulk ή από τον Hulk στο πρόσωπο άλλου, όπως επίσης και την καταστροφή του γύρω χώρου, όπως ο συγκεκριμένος σχεδιαστής-σκιτσογράφος. Τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά! Για τους φίλους του Hulk είναι must! Μην το χάσετε!

 

Έτσι είναι, ο Romita JR κάνει καταπληκτική δουλειά στο... ξυλίκι, ειδικά όταν εμπλέκεται ο Hulk. Θυμάστε και το τεύχος 50 του vol. 2 με την μάχη με τον Abomination; Μπήκα κι εγώ σε πειρασμό να το πάρω (έχω τα αμερικάνικα τεύχη) αλλά συγκρατήθηκα γιατί έπεσαν άλλες αγορές μαζεμένες...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, για τσεκάρετε τι βρήκα στο σάιτ της Χασέτ.

 

 

Στις 16/2/2022 λανσαρίστηκε μία νέα συλλογή που ακούει στο όνομα Marvel: The Legendary Collection. Στο σάιτ αναφέρει ότι είναι διαθέσιμη μόνο στην Αγγλία, με το πρώτο τεύχος να κοστίζει 2,99 ευρώ, το δεύτερο 9,99 ευρώ και τα υπόλοιπα 98 τεύχη (!) 14,99 ευρώ. Εντάξει οι άνθρωποι δεν παίζονται, όχι απλά έχουν έτοιμη ολόκληρη 60άδα, αλλά ολόκληρη 100άδα! :wow: Από ότι κατάλαβα όσον αφορά τις ιστορίες των τόμων, μάλλον αυτοί θα είναι σε θεματική κάπου ανάμεσα στην αντίστοιχη μαύρη συλλογή (την δική μας που κυκλοφορεί εδώ) και στην αντίστοιχη κόκκινη συλλογή (την Marvel's Mightiest Heroes) της Χασέτ που έχουμε συζητήσει και στον παρελθόν. Δηλαδή αναφέρει ότι οι τόμοι θα περιλαμβάνουν κλασικά crossover και/ή το origin του χαρακτήρα και/ή κάποια σημαδιακή ιστορία του χαρακτήρα. Με μία γρήγορη ματιά του σάιτ η συλλογή φαίνεται να ποντάρει πολύ στις συνδρομές. Μιλάμε για εξτραδάκια και bonus τεύχη για να φάνε και οι κότες που λένε. :lol: Πάντως όσο αφορά την δική μας original συλογή, αυτή συνεχίζει κανονικά την έκδοσή της μέχρι και τον 280ο τόμο (σήμερα βρίσκεται στον 263ο).

 

Τέλος, επειδή δεν έπιασα στο 100% το αστείο στο τεύχος του έξτρα γύρου, έχω μία απορία για τον πρόσφατο τόμο του Ντέντπουλ...

 

On 24/2/2022 στο 2:44 ΜΜ, O Φρατζάτος είπε:

Δεν ξέρω αν θα έχει την μικρή έξτρα ιστορία για το Contest of Champions (δεν έχω διαβάσει το Contest of Champions αλλά από ότι είδα βγήκε πριν από το Secret Wars 1 με παρόμοια ιδέα,πολλοί ήρωες μαζί κάνουν μάχες μεταξύ τους) που ήταν στο πρώτο μέρος,αλλά λατρεύω την αναφορά στη σειρά παιχνιδιών Marvel vs Capcom.

 

25.thumb.jpg.11ef2cc3ae1ea141c786d91d08052ab1.jpg

 

Από όσο θυμάμαι δεν έχω παίξει ποτέ κάποιο από τα παιχνίδια της σειράς Marvel vs. Capcom. :blush2: Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιο παιδί αν το τεύχος του έξτρα γύρου (αυτό μετά το πρώτο τεύχος) κάνει κάποια αναφορά/παρωδία στο εν λόγω παιχνίδι; Είναι κάποιοι από τους χαρακτήρες της ομάδας του Ντέντπουλ (εκτός του "Ντόναλντ Ντακ" φυσικά :lol:) και/ή της αντίπαλης ομάδας μέρος του ρόστερ της Capcom;

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

11 ώρες πριν, kaneda είπε:

Παιδιά, για τσεκάρετε τι βρήκα στο σάιτ της Χασέτ.

 

 

Στις 16/2/2022 λανσαρίστηκε μία νέα συλλογή που ακούει στο όνομα Marvel: The Legendary Collection. Στο σάιτ αναφέρει ότι είναι διαθέσιμη μόνο στην Αγγλία, με το πρώτο τεύχος να κοστίζει 2,99 ευρώ, το δεύτερο 9,99 ευρώ και τα υπόλοιπα 98 τεύχη (!) 14,99 ευρώ. Εντάξει οι άνθρωποι δεν παίζονται, όχι απλά έχουν έτοιμη ολόκληρη 60άδα, αλλά ολόκληρη 100άδα! :wow: Από ότι κατάλαβα όσον αφορά τις ιστορίες των τόμων, μάλλον αυτοί θα είναι σε θεματική κάπου ανάμεσα στην αντίστοιχη μαύρη συλλογή (την δική μας που κυκλοφορεί εδώ) και στην αντίστοιχη κόκκινη συλλογή (την Marvel's Mightiest Heroes) της Χασέτ που έχουμε συζητήσει και στον παρελθόν. Δηλαδή αναφέρει ότι οι τόμοι θα περιλαμβάνουν κλασικά crossover και/ή το origin του χαρακτήρα και/ή κάποια σημαδιακή ιστορία του χαρακτήρα. Με μία γρήγορη ματιά του σάιτ η συλλογή φαίνεται να ποντάρει πολύ στις συνδρομές. Μιλάμε για εξτραδάκια και bonus τεύχη για να φάνε και οι κότες που λένε. :lol: Πάντως όσο αφορά την δική μας original συλογή, αυτή συνεχίζει κανονικά την έκδοσή της μέχρι και τον 280ο τόμο (σήμερα βρίσκεται στον 263ο).

 

Τέλος, επειδή δεν έπιασα στο 100% το αστείο στο τεύχος του έξτρα γύρου, έχω μία απορία για τον πρόσφατο τόμο του Ντέντπουλ...

 

 

Από όσο θυμάμαι δεν έχω παίξει ποτέ κάποιο από τα παιχνίδια της σειράς Marvel vs. Capcom. :blush2: Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιο παιδί αν το τεύχος του έξτρα γύρου (αυτό μετά το πρώτο τεύχος) κάνει κάποια αναφορά/παρωδία στο εν λόγω παιχνίδι; Είναι κάποιοι από τους χαρακτήρες της ομάδας του Ντέντπουλ (εκτός του "Ντόναλντ Ντακ" φυσικά :lol:) και/ή της αντίπαλης ομάδας μέρος του ρόστερ της Capcom;

 

Απλά μοιάζει λίγο με την οθόνη επιλογής χαρακτήρων στην αρχική εκδοχή του Marvel versus Capcom 3:

 

( Τουλάχιστον πως κοιτιούνται οι χαρακτήρες στο ρόστερ χαρακτήρων,εκεί που τους διαλέγεις δηλαδή)

 

mvc3charselect_530x298.thumb.jpg.e7ac65e170526cf516301c426d5be24e.jpg

 

Αν θεωρείς τον εαυτό σου Marvel fan τότε δεν χρειάζεσαι να το παίξεις.Αν όμως θεωρείς τον εαυτό σου fighting game fan τότε οφείλεις στον εαυτό σου να παίξεις έστω ένα παιχνίδι της σειράς (εκτώς του Infinite για να μην ξενίσεις άσχημα).Αυτή η σειρά είναι το ίδιο σημαντική στην ιστορία των fighting games όσο το Infinity Saga στην ιστορία της Marvel. 

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

23 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Γεια σας!

Στον τόμο "World war Hulk" υπονοεί ότι ο black panther είναι ζευγάρι με την storm; Ή είναι η ιδέα μου; Αν όντως ισχύει από πότε;

 

23 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Ήταν παντρεμένοι. Παντρευτήκαν μετά το Civil War,νομιζω.

 

17 ώρες πριν, Captain Cooper είπε:

Για την ακρίβεια παντρεύτηκαν το 2006 κατά τη διάρκεια του Civil War σε μία περίοδο εκεχειρίας. Χώρισαν το 2012 με αφορμή τα γεγονότα του Avengers vs X-Men.

 

Why the Watcher Showed up at Black Panther and Storm's Wedding!

 

Πολύ σωστές όλες οι πληροφορίες που αναφέρουν τα παιδιά παραπάνω. :up: Γνώριζα ότι στα κόμιξ ο Μαύρος Πάνθηρας με την Θύελλα υπήρξαν σύζυγοι και με αφορμή την ερώτηση του @ olyssesmoore (και τον πρόσφατο τόμο του ήρωα), έψαξα και διάβασα τα τεύχη Black Panther vol. 4 #14-15 (την στιγμή της πρότασης) και Black Panther vol. 4 #18 (την τελετή του γάμου). Παιδιά, ειδικά το τεύχος #18 αξίζει πραγματικά να του ρίξετε μία ματιά.:gnews: Αν και δεν ξέρω αν εμφανίζονται μαζί, θα ήθελα πολύ να τους έβλεπα σαν ζευγάρι σε κάποιον από τους επερχόμενους τόμους της συλλογής. Πληροφοριακά να αναφέρω ότι στην ιστορία Γούλβεριν: Εξέλιξη που είχε κυκλοφορήσει από το Έθνος, ο Μαύρος Πάνθηρας με την Θύελλα εμφανίζονται ως σύζυγοι όταν ο Γούλβεριν επισκέπτεται την Γουακάντα. Τέλος να προσθέσω ότι τα τεύχη που αναφέρω παραπάνω είναι μόλις λίγα τεύχη μετά από αυτά που διαβάσαμε στον πρόσφατο τόμο του Μαύρου Πάνθηρα. Μάλιστα στα εξτραδάκια όταν ο Χάντλιν περιγράφει το πώς φαντάζεται την ιστορία του, υπάρχει κάπου προς το τέλος μία αναφορά του τύπου "... αυτές είναι οι σκέψεις μου για τα πρώτα τεύχη. Όσον αφορά για την εμφάνιση των χαρακτήρων Χ, Ψ και Θύελλα, αυτοί θα παρουσιαστούν στην συνέχεια της ιστορίας".

 

Υ.Γ.1: Όποιος θέλει να ρίξει μία γρήγορη ματιά στο χρονικό της σχέσης του Μαύρου Πάνθηρα και της Θύελλας, μπορεί να τσεκάρει αυτό το άρθρο του Fandom.

Υ.Γ.2: Για όποιον έχει απορία, στο καρέ που παραθέτει ο @ Captain Cooper η κυρία επί των τιμών (η κουμπάρα), αυτή με το μοβ φόρεμα τέλος πάντων, είναι η Κίτι Πράιντ. Μη τυχόν και τολμήσει κανείς να ρωτήσει ποιά είναι η Κίτι Πράιντ! :lol:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  57
  • Reputation:   557
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1759 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 10/3/2022 στο 1:04 ΜΜ, papous26 είπε:

Παρόλο που έχω τα αμερικάνικα τεύχη του World War Hulk δεν γινόταν να μην πάρω και την ελληνική σκληρόδετη έκδοση. Είναι μια από τις αγαπημένες μου ιστορίες και προσωπικά το σχέδιο το βρίσκω εξαιρετικό. Μπορεί ο John Romita Jr να είναι από τους αγαπημένους μου, αλλά διαφωνώ με το φίλο @ nikolas12 και τουλάχιστον σε σύγκριση με τους προηγούμενους, βρίσκω το σχέδιο του πιο "ενήλικο", τέλειο για τις μάχες με πολλά άτομα και κανένας άλλος δεν αποτυπώνει μια γροθιά στο πρόσωπο του Hulk ή από τον Hulk στο πρόσωπο άλλου, όπως επίσης και την καταστροφή του γύρω χώρου, όπως ο συγκεκριμένος σχεδιαστής-σκιτσογράφος. Τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά! Για τους φίλους του Hulk είναι must! Μην το χάσετε!

Και εγώ φίλε μου έχω τα αμερικανικά και μάλιστα μαζί με όλα τα tie-ins που είχαν βγει αλλά το πήρα και στα ελληνικά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 67: Captain Britain & Mi13 Η Επίθεση των Βαμπίρ

 

81EC-Kpu+BL.jpg

 

Δεύτερος τόμος Captain Britain στη συλλογή και αυτή τη φορά δε θα δούμε τον δημοφιλή ήρωα μόνο του, αλλά μαζί με την MI 13. Έχουμε και λέμε λοιπόν. Το 2008 και για λίγο περισσότερο από μία χρονιά ξεκινάει και τρέχει η σειρά Captain Britain and MI13. Η MI είναι μια βρετανική υπηρεσία που εμφανίστηκε πρώτη φορά το 1996 στα κόμικς της Marvel, αν και η επίσημη της ονομασία της δόθηκε δέκα χρόνια μετά. Είναι μια βρετανική υπηρεσία αντικατασκοπείας στα πρότυπα της MI6, MI7 που έχετε δει πιθανότατα και σε ταινίες ή οποία ειδικεύεται σε περίεργα και ανεξήγητα συμβάντα που λαμβάνουν χώρα στο Ηνωμένο Βασίλειο.

 

tumblr_ou1pfaHg751sqep2mo4_400.jpg

 

H σειρά που υπογράφει λοιπόν ο Βρετανός Paul Cornell περιέχει 15 τεύχη και όλως παραδόξως δε βλέπουμε την πρώτη ιστορία της σειράς, αλλά την τρίτη και τελευταία αφού το Vampire State αφορά τα τεύχη 10-15. Οι πρώτες δύο ιστορίες σχετίζονται αρκετά με το Secret Invasion που θα δούμε αργότερα στη συλλογή. Αυτή θεωρείται καλύτερη και πιο ανεξάρτητη. Ας πούμε λοιπόν δύο λόγια. Στην αρχή της ιστορίας ο Dracula (κακός της Marvel που βασίζεται στον ομώνυμο Κόμη) φεύγει από το καταφύγιο του στο φεγγάρι μαζί με τα βαμπίρ που τον υπηρετούν καθώς τους βοηθά ο Doctor Doom.

 

tumblr_pcx9bhRheM1sqep2mo2_1280.jpg

 

Το όλο κόμικ αφορά το σχέδιο του Dracula να εισβάλλει στο Ηνωμένο Βασίλειο παράλληλα με το κατασκοπικό παιχνίδι που γίνεται για την αναχαίτισή του. Σημαντικό ρόλο παίζουν ο Black Knight και η Faiza Hussain (γνωστή και ως Excalibur), πράκτορες της MI13 που έχουν αποστολή να πάρουν το Ebony Blade από τη Wakanda, την ίδια ώρα που ο Dracula βρίσκει τρόπους να εισέλθει στα μυστικά της ΜΙ13 και να προετοιμαστεί καλύτερα για την εισβολή. Ο Dracula καταφέρνει και πραγματοποιεί την εισβολή και μάλιστα κατακτά το μεγαλύτερο μέρος του Ηνωμένου Βασιλείου, μέχρι που....και κάπου εδώ τελειώνει το σπόιλερ :)

 

tumblr_ou1pfaHg751sqep2mo1_400.jpg

 

Είναι καθαρά κατασκοπικό κόμικ με τις ανατροπές του και τις undercover αποστολές του. Και ναι παρ' ότι δεν διαβάσατε για Captain Britain, θα ανακατευτεί κι αυτός και μάλιστα σε πολύ προσωπικό επίπεδο. Το σχέδιο είναι αρκετά πιο σύγχρονο σε σχέση με τον προηγούμενο τόμο και προσωπικά κοντά στα γούστα μου. Προτείνεται κυρίως σε συλλέκτες και σε πολύ hardcore φαν που θέλουν να διαβάσουν κάτι πολύ κοντά σε spy movie με μπόλικη βρετανίλα, σαν να λέμε James Bond ή Tinker Tailor Soldier Spy με σούπερ ήρωες. Έχει πολλούς άγνωστους χαρακτήρες και θα μπερδέψει πιο νέους αναγνώστες. Το μέγεθος είναι περί 140 σελίδες, άρα όσο ένας "κανονικός" τόμος. Αυτά λοιπόν και αναμένουμε να βγει σε λίγες μέρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5827
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η GB Publishing έκανε ανανέωση σε όλους τους παλιούς τόμους της σειράς Marvel Graphic Novels και επιτέλους θα πάρω και εγώ τον τόμο 26 ''Marvels'' που τον έψαχνα καιρό. :)

 

https://www.gb-publishingservices.gr/e-shop/sylloges/marvel-graphic-novels

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 24/3/2022 στο 10:44 ΜΜ, PowerRangers8 είπε:

Το μεσημέρι πήρα τον 67ο τόμο και δεν είχα χρόνο να του ρίξω μια ματιά. Έτσι τώρα το άνοιξα και παρατήρησα μερικά τυπογραφικά λάθη στις σελιδες. Στις πάνω σελιδες υπάρχει μια άσπρη λωρίδα και στις επόμενες κάποια καρέ άλλων σελίδων. Και στις άλλες σελιδες στα πρώτα καρέ τα σύννεφα κόβονται στα μισά μαζί με τις λέξεις.  Έχετε κι εσείς το ίδιο λάθος ή έχω την ατυχία να είμαι εγώ ''θύμα'' :moutra2: ? Ήταν το μονο στο περίπτερο.

275893534_553526082563628_4350944311295126605_n(1).jpg

277082239_496252068761229_5489064713342875242_n.jpg

277055765_548086106508512_4553346726154452372_n.jpg

277186074_516716843158437_6386913538771734567_n.jpg

277091037_918046015540283_1375087568677848944_n.jpg

277220543_415789327019179_8020230757258878231_n.jpg

 

On 24/3/2022 στο 11:38 ΜΜ, Fragk7 είπε:

Παιδιά καλησπέρα σήμερα αγόρασα τον τόμο 67 Captain Britain & MI13 Η επίθεση των Βαμπίρ αλλά τώρα το βράδυ που το άνοιξα μετά την δουλειά διαπίστωσα ότι μέσα αντί αυτού έχουν βάλει το Captain America ο εκλεκτός 😂😂 δεν ξέρω αν του έχει τύχει και κανενός άλλου αυτού.... αν όχι ξέρετε τι πρέπει να κάνω για μου το αλλάξουν;;;

IMG_20220324_233726.jpg

IMG_20220324_233353.jpg

 

Παιδιά μην χάνεται χρόνο, όποτε μπορείται στείλτε μήνυμα στην Άργος για να τον αλλάξετε. @ Fragk7 δοκίμασε αν θες πρώτα να πας εκεί από όπου πήρες τον τόμο να δεις αν έχει άλλα αντίτυπα. Τον πήρα και εγώ την Πέμπτη τον νέο τόμο και έπειτα από το γενικό ξεφύλλισμα που του έκανα (όπως κάνω σε κάθε τόμο), δεν παρατήρησα κάποιο λάθος (σε καρέ, μπαλονάκια κ.λπ.). Εκτός από μία σελίδα που είδα (την παραθέτω παρακάτω), αλλά σκέφτηκα ότι έτσι θα είναι και στο πρωτότυπο. Έτσι διαβάζοντας τα δυσάρεστα νέα των παιδιών είπα να ξανά skimάρω τον τόμο έχοντας παράλληλα σαν σκονάκι τα original τεύχη από το λάπτοπ μου. Τελικά ολοκληρώνοντας την "επιχείρηση σκούπα" πράγματι ενώ σε όλον τον τόμο όλα είναι μια χαρά, μία σελίδα στο τεύχος #11 δεν έχει καθόλου τα μπαλονάκια. :(

 

20220326_142542.thumb.jpg.2a23b0926db3cc3667000db74265e7c0.jpg

 

Θυμάμαι ότι από εκεί που παίρνω το τόμο είχε άλλο ένα αντίτυπο. Οπότε θα κάνω μία προσπάθεια να πάω αύριο να δω τι μπορεί να γίνει. :pray: Αν υπάρχει ακόμα ο τόμος αύριο και μπορέσω να τον αλλάξω και παρόλα αυτά έχει και αυτός προβλήματα σαν αυτά που ανέφεραν τα παιδιά τότε τί να πω, έπεσα και εγώ στην περίπτωση (και φυσικά θα φύγω για απευθείας μήνυμα στην Άργος). :sad1: Μάλλον από ότι φαίνεται η παρτίδα του 67ου τόμου βγήκε στο μεγαλύτερο ποσοστό της ελαττωματική. Για μελλοντική εξέλιξη θα σας ενημερώσω. Τα άλλα παιδιά που πήρατε τον τόμο για πείτε, είναι όλα εντάξει με αυτόν;

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

8 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

 

Παιδιά μην χάνεται χρόνο, όποτε μπορείται στείλτε μήνυμα στην Άργος για να τον αλλάξετε. @ Fragk7 δοκίμασε αν θες πρώτα να πας εκεί από όπου πήρες τον τόμο να δεις αν έχει άλλα αντίτυπα. Τον πήρα και εγώ την Πέμπτη τον νέο τόμο και έπειτα από το γενικό ξεφύλλισμα που του έκανα (όπως κάνω σε κάθε τόμο), δεν παρατήρησα κάποιο λάθος (σε καρέ, μπαλονάκια κ.λπ.). Εκτός από μία σελίδα που είδα (την παραθέτω παρακάτω), αλλά σκέφτηκα ότι έτσι θα είναι και στο πρωτότυπο. Έτσι διαβάζοντας τα δυσάρεστα νέα των παιδιών είπα να ξανά skimάρω τον τόμο έχοντας παράλληλα σαν σκονάκι τα original τεύχη από το λάπτοπ μου. Τελικά ολοκληρώνοντας την "επιχείρηση σκούπα" πράγματι ενώ σε όλον τον τόμο όλα είναι μια χαρά, μία σελίδα στο τεύχος #11 δεν έχει καθόλου τα μπαλονάκια. :(

 

9WlnzjFVZKVuYle7aBsLjODpSASSsVGLKy-f4teO

 

Επειδή δεν μπορώ αυτή την στιγμή να ανεβάσω την φωτογραφία (θα προσπαθήσω να το κάνω μέσα στη μέρα), απλά φανταστείτε την παραπάνω εικόνα χωρίς τα μπαλονάκια. Θυμάμαι ότι από εκεί που παίρνω το τόμο είχε άλλο ένα αντίτυπο. Οπότε θα κάνω μία προσπάθεια να πάω αύριο να δω τι μπορεί να γίνει. :pray: Αν υπάρχει ακόμα ο τόμος αύριο και μπορέσω να τον αλλάξω και παρόλα αυτά έχει και αυτός προβλήματα σαν αυτά που ανέφεραν τα παιδιά τότε τί να πω, έπεσα και εγώ στην περίπτωση (και φυσικά θα φύγω για απευθείας μήνυμα στην Άργος). :sad1: Μάλλον από ότι φαίνεται η παρτίδα του 67ου τόμου βγήκε στο μεγαλύτερο ποσοστό της ελαττωματική. Για μελλοντική εξέλιξη θα σας ενημερώσω. Τα άλλα παιδιά που πήρατε τον τόμο για πείτε, είναι όλα εντάξει με αυτόν;

Κι εμένα συμβαίνει το ίδιο με τη σελίδα του τεύχους #11 :shit2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

41 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Κι εμένα συμβαίνει το ίδιο με τη σελίδα του τεύχους #11 :shit2:

 

Η αλήθεια είναι ότι το δικό μας πρόβλημα δεν είναι τόσο σοβαρό όσο των παιδιών. Παρόλα αυτά όμως και αυτό δεν πρόκειται για ένα πρόβλημα του τύπου "στην τάδε σελίδα το χρώμα έχει ξεφύγει λίγο", ή "στα τάδε μπαλονάκια το ένα πέφτει πάνω στο άλλο και δεν μπρορούμε να τα διαβάσουμε". Από την στιγμή που λείπουν τα ίδια τα μπαλονάκια (έστω και σε μία σελίδα) πιστεύω ότι αυτό είναι ένας σοβαρός λόγος για να απευθυνθούμε στην Άργος (όποιος θέλει και σε περίπτωση που δεν λειτουργήσει η "ανταλλαγή του τόμου" από εκεί που τον πήραμε) για την αντικατάσταση του ελαττωματικού τόμου. Όπως έχουν αναφέρει πολλά παιδιά στο παρελθόν, η Άργος σε αντίστοιχες περιπτώσεις έχει δείξει ενδιαφέρον και επαγγελματισμό, οπότε θέλω να σκέφτομαι θετικά. :pray:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

37 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

 

Παιδιά μην χάνεται χρόνο, όποτε μπορείται στείλτε μήνυμα στην Άργος για να τον αλλάξετε. @ Fragk7 δοκίμασε αν θες πρώτα να πας εκεί από όπου πήρες τον τόμο να δεις αν έχει άλλα αντίτυπα. Τον πήρα και εγώ την Πέμπτη τον νέο τόμο και έπειτα από το γενικό ξεφύλλισμα που του έκανα (όπως κάνω σε κάθε τόμο), δεν παρατήρησα κάποιο λάθος (σε καρέ, μπαλονάκια κ.λπ.). Εκτός από μία σελίδα που είδα (την παραθέτω παρακάτω), αλλά σκέφτηκα ότι έτσι θα είναι και στο πρωτότυπο. Έτσι διαβάζοντας τα δυσάρεστα νέα των παιδιών είπα να ξανά skimάρω τον τόμο έχοντας παράλληλα σαν σκονάκι τα original τεύχη από το λάπτοπ μου. Τελικά ολοκληρώνοντας την "επιχείρηση σκούπα" πράγματι ενώ σε όλον τον τόμο όλα είναι μια χαρά, μία σελίδα στο τεύχος #11 δεν έχει καθόλου τα μπαλονάκια. :(

 

9WlnzjFVZKVuYle7aBsLjODpSASSsVGLKy-f4teO

 

Επειδή δεν μπορώ αυτή την στιγμή να ανεβάσω την φωτογραφία (θα προσπαθήσω να το κάνω μέσα στη μέρα), απλά φανταστείτε την παραπάνω εικόνα χωρίς τα μπαλονάκια. Θυμάμαι ότι από εκεί που παίρνω το τόμο είχε άλλο ένα αντίτυπο. Οπότε θα κάνω μία προσπάθεια να πάω αύριο να δω τι μπορεί να γίνει. :pray: Αν υπάρχει ακόμα ο τόμος αύριο και μπορέσω να τον αλλάξω και παρόλα αυτά έχει και αυτός προβλήματα σαν αυτά που ανέφεραν τα παιδιά τότε τί να πω, έπεσα και εγώ στην περίπτωση (και φυσικά θα φύγω για απευθείας μήνυμα στην Άργος). :sad1: Μάλλον από ότι φαίνεται η παρτίδα του 67ου τόμου βγήκε στο μεγαλύτερο ποσοστό της ελαττωματική. Για μελλοντική εξέλιξη θα σας ενημερώσω. Τα άλλα παιδιά που πήρατε τον τόμο για πείτε, είναι όλα εντάξει με αυτόν;

 

Μόλις διάβασα το σχόλιο σου αμέσως έτρεξα στο τόμο να ρίξω μια ματιά και έπαθα ακριβώς το σοκ. Δε φτάνει που βρήκα κομμένα σύννεφα στις μερικές σελιδες και τώρα τα εξαφανισμένα? Κάτι μου λέει πως αυτός ο τόμος έχει πολλά ελαττωματικά. Δεν πιστεύω να είναι η νέα Radnet από τώρα???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

42 λεπτά πριν, PowerRangers8 είπε:

Μόλις διάβασα το σχόλιο σου αμέσως έτρεξα στο τόμο να ρίξω μια ματιά και έπαθα ακριβώς το σοκ. Δε φτάνει που βρήκα κομμένα σύννεφα στις μερικές σελιδες και τώρα τα εξαφανισμένα? Κάτι μου λέει πως αυτός ο τόμος έχει πολλά ελαττωματικά. Δεν πιστεύω να είναι η νέα Radnet από τώρα???

 

Τίποτα @ PowerRangers8 , στείλε το συντομότερο δυνατόν μήνυμα στην Άργος. Τώρα δεν σου κρύβω ότι και εγώ φοβάμαι μήπως ισχύει αυτό που αναφέρεις (με τα μαύρα γράμματα). Σκέφτομαι μη τυχόν πάω αύριο και ο τόμος που θα ανταλλάξω (αν υπάρχει βέβαια αυτός ακόμα) είναι σε χειρότερη κατάσταση από τον τωρινό. :damn: Ελπίζω μέσα στη μέρα να δουν την συζήτησή μας και άλλα παιδιά και να μας πουν για τους δικούς τους τόμους. Να έχει άραγε αυτή η παρτίδα τόσους πολλούς ελαττωματικούς τόμους; Όσο για το τελευταίο που αναφέρεις θέλω να πιστεύω ότι το συμβάν αυτό θα αποτελέσει ένα μεμονωμένο περιστατικό (όσο αφορά την εμβέλεια του προβλήματος) και ότι δεν θα επαναληφθεί ξανά στο μέλλον. :pray:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.